Reklama

pátek 25. září 2020

Výzva 29 českých vědců, umělců, publicistů a dalších osobností k nominaci Juliana Assange na Nobelovu cenu míru.

24. 9. 2020 
Na dnešní tiskové konferenci v Praze byla zveřejněna výzva 29 českých vědců, umělců, publicistů a dalších osobností, aby byl Julian Assange, zakladatel WikiLeaks, nominován na Nobelovu cenu míru. Novináře s ní seznámili čtyři ze sedmi mluvčích iniciativní skupiny (Jaroslav Bašta, Petr Hampl, Lenka Procházková a Josef Skála, dalšími mluvčími jsou Jan Kavan, Jan Keller a Jan Schneider). Podpořit je přišel i herec Ivan Vyskočil, další ze signatářů výzvy.

(Na snímku Julian Assange)
Julian Assange je navržen proto, uvádí se v ní, že "zpřístupnil světu autentické dokumenty, demaskující pozadí a motivy agresí, pošlapávajících mezinárodní právo za cenu statisíců zmařených životů, humanitárních kalamit a zpustošení celých zemí". Navzdory vážným osobním rizikům tak "významně přispěl k úsilí celého mezinárodního společenství, které se válkám z prolhaných důvodů postavilo na odpor a přimělo jejich původce upustit od ještě nebezpečnějších činů".

Julian Assange je zbaven svobody již řadu let. Momentálně je vězněn v Británii, kde čeká na verdikt tamního soudu, zda bude (třebaže je občanem Austrálie) vydán do USA. Tady mu hrozí až 175 let odnětí svobody, ne-li trest smrti. "Julian Assange se nesmí stát obětí drakonické pomsty!" apeluje výzva, pro niž česká iniciativní skupina hodlá získávat co nejširší podporu napříč světem. Vedle osobností, asociací a hnutí, které k válkám za "změnu režimu" zaujímají kritický postoj, se obrátí i na PEN klub a analogické subjekty, deklarující svobodu projevu a odpor k jejímu potlačování jako základ svého programu. Cílem je vytvořit co možná reprezentativní mezinárodní výbor, který by návrh prosazoval přímo vůči grémiu, rozhodujícímu o udělení Nobelovy ceny. Výzva bude adresována i českým ústavním činitelům a zpřístupněna všem organizacím a občanům, připraveným se k ní připojit.

Bude-li Julian Assange zbaven svobody i k datu Dne lidských práv (10. prosince), jsou mluvčí iniciativy připraveni usilovat o osobní setkání s ním v zahraničním vězení, aby ho seznámili s hnutím za jeho osvobození a nominací na Nobelovu cenu, a poskytli mu tak morální podporu i proti tlakům, jimž je vystaven v poslední době (například možnosti, že mu USA "udělí milost", jen ovšem výměnou za vyzrazení jeho informačních zdrojů).

Na snímku petiční výbor - zleva doprava: Ivan Vyskočil, Petr Hampl, Josef Skála, Lenka Procházková, Jaroslav Bašta

Vážení kolegové,

obracíme se na Vás jako mluvčí početné skupiny vědců, vysokoškolských profesorů, umělců a dalších aktivistů z České republiky s následujícím námětem:

Navrhnout za nejbližšího kandidáta na Nobelovu cenu míru pana Juliana Assange.

Zakladatel WikiLeaks zpřístupnil světu autentické dokumenty, demaskující pozadí a motivy agresí pošlapávajících mezinárodní právo za cenu statisíců zmařených životů, humanitárních kalamit a zpustošení celých zemí. Tváří v tvář vážným osobním rizikům, jež tím podstoupil, významně přispěl k úsilí celého mezinárodního společenství, které se válkám z prolhaných důvodů postavilo na odpor a přimělo jejich původce upustit od ještě nebezpečnějších činů.

My sami jsme spojili síly napříč protiválečným spektrem. Stojíme o podporu každého hnutí, asociace i osobnosti, jejichž krédem jsou mír a demokracie. Pan Julian Assange se nesmí stát obětí drakonické pomsty! Pokud se ji podaří odvrátit, bude pozice všech odpůrců válek a arogance moci do budoucna silnější.

Námět, s nímž se na Vás obracíme, zazněl už dříve a v několika zemích. Dnes, kdy je pan Julian Assange vystaven akutnímu nebezpečí, je třeba ho podpořit co možná koordinovaným úsilím napříč kontinenty. Navrhujeme zformovat co nejdřív mezinárodní výbor, který se o to zasadí a bude naši společnou vůli tlumočit grémiu, jež o udělení Nobelovy ceny rozhoduje.

Prosíme o vaše stanovisko k návrhu samotnému, k vašim možnostem jej aktivně podpořit i k vaší případné účasti v proponovaném mezinárodním výboru.

Bc. Jaroslav Bašta, historik, ex-ministr a velvyslanec, signatář Charty 77

PhDr. Petr Hampl, PhD., sociolog, tajemník České společnosti pro civilizační studia

Jan Kavan, ex-vicepremiér, ministr zahraničí a předseda Valného shromáždění OSN

Prof. PhDr. Jan Keller, CSc., sociolog, profesor českých a zahraničních univerzit, ex-poslanec Evropského parlamentu.

Lenka Procházková, spisovatelka, signatářka Charty 77

Jan Schneider, bezpečnostní analytik, signatář Charty 77

PhDr. Josef Skála, CSc., historik a vydavatel internetové revue, ex-prezident Mezinárodního svazu studenstva

I jménem následujících signatářů:

Dr. Jan Campbell, vysokoškolský pedagog, analytik a publicista

Petr Hájek, šéfredaktor časopisu a internetové revue

Prof. PhDr. Oskar Krejčí, CSc., politolog a vysokoškolský pedagog

Ing. Jaroslav Kohlíček, CSc., průmyslový manažer a ex-poslanec Evropského parlamentu

Prof. PhDr. Milan Matouš, DrSc., historik a politolog

Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií, ex-prezident Policie ČR

MUDr. Marek Obrtel, lékař

Doc. PhDr. Petr Sak, CSc., sociolog a vysokoškolský pedagog

Prof. MgA. Jiří Svoboda, scénárista a režisér

Ing. Karel Sýs, básník a spisovatel, předseda Unie českých spisovatelů

Ing. Jaroslav Štefec, CSc., vojenský analytik

Ing. Jaroslav Šulc, CSc., makroekonom a ex-náměstek ministra financí

Doc. Ing. Ilona Švihlíková, PhD., ekonomka a vysokoškolská pedagožka

Ing. Alena Vitásková, předsedkyně Institutu Aleny Vitáskové, z.s. – Ochrana lidských práv a svobod

PhDr. Vladimíra Vítová, PhD., novinářka a předsedkyně Aliance národních sil

Doc. Ing. Radim Valenčík, CSc., ekonom a vysokoškolský pedagog

MgA. Ivan Vyskočil, herec

JUDr. Jiří Vyvadil, advokát a ex-poslanec PS PČR

Jiří Žáček, básník

Doc. Mgr. Petr Žantovský, PhD., novinář a spisovatel

Mgr. Václav Dvořák - režisér - dokumentarista

MUDr. Ivan David, CSc., poslanec EP za SPD

52 komentářů :

 1. Záležitost je extrémně naléhavá. Snad se můžete spojit s Johnem Pilgerem, dále s Roger Watersem, kteří se velmi angažují a dále s Ericem Dupond-Moretti(francouzský ministr spravedlnosti), který. předtím než byl jmenován ministrem spravedlnosti, měl v úmyslu požádat Macrona, aby udělil Assangeovi azyl. Jde o minuty. Mgr. Alena Liebmanová

  OdpovědětVymazat
 2. Julijan Assange je obžalován asi z 18 federálních zločinů. Tahle aktivita neprojde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. australský občan je obžalován kým? Z tzv. federálních zločinů které země? Na základě čeho, jakým právem chce největší světový terorista USA postihovat příslušníka jakéhokoliv státu na Zemi a soudit ho podle zákonů USA, zatímco na druhou stranu deklarovali, že žádný občan USA nesmí být souzen v jiné zemi, pouze výhradně v USA? Odporná zločinná arogance světového zločince č. 1

   Vymazat
  2. Evropa odmita vyhostovat zjevne nasilniky a vrahy do jejich zemi proto, ze by jim tam hrozilo nebezpeci a v tomto pripade "nejedna"? Nechapu.

   Vymazat
 3. Julian rozhodně potřebuje cítit podporu, pokud ho nemají zlomit. Kdyby to vyšlo, věřím, že by to mohlo ovlivnit soudce při rozhodování.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podpory tento údajný chudáček cítil víc než dost když na Ekvádorském velvyslanectví vesele vyprcával se svojí právničkou a udělal jí 2 děcka.

   Ovlivnit soudce davem vyjadřujícím podporu? Co takhle aby rovnou začal "soudit" dav? Prostě jak na divokém západě. Vy se mi snad zdáte.

   Vymazat
  2. Zlehčování případu Assnge, člověka ohroženého na životě jako trest za investigativní novinařinu, hovoří o vašem nezměrném obdivu k zločinným USA. VY se zdáte nám!

   Vymazat
  3. Vy - anonyme 10.46 - s tím dobytkem 9.15, co vylézá z kanálu na diskuze pouze sprostě a oplzle urážet, diskutujete slušně? Toho já nejsem schopen. Když lidský dobytek o někom,komu je ubližováno, napíše, že se "vesele vyprcával s právničkou..." nemůže přece očekávat reakci jinou, než takovou, která odpovídá jeho oplzlé sprostotě. Napiš nám tady, ty prasáku 9.15 s kým se vyprcáváš tY - nebo jsi impotentní, a proto tak uboze sprostej? A kolik sis nadělal harantů -a s kým? Jak na divokém západě se chováš ty, asi ti učaroval, protože jen tam je možné lidi beztrestně ponižovat, mučit a zabíjet. Odkud víš, s kým má pan Assange děti? Takže - v tvém dalším příspěvku očekávám, že se dozvím, koho oprcáváš ty, a s kým sis naprcal parchanty. Abychom si byli v názorech a slušnosti kvit.

   Vymazat
  4. 9:15

   Je řeč o Nobelově ceně míru, vy osle. Tak tady explicitně, speciálně pro vás.
   Kdyby to vyšlo s Nobelovou cenou, věřím, že by to mohlo ovlivnit soudce při rozhodování. Třeba by pro ně pak nebylo tak snadné naplnit justiční svévoli a zlikvidovat tohoto člověka.
   Už vám to docvaklo? Jestli ne, tak po přečtení zkuste s hlavou ještě zatřepat.

   Vymazat
  5. Zveřejnil zločiny pro ti lidem ,to by mělo být pro každého nad zákon

   Vymazat
 4. Nezákonně vědomě zveřejňoval tajné dokumenty, což je trestným činem v každé zemi. Bude spravedlivě souzen a buď osvobozen nebo spravedlivě potrestán.
  V Rusku a hlavně v Číně, ve vzorech většiny podepsaných, by takový člověk prostě "zmizel". Tak co mají podepsaní za problém?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty dokumenty neměly vysoký stupeň utajení a byly tajné jen po určitou omezenou dobu. Uveřejněním oněch dokumentů J. Assange neohrozil ani jednoho člověka na životu či kariérně. Uveřejněné dokumenty odhalují temnou tvář supervelmoci a množství trestných činů, které se její administrativa dopouští po celém světě.
   Tohle vše hovoří o Assangeově nevině, o záslužnosti jeho práce a o jeho hrdinství. Vy, Liberecká nulo, jste čistý ... (urážky zde zakázány, jinak by jich tu byl celý slovník!)

   Vymazat
  2. 9:02

   Pokud to co jste napsal je pravda a pokud to svědčí o jeho nevině tak bude před soudem osvobozen. Tak znovu: co máte za problém?

   A jak jste došel na to, že mám cokoli společného s Libercem? Zřejmě vám trochu haraší.

   Vymazat
  3. Předpokládám, že z celé své nevinné a sluníčkové duše odsuzuješ politické rozsudky, kterých se u nás hlavně v 50. letech dopouštěli komunistické soudy vůči oponentům režimu. Proč tedy takové jednání schvaluješ, dopouští-li se ho jiná mocenská mašinérie? To mi opravdu vysvětli. Protože pokud označíme minulý režim za zločinný, musíme zároveň za zločinné označit i politické procesy, jichž se dopouštěl - potud v pořádku. Když ale i současné zřízení se dopouští politických procesů a informačních manipulací, musí být zcela logicky označeno za zločinné. Každý, kdo o sobě tvrdí, že je demokrat, musí tuto podobnost vidět a ostře vystoupit proti VŠEM formám potlačování názorové svobody demokracie, humanismu a dalších -cií a -ismů, na něž se právě současný režim tak rád odvolává, aniž by je důsledně dodržoval...
   Kdo omlouvá stejné zločiny na jedné straně a jiné straně je vyčítá, zůstává pokrytcem, hlupákem, človíčkem s černobílým náhledem na svět. Dá se z toho vylézt, pro začátek stačí nehltat důvěřivě mainstreamové zpravodajství a publicistiku, odepřít každému redaktůrkovi a reportérkovi z ČT právo na neomylnost a především - učit se, studovat, diskutovat, pochybovat.

   Vymazat
  4. Z Liberce n ás tu obtěžuje podobné individuum, jako jste vy. Bezmezný obdivovatel americké "demokracie" a "euroatlantického prostředí" - zkrátka nemyslící ovce vypláchnutá médii.

   a nyní k problému: i když co bylo napsáno o "zločinech" Juliana Assange je pravda a např. novináři, kteří odhalili vloupání Nixonových lidí do štábu konkurenční politické strany - viz aféra Watergate - byli odměněny cenami a všeobecným uznáním, pro Assange mnoho vlivných amerických politiků žádá nejvyšší trest. Ale protože jsme svědky neustálého zpolitizování amerických soudů - např. soudní puč při volbě Bushe mladšího prezidentem, nemáme důvěru v nestrannost a spravedlnost soudních rozhodnutí v USA. Navíc nemposkytnutí pomoci vězni, na kterého má americká administrativa "zálusk" je také notoricky známá věc (např. Miloševič a pod.), cítíme, že život Assange je v přímém ohrožení!

   Vymazat
  5. Ve společnosti, která je spravedlivá, přístupem k občanům naprosto rovná a přímá, kde nebují prašivá protekce a korupce, kde politická čeládka, považující se za nadlidi, nebojuje proti lidem, od nichž se nechává draze vyživovat, tam není třeba cokoliv utajovat anonyme 8.44 - když už jsme u toho. Všechno má být veřejné, přímé, a otevřené. Ten, kdo má důvody cokoliv zatajovat a utajovat, nemá v politice, kde se rozhoduje o životě občanů, co dělat. Měli by taková individua vyvézt někam na pustý ostrov jako se vyváželi malomocní, a tam můžou třeba utajovat, kolik se jim povedlo ulovit myší na obživu. Uzákoňovat utajování, zatajování, a neustálé opičárny, aby se občané nedozvěděli to a ono, je také takové malomocenství. Nechápu, proč se zde producíruje šmejd, který si myslí, že vymýšlet zákony na utajování je správné. Takoví lidi se nemají vůbec cpát do politiky, a brát peníze od lidí, jimiž pohrdají, a doma v rámci své rodiny ať si utajují po libosti.

   Vymazat
  6. 10:15
   Co mají vykonstruované zločiny komunistů z 50 let společného s tímto darebákem,no to mně vysvětlete. Vynessl do světa to, co dělaji všechny mocnosti světa. Nějak jste více mimo.

   Vymazat
  7. 10 :42
   Raději se tisíckrát mýlit s USA, než mít jednou pravdu s ruským mužikem🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸

   Vymazat
 5. Protestuji! Žádný Asange ale Navalnyj! Tento trpící politik si to zaslouží více. Kecám! Ale na seznamu signatářů vidím řadu velmi kvalitních kandidátů na prezidenta!!! Ad. Asange, zařadit ho mezi lidi jako je Arafat, Mandela, Obama...Není tato konkrétní Nobelovka už trochu profláklá? Jak říkal Švejk, kasaři, kapsáři, lehký holky, prostě samá lepší společnost...! M.R.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Navalený je komik ve špatném divadelním kusu, spíchnutém autory horkou jehlou.
   ¨
   Assange je člověk hodný obdivu a jde mu o život!!!

   Vymazat
  2. 9:04
   Podle vás je Navalnyj komik, podle mně je Asange zločinec,co by asi udělala Čína nebo Rusko s člověkem který vynese tajné informace na stát ve kterém žije??? A tady se toho zràdce nějací: vědci : budou zastávat???? Slušná komedie.

   Vymazat
  3. Správně anonyme 10.06 -a vy jste takový diskuzní komediant. Vždycky s opačným názorem, než má většina slušných lidí, prostě pitomý provokatér, a dělá vám dobře se hádat a prosazovat svoje názorové srágory psychopata. A nazývat kohokoliv "zločinec" je drzost ubožáka. Rusko a Čínu nechte na pokoji, a plavte na váš obdivovaný západ, neotravujte tady, zejména když jasně vidíte, že sem své pitomé prozápadní názory vnucujete.

   Vymazat
  4. 10.06Podle vašich kriterií by trest pro zrádce zasloužil i jistý kulisák, hašpulant... A tady z toho zrádce zrádci udělali dokonce prezidenta republiky Co předváděli a předvádí byla a je skutečně slušná komedie...

   Vymazat
  5. Kriple 10:06, víš o čem píšeš ty idiotská nulo? Informace vynesl o chování US-vrahů v Iráku a on je občanem Autrálie, žil na území Venezuely/malé británie na velvyslanectví? Umíš ty kriple zeměpis?

   Vymazat
  6. 10:06
   Rusko zrádce odsoudí a po výkonu trestu propustí, zajímavé je že poté hynou ve Velké Británii.

   Vymazat
  7. 12 :40
   Koho urážiš ty blbečku, krávy jsem s tebou nepásl debile.
   Tož sem cenzor nedá, ostatní urážet mohou co.

   Vymazat
  8. 11:25
   Proč urážite pisatele v 10: 06,jen pro to, že má jiný názor než vy ?.. Od toho snad tady ty stránky jsou, nebo jen vy máte právo na svůj nàzor??
   Mimochodem, má pravdu.

   Vymazat
  9. 11:25
   Demokracie a svoboda slova vám soudruhu nic neříká, že se vůbec divím,vy jen za názor znáte zabíjet,v lepším kriminál.

   Vymazat
  10. 16;57
   Proto Fuckbook demokraticky nepouští jiné komentáře, než ty, který velebí amiokupanta, BLM, fašoEU, Bideta, Onanu,krvavou Madlu atd?!!!!! Taková demokracie a velký hovno vyjde nastejno ty chodící havlomoudií!!!!!

   Vymazat
 6. Za pravdu je ruzna sazba, nekdy pomnik jindy vazba, kdo ji rekne driv nez v cas, tomu pravda zlame vaz

  OdpovědětVymazat
 7. Správná iniciativa i když se třeba nepodaří tak budou vědět že tu jsou lidé co s tím nesouhlasí stejné to je i s peticemi. Nejhorší je hodit flintu do žita a nedělat nic.

  OdpovědětVymazat
 8. Jakmile se o výzvě dozví republikové veličiny, jako např. Němcová,Šojdrová,Langšádlová,Třeštiková,Sommerová,Havlová,Holubová,Kubišová,Basiková a mnoho podobných "intelektuálů", bezpochyby ihned poté svůj podpis dozajista také přidají.

  OdpovědětVymazat
 9. Trestní stíhání za schvalování atentátu? To bylo za protektorátu... Lůza rabuje a ČT to podporuje. Nářez od „poldy“ kandidujícího na hejtmana za SPD

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Trestni-stihani-za-schvalovani-atentatu-To-bylo-za-protektoratu-Luza-rabuje-a-CT-to-podporuje-Narez-od-poldy-kandidujiciho-na-hejtmana-za-SPD-638199

  OdpovědětVymazat
 10. Co třeba přejmenovat po něm nějakou ulici?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9.46 Myslíte třeba tu u americké ambasády? Na tržišti?

   Vymazat
  2. 11:19
   Navrhují jiný název.... Cloaca maxima!!!!! 😂

   Vymazat
  3. 9:46
   Máte pravdu, třeba na ulici NAVALNÉHO.

   Vymazat
  4. 17;06
   Tam stačí dát obrázek vodky, fetu a válejícího se hovada!!!!

   Vymazat
  5. 12:06
   Máte pravdu, třeba VÁS.

   Vymazat
 11. Komise proti dezinformacím se rozjíždí. Budeme nestranní, zní z jejího nitra. Opravdu? Názor

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020092412563669-komise-proti-dezinformacim-se-rozjizdi-budeme-nestranni-zni-z-jejiho-nitra-opravdu-nazor/

  OdpovědětVymazat
 12. Určitá podpora to je, ale na druhou stranu když tuto cenu za mír dostal válečný zločinec Obama, tak bych ji obloukem zahodil!

  OdpovědětVymazat
 13. Je to zrůdnost jako Vietnam a mnoho dalších zločinů proti lidskosti páchaných pro MAMON. Jenže co je to v podstatě kapitalizmus, no přece parazitizmus a od toho se vše odvíjí. To se dělo po celou známou historii jako VZESTUP a PÁD. Je rozhodně k zamyšlení jak minulý režim za tak krátkou dobu dokázal vybudovat tolika materiálních hodnot.

  OdpovědětVymazat
 14. Hlavní je získat co možná největší podporu pro ohroženého J.A. Hodnotit, kdo dostal cenu dřív, je nepochopení celého záměru. Podepsaní jsou dnes nepochybně nejlepší osobnosti jakými dnes naše země disponuje.

  OdpovědětVymazat
 15. Nejcennější je, že se tolik demokratů dokáže spojit na obranu J.A. Jak v našem státě, tak potom také mezinárodně. To je krok dobrým směrem. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12 :17
   Kdo, že je s těch lidí demokrat,to mně napište,jen ubohý výkřik na obranu zločince,jen pro velkou srandu okolí,tohle nemůže brát nikdo vážně.

   Vymazat
 16. Je faktom to, že Nobelova cena mieru stratila vierohodnosť odvtedy, čo ju dostal B. Obama. Rovnako vtedy, keď ju dostal čínsky disident ako jeden z politických útokov Západu proti Číne.
  V prípade J. Assangea ide skôr o symbol podpory verejnosti pravde a spravodlivosti ako jedného metra pre všetkých rovnako, nielen pre tých, ktorí podporujú Západ proti Východu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. OK-celý svět je ponořen v tmářské degradaci veškeré pravdy . Žijeme v prolhaném MATRIXU jako otroci peněz. LEŽ je pravdou, PRAVDA je všemi masmédii popírána, zesměšňována a její zastánci utlačováni.
   Znovuzvolením prezidenta Trumpa 3.11.2020 SVĚTELNÁ BOUŘE nabere na síle a PRAVDA začne vítězit po celém světě. Všichni vlastizrádci a jejich ochotní přisluhovači budou tvrdě trestáni dle válečného PRÁVA.Tresty smrti nebudou vyjímkou, spíše pravidlem!

   Vymazat
 17. Tam, kde jiní trestají, my musíme oceňovat, zviditelňovat a popularizovat. Třeba jakkoliv, ale hlasitě, razantně a hlavně včas.

  OdpovědětVymazat
 18. Místní proti Západní galérka zase perlí, zastávají se darebáka, který by ve státech směrem na Východ byl dávno popraven.
  Poslední zbytky páté kolony zvrací tady na tomhle obskurním plátku

  OdpovědětVymazat
 19. 9:04 Pokud vím Asange nezveřejnil jen americké tajné depeše, ale i ruské. Z Ruské strany jsem neslyšela žádnou nenávist a pomstychtivost.

  OdpovědětVymazat
 20. Kolik zahájil Julian Asange válek? Ani jednu? To Obamu asi netrumfne... Nobelovka za mír ho jistě mine.

  OdpovědětVymazat
 21. PROSÍM O INFORMACI...nedají se někde objednat trička s nápisem na obranu nebo osvobození ASSANGE ?...Byl by to jednoduchý způsob jak upozornit nejširší veřejnost na bezpráví páchané na této úctyhodné osobnosti politického života.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.