Reklama

sobota 26. září 2020

Zbořil: Jsou Češi kolonizátoři? Vždyť přece pijí kávu! (VIDEO)

Zdeněk Zbořil a -rp-
26. 9. 2020 PrvníZprávy

Skupina mladých lidí v ČR upozornila, že občané ČR mají svůj podíl na historii kolonialismu. Témata docházejí, musíme si objevit nějaké nové a proč si zrovna nevybrat to, o kterém toho moc nevíme, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro PrvniZpravy.cz.


Tento týden bylo zahájeno Valné shromáždění OSN. A téměř všichni představitelů států hovoří přes obrazovku. Je to tak trochu taková podivná velko-videokonference. Donald Trump během svého projevu se několikrát negativně zmínil o Číně a označil Čínu jako největšího vyvrhele. Ale nejenom on bojuje proti Číně, přidala se také EU.


Co se z toho dá vyčíst pane Zbořile?

„Především bych řekl, že z toho výročního zasedání v New Yorku se nedá vyčíst vůbec nic. Já jsem tam byl jenom jednou a musím říct, že je to taková zvláštní událost, kde se všichni chtějí ukázat, sem tam někoho si vyberou novináři. Jinak je zajímavé okolí budovy OSN, protože tam jsou restaurace, které jsou vlastně starobyle obsazovány určitými vyslanci a poslanci a tam se dělají jakési kuloáry. Ale že by význam výročního zasedání byl nějaký pro svět určující, tak to bych si dovolil říct, že ani náhodou. Ale možná, že díky koronaviru a tomu, že se státníci obávají setkat v nějakém uzavřeném prostoru, pomůže tomu, aby mluvili přes obrazovky. Ono to sice nevypadá hezky, ale vůbec to nevadí. Dokonce bych řekl, že i Greta Thunbergová by z toho měla radost, že by do New Yorku nemuselo jezdit, stejně jako na celou řadu dalších „summitů“ by se také nemuselo jezdit.

Mě zaujalo to porovnání s covidem-19. Když jsme prorokovali, že se díky jeho vlivu změní kulturní a sociální vzorce chování, nenapadlo nás, že se to už stalo. Jeden summit za druhým v posledních letech následoval, aniž by se něco dohodlo, a teď se zjistilo, že se to dá dělat skype. Proč ne, bude se alespoň trochu šetřit.

Projev amerického prezidenta byl významný, ale musí se analyzovat z různých pohledů. Samozřejmě, že je to projev ne pro svět, ale pro Američany, a to dokonce i když mluví o tom, že Číňané jsou nepřátelé USA a že rozeseli covid-19 nebo nějakou jinou potvoru z Wu-chanu do USA. Nám se to zdá jako nepřiměřený útok na Čínu nebo na jeden a půl miliardy Číňanů, ale kdybychom žili v USA a věděli bychom, že je tam přes dvě stě tisíc obětí pandemie, což je 4x více než padlých ve Vietnamu, tak bychom jistě byli opatrnější. A projev prezidenta bychom nechápali jako projev k světovému společenství, ale k nám Američanům. Přitom to ale neznamená, že by napětí mezi USA a ČLR neprocházelo nějakou vyšší mírou eskalace.

Řekl bych, že až legrační je to, že se to odehrává prostřednictvím argumentů v komerční sféře, a že to, kvůli čemu šli Američané bojovat do 1.světové války, ale i za 2.světové války a v průběhu celé studené války verbálně bojovalo o práva na svobodný obchod se najednou mění a důvodem jsou, nebo snad jen záminkou, obchodní restrikce nebo válka sankcí.

To nejsou jen paradoxy, ale protichůdné postoje, proti původním záměrům formulovaná stanoviska.

My jsme si všímali, že na VS OSN nejen mluví o Číně, ale USA při této příležitosti vyhlásily další sankce proti Kubě…. Vždyť je to absurdní, sankce proti Kubě jsou tady už šedesát let a k ničemu nevedly. Kubánci si na ně zvykli a dokonce se umí bránit proti covidu-19 lépe než američtí nositelé Nobelových cen. To, že se to odehrávalo na půdě OSN nás příliš svádí k tomu, abychom spekulovali o nějakých geopolitických problémech. Můžeme si to dovolit, ale ony nejsou o nic víc naléhavější než kdykoliv v minulosti,“
 zhodnotil Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Valné shromáždění OSN a projev Donalda Trumpa.

A Češi jako kolonialisté, není to trochu přehnané?

„Skupina mladých lidí v České republice upozornila ve svém Manifestu, vydaném v tzv. nezávislém tisku nebo webu, že se nejen občané USA mají omlouvat černošskému, původně z Afriky dovezenému obyvatelstvu, vykořisťovanému a zotročovanému, a že se kvůli tomu mají bourat sochy významných občanů USA, ale upozornili na to, že občané České republiky mají svůj podíl na historii světového a evropského kolonialismu. Já jsem z toho nepochopil, kteří Čechové to jsou, jestli to jsou nějací etničtí Češi nebo lidé, kteří mají státní občanství ČR, ČSSR, ČSR nebo Rakouské c.a.k.monarchie ani kdo to ti Češi vlastně jsou? Jsou to Romové s pasem ČR nebo lidé, kteří osídlovali české pohraničí po roce 1945?

Ale skutečně ten Manifest tady je, ale zdá se, že jeho autoři se jen špatně seznámili s formou evropského kolonialismu a nerozlišují mezi obchodními a komerčními osadami Portugalců, Nizozemců, Britů. Vycházejí z jakési koncepce španělského imperiálního kolonialismu a hlavně ani neřekli jasně koho za ty české kolonialisty, za které se máme omlouvat, máme považovat.

Je to lékař Pavel Durdík, který bojoval pět let na Sumatře proti místním obyvatelům jako lékař v rámci nizozemské koloniální armády? Nebo to jsou Baťovy aktivity nebo aktivity firmy Baťa v Indii, na Jávě, v Latinské Americe, kde vlastně budování jeho továren je zakládáním Baťových kolonií po vzoru zlínského experimentu. Není to také koloniální expanze. Bude se firma Baťa, pro Čechy etnické nebo občanské vzor úspěšného podnikání, bude se také považovat za „zrůdný“ evropský kolonialismus?

A co teprve lidé, kteří dokonce ještě v 90.letech 20.stol. zakládali obchody „koloniálním zbožím“, a jedna z majitelek takového obchodu, která se účastní veřejného života, tvrdí, že koronavirová krize ji zahubila obchod koloniálním zbožím, její „koloniál“? To je také osoba, navíc Češka, kterou je možné obvinit z brutálního evropského kolonialismu a nebo je to jenom taková logomachie, slovíčkaření, na téma kolonialismus? Asertivní témata docházejí, musíme si objevit nějaká nová. A proč si nevybrat to, o kterém toho moc nevíme,“ 
dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.35 komentářů :

 1. Nahrazení "konzumů" "koloniály" považuji za důkaz toho, že jsme již "postkonzumní společností.

  OdpovědětVymazat
 2. ..že by generační problém, mladí Čechové?
  Ne! Toliko neschopnost mladých Čechů přečít si, seznámit se s historickými fakty či vyslechnout si současné Staročechy!

  Koloniální Belgie ještě před 120 lety drancovala Kongo, mrzačila domorodce, drancovala suroviny, diamanty....., před tím zabila více jak 10 milionů černochů vč. žen.... tato koloniální mocnost na koloniálním územím 100x větším než území Belgie, kde je to( vydrancované bohatství) stále patrné.., nemlich tak Portugalsko na koloniálním územím územím 10x větším než domovina na Iberijském poloostrově.... Španělsko téměř zlikvidovalo s pomocí církve římské svaté Inky, vyrabovalo v jižní a střední Americe 30 000 tun zlata, 50 000 tun stříbra, no něco jim "zpirátovala" anglická královna pomocí svých pirátů.

  Rakouské říše, později Rak.-Uhersko po 1866 a ani ČSR po r. 1918 nekolonizovaly žádnou část Afriky, Asie a ani Jižní Am.

  Tak " mladí Čechové, resp. mladý Čechu, pisateli představ se a ozvi se současným Staročechům, kteří umějí číst, přemýšlet dedukovat a .... nevyslovovat hovadiny a tak odvádět pozornost od povinností týkajících se skutečných/ byť bývalých / evropských kolonizátorů k bývalým koloniím a jejich oprávněným potřebám na vyrovnání.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21.47 - když mladým Čechům něco řekneš, tak ti odpoví, že jim nikdo nebude poroučet. Ve skutečnosti jim stačí málo: po práci frčet do obchoďáku a večer do putyky.

   Vymazat
  2. Nemám to ze sebe, ale líbilo se mi to

   = svoboda bez odpovědnosti je anarchie = .

   Vymazat
 3. Měl jsem možnost seznámit se s rádobyhumanisty, zastávajícími a šířícími podobné "skvosty", z bezprostřední blízkosti, a vím, že oni nepotřebují finanční motivaci. Oni si vystačí se svými ideovými dogmaty. A mírou dogmatismu můžou úspěšně konkurovat kterékoli skupině náboženských fanatiků.
  Je sice z etického hlediska pozitivní, že jsou ve svém přesvědčení autentičtí, ale to je jediné pozitivum. Současně totiž tvoří množinu užitečných idiotů, zneužitelnou a reálně zneužívanou pro špinavé geopolitické cíle globalistů.

  Jaromír Habr

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to tak, ze s ideologii a kazdou jsou problemy a patalije.
   Zapaleni aktiviste hori fanatickou horeckou presvedcovani a hodne furt mluvi a kazou a pisou.Jedno a to same dokola.
   Vedi vsechno a nejlip.
   -Nuti kazdyho normalniho cloveka , aby se choval,jednal a mluvil jako zpitomnely silenec a kaspar, zaroven..
   Aby opakoval sve chovani denne a vsecko do omrzeni a delal ze sebe nejvetsiho idiota, protoze metody a prikazy konci neslavne a casto krachuji drive nez by mohly byt zavedene do zivota.
   -Obcan ma byt take nadseny a jeste casto souhlasit s vlastnim zanikem. Protoze neni hodny tech Vysokych myslenek,ideji.
   -Ideologie se obcas pres noc zmeni a nechapajici nevedouci obcan je za to trestan.
   -Posleze ideologove podlehnou vse korumpujici moci a hned za tim chamtivosti stale vice..
   - I zcela male deti /pamatuji si/, zacnou s pitvorenim a vsecko negativne znevazuji..
   -Ideologove/fanatici se stale vice rozzuruji do terorismu. Humor je velky nepritel,vsecko znevazuje,nejvice ty posvatne a nedotknutelne MYslenky, kam lidstvo oni uberou.
   Ale kazda ideologie je zaroven tragikomedie..
   Konci to terorem a masakry,protoze velke myslenky nevedou k zadnym cilum,ale slepi pedagogove a agitatori vedou veskery zivot do slepe ulicky, hrouti hospodarstvi a prechodnym vychodiskem byva napadeni nejakyho naroda..
   -Prisli dobyvatele do Jizni Ameriky v 16.stol.
   Okolo velkyho mesta nasli dlouhe az 3km fronty mistnich domorodcu s zenami a detmi.
   Dozvedeli se ,ze knezi vyhlasili, ze musi obetovat 200-300 tisic ,protoze by jinak slunce pristi rano nevyslo...
   Obetovani se sestavalo z toho ze knez vyrval,pomoci tupyho kamene za ziva srdce z obeti a nastavil slunci.
   Dobyvatele pouzili svych moznosti premlouvani a masakr zastavili.
   Ale vetsina nezmasakrovanych domorodcu se chovala k nim velmi nevrazive i kdyz slunce pristi rano zase vyslo a
   potom vychazelo porad...

   Vymazat
 4. Běda nám, běda nám, budeme li těmto perverzím naslouchat, nebo se jimi dokonce řídit. Naopak, toto je třeba trestat. Jenže toho se bojíme a právě tento náš strach je ,,municí" pro tyto perverzáky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 3 x běda v nádheru světa zakletá...

   Vymazat
 5. Mládež nová, mládež Havlova 🤮🤮🤮🤮🤮🤮, udává, lže a prodala by vlastní rodiče za pár špinavých dolarů!!! 👎👎👎👎

  OdpovědětVymazat
 6. Staří, bývalí fanatičtí svazáci, věřící marxistickým a stalinistickým blábolům, nadávají na dnešní mladé svazáky, věřící progresivistickým blábolům.
  Obě ultralevičácké skupiny spojuje nenávist ke kapitalismu, nenávist k celé historii euroatlantických států a mají spolu společného mnohem víc než by si přály :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:14
   Genitální žblept!!!!! 🤣🤣🤣🤣

   Vymazat
  2. 0:07
   Absenci argumentů smajlíkama nedoženeš, infantilní bambulo.

   Vymazat
  3. 23:14 vám nedělá potíž jenom pravopis, vy máte problém se znalostmi i myšlením. Zacházíte tu s pojmem "ultralevičák" aniž byste tušil co, resp. jaký jev vyjadřuje. Dokonce máte možnost poučit se třeba u guru pravověrných komunistů, když Lenin nazval levičáctví dětskou nemocí komunismu. Zkrátka, prokázal jste, že jste pitomec.

   Vymazat
  4. 3:35

   Pravopis mi rozhodně žádný problém nedělá, možná tak čárky ve větě, takže se uklidněte.
   Kdo je to ultralevičák mi také nemusíte vysvětlovat.
   Vy jste zřejmě ta pověstná potrefená husa, která zakejhala.

   Vymazat
  5. 1;02
   Tys měl někde v tom cancu argumenty????!!!!! 😂😂😂😂

   Vymazat
  6. 8:49 pravopis vám problém dělá. Co znamená pojem ultralevičák nevíte a zda jsem nebo nejsem potrefenou husou taky ne. Argumentujte k věci, osoby vynechte. Zvlášť, když o nich nic nevíte a vědět ani nemůžete.

   Vymazat
  7. 14:04
   Potrefená huso, uklidni se a přestaň už kdákat. K věci nemáš nic, neprojevils žádný názor, žádný argument jen tu nadáváš jiným do pitomců a blábolíš cosi o pravopisu. Až budeš schopen vyvrátit to co jsem napsal v 23:14 tak se vrať do diskuse. Jinak už neotravuj.

   Vymazat
  8. 14:04 já to tedy vy neználku zopakuju. 23:14 píšete „Staří, bývalí fanatičtí svazáci, věřící marxistickým a stalinistickým blábolům, nadávají na dnešní mladé svazáky, věřící progresivistickým blábolům. OBĚ ULTRALEVIČÁCKÉ skupiny spojuje nenávist ke kapitalismu ...“
   Ti „Staří, bývalí fanatičtí svazáci ...“ nebyli a ani nesměli být ultralevičáky, protože za takovou, stejně jako za „pravou“ odchylku se odcházelo z funkcí a za normalizace končilo i vyloučením, v lepším případě vyškrtnutím z KSČ (komunistické strany).
   Odcitoval jsem vám Lenina, abyste se cosi z historie té moskevské dogmatiky dozvěděl. Cituji znovu, zní to: „... levičáctví, dětská nemoc komunismu ...“! Co jsem nebo nejsem, vědět nemůžete a dokonce, není to podstatné. Takže konečně, kušujte.

   Vymazat
  9. 14:04 já to tedy vy neználku zopakuju. 23:14 píšete „Staří, bývalí fanatičtí svazáci, věřící marxistickým a stalinistickým blábolům, nadávají na dnešní mladé svazáky, věřící progresivistickým blábolům. OBĚ ULTRALEVIČÁCKÉ skupiny spojuje nenávist ke kapitalismu ...“
   Ti „Staří, bývalí fanatičtí svazáci ...“ nebyli a ani nesměli být ultralevičáky, protože za takovou, stejně jako za „pravou“ odchylku se odcházelo z funkcí a za normalizace končilo i vyloučením, v lepším případě vyškrtnutím z KSČ (komunistické strany).
   Odcitoval jsem vám Lenina, abyste se cosi z historie té moskevské dogmatiky dozvěděl. Cituji znovu, zní to: „... levičáctví, dětská nemoc komunismu ...“! Co jsem nebo nejsem, vědět nemůžete a dokonce, není to podstatné. Takže konečně, kušujte.

   Vymazat
  10. Že ho nenecháte ...

   Vymazat
  11. 23:14 to snad není pravda, to snad psala ze záhrobí naše reinkarnovaná uliční důvěrnice. Ta by nás jistě ještě všechny orazítkovala trockismem, proklela revizionismem - brrr hrůzou se mi ježí vlasy.
   Apage Satanas.

   Vymazat
 7. V USA samozřejmě není 200 000 obětí kovidu. To jen vykazují u mrtvých "že zemřeli s covidem". US má ročně zhruba 2,8 milionu mrtvých (v roce 2019 to bylo 2,85 mil). Pokud z toho vykážou za rok zhruba 0,3 mil. na kovid, tak je zase nevykážou jako zemřelé na chřipku, rakovinu, stáří či jiné příčiny. Vsadím se, že demografické ukazatele kovid v US (ani celosvětově) nezmění.Počkejme si, až budou známy údaje za rok 2020 a porovnejme s předchozími roky.

  OdpovědětVymazat
 8. Doplnění k USA: USA má za 9 měsíců čistý přírůstek obyvatelstva 1,94 milionu. To již je srovnatelné s přírůstkem za celý rok 2019 a 2018. Nejspíše to tedy roky 2018-19 ještě o 25% překročí. Přírůstek migrace je v těchto číslech zhruba konstantní-a to předpokládám, že v roce 2020 nemohla být imigrace tak vysoká kvůli celosvětovému zavření hranic a omezení přepravy. Tak jaký je tedy vliv Covidu na americká čísla?? Nulový? Zajímavé také je, že průměrný věk (medián) v USA stoupl 2020 vs. 2019 o 0,5 roku na 38,3 roku (za pouhých 9 měsíců!). Tedy Američané zestárli. Přitom ten kovid prý kosí hlavně seniory. Divné...

  OdpovědětVymazat
 9. Jsem bytostně přesvědčený, že za covid 19 mohou Američané.
  V květnu, nebo červnu loňského roku proběhla i našimi předposranými médii zpráva, že v USA záhadně umírají kuřáci elektronických cigaret. Příčinou byly těžké respirační potíže a jediné, co našli jako spojovací moment u většiny z nich byla vášeň při vdechování nikotinových výparů ve vodní páře.
  Asi o tři měsíce později, opět i naše média, přinesla zprávu, že americké úřady zavřely biologickou laboratoř ve Fort Detrick. Důvodem byly problémy s únikem odpadních vod.
  Dlouho jsem nemohl najít spojovací moment s čínským Wuchanem. Pak jsem se ale dozvěděl o sportovních hrách armádních sportovců v říjnu loňského roku, kterých se zúčastnili i Američané.
  Tak že si to shrňme. V USA unikají, z jakési laboratoře odpadní vody. Nikdo pořádně neví jak dlouho se tak děje. V nemocnicích se množí případy s těžkými respiračními potížemi. Personál nemocnic, který neměl ani páru o existenci nějakého nového viru, je svede u starých lidí na běžnou chřipku, u mladých pak na kouření elektronických cigaret. Hrstka zasvěcených zarytě mlčí a virus se začíná rychle šířit světem. Pomůžou tomu i sportovní hry pořádané v Číně. Malá vsuvka. Není bez zajímavosti, že jednou z nejvíce postiženou zemí je Itálie, zejména pak její severní část. Ausgrecht ta oblast, kde leží americká letecká základna Aviano.
  Pochybuji, že tyhle informace Trump nemá. Ale protože se mu obraz Číny, co by původce nemoci, hodí do jeho plánů na návrat výroby z Číny zpět do USA, nejenom že mlčí, ale naopak Čínu neustále obviňuje z výroby a šíření nemoci.
  Pochybuji, že se někdy dozvíme pravdu. Navíc, ani Čínu, co by původce viru, nemůžeme zcela vyloučit. Ale jediná země, která se sama oficiálně přihlásila k opětovnému vývoji a výrobě biologických zbraní jsou dnes USA. Udělali to zřejmě ve své nadutosti, že mohou vše a budou mít věci bezpečně pod kontrolou.
  Je to jenom můj názor, který jsem si vytvořil na základě skládačky různých informací v časové ose cca jednoho roku. Ale půl roku marně čekám na informaci, která by mne přinutila ho změnit. A pouhé tvrzení Trumpa a několika poskoků je na změnu skutečně málo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý blábol, brácho. Místo přihlouplého skládání kokotin do vaší skládačky, kdy je předem jasné co vám z toho vyjde, protože prostě chcete aby vám to tak vyšlo, byste měl dělat něco užitečného.

   Vymazat
  2. 8:55 Zbytečný blábol jste napsal vy.

   Vymazat
  3. 8;55
   Tak jakej na zahrádku rejt pod pečlivým dohledem svojí starý a nezacláněj!!!

   Vymazat
  4. 8,55
   Fajn, tak vynes nějaký protiargument. To, co jsem uvedl jsou dohledatelná fakta. Úmrtí kuřáků elektronických cigaret, zavřená laboratoř ve Fort Detrick, sportovní hry ve Wuchanu s účastí amerických sportovců, tisíce mrtvých, převážně ze severu Itálie i americká základna Aviano. Mimochodem, není tajemstvím, že američané vyrážejí za chlastem a zábavou do okolních italských měst. Můžeš začít s pohádkou o netopýrech, nebo luskounech.
   V roce 1972 uzavřely USA a SSSR memorandum o zákazu vývoje a výroby biologických zbraní. Od něj jednostraně odstoupily USA po útoku na dvojčata. Od té doby americké laboratoře vaří kouzelné lektvary v desítkách laboratoří po celém světě. Nejenom ve Fort Detrick. A na závěr. O možném původu viru, který, dle vyjádření mnoha odborníků, není dílem přírody, ale člověka, je najednou podezřelé ticho. Jenom předposraná česká média čas od času vypustí zmínku o "čínském viru". Zbytek světa raději mlčí.
   Nejde o hledání a stíhání případného viníka. Jde o to, že onen viník může mít, a silně pravděpodobně i má, v arzenálu mnohem horší bestie.

   Vymazat
 10. To je fakt strašné co se děje lžou jako když tiskne a my Češi s tím nemáme nic společného.

  OdpovědětVymazat
 11. Samozřejmě, že "občané České republiky mají svůj podíl na historii světového a evropského kolonialismu" - vždyť české země byly 300 let rakouskou kolonií!

  OdpovědětVymazat
 12. Togo není mnogo.
  B.H.

  OdpovědětVymazat
 13. Toz je na cese milé pane Zboril,ebe se ovcanom ceské kotelne v hlavách rozsvicelo a zacale pracovat na vlastném za vlastné a pre vlastné a do vlastnéch slovanské bratrstvo vítáno jako generace pred nema jiná východisko néni teho seonestického obserstva oz belo jakse dositi, jak réká známé kolaborant oz sme za caró.....slonce v srdci a ne v rici p.s.

  OdpovědětVymazat
 14. Dnes lidí na západě v Evropě se mají daleko lépe než generace před námi. Myslím, že pokrokem zlenivěli a vymýšlí různé zhovadilosti snad z nudy, šíří doslova blbosti jako x pohlaví, gendery, umělou migraci a další hlouposti. Je to předvádění se ve své domýšlivosti, že jsou snad nadlidí a vůbec je nenapadne, že ničí a doslova otravují svými stupiditami život lidem.

  OdpovědětVymazat
 15. Kdyby se ty blbosti omezili jen na diskuze v hospodách, tak budiž, ale ony prorůstají přes legislativce i do zákonů.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.