Reklama

neděle 4. října 2020

Asia Times: Vývoj porozumění Číny a Ruska vstupuje do epochy zralosti

4. 10. 2020 eadaily
Společné prohlášení k výsledkům návštěvy člena Státní rady ČLR, ministra zahraničních věcí Wang I v Moskvě, která se uskutečnila v září, má epochální charakter, určující rámec geopolitických vztahů obou velmocí. Píše o tom hongkongský internetový list Asia Times. Návštěva Wang I v Moskvě se konala v souvislosti se zasedáním Šanghajské organizace spolupráce na úrovni ministrů zahraničních věcí.
Jeho dvoustranné setkání s ministrem zahraničních věcí Ruska Sergejem Lavrovem proběhlo 11. září úplně na konci návštěvy, nicméně z hlediska mezinárodní bezpečnosti a světového řádu se stalo významnou událostí a bodem zvratu ve vývoji rusko-čínského porozumění, poznamenává list.

V dokumentu, připraveném na základě výsledků návštěvy Wanga, je věnována pozornost klíčovým oblastem rusko-čínského partnerství, zájmům obou velmocí, a také stále se měnícímu globálnímu geopolitickému kontextu v současné mezinárodní situaci. Toto společné prohlášení zachovává duch rusko-čínské deklarace o současné mezinárodní situaci a klíčových problémech, zejména o globální politické stabilitě a vzestupu světové ekonomiky.

"Prohlášení tohoto druhu se dělají pouze blízkými spojenci. Poukazuje na sbližování kvalitativně nové etapy všestranného partnerství a strategické spolupráce mezi Ruskem a Čínou, která už přivedla dvoustranné vztahy na nejvyšší úroveň v historii. Dokument odráží nejen politickou ideologii obou zemí, ale i jejich společné vize, a také jejich doporučení pro společné hledání řešení obecných problémů", říká se v článku.

Při komentování geopolitické situace ve světě, charakterizované v rusko-čínském prohlášení, která "prochází etapou hluboké transformace" na pozadí "sílící turbulence" a nové koronavirové infekce, Asia Times zvláště věnuje pozornost "pobuřující kampani, zahájené Británií a USA, a brzy podchycené některými jinými státy (včetně, halasným sborem hlasů v Indii)". Její účastníci prohlašují, že vinu za pandemii Covid-19 ("wuchanský virus") je nutno uvalit výhradně na Čínu, kde tato pandemie začala. A vše proto, že údajně nesplnila své mezinárodní závazky a nesdělila podrobné informace světovému společenství.

"Politizace" pandemie neměla odezvu u mezinárodního společenství a dokonce ani v USA. Ale Spojené státy a jejich nejbližší anglosaští spojenci ji použili jako páku pro zahrnování Číny špínou, vměšování se do jejích vnitřních záležitostí a provádění neoprávněných výpadů na čínský politický systém", konstatuje list.

Věnuje pozornost tomu, že "Moskva je zcela a úplně na straně Pekingu a vyzývá mocenské orgány států, společenské organizace, média a obchodní kruhy, aby upevňovaly vzájemnou součinnost a společně čelily lživým informacím, a také přestaly politizovat téma pandemie a sjednotily úsilí všech stran proto, aby společně zvítězily nad koronavirovou infekcí, aby společně reagovaly na různé výzvy a hrozby".

"Je nesporné, že Peking je na výsost upokojen a spokojen s tím, že Moskva v tomto okamžiku nejen oznamuje vysokou kvalitu rusko-čínského porozumění, ale také signalizuje pevnou solidaritu Kremlu v této pro čínské vedení velmi bolestné otázce. Oba státy zdůraznily, že trvají na koordinující úloze Světové zdravotnické organizace při mezinárodní spolupráci v boji s epidemiemi, vystupují za prohloubení mezinárodní kooperace v dané sféře, a také za urychlení zpracování léků a vakcín", shrnuje hongkongský list.

Americký deník The National Interest zase při analýze zesilující konfrontace USA s Čínou a úloze Ruska v tomto geopolitickém procesu uvádí, že na základní úrovni se zájmy Moskvy více shodují se zájmy Pekingu, než se zájmy USA, a perspektiva hlubší americko-čínské konfrontace zvýší závažnost tohoto neformálního spojenectví i pro Peking, i pro Moskvu. Přičemž Washington pokračuje v politice, zaměřené na směnu moci v obou státech.

"Obrat směrem ke konfrontaci s Čínou je, podle všeho, založen na představě, že Rusko bude v procesu boje proti čínskému vlivu ne-li partnerem, tak, alespoň, nezaujatým pozorovatelem. Prezident USA Donald Trump a ministr zahraničí Mike Pompeo skutečně dali najevo, že počítají s možností pracovat spolu s Ruskem proti Číně, a částečně k tomu může dojít proto, že Rusko, podle jejich názoru, ohrožují záměry Číny posílit své vojenské možnosti, rozšířit ekonomické kontakty v postsovětském blízkém zahraničí, a také navazovat jednostranné obchodní a investiční dohody", píše deník.

Ovšem představa o tom, že Rusko může být blahosklonně neutrální v konfrontaci mezi Spojenými státy a Čínou, je, spíše, příliš optimistická, "nehledě na rostoucí seznam rozporů v čínsko-ruských vztazích", předpokládají autoři této publikace.

Nehledě na tvrzení Washingtonu o tom, že Rusko musí znepokojovat zvyšování Pekingem množství jeho zbraní, Moskva přiznává, že rostoucí jaderné, válečné námořní a vojenské vzdušné síly Pekingu představují podstatně větší výzvu pro hegemonii Spojených států v západní části Tichooceánského regionu, než pro ruské zájmy v Euroasii. Nezávisle na cílech, skrývajících se za politickým vměšováním Ruska a Číny do záležitostí demokratických států (včetně Spojených států), obě tyto země mají zájem na vytvoření bezpečného světa kvůli autoritarismu a imperiální geopolitice, což je zase výzva pro dominanci Spojených států v mezinárodním systému.

"Sankční politika Spojených států zesiluje přesvědčení i Moskvy, i Pekingu o tom, že konečným cílem Washingtonu je výměna moci v těchto zemích", zdůrazňuje časopis.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

36 komentářů :

 1. Ano, pro Svět a lidstvo je jedinou nadějí, že poté, co politici Západu ztratili rozum a předávají moc militaristické sebrance v područí kapitálu, Rusko a Čína ustojí MÍR a nenechají si válku vnutit a myslím, si, že tentokrát budou mít podporu Jižní Koree, Vietnamu, Japonska a Indie. Jinak jsme ztraceni a v prach se obrátíme!
  A jak Míru prospějeme my v Česku? Že bychom dostali odvahu a přešli mezi neutrální státy? A ušetřili cca 50 miliard Kč ročně a získali přátele ve světě humanity, byť za ztrátu důvěry Světa nacismu!?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA nechtějí válku s Čínou, tu chce jen Trump. Ale možná to je jen taková přetahovačka o budoucí volná teritoria, dnes nazývaná Ruská Federace. Jestli si myslíte, že Čína považuje Rusy za rovnocenného partnera, měl byste číst raději jiná mínkotvorná média. Anebo dokázat číst v Asia Times mezi řádky. Čínští novináři se vyjadřují trochu jinak než ti západní.

   Smazat
 2. V našem prostoru být neutrální nemůžeme , jsme nárazníková plocha pro další válku , neutralitu v případě potřeby nikdo nebude respektovat !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (12:48):
   Ano, sice máte pravdu v tom, že k tomu, abychom (při našem mizivém obranném "potenciálu") mohli být neutrální zemí, museli bychom mít garanci neutrality. Od mocností.
   S tou ze Západu se ovšem dá počítat asi jako s létem v zimě.
   Ale i tak, by se republika měla distancovat od účasti ve vojensko-politickém svazku NATO a zejména jeho silových operací, které jsou ponejvíce i hrubým porušováním zásad mezinárodního práva.
   Již i to by byl velký krok vpřed. K sebeúctě naší i našich potomků.

   Smazat
  2. Myslím, že by se k neutralitě přidali Slováci a Maďaři, Srbové, Slovinci a s Rakouskem by vznikl na "jižním křídle" souvislý pás.Že se nepřidají Poláci ani Němci, těm to nedovolí jejich nacismus, kterého se nejsou schopni zbavit, stejně jako pobaltské země. Podařilo se to Finsku, proč ne nám . Už jen to, že bychom naštvali militaristické zabijáky bych neutralitu bral a také by se ukázalo, kdo je co!!! A proč neodhalit zločince mezinárodního kalibru?

   Smazat
 3. Přes všechny narůstající problémy je rozhodující vnímání většiny lidí tzv východních národů k solidaritě. Je to i historií ověřené. Myslím si, že právě to bude do budoucna pro lidstvo rozhodující. Nerespektovaná individualita vede k pohrdání ostatními lidmi.

  OdpovědětSmazat
 4. Myslim si,že je nutno propagovat myšlenku SVOBODY a PŘIMÉ DEMOKRACIE dokud nas nezaregistruji,k realizaci našeho pronásledováni(viz Ukrajina).

  Je na čase i inicializovat hnuti věřicich na př.pod Husitským křestanským sociálnihm hnutim (HKSH),které by mohlo mit Program svobody,nebot i pan Ježiš pod pojmem Svoboda myslel život bez zadluení a to zkusilo nahradit padajici strany zejména ČSSD,KDU,KSČM a dalši,které rozumu nikdy ve prospěch svých voličů nenabyli a nenabudou a to dřive než nastane destruktivni pochod institucemi pod neomarxismem Pirátů,kterí propaguji ideologii boháčů a Ka ka rámu,kterou nyni na nás občany posilaji majitelé velkých peněz prostřednictvim GŘ TV a jeho námi placené propagandy lži a zla.

  Neni divu,že pak poplantani voliči ,voli zloděje a rabijáty,kteři rozval státu považuji za cil a ideologii "humanistické DIKTATURY".
  Takove volby zlodějů zlovolnou propagandou prý ani platit nemusi!

  OdpovědětSmazat
 5. 1. arménsko-azerbajdžanská válka začala ještěš v SSSR – svsz se pod vedením komunistů-agentů USA už rozpadal a toto byla viditelná známka. A teď pozor. Nejvyššímu sovětskému komunistovi-agentu USA se staví pomník. Kde? "В Германии открыли памятник главному предателю России. Вчера, 3 октября, в годовщину воссоединения ФРГ и ГДР в городе Дессау-Рослау открыли памятник Михаилу Горбачеву."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A ještě Němci darovali milovanému soudruhovi Gorbymu
   zámeček "Hubertus" aby měl kde dožít když ho Rusové v jeho domovině nemají rádi. Maličkost za to co Němci získali a ušetřili jedním podpisem s Gorbym, jen tak asi 85 miliard DM.

   Smazat
  2. Nevím, zda jste to viděli, Gorby také zahrál v reklamě na pizzu. Fakt úžasný.

   Stavět pomníky člověku co ještě žije, to je tedy Top. Měl by zvážit KDO mu ten pomník postavil a pak si to hodit. Tedy Rus by se měl zastřelit.

   Smazat
 6. Ano, chce to trpělivost. Na pád komunismu ve východní Evropě taky Západ čekal 50 let. Jednou skončí i komunismus v Číně a pochopitelně mnohem dříve putinismus v Rusku. Ovšem nedomnívám se, že Čína je nebezpečná vojensky, pouze ekonomicky. S Kremlem je to přesně naopak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A Evropa skončí jak, ekonomicky i vojensky ? Máte trochu zkreslenou představu o skutečné Číně a RF.

   Smazat
  2. 14:52 Ano, jsou to vaše domněnky. Podklady k nim získáváte jako divák ČT, nebo četbou deníku N, Hospodářských novin apod.?

   Smazat
  3. 14:52 Takže pochopil jsem vás správně? Chce to trpělivost a pár let nebo desítek let počkat na pád Číny a Ruska..
   Ale myslím, že ten čas můžeme využít ke sledování probíhajícího ústupu Evropy do bezvýznamnosti.

   Smazat
  4. 14:52 – Máte to trochu pomotané. Čínská vedoucí strana nemá už s komunismem společného skoro nic kromě jména, zato má mnoho společného s NSDAP.

   Smazat
  5. Kde skončil komunismus? Vždyť nikde nebyl, snad jen v Izraeli v kibucech a ten postavil v Izraeli na nohy ekonomiku a někde i trochu mravy. Co zkrachovalo, to byl pokus o sociální stát u nás bez bezdomovců a nezaměstnbaných, bez "samoživitelství", BEZ SVÉVOLE PRÁVA A SPRAVEDLNOSTI, bez beztrestných megazlodějů miliard státního majetku, bez rozkradení majertku států a národa církví, bez kuciakování a bez vymírání národa. Socíku jsme byli zbaveni ve prospěch diktatury totalitního kapitálu a za cenu desetitisíců parazitujících politických loutekm z více než 300 stran a hnutí, kterými kapitál manipuluje jako na pimprdlovém divadle. To se vám líbí? Socík měl hodně vad na kráse, zato kapitalismus nemá na své zločinnosti ani skvrnku lidskosti.

   Smazat
 7. Za studené války američtí geopolitici měli něco v hlavě. Věděli, že musí rozeštvat SSSR a rudou Čínu. Dnes jsou američtí tvůrci geopolitiky pitomci, protože Rusko nahánějí do náruče Číny.

  OdpovědětSmazat
 8. Tak to jo to by Rusko muselo být hloupé spolupracovat se šmejdy proti Číně. Po zničení Číny by bylo na řadě samo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby ještě RF a Čína dostaly na svoji stranu Indii, bylo by geopoliticky vymalováno na velmi dlouhou dobu.
   Jen jak se diplomaticky domluvit na pár km2 horského terenu kde jsou konflikty od roku 1962 ?

   Smazat
  2. 19:04 pokud se dají dohromady Čína a Indie, což se nestane, protože to jsou konkurenti, pak už žádné Rusko potřebovat nebudou. Ovšem každý normálně myslící dobře ví,bze bez USA se to prozatím neobejde. Takže s Amerikou buď s plácáním po zádech anebo bez, spolupracovat určitě budou. A hodně rádi.

   Smazat
 9. Boli časy, keď Čína s Maom sa spolčila s USA proti ZSSR. A nielen to. Okamžite začala pohraničná vojna o územie ZSSR lukratívne v očiach Číny.. Dnes ich politika Štátov + EÚ naopak, spojila. Na ako dlho ? Aké to bude mať následky pre Rusko ? Čínsky obor z toho bude profitovať, kým RF ?
  Pompeo i Trump má pravdu. Avšak americká "pravda" o čínskom vplyve na RF nezakryje beštiálne kopance do RF, ktorá je už pred K.O., a ktorá by v tomto stave mala Spojeným štátom pomáhať. To chcú amíci od polomŕtveho aby zachraňoval prdel svojmu katovi ?
  Bolo by to možné len za určitých okolností : EÚ by mala zničiť vo svojom vnútri rusofóbiu a vytvoriť pevný zväzok s RF - čím by získala rovnocenné postavenie s Anglosasmi, zjednotila by Slovanov a potom vo férovej spolupráci by mohla byť rovnocenným partnerom Číny a s ňou celej Juhovýchodnej Ázii. A - India by nemala šancu zneužívať geopolitické hry vo svoj prospech. Za týchto predpokladov by nikto nemal možnosť vydierať, manipulovať, korumpovať, či uplácať jedného proti druhému. Vojaci by zostali v kasárňach.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:47 Páni. Člověk si myslí, že už se ani žádná nová slátanina vymyslet nedá... a ona dá. To jsou věci.

   Smazat
  2. 19:26 to máte pravdu. A ještě k tomu Slovani, to je zlatý hřeb.

   Smazat
 10. Co Západ chtěl, má.Rusove ani Číňané nejsou včerejší, takže jim došlo, že útokům se ubrání jedině společně

  OdpovědětSmazat
 11. SVĚTELNÁ BOUŘE smete všechny dosavadní tmářské velikány do propadliště dějin. Lidská láska a PRAVDA skutečně začne vítězit a zvítězí! Zloději a vlastizrádci budou potrestáni dle stanného práva.

  OdpovědětSmazat
 12. Samozřejmě, že vzrůst síly Číny a jejího ekonomickému růstu je trnem v oku USA a jejich heslu "First Amerika" a proto se hledají všemožné cesty a prostředky jak Čínu a s ní i Rusko zardousit. Tyto dvě země nebezpečně ohrožují dominanci USA ve světě. USA k změně toho trendu a vývoje využívá všechny možné i nemožné prostředky, od zastrašování vlád, přes sankce, které jsou v rozporu s Chartou OSN. Narcis a diktátor Trumf si neumí doma poradit s pandemii, ze které obviňuje lživě právě Čínu, ale o to více usiluje o "nápravu" ostatního světa. Dohoda Ruska s Čínou je jedině možné řešení při oddalování tlaku USA, projevující se v rozvrácení mírového soužití národů světa,

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, trnem v oku růst Číny pro USA může být, ale noční můrou pro Rusko určitě.

   Smazat
 13. Bělorusko pohrozilo EU přerušením diplomatických vztahů

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020100212602966-belorusko-pohrozilo-eu-prerusenim-diplomatickych-vztahu/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To bude kvůli Babišovi! Ze nepozval jejich paní prezidentku na ten sraz V4 - pořádná ostuda! No snad to pan Duda s paní Čaputovou napraví.

   Smazat
 14. Americky smejd si mysli, ze muze vsechno manipulovat a podplacet. Jeho arogance a namyslenost uz nema realnou podstatu. Drzi ho jen jeho vazalove vsude ve svete. Jsou to ritolezci pracujici proti zajmum svych obcanu. Ti budou smeteni nejdrive. Cas padu imperia nadesel. VRSR ma sice 100 let zpozdeni za Ruskem, ale prospeje radovym Americanum.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 6:34
   Hospody mají nejdéle do 22:00 avy jste v 6:34 na šrot. VŘSR V USA ??? Chudáčku pomatený!!

   Smazat
 15. Tohle je klíčové. Cit.

  "...Moskva přiznává, že rostoucí jaderné, válečné námořní a vojenské vzdušné síly Pekingu představují podstatně větší výzvu pro hegemonii Spojených států v západní části Tichooceánského regionu, než pro ruské zájmy v Euroasii... "

  Ehm, není to tak. Číňan jednak evidentně nezbrojí pro válečné konfrontace mořské, ale pro pozemní. Celá hranice s Ruskem je z čínské strany neuvěřitelně silně opevněná a připravená jednak k obraně před invazí a jednak k invazi. Četl jsem pár reportáží z této oblasti, zde je největší koncentrace vojsk a techniky čínské armády. Přípravy neustále pokračují. Co je zajímavé, podobné akce a posilování třeba jižní a západní části nejsou nijak markantní. Ani východní tichomořská strana, kde jsou obrovské aglomerace, není nijak markantně chráněna. Čína definitivně upustila od programu výstavby letadlových lodí, vystačí si s těmi třemi, které má. To nevypadá na to, že by se chystala s kýmkoliv v této oblasti bojovat. Zato severní hranice napovídá něčemu jinému.

  OdpovědětSmazat
 16. Prošel jsem vloni v Mandžurii Malý Chimgan i Velký Chimgan i území mezi nimi a nikde jsen žádná opevnění na hranicích s Ruskem neviděl a to jsem tam chodil celý měsíc. Nepočítám pohraniční vojska o stejném množství jako přes Amur v Rusku.
  Dokonce i v Přímořském kraji je daleko méně Číňanů jako v 90. letech, teď je tam víc občanů KLDR.

  OdpovědětSmazat
 17. Je neuvěřitelné jak porušují USA Chartu OSN. Puchýř Pompeje vyzývá státy jihovýchodní Asie spojit se proti Číně. A samozřejmě všichni mlčí a umožňují této chátrající sebrance z Bílého domu narušovat mírovou spolupráci národů světa. To je demokracie dle USA? Dominance USA slábne a proto USA kopou jako chcípající kobyla. Ať žije Čína, sláva slovanskému Rusku !!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to je šílenost, zvlášť ta poslední věta.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.