Reklama

středa 21. října 2020

Celý Brusel se hádá, kdo je vlastně zemědělcem

Ivan David
21. 10. 2020


Zdravý selský rozum napovídá, že zemědělcem je člověk, který se živí pěstováním polních plodin a/nebo chovem hospodářských zvířat. Jenže selský rozum eurokraté nepoužívají. Do návrhu nařízení o strategickém plánu, který je součástí reformy Společné zemědělské politiky, o němž nyní na plénu Evropského parlamentu hlasujeme, Evropská komise vložila novou definici tzv. „skutečného zemědělce“. Podle eurokratů není zemědělcem farmář, který kromě obdělávání polí a chovu dobytka ještě ubytovává na statku turisty. Říká se tomu agroturistika a po celé Evropě je to velmi oblíbený způsob ubytování.


Podle Komise by za zemědělce neměl být považován ani farmář, který na statku „přes okno“ prodává své výpěstky konečnému spotřebiteli. Pokud si sedlák ze zvířat, která vychová ve stáji, vyrobí klobásy a prodává je do obchodů nebo restaurací, nově už by podle eurokomisařů také neměl být považován za zemědělce. Stejně jako zemědělec, který svoje výpěstky jezdí prodávat do města na farmářské trhy.
Komisi zřejmě velmi vadí jakákoli přidružená výroba, kterou u nás známe ještě z časů JZD a která se udržela v mnohých zemědělských podnicích dodnes. Přitom nejde o českou specialitu. I v Rakousku je většina čerpacích stanic na venkově provozována zemědělci nebo jejich odbytovým družstvem. V našich větších zemědělských firmách, které mají hodně techniky, často provádějí opravy a údržbu nejen vlastních traktorů a náklaďáků, ale poskytují tuto službu i ostatním zákazníkům. Stejné je tomu v Rakousku, Německu nebo v Itálii.


Všechny zemědělské podniky, které provozují takovéto vedlejší aktivity, jež obohacují nabídku zboží a služeb na venkově, by podle návrhu Komise měly přestat být považovány za zemědělce. A to paradoxně i přesto, že budování kapacit na agroturistiku nebo na jiné přidružené výroby je ještě letos dotováno z fondů EU. Nehledejte v tom žádnou logiku. Ta v Bruselu neplatí. Jde o peníze. A o hodně peněz. Evropská komise chce seškrtat zemědělské dotace. Peníze chce v rámci rozpočtu EU převést na financování projektů digitalizace, jako je výstavba 5G mobilních sítí a na projekty Zeleného údělu jako jsou dotace elektromobilů, nabíjecích stanic a fotovoltaických a větrných elektráren.


Proto vymyslela složitou definici zemědělce, která farmářům a zemědělským firmám pod hrozbou odebrání nebo seškrtání dotací zakazuje jakékoli přivýdělkové aktivity. Komisaři do nového znění nařízení navrhli složitý způsob, jak zemědělcům krátit dotace, pokud ubytovávají turisty, prodávají své výrobky konečným spotřebitelům nebo provozují vedlejší podnikatelskou činnost. Základ výpočtu navrženého Komisí vychází z modelu, podle něhož by dotace měly být zemědělci kráceny o procento, které v jeho příjmech tvoří tržby z jiné činnosti. Jsou tam však další koeficienty, které by Komisi umožňovaly i další odebírání dotací.


Zemědělskému podniku, který provozuje čerpací stanici i pro veřejnost, jejíž tržby tvoří 1/3 všech výnosů firmy, by Komise sebrala třetinu dotací, na které by měl nárok, pokud by pumpu neprovozoval. Návrh je naprosto absurdní. Nejtvrději by dopadal na zemědělce, kteří dále zpracovávají své výpěstky nebo maso ze svých zvířat. Farmář, který by měl více než polovinu tržeb z prodeje nikoli celých krav na jatka, ale z prodeje naporcovaného masa přímo spotřebitelům, by podle Komise měl přijít o všechny dotace.


Není to poprvé, kdy se o tomto nesmyslu v Bruselu jedná. Komise jej předložila do návrhu nařízení již před 7 lety pod názvem „výkonný zemědělec“. Tehdy se většina europarlamentu pod tlakem zemědělců vzbouřila a nesmyslné definice z návrhu vyškrtala. Komise se však nikdy nevzdává. Komise pracuje podle zadání nadnárodních korporací. A velké nadnárodní obchodní řetězce nechtějí zemědělce, kteří by prodávali maso nebo brambory přes okno konečnému spotřebiteli. Takže letos máme tento nesmysl na stole znovu pod jiným názvem.


V rámci sady pozměňovacích návrhů, které jsem k hlasování na plénu předložil 14. 10. 2020, je i návrh na vyškrtnutí tohoto nesmyslu z návrhu nařízení. Držte našim zemědělcům palce, aby jej většina europarlamentu schválila. 


Podle nejnovějších zpráv se proti tomuto nesmyslu postavila i většina ministrů zemědělství, kteří v Radě hlasovali v pondělí 19. a v úterý 20. 10. 2020. V závěrech Rady, která skončila ve středu nad ránem ministři odhlasovali, že si tento způsob krácení dotací mohou členské státy zavést dobrovolně. Zemím, které nechtějí umožnit okrádání svých přičinlivých zemědělců, by však Komise neměla být oprávněna tyto škrty provádět.

10 komentářů :

 1. Je to šílené pane David a obdivuji že to vydržíte, protože tak máme přímý přehled o hovadinách co se tam vymýšlí. Jenže to se netýká jenom zemědělství ale všech odvětví výroby i práv států. Celý odporný systém krásně komentuje Petr Hampl: Co nás čeká a co s tím můžeme dělat. Najdete to na YouTube.

  OdpovědětSmazat
 2. A cozpak kozomrdi ? Ti jsou pravdepodobne zemedelci na 100% ,ze?
  Franta Papez dnes uznal prave tyto buky za deti boha .Doufejem ze brka jiz ma natazene

  OdpovědětSmazat
 3. Vážně přemysl oráč byl tady a taky křesomysl a nezamysl jestli to nebyl autorský "nou hau jako král bruncvík, no.
  Ale děti věří na santa, ěžíška a eu. fakt

  OdpovědětSmazat
 4. Kdo platí, ten poroučí. Dotace jsou euronástrojem, na likvidace nezávislých ekonomik evropských států. Toky peněz musí jít globálními korporacemi, nikoliv nějakými lokálními příštipkáři. Ti se můžou nechat u korporací zaměstnat a netrvat na samostatné existenci. To je (euro)liberalismus, nebo-li (ne)rovný přístup k podnikání, v praxi. P.K.

  OdpovědětSmazat
 5. To už nejde ani komentovat škoda že ty články nečte většina Čechů.

  OdpovědětSmazat
 6. Zrovna tohle je od EU správně. Věci se mají zjednodušovat a zprůhledňovat, (aby se to např. dalo kontrolova) jinak nikam nedojdem. Proč je zemědělec (a bere podporu na zemědělskou činnost) ten, kdo má např. "hotel nebo 1MW bioplynovou elektrárnu ? Ať férově provozuje energetiku, nebo ubytování a turizmus na jiné s.r.o.

  OdpovědětSmazat
 7. Jakákoliv deformace cen je špatná, protože nevede lidi k hospodárnému nakládání. Pomáhat se má lidem co z různých lidských a společenských důvodů mají nějaké problémy. Cenová politika byla velmi dobře u nás zavedena do 70 let, potom také začala politická deformace a to byla také jedna z příčin rozvalu republiky. Vybudovat spravedlivý systém ve státě je velmi obtížné a nejlépe se dělá po nějakém zvratu. Právě zdeformované ceny mají velkou zásluhu na tom co se ve světě v současnosti děje.

  OdpovědětSmazat
 8. Jestli se hádají o tom, kdo je správný zemědělec, pak místopřísežně prohlašuji, že já se hodím k jakékoliv řídící nevolené funkci v zemědělském výboru EU dokonale. Moje absolutní vhodnost je očividná a nezatížená žádnou starostí o cokoliv, jsem ochoten nechat se uplatit za mnohem víc, než se tak děje dosud a to kvůli čemukoliv!! Dokonce jsem ochoten za následný doživotní důchod cca 200 000,- euro měsíčně s valorizací, dělat hromosvod pro kohokoliv ze zúčastněných stran!!
  Prohlašuji, že mým nejvyšším dosavadním zemědělským počinem mého života byl pohled na pole plné bramborové natě. O zemědělství vím jen to, že se tak něco jmenuje, ale nevím co vlastně!!!
  :-)

  OdpovědětSmazat
 9. Pro mne není zemědělcem především ten, kdo se stará jen o studium dotací, které by mohl získat, aniž by se sám nadřel. A takových, co dřinou na internetu vydělali na dotacích miliony a zakoupili desítky hektarů buď zemědělských nebo stavebních pozemků není až tak málo. Tak rostou boháči, tak rostou kapitalisté a tak vzniká i jejich diktatura - a občané prostě musí skákat, jak pískají. Už ten vnesený termín "farmář" do českého slovníku naznačuje, že jejich spojitost se zemědělstvím je věcí obrazotvornosti.

  OdpovědětSmazat
 10. Hmm, takže SEDLÁK, který jako kdysi prodá své výrobky spotřebiteli bez nějakého ŠVINDLŠTAJNA - PŘEKUPNÍKA, KTERÝ ZBOŽÍ PŘEDRAŽÍ, přirazí navíc imaginární přidanou hodnotu a zvedne cenu o další DPH A OBRATEM HO SE LVÍM ZISKEM STŘELÍ... konečnému spotřebiteli Tak takový sedlák podle EK není farmář. Tak TOHLE NEMÁ CHYBU to by měli TESAT NA KARLŮV MOST HEBREJSKY, NĚMECKY I ANGLICKY.

  Který disident, když projednávali přístupové podmínky podle kterých JSME BYLI PŘISTOUPENI do EU, vymyslel pro české sedláky DOTACE podle nějakých "farmářů" udkudsi? U nás vždy byly sedláci (statky/grrunty), chalupníci -> kravičkáři... a vesnická holota (není urážlivé, slovo znamenalo, že už tehdy měli mnozí Češi v námezdném poměru (čeledíni, děvečky,...) holou (_!_). A byla i nafoukaná NALAKOVANÁ němčící holota - šafáři a další panští a velkopanští úředníci...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.