Reklama

středa 14. října 2020

Dokáže americká vláda zkrotit digitální monstra?

Valentin Katasonov

14. 10. 2020  FSK, překlad Zvědavec

Už jsem psal, že americké IT giganty (Amazon, Apple, Google, Facebook, Microsoft a některé další) získaly ohromnou moc nad USA.


Ještě nedávno byly IT giganty jen prostředníky v předávání informací, dnes se však pokouší diktovat státu své podmínky: co lze považovat za „pravdivou“ informaci a co za „nepravdivou“. Ukázalo se, že mají své systémy hodnot, začínají vystupovat v roli redaktorů a cenzorů informací, které přes ně prochází, a v případě potřeby prosazují informaci, kterou považují za nejaktuálnější. Už nejsou jen prostředníky, nýbrž aktivními tvůrci veřejného mínění. Fakticky se IT giganty staly samostatným centrem moci v politickém životě Ameriky.

Dalším aspektem tohoto problému je fakt, že IT korporace získávají stále efektivnější kontrolu nad ekonomikou. Jejich vliv na mnohá odvětví a trhy dosáhlo takové úrovně, že se to dostává do rozporu s americkým antimonopolním zákonem. V době, kdy byla většina odvětví americké ekonomiky kvůli rozšíření koronaviru „proseta“, korporace IT průmyslu jen upevnily své pozice.

Trump se snaží bojovat s politickým vlivem IT gigantů. Na konci května podepsal nařízení o odpovědnosti amerických korporací za obsah materiálů, zveřejněných na jejich sociálních sítích a předávaných s pomocí jejich servisů. Avšak řadu federálních úřadů to kvůli monopolnímu postavení IT gigantů v ekonomice přivedlo do rozpaků. V červnu 2019 vešlo ve známost, že americké úřady se pouštějí do rozsáhlého výzkumu čtyř IT společností za účelem prověření možných porušení antimonopolního zákona. Federální obchodní komise USA se rozhodla vzít pod svůj dohled Amazon a Facebook, Ministerstvo spravedlnosti se začalo zajímat o vyšetřování Applu a Googlu. O začátku vlastního šetření informovali ve Sněmovně reprezentantů Kongresu USA.

Na konci června proběhla mimořádná jednání o antimonopolní politice v podvýboru Sněmovny reprezentantů USA. To se podvýboru musí nechat: na toto jednání se připravoval více než rok. Vláda měla k dispozici 1,3 milionů dokumentů a tisíce hodin nahraných interview. Tato jednání se uskutečnila 29. června a trvala asi 5 hodin. Byli na ně pozváni ředitelé následujících čtyř korporací: Facebook, Apple, Google, Amazon, tj. Mark Zuckerberg, Tim Cook, Sundar Pichai a Jeff Bezos.

Obtížnost uplatnění antimonopolního zákona vůči IT gigantům tkví v tom, že ne vždy je možné odhalit příznak monopolu, jako je například škoda na spotřebiteli. V případě IT společností je na první pohled vše naopak. Například Amazon, který se specializuje na internetový obchod, přebírá konkurenci zákazníky prostřednictvím snížování cen. Server Youtube a vyhledávací systém společnosti Google jsou bezplatné služby. Sociální sítě s messengery Facebooku jsou bezplatné. Velké množství aplikací od jiných společností je též bezplatné. Ale taková bezplatnost může být formou dumpingu pro ovládnutí trhů. Pokud dojde k takové tržní expanzi, cenová politika monopolu se otočí o 180 stupňů: dojde k razantnímu růstu cen, budou neopodstatněně vysoké. Bezplatný sýr bývá pouze v pastičce na myši. Až budou všichni uživatelé internetových servisů lapeni do „pastičky“, bezplatný sýr zmizí. Objeví se „sýr“ placený, který mnozí „nezkousnou“ (nebo nebude stačit jejich kapse).

Ředitelé všech čtyř korporací se na jednání celkem dobře připravili. Měli možnost zveřejnit na webových stránkách Sněmovny reprezentantů Kongresu USA svá krátká sdělení na projednávané téma. Samozřejmě, že se společnost pokoušela ukázat se v lepším světle. A to, co kongresmani nazývají „porušením antimonopolního zákona“, je z pohledu Silicon Valley naopak úspěchem. Přičemž se nejedná o úspěch jednotlivých IT společností, ale celé Ameriky.

Jeff Bezos ve svém sdělení trval na tom, že Amazon vytváří v americké ekonomice nová pracovní místa a tak v podstatě stimuluje výrobu produktů a zaměstnanost. Avšak odborníci právem prohlásili, že Amazon fakticky nová pracovní místa nevytváří, neboť je pouze prostředníkem mezi výrobci a spotřebiteli. Amazon zkrátka přetahuje deku na sebe, protože zvýšený prodej z internetového obchodu impéria Amazon se opět propadne za jeho hranicemi.

Ředitel Applu Tim Cook ospravedlňoval to, že obchod s mobilními aplikacemi App Store, vytvořenými touto firmou, bere od kupujících provizi ve výši 30 %: vždyť poptávka na světovém trhu na aplikace je obrovská, proto je provize na místě. Tím spíše, když Apple není pouhý prostředník, společnost kontroluje nabízené digitální produkty, určené k realizaci. Celkově je však investice společnosti do rozšíření internetových služeb podle Cooka neocenitelná: přináší nové internetové výrobky na trh a stimuluje jejich vývoj. Tím spíše si mnozí myslí, že zmiňovaná provize je vlastně monopolní rentou. Pavel Durov, tvůrce messengeru Telegram za to ostře kritizuje Apple. Podle ředitele Telegramu Apple záměrně „mate veřejnost“ ujišťováním, že 30% je spravedlivá provize pro vývojáře, kteří využívají služby americké korporace. Durov řekl: „Toto všechno zní natolik neslýchaně, až by se zdálo, že taková 30tiprocentní provize nemůže dlouho existovat. Ale situace zůstává beze měny už asi 10 let“.

Co se týče ředitele Facebooku Zuckerberga, obecně zastává názor, že konkurence na digitálních trzích jen zesiluje, hlavně ze strany zahraničních firem. Jestli existuje nějaká hrozba monopolizace digitálních trhů, pak ji můžeme očekávat především z Číny. Odmítl též obvinění, že společnost agresivním způsobem pohlcuje a ničí konkurenty. Hovoříme-li konkrétně o nákupu Instagramu a WhatsAppu, Zuckerberg píše, že jeho společnost jim vdechla nový život. Bez Facebooku by se prý velká část lidstva nemohla dozvědět o existenci těchto servisů.

Ředitel společnosti Google Sundar Pichai hrdě prohlásil, že jejich operační systém Android obšťastnil celý svět. Tento systém má velmi širokou škálu použití, ve smartphonech, tabletech, elektronických knihách, notebookách, smartbookách, v digitálních přehrávačích, ručních hodinkách, fitness náramkách, televizorech, projektorech, herních konzolích, brýlích Google Glass a jiných zařízeních. Díky využívání Androidu údajně elektronická zařízení zlevňují a jsou tak dostupnější. Monopol zvyšuje ceny, ale v tomto případě jsou snižovány. Ano, Google, skromně podotýká Pichai, je světovým lídrem ve vývoji umělé inteligence, bezpilotních automobilů a kdoví, čeho ještě. Je to však v pořádku, neboť tím samým Google zabraňuje vzniku jiných společností a stimuluje konkurenci. Pichai odmítl informace o tom, že se vyhledávací systém Google stal světovým monopolem: prý nikdo nemůže lidem zabránit násilím, aby používali vyhledávač Google.

Demokrat David Cicilline, hlava podvýboru pro antimonopolní politiku právního výboru Sněmovny reprezentantů o tom vedl jednání. On a ostatní kongresmani oznámili, že považují Facebook, Apple, Google a Amazon za monopolní společnosti. Předběžné vyšetřování ukázalo, že bezohledně ničí své konkurenty. Svých předností v rámci konkurenčního boje dosahují pomocí nezákonného sběru informací o jiných společnostech, díky kopírování, neskrývaným krádežím cizích technologií, nepřátelskému pohlcování apod. Ze všech čtyř firem se staly supermonopoly, zneužívají svou moc a ignorují americké zákony. Svou úvodní řeč David Cicilline zakončil slovy: „Naši otcové zakladatelé se nesklonili před králem. Stejně tak my se nemusíme sklánět před imperátory „online ekonomiky“.

Odpovědi čtyř ředitelů IT businessu na otázky kongresmanů a také dokumenty, zveřejněné během jednání, pomohly lépe pochopit situaci.

Zaprvé, všechny giganty amerického IT businessu vedou ostrý konkurenční boj nejen s čínskými, ale i s jinými zahraničními korporacemi. Mezi jednotlivými korporacemi této velké čtyřky sledujeme ostrou rvačku.

Za druhé, ani jedna z firem nepopřela, že začala jakýmkoliv způsobem „filtrovat“ informace, které vstupují do jejich sítí a procházejí jejich komunikačními kanály. Byly přinuceny přejít k takovému stylu „upravování redakce“ a „filtrace“ informací pod tlakem státu i veřejnosti. Ředitelé firem s opatrností prohlásili, že se více řídili starými pořádky, když společnosti vystupovaly pouze jako retlanslátory informací a nezabývaly se analýzou, protože to nepovažovaly za hlavní činnost.

Za třetí, i když politický aspekt činnosti IT společností nebyl na schůzi zvláštním způsobem projednáván, řada republikánských kongresmanů (Jim Jordan ze státu Ohaio, Matt Gaetz z Floridy ad.)se neopomněla tohoto tématu dotknout. Byly představeny nezvratné důkazy o vměšování čtyřky do politiky v zájmu Demokratické strany a jejích her proti straně Republikánské.

Za čtvrté, všichni ředitelé společností důkladně odmítali (až na drobné výjimky) obvinění z porušení antimonopolního zákona. Jejich hlavním argumentem proti podobným obviněním se stala skutečnost, že většina servisů je nabízena maloobchodním uživatelům zadarmo a pohlcování konkurenčních společností je chápáno jako záchrana digitálních technologií, potřebných pro společnost (které by prý jinak zanikly společně s bankrotem firmy).

Avšak argumenty ředitelů čtyřky kongresmany nepřesvědčily. Vyšetřování pokračuje.

P.S. Prezident USA velmi počítá s tím, že mu kongres pomůže americké IT giganty usadit. Domnívá se, že je potřeba to provést do prezidentských voleb (giganty jsou očividně naladěny proti Trumpovi). Toho dne, kdy v kongresu probíhala zmíněná jednání, šéf Bílého domu napsal na Twitteru: „Jestli kongres nerozhodne spravedlivě v záležitosti velkých technologických korporací…..udělám to sám s pomocí výkonného nařízení. Ve Washingtonu proběhla během řady let pouze jedna bezvýsledná diskuze a národ naší země už toho má plné zuby“.


26 komentářů :

 1. Je zajímavé, že Seznam.cz ví o kolik zbohatl premiér Babiš. Ale kam se poděli penze při koupi letounů CASA to nezjistil ani soud. Byl u toho poslanec Kalousek? Byl, ať kápne božskou, které strany se "napájeli".
  A ještě jedna perla: Tichanovská /politická nula/ dala presidentu Lukašenkovi ultimátum, že má skončit. Myslím si, že Lukašenko se lekl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tichanovská dostala radu od svého manžela který měl možnost zavolat své manželce z basy kam zavítal Lukašenko a splnil všem zadrženým přání. Všichni z opozice chtěli do sauny , jen Tichanovský vykřikoval že chce domů a telefonovat manželce. Nakonec neodmítnul ani tu saunu a pohoštění od Lukašenka.

   Smazat
  2. Tichanovská... to je taková mladší a hezčí Němcová.

   Smazat
  3. S tím kriplem byl ještě jeden problém o které se nesmělo ani v ČT mluvit. Při platbě za CASA křápy se pohnul kurz dolaru a při takovém balíku při platbě, která se opozdila, někde uvízlo vcelku hodně vaty. Nějaká mladá cuchta z havlo-ČT s ním na toto téma položila otázku a ten kripl odpověděl úplně něco mimo jak kdyby si šlehnul. Opakovala mu to znovu a jak z kopíráku. Zřejmě o tom dost věděl, jinak by se nevytáčel. Dál se nepokoušela a už jsem ji tam nikdy neviděl.

   Smazat
  4. Vyzvala ke stávce za dvanáct dnů. Baťko ji vypálil rybník a šel do vězení za zatčenými aktivisty nepokojů. Bavili se spolu celkem vlídně a druhý den šli spolu so sauny. Bohužel s sebou nevzali ženskou, která také sedí. V dnešním dopoledním pořadu 60 minut o setkání referoval jeden ze zatčených, kterého pustili do domácího vězení. Popřel, že by ho mučili. Manžel samozvané prezidentky během setkání rušil vykřikováním a chtěl jen volat manželce. Cizinci, kteří se chystají rozkrást Bělorusko, se nejspíše samozvané prezidentce pomstí.

   Smazat
  5. Digitálni monstra zkrotit? KDEŽE ty si z tamni vlady udělaly vrtuli.

   Mnohem zabavnějši by bylo kdyby ještě před volbami jejich vrchni velitel branné moci dal povel

   NA PEKING!

   Smazat
 2. Západní kapitalizmus je zrůdný systém , má na svědomí stovky milionů mrtvých po celém světě , desítky zničených , rozvrácených států , nevratnou islamizaci EU !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:07
   Podstatně méně než ruský komunismus.Staci si přečíst co měl na svědomí Stalin a Mao.

   Smazat
  2. Jaaaasně a co tohle to je málo????
   https://www.euserver.cz/Articles/1099-200-let-terorismu-usa-prehledny-seznam-vsech-americkych-valecnych-zlocinu-teroru-a-valek.aspx

   Smazat
  3. 17,28
   A kolik životů má za svou dvousetletou zbytečnou existenci na kontě amiokupant bys nám říct....zapomněl!!!!!!

   Smazat
 3. Tahle monstra vladu ovladaji a ta je ma krotit? Emericani uz nevedi co rikaji, co je pravda a co lez. Uplacenim se meni mineni a rozhodnuti v USA. Ty prachy vlada nema a proto prohrava vsude.
  Regulace mozna neni. Jenom prostrednictvim resetu skrze VRSR.

  OdpovědětSmazat
 4. To by bylo potřeba aby vyhrál Trump a udělal doma změny k lepšímu takové změny by byly potřebné i v Evropě.

  OdpovědětSmazat
 5. A proč by USA podřízlo slepici která nese zlatá vejce a ještě kvoká jak hospodář žádá ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jiné špiony by USA musely platit, ale Google je jako zpovídající farář...

   Smazat
  2. 11:02 No vy jste snad ten článek ani nečetl.

   Smazat
 6. "Prezident USA velmi počítá s tím, že mu kongres pomůže americké IT giganty usadit. "

  Jak může prezident USA, nejmocnější muž na planetě, usadit tyto giganty, když mu takový Twitter cenzuruje jeho příspěvky, čímž brutálně porušuje americkou ústavu a prezident se zmůže akorát tak na jakousi hrozbu.

  OdpovědětSmazat
 7. Ten kdo má peníze (Dolary), ten má nejen hezkou paní ...

  OdpovědětSmazat
 8. IT giganty..no co takhle mobilní operátoři,ti z tohoto stavu mají pohádkové zisky-že by zlevnili volání a data? Ty snahy usnuly a nikomu se do toho nechce píchnout.Hlavně že všichni děkují zdravotníkům-takové divadlo.Mámy v nemocnicích jsou na telefonech, aby hlídaly své děti samotné doma. Hamba mobilním operátorům

  OdpovědětSmazat
 9. Ja k nefunguje e-rouska? Jen uplny co je v karantene si vezme telefon kdyz jde napriklad vencit psa ... E-rouska je jen dalsi nepovedeny pokus Prymuly a Babise ... Dementi

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jistě. Ně také, jakmile jsem o záměru lokalizace přes mobil, napadlo užívání telefonu jaksi postaru - jako pevné linky na důstojném místě bytu. Žili jsme tak přece od dob Alexandera Grahama Bella až relativně donedávna. Exkurze retro na čtrnáct dní ZDARMA... no který "malý, ale myslící človíček" to za ty prachy odmítne...

   Ledaže by mi darovali letošní dual SIM model Huawei do vlastnictví za 1 Kč s podmínkou, že se od něho na 2 metry 14 dní nevzdálím. Asi bych se obětoval... jako Němcová do Senátu.

   Smazat
  2. OK- ZLOČINCI jako všude na světě. Vydírání je neospravedlňuje. Všeho dočasu ....
   https://pravdive.eu/page/588/b-sokujici-zprava-az-90-pozitivnich-testu-na-covid-19-by-melo-byt-negativnich-b
   https://veksvetla.cz/lekar-vysvetluje-proc-viry-neexistuji-1/?fbclid=IwAR3oo4f7V39aHzszfouwVTK7Xjcm9CvEbycwV4ySpAKXTXSQFaqL8wS82U8

   Smazat
 10. Ano, to je pravda, ale kde je článek o tom, že Petr Kindl, který byl odsouzen na půl roku nepodmíněně za to, že na demonstraci proti pochodu homosexuálů v Plzni měl na sobě tričko s Rudolfem Hessem a jednadvacátého září záhadně uhořel ve své cele? Je to záležitost stará 14 dnů -kde se o tom psalo? Novinky jsou plné žvástů o covidu, nebo se probírá válka, ale kde jsou zprávy z domova o podobných zhovadilostech? Kde je článek o vyrabování bytu novináře Rostase na Slovensku policajtama? Před sedmou ráno mu třískali do dveří a pak musel v pyžamu stát venku - počasí téměř na nule - a čekat, až dořvou a dorabujou? Kde se o tom píše? Kde se o tom diskutuje? Pod covidovou roušku se schovávají zvěrstva, o nichž se novináři a komentátoři bojí psát - nebo nesmějí psát? Aby nebyli zavřeni? Kvůli tomu propagují covid a zaměřují pozornost lidí jen na strach z "nakažení" - a mimochodem, ukazuje se, kdo patří k práskačům, ustrašencům, a škodolibcům - byli by spokojeni, kdyby byli odpůrcí vládních "opatření" stříleni na ulicích? Je to strašné, kam až jsme se dostali - je to nová heydrichiáda! Doufám, že tento nevulgární a neurážející příspěvek bude schválen - moje příspěvky,kde jsem psal o infodemii a sanitární diktatuře schváleny nebyly!!! Asi by bylo dobré oznámit mi proč, jestli se pořád ještě smí mít jiný názor, než je obecně prezentován a zveřejňován o covidu, nebo jestli se mám připravit na kopání do dveří? On americký server Seznam.cz má dlouhé pařáty, a nejspíš špízluje a ovládá všechno, co se píše na internetu, jen se souhlasem Seznamu? Proto o "covidu" píší jen jeho "novinky.cz" a nikdo jiný?

  OdpovědětSmazat
 11. Tahle monstra vladu ovladaji a ta je ma krotit? Emericani uz nevedi co rikaji, co je pravda a co lez. Uplacenim se meni mineni a rozhodnuti v USA. Ty prachy vlada nema a proto prohrava vsude.
  Regulace mozna neni. Jenom prostrednictvim resetu skrze VRSR.

  OdpovědětSmazat
 12. Já jsem rád, že kontrolujou a mažou /a snad nepředávají k dalšímu zpracování/. Kolikrát něco plácnu a policie všeho druhu nikdy nespí.

  OdpovědětSmazat
 13. 12.59 - proto se divíme, že je tolik infikovaných a bude ještě hůř. Mladé generaci /ne všem/ chybí morálka a zodpovědnost. Čekali, že přiletí slepice a snese peníze. I tato vláda přijde na to, že jim patří jen nemocenská. Když jsem viděl "divadlo" v ČBu na Máji to "divadlo", co z toho mohlo vzniknout. Teď se jen diví.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.