Reklama

středa 14. října 2020

Evropská komise chce dotovat plevel a hraboše místo výroby potravin

Ivan David
14. 10. 2020


V pondělí 12. 10. 2020 jsme v Evropském parlamentě měli mimořádné zasedání Zemědělského výboru. O jeho svolání požádal komisař pro zemědělství Janusz Wojciechovski. Přišel nám představit záměr Komise, jak upravit Společnou zemědělskou politiku EU podle jejích nejnovějších ekologických priorit. Necelé 3 dny před uzávěrkou pro předkládání pozměňovacích návrhů ke třem reformním nařízením EU nám Komise předložila popis změn, které by chtěla zapracovat do nařízení o strategickém plánu. Výbor o pozměňovacích návrzích jednal v pracovních skupinách rok a půl. Postupně jsme projednali téměř 6 tisíc připomínek a pozměňovacích návrhů, které nám zaslaly profesní organizace zemědělců. A Komise 3 dny před uzávěrkou přišla s textem, jak by mělo být celé nařízení podle současných komisařů „překopáno“.


V dokumentu, který představil komisař, je navrženo do nařízení o Strategickém plánu zapracovat přehnané cíle obsažené ve strategii Z farmy na vidličku, ve Strategii o biodiverzitě a v Zeleném údělu. Realizace navržených opatření je extrémně rozpočtové nákladná. Komise je přitom chce provádět v situaci, kdy jen ČR budou v letech 2021 až 2027 sníženy peníze:
o 3% na přímé platby z 1. pilíře
o 12% z Fondu obnovy venkova 2. pilíře .
Komise chce za méně peněz od zemědělců výrazně více „zelené muziky“. Jako celek je to prakticky neproveditelné.


Postup komisařů nemohu označit jinými slovy než skandální. U dokumentu z Farmy na vidličku ani u Strategie pro biodiverzitu nebyla provedena studie dopadů na subjekty dotčené navrženou regulací. Tedy na zemědělce, potravináře a spotřebitele. Výslovně ji přitom požaduje Smlouva o EU a o fungování EU. Není tudíž jasné, jaké budou náklady, ani jaké navržená opatření budou mít dopady na produkci potravin. Např. snížení používání pesticidů o 50%, které Komise navrhuje v rámci strategie Z farmy na vidličku, nutně povede ke snížení produkce potravin. Což zákonitě vyvolá jejich zdražení.


Zemědělský komisař nám předložil nový návrh týkající se tzv. „ekoschémat“. Jde o způsob, jimž jsou dotovány opatření v zemědělství, která mají vést ke zlepšení ochrany přírody. Těsně před uzávěrkou nám předložil pouze teze, které by na národní úrovni byly označovány jako „věcný záměr“. Ptal jsem se komisaře, kde má paragrafové znění a jak se k nám dostane. Přiznal, že jej ještě nemá, ale slíbil jej „později“ dodat. Na moji otázku jak a kdy, když za dny končí lhůta pro podávání pozměňovacích návrhů, mi zástupce Komise nebyl schopen odpovědět.


Obávám se, že paragrafové znění nám bude dáno k dispozici prostřednictvím zpravodaje, který jej zřejmě předloží jako tzv. technický pozměňovací návrh. Obávám se rovněž, že pozměňovací návrh Komise o mnoha desítkách stran nám bude dán dispozici až v posledních minutách před vypršením lhůty. Tak, abychom jako poslanci k němu nemohli připravit žádné pozměňovací návrhy. A očekávám rovněž, že nejen Komise, ale vedení probruselských frakcí na europoslance vytvoří enormní tlak, aby návrh schválili. Bez jakékoli debaty a bez možnosti jakkoli cestou pozměňovacích návrhů korigovat text, který Komise předloží. V Bruselu se této praxi říká „prohloubená demokracie“. Mně to připomíná Nejvyšší sovět SSSR, jehož poslanci také vždy museli odhlasovat to, co předložil generální tajemník ÚV KSSS. A nečekalo se, že by to četli. Předkládání pozměňovacích návrhů bylo rovněž nežádoucí.


A nyní k tomu, čím nás přišel zemědělský komisař „potěšit“. Jde o vytvoření chaosu v dotačním systému. Některé ekologické aktivity, které chce Komise předložit jako ekoschémata, jsou prováděna členskými státy už dnes. Např. zalesňování, trvalé zatravňování, budování remízků a travních pruhů kvůli rozdělení půdních bloků, které pomáhá zadržovat vodu a brání erozi. Nyní je jejich budování dotováno z Fondu obnovy venkova – tedy z 2. pilíře. Komise však navrhuje, aby na ně členské státy dávaly peníze ze svého přídělu v 1. pilíři. Což by nutně znamenalo další snížení přímých plateb zemědělcům.


Biozemědělství, které je finančně velmi náročné na dotace, je také nyní podporováno z Fondu obnovy venkova. Komise nyní nově navrhuje bio-dotace rovněž platit z 1. pilíře – tedy na úkor stávajících přímých plateb ostatním zemědělcům. Největší problém tohoto návrhu je v tom, že jeho realizace by snížila objem peněz na dotování produkce potravin. Hrozí také riziko, že to vyvolá velký chaos v administraci dotací. S tím je spojeno riziko ztrát dotací ve formě krácení peněz členským státům ze strany Komise.


Z návrhů, které Komise předložila, považuji za smysluplný pouze jediný bod a to dotace pro přesné/precizní zemědělství. Mohou vést ke skutečným ekologickým i ekonomickým přínosům. Umožňují udržet nebo i zvýšit produkce při snížení objemu používaných herbicidů a pesticidů. Dnes už jsou na trhu hardwarové i softwarové aplikace, které umožňují v kombajnu měřit výnosy v různých částech pole. Umí zapracovat údaje o složení a stavu půdy, obsahu živin apod. Po přepočítání lze do traktoru s hnojivy dodat údaje, kde je na poli  nutné přidat hnojivo, aby výnosy byly lepší. Tyto soupravy jsou však poměrně drahé. V tomto případě však považuji za smysluplné podpořit zemědělce při jejich nákupu investičními dotacemi. Umožní to zvýšit výnosy i šetřit přírodu.


Naprosto zásadně však odmítám návrhy na zvýšené dotování majitelů půdy, která není nijak obdělávána. Podle záměru, který nám předložil zemědělský komisař, by za zatravněnou půdu, kterou vlastník nebude ani sekat, měl dostávat více peněz než ten, kdo na ní pase dobytek a seká trávu na seno. Dnes musí vlastník (i nezemědělec) sekat trávu nejméně 2x ročně, aby nedocházelo k zaplevelování sousedních pozemků. Při neplnění může dostat pokutu. U zemědělců je sekání trvalého travního porostu nejméně 2x ročně podmínka vyplacení dotace. Schválení tohoto záměru Komise by způsobilo ještě větší skupování zemědělské půdy spekulanty a oligarchy na dobývání renty z nicnedělání. Pro běžné zemědělce, kteří na půdě hospodaří – tedy pěstují plodiny a chovají dobytek – by to znamenalo zdražení pronájmů půdy.
Komise chce zvýšit výměru půdy, která není zemědělsky využívána. Prý to podpoří biodiverzitu. Tak to tvrdil komisař. Z neošetřované půdy se však budou na sousední obdělávané pozemky divoce šířit plevele a další škůdci. Hraboš v těchto blocích půdy bude mít „chovné stanice“. Bude to stejný problém, jako s kůrovcem, který se z bezzásahových zón Šumavského národního parku šíří do lesů po celé republice. Loni zdevastoval polovinu českých a moravských lesů.


Celé by to navíc vedlo ke snížení výroby potravin. Komise toto opatření navrhuje zřejmě právě proto, aby se otevřel prostor pro dovozy ze zemí mimo EU. V šuplíku má připravenu obchodní dohodu se sdružením MERCOSUR, která by umožnila zvýšení bezcelních dovozů z jižní Ameriky o desítky milionů tun všech druhů potravin azemědělských komodit.


34 komentářů :

 1. Zemědělský tajemník na ÚV by ještě před třiceti lety žasnul, jací jsou západní kapitalisté ještě pokrokovějšími soudruhy!Zničení, rozvrat jednotlivých eurosojuzních ekonomik těmito neomarxisty nastane již velmi brzy!S EU na věčné časy a nikdy jinak!

  OdpovědětVymazat
 2. Jenom další zrůdnosti západních kapitalistů ,Brežněv byl proti nim demokrat a hospodář !

  OdpovědětVymazat
 3. Co na to říká Gréta a zelení aktivisté, že se budou vozit potraviny přes půl zeměkoule, nebo jsem to nepochopil?

  OdpovědětVymazat
 4. Mám spousty obav. Nyní např.:
  • jak dopadne koronavirová anabáze. Budou mrazáky na mrtvoly v ulicích?
  • jak dopadne souboj regulace toků a deště u nás na Moravě. Voda se pomalu dere do baráků. (Jo sucho, to je sviňa.)
  • zda EU nechá vydělat spekulantům s půdou nebo dovozcům potravin a tak pohřbí naše zemědělství.

  Pořadí si určí každý podle toho, co ho v danou chvíli víc ohrožuje na životě.

  OdpovědětVymazat
 5. Tož snad jen VEN Z EU!
  Včera bylo pozdě.

  OdpovědětVymazat
 6. Jejich Zelená politika je založena na tom, že se nic nebude pěstovat a vyrábět v místě,ale vše se doveze a pokud možno z co největší vzdálenosti... Prostě tam sedí sami pitomci

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ona i tato pitomost narazí.
   Jen ochutnejte jablka s Chile nebo JARu, nedá se to jíst. Kdo zkusil ovoce z jižních Čech, už jiné nechce.

   Vymazat
 7. Napsat, že EU chce dotovat plevel a hraboše může jen protistátní idiot DAVID,ty magore z SPD skončí špatně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17.24 Opravdu máte v makůvce žumpu Evropské komise? Duši určitě nemáte. Jste zřejmě bezduchový... SVĚDEK EKOTERORISMU nejspíš.

   Vymazat
  2. 17:24 To se divím že komentář takového zmetka jako si ty tady je. Komu si tady dovoluješ nadávat špatně skončíte vy a nebude to dlouho trvat. Ta tvoje eu nás chce zatáhnout zpět do středověku.

   Vymazat
  3. 10:07
   Pokud ty jižeš ve středověkuy tak já a moji přátelé určitě ne.Musíš pro své blaho něco udělat. Přátelská EU nám během několika let darovala částku větší než 800 miliard a kdo není blbej a hloupej, tak jako já, má z ní profit.Pokud nemáš IQ pod 70 idiot, o čemž pochybuji, tak se musíš mít dobře!!! Čus!!
   22:33
   Tady není co komentovat, jen díky za vše EU!!

   Vymazat
 8. EK je banda protinárodních hajzlů usilující o likvidaci národních států.

  OdpovědětVymazat
 9. V minulosti předkové, nejen u nás, dobře věděli, co škodí a co ne. Snažili se hospodařit tak, aby získali zemědělské produkty a uchovávali "sílu" půdy natrvalo a pokud možno půdu vylepšovali přírodním (prdícím) hnojivem. Vzniklo z toho i cyklické hospodaření, kdy se plodiny střídali a střídají. Tak se zachovává biodiverzita půdy. Kdyby ta kráva nebeská EU uměla myslet, pak by jí došlo, že takhle se zachovává půda pro budoucnost. Neškodí mezi tím lesíky a speciální remízky, ale dobře zvážené, aby se nestali domovem škodné.
  Kdyby tohle slyšel třeba můj děda, buď by se uchechtal až k smrti a nebo by rovnou dostal infarkt (a to přesto, že na to neměl vůbec žádné dispozice).
  Ve světě je spousta hladových DĚTÍ, které umírají hlady (stačí si najít statistiku, číslo si nechci připomínat)
  A CO DĚLÁ takzvaná HUMÁNNÍ EVROPA?
  ŠÍLÍ
  A
  PLODÍ
  JEDNU
  DEBILITU
  ZA
  DRUHOU!
  Proto jdou všichni ti mrtví hladem, i podvyživení, kteří mají z toho často následky na celý zbytek života, na účet Evropy, USA a TÍM I NÁS. Ať se nám to líbí nebo ne. A vůbec nezáleží na tom, že rozhodují cvoci a ne Lidi.
  Možná by tohle měl pan Ivan David připomenout celému tomu cirkusu - až na výjimky - mrtvolných klaunů zombie.

  OdpovědětVymazat
 10. Další pomatenosti některých eurokomikařů ale nic nového pod sluncem. Vždyť mnozi v Evropě i u nás znají ten aforismus Havlíčka Borovského:"Pracuj a kuš hubu suš,lenoš a řvi daji plat dvý ". Snad se podaří ještě něco zvrátit, snad i ironie a sarkasmus něco zmůže!

  OdpovědětVymazat
 11. Tento trend u nás je prosazován už nejméně od roku vstupu do EU. Tak co se dívíme. Jenom se šrouby více a více utahují.
  Pryč ze spolku kteří nás chtějí vyhladovět. A zlikvidovat. Pryč a to co nejdříve z EU.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak toho chceš dosáhnout s elektorátem majicim IQ nakupniho vozejku ze supermarketu a cooltattooedclaws kretény.

   Vymazat
 12. Tento záměr nás potravinově zlikvidovat platí již od vstupu do EU. Je to naprosto zrůdná organizace stejně jako NATO. Čím dříve tyto organizace které nás chtějí zlikvidovat opustíme. Tím dříve se země vzpamatuje. Vlastně už minimálně dvacetpět let jsme hospodářsky ničeni. Ani jedna ze světových válek nás hospodářsky tolik nezasáhla. Tím nechci zpochybňovat lidské oběti.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Záměr zlikvidovat naši ekonomickou soběstačnost tady byl od roku 1948 - vzpomeňte na embarga!
   Realizovat ho začali Havel a jeho kamarila od převratu, proto máme zákony jaké máme, proto máme Senát jaký máme... proto jsme kam nás dostali zrádci a Joudové zvonící podle dirigentů z Reichu klíči...

   Vymazat
 13. Pan David je muž na svém místě. Není mnoho politiků, o nichž něco takového lze prohlásit. Senátoři si drtivou většinou si odhlasují v těchto hodinách, že Babiš je ve střetu zájmu. Ta pitomci zvolená hovádka si myslí, že tam jsou kvůli takovým trapným štěkům. Od toho jsou soudy, pomatenci, aby posoudily, zda někdo porušuje zákon. Nikoliv to vaše zvedání rukou, takto si můžete jedině odhlasovat snížení platů, holoubci. To vás ani nenapadne, že! No, vláda se už také zbláznila, když je ochotna rozdávat peníze plnými hrstmi i tzv. umělcům. Nechápu proč? Úřady práce přece fungují, podpora na půl roku a pak se starej. Statisíce občanů si touto zkušeností prošla. Tak jaká výjimka...

  OdpovědětVymazat
 14. EK je banda protinárodních hajzlů usilující o likvidaci národních států.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evropská komise je komise stanovená Deep State k hybridizaci a odchovu nového HNĚDÉHO plemene Evropského Góje pracovitého, NEJAPNÉHO; A k SOUČASNÉ likvidaci původních, nezkrotných, zotročení se bránících, zbytků BÍLÉHO EVROPANA MOUDRÉHO, TVOŘIVÉHO.

   Vymazat
  2. Anonymní15. října 2020 11:08
   Ono to postupně půjde. Jestli se jim podaří zadupat Evropany hrdé a statečné, ti „moudří a tvořiví“, si již zdůvodní, proč jim sednout na lopatu sami. P.K.

   Vymazat
 15. Zemědělství za socialismu dokázalo uživit celé Československo a navíc mělo přidruženou výrobu všeho možného jako např. výrobu nábytku.Tak volám, strčte si demokracii do pudele !

  OdpovědětVymazat
 16. Kdyby EU dotovala sr.ní na veřejnosti, bude to eurofanatikům jedno. Ale pokud by se někomu nelíbilo, tak ho udají, že porušuje zákony o koronaviru. A pokud by president Putin označil tyto dotace na veřejné sr.ní za prasečinu, schválí proti němu sankce s tím, že je proti této minoritě.

  OdpovědětVymazat
 17. EK je banda protinárodních hajzlů usilující o likvidaci národních států.
  Cenzore uvolni se a neměj strach z hlídačů.

  OdpovědětVymazat
 18. Redakce žádá slušná okomentování.K činnosti EU,nejen v zemědělství se slušně vyjadřovat prostě nelze.Český jazyk je bohatý a košatý,ale mám pocit,že ani s ním nelze vyjádřit tu hloubku kreténismu který EU vyzařuje.

  OdpovědětVymazat
 19. Klídek, až zjistí kolik takoví hraboši vypouští "plynu", tak po nich půjdou taky. Takže budou podporovat jenom růst bejlí, což je dobře, protože pod jejich vedením se stejně půjdeme, jednoho hezkého dne, napást. Dobrou.

  OdpovědětVymazat
 20. "Dotovat", to jsou hodní lidé a kde berou peníze na "dotování"? Kde si zase půjčí a kdo to bude platiti? Takové "opatření" by už mohlo soutěžit i s elektromobilem.

  OdpovědětVymazat
 21. „Obávám se, že paragrafové znění nám bude dáno k dispozici prostřednictvím zpravodaje, který jej zřejmě předloží jako tzv. technický pozměňovací návrh.“

  Tady je asi třeba použít jejich medicínu. Žalovat EK, že porušuje unijní zákony a administrativní postupy. Pokud nic neporušuje a má už takovéto nedemokratické postupy schválené, tak pryč z EU. Ale to neudělá AB, neboť právě pro takové, EU pracuje. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pochybuji o účinnosti žaloby na EK k soudu existujícímu z milosti EK...

   Vymazat
 22. EK je banda protinárodních hajzlů usilující o likvidaci národních států.
  Opakování je matka moudrosti a nyní by mohl jeden z těch hajzlů skončit na šibenici nebo s kulkou v hlavě a ostatní by se p o s r a l i.

  OdpovědětVymazat
 23. Nějak nechápu místí co si neustále stěžují na EU.
  Pokud jsme v nějakém svazku, tak musíme dodržovat zákony toho celku.Pan David nemá jinou práci, než neustále štvát proti EU,potom tam nemá co dělat, pokud vystoupíme, což je dnes nereálné, co budeme jako dělat, tak malý stát nemuže nikdy ničeho dosáhnout, uvalí na nás cla,min. 50% výroby stáhne Západ k sobě, zadrátují se hranice, tak jako za rudých, nezaměstnanost stoupne na min.20% , duchody spadnou na polovinu, TOHLE VY CO TADY POMLOUVÁTE EU CHCETE????? Já tedy ne!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14.16 Nějak nechápu vás... vy nemáte ponětí o změnách v té vaší organizaci oproti podmínkám za kterých jsme do spolku vstoupili? Nevíte, že například změní-li třeba mobilní operátor jednostranně podmínky a vy s nimi nesouhlasíte, máte ze zákona právo od smlouvy odstoupit bez jakýchkoliv sankcí?

   Vymazat
  2. Anonymní15. října 2020 14:16
   Naprosto zkreslujete situaci. My jsme vstoupili do nějakého spolku a tento spolek se aktivitou EK mění před očima. Trvale omezuje suverenity národních států, ve prospěch EK a globálních korporací a odolnějších evropských mocností. Nyní ten spolek začal likvidovat ekonomiku a hospodářství naší země, již otevřeně. Takže další setrvání znamená další likvidaci naší ekonomiky, čemuž náš stát musí nečinně přihlížet, neboť liberalismus. To, že pan europoslanec zde informuje o těch postupech, kterými EU to své dílo provádí, není štvaní. Jejich příznivci, je zde můžou obhájit. Jako např. Vy. Ale vycucat si z prstu nějaká čísla, není žádný argument.
   Pokud bychom měli pronárodní vládu, tak by mohla po vystoupení podporovat rozvoj naší ekonomiky. Ale měli bychom do toho jít raději v nějaké skupině, středoevropských států. P.K.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.