Reklama

neděle 25. října 2020

Francie odvolala svého velvyslance z Ankary

Ivan David
25. 10. 2020


Mezi Francií a Tureckem trvá od jara, mírně řečeno, diplomatické napětí. Tehdy turecká fregata, doprovázející loď s tureckými zbraněmi pro vládu Muslimského bratrstva v Libyi, zaútočila na francouzskou loď, která chtěla pašování zbraní zabránit. NATO tento incident chtělo ututlat, ale francouzský prezident se proti napadení ohradil. Od té doby si oba prezidenti vyměnili řadu diplomatických i méně diplomatických urážek, týkajících se jejich duševních i tělesných vlastností. 

Francie je jedna z mála zemí EU, která se pravidelně vyjadřuje proti různým „aktivitám“ Turecka, dá-li se to tak nazvat, a je kromě Rakouska stálým přímluvcem Řecka v jeho sporu o uhlovodíky v řeckém pobřežním šelfu, na něž si z pozice síly dělá Turecko nárok, podporováno zejména Německem.


Včera Francie odvolala svého vyslance v Ankaře. To je vážný krok, obvykle předcházející přerušení diplomatických styků. Důvod? Recep Tayip Erdogan označil svůj francouzský protějšek za „zralý pro psychiatra." Důvodem je Macronovo „zacházení s muslimy“ po popravě učitele dějepisu v Paříži čečenským islamistou. "Jaký je Macronův problém s islámem a muslimy? Potřebuje léčbu svého duševního zdraví, “ prohlásil Erdogan na kongresu Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) v centrální provincii Kesareia (Καισάρεια, turecky: Kayseri). A pokračoval, patřičně v ráži: "Co lze říci hlavě státu, která takto zachází s miliony příslušníků náboženské menšiny ve své zemi? Nejprve (potřebuje) psychiatrické vyšetření,“ dodal Erdogan, aniž by cítil jakýkoli stud kvůli přeměně řeckých pravoslavných kostelů v Turecku na mešity. 


To píše web Greek City Times a dodává, že krátce po vraždě učitele dějepisu Samuela Patyho z rukou islamistického vraha Macron oznámil, že jeho země rozpustí skupinu Cheikh Yassin Collective, podporující hnutí Hamás, která podle videa zveřejněného svým zakladatelem urážela popraveného učitele. Ve snaze o očištění Francie od radikálního islámu byly zavřeny mešity spojené s Muslimským bratrstvem. To bude pravděpodobný zdroj hněvu tureckého prezidenta, protože je jedním z hlavních podporovatelů tohoto islamistického hnutí.


Dodejme, že nedávno odvolalo Řecko svého velvyslance z Ázerbajdžánu, na protest proti agresi do Arménie, kterou Erdogan bezpodmínečně podporuje. 


To, že teče krev nejen v Arcachu, Sýrii, Iráku, Libyi, ale i v Evropě, to je cíl, který si Erdogan vytýčil. Jasně nám to oznámil už v roce 2017, kdy vyhrožoval, že „žádný Evropan se nebude cítit bezpečný v ulicích svého města“. Tehdy Německo a Holandsko zakázaly agitaci turecké vládní strany AKP ve svých městech před referendem v Turecku, které mělo posílit a také posílilo jeho pravomoci coby hlavy státu. Po prezidentských volbách v roce 2018, které Erdogan vyhrál za pomoci vydatných represí a zatýkání politické opozice, se stal v Turecku autokratickým vládcem. Předtím obvinil Německo z nacistických a rasistických praktik, a vyzval Evropu, aby “dodržovala lidská práva“. Německo si z toho vzalo ponaučení a od té doby se v zájmu zachování dobrých ekonomických vztahů a zájmů zbrojních koncernů stalo mluvčím Turecka v Evropě. Francie na urážky reaguje jinak. Brzy uvidíme, zda Emmanuelu Macronovi toto odhodlání zůstane.

33 komentářů :

 1. Evropa se musí probudit a zredukovat stav tureckého obyvatelstva na polovinu !!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Erdogan přeci prohlásil na zahájení podzimního zasedání parlamentu: JERUZALÉM JE NAŠE MĚSTO... po čtyřech století jsme jej v slzách museli roku 1918 opustit... ale zbytky osmanského vzdoru tam přežívají...

   Takže náš MALÝ JERUZALÉM MEMŮŽE NECHAT IZRAEL A ŽIDOVSKÝ NÁROD NA HOLIČKÁCH... naši věrní Gójim to přeci letos v Parlamentu ČR odhlasovali, a i Francie se nadstandardně podílela na vzniku a vybavení Izraele v jeho počátcích. Předpokládám, že mezi jadernými programy a výzbrojí Francie a Izraele je společný základ.

   Erdogan se snaží navázat na, a obnovit hrdé Turecko Osmanských časů...

   Vymazat
  2. 12,04
   Máte tam chybu....na půl promile a navždy!!!!!!

   Vymazat
  3. Humánní CIA už se to snažila trochu upravit. Jen se jim nepodařilo sejmout Erdogana a ten se s pučisty nemazal. Co teď že ?

   Vymazat
 2. "Brzy uvidíme, zda Emmanuelu Macronovi toto odhodlání zůstane." Přesně tak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A na jak dlouho! Francie uz ma stovky nogo zon, kde vladne saria. Francouzsti nacionalisti bud chrapou, nebo je umrtvili. Tam se nikdy nevi, kdy jim lupne v bedne. Pak to ale jede dukladne.

   Vymazat
  2. 13,00
   Jeďte do Tplice,tak je máme od roku 1998!!!!
   K zblití!

   Vymazat
 3. Tak tak žádná integrace se nekoná jen se odevzdává Evropa islámu je třeba říci dost. Macron by měl zmáčknout eu konec migrace a islamizace.

  OdpovědětVymazat
 4. DEPORTOVAT VŠECHNY MUSLIMY Z EVROPY,PROTOŽE SE SEM SVOJÍ KULTUROU NEPATŘÍ A TAKÉ HODNOTY EVROPY NEHODLAJÍ RESPEKTOVAT.
  JE NEZBYTNÉ PRO ZACHOVÁNÍ EVROPY DEPORTOVAT TAKÉ VŠECHNY POLITIKY, KTEŘÍ POPDPORUJÍ IMIGRACI.AŤ JSOU DO ŽÍT MEZI DŽIHÁDISTY, PEČOVAT O NICH V JEJICH ZEMÍCH A NEBO JE POSLAT ŽÍT POD VODAMI OCEÁNŮ JAKO POTRAVA A OTRAVA PRO BÍLÉ ŽRALOKY.URČITĚ BY SE S RADOSTÍ ZAKOUSLY DO TAKOVÉ FANDY IMIGRANTŮ JAKOJE MAKRELA VELIKÁ.

  OdpovědětVymazat
 5. Zaplaťbůh se ta francouzská loutka pochlapila! Snad mu to vydrží. Německo ve spojení s Turky je zkáza Evropy jak ji známe!

  OdpovědětVymazat
 6. Trump, Putin, Si ... vidíte někde v Eurosojuzu někoho, kdo těmto světovým lídrům sahá alepoň po kotníky? Nic, pusto, prázdno, samé leyno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trump je loutka, Xi Jinping je loutka, tak nevím proč mezi ně dáváte (i v textu) pana prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina, gosudara?

   Vymazat
 7. No vidíte už v 2017 vyhrožoval a stále EU nic s Tureckem neřeší a to chce vládnou Evropě. Je dobře že takto vyskakuje, jenom jestli si ELITA v Evropě uvědomuje, že si to Erda myslí o všech a ne jenom o Macronovi. USA jed systémem náš zkurvysyn a Erda si to ve své nafoukanosti neuvědomuje. Myslím, že nejlepší politiku s Tureckem dělá Rusko, jenom těch všech geopolitických problémů má moc.

  OdpovědětVymazat
 8. Tomio Okamura živě na ČT24 k odmítnutí rezignace ministra Prymuly (23.10.2020)

  https://www.youtube.com/watch?v=xtjOpM07smk&ab_channel=TomioOkamura

  Tak jsem zklamán místo aby se spojil s Václavem Klausem ml tak ryje do vlády. Nepochopil že my potřebujeme Babiše pokud se konzervativní strany nespojí tak vyhrají pyjáti. Jinak Prymula až bude vybrán nástupce rezignuje. Také by opozice chtěla předčasné volby možná by jim to vyšlo lidé jsou naštvaní....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Odchod z EU jen tak, neprojde parlamentem a ani zůstávát v EU a platit jen Lisabonská smlouva. Myslíte,že budeme svobodní? S těmi 21 hlasy budeme převážek EU. Referendum to je většina, každý má právo se rozhodnout,a to je nejspravedlivějši jši. Už to, že Němci stále velebi sudeťaky je do nebe volající. Zrádci s Němci hrají na jednom pisečku a naši vojáci budou umírat za Němce, to může udělat jen zrádce a na vás kašle. Je to o klanění, my Němcům, Němec Turkum. To je doba 30 let.

   Vymazat
  2. 13:03
   Souhlas. Rozhodně to SPD, potažmo nám všem, neprospěje.

   Vymazat
  3. 17:51 Přesně tak jestli to příští rok projedeme tak budeme v P. Slovenská euhujerská vláda migranty nevzala ale pyjáti nemají zábrany co člověk čte od těch mladých blbů je neskutečné.

   Vymazat
  4. Presne, prez ne.

   Vymazat
 9. Sultana nezastavi ani EU ani NATO. Pro ne je dulezitejsi vzdorny Turek, ktery je nepratelsky Rusku. Sultan zatim za vypalne od EU valci na 3 frontach a provokuje valku ve Stredozemi.

  OdpovědětVymazat
 10. Se zájmem čtu články zastupitele ČR v parlamentu EU pana Davida. To je snad kromě Konečné jediný zastupitel z ČR který sleduje skutečné zájmy ČR i Evropy. Čím to asi je že všichni poslanci drží basu s nevoleným vedením EU a všechny pitominy drtící jednotu a soudržnost EU torpédují zřejmě
  dle not pracháče Sereše (zejména tou hrou s uprchlíky). Turecko je stát historicky vzniklý z tlup stepních nájezdníků vyznávajících středověký Islám.
  V minulosti ovládalo obrovská území kolem Středozemního moře a v Evropské části sahala jeho moc až na Slovensko.
  Stovky let vyssávali Turci zdejší obyvatelstvo až se jim
  na Balkáně podařilo vytvořit stát Poturčenců Bosnu a rozšířít Islám v Albánii a Kosovu. Zdá se že všehoschopný Erdogan chce slávu Turecka a Islám vrátit do středověku - vydíráním Německa a EU. Docela se mu to daří.
  Musí ho v tom utvrzovat mátohy které EU z Německa i Francie vedou. Emigranti z Turecka a uprchlíci na kterých Erdogan vydělává miliardy eur - to je trumf který zas pár let může
  z EU udělat Islámský Turecký stát. Když se podíváme na
  vývoj počtu obyvatel Turecka - z cca 18 milionů za 1.SV - na dnešních 80 mil - vidíme, že to je možné. Turecko mělo staletí dobré vztahy s agresivním Německem které budovalo a vyzbrojovalo jeho armádu - a pak podporovalo Německo ve válkách. Skončilo to tím,že si západ z Turecka vypěstoval
  "soudruha" proti SSSR a Rusku. Soudím,že je dobře když lidem někdo nezávislý osvětluje Turecko,jeho historii a zájmy dnes - jak to dělá pan David. Děkuji za ty články a za zastupování ČR v parlamentu EU. ( Připomínám že Turecko
  je členem NATO,který okupuje část Kypru,má na svém území obrovské základny USA - byly tam i atomové zbraně - a podporuje válku v Sýrii,protože za to má zadarmo ropu.
  Turecku vládne náboženský fanatik Erdogan který se s nikým
  nemaže a pravděpodobně zaútočí na kohokoliv slabšího v budoucnu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že by jste si měl poslechnout Pjakina a potom by jste pochopil, že v této hře jde úplně o něco jiného, nežli vy píšete.

   Vymazat
  2. Ale hlavne Nova republika vali jako ta jedenactka. Vsechna cest.Nikdo a nic neunikne.
   A MicroMakrona ,milouse nikdo nebere vazne..
   Chromej Trpaslik vyskakuje,ze si mysli ze ma NATO za sebou,ale boze,bozicku,aby se Macrona nespletla.
   Chaos a nasili vsude se logicky musi odrazit na vojackovi,kterej taky cte a vidi a pak musi mit obavy na misto bojovnyho ducha,z fake nepritele..
   Taky Odvahu nepridaji obavy navic z ometalovanych generalu, pisticich z kancelari..
   Zavani to zbytecnym vyprovokovanym valecnym, trablem..
   Vojandy, ktery v armade vetsinou chteji ziskat pozornost/vice chlapu kolem/,ktera jim jinde schazi ,jednomu taky nesnizi pocit stale mensi nadeje na mir. Vojacek je prvni na rane..

   Vymazat
 11. Turecko má dnes po USA největší armádu , západní kapitalisti jsou podělaní strachy !

  OdpovědětVymazat
 12. Situace je zajímavá. Odvolání velvyslance určitě není maličkost. Také je zajímavé, že Arméni pořád vzdorují přesile a protivník zatím až tak moc nepostoupil Také je zajímavá politika Ruska, které pěkně bombarduje turecké (či spíše proturecké) posice v Sýrii. Šéf Karabachu píše Putinovi (dost nemastně neslaně: o celé historii od Adama, ale skoro nic o posledních 30 letech). V Bělorusku vypršelo ultimátum té polsko-litevské baby a policie dostala souhlas ke střelbě. Celkově je nejzajímavější naprostý klid Ruska hodný velmoci. Jo, ještě s tím souvisí návštěva arménského presidenta v Paříži, což zřejmě kasajetsja, aspoň nepřímo, s tím odvoláním. Zdá se, že s pomocí Páně může být Karabach sice poničený, ale zachráněný. Bojové výkony Arménů jsou neuvěřitelné. Kéž by se s touže pomocí dali zpět k Rusku! A nad tím vším ční koronakrise, kdoví, kde ta skončí. Prymula děsil lidi mocně, ale mají torozehraný, že to hned tak brzy neskončí. Do 2. 11. je už jen 14 dní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč myslíte že Azerbajdažan nepostoupil, 7. okupovaných azerbajdžánských vesnic co mu měla Arménie vrátit v roce 1996 si už vzal a protože je při chuti tak ještě navíc obsadil 13. vesnic Náhorního Karabachu.

   Vymazat
  2. Postoupil v podhůří mimo samotný Karabach. Je to určitý úspěch, ale válku tím nevyhrají. je to bezcenná spálená země už z minulé války.

   Vymazat
 13. Duševní zdraví má v prdeli každý muslim. Macron je kretén, který nemiluje svou vlast, jinak by to lítalo domů na kobercích! Orbán prezidentem Evropy a bude zase dobře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vsichni ti "verici" to maji v hlave vypatlane .Slovo verici je vystizne ,cemu veri ? Tomu co kazi na nejakem podiu ci kazatelne vetsinou streleni, casto uchylni kazatele USA je toho zarnym prikladem hromadne vrazdy (900 lidi otraveno cyanidemv v Quane) a dalsi placenni milionu Vatikanem na ututlani zneuzivanideti pedofilami v katolicke cirkvi, cerne hnuti pod muslimskym velenim a dalsi malicke uchylne sekty Scientologists, (mnohozenstvi v Coloradu,cvoci v cirkvi dalsi v sekte Jehovah Witnesses-nesmi napriklad transfuzi krve , a to nemluvim o zidackovi ceskeho puvodu v Texasu ktery upalil ve Vaico cca 80 lidi za ziva po zneuzivani vseho co mu prislo pod ruku a idioti otcove a manzele mu sve manzelky a dcery jeste davali do spinaveho pelechu . Cirkev je zlo a vzdy bylo ,jen je pouzivano vedenim spolecnosti k poslusnosti poddanych

   Vymazat
 14. Turka bych zničil do měsíce bez války. Bojkot zboží, turistiky, exportu! Osmanský dobyvatel bude pověšen vlastním lidem cobydup. Je drzej jak cikán na sociálce!

  OdpovědětVymazat
 15. Německo a Turecko, dva státy, dva kolegové, kterým nějaká ta genocida nedělala problémy. Nakonec i führer si před koncem války stýskal, že se měl raději spojit s muslimy. Jeho potomci si jeho rady vzali k srdci a tak, spolu s muslimy, začali ovládat Evropu.

  OdpovědětVymazat
 16. Jen divadlo od Macrona.

  OdpovědětVymazat
 17. Erdogane, vosol Macrona, ten už by měl dávno sedět.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.