Reklama

středa 7. října 2020

Královské pocty Putinovi při návštěvě Turecka …a jak to souvisí s děním mezi Arménií a Ázerbájdžánem

Pozorovatelka
7. 10. 2020    Outsidermedia

Psal se prosinec 2014 a Putin navštívil Turecko, kde byl přijat s královskými poctami, viz video výše.
Stalo se tak v době, kdy uplynulo více než půl roku od tzv. anexe Krymu v březnu 2014, čímž Putin učinil dvě věci: Napravil to, co udělal Chruščov hned po smrti Stalina, když Krym daroval Ukrajině a udržel vliv Ruska na Černém moři.Čí bude Černé moře a kudy k němu přivést Írán?


V reakci na to přišly proti Rusku sankce, které měly dvě zásadní podoby – cena ropy klesla z cca 100 dolarů za barel na nějakých cca 40-50 dolarů, což mělo mít na ruskou ekonomiku likvidační dopad (stejný nástroj byl použitý i pro rozpad SSSR). A dále pod nátlakem EU a v něm odmítavém postoji Bulharska, byl zrušen projekt plynovodu South Stream, který měl do Evropy vést právě přes Bulharsko a končit měl v Řecku a kterým mělo Rusko dodávat plyn do Evropy přes Turecko – a přes Černé moře!

Zrušení South Streamu mělo poškodit zájmy jak Ruska, tak Turecka, ač máme-li to chápat polopaticky, tak by se to dalo napsat asi takto: „Putine, přes Krym jsi si sice vliv na Černém moři udržel, ale svoji ropu a plyn přes Černé moře do Evropy nepovedeš, protože my máme jiné plány“.  A právě v prosinci 2014 Putin znalý plánů a věcí příštích udělal tu věc, že navštívil Turecko, kde logicky byl přijat s královskými poctami. Média psala, že jde o „událost, srovnatelnou s anexí Krymu“ a aby ne, když svět obletěla tato zpráva: „Dne 1. prosince 2014 během státní návštěvy ruského prezidenta V. Putina v Ankaře bylo Gazpromem a tureckou společností Botas Petroleum Corporatoin podepsáno Memorandum o porozumění o výstavbě pobřežního plynovodu z Ruska do Turecka přes Černé moře.“

Šlo o plynovod TurkStream, Po sestřelení ruské stíhačky Tureckem v listopadu 2015 byl projekt dočasně zastaven, v létě 2016 však byly vztahy obnoveny a mezivládní dohoda o TurkStreamu byla v říjnu 2016 podepsána, v květnu 2017 byla stavba zahájena a dodávky plynu do Bulharska začaly proudit 1. ledna 2020. Přeloženo do polopatické řeči: „Čí je Černé moře? Ruské a turecké! A to je průšvih, protože Černé moře má patřit Číně, přesněji Íránu“ . Tady připomeňme, že Krym byl ve své dávné historii součástí Hedvábné stezky, dále připomeňme, že Hedvábná stezka má vést po souši i po moři a hlavně připomeňme, že cesta po moři je o tom, že Írán coby hlavní součást nové Hedvábné stezky a spolu s Čínou nové centrum koncentrace řízení má mít přístup na všechny vody.Ale kudy, kudy íránská cestička na Černé moře, když tam velí Putin a Turecko? Prozaičtěji se to ale dá pojmenovat i jinak „Kudy, kudy cestička íránského plynu do Evropy místo ruského, když všemu velí Putin a za spojence k tomu má Turecko?“ Odpověď je dána dávno tomu – je třeba zrušit Turecko. A když říkám „dávno tomu“, tak na mysli mám už Sèvreskou dohodu z roku 1920, která má být až nyní realizována a z níž je zjevné, že spojení „Írán-Černé moře“ přes Arménii o tom, že konkurenta v boji o islámské vůdcovství, tedy Turecko, vynechá, obejde.

Mapa ZDE.

A na mysli mám i mapy z roku 2006, podle kterých má kus Turecka zabrat Arménie, resp. obnovená Velká Arménie (a může jít dokonce o nějaké spojené území Arménů a Kurdů, protože jak říká kurdský lékař s arménskými kořeny v českém článku: „My, Kurdové, jsme s Armény a Židy byli a stále jsme bratři, sousedé, mučedníci svobodného, tolerantního myšlení v oceánu barbarských řádů“). Zůstaňme ale u toho, že cesta Íránu na Černé moře vede přes zrušení-osekání Turecka. Připomeňme si, že od 1. ledna 2020 funguje plynovod TurkStream, kterým zůstalo ve hře jak Rusko, tak Turecko. A tady už o tři měsíce dříve vstupuje do dění hlavní postava globálních zájmů, D. Trump (a nenechme se mýlit jeho výkřiky proti Íránu ala výkřiky proti Kim-Čong unovi).když oznamuje, že ze Sýrie stahuje americké vojáky. Turecko to pochopilo jako volný prostor pro akce syrských Kurdů a zahájilo operaci tzv. „Pramen míru“ , já jsem to tehdy nazvala: „Tumpova past na Turky zabrala“.


Trumpova past na Turky zabrala i podruhé


Ale aby nebylo málo, nedávno přišla událost, kterou lze nazvat jako „Trumpova past na Turky číslo dvě“ – výstižně to vyjadřuje titulek „Historická dohoda. Izrael navázal diplomatické vztahy s Bahrajnem a SAE.“. Trumpem i médií to bylo podáváno tak, že jde o spojenectví proti Íránu, arabský svět to však vidí jinak – že jde o spojenectví arabského světa proti Turecku, protože škůdcem arabského světa není Izrael, ale Turecko, viz článek „Zamýšleným cílem aliance SAE-Izrael není Írán, ale Turecko, jehož regionální vliv představuje hrozbu pro vládce Perského zálivu“. Stalo se tak v polovině září a hned za dva týdny se rozhořela válka mezi Arménií a Ázerbájdžánem, přičemž za hlavního viníka je považováno Turecko, resp. jeho spojenectví s Ázerbájdžánem.


Nejlepší obrana je útok?


Vraťme se do roku 2014, tedy k úvodnímu videu z návštěvy Putina v Turecku. Tehdy totiž mělo být odepsáno jak Rusko, tak Turecko, Putin to ale vyřešil tak, že si z outsidera vytvořil strategického spojence. A je tady ještě jedno důležité video, které už je z roku 2015 a které potvrzuje Putinovu předvídavost, tedy i jeho krok z prosince 2014. To video se jmenuje „Jestli draka neizbežna, nado biť pervym“ a konkrétně je z doby, kdy Putin po svém zásadním projevu v OSN vstoupil do Sýrie. Ač na ta slova Putina odkazuji mnohokrát, nejsem si jistá, že byl správně pochopen jejich skutečný význam, proto i k nim tentokrát polopaticky: „Chcete odstavit Západ od blízkovýchodních zdrojů a tím zrušit petrodolar, dobře, jdu do toho. Ale jestli si myslíte, že ruské zdroje pro Evropu nahradíte íránskými tu přes Černé, tu přes Kaspické moře, tak na to zapomeňte.“ Kdo nechápe, tak v červenci roku 2015 byla uzavřená ona slavná jaderná dohoda s Íránem, která měla především ten efekt, že vývozu íránské ropy a íránského plynu už nic nestálo v cestě – tedy v případě Evropy kromě Černého a Kaspického moře. A hovoříme-li o Černém moři, tam je největší překážkou právě to ...spojenectví Ruska a Turecka z prosince 2014 ,a hovoříme-li o Kaspickém moři, tam je největší překážkou spojenectví ...Ruska a Ázerbájdžánu (plus ta Putinova historická Kaspická dohoda).

Ale vraťme se k dnes tolik obviňovanému Turecku a stejně tak obviňovanému Ázerbájdžánu, zatímco v mediální sféře vítězí obhajoba Arménie. Nebudu zde popisovat, jak už několik let je Arménie zviditelňována především uznáním turecké genocidy Arménů, k čemuž se přidal i papež, a jaké jsou další záměry toho dění (uvedu v odkazech pod článkem), nyní zůstanu u toho, že Turecko by mělo pochopit, že jeho odpis se blíží ze všech stran. A že v souboji islámu „Osmanská říše“ (druhý džihád) vs. „Perská říše“ (třetí džihád) prohrálo a že má-li se jakž takž zachránit, tak jedině s pomocí Ruska. „Nejlepší obrana je útok“ v tomto případě proto nemusí platit, protože to může napáchat více škody, než užitku. Na druhou stranu je zcela pochopitelné, že Rusko se nestaví ani proti Turecku ani proti Ázerbájdžánu – v boji s globálními zájmy jsou to totiž jeho spojenci, byť někteří věří tomu, že Rusko tím podporuje islám, resp. že tím je proti tzv. křesťanské Arménii. A tady je na místě důležitá připomínka, související právě s onou větou Putina „Jestli draka neizbežna…“ Zásadním bojem v Sýrii byla bitva o Aleppo, která zásluhou Ruska skončila v prosinci 2016 po takřka čtyř letech bojů vítězstvím Sýrie.

Hned na to íránský prezident uskutečnil cestu po Blízkém východě a kam vedly jeho první kroky? Do Arménie – viz video. „V průběhu dne oba prezidenti podepsali pět memorand o porozumění a dohod o spolupráci mezi Teheránem a Jerevanem v různých oblastech. Ruské stránky však k návštěvě přinesly obsáhlejší komentář, cituji část: „Návštěva íránského prezidenta v Arménii se ukázala bohatou nejen ve smyslu podpisu dokumentů, rozšiřujících spolupráci obou zemí, ale i ve smyslu vybudování geopolitického rámce, který v budoucnu může mít velký vliv na další dění v regionu. Pro Arménii, blokované Tureckem a Ázerbájdžánem, může být perspektiva, že se v budoucnu stane koridorem, spojujícím Černé moře s Perským zálivem, motivujícím stimulem k ekonomickému rozvoji a novým investicím. A pro Írán, který přes Arménii a Gruzii může získat přístup na Černé moře a do Evropy, je to událost značného významu“ . Tak na závěr se znova

ptejme: „Kudy, kudy cestička Íránu na Černé moře?“ A ptejme se pohledem na tento obrázek, který řekne více, než tisíce slov:
Anebo na tento, kde je jasné, jak by to všechno mohlo být vyřešeno obnovením Velké Arménie, tzn. zrušením části Turecka a celého Ázerbájdžánu:Ale hlavně se ptejme: Potřebuje Rusko Írán na Černém moři? Nebo ještě jinak: Potřebuje Evropa íránský plyn místo ruského?


Útok na ázerbájdžánské území, kde leží infrastruktura pro dopravu ropy a plynu


A ani bych článek asi nepsala, protože na toto téma už jsem svým pohledem napsala snad všechno, ale včera na mě z ČT vyskočila zajímavá informace: „Útok na druhé největší ázerbájdžánské město Kandža, které leží dlouhých 50 kilometrů od Náhorního Karabachu, tzn. hluboko v ázerbájdžánském území a leží nedaleko infrastruktury, která dopravuje nerostné bohatství plyn a ropu z Kaspického moře, resp. z Ázerbájdžánu, a dále přes Gruzii a Turecko (!) až do Evropy“, čas od 3:40:30 zde. Myslím, že tím se vše vysvětluje, resp. potvrzuje to, o čem tento můj článek je. Zbývá snad ještě doplnit, že Turecko je skutečně v koncích, protože nástroj, který v rukou třímá co by hlavní, tzn. že do Evropy vpustí všechny uprchlíky, se ve skutečnosti může stát přesně tou službou, na kterou Írán (resp. globální zájmy) tolik čekají – islamizaci Evropy tzv. nesprávným islámem, aby poté nastoupil islám íránský, tzn. ten správný. Erdogan by tak vlastně naplnil volání íránského prezidenta: „My přijali 3 miliony uprchlíků a nestěžujeme si, Evropo, pouč se, vzkazuje íránský prezident“.

Ještě zbývá dodat, jak se asi dění bude vyvíjet. Rusko má v Arménii vojenské základny až do roku 2044 a v této souvislosti je zajímavá zpráva, jak nikým nevolený arménský premiér Pašinjan prohlásil, že Rusko by v tomto směru mohlo být Arménii nápomocné. Na to Rusko odpovědělo tím, že se může stát mírovou silou, ale „pouze za souhlasu obou stran„. Bez Ruska situace nemá řešení, tak či tak to vidím tak, že kolem dvou důležitých spojenců Ruska – Turecka a Ázerbájdžánu – byl právě rozpoután souboj o Černé moře (a v neposlední řadě i o Kaspické). A že v hlavní roli jsou zdroje, v tomto případě ropa a plyn z Íránu místo z Ruska, a to vše v rámci Nové Hedvábné stezky, tedy v globálních zájmech, které nově má naplňovat Čína (a Írán s ní, o končící roli Vatikánu a nastupující roli Arménie nemluvě).Souvislostí ale vidím více, ale to bych se opakovala, proto malý výběr v odkazech pod článkem.

37 komentářů :

 1. Tak to je velmi zajímavý názor. Díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Súhlasím s Vaším názorom: A-7října2020-19:21. Pridám trochu do tohto konšpiračného mlýnka názorov: https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/504372-lajcak-rokoval-v-azerbajdzane-ohladom-konfliktu-v-nahornom-karabachu/ .19.3.2020 bývalý minister zahr.vecí Ficovej Slovenskej republiky, po tom čo dostal trafiku vo vedení OSN, chodil po náhornom Karabachu a akoby len tak z kratochvíle "vyzýval k mieru". Neskôr ako vieme prebehla farebná revolúcia v Arménii vedená odchovancami miliardára Sereša a teraz to vyvrcholilo touto vojnou. Môžme len hádať ako to bude ďalej pokračovať. Môj profil Ukrofil.

   Vymazat
 2. Paní Pozorovatelka je asi u nás nejlepší znalec v této oblasti a tento článek to dokládá. Světová politika nebere ohled na životy lidí kdekoliv na světě. Teď se vlastně dovídáme z jakých důvodů tak rozdílně Rusko jednalo s Iránem a Tureckem.

  OdpovědětVymazat
 3. Názor vskudku zajímaví,ale naprosto nepodložený. Je to jen snůška různých faktů, ale není to nic co by bylo zodpovězením zrovna v dnešní době bezprecedentního útoku na Karabach. A vlastně na Armenii a RUSKO!
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...názor "vskudku zajímaví?" Václave 20.07 - vždycky jsem myslel, že správně česky by bylo ...názor vskutku zajímavý... ale co je používání správného českého pravopisu proti "bezprecedentním" útokům na Karabach? Zas už Karabach ... Armenie...Turecko....Azerbajdžan... kdy přijde na řadu ČR? Ale asi ČR není zájmovou oblastí diskuzních borců.

   Vymazat
 4. Polárka stále ukazuje svůj vlastní směr, daný Vesmírem - pozorovaným ze Země.

  OdpovědětVymazat
 5. Tyto překrásné Pjakinovské fantazie o Íránu jako o novém centru řízení a (ne-Pjakinovské) fantazie nekritických obdivovatelů všeho ruského o hodném Turecku (musí být přece hodné, když je to spojenec Ruska, a abych byl spravedlivý, tohle Pjakin v žádném případě o Turecku netvrdí) poněkud narušuje přesun islámistických "bojeviků" Tureckem do Azerbajdžánu.

  Jsou to ti samí hrdlořezové, co vraždili, rabovali a znásilňovali v Sýrii. Sekali hlavy nevěřícím psům a zabíjeli nejen Asádovy vojáky, ale příslušníky armády ruské. To jsou přesně ti samí, které co chvíli bombardují ruské kosmické síly.

  Ale tím transportem do Azerbajdžánu se jistě polepšili a arménským ženám a dětem budou v Karabachu zdarma podávat kávu a turecký med.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. @ 20:27
   "musí být přece hodné, když je to spojenec Ruska, a abych byl spravedlivý, tohle Pjakin v žádném případě o Turecku netvrdí"

   Pjakin říkává "не мешайте Эрдогану", s udivujícím úsměvem, chytaje se za čelo.

   Vymazat
  2. Vladimir Putin: Události v Karabachu jsou tragédií, máme velké obavy (video)

   Ruský prezident Vladimir Putin poprvé přímo komentoval eskalaci mezi Ázerbájdžánem a Arménií, která začala 27. září v zóně konfliktu v Náhorním Karabachu. Ve vysílání televizního kanálu «Россия-24» to uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

   "Je to tragédie. Jsme velmi znepokojeni, protože jak Ázerbájdžán, tak Arménie, Náhorní Karabach jsou všechna území, na kterých žijí lidé, kteří nám nejsou cizí. Stačí říct, že u nás v Rusku žije asi dva miliony Ázerbájdžánců a přes dva miliony, podle našich odhadů, Arménů. Obrovské množství ruských občanů udržuje úzké přátelské a dokonce i příbuzenské vztahy s oběma republikami. Samozřejmě je to obrovská tragédie. Lidé umírají. Velké ztráty, velké ztráty na obou stranách. Doufáme, že v nejbližší době bude tento konflikt ukončen. Ale pokud nebude definitivně ukončen, což je zřejmě ještě daleko...každopádně vyzýváme, chci to ještě jednou říci, vyzýváme k příměří a co nejrychleji je to nutno udělat," prohlásil prezident Ruska.

   Vladimir Putin zároveň poznamenal, že Rusko má vůči Arménii určité závazky v rámci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti OSKB ( OДКБ ).
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Organizace_Smlouvy_o_kolektivn%C3%AD_bezpe%C4%8Dnosti

   "Ale boje se na území Arménie neprovádí." Pokud jde o plnění smluvních závazků ze strany Ruska, vždy jsme je plnili, plníme a budeme plnit své závazky, “uvedl.

   Ruský vůdce zdůraznil, že je v neustálém kontaktu s arménským předsedou vlády a že vedení republiky nemá žádné otázky ohledně kvality plnění spojeneckých povinností Moskvou.
   https://moscow-baku.ru/news/politics/putin_sobytiya_v_karabakhe_eto_tragediya_my_ochen_perezhivaem/

   Video https://www.youtube.com/watch?v=V7X36QzrL44&feature=youtu.be

   Vymazat
  3. V souvislosti s vyjádřením Putina o válce v Karabachu, plukovník Cassad píše patřičné osvětlení:

   1. Dokud je válka vedena pouze v Náhorním Karabachu, Rusko nebude zasahovat, protože Karabach není oficiálně součástí Arménie a ani není oficiálně uznán.

   2. Pokud se boje rozšíří na území Arménie, Rusko splní své závazky vyplývající z  OSKB ( OДКБ) https://cs.wikipedia.org/wiki/Organizace_Smlouvy_o_kolektivn%C3%AD_bezpe%C4%8Dnosti . Zhruba řečeno, pokud Ázerbájdžán a Turecko začnou bombardovat Jerevan, Rusko bude muset zasáhnout.

   3. Arménii je výhodný vývoj událostí na variantě č. 2 a Ázerbájdžánu ve variantě č. 1. Varianta 2 změní rovnováhu sil ve válce a varianta 1 ponechává Ázerbájdžánu a Turecku příležitost rozdrtit Karabach ve střednědobém horizontu a využít dlouhodobých zdrojů.

   4. Při škálování války je otázka, kdo ji začal. Pokud to bude vypadat tak, že Arménie odřízne ázerbájdžánské území od svého území, bude pro Rusko obtížnější plnit své závazky. Naopak by to přispělo k zapojení Ruska do války na straně Arménie. Na základě toho je třeba vnímat výroky stran o sestřelených Su-25, napadených ropovodech a tak dále. Protože v případě ruské intervence / nevměšování je otázka, kdo ji zahájil, nesmírně důležitá.
   Putin také oznámil, že je v kontaktu
   Pašinjanem. Kromě toho se dnes uskutečnil telefonický rozhovor s Alijevem. Celkově se od Ruské federace očekává vystoupení v obvyklých pozicích mírotvůrce a arbitra po původu boje. Přestože akce Turecka zjevně podkopávají tuto konfiguraci, tak obvyklou pro Moskvu.
   Toť vsjo - viz:
   https://colonelcassad.livejournal.com/6226251.html

   Vymazat
  4. Z těch hybridních válek, které Turecko v současné době vede, je nyní nejvyšší plat pro radikály v Ázerbájdžánu - od 1500 dolarů. Samozřejmě, je to jen na období intenzivních bojů. Když se zastaví, nikdo nebude platit takové peníze militantům - je to jen způsob, jak je nalákat na horkou frontu, kde působí jako potrava pro děla. Když si radikálové uvědomí, že nebyli přivedeni k "stráži", ale aby šli do dělového krmiva v první linii, přirozeně začíná nespokojenost, a proto zmíněné nepokoje a útěky, stejně jako úniky v sociálních sítích Idlib, kde radikálové a jejich rodiny truchlí nad mrtvými v Karabachu a diskutují o prvcích / minusech tureckého návrhu "jít do boje v Karabachu".
   https://colonelcassad.livejournal.com/6225862.html

   Vymazat
  5. @Anonymní 7. října 2020 20:27

   Politická konfrontace kolem války v Karabachu nabrala nečekaný obrat: Írán promluvil slovy o podpoře Ázerbájdžánu. V minulosti byli Arméni podporováni v Teheránu a neměli rádi Baku. Nyní se však režim ajatolláha považuje za nové šíitské impérium, které nevyhnutelně znamená boj za jižní Kavkaz s Ruskem a Tureckem. https://vz.ru/world/2020/10/7/1063965.html

   Vymazat
 6. No tak to jsou „pěkné" věci a velice špatné pro nás nechci tu žádný islám.

  OdpovědětVymazat
 7. Tak NR republika už dospěla až do blbin tautologických konstrukcí. A esoterického nářezu. Njn, každý si nějak dláždíme pitomostmi cestu k nule.
  Už jsem k tomu řekl svoje jinde.
  Ta "pozorovatelka" nakonec přiznala, že je chlap. Je to cestovatel autorských hovadin, které už má problém někde upytlíkovat. Nekonečné mapy kravin, o sovětském Kosyginovi coolečník napsal, že to byl nejúspěšnější ministr zahraničních věcí, přičemž Andrej Gromyko byl asi jeho podržtaška.
  U Mariupolu šlo o dobytí Krymu , a za čtyři roky bude Irán obsazovat Severní pól. Plynová pole Iránu se nacházejí u Azerbajdžánu , přičemž fakta mluví jasně - dneska je Irán těží ze stejného území jako SAE.
  Kdyby lidé byli jen trochu soudní, tak takové bláboly přenechají Chocholouškům.
  "Pozorovatelka" dlouho psal na Aeronet, pak na Gaia Mesiah, pak jinam a pak ještě jinde.
  Překlady z ruských blábolů používá jako svoje vlastní myšlenky a mapy čmárá podle momentálních potřeb. Čína má Irán jako beranidlo na Evropu , přičemž zahyne Izrael.
  GP je jakási měňavka, u níž vlastně nemáme jistotu, co sama chce. Ale jinak je všechno dáno už od Janova proroctví , hlavně se to odehraje u Megida.
  Ale škoda psát.
  A hlavně to nezapomeňte smazat. Začínáte připomínat Sputnik. Tam už to také bere nečekané zákruty.

  orinoko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím orinoko 23.48 - škoda psát, a už vůbec nejde ty "diskuze" číst. To by byla hra va bank o zblbnutí.

   Vymazat
  2. Informace není dobrá nebo špatná, neb záleží na příjemci.

   Vymazat
 8. 23:48 Co Vás nutí se tady projevovat? Těch skutečně pravdu a lásku šířících webů je plno. Nebo máte nutkání ty své vědomosti šířít mezi nás zaostalé. Vždyť jen pomlouváte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan navíc lže, protože všechny články Pozorovatelky, které se do roku 2018 objevily jinde, byly převzaty z Aeronetu. Pozorovatelka psala jen pro Aeronet, dokud se s ním po spoustě rozepří nerozešla. Pak dlouho nebyla nikde, až se objevila na outsidermedia a nově i na nwoo. Orinoko jako fanda Aeronetu si tady do ní přišel kopnout.

   Vymazat
  2. 7:02 Orinoko píše například na Outsider Media a určitě po není nějaký hejvlující pravdoláskař. Jeho ironické poznámky si obvykle rád přečtu, často bývají trefné.

   Bylo by škoda, kdyby NR postihlo to, co Zvědavec nebo Aeronet, kde si všichni diskutující, až na řídké výjimky, navzájem přizvukují a ve druhém případě ještě houfně obdivují (bláboly) pana VK. Už se to nedá ani číst, natož tam psát.

   Vymazat
  3. Ježíš - jaká "škoda" anonyme 9.30? NR už to postihlo dávno, v úplně nejhorším slova smyslu, protože sem začala lézt smečka diskutérů z novinek (Americký server Seznam.cz) a to je nejhorší, co může být. Žvaní a čvachtají do nekonečna, třeba jenom pár účastníků ( pořád stejní) ale krafou a krafou a zaberou veškerý počet diskuzí. Kdysi to tak bylo i na novinkách, až jim to zatrhli - každý má jen dva možné příspěvky, a tak to začalo lézt na NR, kde se můžou hádat do nekonečna, a hlavně diskutují o koze, když článek je o voze. To byste viděl diskuze na začátku NR -a teď - strašnej rozdíl. Odpadla spousta diskutujících, i autorů - ano, máte pravdu, diskuze se číst fakt nedají.

   Vymazat
 9. V minulém článku mi pan Dvořák nepustil příspěvek, protože jsem se nepěkně vyjádřil o Pašinjanovi, což asi narušovalo žádoucí obraz - odsuzování Azerů a neskonalou podporu Arménům. Zkusím mírnější test demokracie:
  V roce 2018 se po jerevanském Majdanu dostal k moci vedoucí protestů - Pašinjan. V pozadí asi jako obvykle americká ambasáda. Pjakin tehdy prohlásil, že Pašinjan povede Armény ke krveprolití. To jsem se odvážil napsat, aby si lidé uvědomili, za co na těch Majdanech (a možná i na Letné) poskakují. Přičemž nijak nezpochybňuji hanebnou úlohu Turecka v konfliktu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S dovolením - ale to se jistě mýlíte kolokole 8.55 - také mám svůj názor na schvalování příspěvků, protože to dělá z názorového fóra polohovej guláš - něco napíšete pod první názor, reagujete na tento první názor, ale mezitím je někde v zákulisí už dejme tomu patnáct názorů na stejný názor, a pak jsou teprve uveřejněny, takže váš názor( v pořadí šestnáctej) se jeví jako de facto nesmyslnej a zbytečnej, až si někdy myslím, že už nemá cenu ani číst, ani psát. Ale že by "nepustil" příspěvek kvůli vyjádření o nějakém "Pašinjanovi" - co to je? Neznám. to určitě není pravda. Chyba musela být jinde, protože pan Dvořák je více méně nestranný. Co nemá rád, je slovo "důchodce" - na ty je háklivej, asi proto, že diskutuje převaha důchodců, ale jinak je dost demokratickej.

   Vymazat
  2. Myslím že pan Dvořák je v tom nevinně, spíše to vypadá že se příspěvek někam zatoulal, mě se to stalo také několikrát i s nekritickými komentáři.

   Vymazat
  3. Zná vůbec autorka význam slova "džihád" ? Pochybuji !

   Vymazat
  4. 12:21
   Asi pochybujete špatně, autorka význam zřejmě zná moc dobře - stačí dvě minuty od 6.25 zde
   https://www.youtube.com/watch?v=KrmZpLt2ocI

   Vymazat
  5. 19:51
   Právě proto jsem napsal že autorka nezná význam slova "džihád".

   Vymazat
 10. Myslím, že celá hodvábna cesta je stupidita. Ľudia nemôžu pokračovať v prevážaní somarín hore-dole zo sebazáchovných dôvodov. Ako napr. voziť lietadlami kvety z Afriky do Európy....A voziť čínske šmejdy nezamestnaným Európanom...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám za to, že jste to trefil s tou pitomou "hedvábnou stezkou", takových tras je tu už spousta a úplně nahovno, neb se převáží zcela zbytečně krámy z místa na místo a zasviňuje se tím zbytečně svět a bordelem a plýtvá zdroji...
   Je potřeby to šílenství globalizace zastavit a to znamená postavit se jisté skupině, která bezuzdně rabuje svět a jeho zdroje, ničí národní státy a organizuje to "přehazování písku z hromady na hromadu a pořád dokola"...

   V 1.řadě je potřeba zlikvidovat tu finanční mafii zotročující svět a mohamedánskou imigraci, nikoli budovat "Velký Izrael", nebo "Velkou Arménii", jak tvrdí ta paní ve svých více či méně překombinovaných fantasmagoriích a jednostranně a účelově interpretovaných faktech...

   Vymazat
  2. Dovolím si nesouhlasit. Jako všude na světě jsou i v Číně šmejdy. Rozhodně to ale není tak, jako před desítkami let. Čína je dnes na špici vědeckotechnického vývoje a má spoustu věcí, které dokáže vyrobit jen málo jiných zemí světa. Navíc dokáže vyrábět za slušné ceny a to je příčinou, proč se v Číně dnes nacházejí fabriky na elektroniku téměř všech výrobců světa. Přidejte k tomu pracovitost a množství obyvatel a máte recept na technologickou jedničku blízké budoucnosti. Myslím, že pro svět je obchod napříč všemi kontinenty užitečný jako pojítko a pojistka proti válkám. Čím více bude svět propojen obchodně, tím méně se bude válčit. Mocní tohoto světa si dobře spočítají ztráty, pokud dojde k válce tam, kde vydělávají peníze. Navíc Hedvábná stezka pozdvihne chudé regiony na vyšší úroveň. Určitě má smysl a jejím protipólem jsou nekonečné války, chudoba, nevzdělanost a hlad. TOTO

   Vymazat
 11. Upřímně se přiznávám, že se v tomto tématu začínám ztrácet a nevím komu fandit. Ovšem válka není fotbal, takže bych si přál vítězství zdravého rozumu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Komu asi fandit anonyme 9.01 - čtu správně? Myslíte to vážně? Fandit komukoliv na základě nějakého článku? Víte kolik lidí se dnes živí psaním, komentováním, zaujímáním veřejných stanovisek a názorů? Na každých sto metrů čtverečních země - řekl bych - tak osm novinářů! Už je to takříkajíc novinářský kompost, tisíce parazitů! Živí se psaním - musí psát a psát a publikovat. Proč myslíte, že je jen na internetu taková záplava informačních a publikačních serverů? Hromady protichůdných informací a názorů, jedno mají společné, bojí se psát o poměrech na domácí scéně, když jen v naší politice už se bojí jeden druhého, justice je přesně stejná, kultura skoro totéž - tam jde o koryta a možná už i o kejhák. A rozhodně víc než padesát procent medií je bulvár, slizounskej škvár - a to nepočítám ještě media tištěná a obrazová jako jsou televizní kanály. Statisíce kusů reklamního hnusu! Pračky na peníze! A pokud jde o psaní, vyhrabujou kdeco, hlavně pak z cizích enkláv - ne z ČR. Někdy úplný kidy, žvásty, bláboly o sexu střílí do publicistiky hned vedle článků o tragediích. Takže -komu fandit? Sluníčku - ať svítí, ať neleze za mraky a hřeje, ať je hezký podzim - a taky fandit nám, lidem, ať nám přestane rozkazovat to lampasácké gestapo z MZ, ať nás přestanou vyhazovat z divadel a kin, ať nás přestanou ponižovat, a poroučet nám na každém kroku. Ať nás nechají žít. Myslíte, že to skončí do vánoc? Nebo nám je zakážou, a udělají obrovskou radost islámcům?

   Vymazat
  2. Je potřeba v první řadě poslouchat a důvěřovat vlastnímu fotrovi, pokud to není úplný blbec, protože kromě matky není bližšího člověka, kterému můžete věřit, že to s vámi myslí dobře.

   Určitě nedoporučuju věřit a nechat si bezelstně radit od politiků, novinářů a td. A už vůbec si nenechte vtloukat do palic ty pitomosti, co v TV blábolí většina těch pologramotných celebrit, naučených jen haletat, trdlovat a pitvořit se,...a ani pětadvacetiletým anorektickým redaktorkám na práškách, vystudovaným v Sörösových VUMLech, ty ničemu nerozumí a neumí ani šukat...a už vůbec ne těm dnešním absolventům těch západních "politologií-popletologií" na pejzatejma vedených univerzitách, to jsou jen agitátoři NWO a na ty je třeba vzít do ruky hole a pustit psy...

   Vymazat
 12. A dnes údajně rozehnala policie demonstraci na podporu Náhorního Karabachu v Bruselu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jednání o Karabachu v Ženevě probíhají na "tajném místě a v uzavřeném formátu".

   Jednání o Náhorním Karabachu se konají dnes ve čtvrtek v Ženevě za účasti spolupředsedů minské skupiny OBSE (Rusko, Francie, USA) a zástupců Ázerbájdžánu.
   Setkání se koná mimo OSN, na tajném místě a v uzavřeném formátu. Účastní se jí spolupředsedové OBSE z Ruska, Francie a Spojených států.
   Ruské post-předsednictví potvrdilo, že Igor Popov, spolupředseda minské skupiny OBSE z Ruska, odletěl ve čtvrtek do Ženevy. Ázerbájdžánský ministr zahraničí Jayhun Bayramov je od včerejška také v Ženevě.
   - - -
   Ministři zahraničí Ruska a Arménie budou v rámci dvoudenní návštěvy ministra zahraničí Arménie Sograba Mnatsakanyana v Moskvě diskutovat o situaci v oblasti konfliktu v Náhorním Karabachu v Moskvě.
   Oznámila to ve čtvrtek na briefingu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.
   Plánováno na 11. – 12. říjen.

   Vymazat
  2. Putin vyzval k ukončení bojů v Karabachu. Ministři zahraničí jsou dnes pozváni do Moskvy:

   Ruský prezident Vladimir Putin vyzval účastníky konfliktu v Karabachu, aby přestali bojovat z humanitárních důvodů.
   Podle tiskové služby Kremlu vedl ruský vůdce sérii telefonických rozhovorů s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem a arménským premiérem Nikol Pašinjanem.
   Putin poukázal na nutnost zastavit střety v regionu a provést výměnu zajatců a těl mrtvých.

   "K jednání o těchto otázkách při zprostředkování ruského ministra zahraničí jsou do Moskvy 9. října pozváni ministři zahraničí Ázerbájdžánu a Arménie," uvedli v Kremlu.
   https://moscow-baku.ru/news/novosti/putin_prizval_prekratit_boevye_deystviya_v_karabakhe/

   Vymazat
 13. Pašinjan doufá, že Francie uzná nezávislost Náhorního Karabachu:

  Arménský premiér Nikol Pašinjan řekl, že očekává, že Francie uzná nezávislost Náhorního Karabachu. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na místní média.
  Vyjádřil také naději, že tento
  postoj podpoří francouzský vůdce Emmanuel Macron.
  Pašinyan dodal, že současná situace v regionu nemá jinou
  možnost, ale jinak to bude velká humanitární katastrofa.
  - - -
  Výpočet těchto výzev je založen na silné arménské lobby ve Francii, současném konfliktu mezi Francií a Tureckem ohledně Libye a východního Středomoří a Macronových zahraničněpolitických ambicích, které se uprostřed vážných problémů ve Francii snaží prosadit jako silný sebestředný hráč, píše plukovník Cassad.

  OdpovědětVymazat
 14. Izraelské dohody s Perským zálivem jsou pro Egypt katastrofou, píše dobře informovaný David Hearst:

  Káhira v důsledku normalizačních dohod zprostředkovaných USA ztrácí status i tvrdé peníze a nejchudší jsou nuceni platit.

  Egypt se dnes probouzí k tomu, co pro něj tato nová doba kouzlí. V implicitní snaze SAE stát se hlavním arabským obchodním partnerem Izraele jsou dva typy katastrof, které Egyptu hrozí - obě budoucí i bezprostřední katastrofy.

  Nejprve by pouštní ropovod, který byl kdysi provozován jako tajný společný podnik mezi šáhovým Íránem a Izraelem, mohl hrát velkou roli při propojování arabské plynovodní sítě se Středozemním mořem.
  Přes noc bude Sisiho kanál podbízen levnějším způsobem, jak dostat ropu z Rudého moře do Středozemního moře.

  Viz: https://www.middleeasteye.net/opinion/israel-gulf-deals-usher-disastrous-new-era-egypt

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.