Reklama

sobota 31. října 2020

Lekce z Náhorního Karabachu

Jan Campbell

31.10.2020    vasevec
Obdržel jsem otázky na téma titulku příspěvku ve spojení s odpovědí ex-velvyslance Jaromíra Novotného v PL (29.10) a prezidenta Putina během zasedání investičního fóra VTB Capital (29 - 30.10.2020) od čtenářů a známých, kteří vědí, že jsem působil v Arménii začátkem 80 letech minulého století, po té brzo po hrůzostrašném zemětřesení 7. prosince 1988 s epicentrem nedaleko města Spitak, a později jako Senior konzultant Světové banky. Na otázky - Jak hodnotím situaci osobně? V čem je problém v Náhorním Karabachu? Jaká lekce z Náhorního Karabachu se nabízí ČR? – odpovídám příspěvkem ve dvou částech.
Osobní hodnocení

Premiéra Nikol Pašinjana (1975) v Moskvě nemají rádi, přestože se nedostal k moci pomocí barevné revoluce. K dobru je mu, že během jeho vlády Arménie neodstoupila od žádné smlouvy s RF, že Arménie podpořila RF vojenským kontingentem v Sýrii a nehlasuje v OSN a v Radě Evropy proti RF. Je možné, že se Arménům vyhnulo štěstí, protože Pašinjan příliš sebevědomě dával najevo svoji nezávislost, držel distanc k určitým vládním kruhům v Moskvě a zřejmě během svého vládnutí nekradl, a proto nejsou na něj čerstvé komprimáty.

Problém Pašinjana je v tom, že nemyslí strategicky, nevzal do vlády starší zkušené, ale mladé lidi. Ti, kteří ho podpořili na náměstí, jsou nezkušení, vyučení v nevládních organizacích, financovaných zahraničními fondy, nemají znalosti historie, nemyslí v kontextu a odtáhli Pašinjana od politické a komerční Moskvy směrem na Západ. Udělali tři typické chyby: 1) Zahájení trestního stíhání Roberta Kočarjana (1954). Ten byl v letech 1994–1997 prezidentem Náhorno-karabašské republiky, 1997–1998 předsedou vlády Arménské republiky a 1998–2008 jejím druhým prezidentem. To znamená osobním přítelem prezidenta Putina. 2) Zahájení trestního stíhání generála Jurije Chačaturova (1952), generálního tajemníka ODKB (Organizace Dohody o kolektivní bezpečnosti). 3) Absence jakékoliv komunikace či konzultace o zahájení trestních stíhání s Moskvou a spoléhání se na přízeň USA. Ty mají mimo jiné v Jerevanu obrovské velvyslanectví a v Arménii od roku 2008 devět biologických laboratoří založených s pomocí Pentagonu a pracujících pod plnou kontrolou amerických občanů s diplomatickým statutem v rámci amerického obranného Biologického programu společné účasti (CBEP). Mladí Arméni, omámení mocí věří svým sponzorům a školitelům, neznajíc, že v geopolitice se často řeší problémy na osobní úrovni, pomocí utajovaných dohod, a že oni jsou pouze pěšáky bez naděje na vítězství a lauru.

Prezident Putin nebude premiéra, ex- novináře Pašinjana učit, jak to ve světě chodí a ví, že mladí stejně neposlouchají. Ví také, že podobně jako se nevzdá Krymu, nevzdá se Arménie. Co se týče Náhorního Karabachu, to je jiná věc. Je to jedna z karet v geopolitické hře a následek Gorbačovovo perestrojky a jeho propadení pokryteckému obdivu Západu. Ještě v dobách SSSR se vyjádřili Arméni Náhorního Karabachu za odchod z Ázerbájdžánské SSR (20.2.1988) a pro vstup do Arménské SSR. Všechny potřebné právní instrumenty byly k dispozici, Gorbačov ignoroval výsledek hlasování z důvodů, které nebudu popisovat.

Na bitevním poli bojují dvě nerovnoměrné síly: 20 tisíc vojáků Náhorního Karabachu (cca 150 tisíc obyvatel) bojuje proti 120 tisícům vojáků z Ázerbájdžánu (cca 10 milionů obyvatel). Jim pomáhá Turecko, Izrael, žoldnéři ze Sýrie, letecká a kosmická rozvědka Turecka, bezpečnostní služby a poradci. K polovině října bylo 900 mrtvých Arménů, jejichž jména se denně zveřejňují a 6.500 mrtvých Ázerbájdžánců, jejichž jména se utajují před vlastním obyvatelstvem. Tato skutečnost nedovoluje přijmout humanitární pauzu, protože v takovém případě by bylo nutné mrtvé identifikovat a předat rodinám. To by mohlo způsobit občanské nepokoje, vyvrcholení nenávisti proti klanu Alijeva a odstranění Alijeva od moci.

Za zmínku stojí, že již v dubnu 2016 se Ázerbájdžán snažil řešit problém Náhorního Karabachu vojensky. Tehdy ho nezastavil prezident Putin, ale ministr zahraničí USA Kerry. Vyhrožoval, že jestliže Ázerbájdžán nezastaví agresi, USA uznají Náhorní Karabach. Dnes je situace jiná: USA jsou před volbami, bojují proti RF sankcemi všeho druhu. Kromě toho je RF provokována NATO. Proto se Turecko rozhodlo vydat na cestu pouze s tichou podporou USA a Velké Británie v naději, že tentokrát zvítězí samo, rychle a přímo v zóně zájmů RF. A tím získá body u USA a NATO. EU koná jako obvykle – hraje na mrtvého brouka.

Politické hodnocení

U premiéra Pašinjana vznikly pretenze k USA. U Alijeva k Turecku. Oboustranné zklamání ze slibotechen USA a NATO představuje pro RF důležitý mezivýsledek v probíhající válce. Ten tvoří část hodiny pravdy ve dvou aktech: 1) Padne - li Karabach do rukou Ázerbájdžánu, dojde k převratu v Arménii a Pašinjan bude odstraněn od moci. 2) Udrží - li se Karabach, nabízejí se dvě možnosti: Dojde k převratu a Alijev bude odstraněn od moci. Nebo - Alijev se zachrání s pomocí ... Hádej, hádej, hádači! V Ázerbájdžánu totiž dnes existuje cca 60 různých stran a hnutí, nenávidějící klan Alijeva. Všichni chtějí usednout do křesel moci. Proto záchrana Alijeva se bez krve a RF neobejde. Situaci komplikuje existence politických stran s ideologií (např. Musavat, NFA) a bez ideologie (např. Nový Ázerbájdžán). Chamtivost a korupce nahrazující ideologii mají své kořeny v konci perestrojky a době post-perestrojkové.

Ke dnešnímu dni prezident Putin nedovolil způsobit ztrátu tváře Pašinjanovi, ani Alijevovi. Prezident Trump a ministr Pompeo si zkusili zahrát na mírotvorce a neuspěli. Otázkou je, zda se nejednalo o stínovou hru. Před USA se prezident Putin snažil dosáhnout humanitární pauzy. Koordinoval svůj krok s představiteli Minské skupiny OBSE a telefonicky se domluvil s ázerbájdžánským kolegou na příměří. Přesto setkání ministrů zahraničí válčících stran se Sergejem Lavrovem, 10. října v nepřítomnost prezidenta Erdogana nepřineslo nic. V Německu se říká: Ausser Spesen, nichts gewesen – kromě výdajů, nic. To indikuje snahu Erdogana internacionalizovat konflikt předtím, než bude řešen, ideálně v jeho prospěch.

Představitelný výsledek z připravovaného vojenského nástupu Karabachu, z nedobojované války a začátek jednání obou stran před krachem, může působit jako malý zázrak ve hře: Všichni prohrávající se stávají výherci, výherci se stávají prohrávajícími. Ázerbájdžán se nestane kolonií Turecka, nehledě na jeho ambice, Arménie se nestane druhým Izraelem po zničení Římskou impérií. Kavkazský region se nestane aktuální bojovou zónou mezi Iránem, Tureckem a USA. RF dosáhne pro danou chvíli to, co je pro ni nutné: Nevést bezmyslná diplomatická jednání. Kavkaz nebude okupován Tureckem ani USA. Rozehraná partie bude dohrána později. Turecko s boulí na čele se bude zahraničně politicky věnovat EU, aby vnitropoliticky mohlo překrýt politickou porážku v jedné geopolitické bitvě. USA se budou věnovat výsledku prezidentských voleb a nechají prezidenta Erdogana působit, v podstatě i ve svém vlastním zájmu. Prezident Putin získá čas na vypsání účtu Turecku pro případ, že prezident Erdogan neztratil chuť společně s dočasně pověřeným vedením Ukrajiny (prezident Zelenskyj, 1978), odpočívat na Krymské pláži ani po té, co mu Moskva nedávno připomněla Kateřinu Velikou a rok 1783. Souhlasu netřeba.

29 komentářů :

 1. Článek popisuje stručně a jasně oč tu běží, díky !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. předně tak,diky za článek

   Smazat
  2. Ano článek naprosto přesně popisuje o co jde.
   Ale normální lidé kteří jsou v této nesmyslné šlamastice - ti jsou všem šuma fuk. Co nakonec záleží na vůli lidí?
   Je to stejné jako u nás o nás bez nás!
   Václav

   Smazat
  3. 21:32
   Bohužel, tomu se říká velmocenská politika a politika vůbec, je jedna velká bažina, protože kdyby nebyla, lidi by se v tom vyznali a mohli by něco i změnit sami, protože by věděli hned o co komu, kdy a jak jde.

   V té oblasti je kladen ve vztazích mezi lidmi důraz na klany a každý, nebo skoro každý, klan by chtěl vládnout.

   Smazat
  4. Článek to popisuje přesně, jako by byl popisován stav v ČR. Mladí si myslí co vše umí a znají a na nějaké "dědky" koukat nebudou. Západní vládnoucím špičkám jde o rozklad států a možná i EU. Pak se jim bude dobře "privatizovat".
   V poslední době to předvádí i premiér Babiš, jako by za 30 let něco nepochopil. Nepochopil, touha po penězích je tak silná, že rozum je potlačen. Ve všech kolektivech musí být všechny věkové kategorie, kde to není tam jsou problémy, které jedou řešit.

   Smazat
  5. ,,Premiéra Nikol Pašinjana (1975) v Moskvě nemají rádi, přestože se nedostal k moci pomocí barevné revoluce.'' - Ale on se právě dostal k moci pomocí barevné revoluce a za podpory Sorosa, jeho neziskovek a západu !! Proto Rusové nemůžou Pašinjanu přijít na jméno. Už samotný začátek článku je nepravdivý a kdo nezná zdejší situaci a neprožil arménský majdan, tak ví prd.
   Pašinjan je totální blb a loutka v rukách západu a dělá pouze to, co mu přikážou. Za dva roky jeho vlády je země na pokraji kolapsu, ekonomicky i existenčně. K moci se dostal bláboly ( naivní Arméni mu uvěřili, teď by se ho rádi zbavili) o boji proti korupci a toho zneužívá, aby dosadil na důležité vládní pozice své lidi - mladé nezkušené sorosovce, ale zato lehce ovladatelné. Blaho národa je to poslední o co mu jde. Arméni pod jeho vedením žádný pokrok neudělala, spíše naopak - vrací se mílovými kroky do minulosti. Kdyby se Pašinjan a jeho soros-komando nedostalo k moci, válka v Karabachu by nebyla!

   Smazat
 2. V článku je mnoho dobrého, ale i zřejmé nesmysly. Za všechny jmenuji: "Premiéra Nikol Pašinjana (1975) v Moskvě nemají rádi, přestože se nedostal k moci pomocí barevné revoluce." Pane autore, co to bylo v r. 2018? To si myslíte, že máme tak krátkou paměť? Podrobné popisy této barevné revoluce i videa jsou na mnoha stránkách na internetu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasně kecá jako vždy (no možná ne úplně vždy, četl jsem pouze několik článků, tam zrovna taky dost mlžil) a mlží. Ale hezky se prořekl odkud vítr fouká:

   USA mají mimo jiné v Jerevanu obrovské velvyslanectví a v Arménii od roku 2008 devět biologických laboratoří založených s pomocí Pentagonu a pracujících pod plnou kontrolou amerických občanů s diplomatickým statutem v rámci amerického obranného Biologického programu společné účasti (CBEP). Mladí Arméni, omámení mocí věří svým sponzorům a školitelům, neznajíc, že v geopolitice se často řeší problémy na osobní úrovni, pomocí utajovaných dohod, a že oni jsou pouze pěšáky bez naděje na vítězství.

   Může za to bažina (pax-americana elita), která speciálně na tenhle účel (na rozpoutání války) tam protlačila Pašinjana.

   Smazat
  2. anonyme z 20:24 -
   kritizovat vše, to jo. Ale abys též napsal něco smysluplného - to asi nedokážeš!

   Takových chytrých jsou plné pivnice.
   Milan J.   Smazat
  3. Pro 23:10, 20:24 uvedl, že 2018 proběhla barevná revoluce (převrat řízený ze zahraničí z USA). Milane, lze s tím souhlasit (za mě souhlasím) nebo nesouhlasit. Tvůj příspěvek postrádá návaznost na příspěvek 20:24, který autora chválí (na rozdíl ode mne), pouze uvádí na pravou míru jak se dostal Pašinjan k moci.

   Smazat
 3. Pandemie neni pro tento web tema. Presto si dovolim pro ctenare dulezitou informaci.
  Pro opatreni, lock down, plosne testy neni zadny duvod. Vlada zrejme nebere v potaz smrtnost, ktera je konstantne nizka a nezohlednuje vubec data (fakta) behem pandemie. Prislo se take na to, ze PCR test pouziva prilis mnoho cyklu, ktere vedou k vetsimu poctu pozitivnich testu.
  Opatreni, lockdown, plosne testovani jsou naprosto zbytecna opatreni. Pri nedostatku zdravotniku je nesmysl je po pozitivnim testu posilat do karanteny, kdyz jsou bez priznaku. Tak rozhodla svycarska vlada (konecne!).
  Tady je analyza dat pandemie:
  https://www.youtube.com/watch?v=Lq3d1qf08Ps&feature=emb_logo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si dovolím přidat se s malou do mlýna. Nic hrozného, jenom odkaz na graf ve článku, který je velice zajímavý a koresponduje s článkem Něco málo o životě lidstva s viry i na NR a doplňuje jej v určitém směru:
   Je to sice jen úmrtnost v USA, ale jinde je to podobné.
   https://aftershock.news/?q=node/917787

   Smazat
  2. Cetl jsem clanek na Natural News a ted uz nemuzu verit na coronavirus ,ani kdybych chtel.

   Smazat
 4. Pro mne je to stupidni pokus zapadnich debilu vtahnout Rusko do valky s NATO a USA pomoci svych loutek v zemich konfliktu. Na Rusko si musi ale privstat. Zapad stale nechape zdrzenlivost Ruska pri vsech jeho provokacich a interpretuje ji falesne jako slabost, podelanost. Kutuzov nedelal taky nic a nakonec vyhral.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně. K tomu Kutuzovovi. Když vypráskal Napoleona z Ruska, přijel do Petrohradu britský vyslanec a požadoval, aby ruská vojska spolu se spojenci Napoleona dorazila. Dovoluji si připomenout, že ti spojenci ještě nedávno dělali mrtvého brouka (Prusko) nebo bojovali v řadách Napoleonovy Grande Armee přímo v ruském tažení. Francouzů bylo ve "francouzské" armádě okolo 30%. Zbytek tvořily jednotky z celé Evropy. Hlavně polské, rakouské (sbor vedený Schwarzenbergem), ale i chorvatské, švédské holandské a jiné jednotky. Kutuzov měl celému tažení velet. Na první pohled velká čest. Ale Kutuzov byl příliš zkušený voják, než aby se dal obalamutit. Postavil se velmi důrazně proti tomu, aby ruská vojska opustila svoje území. Prohlásil další tažení za cizí válku. Výsledky vítězství si přisvojí "spojenci" a zejména Britové, ale zaplatí ho ruští vojáci svojí krví. Car však rozhodl, že se Britům vyhoví. A tak začal tzv. "Západní pochod". Vše dopadlo přesně tak, jak Michail Illarionovič Kutuzov předpověděl. Rusové došli do Berlína i do Paříže, ale smetánku slízlo Prusko, Rakousko a hlavně Velká Británie. Sám Kutuzov zemřel r. 1813. tažení dokončil ruský maršál Barclay de Tolly.

   Smazat
 5. Clanek osvezi svoji jednoduchou,ale vystiznou skutecnosti.
  Nicmene Epidemie Bio Laboratori,dalsi jsou v Gruzii a Ukrajine a jiste i jinde je ohromujici.
  A Diplomaticky vedci navrch. V USA hromadu dalsich a nuklearni a dalsi tajne zbrane, kdyz se chysta prevrat stavajici moci.
  Je to udes jak politik muze skodit ,davno po skonceni svych cinnosti. A asi vysledek ty geopoliticky korupce G.
  Videl jsem jak se pres. A. a pres. E milousovali pred kamerou. Chybeli mi pocty krvelacnych banditu privezenych ze Syrie. Jiste zase nebudou chybet ani ti z EU.
  Pres.P. by uz davno mel vedet ,ze Armenii v te oblasti nikdo nechce. Nikdy nechtel. A ze jeho vojaci /a kdokoliv jiny/,maji bojovat take za ty existence a bezpeci "osvobozenych"laboratori?
  Ovsem ty kresla moci jsou v Azer.spojena s rekami krve a nafty.A hodne penez.
  A tam asi bude reseni protoze USA jsou zavislaci na nafte a plynu.
  A kdyz je ve hre Islam,zadnym ani tem nejmensim zazrakum neni mozne doufat,nebo verit.Jako v EU.
  To je dalsi Syrie,Lybie a Jemen.A stehuje se to bliz a bliz.
  Uhromujici je udesny ticho /na rozdil od treba Jugoslavskeho konfliktu/,asi milionu Humanitarne-fasistickych uradu a organizaci,sveta. To ticho z OSN je odhalujici.
  I kdyz ti se uz odhalovat nemusi.
  Pretenze je od slova pretend ,predstirat.
  Kdyz pod tim vsim musime videt zajem ruseni statu a vsemozna podpora /i Corony/a tech co to realizuji..
  Ktery ted prechazi vsude do generalni ofenzivy.
  Take proto,ze byli take nezvratne odhaleni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V případě Jugoslávie bylo ticho taky. Masakr ve Vukovaru, nic. Bombardování Zadaru, nic. Dokonce i Srebrenica nikoho nezvedla ze židle. Je smutné, že mezinárodní síly přiletěly ukončit válku, až když šlo o Kosovo. Mohl být klid už v roce 1992.

   Smazat
  2. Biologické laboratoře USA jsou prakticky ve všech státech bývalého SSSR a to v hojném počtu.

   Smazat
  3. Jste špatně informován. Nemsíte hltat propagandu NATO, jinak budete za úplného (sprosptá slova jsou zde zakázána).

   Ve Vukovaru začali vraždit civilisty Chorvaté - ustašové. Obětmi byli Srbové, zajatci i civilisté. A svět k tomu mlčel, protože rozpad Jugoslávie chtěli sjednocení Němci (Khol atd.). Také Chorvaty tajně vyzbrojili ze skladů německé Volksarmee a prot Srbům je hecovali.

   Bombardovaní Zadaru a Záhřebu byl zločin, ale druhé strana je páchala stejně, ba dokonce s tím začala. Na válku musí být totiž dvě strany. Nakonec se to Chorvatům povedlo, pod americkým vojenským vedením naplánovali a realizovali největší etnickou čistku od konce 2. světové války v Evropě. Operace Oluja - 250.000 vyhnaných Srbů z jejich staletých domovů! A svět opět mlčel, protože k rozpadu Jugoslávie se vedle Němců přidaly ostatní státy NATO v čelem s USA.

   O Srebrenci raději nic nepiš. Nic o ní nevíš. Srebrenica je stále nafukovaný a oživovaný muslimský podvod. Vrah volá "Potrestejte vrahy!" Řezník Srbů ze Srebrenice - Naser Orič dodnes není potrestán za smrt 3.500 Sbrů, i civilistů, žen a dětí. Srebrenica je typický vojenský hřbitov. Ženu tam nenajdeš. Tak raději zmlkni, o Jugoslávii nevíš nic!

   Smazat
 6. Také se ukazuje , jakou moc měla komunistická ideologie , když dovedla ukočírovat tolik národů v SSSR. Putin se již vyjádřil jak je mu líto rozpadu socialismu v Rusku, ale nechce budovat nové Rusko podle vzoru SSSR.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 5.21
   ne že nechce, ale zatím ta doba nedozrála. To poznáme až bude zavedena jednobarevná rudá vlajka. Všechno má svůj vývoj a čas.

   Smazat
  2. Slávku, zdá se, že vlajky jako symboly leccos vypovídají. Rudá-boj a krev, červeno bílá-kolísavost (ode zdi ke zdi). Najdou se další "luštitelé"? Ještě mi napadá německá, ponurá, sveřepá, výhružná.

   Smazat
 7. Velmi zajímavé a poučení pro amaterismus západní diplomacie. I když nevím zda se v nejbližší době západní diplomacie amatérů zbaví, jsou to příliš lákavé posty pro idioty a loutky a hlavně dobře placené.

  OdpovědětSmazat
 8. Udivuje mne tak obrovské množství znalců celé Jugoslávské problematiky.
  A hlavně pod nickem anonymity.
  Máme znalců na sto parlamentů dopředu.
  To se máme.

  OdpovědětSmazat
 9. Pardon nejen Jugoslávské ale i Arménské atd.

  OdpovědětSmazat
 10. Ano, je to všechno tak zašmodrchané, že se v tom obyčejný laik, jakých zde diskutuje mnoho, nevyzná. Proto věřím, že RF si ve svém dvorečku nenechá dělat svinčík a sjedná si zde pořádek.

  OdpovědětSmazat
 11. Je to poučení nejen politické I vojenské. Je potřeba vytvářet silnou PVO i proti dronům. Rakety proti letadlům se často proti dronům nehodí. Vědět, že muslimové útočí hlavně v době krize, jako je kovid a volby v USA. Zdá se to jako chyba české vlády, že naší armádě kupuje malé počty drahé techniky. Lepší by byla decentralizace jako ve Švýcarsku. Mít hodně bunkrů, tisíce raket země-vzduch a raket proti tankům a vozidlům. To je lepší než mít 30 tanků.

  OdpovědětSmazat
 12. Velmi dobra analyza. Dost podobne se k Pasinjanovi vyjadril i Pjakin

  OdpovědětSmazat
 13. o barvách vlajek zejména Ruské toho víte opravdu hodně h... tak ta bílá je barva čistoty boha a jeho prodloužené ruky cara modrá je barvou aristokrtu jejich modrá krev a rudá je prolitá krev obyčejných lidí v páci obraně matky vlasti.Bolševici si ponechali pouze rudou protože všechny komu patřily ty ostatní barvy vyvraždily.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.