Reklama

neděle 25. října 2020

Mnohovektorová Evropa

Rostislav Iščenko

25. 10. 2020    ukraina
Docela nedávno, před několika dny, ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov prohlásil, že, jelikož Evropa neumí uctivě hovořit s partnery a nechce se učit tomuto umění, stojí za to popřemýšlet, zda s ní nepřerušit komunikaci. Některé horké hlavy mezi domácími experty hned oznámily zásadní přehodnocení evropské politiky Moskvou. Není tomu tak. Moskva zatím nic nepřehodnocuje. Pouze varuje.
 
Ale ve skutečnosti to je velmi důležitý signál. Nejen to, je víceúrovňový a svým účinkem může být mnohem silnější, než kdyby Lavrov prostě prohlásil, že přerušujeme s EU jakákoliv jednání.

V diplomacii jsou vaše postupy tím efektivnější, čím větší volnost rukou vám zabezpečují a na čím větší počet sociálních a politických skupin vašeho partnera/oponenta jsou zaměřeny. Zaslat jednou větou signál hned všem takovým skupinám v několika desítkách různých zemí je velké umění.

Za prvé, Lavrov dal najevo levicově liberální části evropských elit, která se tradičně orientuje na USA a podporuje rusofobní politiku Washingtonu (dokonce i když se jim do toho vůbec nechce), že Moskva neplánuje uvažovat o jejich podmínkách. Když to nevezmou v úvahu, tak si budou pohádky o Skripalových, Navalném, sestřeleném letadle, ruských olympionicích a dalších zajímavých věcech povídat mezi sebou. Rusko je však prostě přestane slyšet.

Za druhé, ruský ministr vyslal signál pravicově konzervativní části evropských elit, že pokud nechtějí úplnou roztržku s Ruskem (a oni nechtějí), tak se jim vyplatí aktivněji bojovat se svými liberály. Možností mají dost, prostě mnozí nechtějí kazit vztahy s kolegy kvůli nějakému Rusku. Nyní budou muset popřemýšlet, protože nadále sedět na dvou židlích se už nepodaří.

Za třetí, byl vyslán signál evropskému byznysu. Rusko, které odmítne hovořit s Evropou, se patrně i v ekonomickém plánu rychle přeorientuje na jiné trhy. Tím spíše, že v důsledku realizace programu náhrady importu se národní ekonomika stala prakticky soběstačnou. A ke všemu byly možnosti Ruska uskutečňovat neočekávaný a efektivní finančně-ekonomický manévr v posledních letech nejednou přesvědčivě demonstrovány.

Při vší amerikanofilii, příznačné pro evropské politiky, je financuje přece jen evropský byznys. Ten už utrpěl značné ztráty kvůli politicko-ideologickým globalistickým dogmatům. Pouze kvůli sankcím proti Rusku a ruským protisankcím byly utrpěny ztráty v desítkách miliard eur. Mezitím Američané tlačí na Evropu a požadují její připojení se k sankční politice Washingtonu vůči Íránu. Ale i pokusy blokovat dostavění Severního proudu 2 nadále pokračují. Přičemž i v případě s plynovodem, i v případě s Íránem Washington hrozí rozšířit své sankce na Evropany, kteří se nepodřídí jeho diktátu.

EU se ocitla v kritické situaci. Evropa si nemůže dovolit přepych zastavit dialog s Ruskem v době, kdy spolupráce s USA přestala přinášet zisky, které byly vystřídány permanentními ztrátami. Vojensko-politický deštník Amerika rovněž nezajišťuje, naopak, její kroky neustále podkopávají základy evropské bezpečnosti. Washington krok za krokem buduje na kontinentu ohniska napětí, z nichž každé může přerůst v plnohodnotný konflikt. Mimo to, dokonce v těch případech, kdy taková ohniska (jako, například, řecko-turecký konflikt kolem plynonosného šelfu) vznikají bez účasti USA, Amerika a jí vytvořené struktury (NATO) demonstrují absolutní neschopnost takové konflikty hasit (jak to dělaly dříve).

Ale EU se nemůže ani vzdát spojeneckých vztahů s USA kvůli dialogu s Ruskem. Kromě toho, že v každé evropské zemi i v EU vůbec (na úrovni evropské byrokracie) jsou velmi silné proamerické frakce, existuje ještě i faktor východní Evropy, která je naladěna převážně proamericky a protirusky. Pokus o plnohodnotnou roztržku s USA hrozí Evropské unii kolapsem a nekontrolovaným rozpadem. Mezitím Francie a Německo, jako hlavní evropští beneficianti, mají zájem o plynulé reformování EU (v němž má být posílena jejich vlastní úloha) a zdaleka ne o chaotizaci Evropy.

EU se ocitla v téže pasti, do níž sama zaháněla postsovětské režimy. V pasti mnohovektorovosti. Pokus Evropy zachovávat vysokou úroveň ekonomické spolupráce s Moskvou, ale orientovat se v politickém plánu na USA, se ničím neliší od pokusů Janukoviče a Lukašenka vydělávat na ruských trzích a díky Ruskem poskytovaných preferencí, avšak udržovat a pěstovat uvnitř země evropské integrátory, politicky inklinující k EU a USA. I v Kyjevě, i v Minsku to vše skončilo majdany. Rozdíl je pouze v tom, že Lukašenko zatím vydržel. Ale ani jemu dobrá volba nezůstala. Přesně jak svého času Janukovičovi Rusko říká, že ekonomické preference lze získávat pouze v podmínkách urychleného postupu integrace, a Západ zase odmítá zříci se pokusů o svržení běloruského prezidenta. Takže volba zůstává stejná: buď urychlená integrace s Ruskem (avšak s ruskými podmínkami), nebo majdan - mnohovektorovost skončila (třebaže někteří politici ještě mohou zakoušet iluze ohledně své schopnost galvanizovat její mrtvolu).

Evropa určitě také potřebuje vybrat mezi pokračováním vzájemně výhodné hospodářské spolupráce (kvůli čemuž je třeba zastavit protiruskou rétoriku a demonstrovat připravenost ke konstruktivnosti) a zachováním těsných politických styků s USA, kvůli nimž je třeba se vzdát všech výhod ekonomické spolupráce s Moskvou.

Nehledě na to, že Rusko, kromě ekonomických preferencí může poskytnout i vojensko-politický deštník, Evropa zatím není připravena k jednoznačné volbě. Jak bylo uvedeno výše, EU je příliš nestabilní a nemusí ustát diskusi k tak zásadní otázce. Proto, EU, nehledě na znalost negativního příkladu postsovětských režimů, snažících se udržet se na dvou židlích, aktualizuje a aktivizuje politiku, kterou jinak než mnohovektorovou nenazveme.

Na jedné straně, ministerstva zahraničních věcí Francie a Německa vytvářejí pracovní skupinu, jejímž úkolem bude boj se sankční politikou USA, která brání Evropanům plnohodnotně spolupracovat s Ruskem a Íránem. Mezi návrhy je uložení odvetných sankcí USA, včetně personálních, vůči příliš horlivým americkým senátorům. Takovými kroky evropští politici demonstrují národnímu byznysu a jiným zainteresovaným skupinám, že ekonomická spolupráce s Ruskem bude pokračovat. Na druhé, EU zavádí další porci personálních sankcí proti ruským politikům a protiruská rétorika plní evropský tisk. Nejsou slyšet v EU ani hlasy protestu ohledně požadavku USA, aby všichni do jednoho (a nejen členové NATO) vyčleňovali každoročně dvě procenta HDP na přípravu na válku s Ruskem.

Právě na přípravu na válku, jelikož ve Washingtonu se dávno netají tím, že vojenský útok na Rusko a/nebo Čínu v případě, že se Americe nepodaří nenásilnými prostředky navrátit status hegemona, se USA bere jako "obranná akce". Mnohopolární svět považují za hrozbu národní bezpečnosti a mají v úmyslu bojovat s hrozbou mnohopolárnosti dokonce pomocí vojenských prostředků, přičemž chápou, že v případě Ruska a Číny jde o globální jaderný konflikt.

Přitom Američané, nehledě na varování Putina ohledně toho, že odvetné údery budou naneseny centrům přijetí rozhodnutí (ať by se schovávala kdekoliv), stále ještě doufají, že se jim podaří omezit dějiště válečných událostí na Eurasii, a sami si to standardně odsedí za oceánem. Nehledě na to, že američtí spojenci připravili Evropě osud bojiště v jaderném konfliktu, je v EU stále ještě hodně politiků, kteří se domnívají, že plavební dráhu USA je třeba následovat do konce, prý stejně na konci zvítězí, takže i Evropě pomohou se obnovit.

Logika je to chybná, ale funguje, a nadále zahání EU do slepé uličky mnohovektorovosti, z níž bude čím dál těžší se dostat.

Lavrov vše řekl: Rusko je připraveno podpořit své spojence v EU (včetně jednotlivých politiků), ale ti musí demonstrovat svou připravenost učinit volbu a řídit se jí do konce. Moskvě se vůbec nelíbí, že by měla být drobnou mincí ve vnitropolitických hrách evropských elit. Ostatně, nyní Evropané čekají na výsledky prezidentských voleb v USA a předpokládají, že ukážou na elitní seskupení, které zvítězilo a na něž bude možné se orientovat. Ale Američané mohou rozčarovat. Zdá se, že u nich vše teprve začíná a může se to hodně protáhnout. Ale Evropané volbu dělat musí. Židle se rozjíždějí, nelze sloužit dvěma pánům.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

39 komentářů :

 1. O čem jednat ? Už i ten " údajně hloupý " Kim to pochopil a dvakrát odejel uprostřed jednání se slovy : " o čem chcete jednat když nemáte co nabídnout " !

  OdpovědětVymazat
 2. Rusko by se mělo zbavit naděje, že s do Západu dočká nějakého fair play, nedočká, je to západní svoloč, kdybyste zavčas sejmul Gorbačova, mohli jsme být stále na vaší straně, dnes jsme proti své vůli na straně opačné v posicí kolonie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1*******************************

   Vymazat
  2. Prozapadni sily v Rusku byly silnejsi (meli vic moci) nez patrioti. Proto vyhral zradce Gorbacov. Ani dnes jich tam neni malo. A na tuhle 5. kolonu Medvedev, Cubajs (KS Ruska!), Zirinovskij, Kudrin, atd. zapad stale sazi a posila ji miliardy. Trump nedavno 3.8 miliardy $ na diverzi v Rusku, oficialne na 'zadrzovani' Ruska.
   USakum se to ale nepodari. Mohou tam posilat zbrane a teroristy, zapalovat lesy a nakupni strediska, vsude telefonovat, ze tam jsou skryte bomby, aby se musela zarizeni evakuovat, otravovat sve poskoky v Rusku a hazet to na Rusy.
   Odporny zloduch v Emerice by se mel vic starat o sve lidi, stojici hodiny ve fronte na jidlo, ci bivakujici ve stanech na ulicich ve mestech. New York se uz vylidnuje, neda se tam zit, neni bezpecno.

   Vymazat
  3. To je sice pravda, ale to se nenašel jediný soudruh, který byl ochoten se obětovat a udělat na zloducha Gorbačova atentát? Na Hitlera jich byla snad 40 atentátů. Já bych se obětoval i dnes, i když už to k ničemu není, ale stálo by mi to za to.

   Vymazat
  4. Koudelkovi by patřilo mu tu medaily od CIA nechat vytetovat na čelo, odporný zrádce

   Vymazat
  5. 13:16
   Máte v tom trochu zmatek, ale budiž vám odpuštěno.

   Vymazat
  6. Gorbačov dokázal 'nemožné': světovou mocnost číslo 1-2 položit za pouhých 6 let! Pro toho je rčení 'lézt kanálama' příliš měkké. Ovšem nutno uznat, že první roky se 'mu' podařilo svojí výřečností nalomit i dost význačných a skalních kádrů. Na SSSR-Rusko nemůžeme hledět optikou jiných států už proto, že zabírá/lo šestinu či sedminu pevniny světa, i jeho - řekněme - pestrou historii. 'Co ale bude až tu nebudou' geniální Putin a Lavrov?...Raději nemyslet...

   Vymazat
  7. Pro 21:30 Gorbačov uměl dobře mluvit, ale to bylo asi vše. Jinak to byl pouze užitečný idiot, myslel si, že je silný hráč, ale to mu jenom západní partneři mazali med kolem huby. A kdo je slabý, pro toho dohody v Anglosaském světě neplatí a nemusí se dodržovat a proto hned po zrušení varšavské smlouvy se NATO začalo roztahovat a třetí rozvojový svět začal Rusko (bývalé SSSR) považovat za zrádce, protože je nechal na pospas zločincům (teď si zásahem v Sýrii trochu zvedlo Rusko reputaci, jako zastánce bezbranných a prodejem protiletadlových systému zemím, které se chtějí bránit proti vybombardování západem).

   Gorbačov je bezvýznamná figurka, kdyby nebyl on našli by jiného ochotníka. O jeho pozici svědčí i to, že vše co po něm zůstalo je jeho fotka na kečupu, jak vypovídající.

   Vymazat
 3. Už i ty, Iščenko ?

  Co je na té liberální svoloči, která dnes ovládá západ, levicového ?

  Otevři oči, čti, přemýšlej a uč se moudrým býti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Levice = neoliberalni buzeranti, fetaci a pedofilove.

   Vymazat
  2. Čili komouši. Levice.

   Vymazat
  3. 13:24 Máte to propletené Cannabis chtějí uvolnit Piráti.

   Vymazat
  4. 13 :24
   To ti komosi zvláště Filip poděkuji.

   Vymazat
 4. Tak je to správné Rusko Evropany nepotřebuje ale Evropané se bez Ruska neobejdou. Nějaká vojenská ochrana od usa opravdu nehrozí sedí na kupě zastaralých zbraní. Rusové už umí sestřelovat hypersonické rakety takže válečný konflikt by byl americký pohřeb.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Emericani zadne supersoniky nemaji, Trump si je spletl se zubnim kartackem. Pouze blufuji, protoze jejich vyvoj neni do zitrka. A zitra budou Rusove jeste dal nez jsou dnes a dobre delaji.
   Emericane cekaji na kolaps v Rusku a Rusove na kolaps v Juesej.
   Pak teprve se neco bude moci hybat z mista. Do konce roku budeme vedet jak to dopadlo. Rusove sedi u samovaru a vodky a se zajmem pozoruji co se za louzi deje. Ted uz signalizuji i EU, ze hratky konci a ze uz otloukankem nehodlaji dal byt. EU buzeranti a pedofilove si vypinaji elektrarny a nechteji NS-2, zato chteji jadernou valku v Evrope. Rus reaguje spravne.

   Vymazat
 5. Možná vám to bude připadat nesrovnatelné ale Zátopek při tréningu používal uměle zatížené boty aby při závodu měl pocit odlehčení. Podobný efekt vyvolávají sankce a myslím si, že po počátečních potížích při odchodu z EU a NATA by vznikl podobný efekt a bylo by to prospěšné i pro děti a mladé lidi. Dostat tak trochu do zadnice.
  Starý negramotný blbec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trapeni neme tvare..
   Zatopek si bral na behani svyho psa a ten mel zprvu radost a behal, ale netusil a potom uz jenom knucel unavou..
   Kde ze je ta Lavrova konzervativni cast EUlit?
   Mam dojem ze uz ani neknuci jako ten ustvanej dovektorovanej pejsek.
   V ponizene sluzbe jiz zanikla.
   FrauFreak Merkl jim zrusila uhelne a atomove elektrarny a ted neni cim prilozit pod kotel.
   Nebezpecnost je tak predevsim v hospodarske oblasti zdosankcovanych zisku/vejvaru na ruskym plynu.
   Na americkym je cena vysoka a zisk malej,skoro zadnej.
   Kdo se nechce delit,nedopada dobre..
   A usaci chteji bejt zaroven Globalisti a jeste Antiglobalisti,jeste pod praporem Free Marketu.
   Dale je potreba ovladat sluhy, protoze plany na dalsi valky uz jsou davno hotovy/Iran/.
   Zatim se ceka na Ferdinanda..
   Dale hrozi ze Ukrajina odumre,kdyz nebude Baksis za plyn v rourach na zapad z Ruska..
   A co plynove nenazrana Indie.Mimo Ciny.Ma taky prestehovanej prumysl ze zapadu.
   Dale sireni imperia je protiamereicky a naopak zdrave smrstovani do sjednocene kvality vidime v Rusku a kdo by chtel ted platit Ukrajinske alimenty?
   Za zachranenyho potrata..
   Neatomove valky jsou velka zatez na hospodarstvi a tak je Kreml setrnej.
   Kde je prislovi, kdyz se dva perou? Pere se jich vice?
   V oblasti energetiky zmeny, kdyz vyskocil take Erdogan a Izrael a prej maji plynu hromady a jiny zase jenom psouk.Jiny jsou EU.Tak sou podminky,ze ani mir nemuze se ustat..
   Dalsi Proxy /v zastoupeni/,valka naverbovanych teroristu ze Syrie na Rusko.
   Ale kde jsou sankce na fasisticke Turecko ve srovnani s mirumilovnym Iranem bez atomovyho fasismu..
   Kde mohou byt..Je to naruby.
   Ani nekonecny kecy to nezmeni.
   Nezbejva nic jinyho ,nez tusit,ze tady bojuje Usak za Stredovychodne-jeruzalemsky, novy plynovy obchodni trhy do EU?
   Kdyz saudove se starim a vycerpanim hrouti na Jemensky smetiste dejin..

   Vymazat
 6. Nemohu zásadně pochopit Lavrova a ani presidenta Putina, jak mohou ve vztahu k Zápaadu vyslovovat slovo,,naší partneři!"
  Jací partneři ? Snad nepřátelé! A co jsou všechny ty sankce proti Rusku ? Samozřejmě, že válka, ekonomická,a skrze ní příprava na druhý plán Barbarosa! Je třeba v zárodku zničit tu západní tak zvanou demokracii, na nic nečekat -ne na to, až Rusko bude samo napadeno,ale jako první použít sílu.V šachové globální partii je nejlepší obranou útok. Rusko disponuje takovými zbraněmi, že USA může sprovodit ze světa a nastolit na světě trvalý mír poté ,co USA budou už konečně hrát roli jako ostatní národy na planetě.Ne lámat kdekomu prsty černochu Ohavo z Keni, podvodníku s rodným listem, ale respektovat práva jiných a a řídit se mezinárodními zákony. Amerika od svého založení utečenci z Evropy, vrahy, násilníky, bandity -čest výjimkám-nezná nic jiného než samé války,vraždění,loupení, přepadávání a vždy proti těm, co se nemohou účinně bránit.Ona zná a rozumí jen jednomu: Síle ! Je třeba Anglosasy postavit do latě a říci jim definitivně : Skončili jste ! Jako takoví tu na naší planetě nemáte co pohledávat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:42
   No nevim, jestli není vyzývani k válce trestné.
   Jinak,rusko je ze Západu prodělané až seeerrr...
   Váš blàbol je jen vyjádřením velkého dementa.

   Vymazat
  2. 13:42
   Rusové a Emeričani musí používat slovo "partneři" na to je mezi nimi speciální mezinárodní smlouva.

   Vymazat
  3. Leccos taky nechapu. Je nekdo partnor, kdyz vas neustale pomlouva a hazi na vas zlociny, co sam dela a i jinak vam neustale mydli schody a uvaluje sankce?
   Je to stejna diplomaticka hantyrka jako kdyz Trump nazyva Cinana a Korejce svym pritelem.
   Ja se domnivam, ze kdyz cely svet az na Cinu, Iran, atd. je proti Rusku a EU si odhlasuje, ze ne Hitler sam, ale i SSSR zacal valku, Rusum nic jineho nezbyva, nez hrat opatrovnika v blazinci. Je to taky rozumne, protoze konfrontacni retorika nikam nevede a je lepe se starat sam o sebe. A to budou Rusove delat jak jiz signalizovali. Kopance zapadu tak pujdou do prazdna, Rus blazinec opustil, jeho podavana ruka byla prilis dlouho ignorovana. Taky zacal Rus bez servitku oznacovat zlociny zapadu pravym jmenem. Dospiva a obraci se k Euroasii. Tam ma vetsi ksefty bez sankci a urazek.

   Vymazat
  4. 15.55 Proč by mělo být vyzývání k likvidaci světového teroristy č.1 trestné ? Rusové se USA nebojí , ale na rozdíl od nich si pořád pamatují , co je to válka ! Příští válka bude jaderná , tedy konec lidstva !

   Vymazat
 7. Nemohu zásadně pochopit Lavrova a ani presidenta Putina, jak mohou ve vztahu k Zápaadu vyslovovat slovo,,naší partneři!"
  Jací partneři ? Snad nepřátelé! A co jsou všechny ty sankce proti Rusku ? Samozřejmě, že válka, ekonomická,a skrze ní příprava na druhý plán Barbarosa! Je třeba v zárodku zničit tu západní tak zvanou demokracii, na nic nečekat -ne na to, až Rusko bude samo napadeno,ale jako první použít sílu.V šachové globální partii je nejlepší obranou útok. Rusko disponuje takovými zbraněmi, že USA může sprovodit ze světa a nastolit na světě trvalý mír poté ,co USA budou už konečně hrát roli jako ostatní národy na planetě.Ne lámat kdekomu prsty černochu Ohavo z Keni, podvodníku s rodným listem, ale respektovat práva jiných a a řídit se mezinárodními zákony. Amerika od svého založení utečenci z Evropy, vrahy, násilníky, bandity -čest výjimkám-nezná nic jiného než samé války,vraždění,loupení, přepadávání a vždy proti těm, co se nemohou účinně bránit.Ona zná a rozumí jen jednomu: Síle ! Je třeba Anglosasy postavit do latě a říci jim definitivně : Skončili jste ! Jako takoví tu na naší planetě nemáte co pohledávat,jestliže nectíte druhé národy.

  OdpovědětVymazat
 8. Problém je najít politiky, kteří nebudou ekonomicky a lidsky drženi "pod krkem". Ovládání satelitů je natolik zajištěné, že kroky jak z toho ven musí být nenápadné, koordinované a trvalé. To je v kapitalistickém pojetí "demokracie" bez předchozího většího kolapsu pravděpodobně nemožné. Většina ovládaná médii v rukou slouhů US-globalistů má vždycky "pravdu". Tlak na Evropu je dán jen netrpělivostí, když vidí, co už všechno bylo získáno.

  OdpovědětVymazat
 9. Chtěl bych podpraporčíkovi Koudelkovi z BIS a jeho čučkounům vyslat jasné poselství a zřetelný signál, že Rusku fandím. Hej, čučkoun, slyšíš mne ? Fandím Rusku !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:58
   Koronáč útočí zvláště na mozek co

   Vymazat
 10. Gorbačova stvořil Mlynář a jeho syn zmizel jako pára nad hrncem a zakotvil kdoví kde...

  OdpovědětVymazat
 11. 13.58 nejste sám, myslím že to je mnoho lidí kteří rozumně uvažují.

  OdpovědětVymazat
 12. Áno, aj takto môže Západ vnímať slová pána Lavrova. Ale - podobných varovaní vyslalo Rusko za posledných 13 rokov od pamätného vystúpenia VV Putina v roku 2007 v Mníchove - takmer stovky. A nič. " Psi štekajú a karavána ide ďalej ". Rusko seč môže, odďaľuje vojenskú konfrontáciu - III. svetovú vojnu - s vypätím všetkých diplomatických síl, až je niektorým z toho do smiechu, či plaču. Rusko stále ponúka mier, čo sa už na Západe považuje za slabošstvo a strach. Každou ďalšou ponukou na mier klesá na vážnosti a úcte v očiach rusobijcov a garnitúr. Tí, ktorí si želajú úprimne mier, tí si ruskú snahu a diplomaciu vysoko cenia - vrátane úprimnej obrany Ruska proti Západu.
  Vonkajšie zdanie klame. Navonok to vyzerá ako hra cínových vojačikov - chvastanie sa novými zbraňami, sankcie, rôzne šteklivé scény medzi USA, EÚ verzus RF, ČĽR, Irán...
  V pozadí, za scénou a za oponou - NATO na čele s Pentagonom plnia strategické plány napísané v USA. Kto pozbiera tie krátke, nenápadné správičky o obkolesovaní Ruska zbraňami a kúpenými národmi, pochopí.
  Všetci sme diváci divadelnej hry v priamom prenose. To ostatné je kamufláž. Politici, novinári, generáli...... predvádzajú mimikry.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spravne rikate, ze jenom diky Rusku neni jeste valka. Vsechno to ponizovani Ruska, arogance zapadu, povysovani se museli Rusove si vytrpet. Byli jsme svedky. Ted Rusove signalizuji, ze s tim je konec. EU buzerant a fetak ted stoji jako oparen, co si to ten Rus najednou dovoluje! Uz se nechce nechat otloukat, takova drzost!
   Zapad jeste nevi do jake riti smeruje. Bude to ale nadeje na zmenu, kterou Rusove vyuziji. Dekadentni, neoliberalni svet s podporou buzerantu, fetaku, rozkladem rodiny a genderovym silenstvim jde do haje. Je bez surovin a zadluzeny. Odmita suroviny, ktere potrebuje. Zvracenejsi a blbejsi to uz ani snad nemuze byt!

   Vymazat
 13. Teda tady to dnes přímo září hovadinami. Je vidět, že hospody jsou už dlouho zavřené.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byly casy kdy Iluzi plny Stalin mlatil, hlava nehlava banstersky zapad mirem,po jejich palicich.
   Dnes na nej svedli uz i 2sv.valku.
   Proradnost maji vrozenou a tak se ani nedivi,sami sobe, protoze nic jineho ani nemohou spachavat.
   Veci se dostaly do stadia Putinova vysmechu a nastava, Odchazeni.
   Posledni jim sfoukne pohrebni svicku /koupenou na sekeru do futra/a doufam, nezapomene splachnout i ten smrad.
   Putin je Slovan jako my,telem a dusi.
   Je tedy trpelivej, mluvi podrazdene a dlouze i s tim nejhnusnejsim novinarem,plytva energii, ma snahu urovnavat neurovnatelne, protoze je mirumilovnej, osudem narozenej Slovan.
   Dale strasne po Slovansku se rozciluje proti lzim a krivdam ,protoze miluje/usiluju pravdu jako my.
   Je to jeho zivotni poslani. Byl v roli Mistra Jana a konecne jiz zahorkl,zaplat Pan Buh ,ztratil nadeji a vidi,ze bojem za mir dostava zpet jenom valky,nenavist,krivdy,ponizeni,podvody,uskoky,lzi, ustrky,pohrdani,vydirani,obvinovani,vyhruzky,hrozby /jako my/,pac se v zajmu sveta snazil svet zachranit a ignoroval proto na moment tisice let historie.
   Snazil se zapad reformovat jako Don Quiote a hrozi mu stejny osud a konec Mistra Jana.
   I s tisicema falesnyma glejtama dohod a smluv.
   I kdyz realizuje Start, Zikmundi a Koncilovy fanatici nahore vyjmenovaneho si s tim akorat vytrou..
   Historie se neda zmenit ani vymenit nebo zvratit za nadeji plne a hezke iluze..Amen.
   Konec kazani.

   Vymazat
  2. Stalin byl opak toho co se o nem rika na zapade ted. I bolsevici totez. Stejne jako o Putinovi. Je to soucasti infovalky, ktera probiha od konce Perestrojky. Za Perestrojky prejmenovali Leningrad i Stalingrad, zmenili vlajku a hymnu, pak nechali jen jeji melodii a jina slova!
   Proc? Potrebovali Rusum znicit jejich ikony, jejich hrdost z vitezstvi ve valce a ze sve historie a tradic. Vyuzili k tomu trockisty u moci - Chruscova, Gorbaceva, Jelzina.
   Putin jim hrdost a nezavislost vratil, vykopnuk Rothschildy a zastavil rozkradani Ruska zapadem a jeho prisluhovaci v Rusku. Proto ho tak zapad nenavidi.
   Ted chteli pod hlavickou 'demokracie' rozkrast Belorusko. To Rus nedovoli, je to jeho bezpecnost.

   Vymazat
 14. Tvrdit, že levice je proamerická a protirucká je nesmysl, Liberálové NEJSOU levice

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, to máte pravdu, protože libtardi jsou ještě daleko větší hnůj než levice.;-)

   Vymazat
  2. Já chci taky nadávat, ale nevím komu, nebo jak se to jmenuje.

   Vymazat
 15. Prave ze rozum, normalni jednani /common sense/,se nezmuze ani na obranu proti asymetrickym utokum obetistu LiboDemo..
  Naopak casto nekteri clenove soutezi v kdo vice ponizene poslouzi..
  Snad stoji za pozornost absolutni ,predvolebni ticho o USA a zapadnim Hospodarstvi a pokles diky Cor..
  Nikdo nic nerika ani neresi a tak to vypada na pikle za ucelem prevratnych zmen..
  Platinove reseni je Trumpa slibena dodavka 500 miliard pouze tem afronespokojenym,a jeste starsi Bidena, stonasobna milionarka Pelosi /80veku/jiz delsi dobu zadrzuje velkou pomoc vsem lidem USA, malym podnikum atd. ve vysi 1.8 trilionu..
  Coz je doufam tisic osm set miliard /bilionu/.
  Protoze "asymetricky"nenavidi Trumpa..

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.