Reklama

úterý 6. října 2020

Náhorní Karabach krvácí, ale zasazuje i tvrdé rány azerským agresorům


Ivan David

6. 10. 2020


Zatímco v Evropském parlamentu probíhá hloupá debata, v níž poslanci požadují odebrání dotací Polsku a Maďarsku za údajné porušování právního státu, ve válce o Náhorní Karabach smrtka kosí civilisty ve velkém. Protože mě nudí lži kolegů pronášené směrem k Polsku a Maďarsku, v mezičase jsem připravil informační svodku z války o Karabach. Zájemci ji mohou brát jako vzpomínku na zesnulou Terezu Spencerovou. Nazval bych to „večerní digestiv“.

S výjimkou jižního úseku fronty Ázerbajdžánci ve válce o Náhorní Karabach přešli na teroristickou formu války zaměřenou proti civilistům. Po několikadenních neúspěšných pokusech prorazit obranu karabašské armády Arcach Ázerbajdžánci rozdělili ubývající munici na dvě skupiny. Jednotky na severu a na východě výrazně omezily ostřelování pozic obránců na hranicích. Místo toho raketami a leteckými útoky bombardují karabašské hlavní město Stěpanakert, město Šuša a vesnice v pohraničí. Turecké letectvo útočí na civilní infrastrukturu jako jsou mosty, rozvody elektřiny a vody.
Druhá část zbývající munice byla soustředěna na jižním úseku fronty. Podle karabašské agenty Novosti Acrachu Ázerbajdžánci koncentrovali dostupný vojenský materiál, ale i džihádistické posily, které dodalo Turecko, k útoku směrem na Jabrajil. Po celodenních bojích se obránci z Arcachu včera večer museli stáhnout o jednu linii kopců. Během noci jim však na pomoc přicházely posily z Arménie. Dnes odpoledne po těžkých bojích spojené síly Arménů z Náhorního Katabachu a dobrovolnických praporů z Arménie vytlačily Ázerbajdžánce a džihádisty zpět k hranici.

Arménský prezident Nikol Pašinjan včera ráno vyhlásil částečnou mobilizaci několika mladších ročníků. Rekruti se podle informací arménské agentury ANI dostavili hned v prvním dni v počtu přes 90% povolaných. Arménská armáda k jejich zformování a vyzbrojení používá státní infrastrukturu a poskytuje jim i armádní výzbroj. Do Náhorního Karabachu jsou však odesílání pouze ti, kteří se na misi přihlásí jako dobrovolníci. Arménie před několika dny oficiálně diplomaticky uznala Náhorní Karabach jako samostatný stát. Tento status mu byl přiřčen na základě arménsko-ázerbájdžánské mírové smlouvy z roku 1994, kterou vyjednalo Rusko. Ázerbajdžán útokem na Náhorní Karabach smlouvu porušil.
Na pomoc Arméncům do Karabachu podle řeckého webu Greek City Times vyrazili i dobrovolníci z Řecka. V Arménii formují podle webu Proto Thema společně s pontskými Řeky žijícími v Arménii samostatné řecké bojové jednotky. Část těchto řeckých praporů již pracuje na frontě. V Arménii se počátkem minulého století usídlila část Řeků z jižního pobřeží Černého moře – z oblasti nazvané Ponthos. Šlo o Řeky, kterým se podařilo přežít vraždění, které prováděli vojáci Osmanské říše a později Turecké republiky.

Je tedy třeba si uvědomit, že dosavadní tíži obranných bojů nesli zatím výhradně Arméni z Karabachu. Vzhledem k tomu, že čelí početně několikanásobné přesile, si vedou obdivuhodně dobře. Včera odpoledne vojáci Arcachu provedli několik odvetných raketových úderů na základny hluboko v týlu nepřítele. Podobně jako v případě předvčerejšího úspěšného útoku, který zlikvidoval leteckou základnu v Ganji, se jim podařilo mistrně trefit velké vojenské základny ve městech Arjabedě a v Bartu. Odnesla to zejména letecká technika, jejíž útoky v noci na včerejšek likvidovaly kazetovou municí celé bloky domů v Stěpanakertu. Opět to zřejmě odnesly i muniční sklady, protože velké části obou měst byly tlakovými vlnami z výbuchů značně poničeny. Podle Azerbajdžánských zdrojů z měst směrem na hlavní město Baku prchají desítky tisíc civilistů. 

Do řešení situace se vložilo i Rusko. V noci na včerejšek do arménského hlavního města Jerevan přiletěl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ve formaci s jeho vládním letadlem přiletěl i obří nákladní letoun Il-86 plně naložený humanitární pomocí. Naléhavě ji potřebují civilisté evakuovaní ze zničených karabašských měst. Dobrou zprávou je informace zveřejněná agenturou ANI, podle níž Arménci žijící v diaspoře zaslali ze svých sbírek ke dnešnímu dni večeru 66,7 milionů dolarů na pomoc Náhornímu Karabachu. Jejich solidarita je úžasná. 

Rusko pomáhá i technikou. Do evakuace zraněných civilistů z Karabachu do Arménie se zapojily nejen vrtulníky arménské, ale i ruské armády. Na základě oficiální arménské žádosti o pomoc včera ruský prezident Vladimír Putin osobním telefonátem pozval k jednání do Moskvy arménského prezidenta Nikola Pašinjana a ázerbajdžánského prezidenta Ilhama Alijeva. Držme Arménům z Karabachu palce, aby se mu podařilo přimět je k zastavení bojů.

29 komentářů :

 1. Veškeré zlo světa je islám a USSA!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak islám a USSA??!!
   Komunisti, ti jsou tím vším vinni a už 30 let i když už tu nikde dávnou nejsou u moci.
   To jen dokazuje, jak secsakra jsou nebezpeční...a jak nesmíme polevovat v boji s nimi a jak je nutné rozšířit lustrační zákon a uvalit na ně sankce...
   Snad se toho nějaká nevládka chytne, když ten Babiš zvýšil příspěvek státu na jejich činnost.

   Smazat
  2. noviczech
   ...dávám palec nahoru, ale doplním. FANATISMUS, ať je náboženský, nebo politický, nebo za majetkem, FANATISMUS nevidí, neslyší, že přebývá násilí a schází láska a radost!

   Smazat
  3. 9.46 Na ja, na Svobodné Evropě jednou nějaký katolický kněz prohlásil, že JEŽÍŠ KRISTUS BYL PRVNÍ KOMUNISTA... V tom případě, pane 9.46, máte nejspíš pravdu. Alláh Akbar, budiž jeho jméno nastatisíckrát pochváleno, zpravidla všichní komunisté, narození do roku 1948 včetně, byli rádně pokřtěnými křesťany, nebo obřezanými Židy.. a ročníky předválečné, svazáci a komunisté od roku 1948 do konce padesátých let, byli povinně rákoskami katechetů a v ješivách odborně připravenými věřícími...

   Smazat
 2. Výborně, dobrých zpráv není nikdy dost. Obávám se, ale že pokud se Azerům nebude dařit, Turecko je podpoří ještě víc a to už Arméni sami nezvládnou. Šance, že by EU něco podnikla je nulová (Němci jsou podělaní strachy, že jejich Turecká pátá kolona jim to doma na pokyn Erdogana zavaří) a Rusové hrají nějakou podivnou diplomatickou vyčkávanou... Bůh chraň Armény...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:35 zkuste přečíst alespoň ten článek. Je dobrý a v malém dává nahlédnout do tamní situace. Získáte tak i vy potřebné informace.

   Smazat
  2. Uniká my smysl vaší poznámky. Článek jsme samozřejmě přečetl, když ho komentuji. Co konkrétně vám na mém komentáři připadá tak neinformované?

   Smazat
  3. 22:35 resp. 19:32 má pravdu a 7:11 ho nespravedlivě mustruje. Jen malý doplněk: Německo má v Turecku velké investice a další jsou na cestě. Neúspěch Erdogana, krize v Turecku, to jsou černé můry kapitánů německého bankovnictví. O velkou tureckou menšinu v Německu jde až na dalším, možná až třetím místě.

   Smazat
  4. Děkuji, ano ekonomické vazby jsou mezi Německem a Tureckem velké, ale zatímco Němce by sankce na Turecko asi hodně bolely, Turecko by to naprosto zlikvidovalo. Ale jak jsem psal výše nevěřím, že by se něco takového vůbec mohlo stát. Opravdu se bojím, že Turecko zkusí obsadit Karabach samo svou armádou a udělat něco jako se severním Kyprem. Pro Rusko je to mimořádně složitá situace.

   Smazat
 3. Po čtyřdenní válce v roce 2016 další dějství zamrzlého etnického konfliktu, který za sebou zanechalo dědictví Sovětského svazu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:38 zajisté "dědictví sovětského svazu". Oni ti Arméni se svým turkickým okolím až do onoho "neslavného" roku 1917, vůbec žádné problémy neměli, že? Jste, co do historického povědomí, v hlubokém bezvědomí. To může ukazovat na poškozený mozek.

   Smazat
  2. to jako byste mohl říci, že Česko - slovenské problémy z roku 1990 byly pozůstatkem socialismu. K tomu můžu říci, že já měl manželku ze Slovenska, já jsem poslouchal jedny zprávy zde v Čechách a jedny zprávy tam na Slovensku a ty zprávy se lišily o 100%. Nedošlo vám někdy, že ten rozpad byl řízen ze zahraničí? Tak, jak Německo dnes oslavuje sjednocení, tak my oslavujeme rozdělení. A já říkám, nechybělo tenkrát moc a taky jsme se do sebe se Slováky pustili. Stačilo jen,aby někdo ze zálohy odpráskl v Bratislavě dva Čechy. Táta byl v 1938 jako voják základní sužby na východním Slovensku a říkal, kolik tam zažil nenávisti proti Čechům, samozřejmě, přesně to samé, pocházelo to z venku přes prodejné vlastní občany.

   Smazat
  3. 0:50

   vy zjevně nejste schopen jakéhokoliv projevu, aniž byste druhou stranu neoznačil za kreténa, bez ohledu mě to, jestli má pravdu nebo ne.

   Smazat
  4. 22:38 Běž si pomlouvat SSSR jinam být tam SSSR tak by se nic takového nedělo. Přeji Arménům vítězství.

   Smazat
  5. Pane 0.50, pan 22.38 za to nemůže, jak špatně ho havlistické učitelky naučily dějepis... Ještě že mu nevysvětlili, že Osmané dobyli Východořímskou říši a Konstantinopol po pokoutní dohodě se Stalinem...

   Smazat
  6. Jste přesvědčen že to byl určitě Džugašvili alis Stalin ?

   Smazat
  7. ...možná to byl Putin. Ti dva jsou přece Ďábel se Satanem.

   Smazat
 4. Teroristy z Islamského státu bojující na straně Azerbajdžanu najímal kdo ? Náš spojenec z obranném spolku NATO Turecko ? Nebo Ruská federace ? Opět něco silně smrdí ve státě evropském ! A Brusel mlčí jak běloruský partyzán v německém zajetí.

  OdpovědětSmazat
 5. Ano, ano, dílo se nám daří, v Bělorusku pořádně cloumáme židlí pod zadkem toho zplozence pekel Lukyho, co nechá fackovat lidi a navíc je v chladném říjnu kropí vodou, v Kyrgízii už jsme to taky rozje(ba)li a teď konečně dorazíme ten už tisíce let nás otravující arménský nárůdek, urputně se bráníci navýsost spravedlivému a světu potřebnému islámu.
  Nastrčili jsme jim tam barevnou parevolucí toho šaška počmáranýho Pušiniana, ale ten otrapa si neplní úkoly, měla by na něj EU uvalit alespoň takové sankce, jako na Putina a Rusko, když už nechce našho tureckého spojence podpořit vojskem, neb to je zaměstnáno vzrůsten pravicového a křesťanského terorismu uvnitř zemí EU, ale hlavně řáděním všehoschopných a Putinem řízených žlutých vest...
  Doufám, že to Petříček stihne dřív, než i se zbytkem ČSSD propadne v následujících volbách a bude nahrazen od Pyjátů, někým, kdo má v hlavě jasno z koksu a marihuány a nebojí se do toho praštit s Hřibem, Kolářem, Kalouskem a Fialou...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Petříček chce za dva roky zaujmout roli předsedy pražské ČSSD...

   Smazat
 6. Výborná zpráva ježe se paraziti z vedení EU začínají srát do Polska a Maďarska. Poláci ve své nadutosti že mají za za zády SS můžou udělat zajímavý obrat. U Maďarů si nejsem tak jistý, vždy to hrály na všechny strany. Azerbajdžánci se spoléhají na tak záludného spojence, že je to až nepochopitelné. Turecko všechno co dělá na středním východě je pro ně katastrofa. Jejich politika k EU je zničující.

  OdpovědětSmazat
 7. Na muj vkus az moc prehnane superlativy. Mistrne utoky, tezke ztraty, nepritel uz je slaby... No ja vam nevim. Zni to nejak moc propagandisticky.
  O uznani Arkachu jako statu ze strany Armenie jsem nikde neslysel. Ani o ofiko zadosti armenske protiruske vlady o pomoc. Armenie navic neni pod utokem a smlouva o kolektivni ochrane tak neplati. Arkach nebyl nikdy soucasti dohody. Armenu se ptejte proc... Za me v clanku verim jen protiutoku v horach u Jabrayilu, ten se da dohledat i jinde. Jinak Azeri stale utoci... Dronu maji hodne. Mimochodem, turecke drony ted chteji nakupovat i Ukri... Je vam asi jasne, na co dostali po uspechu azeru chut...

  OdpovědětSmazat
 8. A proč se denně tak dopodrobna zabýváme nějakými provinčními válkami? V Africe se kmeny mezi sebou pobíjí desítky let, a neinformuje se o tom. My nemáme na české - domácí politické a společenské scéně o čem psát? Nebo se každý psavec dnes bojí psát o dění doma, protože už se bojí jeden druhého napříč celým českým společenským plus politickým spektrem a media v tom šlapou jako ve sračkách? Tak si hledají nějaké šarvátky venku, aby bylo o čem psát bez následků? Každý den - Armenie -Azerbajdžán -Armenie -Azerbajdžán ..... sem tam do toho nainstalovat Turecko nebo co si o tom myslí EU - ach bože -novinařina už je fakt zbytečný škvár. A ať mi tady nikdo nepíše, abych to nečetl! Ať mi poradí, co mám číst, když napříč celým internetovým informačním spektrem jsou stále stejné bláboly! Pokud jde o ( nejčtenější) novinky, tam už nebude nikdy nic jiného než covíííd, počty nově "nakažených" a všelijaké čmáranice - pardon grafy - a co ten zhovadilej gestapák v čele MZ vymýšlí, další lampasáckej zhovadilec (novej na scéně zhovadilců) mu dělá biologickýho poradce!!!A to si necháme líbit? Aby o nás rozhodovali lampasáci?! Žvaní stresující bláboly o covíííídůůů, a hned pod tím je článek s nadpisem "Vzdychání a sténání jako recept na dokonalý sex" .... může být tohle ještě vůbec normální? Pakliže řádí "pandemie" a národ takříkajíc vymírá, je zcela nepřípustné do toho míchat takovéhle sračky! Po stranách toho bulvárního hnusu kmitají trika, kaťata a boty, a dovnitř střílí reklamy na "roušky" - česká novinářská hovada vedená americkým bulvárem, kterej dělá z amerických lidí blbce už dlouho, že z nich blbci a psychopati opravdu jsou, se snaží dělat blbce i z našich uživatelů internetu - krucinál, proč jim to pořád žereme? Proč se na ně nevysereme? Proč tolik zbytečných, pořád stejných každodenních žvástů v diskuzích? Proč to ubohý svinstvo nedokážeme bojkotovat? Od lidí, kteří píší do NR bych očekával, že se postaví k současnému domácímu dění -k sestavování koalic, vládní šmejdění, a názor na rejdy a oblbovačky s covííídem, totálně odporné a soustředěné strašení lidí - že to dejme tomu bude někdo dementovat - ale namísto toho je zde pořád jen Azerbajdžán,Armenie, tam je to psaní bez rizika? Bojí se už i psát - tak proč píšou? A jestliže je "mimořádný stav", tak snad v první řadě zakázat bulvární sračky, které denně vnucují lidem na internet! Na druhou stranu to gestapácký hovado z MZ straší lidi zákazem "shromažďování" takže zbyde jen TV a internet, což znamená denně tyhle sprostý a stresující sračky? Očekával bych, že se tomu někdo inteligentní a normální, kdo má nějaký vliv, vzepře! Že se lidi opravdu naserou, a začnou podávat trestní oznámení na americkej Seznam.cz kterej tady sprostě řádí - copak je normální psát o lidech co plní nemocnice, a pod tím sprostoty o hekání a šukání? Začali jsme být všichni vypatlaní, nebo se bojíme jako za heydrichiády? Už to tady začíná heydrichiádu dost připomínat.

  OdpovědětSmazat
 9. v této válce není agresora, milion Azarů vyhnali Arméni, když si toto území přivlastnili, Azarové je před tím nutili opustit mateřštinu...území obývaly obě národnosti a každá z nich byla v určitém údobí tam většinou...jak lze určit, kdo je agresor? První agrese - uspěšná - vyhnala Azary, a nyní se vede protiagrese.
  Běžným lidem to k ničemu nepomůže a jsou hloupí a zmanipulovaní, že se tak zabíjejí, namísto aby jednali.

  jen proto, že jedni jsou muslimové a druzí ne nelze přecr stanovit, kdo je agresor.

  OdpovědětSmazat
 10. Když v roce 2018 v Jerevanu proběhl úspěšný Majdan a moci se chopil nevolený Pašinjan, uvedl Pjakin, že si Arménci vykoledovali krvavého klauna, jenž přivede do země válku. A došlo k tomu vcelku rychle. Výsledkem války, ve které nemůže zvítězit žádná ze stran, má být genocida obou národů - uvádí Pjakin. Zahraniční režie konfliktu je zřejmá a není těžké uhodnout odkud vítr fouká. Jedině Rusko má opravdový zájem na uhašení tohoto nebezpečí a snad taky i účinné prostředky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pamatuji na hesla z arménského majdanu roku 2018 o ruských okupantech, o tom aby ruské vojska vypadly z Arménie. A nyní dvacetiletí arménští kluci stojí proti islámským fanatikům dovezených z Idlibu. Jak to asi může dopadnout. A spojenec SŠA, a Francie hrají komedii , jak s námi ve 30-tých letech.

   Smazat
 11. Mluvil jsem docela nedávno s lidmi, kteří v oblasti byli a znají ji dobře. Oba národy jsou prý tak trochu "žido-cikánského lupičského charakteru". Loupit, přepadávat, švindlovat, kšeftovat, podvádět to jim jde nadmíru skvěle. Například i pomoc, která jim byla zaslána po kterémsi zemětřesení byla dočista a do čista rozrabována a následně po tržištích prodávána. Čečéni, Arméni, Gruzíni,Azerové, Osetíni jsou prý všichni stejná tlupa všehoschopných kavkazkých lupičů, říkají ti, kteří tam byli... jak jsem koupil, tak prodávám

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Koupil jste dobře, je to tak jak píšete, byl jsem tam také několikrát. Tam pro cizince platí jedno : "vždy ve střehu i ve spánku "

   Smazat
 12. Nahorni Karabach patři Ázerbajdžanu.1 000 000 obyvatel Armeni vyhnali a N.K.ukradli.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.