Reklama

čtvrtek 22. října 2020

Navrhl jsem zachovat přechodné vnitrostátní podpory vyplácené českým zemědělcům na rostlinnou a živočišnou výrobu

Ivan David
22. 10. 2020


Dnes večer nás v Evropském parlamentu v rámci série hlasování o návrhu nařízení o strategickém plánu, který je součástí reformy Společné zemědělské politiky, čeká ještě důležité hlasování o mém pozměňovacím návrhu na zachování přechodných vnitrostátních podpor. Jde o dotace vyplácené z českého státního rozpočtu na podporu chovu masného skotu, ovcí, koz a na podporu pěstování brambor, ovoce a stolní zeleniny. Pokud by můj návrh nebyl schválen, musely by být zrušeny české vnitrostátní dotace, které pomáhají zvyšovat naši potravinovou soběstačnost.


Při vstupu ČR do EU vláda premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) na návrh tehdejšího hlavního vyjednavače ČR s EU a pozdějšího eurokomisaře Pavla Teličky souhlasila, aby naši zemědělci dostali jen čtvrtinové dotace ve srovnání s podporami, které jsou vypláceny západním farmářům. Vláda navíc přistoupila na pro české zemědělce extrémně nevýhodnou metodu výplat unijních dotací postavené na platbě na hektar (SAPS). Západní země mají dotace kombinované z platby na hektar a z platby na podporu produkce.


Hlavní nevýhodou platby na hektar je, že motivuje miliardáře, aby skupovali zemědělskou půdu za účelem „dobývání renty“. Na získané půdě omezují pěstování a chov komodit potřebných pro výrobu potravin. Soustředí se většinou na tzv. „práce na údržbě krajiny“ spočívající v posekání trávy 2x ročně. Posekanou trávu většinou nepoužívají ke krmení dobytka, protože to vyžaduje lidskou práci. Na hektarech obhospodařovaných miliardáři, jako je realitní spekulant Radovan Vítek, je většinou jen minimální počet zvířat, který je vyžadován v rámci tzv. podmíněnosti. Seno končí v peletkách, které jsou vyváženy do spaloven v zahraničí jako „ekologické palivo“.


U nás je podmíněnost – tedy soubor podmínek, které musí zemědělec plnit, aby měl nárok na dotace - nastaven extrémně v neprospěch skutečných zemědělců, kteří se živí výrobou potravin. A naopak velmi výhodně pro tzv. „dotační čerpače“. Aby mohl příjemce pobírat dotace, musí u nás mít v přepočtu na hektar 0,3 tzv. přepočtené velké dobytčí jednotky (VDJ). V praxi to znamená, že „čerpačům“ stačí chovat 1 krávu na 3 hektary půdy, aby dostali plné dotace. V Rakousku musí mít zemědělec nejméně 1 velkou dobytčí jednotku na hektar – neboli 1 krávu, nebo 14 ovcí či 15 koz, případně 400 slepic.
Od našich jižních sousedů je dobře znám způsob, jakým se farmáři brání skupování půdy spekulačními čerpači. V Alpách si koupil statek bývalý výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu. Koupil si jej nikoli proto, aby na něm hospodařil, ale pouze proto, aby „těžil dotace“. Vyhodil všechny zaměstnance a veškerý dobytek poslal na jatka. O dotace však žádal dál. Sousedé jej udali, že neplní podmíněnost, takže bývalý vysoký technokrat nakonec skončil v policejních „klepetech“ před soudem jako obžalovaný z dotačního podvodu.


Dotační metoda platby na hektar se špatně nastavenou podmíněností má u nás na svědomí nejen drastický pokles živočišné výroby, ale i pěstování ovoce a zeleniny náročné na lidskou práci. Zásadně se podílí na naší potravinové nesoběstačnosti. Kombinovaná platba, kterou mají třeba Rakušané nebo Francouzi, zemědělcům přináší kromě peněz na hektar i dotace na každý kus chovaných hospodářských zvířat, speciální podpory na pěstování ovocných stromů a na každou vyprodukovanou tunu zeleniny. To je samozřejmě motivuje k činnostem, které jsou důležité k výrobě potravin. A i proto jsou regály našich supermarketů plné zeleniny ze Španělska, Holandska nebo Řecka a masa z Německa nebo Rakouska.
Skupování zemědělské půdy miliardáři navíc zvedá její cenu, která je u nás paradoxně vyšší než ve Francii. Což zase prodražuje ceny pachtu pro zemědělce, kteří hospodaří na pronajaté půdě. Je to v podstatě začarovaný kruh.


Částečně rozetnout se jej podařilo až po několika letech po našem vstupu do EU, kdy nám Brusel na opakovanou žádost „milostivě“ povolil vyplácet z českého státního rozpočtu přechodné vnitrostátní podpory. Jejich vyplácení nám bylo povoleno na přechodnou dobu, která byla původně definována do roku 2013, kdy měly být podle Smlouvy o vstupu ČR do EU českým zemědělcům dorovnány dotace na stejnou úroveň jako jejich francouzským, německým nebo belgickým konkurentům.


Tento závazek EU není dodnes splněn. Čeští zemědělci dostávají jen ¼ dotací ve srovnání s francouzskými, holandskými nebo italskými farmáři. Přesto Evropská komise v návrhu nařízení o strategickém plánu předložila zrušení našich dočasných vnitrostátních podpor. Jde v podstatě o unijní podvod na druhou.


A protože Komise současně navrhuje, aby ani v příštích 7 letech českým zemědělcům nerostly dotace – abychom konečně dohnali výši podpory vyplácené západním pěstitelům a chovatelům, navrhl jsem, aby našim zemědělcům zůstaly zachovány aspoň přechodné vnitrostátní podpory na citlivé komodity, které jsou vypláceny z českého státního rozpočtu. Aby ten rozdíl byl aspoň trošičku vykompenzován.

19 komentářů :

 1. Velmi záslužný článek a záslužná práce pana doktora Ivana Davida. Velmi děkuji. Jen je třeba dosáhnout také toho, aby bylo možno pást stáda krav v menším počtu nežli jako např. dvě 150-ti hlavá stáda. To potom příroda také více trpí- např. ničením mezí a pramenišť - tedy těch která zázračně unikla melioracím s nimiž se bohužel dosud přes desítky a desítky let keců nic neudělalo...
  Martin z Jeseníků

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Buďte rád , že ty meliorace ještě pořád trochu fungují , jinak by byly všude bažiny !

   Smazat
  2. meliorace.vumop.cz
   Tady najdete i co s tím. Především jde o to změnit NEREGULOVATELNÉ meliorační systémy na REGULOVATELNÉ. Tedy aby odvodňovaly když je třeba a neodvodňovaly když je sucho. Je také zapotřebí vyhodnotit vliv v jednotlivých dílčích povodích + stav lesních porostů, sklony svahů, stav půd a další vegetace, vzdálenosti mezí a jejich doplnění o mokřady... Rozumné rozčlenění velkých honů polí a pastvin je spolu s návratem mnoha set km mezí a mnoha mokřadů jediným možným způsobem jak zabránit extrémům i extrémistům. Také 150-ti členné stádo krav vydusá na i větší ploše nežli ji vypase mnoho chodníčků, kterými chodí zvířata těžká i přes 700 kg. Tudy pak ztrácíme hodně vody- bez ohledu na zlepšení drnu na pasených plochách- voda jím jen protéká, nezasakuje. Totéž mnohé příkopy lesních cest- které odvádějí vodu i když to není třeba. Je třeba se učit znovu žít v souladu s krajinou- jde to i při rozumném hospodařeí s mírou a vědět kdy máme dost. "Ziskovost" není v zemědělství jako v průmyslu každoroční a trvalá, ale farmář - zemědělec musí mít na to si rezervu na horší rok vytvořit. Nemůže dřít a žít z ruky do huby...
   Nemůžeme ale ani dále žít na úkor nestability velkoplošnými změnami nevhodně "zprůmyslněného" jak zemědělství, tak krajiny. Využívaná krajina (a tam patří i prořezávané, dosazované a udržované meze) se musí střídat s lesy, loukami. Nejen pole a pastviny, a část se po určitém období musí střídat (pole- biopásy, louky-pastviny a naopak). Musí se ale dělat skutečná regionální politika, odpovídající mikro a regionům. Například hory nemají "výkonnost" nížin - ale dávají při normální situaci nížinám vodu, a část živin- takže také máme nárok.
   Krajině hodně dlužíme, a zemědělec a lesník musí být uvážlivým správcem. V době krizí se snadno vymýšlejí a pod zpolitizovaným zblblým či nevědomým obyvatelstvem se i snadno prosazují korporacím výhodné fantasmagorie. Potřebujeme aby zemědělství bylo znova dlouhodobým životem s půdou- a ne snahou vytřískat maximum.
   Dnešní výnosy neudržíme- příliš jsme umrtvili a vyčerpali půdy. Ale opakuji: přehánět se nemá ani nadměrně koncentrovaná pastva, ani "ozelenění". Ale sedláci tu kdysi nemívali cca 1000 ha v rámci jedné rodiny, ani 250 krav... Mívali do 25 ha a i třeba 2- či 5 ha- a do 15-20 krav. Mívali ale i zde na horách drobnější pole, byla to MIKROMOZAIKA. Stroje na to jsou. Lepší než velkolány. A ty meliorace nelze udržet- je to šílenost, jde o cca 1/4 a více veškeré půdy- a tedy o rychlou ztrátu- vyplavování živin- až 1t na 1 ha ročně...
   Martin Z Jeseníků

   Smazat
  3. Obdivuji prof.Prymulu že vůbec vzal funkci ministra. A hlavně bych chtěl vědět, kdo svolal schůzku v zavřené restauraci. Tady bych hledal scénář odvolání ministra. Že tam čeká novinář ve 23.30, aby si to vyfotil.
   A obdivuji "hroší" kůži ministra vnitra Hamáčka, že k tomu dává komentáře. on už asi zapomněl na svou "roušku" s ministryní Maláčovou.

   Smazat
  4. K panu Primulovi: Jistě, byla to jasná provokace. Někdo se snaží shodit vládu uprostřed krize. Takové se zde vyskytují zrůdy.

   Smazat
  5. Přesně tak. Demoblok zneužívá Covid na rozeštvávání lidí a media mu v tom výdatně pomáhají. Protivládní masáž bude pokračovat až do voleb. Řídí se heslem "čím víc budeme důvěru podkopávat a vládu okopávat, tím pro nás lépe"

   Smazat
 2. To je velice chvályhodné co dělá pan David pro ČR. Ale zdá se mě že se řítíme do velkých těžkostí kde na takové věci nebude čas ani prostředky.

  OdpovědětSmazat
 3. Tady kecal macron v TV jak islamistům zatrhnou tipec tak ať zruší navážení migrantů do eu.

  Francie: Chceme zbraně! Slzy je nezastaví. Islámská vražda učitele? Nahý Mohamed a spiknutí

  https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Francie-Chceme-zbrane-Slzy-je-nezastavi-Islamska-vrazda-ucitele-Nahy-Mohamed-a-spiknuti-641368

  OdpovědětSmazat
 4. Ani korunu, davat podporu jen kosmonatum, ti prinaseji stejny uzite v potrvinovem retezci. Travu nikdo nezere a ani neji, navic, vetsina travy se mulcuje a za to maji dostat dotace? A za replu, ktera je vsude - aby kazila pohonne hmoty! Holt, demokracie a demokraticti politici. Nesmyslu plno. A o ceskou stravu nezavadis. Jako kdyz mimo zemedelstvi se delaji chodniky. Take - strasne dulezite, kvuli tomu jsme v EU, kvuli chodnikum, dlazdeni , repce a mulcovani travin.

  OdpovědětSmazat
 5. No vlastně je to už jedno. Dnes se u nás neuživí ani vesnice. Protože už ani na vesnicích vlastně neexistuje výroba potravin. Jsou to jen satelity měst. Takže při první krizi a zastavení dovávek ze západu pchcípáme všichni. DOBŘE NÁM TAK. Mněli jsme se dobře a nevážili jsme si toho.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na vesnici se nepěstuje ani zelenina. Místo ovocných stromů sama tůje a bazény. Vidím to, na dotaz zní odpověď, mám Penny a hrabat listí se mi nechce.

   Smazat
 6. Práce v zemědělství je velice těžká a bez odpočinku , proto se za socialismu tvořila družstva , kde se více lidí mohlo podělit o práci i dovolenou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas. Měští lidé o tom nic neví, ale o to více radí a diskutují. Potravinová soběstačnost je strategická záležitost. Díky havloidům jsme ji záměrně stratili a dnes začínáme PROZŘÍVAT!

   Smazat
  2. Neměla by být jenom družstva, ale v podstatě by asi tvořila min. polovinu skutečně VÝROBNÍCH PODNIKŮ. Nejen v zemědělství. A s tou modifikací socialismu máte také pravdu. Je třeba sdílet práva vždy zároveň s povinnostmi, sdílet námahu i odpočinek. Alespoň v souměřitelné podobě, neb úplně "rovně" to nejde, ani takoví nejsme. Ty odlišnosti používat coby jeden z "motorů" skutečného rozvoje- zdravého vývoje SPOLEČNOSTI.
   Socialismus nejen že neměl dost času, ale byl rozbíjen chutěmi samých obyvatel zevnitř a konzumerismem. Měl své chyby. Něco jsme se ale snad už za dalších cca 30 let naučili: kapitalismus je skutečně cesta do pekel. Řešením je tedy proměna na jiný, reálnější i s ohledem na lidské vlastnosti verzi socialismu, která by nepotírala soukromé aktivity a určité rozumné a zdůvodněé i společensky prospěšné a přípustné rozdíly. Minimálně skutečně SOCIÁLNÍHO státu je třeba. A že "zřízení" je jen ČÁST CELKU je také pravda. Dlšími jsou lidká "přirozenost" - která se ale skutečně v čase dynamicky ve skocích nerovnoměrně vyvíjí i přírodní- vesmírné jevy, cykly, systémy. Celý život i vývoj lidstva je krom všeho také o HLEDÁNÍ - a společenské organizace a síly by se měly zaazovat o stabilitu, alespoň úsilí a snahu o dostatečnou míru harmoničnosti a vylučovat - tj. nepřipouštět sobectví ad absurdum a zrušit nesoumeřitelnost- pokud by někde vznikla, omezovat možnosti jejich vzniku.
   Martin z Jeseníků

   Smazat
 7. Vážený pane doktore, děkuji za Vám za Vaši záslužnou práci pro náš stát a jeho občany. Věřím, že Vaše aktivita Vás stojí značné množství sil, ale kdyby se všichni naši politici chovali tak, jako Vy, byli by z nás v bruseli velmi nešťastní, ale co víc, nikdy bychom, díky zradě zaprodaných politiků, nebyli v pozici hloupých služebníků.

  OdpovědětSmazat
 8. Je v nasem narodnim zajmu podporit nase zemedelstvi, aby vyrabelo zdrave potraviny ekologicky a nepouzivalo chemii, glyfosaty, pestizidy, GMO satbu, ale organicka hnojiva jako drive.
  Abychom byli sobestacni. Je to nutne pro nase zdravi a bezpecnost.
  Musime si uvedomit, ze kvalita neco stoji a ze prace zemedelcu je namahava a casove narocna.

  OdpovědětSmazat
 9. Pane David navrhněte EU, nebo vyzvěte občany k darům pro Řecko na stavbu plotu proti migraci. Starý negramotný blbec.

  OdpovědětSmazat
 10. Ja se domnivam ze kdyby p Dr David konal svou praci lekare v blazinci bylo by to pro nas skoro cvoly dulezitejsi nezli presvedcovat gankstery v EU o necem o cem oni stejne nebudou ani uvazovat ,eventuelne nechaji Davida prejet autem v zastrcene ulici .Na to aby byl Farange ktery jim otevrene rikal ze jsou saskove a dobytek on nema gac a naturu proste moc mirumilovna povaha verici v dobro Ale s temi lotry sebda zatocit jen pomoci revolucniho nadseni lidu ktery s nimi ozdobi spousty luceren po cele EVROPE a bude pokoj Konalo s ejiz nescetnekrat a verim ze bude opet se konati .Mame spoustu mista a vzhuru tedy do cisteni .

  OdpovědětSmazat
 11. Víte dobře, že tuto stránku google sleduje a blokuje!!!! EP je podmíněná složka.
  Je to záplata která nikam nevede.Již je rozhodnuto!!Žádné války na straně A-B-C i D nic neřeší.Jen bídu a nouzi.Tělesná podmíněnost, chtíč, násilí, jednostrannost, ap. je cíl ničení a zničení všeho, co se pracně budovalo i když v iluzi a oni tím sebe nenávidí.Hlavně sebe ve světě vězení z kterého nemohou uniknout, ale časem a svými skutky které příroda sleduje a ovládá.Měnit současnost o 180 stupňů není řešení.To postupně přichází našim konáním příčiny a následků.Nemusíme nic pracně plánovat a ničit.Vše je již rozhodnuto bez nás.Jakékoliv ovlivňování se přičítá jako vina ke hře těch, kteří se do toho zapojují. Zvlášť když se nenávidí ve svém vězení z kterého neuniknou.Každého čeká jiná forma života o které se ve školách již neučí a je zneužívána hloupým posměchem. To značí, že nevědí zhola nic. Proto se ti, koho jsme si nevybrali a oni sami, mstí. Nevědí, že po určitém čase bude každému odebráno to, co nabyl, neboť to není jeho a má propůjčeno k životu. Násilí plodí násilí a inteligence nehraje roli, ta je pouze průvodcem života z minula.Myslet si, že když mám IQ 180, že jsem nejlepší neplatí. Chyby, omyli, podvody a tělesná připoutanost na tělo udělají z onoho hlupáka a osud se na něm podepíše tak, že nebude vědět odkud co přišlo, neboť mu bude tělesné IQ odebráno zakázanými činy.Příroda (nástroj) nás nepotřebuje.Vytvořila naše těla (nástroj) z mnoha svých látek které si mylně myslíme. My nevíme, kdo toto tělo ovládá a vytváří mu osud.Pomýlená věda bez života. Ego žije v tisících představách denně ať spí nebo bdí a mnoho tužeb z něho vytváří iluze, že je vše skutečné. Není. Vše je dočasné a vytváří to realitu smysli která vychází z vnitřní části těla! Mozek je toho pouhý nástroj želatiny. Jak může někdo být šťastný z chtíče, mamonu, spekulace, podvodu, připoutanost všeho druhu a nevědět, že vše zanikne jako kapka v moři. To je iluze. Čas si vše píše a na konci úsečky života to každému spočítá tak, aby si vzpomněl jak jednal a co ho čeká.Na vině není zapomenuté pochopení a ztracené skutečné vědomí ale ti, kdo o něj připravili, abychom se naučili žít podle toho, kdo nás chce v iluzi ovládat.Obě strany jsou nevědomé.Opomíjí to a toho kdo je ovládá. Zákazy které jsou rozhodnuté hlupáky se obrátí proti nim.Po dočasnosti o kterou se staráme přijde to, co si samy vytvoříme. Ten kdo si vytváří své zákony a bere svobodu je na tom velmi bídně, i kdyby měl na pár okamžiků to, na co nemá nárok a co mu bude odebráno. Takový neví co dělá.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.