Reklama

sobota 10. října 2020

Nepostižitelné banky a jejich nepostižitelní majitelé

Aleš Macháček 
10. 10. 2020 e-Republika

Dokumenty ukázaly, že v letech 1999 až 2017 byly za transakce zahrnující možné praní peněz nebo transakce z jiné trestné činnosti označeny bankovní operace v hodnotě více než 2 biliony USD. Jak však další vyšetřování odhalilo, tyto podezřelé transakce byly jen zlomkem v mnohem větší záplavě špinavých peněz proudících bankami po celém světě.


Za každým velkým bohatstvím je zločin.Honoré de Balzac

Linda A. Lacewell (foto), vedoucí pracovnice newyorského ministerstva financí, potvrdila, že „zasvěcenci“ již dlouho vědí, že finanční systém je „zaplaven biliony dolarů špinavých peněz“. Její sekce ministerstva financí USA pro odhalování finančních zločinů (Financial Crimes Enforcement Network - FinCEN) vydala dokumenty na základě materiálů od amerického zpravodajského serveru BuzzFeed News. Tyto materiály byly dále vyšetřeny a potvrzeny Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ).

Dokumenty ukázaly, že v letech 1999 až 2017 byly za transakce zahrnující možné praní peněz nebo transakce z jiné trestné činnosti označeny bankovní operace v hodnotě více než 2 biliony USD. Jak však další vyšetřování odhalilo, tyto podezřelé transakce byly jen zlomkem v mnohem větší záplavě špinavých peněz proudících bankami po celém světě. Soubory zkoumané při vyšetřování "představují méně než 0,02 procenta z více než 12 milionů zpráv o podezřelé činnosti, které finanční instituce podaly společnosti FinCEN v letech 2011 až 2017".

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu odhaduje, že prostřednictvím globálního bankovního systému jsou každý rok vyprány špinavé peníze v hodnotě 2,4 bilionu dolarů, což odpovídá 2,7 % celosvětové produkce, úřady však detekují pouze jedno procento nelegálních obchodů. Newyorský finanční regulační úřad uznal, že špinavé peníze „metastázovaly“ v globálním bankovním systému a finanční systém je „zaplaven biliony dolarů špinavých peněz“. Na základě tohoto poznání vyzval banky, aby to napravily.

To je jako nepolapitelnému zloději říci: Přiznej se a my tě navenek trochu zkrouhneme. Překvapuje mě, že nějaký finanční regulátor v USA ještě pracuje, ale jejich výrok je něco jako: Prosím, vraťte něco do chrámové pokladničky, když už jste ji vyloupili. Do zločinecké činnosti jsou ty nejznámější banky, napříklada JPMorgan, HSBC, Standard Charter Bank a Bank of New York Mellon. V některých případech některé banky nadále profitovali z toku špinavých peněz, i když už za to byly dříve pokutovány.

Nejdříve zmínka o HSBC, protože to je také „moje banka“. Když jsem zakotvil v Anglii v roce 1985, jedním z prvních kroků bylo otevření bankovního konta. Tehdy na otevření konta bylo nutné mít dobrozdání jednoho uživatele banky a doklady o bydlišti. Pojem trvalé bydliště neexistoval.

Otevřel jsem si tedy za pomoci Jana Kavana bankovní konto v Midland Bank plc. Na Harvestock Hillu, v prestižní čtvrti NW3. Byla to doba šekových knížek a knížek vkladových, s kreditními kartami, i když American Express byl, alespoň podle reklamy, nejlepší. Co si pamatuji, debetní karty nebyly, úrok na nezaplacených kreditkách byl astronomický. Po roce 1992 se z Midland Bank stala HSBC, což je zkratka pro „Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited“, takže jsem si ani neuvědomil, že jde vlastně o ty zelené papírky a dolarovou politiku. Od roku 1997 jsou pobočky i v České republice, ale jenom pro ty „lepší“ klienty. A tak i když mojí pobočku na londýnském Harvestock Hill zrušily, do Čech jsem si účet nepřevedl.

Podle BBC (tedy nikoliv podle RT nebo Sputniku) právě tato banka v roce 2012 připustila, že vyprala asi 881 milionů dolarů pro latinskoamerické drogové kartely. Americká vláda odložila trestní stíhání na pět let výměnou za zaplacení pokuty ve výši 1,9 miliardy USD a za příslib banky, že takové aktivity zastaví. Během pětiletého zkušebního období HSBC pokračovala v přesouvání peněz z kriminálních zdrojů, včetně ruských, ale v prosinci 2017 britská vláda umožnila bance prohlásit, že „splnila všechny své závazky“ a obvinění bylo zamítnuto. George Osborne napsal předsedovi Fedu Benovi Bernankemu a ministru financí USA Timothy Geithnerovi o trestním řízení proti Standard Charter a HSBC. Vyjádřil „obavy“ z toho, že těžkopádný přístup může mít „nezamýšlené důsledky“, a varoval před „nákazou“.

Takhle je tedy umožněno podvodníkům převádět miliony dolarů po celém světě. BBC zde odkazuje na „uniklé tajné soubory“. Nevím jestli Snowden, ale Assange to být nemohl, ten byl již dávno pod přísnou kontrolou všech možných špionů a jejich pomocníků. Nicméně si nemohu odpustit poukaz na to, že bez uniklých tajných souborů bychom nejen nic nevěděli, ale byly bychom odkázáni na pohádky o dobrém banksterovi, kterak pomáhá lidu a ekonomii. Špinavé peníze „metastázovaly“ v globálním bankovním systému, říká Newyorský finanční regulační úřad a přiznává, že finanční systém je „zaplaven biliony dolarů špinavých peněz“.

Jak uvádí BuzzFeed News: „Zákony, které měly zastavit finanční kriminalitu ji místo toho umožnily vzkvétat“. Protože pokud banka podá oznámení, že transakce může napomáhat trestné činnosti, imunizuje sama sebe a své vedoucí pracovníky před trestním stíháním za provedení této transakce. Varování o podezřelé aktivitě jim účinně dává volný průchod, aby mohli stále pohybovat penězi a vybírat poplatky. Ve výjimečných případech, kdy se orgány rozhodnou přijmout opatření, zahrnuje toto opatření uzavření dohody, ve kterém banka souhlasí se zaplacením pokuty. Pokuta však není uložena zúčastněným vedoucím pracovníkům. Je hrazena bankou a účtuje se jako provozní náklady, zatímco banka nadále získává poplatky a zisky z transakcí se špinavými penězi.

Bylo by rovněž vážnou chybou dospět k závěru, že trestné peněžní operace jsou nějakým způsobem oddělené od běžných činností globálního finančního a bankovního systému. Ve skutečnosti jsou jejich nedílnou součástí. Neexistuje žádná čínská zeď oddělující takzvané legitimní činnosti od nelegitimních. Vyšetřování souborů FinCEN totiž odhalilo, že kriminální aktivity velkých bank nejsou v rozporu se smýšlením vládních orgánů, ale s jejich aktivní spoluprací, protože jsou nedílnou součástí celého finančního systému. V důsledku toho není vyvíjen tlak státu proti zločincům na vrcholu bankovního systému, ale je využíván proti těm, kteří je odhalují. Existuje zde přímá paralela s případem novináře Juliana Assangeho, který nyní čelí vydání do USA a 175 letům vězení za odhalování válečných zločinů amerického imperialismu.

Poté, co americké ministerstvo financí obdrželo řadu otázek týkajících se souborů FinCEN, vydalo prohlášení, že si je vědomo toho, že různá média zamýšlejí publikovat sérii článků založených na „nezákonně zveřejněných“ zprávách o podezřelých činnostech (Suspicious activity reports - SARs). Uvádí se v něm, že „neoprávněné vyzrazení podezřelé činnosti (SAR) je trestným činem, který může mít dopad na národní bezpečnost Spojených států, kompromitovat vyšetřování donucovacích orgánů a ohrozit bezpečnost institucí a jednotlivců, kteří takové zprávy podávají.“ Ministerstvo financí proto nyní předalo věc ministerstvu spravedlnosti.

Banky jsou na špici kapitalistické ekonomiky. Jejich aktivity určují osud miliard lidí na celém světě a způsobují nepředstavitelné škody ve snaze o svůj vlastní zisk. Důvody pro jejich vyvlastnění a jejich uvedení do veřejného vlastnictví pod demokratickou kontrolou jsou jasné a přesvědčivé.

Zdroje:  WSWS  a ICIJ


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

15 komentářů :

 1. Majitelé bank hýbou celým děním ve světě a nikdy nepřistoupí na demokratickou kontrolu. To by musel padnout celý systém taky jednou na to dojde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už Karel Marx věděl, že v poslední fázi vývoje kapitalizmu se vlády zmocní finanční oligarchie !! Naštěstí tito zločinci odhodili poslední zábrany a vedou celý zločinecký a zlodějský kapitalizmus k logickému konci !!

   Smazat
  2. 11:45
   Správně. Jsme na kraji propasti, takže směle a s odvahou a rozvahou KROK VPŘED! :)

   Smazat
  3. Šídlo v pytli neutajíš. Světové zákulisí existuje a řídí procesy na planetě zemi, toto je zcela zřejmý důkaz, který nelze vyvrátit. Nějaká změna přichází, protože světové zákulisí potřebuje ve světě pořádek,

   ( čili řízený chaos, aby to pro lidi vypadalo jako náhoda a chaos, prostě běh světa - tomu už věří málokdo vzdělaný a inteligentní)

   aby mohlo parazitovat na lidstvu a planetě zemi. Současné řízení realizované světovým zákulisím tisíce let ( důkazy existují, jsou vytesaná na starobylých stavbách ) se začíná rozpadat.

   Příchod změny se projevuje bojem Trumpa s Bažinou.

   Smazat
 2. Optám se, běží reklama, že při nákupu kartou vám vrátí banka 5%. Kdo myslíte, že těch 5% zaplatí? Prodejce? Banka? Ani omylem, Vy, zdražením zboží!
  Zásadně platím hotově, kartou pouze vyjímečně. Pokud zruší hotovost a zavedou záporný úrok, to budeme teprve koukat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A místo emailů posíláš dopisy, všechny účty platíš na poště složenkama a mezi městy se pohybuješ koňmo?

   Smazat
  2. 11:41 od 10:35, pravda, mám inkaso a platím složenky, vždyť to stoji jako jedna, nebo dvě krabičky cigaret za měsíc, ale pořád nevímm, kdo zaplatí těch 5% při nákupu kartou?

   Smazat
  3. Pokud nelze přečíst, co je v příspěvku, pomůže stížnost na administrátora. Protože, kdo zaplatí těch 5% je tam uvedeno.
   11:41 jste cvok. Email je zadarmo. Tak proč by je neposílal??? A telefon je, kupodivu i ještě i na pevné lince! Účty platí každý a jak je jeho věcí. Teda teď. A k pohybu lze použít autobus i dokonce, jestli jste o tom slyšel, vlak!!
   Ale jinak vám 11:41 gratuluji. Jste dokonale připraven na to samé, čemu jste se vy a vám podobní vysmívali u Číny, totiž dokonale zavedené sledování a dokonale zpracované hodnocení člověka, proměněného na čísla. Tak si dejte bacha a nechoďte sem na NR, protože to se bude ve velmi blízké budoucnosti u nás zavádět, a tento web s vysokou pravděpodobností bude přinášet záporné body do vašeho hodnocení. První zkoušky tu máme totiž právě teď, totální vypnutí všeho, jak to navrhuje naprosto totální idiot plukovník Promejepomeje, jistě váš oblíbenec. Takže vám gratuluji ještě jednou a bacha - vypíná se!

   Smazat
  4. Máte částečně pravdu neboť se vypne GLOBÁLNĚ- mazec .
   Globální stanné právo se blíží.
   Vojenské soudy pracují rychle a správně dle válečného stanného práva - MÁME SE NAČ TĚŠIT.
   NEJNOVĚJŠÍ INTEL Vypnutí celosvětově.. ČTĚTE...možný až 10 denní blackout...
   Armády SHAF už operují takřka po celém světě a začne vysílání skutečných zpráv o dění ve světě.
   https://www.youtube.com/…amp

   Smazat
  5. 16:12 nevím, proč mícháte dohromady pandemii Covid 19 s dlouhodobým tažením bank proti hotovosti, když celý ten proces je přirozený a snadno pochopitelný. Bankám bezhotovostní styk umožnil rozvoj výpočetní techniky, která snižuje pracnost.
   Stažení běhu všech finančních operací do rukou bank umožňuje jejich zpoplatnění tak, že narostly a narůstají bankovní zisky. A nejen to, dochází k posunům a posílením mocenských pozic. A ovce, protože platební karta placení skutečně usnadňuje, dokonce poskytuje (v sumě zdánlivá) zvýhodnění, si hromadně běží pod totální kontrolu, do reálné nesvobody. Jak ta myš za špekem do pastičky.
   Takže, pokud to jde, platím hotově a bankám co nemusím, to nedopřeji. Ne že by to pomohlo, pouze pro svědomí. Prymula mi nevadí, byť je to plukovník. Tu práci někdo dělat musí a tvrdím, že věci rozumí. Vy máte znalosti jaké? Jste alespoň zubař jako občan Šmucler, nebo chirurg jako občan Pirk, slavný zásahem na jistém prezidentu, nebo jste exprezidentem jako pan Klaus starší, který by z piedestalu makroekonoma h.c., rád dál řídil zdravotní „rizika“ jiných?

   Smazat
  6. 3:14
   Nejspíš jste to vy stále jeden a ten samý. Opakuji teda znova - čtěte celé a v souvislostech. Nic jiného vám nelze poradit.

   Smazat
  7. OK- 3:14 je nechápající v souvislostech. Brzy se probudí- bude PROBUZEN.
   https://blog.hlavnespravy.sk/21687/armagedon-sa-rozbieha-liberalizmu-zvoni-umieracik-slovensku-moze-v-buducnosti-garantovat-statnu-suverenitu-a-narodnu-zvrchovanost-iba-rusko/#
   Trump je aj vďaka nám kresťanom pod ochranou Božou. Aj preto podľa ruského analytika Igora Panarina bolo 15 pokusov o atentát naň neúspešných. Víťazstvo Trumpa pri súčasnej veľmi krehkej rovnováhe medzi silami dobra a zla je veľmi dôležité. Nedovoľme, aby našou ľahostajnosťou k osudu nás samotných, nášho národa a celej civilizácie sa misky váh naklonili na stranu ZLA.

   Smazat
  8. 9:24, 14:51 i vy čtěte pozorně. Krom víceméně shody co do chování bank a obyvatelstva, poukazuji na to, že nesmyslně směšujete diskutovanou otázku s pandemii Covid 19 a osobou ministra zdravotnictví Prymuly. Jako by bylo to, že je plukovníkem důležitější než skutečnost, že je vysoce kvalifikovaným virologem, to na rozdíl od jistého zubaře, chirurga a makroekonoma. Ostatně, nezdá se vám, že v péči o zdraví nastal čas pro krizový management? Nebo jste z druhu "chřipečkářů" a práce neschopní lékaři a ostatní zdravotníci vám nic neříkají? Jsem s pozdravem

   Smazat
 3. Dobrý zábavný film na tohle téma:
  https://www.csfd.cz/film/231489-international/prehled/

  OdpovědětSmazat
 4. Ze života hmyzu - Naše malá kulička, naše všecko,... naše hovínečko.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.