Reklama

úterý 20. října 2020

Podal jsem návrh na vypuštění zastropování dotací zemědělcům - mělo by fatální důsledky!

Ivan David
20. 10. 2020

Evropská komise v návrhu novely nařízení o strategickém plánu, který je součástí reformy Společné zemědělské politiky EU, navrhuje omezit platby zemědělcům. Pro jedno IČO – bez ohledu na to, jestli jde o rodinnou farmu, kterou obhospodařují 2 manželé, nebo družstvo se stovkou zaměstnanců – chce Komise dát maximálně 60 tisíc eur. Cílem tohoto návrhu je seškrtat zemědělské dotace a peníze převést na projekty digitalizace a Zeleného údělu. Jako je výstavba 5G mobilních sítí, dotace elektromobilů a dobíjecích stanic, fotovoltaických a větrných elektráren.

Návrh je zaměřen hlavně proti tzv. novým členským zemím z Východu. Nejvíce by postihl právě ČR. Většina zemědělské půdy je v ČR obhospodařována podniky, které vznikly na místě bývalých JZD. Většinou jde o akciové společnosti, které mají desítky nebo stovky podílníků a zaměstnanců – bývalých družstevníků. Tyto podniky u nás produkují 80% zemědělských komodit nutných k výrobě potravin. Právě pro ně by schválení návrhu Komise bylo likvidační. 60 tisíc eur je podle současného kurzu asi 1,6 milionu Kč.

V rámci konzultací reformy Společné zemědělské politiky jsem za rok a čtvrt výkonu mandátu europoslance navštívil desítky podobných firem zaměřených na rostlinnou i živočišnou výrobu. Zjistil jsem, že jen mzdové náklady - včetně povinných odvodů na zdravotní a sociální zabezpečení – představují u těchto podniků desítky až stovky milionů ročně. Menší vesnické družstvo se 100 zaměstnanci pro práci na polích a ve stájích potřebuje jen na mzdy a povinné odvody asi 55 milionů Kč.
Zastropování plateb by pro tyto firmy znamenalo, že by dostaly na dotacích jen několik procent ve srovnání se současným stavem. A to jsou dnešní dotace pro české zemědělce čtvrtinové ve srovnání s dotacemi, které dostávají farmáři ve Francii, Německu nebo Belgii či Holandsku. Schválení návrhu Komise by znamenalo likvidaci naprosté většiny těchto našich firem. Jejich produkci by nahradil další dovoz ze Západu. A o to Komisi jde především.

Mezi lidmi koluje nepravdivá fáma, že by zastropování pomohlo malým českým rodinným farmám. Autoři této fámy a dokonce i někteří kolegové europoslanci, kteří ji po nich opakují, tvrdí, že by stát a za něj platební agentura Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), mohl přidat rodinným farmám všechny peníze, které by nedal kvůli zastropování bývalým družstvům. Návrh Komise ve skutečnosti umožňuje na národní úrovni převést ve prospěch rodinných farem z celostátního přídělu navíc pouze 15 až 25%. Peníze, které by kvůli zastropování nebyly vyplaceny zemědělským podnikům vzniklým na místě bývalých družstev, by Komise ČR nenechala k našemu využití, ale museli bychom je vracet do rozpočtu EU.

Ve výsledku by si tedy nejenže nepomohly malé české farmy, ale ČR jako celek by přišla o velké množství peněz. Dotace sebrané kvůli zastropování českým zemědělcům by Komise dala buď malým zemědělcům v jiných členských státech – většinou západních, kteří už dnes mají vyšší dotace než naši. Což by je vůči našim zemědělcům ještě více nespravedlivě zvýhodnilo. Nebo by je použila v rámci rozpočtu na jiné účely. Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová a její zástupce Frans Timmermans se nijak netají tím, že hodlají peníze sebrané zemědělcům použít na Zelený úděl.

Téma „cappingu“, jak je v „bruselštině“ označováno krácené dotací pomocí zastropování, je předmětem mnoha diskusí uvnitř zemědělské i laické veřejnosti. V průběhu času kolem něj vznikla řada legend, které s textem předloženým Komisí nemají nic společného. Jednou z nich je, že by se zastropování týkalo pouze platby na hektar. Skutečnost je však taková, že Komise v v článku 15 odstavci 1 návrhu nařízení o strategickém plánu navrhuje zastropování VŠECH PŘÍMÝCH PLATEB. Tedy i podpor vázaných na produkci. Včetně citlivých komodit jako brambory, ovoce a zelenina, které jsou náročné na lidskou práci. A včetně a živočišné výroby – masných i mléčných krav, ovcí a koz. V jejich případě by omezení podpor znamenalo úplný konec. V případě schválení návrhu Komise by na našich polích rostla už jen řepka a občan nějaké obilí.

ČR je s výjimkou řepky, obilí a hovězího masa nesoběstačná ve všech základních potravinách. Potřebujeme podpořit zejména živočišnou výrobu, která naši spotřebu kryje z necelé poloviny. Obnovit však potřebujeme i pěstování ovoce a zeleniny, v němž jsme před lety byli velmocí, dnes jsme soběstační z 30%, resp. 25%. Nyní pulty obchodů v ČR okupuje dovozové ovoce a zelenina. To znamená další a další vyvážení peněz z ČR. Protože jsem stoupencem obnovení potravinové soběstačnosti ČR navrhl jsem z návrhu nařízení o strategickém plánu zastropování VYPUSTIT.

Lidem, kteří věří pověrám, že tím pomůžu obřím firmám jako Agrofert ve svěřeneckém fondu předsedy české vlády Andreje Babiše (vlastní necelá 2% zemědělské půdy) nebo nadnárodním gigantům jako Bayer nebo Monsanto, se pokusím tuto nepravdu vysvětlit. Pro gigant s mnohamiliardovým majetkem není problém všechny své dceřiné společnosti rozdělit na ještě menší podniky, které by se papírově vešly do limitu. Žádný zákon je neomezuje v množství dceřiných společností. U největších typů firem jde výhoda z velikosti zachovat i při rozdrobení na větší počet dceřiných firem. Na centrále holdingu v Praze nebo v Mnichově je účetním, právníkům i dotačním expertům jedno, jestli obsluhují 100 miliard v rámci 10 nebo 1000 dceřiných firem. Jejich software je na to připraven.

Rozdrobení by bylo náročné jen u bývalých družstev, která jsou podle některých „expertů“ se 100 až 250 zaměstnanci velká – i když v mezinárodním srovnání jde o malé podniky. Výsledkem zastropování by ve skutečnosti bylo, že většinu našeho trhu by od současných vesnických akciovek, které vznikly na místě družstev, přebraly nadnárodní giganty jako Bayer, Monsanto. Nebo Agrofert, který si vždy umí najít cestu, jak obejít jakékoli zákony. Návrh Komise je typickým příkladem bruselského paskvilu, který se tváří, že pomáhá malým, ale ve skutečnosti zvýhodňuje jen ty největší.

Proto jsem v rámci sady pozměňovacích návrhů, které jsem k reformě zemědělské politiky navrhl, předložil návrh na úplné vyškrtnutí zastropování. Protože se však z tématu stalo „politikum“ o němž vášnivě diskutují především europoslanci, kteří návrh nařízení nikdy ani nečetli, což znemožňuje racionální diskusi, předložil jsem i záložní varianty. Limit pro zastropování navrhuji v několik verzích zvýšit na 200, 150 nebo 100 tisíc eur. 

Ve všech verzích však navrhuji, aby se limit začal počítat až od částky, který pokrývá náklady na platy zaměstnanců – včetně příslušných odvodů daní a na zdravotní a sociální pojištění. U malých farem navrhuji započítat podle platových tabulek i práci rodinných příslušníků, kteří se podílí na chodu farmy i když nedostávají mzdu, ale jinou formou podílu na profitu farmy. Legislativní podobu pozměňovacích návrhů jsem připravoval ve spolupráci s experty z Agrární komory a Zemědělského svazu.

Nejsem však v žádném případě ani proti malým rodinným farmám, které mají na trhu své místo. I pro ně jsem předložil pozměňovací návrh, který by jim pomohl. V případě schválení by umožnil pomocí přerozdělovací platby zvýšit dotace na prvních 100 ha, které zemědělec obhospodařuje. Farmy do této výměry by na hektar měly o 15 až 25% vyšší sazbu dotace.36 komentářů :

 1. Pane Davide souhlasím s Vámi,ale asi bojujete Don Kichotský boj.Oni ze zásady nebudují,oni ničí až do úplného zániku.To je jejich poslání.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Držím palce p. Davidovi. Ale jedna malá připomínka. To stejné, co může udělat Monsanto a jiní, může udělat i zemědělský podnik u nás. Myslím rozdělení firem do menších celků. TOTO

   Vymazat
 2. Třeba pryč z eu fanatismu jsem zvědav co na to řeknou Poláci a Maďaři že se třeba konečně začne něco dít. Zelený úděl je jen fantasmagorie která může udělat velké škody.

  OdpovědětVymazat
 3. Ted se davaji ohromne dotace za to, ze farmari na poli nehospodari tak, aby produkovali potraviny. To je novy genialni napad ceske demokracie. Kdezto kdysi na pr.otec jako soukromnik do r. 68 nedostaval dotaci ani haler, meli jsme necelych10 ha a 5 krav, 2 kone, 15 prasat, 3 mlady dobytek, more slepic, husi, kachen. Vse bez dotaci. kdyby se tak hospodarilo ted, nas okres by uzivil celou Moravu, zatim uzivi v kazde vesnici jen farmare (financne) a i ten musi potraviny nakupovat. K radosti zapadnich zemi, neb jejich zemedelci maji praci doma a nemusi jezdit po svete, aby nasli misto, kde se uzivi, jak to delaji tady v okrese.
  V USA snad nejvetsi dotace se davaji zemedelcum. To proto, aby POTRAVINY mel cely narod levne, aby i ten posledni se mohl kvalitne najist.
  NIC Z OBOU PRIKLADU TADY NEEXISTUJE. Kdo za to muze?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20.10.2020, 22.36 To není geniální nápad české demokracie, to je Evropská unie.

   Vymazat
  2. Výroba potravin se dotovala i za socialismu, jinak by byly strašně drahé.

   Vymazat
  3. Jednoduše řečeno, musíme honem pryč, využít této podvodné pandemie a dát tomu všemu zbohem. Ať to stojí co chce. Však ono se to začne zase vracet. Volte SPD!

   Vymazat
 4. P. C. Roberts: Vojenskobezpečnostní komplex USA ničí mír i americkou ekonomiku

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/P-C-Roberts-Vojenskobezpecnostni-komplex-USA-nici-mir-i-americkou-ekonomiku-641156

  OdpovědětVymazat
 5. Pane europoslanče, klobouk dolů, máte nervy jak provazy. Vy snad ty eurokomisaře donutíte, aby nás likvidovali po menších krocích. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Připojím se s poděkováním p.Davidovi, volil jsem správně.

   Vymazat
 6. Víte, všechno zlé může být pro něco dobré. Právě mezi pobírači dotací najdete nejvíc příznivců našeho členství v bruselském gulagu. Zastropování dotací nepovede k rozdrobení velkých družstev na rodinné farmy. Česká vesnice se radikálně změnila. Máme tisíce rodinných domků, ale u nich schází potřebná infrastruktura pro zemědělskou výrobu. Schází stáje, stodoly, sýpky, ..., ale hlavně, chuť do práce. Zemědělství je dřina sedm dní v týdnu. Kráva chce žrát každý den, stejně tak se musí denně dvakrát podojit. V létě, kdy většina Čechů odjíždí k moři, je v zemědělství nejvíc práce.
  Tak že v konečném součtu, pokud k něčemu podobnému dojde, rozšíří to okruh těch, kteří budou z toho evropského, multikulturního ráje chtít vypadnout.

  OdpovědětVymazat
 7. Pan poslanče Davide, velké poděkování. Je třeba zveřejňovat co v Bruseli pečou pod závojem koronaviru. Neb nesledujte tolik co říkají, JAKO CO NEŘÍKAJÍ. VOLILI JSME SPRÁVNĚ.

  OdpovědětVymazat
 8. Jakékoliv dotace jsou špatně. Je potřeba tak jak to bylo kdysi aby platily reálné ceny a potřebným jednotlivcům se má přispívat podle situace a možnosti přímo. Dotace milionářům je zvrhlost. Řídit ekonomiku se dá nízko úrokovými státními půjčkami a zdaněním. Na dovoz blbostí musí být vysoká daň.

  OdpovědětVymazat
 9. Podobně doporučuji zastropování důchodů např. na 30 000 Kč, resp. 1000 Eu. Částka důchodu, který překračuje strop převést na důchodový účet. Přece takový poslanci, jako např. Šláfenberg si nezaslouží víc než minimální důchod. Vím, že lidé, kteří pobírali vysoké mzdy a platy za posedávání v Senátu či PS (kterým Kalousek říkal zásluhy) nemohou pobírat důchody jako ti, kteří tvořili hodnoty, tedy konstruovali a stavěli dálnice, budují byty...nemohou mít míň, než ti, kteří sedí v teplých kancelářích či bankách. Pamatuji si na doby v socialismu, když ti, kteří "dřeli" tedy budovali a pracovali v dolech, na stavbách měli více než úředníci a to nemluvím o platech poslanců zákonodárných sborů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Poslanci za totáče měli stejný plat jako v předchozím zaměstnání .

   Vymazat
 10. Svoboda slova nebo totalita? Fanoušci a herci Harry Pottera obviňují Joanne Rowlingovou z transfobie za slovo „žena”

  https://cz.sputniknews.com/videoklub/2020102012678741-svoboda-slova-nebo-totalita-fanousci-a-herci-harry-pottera-obvinuji-joanne-rowlingovou-z-transfobie

  USA požadují, aby všichni jejich spojenci zvýšili výdaje na obranu

  „Proto očekáváme, že naši spojenci budou schopni, ochotni a dokáží nasadit své síly, když nastanou problémy. Očekáváme, že budou stát bok po boku s USA v boji proti čínskému špatnému chování a ruské agresi,“ dodal Esper.

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020102012682712-usa-pozaduji-aby-vsichni-jejich-spojenci-zvysili-vydaje-na-obranu/

  USA odmítly přijmout ruskou koncepci bezpečnosti v Perském zálivu

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020102012682619-usa-odmitly-prijmout-ruskou-koncepci-bezpecnosti-v-perskem-zalivu/

  OdpovědětVymazat
 11. 9:56
  Pokud by jsi trochu v životě makal, byl by tvuj duchod někde kolem 23 000. tak jako já, nestěžuj si lenochu, stát nebude dotovat líné vandráky!! Co takový doktor, ten bude mít určitě vyšší duchod než ten co hází lopatou, ty odborníku!!
  Proč nekritizuješ bejvalé STBáky, kteří dnes za svou udavačskou práci pobírají výsluhy, !!?? Ty tatranko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nic proti ničemu. Makáš, zasloužíš si vysoký důchod. Ale státní důchod by měl sloužit k důstojnému dožití. Nikoliv k životu v nadbytku a radovánkách. Proto i já jsem pro zastropování odvodů i vyplácených penzí. Pokud máš takovou vatu a tak vysoké nároky, ulejvej si do některých z privátních důchodových fondů. Pokud jsou tak křišťálově čisté, jak se nás ve své době snažil přesvědčit Kraďousek a spol., jistě ti to vyplní tvé představy o nadstandardních příjmech ve stáří.
   Uvědom si trubko, že neexistuje žádný šuplík, trezor, nebo pokladnice, kde se ukládají tvoje peníze. Tvými odvody se živí současní důchodci a odvody tvých dětí se budeš možná jednou živit ty.

   Vymazat
  2. 13:59
   Pokud někoho oznaciš za trubku, potom ty jseš hlupec.
   Nechápu proč bych neměl mít vysoky důchod, pokud jsem po dobu 35 let odváděl státu odvody jak málo jiných.
   Proč zastropovani důchodu pro ty co dělali desítky let nenáročnou, jednoduchou práci, potom mají mít stejný důchod jako ti podstatně schopnější?.?

   Vymazat
  3. 13:59 jaký důchod si kdo zaslouží? Proč by vám měl něco vyplácet stát? Měl jste investovat a na důchodě pobírat rentu.

   Vymazat
  4. 17,10
   Nic proti ničemu. Mluvíš o 35 ti letech. Bolševík padl před třiceti. To znamená, že nejméně pět z oněch třiceti pěti jsi byl vyplácený státem. Jak jsi se živil po sametu nevím, ale obecně platí, že právě státní zaměstnanci hrubě zkreslují údaje o průměrných
   a minimálních platech. Jenom hrstce vyvolených v privátním sektoru je umožněno si vyplácet stotisícové platy, jaké mají třeba soudci a státní zástupci. O politicích nemluvě.
   Tak že pokud jsi byl oněch pětatřicet let přisátý na státní vemeno, brzdil bych ve svých nárocích na desetitisícové důchody.
   Ale spravedlnost je slepá. Budeme tak dlouho vylepšovat sociální systém, vč. toho důchodového, až se to celé posere. Pak se najde opět nějaký Lenin a dav hladových vás roztrhá na kusy.
   Pamatuj, žij, ale nechej žít. A pokud máš nějaké pochybnosti, odděl si ze svého nadprůměrného důchodu 12 tisíc měsíčně a zkus z této částky rok žít a vyžít. Resp. neumřít hlady.

   Vymazat
 12. 9:56
  Přesně jak v 50 letech, JÁ JSEM HORNÍK, KDO JE VÍC.
  Hloupost některých lidí je nekonečná, te tatrmane.

  OdpovědětVymazat
 13. Od EU jsme dostali za pár let více jak 800 miliard a někteří lidé budou neustále vymejšlet podrazy, nesplnitelné požadyvky vuči EU, jen aby za každou cenu byli proti!!

  OdpovědětVymazat
 14. Již jsem napsal, ale nebylo to vpuštěno na stránky NR, že dotace jsou v kapitalismu to, co nejvíce poškozuje tržní ceny v neprospěch spotřebitelů. A v zemědělství je to ještě horší, neb největší dotace berou tací, co svá pole vidí občas na obrazovce, ti "pracovitější" pak ze záběrů z dronu, ale jejich dřina, na které vydělali již desítky milionů a skoupili od malozemědělců i desítky hektarů půdy pracují výlučně s myší u počítače a hledají, kde jaké dotace mohou dostat, včetně od 55 roků za tu "dřinu" pak rentu 16.500 Kč a pak navíc regulérní důchod na svůj účet.
  Samozřejmě podobně "pracují" mmnozí novostatkáři v ostatních zemích EU a na práci v zemědělství si najímají za minimální plat nádeníky.

  OdpovědětVymazat
 15. Od EU dorazilo k nám údajně 800 miliard, ale taková suma od nás přece odchází každý rok a převážně do zemí EU a pak do daňových rájů EU -Lucemburku a na Kypr. A to nemluvím o rozkradecném majetku za 11 bilionů ještě validní koruny hned po vítezné listopadové kontrarevoluci i kapitálem EU!!! Odhaduji, že nám země EU dluží dnes kolem 15 bilionů Kč a kolik nzemě mimo EU - asi tak 5 bilionů. To je klasika českého hospodářství od nástupu pana Havla k moci v ČR. I proto mu stavíme tu či onde Havlovy lahvičky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:21
   Proč píšete údajně, těch 800 miliard je fakt, ale není pravda jak píšete, že odvádíme 800 miliard každý rok do EU, proč lžete,to nemluvím o dalších nesmyslných číslech která uvádíte .
   5 nebo 15 můžete napsat 100 bilionu ,vycucat z prstu se dá jakékoliv číslo.Pisete nesmysly.
   Označit pana HAVLA jako případného Vinika je pouze hloupá spekulace.
   Po 40 ti létem devastace našeho průmyslu komoušem je podpora ze strany Západu požehnáním.

   Vymazat
  2. To nejsou vycucaná data z prstů, ale faktická data, realita minulých 30 roků. A že se to někomu nelíbí - pravda, vždyť také heslo TGM "pravda vítězí", je u nás dnes tou největší lží. Pravda prohrává na celé čáře a také u vás. Já jsem prostý člověk a na rozkradení republiky jsem se nepodílel, takže mohu pravdu psát. U vás tomu asi tak není! A že pan Havel nás se svými kumpány a následníky zavedl z louže do sr...ek vidí i slepí a bez čichu!
   A devastace komouši? Já jsem od nich dostával dost na frak, ale nejsem slepý ani hluchý. Kolik bylo postaveno bytů,škol. skolek, jeslí, domovů důchodců, dálnic, dokonce železnic, kde jsou ČKD, kde je Škoda Plzeň, kde jsou ocelárny Kladno, kde je Královopolská, Kuličková ložiska Brno, brněnský textil, vagonky, Tatrovka, co patří českému státu, nebo aspoň českým občanům? Kdo daní v Česku a kdo v daňových rájích. Ta banka (tzv. konsilidační), která měla shromažďovat peníze za výprodej státního majetku skončila s takřka půlbilionovou ztrátou! To je normální prodat dům a být ještě dlužen 10 milionů?. Kdy vzniklo heslo my zhasneme a ty si kraď - za socíku nebo za zločinného kapitalismu? Težko by se dalo napsat, jaký skutečný rozsah bylo rozkradení státu po vítězném listopadu 1989 gaunerským západem i českým jeho poskoky. Ale přijde čas i spravedlnosti a účtování a to asi nebudou ty rukavičky jako po únoru 1948. Pokud nás ovšem válkou "civilizovaný" Západ nevyvraždí jako nežádoucí rasu.

   Vymazat
 16. Pane doktore děkuji,držím Vám palce v tomto nelehkém boji s EU hydrou.

  OdpovědětVymazat
 17. Dotace sebrané kvůli zastropování českým zemědělcům by Komise dala buď malým zemědělcům v jiných členských státech – většinou západních ...? Takže zastropování 60tis.€ se týká jen východní Evropy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všechny dotace jsou pouze skrytá korupce eu úředníků, politiků-rozdělovačů, firem na vypracovávání žádostí atd. Na skutečné příjemce toho moc nezbude !

   Vymazat
  2. 15:45
   Zase jen hloupý blábol.Jako podnikatel jsem získal dvakrát od EU dotace pro své podnikání.Celkem bez problému ,tim jsem dal práci min 30 ti lidem, tohle je už více jak 10 let.Dnes jsem spokojený důchodce.
   Nepište prosím lež

   Vymazat
 18. Socialismus se vybudoval za pomocí všech obyvatel Československa , nikdo se nepředřel a na pracovišti byl systém rodina je základ státu a tak se také mohlo na pracovišti to , co se dnes už nesmí u nenažrance. Socialismus potřebujeme jak kráva drbání. Kapitalismus udělal ze životního prostředí klimatickou změnu a suchopár. Smrt kapitalismu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nepředřel... jo to je správně. Potom to podle toho taky vypadalo. Není divu, že si na Západ natřel na chleba, rozžvejkal a vyplnil.

   Vymazat
 19. EU rozhodla, že je výhodné (pro EU) rozdělovat dotace pro zemědělce takto:
  ČR dostává - dotace z EU 57euro/ 1ha
  Polsko - 107 euro/ha
  Německo - 331 euro/ha
  Holandsko 450 euro/ha
  Francie raději není ani zveřejněna
  zdroj: https://www.youtube.com/…1So

  OdpovědětVymazat
 20. No čekal jsem, že ti někteří hamouni budou můj nápad zastropovat vyplácení penzí. Nemam malý a ani velký důchod, ale nestěžuji si. Nevím k čemu by mi byli peníze, které nedokáží spotřebovat. Nemám ambice cestovat po světě a tak si užívat, neboť ve stáří se zabývám užitečnějšími činnostmi než je "cestování" nebo hrabání pod sebe. Důchod by měl být přiměřený nezbytným potřebám důstojného žití. Za takovou práci jakou odvádí ŠLÁFENBERG si nezaslouží ani ten minimální důchod, nakradl si toho v ČR aby nepotřeboval důchod!!!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.