Reklama

sobota 10. října 2020

Příměří v Artsachu: dohoda Arménie - Ázerbájdžán - Ankara číhá a hrozí, že přesune vojáky

10. 10. 2020   pronews
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes za úsvitu oznámil, že Arménie a Ázerbajdžán se navzdory jejich výrokům dohodly na příměří, které začíná v sobotu ve 12:00, za účelem výměny vězňů a těl zabitých v konfliktu. Turecký parlament ukazuje, že Ankara číhá při první příležitosti (hovoříme o příměří) a nyní může zasáhnout v jiné operaci, jako je Sýrie a Libye.

Lavrov to oznámil po 10 hodinách rozhovorů se svými arménskými a ázerbájdžánskými protějšky Zograbem Mnatsakanyanem a Jeyhunem Bairamovem.

Ruský ministr zahraničí rovněž uvedl, že Arménie a Ázerbajdžán se dohodly na zahájení jednání o řešení konfliktu v Náhorním Karabachu.

„Příměří bude pro humanitární účely oznámeno 10. října 2020 od 12:00 hodin,“ uvedl dnes ve 3 hodiny ráno Lavrov ve veřejném prohlášení po rozhovorech, které trvaly více než 10 hodin.

Ruský ministr zahraničí zdůraznil, že příměří umožní „výměnu válečných zajatců, dalších lidí a těl zabitých v konfliktu...“ s tím, že Mezinárodní výbor Červeného kříže bude v humanitární operaci působit jako prostředník.

Ázerbajdžán a Arménie se rovněž zavázaly k „věcným jednáním s cílem dosáhnout rychlého mírového urovnání“ konfliktu zprostředkovaného spolupředsedy Minské skupiny, uvedl ruský ministr zahraničí a dodal, že „provádění dohodnuto později.

Desetihodinové rozhovory v Moskvě byly prvním diplomatickým kontaktem mezi Arménií a Ázerbájdžánem od 27. září, kdy došlo ke střetu Arménů ze samozvané republiky Náhorní Karabach s podporou arménských a ázerbájdžánských sil v r. zemí, což má za následek smrt stovek lidí.

Ministři zahraničních věcí Arménie a Ázerbájdžánu Zograb Mnatsakanyan a Jeihun Bairamov se po jednáních k novinářům nevyjádřili.

A Turecko...

Jen o den dříve řekl předseda tureckého parlamentu Mustafa Sentop, že zákonodárci v jeho zemi mohou zvážit vyslání tureckých vojsk do Ázerbájdžánu v ozbrojeném konfliktu s Arménií za účelem obsazení území v oblasti Karabachu.

Sedop dodal ve svém prohlášení ruské tiskové agentuře Novosti, že doposud není nutné vysílat turecké jednotky do Karabachu, protože Ázerbajdžán je schopen znovu ovládnout své okupované území.

V této souvislosti pokračoval: „V posledních dnech ázerbájdžánské síly ukázaly, že jsou schopné dosáhnout svého vlastního vítězství, prokazují odhodlání a vytrvalost při osvobozování okupovaného území.“ Dodal: „Proto nevěřím, že rozmístění tureckých sil v Ázerbájdžánu bude nutné, pokud do tohoto konfliktu nezasáhnou vnější strany“, uvedla Ria Novosti.

23 komentářů :

 1. Samozřejmě ještě není vyhráno, ale už příměří je naděje na ukončení konfliktu.
  Sergej Lavrov je znám svým jadrným slovníkem mimo kamery, připomínajícím návštěvníka hospody IV. cennové skupiny. Nechtěl bych slyšet co v rozhovorech padlo za slova, ale to není rozhodující, rozhodující je výsledek. Jinak gratulace k úspěchu ruské diplomace a opovržení k bezzubé diplomacii EU a NATO.

  OdpovědětVymazat
 2. Opět se ukázalo kdo je ve světě mírotvorce (Rusko) a kdo je agresor. Díky Rusku máme u nás ještě mír. SSSR nás osvobodil od fašistického Německa a za to by jsme mu měli být vděční. Stydím se za politiky kteří šíří nenávist vůči Rusku a kteří odsouhlasili demontáž pomníku Koněva.

  OdpovědětVymazat
 3. Nyní čekáme na vyjádření se k "dosaženému" od uzurpované EU a jejich jednotlivých předních figurek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. EU mlčí, jak jinak...

   Aspoň Írán se ozval k "dosaženému":

   íránský prezident Hasan Rúhání vyjádřil podporu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi za dohody o příměří dosažené v Karabachu a zahájení jednání v zájmu brzkého urovnání, informovala tisková služba Kremlu.

   Vymazat
 4. Tak to je džihád z turecka nechce mír ani v Náhorním Karabachu a v Sýrii. Ještě vandrují do Řecka a potřebují zatrhnout tipec.

  OdpovědětVymazat
 5. Píše se Arcach ne Artsach.
  Aspoň podle wiki
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Republika_Arcach

  V 11 hodin SELČ a ve 12 hodin místního času oficiálně začalo příměří v Karabachu.
  MO Karabach a MO Arménie to oficiálně vyhlásily v souladu s dosaženými dohodami.
  Jak dlouho bude trvat a zda se bude plnit - zatím není známo. https://colonelcassad.livejournal.com/6233853.html

  OdpovědětVymazat
 6. "A Turecko..."

  Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu vedl telefonický rozhovor se svým ázerbájdžánským protějškem Ceyhunem Bayramovem. Informovaly o tom diplomatické zdroje Anadolu v Ankaře.
  Vedoucí diplomaté jednali o výsledcích rozhovorů o arménsko-ázerbájdžánském konfliktu v Náhorním Karabachu v Moskvě.
  Cavusoglu zdůraznil, že Turecko podpoří pouze ta rozhodnutí, která jsou v zájmu Ázerbájdžánu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "A Rusko..."

   Rusko poskytlo Arménii a Karabachu vážnou službu - byly zničeny tábory tureckých teroristů zaměřených na válku v NK.

   Poté, co syrské zdroje informovaly o zaslání do Ázerbájdžánu několika set tureckých ozbrojenců z provincie Idlib, ruské vojenské velení obdržely souřadnice míst sběru a přípravy džihádistů, a později jen za pár hodin ruské bojové letectvo úspěšně řeší údery do těchto oblastí.

   "Práce na táborech pro přípravu teroristů pro Karabach pokračuje. Probíhá začišťování teroristických objektů, které byly za provizi sloučeny s pro tureckými ozbrojenci v rámci nové kampaně zpravodajských agentur pro boj proti mezinárodnímu terorismu v Sýrii. Připomeňme, že mezi získanými údaji byly i informace o výcvikových táborech ozbrojenců pro Karabach. Větší část získané informace potvrzuje: na uvedené souřadnice zjištěny velící střediska, tábory, školení bojovníků a další infrastruktury НВФ, na nichž je stanovena aktivita gangů", - o tom informuje "Телеграм" - kanál ruské informační publikace "Ruské jaro".

   Soudě podle rozsahu odeslaných džihádistů do Ázerbájdžánu pro pořádání bojových akcí v Náhorním Karabachu, řeč může jít o zničení několika stovek ozbrojenců, při tom Rusko nejenže poskytuje neocenitelnou podporu Arménie a NK, ale i Sýrii, plní důležitou úlohu při vytírání těchto oblastí od ozbrojenců a teroristů.
   Podle dřívějších informací, jen za týden a půl konfliktu do Karabachu bylo odesláno asi tisíc ozbrojenců
   Více na: https://avia.pro/news/vks-rossii-nanesli-udary-po-tureckim-boevikam-napravlennym-v-karabah

   Vymazat
 7. Politická konfrontace kolem války v Karabachu nabrala nečekaný obrat: Írán promluvil slovy o podpoře Ázerbájdžánu.

  V minulosti byli Arméni podporováni v Teheránu a neměli rádi Baku. Nyní se však režim ajatolláha považuje za nové šíitské impérium, které nevyhnutelně znamená boj za jižní Kavkaz s Ruskem a Tureckem.
  https://vz.ru/world/2020/10/7/1063965.html

  OdpovědětVymazat
 8. Po rozpadu SSSR je svět už jen jedno velké válčiště !

  OdpovědětVymazat
 9. 13:44
  A co podpora SSSR války Korei, Vietnam, Maďarsko, ČSSR, Afghánistán, Krym plus další válčiště SSSR plus Ruska
  Tohle cenzor neustoji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsi ubohý nevzdělanec, který si plete státy i zřízení. Píšeš o agresích Sovětského svazu, tedy zemí jako Ukrajina, Bělorusko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Uzbekistan, Gruzie, Arménie, Tadžikistan, Kyrgizstan a mezi nimi i tehdejší bolševiky okupované Rusko.

   Cenzor dělá dobře, jak vidno z tvé osobní zkušenosti, že tě nepouští mezi dospělé a rozumné.

   Vymazat
  2. 14:32
   Napsat koho podporovaly USA od roku 1945, bude muset pan Dvořák speciálně založit novou stránku, na jednu se to nevleze.

   Vymazat
  3. 14:32
   Žasnu, v Maďarsku, ČSSR a Krymu byla válka ? Cenzor to ustojí, ale tady na diskuzi to neustojíte vy !

   Vymazat
  4. 14.32
   Byt bys vola do fraku vrazil, stejně bude bučet

   Vymazat
 10. Mimo, ale pro SPD důležité:
  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020100912638468-okamura-covid-lockdown-v-cr-myslim-ze-premier-a-vlada-prenasi-svuj-neuspech-na-lidi/

  Některé komentáře pod tím článkem jsou celkem výstižné.

  To nedělá dobře pan Okamura... A jestli ho při výkladu koronavirové krize drží důvěra v chřipečkáře se stomatologickou, kardiochirurgickou, nebo komediantskou praxí, nebo bohužel už taky v zmanipulované některé alternativy, udělá velkou radost pirátům, a demobloku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mýlíte se. Pouze upozornil vládu, že se nechá ovládat zločini a vědopmě ničí lidi a ekonomiku státu.
   Příčiny pandemií.
   Velmi jasně a stručně vysvětleno během deseti minut! Ale to ti chytrolíni z řad epidemiologů a virologů asi neví nebo nechtějí říkat nahlas.
   https://cdn.lbryplayer.xyz/…eam

   Vymazat
  2. 20:37
   Až si necháte spravit zuby panem Pirkem, a operovat srdce panem Šmuclerem, budete mít právo soudit odborníky v oboru epidemiologie, nebo virologie. A jestli se pan Okamura nechá dál ovlivňovat šarlatány, pozná už příští rok, jaké ovoce mu jeho střílení od boku bez hlubší znalosti problematiky přinese.

   Vymazat
  3. Anonymní10. října 2020 22:27
   Pan Okamura se řídí vlastním rozumem a jasně říká, které nedostatky vládního konání, chce napravit. Požaduje, aby vláda pracovala na základě reálných dat a nikoliv na základě nějakých chimér. Správně kritizuje, že nemůžou mezi mrtvé na Covid, automaticky zařazovat kohokoliv, aniž by byla provedena pitva. kterou WHO neuvěřitelně zakazuje.
   Podle mého názoru, totiž ty lidi zabíjí to woodoo, které se kolem koronaviru vytváří a nikoliv sám virus. P.K.

   Vymazat
  4. Anonymní 11. října 2020 10:18
   A co si myslíte, že by v pitevním protokolu bylo uvedeno jako příčina úmrtí? Covid nikdy, i kdyby ho v těle našli mraky. Vždycky tam bude cosi o selhání konkrétních orgánů, septický šok, atp., a bude to pravda (a tak to bývá nejen u covidu). Jenomže kdyby ten člověk neonemocněl koronavirem s těžkým průběhem, tak by mohl být ještě i léta mezi živými. Takže, k čemu ty informace pan Okamura potřebuje, když mu nic neřeknou? Jenom se přidává na stranu pirátů s demoblokem ke zbytečné buzeraci, která už teď připravuje pro parlamentní volby antibabošovskou "Jednotnou frontu", aby mu ukradli případné vítězství tak, jako to předvedli v krajských volbách. Ať si pan Okamura nemyslí, že by ho ta "jednotná fronta" při dobrém výsledku SPD přizvala ke spoluúčasti. SPD by o takovou spoluúčast určitě ani nestálo, jenomže pan Babiš v by tom případě o SPD taky nestál.

   Vymazat
  5. 15:18
   Když nic nevíš mlč, nebudeš v roli Bidena!!!!

   Vymazat
  6. Anonymní11. října 2020 15:18
   Co se týče těch pitev, tak se domnívám, že nemáte pravdu. Podobně jako Covid, i chřipky jsou virového původu a celá léta se uvádí, jaká je úmrtnost na chřipku. Nechce se mi věřit, že to celá léta stříleli od boku, jako dnes Covid.
   A k čemu ty informace T.O. potřebuje? Aby mohl posoudit oprávněnost vládních nařízení, která likvidují ekonomiku naší země. To je jeho práce.
   SPD jistě nepůjde do party s demoblokem, který vede otevřeně protinárodní politiku. Ale pokud se AB také chová protinárodně a protidemokraticky (i když často skrytě a bez nějaké veřejné diskuze), je to v rozporu s programem SPD a T.O. nemá důvod, chodit kolem toho po špičkách.
   Pragmatik AB vezme do koalice každého, s kým získá většinu. Pokud by mu EU dovolila vzít do koalice SPD, potom jejich vládní program bude jenom tolik pronárodní, jak silné zastoupení, bude SPD ve vládě mít. Volme SPD. P.K.

   Vymazat
  7. 18:56
   Umlčet nepohodlné, to je jediný protiargument, jakého jsi schopný? A není to trochu málo, Antone Pavloviči? To já tě naopak neumlčím. Rozepiš se o tom, co víš ty, moc mě to zajímá. Nevím nic o roli Bidena vztažený k mé osobě, a tak si se svou rolí, kterou jsi mi přidělil, neporadím.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.