Reklama

čtvrtek 15. října 2020

Rakouský kancléř Kurz varuje Turecko

Ivan David
15. 10. 2020


V souvislosti s nejnovějším vývojem v Egejském moři, kde Turecko znovu hodlá vesele vrtat a dělat, jako že žádná EU vlastně neexistuje, opět zvedá hlas rakouský kancléř. Německý ministr zahraničí Heiko Maas sice jak v Řecku, tak na Kypru ujistil ve sporu o zásoby plnu v Egejském moři oba členské státy podporou Německa a EU , ale jak konkrétně bude vypadat, to už nedodal. Jen obecné fráze.
Rakousko systematicky vystupuje proti tureckým snahám o novoosmanskou říši vně i uvnitř Evropy. 

Jako jedni z mála evropských politiků se rakouský kancléř a ministři zahraničí i vnitra odvážili kritizovat tureckou politiku vměšování se do vnitřních záležitostí států EU, kde žije početná turecká menšina. Dokonce sáhli k praktickým krokům, jako je vyšetřování aktivit turecké tajné služby MIT na svém území. Stalo se tak v souvislosti s jarními kravály ve vídeňské čtvrti Favoriten, kde turečtí nacionalisté, zvaní Šedí vlci, napadli kurdskou demonstraci proti policejnímu násilí na Kurdech v Turecku. Úřadům se také sám vydal turecký agent, který měl za úkol zlikvidovat kurdskou poslankyni rakouského parlamentu Berivan Aslan, a to z pověření tureckých tajných služeb.


Vztahy Rakouska a Turecka jsou tedy již delší dobu značně napjaté. Rakousko si to ovšem může dovolit, jakožto neutrální země není členem NATO. Nemusí se tedy snažit „o udržení Turecka v NATO“, jak zní posvátná mantra německého předsednictví EU. Rakousko výrazně pomohlo Řecku už na jaře, v době zvládání náporu migrantů, které Turecko vyslalo k řeckým hranicím. Poslalo přímo na hranice EU své policisty a speciální zásahovou jednotku Cobra.


Turecko před několika dny znovu vyslalo vrtnou loď Oruc Reis doprovázenou válečnou fregatou do vod poblíž řeckého ostrova Kastelorizo. A to navzdory hrozbě sankcí, kterou EU na posledním summitu nerada zahrnula do svých plánů právě na výslovný nátlak Řecka, Kypru a Rakouska. Nyní je to právě rakouský kancléř, kdo se dovolává slíbených sankcí. Kurz řekl pro web Oe24: „Pokud bude mezinárodní právo nadále porušováno, existuje riziko sankcí EU,“ zdůraznil v úterý Kurz s ohledem na nejnovější rezoluce summitu EU.


Tato událost – vyslání vrtné lodi – prý ukazuje, že „Turecko za prezidenta Erdogana reaguje pouze na tlak ze strany EU a hodnotí jakékoli jiné chování jako známku slabosti,“ uvedl Kurz. Otevření pláže Varosha na Kypru je také jasným porušením dohody o příměří zprostředkované OSN, pouze vyvolává další nedůvěru a podkopává úsilí o nalezení mírového řešení pro Kypr.“, řekl Kurz.Sebastian Kurz také znovu vyzval k přerušení přístupových jednání s Tureckem do EU. „Turecko se po léta stále více vzdaluje evropským hodnotám, což jasně ukazuje nejnovější zpráva o pokroku vypracovaná Evropskou komisí.“, řekl rakouský kancléř.


Ano, Turecko se vzdaluje mílovými kroky. V době války v Náhorním Karabachu opět zesílilo zatýkání domácích politických odpůrců. O tom, že v agresi Ázerbajdžánu vůči arménské enklávě má prsty Turecko, snad nepochybuje nikdo. Erdogan nikdy neuznal genocidu Arménů a hodlá v ní pokračovat. Ázerbajdžánskou agresi vedou turečtí důstojníci a bojují v ní syrští džihádisté z Tureckem okupovaných území.


Otázka je, zda bude mít Kurz dost energie a podpory ostatních členských států EU, respektive jejich premiérů, aby donutil evropský moloch k sankcím skutečně přikročit. Zejména přes značný odpor nejen Německa, které bude chtít Řecko a Kypr doslova „ujednat k smrti“, ale i přes deklarovaný odpor Maďarska. Neboť Viktor Orbán se netají se sympatiemi vůči Eroganovi a jeho svazku turkických národů, ke kterým se přes předky Maďarů - Huny – maďarský premiér Orbán otevřeně přihlásil otevřením pobočky Turkické rady v Budapešti. My si můžeme být jisti, že náš premiér hlas proti tureckým agresím nepozvedne. Zahraniční politika České republiky je pevně v rukách Německa.

12 komentářů :

 1. EU i USA budou podporovat toho, z koho jim půjde užitek. Když jim Kypr a Řecko prodá či raději přenechá svá ložiska plynu a ropy, budou podporovat je, Když ne tak Turecko, protože to potřebují proti Rusku . Když vyhrají na Ruskem , budou také suroviny zdarma. Druhá pravda je, že Řecku byly přiznány ostrovy, ostrůvky po půlce středozemí, a tím i omezení jiných zemí. Měli by se Řeci podělit s ostatními.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co to píšete za nesmysli,z jakého důvodu by se měli zrovna Řekové dělit o svoje ostrovy?Kdyby jste znal trochu Řeckou historii,tak by jste se dočetl že na území Malé Asie a dnešního Turecka žili Řekové už před dobou Alexandra Velikého,to je zhruba 300 let před naším letopočtem.Mongolové v té době neměli ani svojí vlast ani svůj jazyk.Pokud bychom se měli všichni podělit o svoje nerostné bohatství,tak v tom případě úplně všichni a ne jen Řecko.

   Smazat
 2. Inu, nic nového. Řecko zažívá jen další "Mnichov", tentokrát ovšem nikoliv nacistický, nýbrž turecký.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Otomanska rise pod vedenim Erdogana neni nejaky vymysl ale skutecnost. Odpor Recka vuci Turecku se resi zatykanim tamnich politiku ,vudcu naroda a poslancu ve velkem...Prave v Recku, Spanesku i na Slovenske kde vladne totalni Caputovska korupce a bohaci jsou vzdy osvobozeni u soudu...

   Smazat
 3. Správně to dělá Rakousko co já bych dal za to aby jsme měli též neutralitu.

  Jen doufat že krize eu rozemele.

  „Čekejte vlnu krachů.“ Německo se chystá na velmi temné časy

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Cekejte-vlnu-krachu-Nemecko-se-chysta-na-velmi-temne-casy-640518

  OdpovědětSmazat
 4. www. novinky.cz, 13.13: "Vraťte se domů pomoci, žádá komora lékaře v zahraničí." Ano, zloději, vraťte se domů, vystudovali jste za naše peníze a rejžujete jinde, nás tady "léčí" a tady rejžují Ukrajinci a Sudánci.

  OdpovědětSmazat
 5. Babišů dostal rozum! - https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cesko-zrusilo-embargo-na-vyvoz-zbrani-do-turecka-ktere-podporuje-azerbajdzan-v-nahornim-karabachu-40338949#dop_ab_variant=429200&dop_req_id=CO1sqXWB2cR-202010151144&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  I naše kvéry potřebujou odbyt a pokud patróny z nich skončej ve škeblích těch zkurvenejch Kafkaziánců z Jerévanský gubernie, pán Bú zaplať ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 13:48 Článek jsem četl, nesvéprávnost české zahraniční politiky je zcela zřejmá, stejně jako špinavosti kšeftů se zbraněmi. Turečtí agresoři mají podporu zvrácené EU v čele s Německem, které má v Turecku dlouhodobě své zájmy. A ta Vaše primitivní věta o "našich kvérech" je jasným šířením nenávisti a známkou Vaší tuposti - a ještě si berete Boha do huby, ubožáku !!

   Smazat
  2. Vystupovat Rakousko muze az do uplneho systematickeho vystoupeni.Pisou ,ze kazdej ctvrtej neni rakusan. Sbohem..

   Smazat
 6. Rakušáci hold ví svoje - viz. 11.9.1683

  OdpovědětSmazat
 7. Toz nemocné Adolf v toreckém kabáte a s toreckém medem a kebabem......toz slonce vsrdci p.s.

  OdpovědětSmazat
 8. Nevim , nevim zda se nekdo docka, jestli jednou budou dnesni spicky EU souzeny za rozvraceni Evropy a napomahani terorismu ze strany nezakonnych imigrantu?? ( muzeme jenom doufat...)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.