Reklama

pondělí 12. října 2020

Ruské hospodářství po výměně vlády: Bělousov přepsal plán Siluanova

Konstantin Dvinský

12. 10. 2020 cont
Kardinální změny v ruské hospodářské politice probíhají působivými tempy. Nová vláda Mišustina-Bělousova pracuje pouze 10 měsíců, ale výsledky jsou již nyní vidět. A to nehledě na to, že doslova ihned po výměně vlády ve světě vypukla nejsilnější ekonomická krize za 
posledních 12 let.

V daném materiálu jde o Komplexní plán modernizace infrastruktury (KPMI) (železnice, silnice, 
letiště a mořské přístavy), který byl schválen předchozí sestavou vlády na podzim roku 2018. V 
tomto okamžiku byl podroben značným změnám a úpravám. Za přijetí obnovené verze KPMI 
odpovídal první vicepremiér Andrej Bělousov.

Ale všechno popořádku. Pro začátek se vrátíme ke staré verzi plánu, přijaté tehdejším prvním vicepremiérem Antonem Siluanovem. Připomenu, že ve vládě právě první vicepremiér odpovídá za hospodářskou politiku. A tak KPMI byl vypočítaný na 6,5 trilionu rublů. Z nich se polovina měla vynaložit z rozpočtu, zbývající polovina měla být hrazena získáním soukromých investic.

Za prvé, absolutně není jasno, o jakých soukromých investicích Anton Siluanov snil. Infrastrukturní projekty jsou nákladné a zaplatí se teprve v dlouhodobé perspektivě (20-30 let). Žádný investor se zdravým rozumem nebude vydávat peníze na výstavbu silnic nebo železničních přípojek. Jedinou výjimkou jsou přístavní terminály, které budují velké společnosti pro své potřeby (například, výrobci hnojiv aktivně budují specializované terminály pro překládání svých výrobků).

Za druhé, předchozí verze KPMI byla abstraktní a zbavená podrobností. Byla v ní shromážděna hromada absolutně nesmyslných projektů. Například trať Meridián o hodnotě 600-700 miliard rublů, která má být údajně postavena za soukromé peníze. I když je zřejmé, že by se to nikdy nestalo bez státní podpory, Meridián je vyloženě ztrátový a nenávratný.

Rozpracování nové verze KPMI vedl Andrej Bělousov několik měsíců. A nyní, 7. října byla přijata. Hlavní změna spočívá v tom, že místo abstraktních věcí nyní vláda koncentruje své síly na konkrétní projekty. Obsahuje 9 jednotek:
Vytvoření dopravního koridoru Evropa - západní Čína (výstavba cesty M12 Moskva - Kazaň), 
Rozšíření BAMu a Transsibiřské magistrály,
Rozvoj přístupů k přístavům Azovsko-černomořského úvodí (výstavba nových železnic a silnic),
Rozvoj přístupů k přístavům Severozápadního úvodí (analogicky, jako v předchozím bodu),
Rozšíření přístavních kapacit,
Severní námořní cesta,
Rozvoj letištní infrastruktury,
Vytvoření vysokorychlostní dopravy (výstavba vysokorychlostních magistrál),
Rozvoj železnic Centrálního dopravního uzlu (zvýšení propustných schopností).

Jak vidíme, projekty jsou absolutně konkrétní. Druhé, co bije do očí - absence nadějí na získání soukromých investorů. Nová verze KPMI je snížena z 6,5 trilionu na 4 triliony rublů, neboť ze souboru byly "vyhozeny" všechny nepotřebné projekty.

Přitom se předpokládá vzít z těchto 4 trilionů pouze 1 trilion z federálního rozpočtu. Všechno ostatní bude získáno z jiných zdrojů financování. Ale ne od soukromníků (s výjimkou výstavby přístavních kapacit).

Státní kapitalismus předpokládá existenci celého souboru finančních nástrojů kromě federálního rozpočtu. Jsou to prostředky státních společností, mechanismus omezené emise, suverénní fondy atd. Právě tento mechanismus plánuje Andrej Bělousov zapojit.

Několikrát jsem psal o věčných dluhopisech, které se od poloviny léta zavádějí do ruského finančního sektoru. Ve skutečnosti jsou, jednoduše řečeno, specializovanou měnou pro výstavbu infrastruktury. Do konce roku RŽD (Ruská železnice, pozn. překl.) rozmístí dluhopisy o celkové částce 370 miliard rublů (nyní už to je 150 miliard), svou emisi v hodnotě 500 miliard chystá i Avtodor. Celkem to prakticky činí 1 trilion rublů.

Druhým nástrojem jsou ruské suverénní fondy (FNB a RFPI) (Fond národního blahobytu a Ruský fond přímých investic, pozn. překl.). Mišustin například už v červenci podepsal výnos o vyčlenění 150 miliard z FNB na výstavbu silnice Moskva-Kazaň, v IPO Sovkomflotu, jehož peníze půjdou na výstavbu ledoborců (rozvoj SMP) (Severní mořské cesty, pozn. překl.) se účastnil RFPI. Jediné omezení spočívá v tom, že prostředky FNB jdou na krytí výpadků příjmů za ropu a plyn. Podle prognózy se doplnění FNB extra příjmy z exportu uhlovodíků obnoví až od roku 2022 (i když se domnívám, že dříve, od poloviny roku 2021). Ale v každém případě to je dočasný jev.

Na rozdíl od plánu Siluanova je postup Bělousova zaměřen na konkrétní výsledek, pro jehož dosažení se používají reálné nástroje, a nikoliv fiktivní soukromé investice.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

69 komentářů :

 1. To a náš poválečný rozvoj jsou důkazem, že žádné půjčky od degenerátů na rozvoj svého státu nejsou potřeba. Stačí začít rozumně hospodařit, snížit stav zaměstnanců státního aparátu, omezit výdaje na armádu s kterou stejně nic neubráníme, zrušit dotace všem parazitům co se nedokážou uživit svojí prací /to vyřeší neviditelná ruka trhu/ a co patří všem občanům ve státě, obhospodařovat v prospěch všech občanů státním podnikem co nezasílá zisky do daňových rájů.
  Starý negramotný blbec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V pár větách obsaženo naprosto vše.

   Vymazat
  2. možná starý, ale selský rozum máte a ten nikde nekoupíte ani nezískáte studiem na UK. Souhlas !

   Vymazat
  3. Nesouhlasim,
   kdyby se snizil stav zamestnancu statniho aparatu, polovina zeme by byla nezamestnana.

   Vymazat
  4. omluva, vice nez polovina zeme by byla nezamestnane.

   Vymazat
  5. 22.40 A 22.41 Vzhledem k popřevratové likvidaci naší zemědělské i průmyslové výroby se přeci není čemu divit... Kdyby menšiny s lowIQ vládly češtinou a chovaly se jako Evropané, nějaký hausarbeit v parku by se pro ně jistě nalezl... třeba "kontrola herních automatů", degustace alkoholických nápojů, ...

   Vymazat
 2. Rusko se poučilo z Česka , kde se prodala celá výrobní republika na západ a nyní se jedná o předání vládní moci na EU. Gratuluji Rusku, že se socialismus bude znovu rozvíjet v podmínkách kapitalismu !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:33
   Máte nějaké špatné info. Prumysl se neprodal, ten se díky Západu opět po zločinném a devastujícím socialismu, zase nastartoval. Kdo a kde jedná o předání moci, to jako budeme patřit k Německu, potom si nestěžuji.
   Jinak prumysl u nás dělá jednu třetinu HDP, ostarní je na službách, které se zítřkem zavírají a my duchodci dostaneme 5 000, to bude ekonomický fíčák směrem dolu.

   Vymazat
  2. Nekdo ty kapitalisty tam musel stvorit jako u nas. Sholouprdeli se neda podnikat. Jenom je problem, ze ti oligarchove vydelane penize vyvazeji a nechavaji pracovat na zapade, kde ocekavaji vetsi vejvar. A vlada jim ve vyvozu zisku pomaha jejich nezdanenim.

   Vymazat
  3. Anonyme 9:39 – jak jste starý, tak jste hloupý. Nenávist vám zatemňuje mozek.

   Za minulého režimu, i přes snahy některých soudruhů-diletantů, šlapal český národní průmysl dobře, konkuroval západu a to i přes embarga a bojkot.
   Nepracoval s půjčkami, nepracoval na dluh, jak se nám předvádí dnes u nás a jak to praktikovali na západě odjakživa. Navíc jsme z výtěžku českého a moravského průmyslu dokázali pozvednout Slovensko, otevřít úspěšně mnohé průmyslové obory – připomínám např. Jaderný program ve Škodovce, liofilizace potravin, celý sortiment strojů na speciální druhy textilií, nebo letecký průmysl s vlastními turbovrtulovými i tryskovými motory. Jistě se pamětníci přidají a doplní další úspěšné obory.
   Zločinem bylo předat český průmysl jeho konkurenci a ot ještě za hubičku. Jen si vzpomeňte jak probíhala privatizace. Přišli, vykradli patenty, sebrali speciální stroje a nástroje a pak firmu zavřeli. Takhle se zachází s podvodně dobytou konkurencí. Ukrást a zničit.

   Ale trouba jako vy, antikomunizmem vymytý mozek, může psát o „zločinech komunizmu“ ve vztahu k průmyslu nebo zemědělství. Vaše duševní „zdraví“ prozrazuje i kolaborantská hláška o vaší silné afinitě k věčnému českému soupeři/nepříteli Německu. Jste stařík z Liberce, otravující zdejší diskuzi extremistickými hovadinami. Divím se redakci, že vás sem pouští. Člověk vašeho typu má šoupat nohama před dveřmi slušné společnosti.

   Pojedeme z kopce ne kvůli nějaké pětitisícovce důchodcům, ale kvůli diletantům ve vládě i v opozici, vygenerovaným naším nedomyšleným politikcým systémem, který si hraje na demokracii. A také díky médiím, která si zprivatizovali bohatí a manipulují/ohlupují českou veřejností.

   Vymazat
  4. Anonym 9:39 je provokatér, teď jsme nesvéprávná neokolonie s montovnami s levnou pracovní silou. Předtím jsme měli potravinovou soběstačnost, vlastní armádu schopnou ubránit naše území, která se neúčastnila zahraničních argesí, ale sloužila lidu. Vyráběli jsme vlastní motocykly, auta, náklaďáky, lokomotivy, tramvaje, textilní stroje, letadla, mnohé fungují v různých zemích dodnes, měli jsme hutní průmysl, cukrovary. patřila nám voda atd... atd... teď nám nepatří nic všechno obhospodařují cizí firmy včetně svozu opadů (Marius Pedersen), které vytěží 9 dílu z 10 z toho co se zde vyrobí nebo jinak vytvoří, a naše platy jsou díky tomu čtyřikrát menší než na západě a infrastruktura začíná chátrat.

   Vymazat
  5. 10:06 S holou prdelí jsme začínaly všichni, jenom někdo dokáže parazitovat lépe, někdo hůře, někdo vůbec a někdo je od přírody neobdařen přizpůsobit se. Tyto problémy ovšem řeší euroatlantická civilizace humálně a lidsky. Pravda a láska zvítězí vždycky.

   Vymazat
 3. @22:21
  ..., který se vyjádřil jako dobrý hospodář.

  OdpovědětVymazat
 4. Pro 22:33 Ono tak jednoduché nebylo. Za kořaly Jelzina a jeho okolí byly hlavní odvětví průmyslu "zprivatizovány" ještě divočeji než u nás. A rozkradeny byly i menší podniky. ty rychle zkrachovaly a razantně stoupala nezaměstnanost. Navíc i ti "šťastnější" dostávali často plat částečně nebo i úplně v naturáliích (pokud vůbec). Zisky z ropných a metalurgických a chemických gigantů šly do off shorů nebo rovnou do švýcarských nebo britských bank. Ruští magnáti zcela vykoupili a pozvedli už omšelé, ale slavné destinace ve Francii (Azurové pobřeží) ve Španělsku i v Itálii. Zakoupili řadu sportovních klubů (Chelsey). Dali obří zakázky průmyslu luxusu (jachty, vily, šperky...). Jen většinou "zapoměli" platit daně a věčně opilý prezident to měl v paži. Už nepotřeboval ani luxusní chlast. Podle očitých svědků vystačil si s vodkou. Ti méně bohatí se zakoupili u nás (Karlovy Vary, Praha Bubeneč....) i jinde v evropských městech. Teprve po nástupu Putina se začaly věci měnit. Oligarchové, kteří zjistili, že nebudou moci dělat politiku buď utekli (Berezovskij) nebo šli sedět a pak utekli (Chdorkovskij), nebo to vzali na vědomí (Abramovič). A začali platit daně. Kdo dlužil, doplatil nebo mu byl majetek na základě soudu zabaven. A postupně se klíčová odvětví dostala zpět do rukou státu. Ale trvalo to dvacet let. Od letoška už nelze bez poplatku vyvézt peníze za hranice. Žádné. Každý musí zaplatit daň, v té výši, kterou platí pracující Rusové - 13%. Rusko vypovědělo smlouvy o dvojím zdanění. To si kdokoliv měl něco navíc (zdaleka ne jen milionáři) poslal peníze na Kypr. V Rusku zaplatil daň = 0%, protože bude danit na Kypru, kde daň pro cizince = 0%. A tak platili pouze doma makající občánkové. Tak tomu je konec. Pošli si, máme svobodu, ale vysol daň jako každý jiný. Off shore už nejsou tak v kurzu. K té infrastruktuře - začaly konkrétní práce na stavbě mostu na Sachalin. A jsou vedena jednání s Japonskem o jeho protažení až na Hokkaidó. Co postavili Rusové za dejme tomu pět let a srovnejme to s námi. Bez dluhů, pod sankcemi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bylo tam par mladych schopnych zidu, ktere si USA vybraly (Chodorkovski, Abramovic, atd.) a kterym umoznili zazracne zbohatnout. Ti meli pak hajit zajmy US koncernu, prodavat jim surovinove podniky. Voloda jim to prekazil, CH. na 10 let zavrel. Ostatni utekli na zapad, kde je odrbavaji kde mohou. Jenom Deripaska si stezoval, ze mu USA ukradly 4.5. milardy $. Jo zapadni demokrati se ukazuji bez masky. Putin je davno varoval, aby prevedli sve majetky zpatky do Ruska nez bude pozde a zarucoval jim beztrestnost. Nestalo se. A tak je ted zapad drzi pod krkem a trepe z nich jako z oslika dukaty.

   Vymazat
  2. 10.000 USD v hotovosti může Rus vyvést kamkoliv do zahraničí bez cla, 100 000 USD v hotovosti bez cla může vyvést do Běloruska, Kazachstanu, Kyrgyzstanu a Arménie.

   Vymazat
  3. Připomenu dva mosty na Krym, jeden silniční, jeden železniční, čtyřproudou dálnici 250km přes celý Krym Kerč - Simferopol, čtyřproudou dálnici 650km Moskva- Peterburg, revoluci v zemědělské výrobě, výstavba největších skleníků v Evropě, soběstačnost ve výrobě zrna, masa, mléka a dalších komodit, z RF se stal největší exporter pšenice na světě, exportem získává více jak exportem zbraní atd.

   Vymazat
  4. pre Danny 23.52
   citujem:
   A postupně se klíčová odvětví dostala zpět do rukou státu.
   Velký omyl. Aby sa dostali sprivatizované podniky do rúk štátu, museli by ich alebo znárodniť, čiže vyvlastniť bez náhrady, alebo začať právne procesy, že ich privatizácia bola nezákonná.
   Putin dal najavo oligarchom, že ak sa budú pliesť do politiky, tak napadnú prvotnú privatizáciu ako nezákonnú.
   Takže oligarchovia o nič neprišli, štát nič naspäť nedostal, žiadne znárodnenie ani súdne procesy nie sú.
   Chodorkovskij. Áno, ale nemá problémy kvôli kriminálnej privatizácii, ale kvôli nedoplatkom na daniach. Takže štát mu nič nezobral, firma dostala obrovské nedoplatky a pokuty, ktoré ju zlikvidovali.
   Takže nič také čo ty hovoríš.
   Videl som video s Katasonov, ruský veľmi známy ekonóm a analytik nadnárodnej ekonomiky, kde hovoril:
   že sa robila analýza vlastníkov "Chodorkovského" naftovej spoločnosti, a že išli do hĺbky, že hľadali vlastníkov tých spoločností, ktorí boli akcionármi "Chodorkovského" naftovej spoločnosti, a nakoniec prišli až k fondu, ktorého vlastníkom bola rodina Rothschield. Takže v konečnom dôsledku väčšinovým akcionárom "Chodorkovského" naftovej spoločnosti je Rothschield.
   To k tomu, že aj s ďalšími "ruskými oligarchami" je to rovnako. Za nimi stoja elitné rody nadnárodných bankstrov.

   Vymazat
  5. Pro 10:00, že by zloděj okradl zloděje? Jinak ty peníze byly ukradeny Rusku a tomu i patřili a ve společnosti kde platí právo by patřili doteď

   Vymazat
  6. Pro 8:33 Nechci nijak zpochybňovat vaše informace. Zejména o majetku pana Chodorkovského. O tom, že máte pravdu svědčí i ta smršť žalob k různým mezinárodním soudům, kde si to Rothschieldovi pojistili. O jiné se tolik nezajímali. Ale Gazprom, Rosnefť, a další rozhodující podniky v rozhodujících sférách státu jsou už ve státních rukou a drží otěže pevně v rukou. Samozřejmě i zbrojovky a jiné. Momentálně se řeší, pokud vím Alluminium, které se snažil majitel zašantročit (prodat) do zahraničí. Ale asi to bude stejné jako s tím Chodorkovským. Ruský "majitel" se ho snažil "prodat" jeho skutečným majitelům. Na oligarchy zbylo dost a dost. Banky a všechny podniky spolupracující právě s těmi státními giganty. A samozřejmě černá ekonomika. Ale ty doby, které ruští oligarchové označují za "Zlatá devadesátá" už jsou pryč. právě vrácení rozhodujících zdrojů do rukou státu bylo tou záchranou. Kdyby tomu tak nebylo, Rusko, tak jako ho známe by už asi neexistovalo. Oligarchové by spravovali zdroje a bohatství Ruska k obrazu a prospěchu pravých vlastníků nebo by jim je rovnou předali. Ale to se nestalo a proto ten cirkus a pokusy Rusko když ne vrátit do oněch zlatých let, tak ho rovnou zničit.

   Vymazat
 5. Mít takové sankce jako Rusové, tak už žerem trávu ! Jen Trump jich vyhlásil 46.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sankce jsou jedinou věcí, čím může "demo" Západ škodit. Když Rusko uzavře plyn či ropu, tak škodí jen sobě.
   A kdo nejel transsibiřskou magistrálou, nemá tušení, co to je za obrovské dílo.
   A o ČLR psát, tak se zítra dozvím, že už jsou zase dál.
   Před 15 léty tam byla poušť a nyní je tam zahrada Číny, pěstuje se tam vše.
   Kdo neviděl, neuvěří.

   Vymazat
  2. 0:37
   No, ono mimo velká města, nebude ekonomická situace v Rusku nijak ružová!
   Ale vždyť místní milovníci ruska píší, jak je sankce posilují.

   Vymazat
  3. 0,37
   Omyl,zbytky řepky,tráva není,je zastavěna zbytečnými projekty developerů!!!!

   Vymazat
  4. Jen nemejte o Rusy strach. Sankce jsou dvousecne a umoznily Rusum postavit na nohy zemedelstvi i prumysl bez konkurence zapadu! Sobestacnost neco stoji, ale v soutezi se zapadnimi vyderaci se vyplati. A Rusko ma uplne jine naklady na vyvoj i vyrobu jak zapad!
   Sankce jdou i na ukor zapadniho prumyslu a zemedelstvi podvazanim exportu do Ruska. Jsou to stovky miliard € rocne, ktere Evropa diky sankcim a rusofobii ztraci.

   Vymazat
  5. 9:33 je vidět, že jsi na ruském venkově v posledních letech nebyl. Venkov posiluje jak posiluje vědomí o důležitosti potravinové soběstačnosti ve všech komoditách.

   Raději se podívej po našich vesnicích. Dříve potravinová velmoc v s vlastním výzkumem a šlechtitelství nadobro zničená za slastného chrochtání eurohujerů a kolaborantů. Je na čase je nakopat do zádelí a obnovit zničené ale velmi potřebné.

   Vymazat
  6. Když vezmeme že ve městech žije 85% obyvatel RF, tak statistika nebude zlá. Přál bych vám vidět ruský Dálný východ, skoro u každého domu na vesnici japonské SUV zn. Toyota, stějně tak za Uralem..

   Vymazat
  7. Jo ceska vesnice. Za komousu hospody co jely, obchody co mely otevrino ne jen 2 hodiny nebo zavreno uz naporad. Dneska hospodu nenajdete, nenajite se. Lidi nemaji prachy na utraceni a COVID dal tem tvrdakum ranu do zad.
   Za Masaryka byla ve vesnici hospoda, sokolovna a kolonial. Za komousu pribyl kulturak a nova skola. Dnes tam uz neni nic. Jako bez lidi. V nedeli ani na namesti nikdo, mimo cikanu.
   Zazil jsem tu dobu pred 1948. Deda sel do kostela v nedeli a pak se sousedy na sklenicku. Na namesti 3 hospody. Namesti plne svatecne oblecenych lidi. Bavili se a pomalu sli domu. Tenkrat bylo jeste videt, ze je nedele, svatecni den.

   Vymazat
  8. 13:24
   Máte tam drobnou chybu, Rusu ve městech žije 74%. Jinak pokud je v Rusku tak dobře, proč lidé utíkají na Západ a že jich ročně odejde kolem 250 000. Jen u nás jich je více jak 40 000, zajímavé co.

   Vymazat
  9. 21.12 Na ja, hospody ve městech i na vsích měly úřední zavírací hodinu ve 22.00, takže jídla do 21.00, poslední pivo v 21.30. A VADILO TO JENOM FLINKŮM, KOMEDIANTŮM A JINÝM DISIDENTŮM... KTEŘÍ PROTO MUSELI PŘECHÁZET DO NOČNÍCH PODNIKŮ. Tak hrozně trpěli na svobodě...

   Vymazat
  10. Pro 09:33, byl jsem na "venkově" v RF i v USA, ne že by to bylo stejné, ale i v USA uvidíte bídu s lidi bydlící v chatkách, za které by se u nás chataři styděli. Zpravidla na nich ale visely vlajky pruhů a hvězd. I člověk chudý může být vlastencem. Všude je bohatství koncentrováno více kolem větších měst a venkov je na tom zpravidla o poznání hůře. Zdá se mi, ale, že pokrytectví je více směrem na západ než na východ. Tak to vidím já, ST

   Vymazat
 6. Nevím, školy nemám, ale nespletl si autor v překladu triliony s biliony ? Oni to mají v Rusku s těmi velkými čísly trochu jinak jako my a je v tom možné zabloudit !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo jako dluhy usa tolik peněz ani na světě ani není a jejich poskoci jsou též zadluženi až na půdu.

   Vymazat
  2. USA neznaji miliardy, hned rikaji biliony. V Rusku a Evrope nejsou prdli.

   Vymazat
  3. Pro 0:48, v Rusku zřejmě znají líp matematiku a nepletou si miliardy s bilióny a tri lióny a pod

   Vymazat
  4. 9:49
   to je opravdu úsměvné, když tvor z pidinároda poučuje. Takže pro vás do budoucna. Americké mi, bi tri... je mnohem logičtější. Slovo milion vychází z latinského "mille", tisíc. Základním číslem je tisíc a jeho tisícinásobky. Takže mi = 1000x1000^1, bi = 1000x1000^2, tri = 1000x1000^3, kvadri = 1000x1000^4 ....
   Prokládat to milýma Jardama situacis nulami jen znepřehledňuje.

   Vymazat
 7. Trochu jinak s čísly to mají v té slavné "jů es ej".

  OdpovědětVymazat
 8. podobne ako anglosasi - milion, bilion, trilion - milion, miliarda...

  OdpovědětVymazat
 9. opět se potvrzuje staré známé pořekadlo, že nejlepší vláda je ta, která není vidět (prosím nezaměňovat s neviditelnou v ČR)

  OdpovědětVymazat
 10. Pokud Rusko udrží nastoupený trend, bude z něj brzy nádherná země, kde žít, pracovat a vychovávat děti bude jedna velká radost. Nás, pokud se nevyvlékneme z fašistického chomoutu hroutícího se parazitního západu, čeká jen pád, úpadek, bída, teror a služba kanonefutr ve válečných dobrodružstvích západních úchylů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vidite to realisticky. Jeste jste zapomnel rani vstavani do mesity a krakorani muezina z minaretu ve 4 hodiny rano. Pak prace zadarmo pro nove panstvo - smazky.

   Vymazat
  2. 21:17
   Zase to nepřehánějte, muslimové se poprvé modlí až v pět hodin a pětkrát za den. Ranní ptáče dál doskáče.

   Vymazat
  3. Rusko má trend k zničeniu ruského národa. Vláda rovnako tancuje pod Západnnou taktovkou ako aj Babiš.
   Ruskí ekonomickí analytii, ktorí nie sú prozápadní, sa vyjadrujú takto, videl som priame video: Rusko je ovládané gestapáckou koloniálnou vládou, ktorá má za úlohu zničiť ruský národ.
   Rusko je super tvrdá oligarchická kapitalistická krajina, kde sa obyčajnému rusovi žuje horšie ako obyčajnému čechovi.
   Takže mýlite sa, Rusko nebude žiadna nádherná zem, ale zničená krajina odkiaľ ľudia utekajú.
   Detto som počul, že jeden veľký denník robil sociálny výskum, že koľko ľudí by podporili vojenský prevrat voči Putinovej vláde.
   Cifra znela hrôzostrašne, že až 80% opýtaných je za prevrat. Nie za prevrat vedený Navalným a inými prozápadnými parazitmi. Za vojenský prevrat ruských národovcov, o ktorých dúfajú, že možno ostali.
   Niekde mám aj sejvnutý odkaz na tieto slová, aby se to nebrali ako kecy od neznámeho trola.
   Rusko je oligarchická kapitalistická krajina, ktorá svojich ľudí ždíma viac ako rozvinuté kapitalistické krajiny.
   Žiadny záchranca, žiadny vzor, oligarchia v tých najhorších črtách

   Vymazat
  4. Nedivte se. Trump uvolnil na diverzi Ruska 3.8 miliard $. Chabarovsk, Kirgistan, Armenie, Bila Rus. Na ruskem pomezi hori, ne nahodou! Ukrajina decimuje civily a jejich deti na vychode neustalou palbou.

   Vymazat
 11. ....ano, je to zem, kde zítra znamená již včera!.....nějak si nemohu vzpomenout, co mi to připomíná???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ameriku? Země, kde včera prožrali vše na pozítří?

   Vymazat
  2. 8,55
   Docházku do zvláštní školy....?.-)

   Vymazat
  3. Pán zapomněl že to Fučík napsal před před 80. lety a jednalo se o SSSR ?

   Vymazat
  4. 8.55 Ano , za Husáka tu byl klid a pohoda , nebyli tu nezaměstnaní , bezdomovci , exekuce ! Dnes je stát rozkradený , zadlužený , český průmysl , zemědělství , školství zdevastované , většina velkých podniků patří cizím kapitalistům , je malá porodnost , vysoká kriminalita , přibývají muslimové, jsme jen nesoběstačná západní kolonie !

   Vymazat
  5. Nevím sice, jak to myslíte a co vám to připomíná, nicméně Rusko učinilo dramatický skok vpřed, a to na rozdíl od hroutícího se parazitního západu, který, pokud se mu nepodaří zorganizovat krizi nebo válku, kterou zaplatí někdo jiný, jako tomu bylo dosud vždy, tak se zhroutí sám do sebe a zkrachuje. Možná právě koronavirový zločin je takovou náhradní krizoválkou, která přivede celou Evropu a zjevně i USA (ať už chtěně, či nechtěně) do stavu odpovídajícímu stavu po válečné apokalypse. Státy budou ekonomicky na dně, obyvatelstvo zchudlé, zblbé, nemocné nebo mrtvé a státy budou dramaticky zadlužené a odkázané na všelijaké "plány" "obnovy", dramatické "půjčky" všelijakých "dobrodinců" a "zachránců" ... Velmi se domnívám, že ten, kdo bude rozhodující věřitel, tak ten je zároveň i viníkem a organizátorem tohoto stavu.
   Extrémní snaha "opozičních" kašparů, hrubost, sprosťáctví a zuřivá agresivita a aktivita všelijakých trollů, elfů a dozorců diskusí, prozrazují něčí úpornou snahu o udržení kovidu v oběhu a o jeho co největší rozšíření v populaci.

   Zatím to vypadá, že Rusko kráčí zcela jinou cestou a stává se pro mnohé znovu světlem na konci kapitálfašistického tunelu.

   Vymazat
  6. Trefil jste to přesně,naprostý souhlas.Jsme ve 3.světové,ale biologicko-ekonomické!!!

   Vymazat
  7. To svetlo pro lidsko mel byt podle komousu SSSR. Neverili jsme tomu. Videli jsme zemi zaslibenou na zapade, v USA, Kanade.
   Dekuji Bohu, ze jsem skejsnul o sametu v Evrope a nejel dal za louz na divoky zapad! Ja bych tam asi zesilel z toho co se tam deje. Ten scenar ktery nam pripravili vsude kde maji vazaly je podobny tomu, co u nich probiha. Degenerace, dekadence, drogy, smazali rozdil mezi pravdou a lzi, mezi muzem a zenou, uprednostnuji buzeranty. Vladne podlost a prolhanost, statni egoismus, ktery zradi kazdeho 'strategickeho partnera' kdykoliv.
   Rusko se vymyka. Osvobodilo Evropu od nacisticke tmy a za to ho bicuji a neustale ponizuji a provokuji. Rusko vi, ze kazdy jeho dobry skutek je po zasluze potrestan. Je to jeho osud uz 1000 let.
   Stale se musi branit vlkum kolem hranic i supum ve vzduchu. Od nepameti chteji porcovat medveda financovanim vnitrnich nepratel a doufaji na prevrat. Nemaji sanci. Snad nikdy v historii neslo Rusko tak nahoru, hospodarsky i vojensky a nezapominalo pritom na sve obany.
   Pres vsecny sankce a podlosti zapadu otravami, ktere sam dela. Drzme jim palce, jsou nase nadeje!

   Vymazat
 12. Siluanov byl jako Medvedev zapadem dosazeny trockista na sabotaz rozvoje. Belousovuv plan je zameren na realitu a potrebnou modernizaci a zapojuje do financovani vnitrni zdroje, protoze zapadni jsou nespolehlive a podlehaji sankcim. Financovani zapadnim kapitalem je skrze sankce EU a USA velice omezene.
  Bravo Belousove!
  Rusove se zapadem nepocitaji a jdou smerem k Euroazii. Z EU a USA jenom rusofobie a sankce. Evropane budou ale nuceni brzy klepat na dvere Ruska. Bude to nutnost odstranit deficit z dovozu energii.
  Voloda zase vyhraje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zaslouženě.

   Vymazat
  2. Bělousov už konečně dělá pořádek po demokratických liberálech, teď ještě vyhodit šéfku ruské centrální banky Elviru Nabiullinu, která byla do funkce protlačena Mezinárodním měnovým fondem, ovládaným USA a Velkou Británií. Ta škodí rozvoji Ruska, kde jen to jde.
   No a Západní Evropa, to je jen menší poloostrov kontinentu, který se nazývá Euroasie. Malý rozlohou, malý počtem obyvatelstva a dnes už malý i pokud se týká ekonomiky a jejího rozvoje. Zaspala Západní Evropa a ještě si to neuvědomila. Stále si její představitelé myslí, že jsou pupkem světa, a přitom si turecký sultán Erdogan dělá se Západní Evropou (EU) co chce.

   Vymazat
 13. Toz "Zlatá nit" opravdo fongoje a tim i staré indické proroctví toz pricházi opet po sestech letech hositská konstalace co s tem ceské národ odelá abe bel na zlaté niti bodeme vsici videt.....hezké den P.s.

  OdpovědětVymazat
 14. Po zavedení sankcí proti RF v roce 2014, tato vydala vlastní bankovní karty MIR, vydáno už přes 60 milionů karet. Prakticky na každé vesnici kde žije víc jako 100 obyvatel je v nějakém obchodě terminál kde je možné provést jakoukoliv platbu buď hotově nebo kartou.

  OdpovědětVymazat
 15. Vraťe se 30 let zpátky k analýze 17.listopadu 89 aby nám pořád nemazali kolem huby ty bláboly!,,,,, Je to dlouhé čtení. Přečtěte alespoň začátek velkého DIVADLA připraveného CIA a KGB na dobrovolné předání východního bloku za hubičku ZÁPADU. Je to šokující analýza jak svět skutečně funguje.
  https://www.email.cz/download/k/8t9O6KGioJ2cx19ZufL9D9Alhwp2il9PSvFLKub9YxMwIJEwZgnaVMWYz2JRpFtu7LDnelg/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Poslete to Drahosum a Havloidum! Teprve ted se dozvidame, ze na schuze OF o sametu kontrolovala pristup sovetska GRU (spolupracovala s CIA) a nepoustela tam disidenty opravdove, kteri byli politicti vezni a zili v bide. Havel a jeho kamosi jim nedali nic, co dostavali ze zapadu, vsechno sami projebali a prochlastali. Zeptejte se Volfa jak to bylo.
   Dienstbiera a jine zradce na cas zavreli koncem totality, aby z nich pak udelali nove exponenty rezimu po sametu. Ackoliv to byli kovani komunste, par nedelema v komousskem vezeni je tak ocistili a udelali z nich disidenty, sve proamericke poskoky. Byli dokonce s Havlem ve veznici a hadali se, kdo ktere ministerstvo o sametu dostane. Mam na to svedka. A narod pak cinkal klicema a myslel si, ze dela revoluci! Samet byl nejvetsim podvodem v nasich novodobych dejinach, srovnatelnym s unorem 1948.
   Tak jako je COVID-19 nejvetsm podvodem celosvetoveho vyznamu. Jeste nevite? Dozvite se. Vi to i vlada a presto nas umrtvuje, aby jsme sli do kytek. Pohrbivaji nas za ziva. Pro nevedome a nevidome a neslysici viz arfa.cz.

   Vymazat
  2. Poslete to Drahosum a Havloidum! Teprve ted se dozvidame, ze na schuze OF o sametu kontrolovala pristup sovetska GRU (spolupracovala s CIA) a nepoustela tam disidenty opravdove, kteri byli politicti vezni a zili v bide. Havel a jeho kamosi jim nedali nic, co dostavali ze zapadu, vsechno sami projebali a prochlastali. Zeptejte se Volfa jak to bylo.
   Dienstbiera a jine zradce na cas zavreli koncem totality, aby z nich pak udelali nove exponenty rezimu po sametu. Ackoliv to byli kovani komunste, par nedelema v komousskem vezeni je tak ocistili a udelali z nich disidenty, sve proamericke poskoky. Byli dokonce s Havlem ve veznici a hadali se, kdo ktere ministerstvo o sametu dostane. Mam na to svedka. A narod pak cinkal klicema a myslel si, ze dela revoluci! Samet byl nejvetsim podvodem v nasich novodobych dejinach, srovnatelnym s unorem 1948.
   Tak jako je COVID-19 nejvetsim podvodem celosvetoveho vyznamu. Jeste nevite? Dozvite se. Vi to i vlada a presto nas umrtvuje, aby jsme sli do kytek. Pohrbivaji nas za ziva. Pro jeste nevedome a nevidome a neslysici viz arfa.cz.

   Vymazat
  3. 21,52
   PRAVDA,to je pane drahý už 31 ZAKÁZANÉ SLOVO!!!!!!
   Právě díky udavači Havlovi a jeho poskokům!.-////

   Vymazat
  4. 7.40
   Pokud ne AMIOOKUPANT, tak zase pan Havel co, ty ubohý hlupáku!! Taková kreautura se nevidí každý den!!

   Vymazat
  5. 21:52
   Pne, jste jen hnusný, odporný lhář. Ta GRU, vznikla koncem roku 1992, tudíž nemohla do ničeho tady u nás zasahovat! a už vubec ne s CIA.
   Diensbier se ve věznici s Havlem dohadoval kdo, které ministerstvo dostane, tohle myslíte vážně, nebo jste na šrot, zase se ptám co vás vede k tak nechutným lžím!?? Já mám zase svědka, že jste utekl z Bohnic!
   Tady se ptám, proč zde mají prostor takové nesmysly!!!??

   Vymazat
  6. 9.43 To, že se disidenti v kriminále dohadovali na korytech, která převezmou až převezmou moc kolovalo v kuloárech dávno před převratem... a vyšlo jim to.

   Vymazat
  7. 9:43
   Máte pravdu, někteří v tom mají strašný bordel, zapomínají že SSSR přestal existovat v roce 1991.

   Vymazat
  8. Rusko už zaregistrovalo a začíná vyrábět druhou "antiCivid" vakcínu. My zatím posílili Vystrčila o Němcovou.
   TOP 09 nezklamala, zachovala se "pragmaticky (čti = jako svině)"

   Vymazat
 16. 13:38
  To se mužete dnes dohadovat taky s kumpánama co budete dělat za jeden rok!!! Ach jo.

  OdpovědětVymazat
 17. Neco pro ty co chteji fakta:
  https://www.youtube.com/watch?v=74YjKQszaBc&feature=youtu.be

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.