Reklama

úterý 20. října 2020

Skončilo embargo na zbraně vůči Íránu

20. 10. 2020 zelv
Embargo na dodávky do Iránu a také na export z této země konvenčních zbraní vypršelo v neděli. V tento den uplynulo přesně pět let od okamžiku nabytí platnosti společného komplexního akčního plánu (JCPOA) pro urovnání situace kolem íránského atomového programu a schválené na jeho podporu rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2231, jimiž byla určena příslušná doba omezení.

Dříve "přímá nebo nepřímá dodávka, prodej nebo předávání Íránu nebo pro využití v Íránu bojových tanků, bojových obrněných vozidel, dělostřeleckých systémů velké ráže, bojových letadel, bojových vrtulníků, vojenských lodí, raket nebo raketových systémů" bylo možné pouze s povolením Rady bezpečnosti OSN v každém konkrétním případě. De facto však vůči Íránu platilo plné zbrojní embargo. Tato omezení byla součástí dobrovolně Íránem přijatých povinností pro co nejrychlejší dokončení rozhovorů o uzavření JCPOA.

14. října prezident Islámské republiky Írán (IRI) Hasan Rúhání poblahopřál obyvatelstvu země k brzkému zrušení zbrojního embarga. "Pro ty, kteří pochybují o tom, co nám přinesla jaderná úmluva, tak to je jeden z jejích výsledků. Počínaje nedělí budeme moci prodávat zbraně komu chceme a kupovat od koho chceme", poznamenal politik.

Teherán se netají tím, že má zájem o dodávky výzbroje především ze zemí, které měly zásadní přínos pro zachování JCPOA po vystoupení USA v roce 2018. "Po ukončení embarga budeme moci uspokojovat své potřeby prostřednictvím zemí, s nimiž jsme navázali strategické vztahy, včetně Ruska a Číny", uvedl v září ministr zahraničních věcí Íránu Mohammad Džavád Zaríf. "Budeme konzultovat s Ruskem to, co potřebujeme pro upevnění naší obranyschopnosti. Ruská vláda a ruský národ byly a zůstanou s námi v těžkých okamžicích. V tomto ohledu je pro nás Rusko prioritní partner", potvrdil za svou stranu velvyslanec Íránu v RF Kazem Džalali.

V srpnu vicepremiér RF Jurij Borisov potvrdil, že Írán "má velmi velkou naději na získání Ruské (vojenské) techniky" po odvolání sankcí. Moskva "je přesvědčena, že všechny možnosti, které se otvírají v souvislosti s vypršením lhůty působnosti ustanovení rezoluce 2231 Rady bezpečnosti OSN, týkající se vojensko-technické spolupráce s Íránem, budou náležitě zváženy a náležitým způsobem v pravý čas použity na vzájemně výhodném základě a pro blaho národů obou států", uvedla oficiální zástupkyně Ministerstva zahraničních věcí RF Marie Zacharová.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

13 komentářů :

 1. Takže ta věštba Pjakina se naplňuje. Je zajímavé, že se o naplňování napomohl Tramp vystoupením z dohody JCPOA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Iran je hrozna zeme, loni jsme tam byli na zajezde. Predsavte si, kapitalismus a 75% vseho vlastni stat, bidnych 25% iransti kapitaliste. Nic nevlatni zahranici. Klaus by tam mel udelat privatizaci a dovazeli by nejen zbrane, ale VSE, tak jak my. A nemuseli delat; copak statni dluh ma nejake meze? Zvali by cizince na praci.

   Vymazat
  2. Irán je krásná a kulturní země .Má ale smůlu v tom ,že se tam všude kolem usalašili vojska režimu USA ,která v celé oblasti napadá každého.Pak je tam samozřejmě Velký Izrael,který také nenechá nikoho v míru.Neustále ostřeluje a bombarduje Sýrii,Libanon.Nyní je také zapojený do války proti přepadené Armenii.Izrael a Turecko jsou skoro jako bratři.Proto Izrael dodal veliké množství sebevražedných dronů.Jde o další válku proti křestanům.Potřebují do této války vyprovokovat Rusko,které má v Armenii voj.základnu.Velký Izrael je opravdu velká zkáza všech zemí.

   Vymazat
 2. Buďto to v článku nebylo nebo paní dr. Grulichová to přehlédla, ale podstata je v tom, že Írán s Ruskem jednají o brzké dodávce S-400.

  OdpovědětVymazat
 3. Skončilo embargo na zbraně vůči Íránu a zažili jsme jeden z úspěchů administrativy na mezinárodní scéně, řekl mluvčí vlády Alí Rabiei.
  "Mezinárodní společenství v posledním měsíci prokázalo nezávislost a nedodržování šikany Američanů, což byl nový vývoj na mezinárodní scéně," poznamenal.
  Íránský ministr obrany brigádní generál Amir Hatami v nedělním projevu uvedl, že Írán po vypršení embarga OSN prodá více zbraní, než nakoupí.
  "Vzhledem k tomu před rokem mnoho zemí přišlo k nám a my jsme měli diskuse s nimi," řekl Hatami.
  "Půda pro prodej a nákup zbraní je připravena pro Íránskou islámskou republiku, ale samozřejmě, prodeje bude více."

  A čas Rúháního se zřejmě krátí.
  Nyní parlament upustil od plánu obvinit Rúháního.
  Plán impeachmentu nabral v posledních dnech na síle poté, co skupina konzervativních zákonodárců shromáždila podpisy od svých kolegů v parlamentu a vyzvala k vyhnání Rúháního za to, že nedokázal správně řídit ekonomiku země.
  Plán se setkal s pevným odporem mnoha frakcí napříč politickým spektrem, který řekl, že obvinění prezidenta neslouží zájmům země, protože Rúháního druhé funkční období skončí za osm měsíců a proces obžaloby bude trvat déle, než se očekávalo.
  Ve světle těchto skutečností, Ahmad Amirabadi Farahani, člen předsedy parlamentu, řekl v televizním rozhovoru, že Parlament upustil od plánu obžaloby.
  https://www.tehrantimes.com/news/453789/Parliament-drops-plan-to-impeach-Rouhani

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Americký prezident Donald Trump v úterý večer řekl, že chce, aby byl Írán silnou zemí, ale bez jaderných zbraní. Šéf Bílého domu hovořil s příznivci v Pensylvánii, vysílání bylo vedeno předními americkými televizními kanály. Píše o tom agentura TASS.

   "Rozhodl jsem se odstoupit od strašlivé dohody poslední vlády Spojených států o íránském jaderném programu. Pokud vyhrajeme volby, můj první telefonát bude do Íránu," řekl americký prezident.

   Podle něj se HDP Íránu kvůli americkým sankcím snížilo o 27 %.
   "To nechci. Přeji jim hodně štěstí, ale nemohou mít jaderné zbraně," řekl Trump.
   "Chci, aby to byla silná, skvělá země...atd...První zvonění bude s Íránem, jakmile vyhrajeme volby a dojde k dohodě."

   Vymazat
 4. Írán má svoje kvalitní zbraně hlavně protiletadlovou obranu a Rusko prohlásilo že jim prodají S-400.

  OdpovědětVymazat
 5. Ředitel Vnější rozvědky RF: USA připravují revoluční scénář pro Moldavsko, kde se brzy budou konat volby

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020102012679885-reditel-vnejsi-rozvedky-rf-usa-pripravuji-revolucni-scenar-pro-moldavsko-kde-se-brzy-budou-konat/

  Okamura se ostře opřel do Jourové: Tahle sluníčkářská aktivistka dělá ostudu celé ČR

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020102012680039-okamura-se-ostre-oprel-do-jourove-tahle-slunickarska-aktivistka-dela-ostudu-cele-cr/


  OdpovědětVymazat
 6. Díky Hradnímu Vaškovi Prvnímu, Králi opilců, nemáme co nabídnout.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za komunistů se tam dodávalo mnoho věcí. Nejznámější byly cukrovary, také sklo, křišťál a osvětlení. Na to tam byl náš známý expert, osobní přítel šachovy manželky Sorayi.

   Vymazat
  2. Ano, pane 8.46. Ale to byl Havel ještě zavřenej a privatizátor Klaus s partou pábili v Prognosťáku.

   Vymazat
 7. Bejvávalo aneb "zapomenuté" životní epizody, např:

  "První brněnská strojírna do konce roku dokončí výstavbu prvních dvou bloků elektrárny Íránshahr"
  https://archiv.ihned.cz/c1-927493-prvni-brnenska-strojirna-do-konce-roku-dokonci-vystavbu-prvnich-dvou-bloku-elektrarny-iranshahr

  OdpovědětVymazat
 8. Teď prodáváme zbraně Azerbajdžanu. Turek je náš kamarád.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.