Reklama

pondělí 5. října 2020

Spolu s řeckými europoslanci navrhujeme sankce proti Azerbajdžánu

Ivan David
5. 10. 2020

Vedení Evropského parlamentu (EP) minulý čtvrtek na Konferenci předsedů zakázalo předkládat k situaci v Náhorním Karabachu návrhy rezolucí. Podle rozhodnutí vedení EP bychom o válce měli tento týden na plénu pouze „planě žvanit“, ale nemá nám být umožněno o ničem hlasovat. Proti tomto rozhodnutí vznesla protest naše skupina Identita a demokracie (ID), v níž působí europoslanci zvolení v ČR za SPD. Skupina 26 řeckých poslanců za vládní stranu Nová demokracie i přes rozhodnutí Konference předsedů podalo žádost o jednání s možností hlasovat o návrhu na uvalení sankcí na Azerbajdžán. K žádosti jsem připojil svůj podpis, protože si myslím, že nemůžeme jen nečině přihlížet, jak azerbajdžánská a turecká armáda spolu s najatými džihádisty z Islámského státu vraždí arménské civilisty.

Konference předsedů je unijní obdoba Organizačního výboru, který v české Sněmovně připravuje návrh programu pléna. Stejně jako v české Sněmovně budou mít i v tomto případě konečné slovo všichni poslanci, kteří se dnes večer budou účastnit pléna EP. Držte nám palce, aby náš návrh podpořila nadpoloviční většina europoslanců. 

V Náhorním Karabachu se válka stává každou hodinou brutálnější. Včera večer bylo hlavní město Stěpankert kobercově bombardováno zakázanou kazetovou municí. Jde o bomby a rakety z nichž každá nese skupinu náloží. Nad místem dopadu se raketa nebo letecká bomba rozdělí na samostatné granáty, které útočí na velkou plochu. Kazetová munice neumožňuje cílit jen na vojenské objekty. Při útocích touto zbraní jsou ve velkém usmrcováni civilisté. Proto byla v roce 2008 mezinárodně zakázána Úmluvou o zákazu používání, výrobu, držení a přesuny tzv. kazetové munice. Její nasazení je dnes podle mezinárodního práva považováno za válečný zločin.

Azerbajdžánci se město Stěpnakert snaží brutálně vymazat z mapy. Cílenými raketovými útoky napřed zničili elektrárnu a vodárnu. Poté přistoupili k systematickému plošnému bombardování města s cílem zabít co nejvíce civilistů. V městě do včerejšího podvečera zůstávaly pouze ženy, děti a starci. Všichni muži ve věku od 18 do 60 let odešli bojovat na frontu nebo logisticky podporovat mladší kolegy v boji. Večer město připomínalo hromadu suti, pod níž byl neznámý počet mrtvých a raněných. Kvůli přerušení dodávek vody a elektřiny ve městě hrozilo vypuknutí epidemie. Prezident republiky Arajik Harutjunjan proto večer nařídil evakuaci civilistů. S příchodem tmy z města vyjely první konvoje odvážející zraněné i přeživší.

Včera odpoledne a večer se ještě více přitvrdily boje na hraničních frontách. Podle arménského analytika Davida Petrosjana trvají série přestřelek těžkými zbraněmi 6 až 7 hodin v kuse. Na frontě jsou nasazovány i nejmodernější zbraně páté generace. Arménci se podle zpráv z fronty drží velmi dobře. Díky tomu, že bleskově narukovali nejen všichni muži ve věku 18 až 45 let, kteří byli mobilizováni, ale i mnoho dobrovolníků až do 60 let věku, mají obránci dost mužů k zajištění rotací na frontě. 

Narukovali i slavní sportovci. Zpravodajský kanál AMI přinesl informaci že se do bojů zapojil i obránce arménské fotbalové reprezentace Varazdat Harojan, který v okamžiku zahájení bojů nastupoval do letadla mířícího do Řecka. Měl dojednán špičkový kontrakt s řeckým prvoligovým týmem z Larissy. Kufry s kopačkami nechal v letadle a z letiště odjel rovnou bojovat. Z fronty však přichází i smutné zprávy. Mezi řadou Arménců, kteří při obraně vlasti položili svůj život je i několikanásobný šampion Arménie a olympijský reprezentant Tatul Harutjunjan. Kvůli těžkým a místy velmi nepřehledným bojům včera nebyly zveřejněny počty mrtvých a raněných. Odhady hovoří o tisících mrtvých a zraněných. Hranice mezi Náhorním Karabachem a Azerbajdžánem se proměnila v „linii krvavých jatek“ ne nepodobných 1. světové válce. 

Z původních plánů na bleskovou válku, kterou spolu s velením azerbajdžánské armády naplánovali turečtí generálové, se vyvinula poziční opotřebovávací válka. Podle analitika Davida Petrosjana Azerbajdžánci poslali do útoku velkou část své armády. Při arménském úspěšném protiútoku však podle něj byla zničena třetina všech azerbajdžánských tanků a obrněných vozidel. O téměř třetinu letectva azerbajdžánci přišli při úspěšném arménském raketovém útoku na leteckou základnu Ganji. Raketami Uragan (obrázek) se Arméncům z předsunuté jednotky podařilo zasáhnout přeplněný sklad munice. Po jeho explozi „šlo k čertu“ i několik tureckých stíhaček F-16.

Večer arménský zpravodajský kanál Novosti Armenia oznámil, že se po krvavé bitvě armádě Náhorního Karabachu označované Arcach podařilo dobýt pohraniční město Mataghis. Azerové se pokusili během večera o protiútok. Většina z nich však padla do léčky, kterou na ně přichystali obránci z Arcachu.
Před půlnocí Azerbajdžánci ještě více přitvrdili. Na arménskou jadernou elektrárnu Metsamor  podle ruského serveru Avia.pro vystřelili 2 rakety těžké Točka U - v kódu NATO označované jako SS-21 Scarab. Jaderná elektrárna dodává 40% arménské spotřeby elektřiny. Těsně před dopadem na jaderné reaktory je ve vzdálenosti pouhých 45 km od elektrárny zlikvidoval ruský raketový komplex S-300. Pokud by se útok na jaderné bloky podařil, znamenalo by to obrovskou katastrofu srovnatelnou s výbuchem Černobylu nebo havárií japonské atomové elektrárny Fukušima. Po výbuchu reaktorů by radioaktivní spad zamořil i velkou část Evropy.

27 komentářů :

 1. vedení EU - totalitní hnus sloužící nadnárodní korpokracii... téže korpokracii, která v zájmu zachování své moci teď organizuje válku v Náhorním Karabachu jako předstupeň III. světové války v zájmu udržení své moci i za cenu zničení Země... Americký Deep state nebo globalisté, nebo obojí dohromady...

  OdpovědětSmazat
 2. Info je bud stare nebo zavadejici. Armeni maji krute ztraty, nikdo na "dronovou" valku nebyl pripraven.
  Mataghis padl uz vcera nad ranem bez vetsi obrany. Armeni dokazi jen zpomalit utoky syrskych demokratu, tureckych mirotvorcu a azeru a sem tam prejit do protiutoku. Nicmene jen taktickeho charakteru, nikoli strategickeho. Tady Armeni stale ustupuji.
  Azeri take strileli na rozvodnu, nikoli elektrarnu. Azeri by si urcite nechteli zamorit uzemi, ktere chteji okupovat. Tohle mi prijde jako bachorka.
  Jinak Armenum drzim palce. Rusy zavrhli a pravidelne po prevratu pozadovali zruseni ruske zakladny, ted beha armensky premier za Putinem. Dobre jim tak. Turek jen dobre vyhodnotil situaci. Armenum nema kdo pomoci... Izolace od Ruska=snadna korist. Zapad jim tezko pomuze...viz EU parlament v clanku.

  OdpovědětSmazat
 3. Kdyby to byl jen hnus, ono je to horší.
  Jen se podívejte na Škodu Mladá Boleslav, tam je to v plné kráse.
  Když si chvilku poslechnete ČT24 to je eurobída a posluhování.
  Venezuela padla, Bělorusko padlo, Írán nechce prohrát a maličká KLDR se postavila "velkému" presidentu SS Trumpovi.
  SS vyhrožují ČLR, proč?
  USA mají největší počet nakažených, proč se o tom mlčí.
  A konečně bude Koudelka generálem nebo nebude?
  Odpovím, za presidenta Zemana nebude. Asi mu něco vyvedl.

  OdpovědětSmazat
 4. Ještě v tom Rusové nechají Arménii trochu vymáchat čenich za okupaci 7 azerbajdžanských okresů a potom to vyřeší. Tedy pokud dřív nezasáhne nějaká raketa některou z ruských vojenských základen.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:40 Naprostý souhlas. Už 8.8.2016, v den výročí ruské války s Gruzií, Putin Arménii k jednání nepřizval. A to je co říct, protože v té době tam dokonce ještě nebyl ten nikým nevolený Pašinjan, který se premiérem stal až po demonstracích v ulicích a nikoho nezajímalo, že ve volbách získal jen nějakých 7 procent hlasů. A hned na to se v Jerevanu předváděl s Merkelovou
   https://www.youtube.com/watch?v=7USCqPTNOLs

   Smazat
  2. Jaky sankce chcete vyhlasovat. Copak jste nejaky
   Usaci ? Okamzitou solidarni obranu Armenie , je treba neprodlene vyhlasit..
   Od roku 640 se islamisti modli 5x denne a mimo to se snazi znicit svet od Ciny az do Spanelska .
   Strach ze sjednoceni podobne silenych germanu mel kazdej ,ale ze se spoji s fanatickym islamem takovou zrudnost si predstavit ,neni v lidskych silach.
   Zradci podobni Himmlerum pod vedenim Merkel, pak dodavaji miliardy Euro pro Erdogana , Stredni Vychod, syrske SS teroristy smrti ,kteri kopiruji hitlerovske zlociny atd.

   Smazat
 5. Úmluvu o kazetové munici nepodepsaly některé státy - takže pro ně není závazná. Z těch velkých se jedná se nejen o USA, Indii, Pakistán a Čínu, ale i Rusko.
  Jak je to s Azerbajdžánci, nemám tušení.....

  OdpovědětSmazat
 6. Normální člověk musí být na straně Arménů sankce na Azerbajdžán jsou správné. Pokud se trefí do té jaderné elektrárny tak to odskáčeme taky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a nevadí, že je to mezinárodně uznané ´ázerbajdžánské území pod okupací?

   Smazat
 7. Takže další Cchinvali... Vidno kdo je za tím a Kdo to ve skutečnosti podporuje. Nápadně připomíná Jiční Osetii.

  OdpovědětSmazat
 8. To je hezké, ospravedlňuje to vícevektorovost Arménie – také europarlament za ni bojuje. Ale teď vážně: Strašlivý osud vícevektorové Arménie je finálním varováním – ano, pro vícevektorové Srbsko. Skutečně jen blázen poté, co Západ vybombardoval tu zemi a poté, co Západ jí ukradl Kosovo, jen blázen leze na Západ, dokonce jak čur.k si sedne před Trumpa a poslouchá, co má dál dělat. Ale je vidět, že se západní europoslanci staví za bláznivé Armény a máím pocit, že se budou stavět i za ještě větší blázny, Srby. Zřejmě v europarlamentě někteří neznají přísloví Kdo chce kam, pomožme mu tam.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale vzdyt ma vsechno nadnarodni rizeni. Nechapete geopolitiku.

   Smazat
 9. Tenhle konflikt je umele vyvolan zapadem za ucelem destabilizovat Rusko konfliktem na hranicich. Vtahnout ho do valky.
  A tak si dva zebraci davaji pres drzku zbranemi na dluh a nici si i to hovno, ktere maji. A aby to dlouho trvalo, poslal sultan svoje teroristy ze Syrie na pomoc.

  OdpovědětSmazat
 10. Dalsi genocida Armencu. Je to prastary krestansky narod, vzdorujici mulimske presile.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:23
   A Mer-Kheli s celou fašoEU samozřejmě podporují Osmany🤮🤮🤮🤮

   Smazat
  2. mnoho národů v minulosti vzdorovalo a většinou marně křesťanské přesile. tyhle náboženské řeči jsou bezesmyslu

   Smazat
 11. Všichni diskutující včetně p. Davida by si měli poslechnout poslední video V.V.Pjakina. Ten jim vysvětlí, kde je zakopaný pes a proč západ rozdmýchal tlející neshody mezi Azeri a Arménií.

  OdpovědětSmazat
 12. Bohužel, Merkelstán to nepřipustí a posranci přehlasují poslance.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hokarc
   "Merkelstán to nepřipustí"? Vždyť to byla Merkelová, kdo jako první bojoval za uznání genocidy Arménů
   https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/merkelova-podporuje-uznani-genocidy-armenu-353669
   https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/turecko-nemecko-osmansky-rise-genocida-armenie.A160602_094502_zahranicni_ert

   Článek jde na ruku Merkelové, EU i papeži
   https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/papez-frantisek-oznacil-vrazdy-armenu-turky-za-genocidu.A150412_110546_zahranicni_im

   Smazat
 13. Docela by mě silně zajímalo, kdo a proč konflikt začal! Tady bych hledal "poznání"!! Už byl na světě dlouho relativní klid, tak je potřeba zase vyvolat nějakou ostrou a novou válku, aby se kšeft se zbraněmi zase hýbal!! Když se neválčí, nejsou ty správné zisky! Jenom se zamyslete a zkuste jenom odhadnout, kolik jenom jeden den této "války" přinese zbrojařům zisku!!! To jsou astronomické sumy!! Konečně máme ekonomickou krizi a je potřeba "materiál" ničit , aby bylo zase co vyrábět!!

  OdpovědětSmazat
 14. Jeste poznamka... Nevalci azerove a spol proti Armenii, ale proti Arkachu. Veliky rozdil. Oficialni armenska armada hraje mrtveho brouka a soustreduje se jen na zasobovani aby se nereklo. Armenie nevalci, neuznala Arkach. Je dulezite si toto uvedomit. Kdyby valcili i Armeni, bylo by to o necem jinem. Takhle je to k zamysleni...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Artsachu je arménská armáda taky. Děla a rakety létají i mezi Arménií a Azerbajdžanem. Turecké drony byly sestřeleny i v Arménii. Neválčí se ještě naplno celou silou obou armád, ale bojiště se už dávno rozšířilo z předních zákopů Atsachu.

   Smazat
 15. Opět veliké poděkování panu I.D., který tak skvěle pracuje ve frakci I.D. ojroparlamentu. Jasná, uspořádaná a ucelená informace o konfliktu. A.Š.

  OdpovědětSmazat
 16. Tak to je tedy děs běs, ti "naši" europoslanci.

  Vidno, že zvládají politické školení "mužstva" v rámci KKG a "elit" EU, ale selského rozumu při nich pomálu.

  Informační přehled, znalosti, orientace v souvislostech historicko-politicko-kulturního dění v rámci států jest řečeno slovně u nich "nula", ale reakce na pokyny, povely ve vychovaném zadání při svém výcviku značkují "za jedna".
  A ještě se tím chlubí.

  Ach jo! Co s tím, co s nimi?
  Třeba takhle (snad): "Neberu! ...další"

  OdpovědětSmazat
 17. Fandím Ázerbájdžánu.Nějaká protiváha musí být.

  OdpovědětSmazat
 18. BLB je nezničitelný. Zepředu i zezadu se čte stejně.
  Jan Werich

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.