Reklama

středa 21. října 2020

Světe, otřes se!

Karel Sýs

21. 10. 2020


Ve slovníku cizích slov najdeme: „konspirace – spiknutí, konspirační – spiklenecký, týkající se ilegální, podzemní, tajné, nezákonné protistátní činnost.“ Činností provozovaných potají je mnoho, lze za ni považovat i manželskou nevěru. Nejdůležitější z hlediska dřívějšího i dnešního pojetí je však slůvko „protistátní“.

Státy stojí a padají s ideály, s nimiž byly založeny. Je to pravda? Ideály jsou ideály a realita je realita. Vezměme za slovo Masaryka. Dnes už se ví, a ostatně mnozí to věděli dávno, že Masaryk odešel do ciziny nejen se svolením vlády, ale i s úkolem plédovat pro federativní uspořádání říše. Rakousko nebylo jen Kakánií Roberta Musila, ani jen státem blbů Jaroslava Haška. Bylo takové, ale ne jen takové! I tam vládli lidé, kteří viděli když ne daleko, aspoň nedaleko do budoucnosti, a v oné budoucnosti, které se vlády všech zemí bojí, rozeznali neúnosnost současného uspořádání. Patřil mezi ně i následník trůnu Ferdinand, který také nebyl pouhým blbem. Pochopil a snažil se budoucnost ovlivnit. Proto musel zemřít. Překážel plánovačům, kteří měli s Evropou onačejší plány. Rozděl a panuj. Říše musela být rozdělena, rozkouskována na státečky (jako později Jugoslávie, SSSR apod.), volně tvořící sanitární kordón proti jiné říši, jejíž perestrojka z carské na bolševickou se právě chystala.

Edvard Beneš bájil, že hranice přešel bezmála s nasazením života. Muži 28. října se chlubili, kterak strašně tajně konspirovali proti Kakánii, zatímco se dávno ví, že Bienert a potažmo císařská státní policie nad nimi držela ochrannou ruku. Věří snad někdo, že chocholatí netušili, kdo je Marx a spolkli s navijákem, že si v Karlových Varech léčí stávkující žlučník? A že si Lenin zajel v lednu 1912 do Prahy poklábosit s neškodnými menše- a bolševiky o vlivu měsíčků zahradních na zatmění říše, nad níž slunce aspoň občas nezapadalo? Jan Hajšman, protirakouský odbojář, později šéf zpravodajské služby ministerstva vnitra, v knize Maffie v rozmachu zatemňuje Bienertovu úlohu a zároveň se smyslem pro dramatický efekt líčí, kterak c. a k. policie obstarala účastníkům tzv. Pražské konference včetně Lenina bezpečné ubytování v Praze. S legendami o zaplombovaném vagonu vyslaném do carského Ruska se roztrhl pytel. Ostatně právě na tomto případu je možno skvěle demonstrovat slabiny konspiračních teorií. Lenin totiž nejen vybojoval konec válečného běsnění, ale navíc Vilémovy plány dokonale přečural. Asi jako – dovolte velký skok pro lidstvo – „kdosi“ přečural Štěpána et consortes, věřící, že obětováním studenta Šmída, Růžičky či Zifčáka (všimněte si inflace příjmení) jen vymění zkostnatělé vedení za neopotřebované. Obávaná státní policie totiž měla několik rovin. Zatímco 17. listopadu podepisovala její méně poučená část vázací akt s tzv. generálem Teslenkem, vysílala své kmány do osudného průvodu a učila Dráskou, co včas vykřiknout, netušila, že „kdosi“ ji už dávno přečural, podobně jako ještě vyššího zasvěcence Gorbiho na Maltě. Ano, malta na nové evropské zdi již byla namíchána. Kdo jen držel fanku, kdo pouze míchal a kdo určil přesný poměr vápna, písku a vody, to se naše generace nedozví. Natož kdo svedl a čím obloudil Manku alias Raisu! Jistě ne jen dodávkou módních kostýmů z Regent Street.

Sranda je, že to vlastně všichni víme, jenom tomu nevěříme, jako lidoví mudrci nevěří, že é rovná se em cé na druhou, protože je to příliš jednoduché, aby to hýbalo Kosmem! Jak prosté, milý Watsone! A než Watson stačí uvěřit, Holmes už má nové tajné eso v rukávu!

Takhle bychom mohli pokračovat donekonečna a uvést už zmíněný sarajevský atentát, pečlivě vydlážděnou cestu Hitlera k moci (kdo asi byl dlaždičem?), perfidní zákulisí Mnichova, Hessův let do Anglie, dnes a už tenkrát průzračný, Atlantickou chartu, partu z Teheránu i betonovou Jaltu, která – hin se ukáže – nepřestala platit, jen se přeformátovala, westernový atentát na Kennedyho a odprásknutí náhodného či naopak pečlivě vybraného nic netušícího diváka v jistém dallaském biografu…

Laskavý čtenář snad pochopil, že se nechci vyhnout referování o knize Petra Hájka ÚDER s vtipným a trefným podtitulem 10 týdnů, které otřásly světem a dovětkem, který snad opravňuje můj rozvláčný úvod: očima konspiračního teoretika. Ani zdaleka nepojednává jen o covidu!

Jistě, Petr Hájek může být jen teoretik. Kdyby byl praktik, musel by knihu předložit cenzorovi, o jehož identitě nic nevíme, aby, pečlivě zredigována, ještě důkladněji zaretušovala, co se vlastně stalo i co se s námi stane.

Tzv. konspirační knihy se dobře čtou; to není žádné shazování, naopak – rybí tuk maminky odjakživa podávaly se sladkým sirupem. Je příjemné číst, že události se nemusely udát tak, jak nám je servírují Velcí Bratři. Nemusely, ale mohly se odehrát jinak. Státní, respektive společenský převrat 1989 nezorganizovala nějaká kocábka… atd. atd.

Hájkova kniha je bystrozraká! Čte se jako skvělý román i jako parádní kousek inspirované konspirace. Každý si přijde na své. Může souhlasit, může nesouhlasit, ale to je asi všechno, co může udělat. Autorovu kouzlu neodolá!

Jen za sebe bych řekl dvě připomínky. Dvě výčitky. Petr Hájek je silně nábožensky založen, na což hledím s úctou. Ostatně i já jsem silně nábožensky založen. Odlišuji však víru, zbožnost a církev. Hájek tepe církevní neřády, ale občas míří na nepravého; například jeho názor na Luthera je těžko obhajitelný, stejně jako jinak zajisté sympatická důvěra, že určitou část církve lze očistit. Snad lze. Já ale věřím, že lze očistit pouze sama sebe, nikoli organizaci. Vždy se najde dost těch, kdo údajně v zájmu jediného pravého učení vezmou na proroka Izaiáše pilu!

A druhá výčitka. Petr Hájek tvrdošíjně prosazuje podivné rozdělení lidstva na pravici a levici. Ve svém Protiproudu spatřuje protivníky na levici, ač opravdová levice by byla jeho přirozeným spojencem, neboť dnes už nejde o nějaké sečítání úchylek, nýbrž doslova o všecko! A vidět v lidech jako je třeba Biden levičáka, dokonce marxistu (v tom ovšem není sám, tím nás dnes a denně krmí bohužel i skutečně levicoví novináři), to je – jak je v Česku zvykem říkat – přes čáru. Jenže čára je už narýsována, je to kruh kolem nás všech.

Snad ještě třetí poznámka. Petr Hájek patří k těm, kdož – na rozdíl od jeho otce – polistopadový režim přivítali. Jednoho smutného polistopadového dne jsme seděli já a Jaromír Pelc, vyhození ze všech redakcí i dílen mocnářství, v restauraci řečené U bolševika. Stála naproti zadnímu vchodu do tehdy už bývalého sídla ÚV KSČ. O několik stolů dál probíhala schůze redakce Květů, jejímž cílem bylo rozkulačení oblíbeného, leč s režimem si zadavšího týdeníku, a zároveň založení časopisu nového, totiž Reflexu. Hlavní slovo měl tehdy nadšený Petr.

O Petrovi, jemuž vděčím za to, že jsem byl v roce 1974 přijat do redakce Tvorby, abych vedl literární přílohu LUK, později tamtéž Kmen, zárodek ještě pozdějšího, popřevratového OBRYSu-Kmene a pak už jen LUKu, budu psát v pamětech, a jen to nejlepší. Třeba o tom, co jsme společně zkusili s jeho povídkou Exil vinou pseudokomunistů.

Ale chci právě teď říci, že přibývá těch, kdož jsou zklamáni tím, co se s námi všemi děje, se státem, ale hlavně s jeho občany, kteří se mění ve stádo divočáků. Což inteligentní člověk mohl věřit, že znovuzakládáme ráj, v němž nebude vyhozených, vyloučených, vyškrtnutých, zostouzených, stát, v němž se demokracie přemístí z huby do srdce? Co věří, že ještě není pozdě honit bycha? Kdo nebo co je vlastně „bych“? „Kdybych to byl býval věděl, tak bysem tam nechodil.“ Tak nějak naříká malý hrdina Knoflíkové války.

Socialismus bylo možné zlepšit – tím míním vybudovat (jak odporné dnes slovo!) skutečný, demokratický socialismus, o jakém snily celé generace. Naše generace, aspoň její část, se o to snažila.

Kapitalismus zlepšit nelze – lze jen nakrmit plebs, aby nezlobil. A že neexistují proletáři? To nejsou jen vysmívaní dělňasové, kteří prý už vlastně vyhynuli, jako by už nikdo nepracoval rukama, jsou to příkladmo i ajťáci, kteří se zatím mají dobře. Ale nežijeme jen proto, abychom se měli dobře. Dobře se mají vepři určení na výkrm. Ovšem jen na vymezenou lhůtu. Jakmile vyprší, mají se dobře milovníci kotlet i jedlíci bůčku. Z tohoto uzavřeného prasečího koloběhu je nutno vystoupit. Každý něco pro vlast! Ale co? Například budeme spáčům otevírat oči, což Hájkova kniha činí, a dobře činí.

Tož tak.

56 komentářů :

 1. Tak nějak , ale dobře. Socialismus jsem také objevil jako nejlepší státní útvar , kdy si občané budou určovat co chtějí , aby se jim žilo dobře .Minulý socialismus to dokázal a ještě zbyla obrovská radost v kráse hlavně mládí při cvičení na SPARTAKIÁDĚ. Jednou za pět let jsme obdivovali náročné skladby nastupující generace. Sokolové prominou , ale nějak v té demokracii jejich šedá barva zanikla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Sýs(můj SLADKY),sen o demokratickem socialismu

   nam do zakona nepřinese 212 koňur za hodinu práce.
   Zkuste se poučit od kapitalistu a chtejte společně s nami obcany penize jako oni!

   ANO PENIZE a jak to napsal pan Klaus

   TY JSOU V KAPITALISMU GANGTERU NA PRVNIM MISTĚ

   tak pane SYS do toho a napište cože si predstavujetě pod tym pojmem demokraticky socialismus,když tu všichni dobře vime,že jakekoli přivlastky k " demokracii"znamenaji navrat diktatury viz
   lidova demokracie
   liberalni demokracie
   humanitni demokracie

   a tim nas obany chtěji majitelé nam ukradene moci jen tak jedině ohlupovat a nasrat!

   Vymazat
  2. Ona nezanikla! Sokolské hnutí a jeho národní ideály jsou antonymem současnému režimu. Proto nebylo režimem nijak vyzdvihováno ani medializováno, je v podstatě ignorováno. Členové Sokola byli jednou z nejpočetnějších skupin, které kladly nacistické okupaci statečný odpor a zaplatili za to mnoha lidskými životy. Gestapáci po nich šli velice tvrdě.
   Bylo by potřeba oživit podobné hnutí, samozřejmě v nějaké moderní podobě.

   Vymazat
  3. 15:44
   Vy jste pobavil.Pište pohádky dál, docela vám to jde.
   Proto se všichni s tímto nesmyslem rozešli.

   Vymazat
  4. 15:44
   Sokolové tady byli daleko dříve a udělali pro lidi daleko více dobrych věci než ta socialistická ubohá komedie na Strahově.

   Vymazat
  5. Po převratu v roce 1989 kdosi doporučoval obnovit striptýzové bary a pozvat do nich striptérky z roku 1968. Náhodou jsem pobýval v Praze v době konání uboze bezvýznamného sokolského sletu. Bydleli jsme s rodinou na strahovských kolejích. Při procházce kolem stadionů jsme potkali přestárlou skupinu sokolek v cvičebních úborech, které pamatovaly první republiku. Omlouvám se, ale hned jsem si vzpomněl na ten bláznivý nápad se striptérkami. Komunisté oblékali cvičenky mnohem vkusněji.

   Vymazat
  6. 19:10
   To víš, úplný svatozáře mají kolem kebule! 👎

   Vymazat
  7. 19:05 mýlíte se.Baví pouze vaše prostoduchost.

   Vymazat
  8. Nas "socialismus s lidskou tvari" mel nadeji ,ze se lide spoji a zacnou tahnout za jeden provaz,ale skoncil drive nez se mohl rozvinout..
   Nekam a neceho dosahnout..
   Provaz nebyl zadouci pro oba systemy.
   A mozna i ohrozujici..
   V SSSR vladli ukrajinci.U nas prednostne slovak.
   A zase slovak potom.
   Napalm a bilej fosfor je sileny svinstvo, ktery pouzivali hojne ve Vietnamu ,vudci svetove demokracie a ja obdivuji vietnamce ,ze se nedali na cestu odvety jako Severni Korea napr. /Jeste krok a bouchne to/.
   Obdivuji jejich realizaci zit ve spolecnosti narodu a v miru.
   Neobdivuji ty kteri stale zboznuji demokracii a snazi se ji zlepsovat. Nemame /nejsme schopni/,ale zadneho politickeho systemu, to je skutecnost a mit ani nebudeme, lidstvo musi skoncit nejak.
   Nekolik informaci zpusobilo ,ze jsem zacal uvazovat o Goringovi, ktery Hitlerismu skodil svym orientalnim stylem zivota prepychu a lupicstvim ,ale kdyz prislo k veci , zamery a pomoci,/ ktere vzdy slibil/,pokazde bidne selhaly.
   Strasne Hitlerovi, nacistum tak skodil..

   Vymazat
 2. Jediná činnost, která má pro Čecha smysl, je práce pro vlast, práce pro národní komunitu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nic, než vlastní - bílá česká rodina a náš vlastní ČESKÝ NÁROD... nestojí za naše oběti.

   Vymazat
  2. Že jste stejně nemluvili při sovětské okupaci, před 40 ti léty

   Vymazat
  3. 19.13 My jsme nežvanili, ale pracovali. Co jste dělal vy? Protestoval chlastem jako disent?

   Vymazat
  4. 19;13
   A že ty při hadráku před 31lety!!!!

   Vymazat
  5. 19:13 vás někdo okupoval? A jak říkáte třeba takovému "přátelskému" pobytu amerických vojsk v NSR od r.1945 do současnosti a dalším a dalším jejich přátelským pobytům ?

   Vymazat
  6. 23.01
   Oni ti Amíci přijeli na tajňačku v noci a přepadli NSR,,,Nejdříve se dovzdělejte než něco napíšete!!
   20:16
   Vy jste nejenom pracoval, ale taky těm okupantum mával!!

   Vymazat
  7. 9,18
   Rus odešel před X lety,zatímco amiokupant BEZ NEJMENŠÍHO DŮVODU A PROTI VŮLI VĚTŠINY TAMNÍCH OBYVATEL 75 let po konci druhé světové války OKUPUJÍ NĚMECKO,JAPONSKO,JIŽNÍ KOREU,HAVAJSKÉ OSTROVY....!!!!!

   Vymazat
  8. 9.18 Za mávátka možná platili vás a vaše rodiče... a další režimní "Chovné" - my jsme byli, a jsme i dnes, ti tažní, voni disente.

   Vymazat
 3. Tak jako pan Sýs to a tu nedokáže s nadhledem popsat u nás žádný novinář. No pan Sýs je básník a je to snad poslední novinářský básník. Jsem stejného vyznání a přesvědčení.

  OdpovědětVymazat
 4. Ale vždyť už to zkoušeli - asi tak v roce 1985 "socializmus s lidskou tváří".. leckdo to pamatuje, ale v čem měla spočívat ta lidská tvář, nikdo přesně neurčil. Je to stejné, jako reklama některého obchodu hlásá.."zde jsme lidmi"... to jako že jinde jsou nelidé? Nebo zase jiná.."konečně pojišťovna s lidskou tváří"... to jako že ostatní jsou nelidské? Vždyť je to naivní a úplně pitomé, a je dobře, že se lidé naučili tohle přehlížet, stejně jako nikdo už nesleduje v TV uřvané reklamy. Pamatuji si, že před časem Rada pro rozhl.a tel. vysílání vydala nějaký zákon proti řvaní reklam, padly za to i jakési pokuty, a pak ticho po pěšině - reklamy řvou dál. Je v tomhle státě něco, co by nebylo směšné? Nebo dramatické tak, až je to nakonec směšné? Proč teď úplně fanaticky, až posedle věříme, že "stát všemi prostředky brání naše zdraví, když současně nechal umrznout spoustu bezdomovců? Stejně jako americký stát, který se může strhat kecama o rouškách, když simultánně umírají na hlad, podvýživu a bezdomovectví statisíce lidí, proč se pro ně v zájmu ochrany zdraví nic nepodniká? Proč se pro bezdomovce a lidi bez příjmů nepostaví polní nemocnice, ale za pronájem 26 milionů se někde postaví lůžka a zajistí výživa pro jakési jiné lidi, aby "neumírali?" Takže zemřít hlady, na umrznutí, na gangrénu v nohách, kde v otevřených nohách lezou červi - prostě jiný druh smrti lidí, který žádnou vládu nezajímá. Copak nikdo nevidí a nepojmenuje to strašné pokrytectví? Správné vraždy - trestuhodné vraždy - správné války - zavrženíhodné války - zajímavé nemoci - nezajímavé nemoci... a všechno má za následek smrt lidí, takže rozlišujeme lidi na správné a špatné? Kdo je ten špatný, když i o vrahy se staráme mnohem lépe, než o "jakési lidi"? Mně je ze současné doktríny špatně. Tolik pokrytectví snad ještě na Zemi nebylo. Vždyť dnes i názory se dělí na správné a nesprávné - a já musím věřit, že na tomto mém názoru nebude vyhrabáno něco, co není dost servilní s dnešní tendencí a korektností. Nikdy bych byl nevěřil, že se v 21. století dočkáme podobných jevů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No a když pak nebyl socík s lidskou tváří k mání, dostali jsme kapitalismus se směsí tváří sedmilhářů, Meky Mesrů, vlakových loupežníků i hitlerovských válečníků. Radujme se, to jsme si pomohli. A jak se v těch sr...ách daří vám?

   Vymazat
  2. Dík za názor 19.53 - asi to "pomlouvané" bývá lákavé. Za socíku udělali obrovskou chybu, že neumožnili volné rajdání po světě.Každý si mohl ten úžasný kapitalizmus prohlédnout zblízka, a žádný "převrat"by byl nenastal. Vnímám,že se "telka" snaží vynahradit těm zavřeným doma vysíláním té "uplynulé doby" na ČT 3... kde je to ukázkový. Skvělé filmy, skvělé výkony herců, spousty estrád a skutečné zábavy! Život, život, a zase život! Lidi neměli vůbec žádné!!! starosti, závist běžně nepociťovali, každý budoval "svoji rodinu" a ta kultura? Spousta divadel, míst kde se hrálo k tanci, řada hudebních kapel, fůra zpěváků, herců, vystupovaly country skupiny s názvy Greenhorns, Rangers, Wabi Ryvola, Wabi Daněk, byly obrovsky v oblibě tzv. čundry, kdy každou sobotu spousty mladých lidí sbalily usárnu, obuly kanady, a mazaly na vlak na svá oblíbená místa srazů, (Buben,Kokašice, a spousty jiných) kde se hrálo na kytary, spalo pod širákem, a v neděli večer návrat domů. Žádné přiblblé zákazy, omezovačky, příkazy, výmysly, nikdy jste nemusel na "úřad" - jen vyjímečně. Kluci chodili po vzoru Beatles na "máničky" dlouhé vlasy, knír, odrbané hadry proč se asi říká dodnes "zlatá šedesátá?" - a pokud jde o povinnou vojnu? Tak na tu se těšili a mazácké historky se vyprávěly ještě dlouhá léta potom. Zprávy v TV nikdo nesledoval, noviny nikdo nečetl, jména ministrů vlády nikdo neznal. Úžasná doba -bylo by stačilo jen něco doladit. Taky si kladu otázku - proč jsme si to všechno nechali zničit? Co jsme si slibovali? Že budeme jako milionáři - rajdat po světě? Co dalšího? A taky omezování, úřední šikanu, nařízení, zákazy, příkazy.. Čundr v přírodě - vyloučeno! Všechno jen v lajně, odsud potud - svoboda žádná, vyjma těch kreténů, co za svobodu považujou posprejovaný fasády. A co předvádí vlády - politici - kteří se zabývají jen řešením ptákovin? Na lumpy,šmejdy, podvodníky, lichváře a další humus nikdo nemá koule - těm všem nechali občany na drapačku jako rukojmí "kapitalizmu" Tak k čemu to bylo? A úplně nejvíc si pamatuju jejich žvásty, "že nikoho nebudou vodit za ručičku"... a teď? Všechny vodí u huby a na špagátě! Každý už se bojí hubu otevřít ( a nejen plebs) - bez diskuze. Nemám slov.

   Vymazat
  3. 21:43 plně s vámi souhlasím a jsem rád,že nejsem sám,kdo to vidí a vnímá podobně.Po roce 1989 se stalo velice "módní" dehonestovat vše z minulého režimu a mnozí tak dokazovali svojí "odbojářskou"činnost a mnohdy tak umlčovali své špatné svědomí.A postupně se to stalo ve společnosti mantrou,kterou nelze zpochybňovat a kterou dnes očkují už děti ve školách.

   Vymazat
 5. V USA navrhli vyloučit Turecko z NATO!

  A měli nás k tomu přidat.

  OdpovědětVymazat
 6. Velmi pěkné, děkuji. Někteří hňupi nesou shcopni pochopit realitu a zapouzdřili se ve svém primitivním pravo-levém vidění světa. Nejsou totiž schopni pochopit, že svět je jinde - nejsou schopni dalšího duševního rozvoje. Hlupáci. Nebezpeční hlupáci!

  OdpovědětVymazat
 7. Dobře a vtipně napsáno.

  OdpovědětVymazat
 8. Jordan Moreau
  Mon, October 19, 2020, 12:53 PM PDT

  The New Yorker has suspended reporter Jeffrey Toobin and launched an investigation after he allegedly exposed himself during a Zoom call, according to Vice’s tech news website, Motherboard.

  “Jeffrey Toobin has been suspended while we investigate the matter,” a New Yorker spokesperson said in a statement to Variety.

  According to Motherboard, Toobin exposed himself during a Zoom call last week with The New Yorker staffers and the radio station WNYC. Motherboard called the meeting a “d— incident.”

  UPDATED: Toobin was allegedly masturbating during the Zoom call in question, according to Motherboard.

  Toobin, who is also a chief legal analyst at CNN, has been granted time off from the network.

  Tak tohle je elitni super levicovy a zidovsky reporter a pravnik (zidovskeho puvodu) -pardon redakce.Jeden za druhym vyplouvaji ,mlady Biden drogista pervert a dalsi vcetne pizza gate .Buzeranti radi a maji porady verejne na TV .Tenhle si lestil saska pri interviev a ukazoval se .Parada jeden lepsi nezli druhy

  OdpovědětVymazat
 9. Tak ke Covidu... prý našim marodům mají pomáhat AMERIČTÍ VOJÁCI (sic!) Tak naco máme máme naši předraženou operetní armádu? Na mávání naší vlajkou v cizině za cizácké zájmy? ČUJI PĚKNOU KULIŠÁRNU!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No - jenom aby to byla péče o "marody" ( bezpříznakové) nasranost lidí obecně vzrůstá, ani covid moc nezabírá, a tak se musí "přitvrdit" - pokud sem američtí vojáci skutečně dorazí, důvod bude jinde. Jak se media neustále snaží vyprovokovat synonymum "majdanu" musí být na to politická scéna připravena. V Americe je občanská válka na spadnutí. Rozhodnou volby v USA - po nich covid buď ze všech zemí rychle zmizí, nebo se prosadí názor, že pro zachování zdraví jedněch, se musí pozabíjet druzí - ti neposlušní. To se uchytí - a nejen to, mezi českými občany se to uchytí s nadšením.

   Vymazat
 10. Ano, přesně tak. Vystoupit už konečně z infernalniho prasečího koloběhu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vystoupit z toho do čeho jsme byli vstoupeni - to se dá?
   Náš mrňavý vlezřiťkový protentokrát založili chazaři z volového strítu jako šavli do břicha Ruska, kterému tenkrát dovezli dobytčáky rudou revoltu s cílem ho rozdrobit na desítky knížectví co je možno koupit je na tržnici a čerpat zdroje.

   Po druhé válce nás obnovili jako nárazník vůči germánům a teď z nás udělají trojmoří (vždy to bylo pouze válečné pole a otrocká kolonie a tím jsme i nyní). I kdyby všichni ovčani hýkali stejně (vystoupit, ustopit, postoupit), tak se nic nestane, dokud to chazarům sype a mahral je chrání.

   Vymazat
 11. Po všem co bylo o socialismu napsáno zvláště po roce 1989, bude vypadat minimálně podivně, když řeknu, že v socialismu lze vidět dosud nejspravedlivější systém. A to z jednoduchého důvodu.

  Skutečná svoboda jednotlivce je plně závislá na svobodě všech kolem něho. Pokud si může někdo v dnešním systému koupit pro sebe a pouze pro sebe větší prostor, a vydává to za svobodu, dělá to vždy a za každých podmínek jen a pouze na úkor omezení svobody a práv druhých. Ale protože jsme společenskými bytostmi, nelze chápat svobodu jako individuální jev. Protože pak je to "svoboda" "vůdce" stáda lidoopů, tak jak je to obvyklé v divoce žijících tlupách opic. Nic víc.
  Socialismus dával mnohem větší prostor všem svým členům společnosti a jejich svobodu se snažil chránit.

  Bohužel jednak se "najelo" na hodnotový žebříček zcela typický pro kapitalismus, čili kolik toho všeho harampádí mám (co jiného za peníze koupíte? Vždyť si za něj nekoupíte ani to zdraví! Jak se dnes znovu a znovu potvrzuje. A ani ten rozum ne.). Jednak se ČÁST "elit" v socialistických státech cítila "poškozena" právě tím, že si nemůže užívat svá privilegia, jako ta na "západě". Nepochopila, že drtivá většina z nich by se nedostala do řídících funkcí ani náhodou, za jakýchkoli jiných podmínek. A že její "svatou" povinností je POUZE sloužit, tak jak vedení má. Šlo to od Trockého, Bucharina a další, přes Chruščova, až to došlo ke "konečnému" zrádci socialistických myšlenek (nebo chcete-li komunistických) Gorbačovovi. A také samozřejmě probíhal nátlak ze stran kapitalistických států, prostřednictvím agentů vlivu, koupených, stejně jako "obyčejných" agentů.
  Ve světě, přes obrovský odpor, myšlenky socialistické nebo chcete-li spravedlivější společnosti nezemřely. Stačí se podívat do Jižní Ameriky.

  Svoboda jednotlivce tak končí tam, kde končí svoboda společnosti ve které žije.

  OdpovědětVymazat
 12. https://email.seznam.cz/?hp#inbox/102087
  FW: Co řekl císař Zikmund, syn Karla IV, už v 15. století - tři dny před svojí smrtí!!! FASCINUJÍCÍ !

  OdpovědětVymazat
 13. Klobúk dole pred takýmto literárnym výkonom na tému histórie a súčasnosti. Fakty sú nepríjemné a priniesli veľa zla, ale v tomto článku sa " dobre " čítajú. Plač s úsmevom ?
  Čítam niekedy aj pána Hájka na protiprúdu. Súhlasím s výčitkami na jeho adresu. Pri čítaní musím isté pojmy a pasáže preskakovať, lebo mám husiu kožu z jeho zafixovanej predstave o minulosti a viere.


  OdpovědětVymazat
 14. Konspirace a jeji podobenstvi. Mam alkohol testr a vidim na disleji pri jeho pouziti vidim ihned jestli jsem pozitivni ci negativni. Pri testech na covid jsem odkazan na zpravu z hygienicke stanice a treba az za 7 dni vim, ze jsem pozitivni, ale ... Mam verit vysledkum, kdyz denne stoji testy v CZ kolem 30 ti milionu, mam verit, ze se nejedna o konspiracu? Kdo byl v mem okoli testovan byl pozitivni. Neskoncili v nemocnici a hlavne vubec nemeli zadne priznaky. Nenecham se testovat ani pod pohruzkou pokuty. Vse je konspirace a datum na testech je 2018. Co vice dodat ...

  OdpovědětVymazat
 15. Pan Sýs je pro mě absolutní špička. Pamatuji si dobu, o které i hovoří a některé lidi, o kterých hovoří jsem i letmo poznal. Má absolutní pravdu, obdivuji, jak to umí napsat. Schovám si ten článek jako perlu, kterou si přečtu rád kdykoli.

  OdpovědětVymazat
 16. Zajímavá zpráva: Ve Vesci u Prahy byla vyvinuta metoda testu ze slin. Test koupíte v lékárně, do plastové zkumavky dáte trochu slin, zašlete jej do Vesce a tam robot provede okamžitý test, výsledek Vám přijde na Vámi zvolený způsob. Prodej začne začátkem listopadu.

  OdpovědětVymazat
 17. U TGM ani jinych hlavounu jako treba Castra na Kube jsem si nikdy nebyl jist v tom, co bylo u nich silnejsi. Byla to snaha neco pro sve krajany udelat, nebo to byla touha po moci, ucte a prebendach? Who knows?

  OdpovědětVymazat
 18. Plandemie uspesne globalistum funguje, mohou byt spokojeni. Diky nasim zradcum a pitomcum jedeme s kopce stale rychleji. Oni zastavuji nasilim promorovani a tak ho prodluzuji do bidy a nouze. ve spolecnosti. Koleduji si o revoluci ovcanu. Je prece jasne, ze utrpeni prestane jedine imunizaci spolecnosti. Ochranu a peci je treba venovat starym, nemocnym.
  Soucasny postup povede k zadluzeni a uplne zavislosti na bankach. Maji to vymakane, nema to chybu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano 20.29 - nehledě ani k tomu, že zde žádné "utrpení" není, když nepočítáme ta umrtvená města zavřením služeb, omezením společenských aktivit, a mnoha dalšího, v době před vánoci, kdy by to mělo být přesně obráceně. Už nám zničili Velikonoce, teď nám zničí Vánoce - nikdo mi nevymluví, že je to odněkud řízené, členové naší vlády šílí strachem, a vždycky musejí čekat, až dostanou další pokyn co dál, lékaři už mlčí, - taky proto je to tak zmatečné. Kdyby to řídila jen naše vláda zcela samostatně a jen z výsledků ověřeně získávaných u nás v lékařských ordinacích, bylo by to výhledově zkomponované logicky a nebyl by v tom tak nehorázný zmatek. Ten přichází ze zámoří - kde je předvolební zmatek smrtící.

   Vymazat
  2. 21:58 Kdo to je oni ?
   Podívejte se do zrcadla, jste to vy a já taky, nejsou oni, jsme to my. Tak křečovitě jsme trvali na rozvolnění, chybou vlády bylo jen to, že nás vyslyšela. Lítáme v tom všichni stejně. Teď je poslední čas netruovat a pokusit se disciplínou brzdit a možná získat trochu prostoru pro Vánoce, jinak je všechno v čudu. Stejně se nevrátíme do stavu před rokem, nic si nevytrucujeme, čím dříve se s tím smíříme, tím lépe.

   Vymazat
  3. 20:29
   Ti co promořování přežijí, stejně nedosáhnou klasické imunity. Myslím si, že je to lákavá cesta, neklade žádné nároky, ale její úspěch je minimálně nejistý. U Švédska, dávaného za vzor, možná jeden z hlavních faktorů je hustota obyvatelstva (22lidí/km u nás asi 137/km) a možná jsou i disciplinovanější a cena životů je u nich méně důležitá. Nebudu "rozumbradovat", protože volba cesty k řešení je opravdu složitá.

   Vymazat
 19. Opět vynikající pan Sýs. Klaus kdysi povídal … jen víc takových Kožených … A já pravím … jen víc takových Sýsů ! Protože takoví jako Karel Sýs jsou mnohem důležitější pro společnost než Kožení. Hajšmana už mám objednaného přes antikvariát. Díky za tip. Ti co stojí za oponou si s námi hrají jako kočka s myší. Tak například protagonisté KSB je označují termínem Globální prediktor, Karel Gott mluvil o tzv. iluminátech, Chazin mluví o tzv. předpovídači, Jan Campbell mluví o nejvyšším patře globální politiky, kam se nepodívá snad ani takový Putin. I když si myslím, že právě on ví o koho se jedná a hraje s nimi rovnocenou partii. Stejné je to s koronavirem. Je to hra ve hře. Hra, která je součástí mnohem širší hry planetárního rozsahu. A při té hře umírají lidé. Nakonec i světová válka byla svého druhu taky hra a žádná selanka to nebyla. Největší problém spočívá v tom, že existence těchto plánovačů se jeví až s odstupem desítek nebo dokonce stovek let. Zatím s nimi běžná populace nedokáže hrát vyrovnanou partii. Nebo dokonce tyto hajzlíky převést. Hezký obrázek. To je Hieronymus Bosch, že ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trochu jsem Kaju znal,byl opravdovej vlastenec a co rikal bylo motivovany obavou o jeho narod.
   Policejni rada Bienert v 1918 ve spolupraci se slavnym ceskym detektivem Bubnikem a ceskymi zeleznicari zastavili tri vagony s archivy seznamy zradcu, udavacu aby zustaly u nas.Ticho po pesine..
   Stechovicke a Zbraslavske archivy odvezli americane a potom je vratili..Ticho po pesine..
   V 1989 zase taky obvykle zmizeni a ticho...

   Vymazat
 20. Doporučuji k přečteni knihu Černé labutě. Na rozdíl od všech milovníků konspirací dojdete k závěru, že historie je směska náhod, konkurence a existujících struktur. Stejně jako biologická evoluce. Tím nechci říct, že konspirace neexistuje, ale často je výsledek jiný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nesmíte brát toho Darwina tak vážně ..
   Směska náhod, konkurence a existujících struktur v historii biologické evoluce nic nevytvořila ani nevytvoří ..

   Biologická evoluce si jde svojí cestou a všechny uvedené "náhody" a vlivy vybočující z jí vytyčené cesty eliminuje jako chyby systému. Chyby ve složitých systémech vedou k jejich zhroucení, to Evoluce života na Zemi nepřipouští a tvrdě na to reaguje.

   Výše popsané jsou ty Černé labutě a také Covid, který Evoluce převzala z rukou debilních konspirátorů a usměrní ho nikoli podle jeho debilních stvořitelů, ale podle svého evolučního zaměření a potřeb ..

   Vymazat
 21. Obávám se, a to nikoli s jízlivou škodolibostí, nýbrž se smutkem v srdci, že s lidmi, jací byli, zlepšit socialismus nebylo možné. A že totéž, pokud jde o možnost změny k lepšímu, platí i dnes. S tím rozdílem, že tehdy šlo alespoň o upřímně míněnou snahu altruistické části mocenské menšiny zlepšovat postavení většiny. Kdežto dnes společenský systém už zcela odpovídá kvalitě člověka - menšina vlivných prospěchářů bez zábran a ohledů si systém zcela přivlastnila a kontrole/změně, kromě globalizování vlastního vlivu, uniká tak, že část většiny získala na svoji stranu vidinou budoucího vrchovatého koryta, část si za to koryto koupila, největší část, tvořenou pasivními/neškodnými ovčany ignoruje a hrstku orientovaných aktivních odpůrců, usilující o změnu, dehonestuje.
  Takže stačí-li plebsu být nakrmen a dojen a vidina lepší budoucnosti ba ani hrozba neexistence budoucnosti ho k aktivitě nemotivuje, co s tím, autore, naděláme...

  Jaromír Habr

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Covid lidstvo srovná ..., zase se vývoj -evoluce vrátí na správnou cestu ..

   Vymazat
  2. Nevím, jestli rozpad civilizace nakonec si sama nepřivodí svou neschopností se přizpůsobit nové situaci a změně hodnot. Co budou dělat ti, co chodí celý den s mobilem u ucha, ti co tráví volný čas jen na síti. Stačí si představit jen vypnutí elektřiny. Navíc konec korzování v obchodních centrech, konec restaurací , konec polotovarů... Kdo z nás si umí ještě něco jednoduchého uvařit na ohníčku, nebo lovit do pasti ? Doufám, že svou hloupostí nedotlačímme naši civilizaci až do této propasti.

   Vymazat
  3. Pane Habr. Někdy kolem toku 60 při nějaké příležitosti babička říkala: Žijete ve velké rozmařilosti a to nemůže dopadnout dobře. Protože jsem jí jako puberťák oponoval řekla: No já si pamatuji dobu kdy bylo všeho dostatek a potom přišla doba, že lidé vyhrabávaly kořínky aby zůstaly na živu. Takže jak se říká NIKDY NEŘÍKEJ NIKDY.

   Vymazat
  4. Pokud si lidstvo přivodí vlastní konec, pak to dle mého mínění bude proto, že člověk se vymknul základnímu biologickému nastavení, a to jednoduše proto, protože k tomu dostal příležitost v podobě (ve srovnání s ostatním životem na Zemi) vysokého intelektu (a v jeho důsledku i schopnosti o sobě rozhodovat a tedy i naplňovat si libido nepřirozeně vysokou měrou obcházením přirozených a současně nutných korigujících mechanismů), ale již nedostal potřebnou míru sebekorekce, jež by nevýhody a rizika vysokého intelektu kompenzovala. A v tomto smyslu je na tom hůř, než kterýkoli jiný živočišný druh - člověku nestačí se nasytit, zajistit si přežití a reprodukci, ale chce stále víc pohodlí. A nikdy ho nemá dost, chce stále víc. A když stále víc nedostává, je nespokojený, cítí se ukřivděný a hledá způsoby, jak své pošetilé nároky uspokojit, a to jakkoli, tedy i na úkor ostatních lidí či budoucnosti, ať osobní či druhové.

   Už staří myslitelé věděli, že štěstí vyžaduje úsilí. Stejně jako že skromnému ke štěstí stačí málo, kdežto pošetilému nic na světě. Ale to nás nezajímá. My chceme všechno a bez úsilí. A když to nefunguje, nikdy se nezeptáme, proč. Protože než si přiznat vlastní pošetilost a přijmout nutnost zásadní změny hodnot, je jednodušší a příjemnější dál v pošetilosti pokračovat. Mimochodem soudím, že všechny ideologie dnes mají jedno společné - jsou pouhým bludem, vyhýbajícím se podstatě a hledajícím způsob, jak nejlépe uspokojit naši pošetilost. A liší se právě jen tím způsobem, jakým ji chtějí uspokojit, a koho při tom preferovat.

   Takže vidím jen dvě varianty naší budoucnosti - buď nám osud dopřeje dostatečně důraznou lekci pokory, která nám alespoň na chvíli vrátí schopnost radovat se z pouhé existence, a to ještě dřív, než se zničíme, nebo už to nestihne.

   Jaromír Habr

   Vymazat
 22. Pane Sýs moc rád bych ten lepší socialismus ale bohužel to je nereálné co čtu komentáře mladých tak to určitě nepůjde.

  OdpovědětVymazat
 23. Kdybysem to býval věděl, tak by sem sem nechodil.....přesněji citát.

  OdpovědětVymazat
 24. Lidi, zpytujme svědomí. Jak jsme mohli socialistickou budoucnost směnit za tuhle korporátní fašistickou smrdutou jímku?

  OdpovědětVymazat
 25. 1:17 Souhlas.
  Jo my opravdu dokážeme zvorat všechno. Kdyby jsme dostali darem Ráj tak vyženeme Adama s Evou fofrem pryč, přece se nebudeme s nimi dělit. Žádného hada k inspiraci nepotřebujeme, toho můžeme vynechat. Vedení vlastní chtivostí, sežereme všechny jablka ze stromů sami i kdyby jsme měli puknout. Poznání nás však mine, tak jedeme díra nedíra dál a za všechno můžou jiní, jen když se natírá.

  OdpovědětVymazat
 26. Totáč, či posttotáč ? Je to za jedny prachy, vždy se najdou aktivistů, kteří za žold to vnucujou. Už se zase cenzuruje, kádruje, sleduje. Možná to dokonalé šílenství opravdu skončí neviditelným covidem. První milion obětí mě zarazil, dnes jsem ve stavu netečnosti. Koukám v TV já svobodobojovné občany juchající na Staromáku a je mi jich líto. Nemůžou do baru, fitko jim zavřely, je mi jich líto. Já zatím ještě mám kafe a cigáro - pohodu..

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.