Reklama

úterý 6. října 2020

Tah Erdogana Ázerbájdžánem

Rostislav Iščenko

7. 10. 2020 ukraina
Po vypuknutí další spirály arménsko-ázerbájdžánského konfliktu v Karabachu, během něhož byl Ázerbájdžán aktivně podpořen Tureckem, se v ruské společnosti rozvinula standardní debata na téma "zda ochrání Rusko Arménii". Přičemž ani stoupenci pozice "ochrání", ani jejich oponenti nevidí, že předmět jejich debaty je velmi vzdálený od skutečnosti. Jde o to, že Rusko už ochránilo v Zakavkazsku i Arménii, i Ázerbájdžán před nimi samotnými.

V květnu roku 1994 Rusko zastavilo arménský útok v okamžiku, kdy se ázerbájdžánský stát hroutil na pozadí katastrofických porážek na frontě. Státní převraty a pokusy o jejich provedení byly všedností, armáda byla demoralizovaná a neschopná bojovat, a potenciální vojenská podpora Turecka byla paralyzovaná nedvousmyslným prohlášením Íránu, že je připraven vystoupit v takovém případě proti Turecku.

Následujících několik desetiletí Rusko zajišťovalo přežívání Arménie v podmínkách prakticky celkové blokády, organizované Ázerbájdžánem a Tureckem, k nimž se periodicky připojovala Gruzie. Bez takové podpory by Arménie dávno neunesla těžkosti ekonomických problémů, ztěžovaným nutností udržovat neuznanou NKR (Náhorno-karabašskou republiku, pozn. překl.).

Přitom vojensko-technickou spolupráci Rusko uskutečňovalo s oběma státy, kriticky důležitou však byla výhradně pro Arménii. Ázerbájdžán měl tureckou alternativu, k tomu příjmy z prodeje uhlovodíkových surovin dávaly možnost nákupu jakýchkoliv druhů zbraní a techniky na světovém trhu. Prodejců v této oblasti je vždy dost.

Nakonec to nejdůležitější. Rusko stále hasilo pokusy o obnovení konfliktu. Je třeba chápat, že bez vnější zdržovací síly nebyly Baku a Jerevan s to ani udržovat konflikt ve stavu zmrazení. Místní politici se dostávali do situací, kdy bylo pro ně jednodušší bojovat do posledního Arména nebo Ázerbájdžánce, než se pokusit nalézt kompromis. Lze s jistotou prohlásit, že, kdyby Rusko nezastavilo válku v roce 1994 nebo kdyby dovolilo, aby znovu vzplanula, pak by během uplynulých dvaceti šesti roků v Arménii a Ázerbájdžánu obyvatelstvo důkladně prořídlo, navzájem by si zbourali ekonomiky a podlomili základy státu, že nyní by šlo o přežívání samotných národů na jejich historickém územích (ale ne v diaspoře).

Takže Rusko trvale uskutečňuje konstruktivní (politické a diplomatické) zasahování do tohoto konfliktu. Prostě naši lidé, zpravidla, termínem "zasahování" předpokládají přímé vojenské působení na stranu nebo strany konfliktu. Ale to, i když to vypadá efektivně v televizi, zpravidla bývá destruktivní (pokud nejde pouze o donucení k míru bezohledného agresora). Tak i nyní se Rusko pokouší politickými a diplomatickým prostředky vrátit strany, stojící proti sobě, do výchozího bodu, o zmrazení bojových operací a navrátit je za jednací stůl.

Třebaže se to zdá být ze strany proarménskou pozicí, jelikož to umožňuje Jerevanu zachovat kontrolu nad Náhorním Karabachem a obsazeným v roce 1994 vlastně ázerbájdžánským územím, ve skutečnosti je postup Ruska zaměřen stejně tak na ochranu zájmů Baku, jakož i Jerevanu.

Jednoduché srovnání vojenského potenciálu Arménie+NKR a Ázerbájdžánu ukazuje, že ani jedna ze stran není schopna dosáhnout plnohodnotného vojenského vítězství bez vnější podpory. Nyní se zdá, že takovou podporu je Ázerbájdžánu připraveno poskytnout Turecko, alespoň Erdogan učinil několik nedvousmyslných prohlášení k této záležitosti. V podobných situacích však turecký lídr příliš často dělal podobná prohlášení, a potom se smiřoval s tím, že jím vyznačené "červené linie" se nejednou protínaly, než aby se předpokládalo, že Turecko, které je v konfliktu se všemi svými sousedy, se odváží začít bojové akce proti státu, který je oficiálním spojencem Ruska, navíc s tím, že spojenci Turecka v NATO (nejen USA a Francie, ale dokonce podporující Turecko v Libyi Itálie) jednoznačně nepodpořili pozici Ankary. V daném případě je pozice Ruska a pozice toho, co se u nás stále ještě ze setrvačnosti nazývá "světovým společenstvím" jednotná, a není ve prospěch Turecka.

Ano, Turci poskytli a, možná, ještě poskytnou Ázerbájdžánu podporu prostřednictvím instruktorů a vyzbrojení, možná podstrčí několik tisíc žoldáků, může být dokonce zapojeno ve druhé linii pár stovek skutečně tureckých vojáků. Ale pro Ankaru překračovat meze toho, co je nazýváno hybridní válkou a přistupovat k bezprostředním vojenským operacím ve prospěch Ázerbájdžánu se podobá smrti. Turecko má kolem příliš mnoho nepřátel, s nimiž jsou vztahy na hraně válečného konfliktu. Hybridní válku v Zakavkazsku však Turecko vyhrát nemůže. Rusko a Írán jsou s to pumpovat do Arménie výzbroj do té doby, dokud bude mít u Arménů kdo bojovat. Třebaže obyvatelstva má Arménie méně, než je obyvatelstva v Ázerbájdžánu, je možné pochybovat o tom, že vojáci Jerevanu brzy nedojdou (a ještě není známo, komu vůbec dojdou dříve). Přičemž, jak se už stihl svého času Erdogan přesvědčit, Rusko ovládá i mechanismus použití ekonomických sankcí, přičemž, na rozdíl od amerických, fungují a bijí velmi bolestně.

Takže se zdá, že Ankara speciálně nastrčila Baku do bojů, podle principu: ať Ázerbájdžánci tahají kaštany z ohně. Když se zadaří, tak hlavní bonusy v podobě prudkého posílení vlivu v Zakavkazsku získá Turecko, když se to nepodaří, Ankara bude dělat, že ani moc nechtěla, prostě procházela kolem.

Původně Erdogan podal přihlášku na vstup Turecka do okruhu zprostředkovatelů, účastnících se urovnání daného konfliktu. Myslím, že to je také mez tureckých snů. Ovšem technické provedení plánu je takové, že jeho realizace se jeví nemožnou. Na rozdíl od Minské skupiny, v níž spolupředsedové (Rusko, USA a Francie) víceméně s úspěchem zachovávají minimálně vnější nezaujatost a stejný vztah ke stranám konfliktu, Erdogan jednoznačně prohlásil, že Turecko bude podporovat Ázerbájdžán i na bojišti i za jednacím stolem.

Ale proč je za jednacím stolem Ázerbájdžán ještě sám? Baku je zcela s to samostatně zformulovat a hájit své zájmy. Ať si Ankara s ním hovoří ve sboru jak chce, hlasitěji tento hlas znít nebude, třeba proto, že kromě slov nemá Turecko co nabídnout,: jak už bylo řečeno výše, pokus "podpořit Ázerbájdžán na bojišti" bezprostředně (tureckým vojskem) povede Turecko k rychlé vojensko-politické a ekonomické katastrofě. Turecký stát se může ocitnout v situaci horší, než byla ta po první světové válce, kdy bylo poražené Turecko málem vráceno do hranic Rúmského sultanátu z roku 1182 (přibližně třetina nynějšího území).

A proto zaujmutím angažované pozice, předem odmítající úlohu nepředpojatého zprostředkovatele (čestného makléře), se Turecko zahnalo do kouta. Jediná varianta, která mu poskytovala relativní úspěch, spočívala v naději na rychlé snížení obrany Náhorního Karabachu v důsledku nenadálého úderu značné přesily. V takovém případě by podstatné rozšíření kontroly Ázerbájdžánu nad sporný územím dělalo nové zmrazení konfliktu přijatelnějším pro Baku. Ankara přece demonstrovala svou schopnost silou řešit staré diplomatické problémy. Ale to se nestalo, a nyní každý den bojů zhoršuje mezinárodní pozice, jak Turecka, tak i Ázerbájdžánu.

Erdogan vyjádřil nedůvěru jak Minské skupině, tak i celé OBSE, čímž sjednotil proti Turecku mnohé země (s protikladnými zájmy), kterých se přímo nebo nepřímo dotkla jeho vyjádření. V odpovědi z Washingtonu a Paříže nejen zazněly výzvy k zastavení palby (což je v rozporu s pozicí Turecka), ale také "byli spatřeni" bojovníci a teroristé, které Ankara do Ázerbájdžánu přesunula ze Sýrie a Libye.

To opravdu zhoršuje mezinárodní pozice jak Turecka, tak i Ázerbájdžánu, jelikož zapojení členů teroristických organizací do bojů (když je "uviděl" Washington, dokazovat už není třeba nic) činí mezinárodní vojenské vměšování legitimním. Zasahování to bude (pokud bude) očividně nikoli ve prospěch Turecka, přitom realizovat ho v Zakavkazsku (jménem světového společenství) může jenom Rusko. Francie a USA jsou schopny pokousat Ankaru ve prospěch Řecka ve východním Středomoří, zkomplikovat život Turkům v Libyi a Sýrii, ale do Zakavkazska je jim cesta zavřena - dokonce přes Gruzii (která zatím přizvukuje Ázerbájdžánu, nikoliv až tak proti Arménii, jako proti ruské vojenské základně v Arménii) je logistika příliš složitá, a jiné cesty nejsou vůbec.

Proto, myslím, ne náhodou ministr zahraničích věcí Turecka Mevlut Čavušoglu při včerejším setkání s ministrem zahraničí Ruska Sergejem Lavrovem náhle projevil maximum konstruktivnosti a, podle výsledků setkání, ministři vyzvali obě strany konfliktu k okamžitému zastavení palby. Dříve Turecko prohlašovalo, že zastavení palby je možné až poté, co Arméni úplně vyklidí Náhorní Karabach. Zřejmě přišla chvíle se tvářit "nejsem taková, čekám na tramvaj".

Ostatně, několik dnů až pár týdnů, aby nenápadně během jednání o zastavení palby ještě pobojovala rukama Baku (v naději dosáhnout zlepšení pozicí), Ankara ještě má. Ale také riziko, že narazí na nepříjemné překvapení, každým dnem narůstá.

Článek byl opublikován 2. října.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

34 komentářů :

 1. Opět NATO ukázalo že je obranné uskupení bránící mír a svobodu kdekoliv na světě. Ještě zdůvodnit přesun členů Islamského státu do Azerbajdžanu, ale to nám určitě Petříček fundovaně vysvětlí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NATO je zástěrka pro amiokupant a jeho vraždění a podporu vlastizrádců po celém světě.... viz Nevalný a Tichanovská 🤮🤮🤮🤮

   Vymazat
  2. Je potřeba našeho tureckého spojence podpořit, brigáda rychlé erekce by měla našemu muslimskému spojenci přispěchat na pomoc a přidat se k těm mohamrdánských džihádistům konečně skoncovat s těmi otravnými Armény, ohrožujícími náš skvělý svět svojí dotěrnou existencí...Vždyť se tam bojuje (slovy p-residenta Zemana) za Prahu, za Prahu muslimskou, jakou ji chtějí Pyjáti, ODS, STAN, kterým jste vyjádřili podporu a které jste tak skvěle podpořili ve volbách) i konec konců i Sorosův kámoš a producent halal potravin Babiš...
   Když už Petříček uvalil ty sankce na toho vraha Lukyho, fackujícího a studenou vodou polévajícího své pracovité a vlastenecky cítící spoluobčany, měl by ukázat, že je chlap on i naše skvěle vycvičená a vyzbrojená armáda vysoko vyčnívající svým bojo/ivým duchem a uměním nad ty zženštilé bandy armádních atrap ze západoevropských zemí NATO, co neumí ani pochodovat, jak ukázala nedávná přehlídka na Elysejských polích při oslavách Velké francouzské buržoasní revoluce a
   pádu Bastily...
   Nesmíme být lhostejní a pomoci těm nešťastným a na roztrhání Turkům, kteří nevědí kam dřív skočit, aby naši civilizaci svobody a všeobecných práv člověka a hlavně žen a sexuálních menšin, za které už po staletí bojujeme, uchránili před výpady ďábelského Ruska!!!

   Vymazat
  3. Turci tam nejsou za NATO, ale za sebe. NATO je smlouva, národní armáda je něco jiného.

   Vymazat
  4. Pěkné jméno - Petříček.

   Vymazat
  5. 9:26
   Mám to chápat tak že když někdo napadne člena NATO, bude použit článek č. 5 a ostatní členové přijdou na pomoc. Když člen NATO začne válečný konflikt, ostatní členové dávají ruce pryč protože to není jejich věc ?
   Jinými slovy, my nic to on ?

   Vymazat
  6. 9,26
   NATO je směsice kriplů pod vedením amiokupanta!

   Vymazat
  7. 9:22 Fakt moc dobrý, ale obávám se, že se najde hafo lidí, kteří to vezmou vážně a vynadají vám.

   Vymazat
  8. NATO na ohrozovani Ruska Americanum nestaci. Ted davaji dohromady koalici svych vazalu v Asii a Australii proti Cine. Kdo nebude chtit, pociti bic kolonizatora. A protoze politici zemi koalice jsou proamericti, budou za zajmy USA zase umirat jejich vojaci ve valce s Cinou. Je otresne, co si vsechno USA se svymi vazaly dovoluji ve svete! Kdy uz tohle skonci?

   Vymazat
  9. 13:23-Kdo a proč by mi nadával, mě vlastenci a řádnému a vládě a EU oddanému občanovi, vždyť tu vládu Babiše a Spol. opět volili a jeho koaliční partnery i debilblokovou opozici, která mu nic z těch prasáren nevytýká nemíň z 33% + ??!!
   Vše je uspokojuje, proto s tím souhlasí a lebedí si, že nikdy se neměli líp a abychom se měli ještě líp, je potřeba více se přimknout k matce EU/4.říši a konečně vyrazit ke zúčtování s Rusem tak, jak jsme slíbili a činili se ze všech sil už za strýčka Hitlera a našich drahých krajanů sudeťáků, z jejichž pohrobků si Babiš dělá poradce...

   Vymazat
  10. 12:58
   Gratuluji, vymyslet slovo AMIOOKUPANT, no to chce pořádný rozum co. A používat tohle oslovení v každém příspěvku, nebude na škodu, ty ....

   Vymazat
 2. Turecko se možná nestane panem Zakavkazska, ale svým vstupem se možná stalo jedním z členů, který bude určovat politiku v tomto prostoru. Čili další informace, konkrétně
  na základě čeho byl Čavušoglu ochoten k mírovému jednání, nám nejsou známé. Možná se jednalo o tureckou účast ve věcech ohledně těžby a dopravy kaspických uhlovodíků a tímto do té hry Turecko vstoupilo. Že to navenek vypadá jinak, je už úplně jedno. Nemluvě o tom, že Turci prodali pár zbraní a Azerové mají prostředky, jak ty zbraně splatit. Arméni na tom tak dobře nejsou. Zároveň Erdogan před turkickými národy a před muslimy všeobecně posílil svou pozici silného vůdce, který určuje pravidla. Ta vzletná slova, bojovnost a rozhodnost! To je podle muslimů jen dobře, zvlášť když se jedná o postup vůči "nevěřícím". V tomto případě nemluvím, tak jako Iščenko, o vládách, ale obyčejných lidech, jimž podobné jednání mimořádně imponuje. Rusko bude muset zas projevit hodně obratnosti, jak z toho vybruslit a hlavně, zlikvidovat tu navezenou vražednou pakáž.

  OdpovědětVymazat
 3. Erdogan je jako Hitler,plní úkol pro své chlebodárce,či že,bez jejich podpory,Erdogan by skončil na hranici.

  OdpovědětVymazat
 4. Čím dřív turci narazí tím lépe nejhorší je jak vykřikují že válčí proti terorismu a člen Nato je tam naváží.

  OdpovědětVymazat
 5. Domnívám se, že platí pravidlo, že pokud bojuje kterýkoliv člen NATO takovým způsobem jako Turecko (mlčky trpěno ze strany zbývajících členských států NATO ), pak se jedná o agresi "obranného uskupení hájící mír ve světě" = NATO. Není to vše tedy úplně jinak ??? A ČR ( představitelé ) tedy pravděpodobně mlčky souhlasí s utrpením lidí postižených v samé podstatě dobyvačnou válkou - koho si domysleme...

  OdpovědětVymazat
 6. NATO tu není na to, aby hájilo mezinárodní úmluvy, či nedejbože mír. NATO je tu proto, aby bránilo největší svině světa a toRottschild, Rockfellery, Morgany, Clintony, Bushe a další.Zkrátka dvanáct nejbohatších pazdrátů světa. A my jim takovouhle ochranku ještě hustě platíme. Kdy už konečně lidi procitnou?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty dva poslední z toho vynechte, to jsou pouze královi štolbové, ti do té smetánky nepatří, ani by je nepozvali. Štolbové nemají přístup na soukromé soirée královských rodin.

   Vymazat
 7. Na Kanárských ostrovech došlo k nárůstu afrických migrantů o 500%, což je úroveň jako v polovině roku 2000

  http://svobodnenoviny.eu/na-kanarskych-ostrovech-doslo-k-narustu-africkych-migrantu-o-500-coz-je-uroven-jako-v-polovine-roku-2000/

  Německo plánuje utratit za migranty v příštích čtyřech letech 64,5 miliardy eur

  http://svobodnenoviny.eu/nemecko-planuje-utratit-za-migranty-v-pristich-ctyrech-letech-645-miliardy-eur/

  Rusko je připraveno dodávat Íránu systémy S-400

  http://svobodnenoviny.eu/rusko-je-pripraveno-dodavat-iranu-systemy-s-400/

  OdpovědětVymazat
 8. Pašinjan je Sorošov človek. Erdogan dal frčku do nosa američanom a zároveň vyrobil problém Rusku za dvorom. Sýriu im nezabudne a hlavne kto jeho synovi rozbombardovať kšeft. Jeden národ v dvoch štátoch. Pravda, keď boli v jednom, turci rezali azerov ako hadov. Nie celkom správny islám, ako obyčajne. Či na to "zabudolo" iba vedenie Azerbajdžánu alebo azeri ako celok, to je otázka. V každom prípade, Erdogan do toho investoval dosť a už ich z vôdzky nepustí. Pre Rusko by to mohla byť príležitosť nejakým spôsobom preťať dodávky azerbajdžanského plynu to Turecka, lebo zatiaľ ťažko považovať Južný prúd za ziskový projekt. V každom prípade, náklady na Karabašskú avantúru letia do nebies, Turecko, bez ohľadu na neporovnateľne väčšie zdroje si tiež nemôže dovoliť investovať takým tempom, dá sa čakať, že sa otvorený konflikt utlmí a prejde sa k nekonvenčnčným prostriedkom. Nejaké kádre zo Sýrskej kampane už tam sú.
  RChPz

  OdpovědětVymazat
 9. Článek vyznívá velmi optimisticky, ale trochu se bojím, že hodně podceňuje Turecko. Oni mohou se svou armádou poměrně rychle obsadit celý Karabach, jako obsadili severní Kypr a kdo pak co udělá? Ano, mohou přijít sankce atd, ale určitě ne od EU (Německo to nedovolí)a od ostatních je to tak bolet nebude. Svět si brzy zvykne a karavana jede dál... Samozřejmě bych byl rád, kdyby pravdu měl autor článku... ;-)

  OdpovědětVymazat
 10. Bych to nazval spis pruvan a nebo prujem..
  Erdogan je uz temer na smetisti dejin,kam zamet sam sebe ,nebo v ty nadobe,co se splachuje a se chysta sam sebe taky pro jistotu splachnout.
  Porad dokazuje ,kazdej den ve valkach ,ze jako clen NATO je nepritelem predevsim NATO, clenskych statu NATO a EU a USA,dale nepritelem svetoveho miru a chce valcit stale vic a vsude./At sem bit jen kdyz se peru,coz uz zkouseli jini pred nim a tahle taktika se uz nedoporucuje/.
  Pac se pranice zrychlily..
  Tim denne podava dukazy ,ktery se nedaj vyvratit ,ze upatlany ,slabomyslny lzi ,ze Rusko chce valku,jsou prave jen lzi a je navic i tim ,porad nepritelem NATO..Pac.
  Prohlasovani a opakovani lzi Stoltenbergu a g.Pavlu je jejich skluzavka k te same mise a taky na splachnuti..
  Spina se musi obcas umyt a nechat odtect do stoky...
  Kdyz Erdogana nechaji, tak NATO konci..
  Valkou s Tureckem navrch.
  Rusove si v Syrii hrajou jako kocka s mysi ,pocvici si ,vyzkousi co potrebuji, ale zalezitosti na jihu,to vedi,ze nesmi dlouho nechat bez reseni.
  Celkem zapad uz vycerpal vsechny "rakosky" na Rusko a svet a uz nema nic. USA se sice velmi snazi vysankcovat ze sveta ale zapominaji v tom fofru,ze to vypada u nich, nejen na barevnou taskarici ale i na Ethnic clensing..

  OdpovědětVymazat
 11. Hezké, ale asi se zapomíná na jednu důležitou část sporů,
  a to nejen v případě Azer... a Arménie. NÁBOŽENSTVÍ. Tato
  metla lidstva, která nejen nemizí s postupem poznávání ale
  naopak posiluje. Je na pozadí téměř všech konfliktů mezi
  národy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano.Všude, kde je rozhraní islámu s nějakým náboženstvím, nebo pouze mezi sunna a šiíty, tam všude jsou války a napětí ať se jedná o Střední východ, Asii, Balkán, nebo ulice západoevropských metropolí. A to samé platí i o karabašském konfliktu a vina je jednoznačně na islámu, na tom nesnesitelném a šíleném a agresivním náboženství, stvořeném k podmanění si za pomoci něj světa, nebo alespoň díky němu mu k neustálému "podřezávání šlach" a brždění jakéhokoli lidského pokroku...

   Vymazat
  2. 12:09 právě v případě Azerů a Arménů to pravda není. Ani jedna z těchto republik není náboženským státem, i když mají své většinové náboženství. Azerové nejsou nábožensky příliš orientovaní, i když s islámem souhlasí. To samé lze říci i o Arménech.

   Vymazat
  3. Islam je pouze prostredek a nastroj teroru nikoliv cil..Rychle zacinaji panikovat napr. ve Svedsku, kde cetne utoky na statni struktury, jiz hrozi svrzenim jim pratelske vlady a prave pozvanymi teroristy.
   Zacinaji politici pistet jinak , opacne..I jinde.

   Vymazat
 12. Lucemburský ministr zahraničí chce vyhlásit celoevropské sankce na Polsko, Maďarsko a Česko za nepřijímání migrantů!
  Tady vidíte, že žádná jiná cesta než Czexit neexistuje. Bude to jen a jen horší! Musíme být sami aktivní a Czexit připravit. EU není náš projekt, stejně jako to nebyl projekt Británie, jak o tom mluvil Farage ve své poslední řeči v europarlamentu. Musíme spolupracovat s Polskem a Maďarskem na společném vystoupení z EU.

  https://megazpravy.cz/ministr-zahranici-jean-asselborn-komise-musi-uvalit-sankce-na-cesko-madarsko-a-polsko-ohledne-neprijeti-migrantu/

  OdpovědětVymazat
 13. Turek provokuje Rusy aby zasáhli proti členovi NATO a hned je důvod k válce proti Rusku. Ti idioti si zahrávají s existencí lidstva!

  OdpovědětVymazat
 14. Uniklo vám! Divná věc.
  Hlavní kolaborant s Němci a ideolog teorie Čechů jako Němcům podřadného národa Pithart se angažuje v kauze Škody jako výrobce levných aut.
  Pithart vyzval vládu k reakci ohledně možné změny postavení Škody auto ve skupině Volkswagen. Škoda auto by měla podle šéfa Volkswagenu Diesse vyrábět jen levná auta aby nekonkurovala dražším značkám koncernu.
  Že by krysa vykrádala vlastencům témata? Nebo tomu máme rozumět tak, že na vládu tlačí aby to přijala s nadšením?

  https://www.irozhlas.cz/ekonomika/skoda-auto-zmena-postaveni-volkswagen_2010051959_kar

  OdpovědětVymazat
 15. Všechno hezké -jak to Turecko semhle a Armenie tamhle a do toho ten Azerbajdžán- ale co takhle Česko? O kvalitě života lidí a o životech lidí tady rozhodují lampasáci - a dobrý? Něco o tom by v komentářích nebylo? Chápu - všichni se bojí. Heydrichiáda jak vyšitá - jak už někdo mockrát psal - že historie se opakuje, tak ČR je pro to typická. Bojíme se nazvat věci pravými jmény, bojíme se psát, bojíme se myslet, bojíme se chodit ven, bojíme se - co ještě? Tak raději ten Karabach. Tam pro nás o nic nejde. Jsem plný pochopení. Zítra se budu bát spustit PC.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. PC se nesmíte bát pustit, protože to je jediný zdroj kde se lze dozvědět pravdu. Pro ty kteří jej neznají doporučuji web www.pravdive.eu.cz, zde také najdete odkazy na hafo dalších kvalitních webů. Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
  2. Dědo, musím vás opravit. Adresa toho webu je www.pravdive.eu

   Vymazat
  3. V každém případě děkuji jak dědečkovi tak i panu Dvořákovi za doporučený web - ne že bych byl notorický internetový čumil, ale dobré věci si rád přečtu.Doufám, že někde narazím na články pana Olšera, pana Balhara,a další. Ještě jednou děkuji za tip.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.