Reklama

čtvrtek 22. října 2020

Turecko hodlá vyslat vojska na pomoc Ázerbajdžánu

Ivan David
22. 10. 2020

Podle libanonské agentury Al Masdar uvedl turecký viceprezident Fuad Oktay (na obr.), že jeho země vyšle vojáky do oblasti Náhorního Karabachu/Arcachu, pokud o to Ázerbajdžán požádá.
Oktay v rozhovoru pro CNN Turk řekl: „Prezident (Recep Tayyip Erdogan) oznámil naši pozici už první den konfliktu. Turecko nebude váhat a zejména prezident nebude váhat. “


Al Masdar dále uvádí, že Oktayovy komentáře přišly v době, kdy arménský prezident Armen Sarkisjan vyzval Turecko, aby nebylo účastníkem karabašského konfliktu.
Ve středu Sarkisjan na setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem uvedl, že příměří v Karabachu a zahájení mírových rozhovorů bude možné, pokud do konfliktu přestane zasahovat Turecko.

Řekl doslova: „Tento konflikt není jen mezi arménskou stranou a Ázerbajdžánem, existuje také třetí země, která Ázerbájdžán podporuje vojensky i diplomaticky. Touto zemí je Turecko, které do regionu přivádí i teroristy. “

Arménský prezident také dodal: „Bohužel je tato země členem NATO. Pokud Turecko přestane být stranou konfliktu, myslím, že dosáhneme příměří a budeme moci sedět za jednacím stolem a najít mírové řešení. “

Sarkisjan také v minulých dnech vyjádřil hluboké uznání své země za úsilí spolupředsedů Minské skupiny Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě i za úsilí ruského prezidenta Vladimira Putina a ministra zahraničí Sergeje Lavrova, končí svou stručnou zprávu Al Masdar.

Boje v Arcachu trvají už od 27. září a je to nesmírně krvavý konflikt s velkým množstvím civilních i vojenských obětí, s množství lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy v místech bojů. Odhadem až 100 tisíc lidí. Zejména jižní část Arcachu je místem intenzivních srážek mezi Armádou obrany Arcachu – ADA – a ázerbajdžánskou armádou, vedenou tureckými důstojníky.
Neboť Turci jsou v konfliktu přítomni od samého počátku a jsou jeho přímými účastníky a zejména podněcovateli. Kormě tisíců syrských džihádistů, pověstných uřezávačů hlav, je v Turecku, jak již uvedl ruský list Kommersant, nejméně 600 tureckých vojáků a důstojníků na různých pozicích. Bez Turecka by se Ázerbajdžán k takovému kroku nikdy neodhodlal.

Sečtěme si turecké agrese a výpady, kterou jsou zároveň agresemi členského státu NATO. Jen od roku 2018:
Agrese a okupace kurdského kantonu Afrín pod názvem „Operace Olivová ratolest“
Agrese a okupace části severní Sýrie po názvem „Pramen míru“
Systematická podpora džihádistů bojujících v provincii Idlíb proti vládě Bašára Asada
Zapojení se do bojů v Libyi na straně nikým nevolené vlády Muslimského bratrstva
Opakované bombardování severního Iráku, pod záminkou boje proti PKK
Opakované narušování výsostných vod Kypru a Řecka za účelem nelegální těžby uhlovodíků
Opakovaní narušování vzdušného prostoru Řecka, člena NATO a EU, a Kypru, členského státu EU
Přímé zapojení do agrese proti Náhornímu Karabachu - Arcachu

Viceprezident Turecka, Fuad Oktay, také ve středu znovu varoval Řecko a Kypr, že Turecko se nevzdá těžby ropy a plynu ve vodách své „Modré vlasti“, jak turecký prezident Erdogan nazývá východní Egejské moře: "Máme vlastní kontinentální šelf, uvnitř kterého vrtáme. Stejně jako Turecko vrtá v Černém moři, dělá to i ve svém kontinentálním šelfu ve Středomoří a nepotřebuje povolení ani souhlas od nikoho. Turecko bude pokračovat v průzkumných a seismických výzkumných činnostech ve Středomoří i v Turecké republice severního Kypru. Turecko se nevzdá ani centimetr svých pozemků ani kapku svých teritoriálních vod nikomu, nejen Řecku, zejména s ohledem na práva budoucích generací. Nenecháme to nikomu, ať to stojí cokoli.“ To řekl Oktay ve středu v rozhovoru pro CNN Turk.
Turecký viceprezident dodal: „Říkáme velmi jasně, stejně jako Turecko nezasahovalo do průzkumných aktivit žádné země, nepřijímáme zásahy nikoho do našich záležitostí. Děláme pouze práce spojené s našimi právy, v našich zemích a naší Modré vlasti. “

V této situaci vyzývá jak EU, zejména Německo, stejně jako ministr zahraničních věcí USA Pompeo obě země, aby „deeskalovaly vzájemné vztahy“. Nevím jak laskavému čtenáři, ale mně to přijde stejně absurdní, jako když předválečné mocnosti vyzývaly Německo a Československo, aby „urovnaly své vzájemné vztahy“ a nakonec usoudily, že Československo se v rámci „dobrých vztahů s Německem“ obejde bez svého pohraničí. Něco podobného se zřejmě očekává i od Řecka a Kypru. Arménie se také obejde bez Arcachu. Jen aby měl Erdogan dost ropy a plynu na vydírání Evropy a vedení válek od Balkánu po Čínu.

21 komentářů :

 1. NATO pojede možná bránit Azebajdžan, jak milé !

  OdpovědětSmazat
 2. Nechápu, co tento článek má znamenat. Ohledně seznamu tzv. agresí Turecka: v Sýrii a Iráku nic, přece tam jsou i USA, Velká Británie, Francie a útočí tam i Izrael. Ohledně Libye je v Tripolisu tzv. mezinárodně uznaná vláda. Ohledně Řecka přece víme, že Řekové ztratili i gatě po vítězství a zradě SYRIZY a Německo stojí za Tureckem. Ohledně Karabachu, nikdo tuto enklávu neuznal a je na území Azerbajdžádnu. Takže Turecko jedná jen a pouze v rámci toho, co je mu dovoleno. Celý článek je úplně mimo mísu. Vhodné by bylo napsat, jak se na tento konflikt, kdy jedna strana je skoro 20 krát co do počtu obyvatelstva silnější dívá Rusko: Mělo být napsáno, že je to vzkaz pro Osetii, Abcházii, Gruzii, Moldávii, pro zbytky Arménie, pro Srbsko, Řecko, Kypr, Bělorusko a další země, které se doslova vysr.ly na SSSR. Ať se dívají a znovu uvažují a uvaažují velice rychle, co vlastně chtějí. Rusko nebude vojensky zasahovat už jen proto, že válka je až na 6. prioritě. Rozhodující je, co si obyvatelstvo myslí. Arméni, je jich už jen dva miliony si mysleli, že jsou pupkem světa. Kdysi byli Arméni na obrovském území a dopracovali to až ke svému bídnému konci. Obrázkem je Nachičevan. Naposledy tam krátce rostli za Stalina v r. 1936. Po americkém rozvalu SSSR Arméni z Nachičevanu rychle mizí a dnes tam už skoro žádní nejsou. A to jen za pár desetiletí. Stejný osud čeká Karabach. Bylo jich tam 200.000, za pěl let si povíme, jako to tam vypadá. Je to hanba Arménů a hanba každého, kdo to nechce chápat. Za pár dní jsou volby v Moldávii. Budeme pozorovat tamní stádo blbů. Kteří nechápou ani tak jasný vzkaz z této války. Ba zdá se, že jej nechápe ani autor tohoto článku, který jen sočí na stát, který jedná rozumně, nevšímá si ještě většího státu, který jedná také rozumně a skuhrá nad nechápajícími blby. Vidí, co práváděli Němci Čechům po staletí, nadává Habsburkům, kteří nás v r. 1620 zachránili před jistou a rchlou smrtí zase ze strany německa (s výjimkou Bavorska), nechápe, co je dnes hlavní: postavit se proti Německu, postavit se celý národ a ne se hemžit v EP. Neboť jako Turkům nelze zazlívat to, co dělají, nelze zazlívat ani Němcům to, co s námi dělají. Zazlívat je třeba jen a jedině nám samým, že ještě dnes se proti německým okupantům nepostavíme. Protože jak dopadli Arméni, dopadneme i my, nepovstaneme-li.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vláda v Tripolisu není mezinárodně uznaná, to píšou občas v našich vylhaných veřejnoprávních médiích. Vláda muslimského bratrstva F.Sarrádže nebyla nikým zvolena (na rozdíl od té druhé -Haftára. Uznal jí jen jeden výbor OSN, jinak OSN jako celek nikoliv. Turecko v Sýrii nic? Co tam pohledávají v Afrínu a co pohledávají v Idlíbu, kde podporují džihádisty ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám, napojenou na Al-Kaídu a mnoho dalších džihádistů z ruského Kavkazska ?

   Smazat
  2. Arméni těžko mohou sami porazit mnohem větší Turecko. Nachičevan v rukou Azerů je výsledek politiky SSSR. A Hitler taky dělal dlouhou dobu, co mu bylo dovoleno.

   Smazat
  3. Stoprocentně s vámi souhlasím, ale demonstrace jsou kontraproduktivní, viz. ta poslední. Volby ukážou jak a jestli si chceme zachovat náš stát.

   Smazat
  4. Andrew, SSSR už 30 let není, a Armenie si zvolila směřování na západ a spolehnutí se na USA, a teď za to platí.

   Smazat
  5. Ukcz: Jenže mezinárodní uznání Karabachu jako části Azerbájdžánu je dědictví SSSR, kdy svět uznal hranice 15 svazových republik. Arménie i kdyby měla nejvíc proruskou vládu, nemůže Putinovi nabídnout dost, aby jim zajistil Karabach. Putin bude čekat až se vyčerpají a potom přijde jako vnější rozhodce, aby vnutil mírovou smlouvu.

   Smazat
 3. Vypadá, že se Turci po první nedokončené genocidě Arménů rozhodli pro konečné řešení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tehdy jim to Dohoda a USA zarazily, ani ne v polovině; teď jsou ale s nimi v NATO... NENÍ TO RASISMUS JAKO VYŠITÝ, DÁMY A PÁNOVÉ? Kde je Člověk v tísni? V plísni? Kde je trestnost Arménského holokaustu? ...

   Smazat
 4. Jo džihád jede na plné obrátky a nikdo nic nedělá a má požehnání západních hajzlů.

  OdpovědětSmazat
 5. Turek by měl být hlazen do úplného vyhlazení!!!! 😡😡😡😡

  OdpovědětSmazat
 6. Jsem autorem 15.06 a výše k tomu je několik poznámek. K nim si dovoluji uvést:
  1. Vím, že Turci jsou v Sýrii a ničí ji. Ale nemá cenu jim za to nadávat. Jsou tam s podporou NATO, s podporou USA, těm je třeba nadávat, proti těm je třeba se postavit. Kdo schvaluje sankce proti Sýrii? I ČR. A i to je důvod nadávat nám samým. Kdo neschvaluje sankce proti Turecku? Těm je třeba nadávat, ne Turecku, které dělá, co smí. A psal jsem i o dalších okupantech Sýrie.
  2. Tripolis: Píše tu kdosi, že naše média píší o mez. uznané vládě. Zase: nám samým je třeba nadávat. A výbor OSN? Kdo tu trpí zombii Petříčka? Zase naše vlastní zrůdnost.
  3. Nachičeva: Ne SSSR, jak tu kdosi píše. Zvrat k nule nastal po demolici SSSR. I ČR měla a má na této demolici podíl. Ale je pravda, že tu podíl Arménů stále klesal. To není vina SSSR, ale známého srovnání křesťanství a islámu. Muslimové mají mnohem větší porodnost, než křesťané. Za to nemohl SSSR, ale postupný rozval křesťanství. Až do dnešního dne, kdy, jak jsme slyšeli včera, papež podpořil registrované partnerství. To přece je nestoudnost. To může podpořit jen bastard. Takové je křesťanství a tak se vyvíjí. Celý západní svět schválil potraty. Muslim za to babu podřeže. Proto ta demografie za SSSR. Stalin potraty 30 let zakazovat a trestal. Hned jak přišel agent Chruščov, je povolil. Tolik Nachičevan.
  4. Arméni nemohou porazit Turecko. Který bezmozek to napsal? Pokud by zůstali v přátelství s Ruskem, Turci by si ani neškrtli. Člověče, víte něco o rozpadu SSSR? Proč Arménie odešla? A ani to Arménům nestačilo. Museli k tomu ještě uspořádat svou barevnou revoluci v r. 2018 s Pašinjanem. Člověče, to nevíte? Že tam mají USA poradce? Může být větší blbost národa? Který idiot si myslel, že USA člen Nato je ochrání před Tureckem, které je taky v NATO. To nevymyslíš. Na to musí přijít Armén.
  5. Ten, kdo to vše pozoruje, si musí všimnout, že Turecko bojuje na mnoha frontách, ale vždy tak, aby nenarazilo ani na USA ani na Rusko. Je velmi opatrné. A Němci Turecko už 100 let podporují. Ano, titíž Němci, kteří po dvojvládí Havel-Klaus si Českou republiku zotročili a to není konec. Zotročování mocně pokračuje. Tolik, pokud jde o ČR.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Turecku stačí, když bude útočit přes Karabach a ne přímo ze svého území. Smlouva Arménie s Ruskem se Karabachu netýká. Turci vždy vylákají arménské jednotky do Karabachu a mohou je ničit postupně. Putin asi hraje vyšší hru, ale už ta neschopnost vynutit příměří vyvolává v Rusku naštvanost. Ne každý chápe jeho záměry. Myslel jsem to, že vláda SSSR dala Nachičevan Azerbájdžánu a ne Arménii. Ano, byla tam většina Azerů, ale zase v Karabachu byla většina Arménů a Arménii dán nebyl. Přidělení Nachičevanu bylo určeno podle národnostní většiny, ale osud Karabachu podle ekonomických vazeb. To nebyl jeden metr pro všechny. Spíš snaha zavděčit se muslimům. Proč do toho pletete římského papeže, když Arméni mají vlastní církev? Není žádný společný vývoj všeho nejednotného křesťanstva.

   Smazat
 7. Jak se „toto“ může stát pražským primátorem?! Expremiér si to drsně vyřídil s Hřibem

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jak-se-toto-muze-stat-prazskym-primatorem-Expremier-si-to-drsne-vyridil-s-Hribem-641450

  OdpovědětSmazat
 8. Nějak mám problém to celé číst pozorně. Turecko půjde vojensky do Karabachu? Může pokračovat, doma mu to jde do ekonomického krachu. Možná se něco změnilo, ale Turecko sousedí s Azerbajdžánem? To si někdo opravdu myslí, že NATO bude Irán jen zírat? A Rusko rovněž?
  Erdogan naťuknutý už rozjebal, co mohl. Teď je třeba ho v té vlastní vyčerpávající angažovanosti dlouho dusit. Jako ve vlastní štávě. Nejsem si jist, jestli stačí výrobně vůbec nahrazovast ztráty těch svých výtečných Bayraktarů.

  orinoko

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9.16 Turecko ani za Osmanů nesousedilo s tehdejší Říší... což nevadilo, aby dvakrát neobléhalo Vídeň... a ejhle, najednou z nich byli sousedé... a žádný Turek od okurek.
   Pamatujte dobu Prince Evžena Savojského, místa jeho bitev, a vítězství.

   Smazat
  2. Ano, máte pravdu, ale EU platí Turecku bohaté výpalné, takže si válčení na mnoha frontách může dovolit legálně pod záštitou NATO, USA a EU.

   Smazat
  3. Po vítězství Bideta mohou USA rozpoutat další konflikt, společně s Tureckem poskytnout svou bratrskou pomoc.

   Smazat
 9. Nepřipadá vám divný že turecko zasahuje všude kde je naleziště plynu a ne u vede do Evropy plyn? Mám southstrem to chce být něj dodavatel do Evropy?

  OdpovědětSmazat
 10. Jestli to takhle půjde dál a Turecku nebudou rázně přistřihnuta křídla, tak si po likvidaci, genocidě Arménů č.2 do konečného řešení a přivlastnění si dalšího území pod správu Osmanské říše, dojde pro další území i do proradné EU.A ta jim ještě v předklonu vše požadované dobrovolně vydá a ještě zapoklonkuje!Vše se děje za tichého svolení EU a USA!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.