Reklama

neděle 18. října 2020

Vejce z podestýlky jako finta na cestě ke zdražení

Ivan David
18. 10. 2020


Chodím ze zvyku do Lidlu, mám to po cestě. Potřeboval jsem vejce. Nad regálem byl podle cenovek velký výběr, ale v regále pouze „vejce z podestýlky“. Vejce velikosti „L“ bez zmínky o podestýlce stály, než byly vyprodány, 30 ks 79,90, tedy jedno za 2,66 Kč. Vejce „z podestýlky“ téže velikosti 10 ks 34,90 Kč, tedy jedno 3,49 Kč. Koupil jsem, jiná nebyla.
Vejce bylo označeno „2 NL“, tedy chované v halách v Nizozemí v mnohatisícových hejnech, ovšem „na podestýlce“. Zahraniční řetězce, které ovládají český trh, a tedy určují nákupní i prodejní ceny v zájmu vyšších zisků, prý brzy budou prodávat jen vejce slepic chovaných na podestýlce, a to prý z humanitárních důvodů, v zájmu většího blaha slepic.


Lidé mimo branži nevědí, že slepice v mnohatisícových hejnech jsou v mnohem větším stresu než slepice v obohacených klecích. Také mají čtyřnásobný úhyn než v klecích a to vlivem ušlapání, uklování a v důsledků parazitů a mikroorganismů, které se drží v podestýlce. Na vejcích ulpívá mnohem více trusu a proto jsou méně trvanlivá. Vejce jsou také častěji rozklovnuta. Na chov v halách s podestýlkou je třeba dvojnásobek personálu. Avšak, a to je zásadní, řetězce trvají na stejné výkupní ceně jako u klecových chovů, tedy 1,40 - 1,55 Kč.


Jak tedy donutit zákazníky, aby si zvykli na zdražení vajec. Prostě se bude tvrdit, že ta z podestýlky jsou kvalitnější a humánnější, a proto samozřejmě musejí být „trochu“ dražší.
Obchodní přirážka je u klecových vajec 70 - 85%, kdežto u „humánních chovů“ v halách 125 – 150%.
O propagaci se postarají užiteční idioti z neziskovek, jejich kamarádi a spolupracující média. Kvůli vyšší marži zahraničních řetězců se nechávají veřejně zavírat do klecí. Sláva!
V ČR bude zakázán klecový chov, ale nikoli prodej, dovoz z klecových chovů je podle zákonodárce v pořádku. Jde o likvidaci konkurence v ČR pomocí poslanců PS Parlamentu ČR.


25 komentářů :

 1. Přesně tak opět kapitalistické lži aby se mohlo zdražovat nenažranost korporací je neukojitelná.

  OdpovědětVymazat
 2. Nejspíš je pravda, že ten chov „na podestýlce“, se z hlediska komfortu nosnic, příliš neliší od chovu v klecích. Ale cesta by neměla být v propagaci klecí, ale v návratu „slepičáren“ u každé vesnice, kde nosnice žily v dostatečném prostoru a ještě s možností výběhu. Zvýšila by se zaměstnanost na venkově a potravinová soběstačnost země. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. .. a také by se zvýšil výskyt salmonelózy. Děkuji pěkně.

   Vymazat
  2. Anonymní18. října 2020 13:52
   Wiki:
   „V ČR je ročně hlášeno několik desítek tisíc případů (např. r. 2006 – 25102 případů),[3] ale počet hlášených případů se za posledních deset let silně snížil.[4] V České republice se během letních měsíců vyskytuje v desítkách případů na 100 tisíc obyvatel.[5] … … Salmonelly se mohou množit prakticky v každé potravině, pokud má přiměřenou teplotu, vlhkost a pH. Pasterizace při teplotě 72 °C po dobu 16 sekund je zabíjí.“
   Salmonelóza tu s námi je, tu by sem nepřitáhnul chov slepic, který zde fungoval bez problémů desítky let. Navíc v současnosti již jsou techniky, které můžou toto riziko, dále omezit. P.K.

   Vymazat
  3. 13:52
   Salmonelóza v jednom "celkovém velkém" chovu udělá mnohem větší škody. I u vás.

   Vymazat
  4. 13:52
   Samonella jei v knedlíku, když už si ty vejce neumeješ?!!!! 👎

   Vymazat
  5. Co to zas brebtáte? Anonymové 13.52 a násl. - asi už lidem hrabe! Dříve byly v každé vesnici, u každého baráku!!!!!! slepice, husy, kachny - kvočny s kuřatama, kohouti - to patřilo k venkovskému životu jako poklice na hrnec. I moje babi měla slepice, jezdili jsme tam na každé prázdniny - a jedli jsme vejce ve všem! Peklo se, vařilo se, smažilo se - kvanta vajec se zblajzly, na zimu se vejce nakládaly do velkých sklenic. A NIKDY - opakuji NIKDY jsme neměli salmonelozu, a nikdo ze sousedů, z mých spolužáků,prostě nikdo to neměl! Ta může být z jogurtů, z majonéz, z různých salátů, co vy víte, co za svinstvo se tam přidává - tak přestaňte obviňovat slepice a vejce! Ach bože -dnes se snad úplně všechno zvrhne v nesmyslné žvanění. Asi přestávám chápat svět - nebo že bych byl z nějaké mimozemské civilizace? Vždyť to, čím dnes žijeme, je tak neskutečně pitomé a nenormální! Anebo - že by byl na vině internet a tisíce mediálních magnátů a novinářských hňupů?

   Vymazat
  6. 22:23
   Presne.
   Jenomze prechytrali zvanilove na internetu to vedi lip.
   Pry Salmoneloza.

   Vymazat
  7. Anonymní18. října 2020 20:23
   Vidíte to naprosto přesně, Ale na nezkušené mladé generace, je vyvíjen všestranný tlak, aby byl jejich život stoprocentně závislý na korporacích. Takže jakékoliv zmínky o např. potravinové soběstačnosti, či dokonce samozásobitelství, musí být potlačovány a tyto trendy likvidovány. To je prostě liberalismus, vláda finančně silných. P.K.

   Vymazat
 3. EU nařídila dopisem zničit české zemědělství! Někdo se postaral, aby se to do voleb nevědělo.
  https://vk.com/milosceskoslovensko?w=wall282903005_34024&z=video499440076_456239400%2F2ed253f9888fec1b97%2Fpl_post_499440076_5656

  OdpovědětVymazat
 4. Je fakt, jakou kvalitu můžou mít vajíčka od slepice, která je celý život zavřená v kleci o velikosti čtvrtky papíru a je na ní svíceno 10W žárovkou.
  Slepice se dají chovat venku jako ostatní zvířata. Pak to je opět zemědělství a ne průmysl.

  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/slepice-z-mobilniho-kurniku-jsou-stastnejsi-a-snaseji-lepsi-vejce-40264229

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stejnou, jako zákony od poslanců a senátorů, které celé funkční období snášejí moudrosti podle cizích not na sesli velikosti jedné zadnice... I když, podle mých zkušeností, jsou vejce z klece nesrovnatelně kvalitnější a hygieničtější...

   Vymazat
  2. Vy jste to viděl na vlastní oči? Pochybuji a navíc myslíte si, že slepice na podestýlce dostávají lepší krmení než ty v kleci?

   Vymazat
 5. Vynikající článek, celý jsem přečetl. Pane doktore, blahopřeji Vám k tomuto výkonu!!! Těším se na další sr.čky západních korporací. A děkuji panu Klausovi st. za vlídná slova o neviditelné ruce trhu a za to, že těmto darebákům otevřel české dveře dokořán. Těším se taky na jeho další stesky o sebevraždě Západu, čili o neviditelné ruce vraždící Západ. Určitě bude další jeho kniha!!!

  OdpovědětVymazat
 6. To jsem ani netušil jaká je pravda s podestýlkou. V tom případě hlasuji pro nový socialismus s kolektivní vládou českých patriotů.

  OdpovědětVymazat
 7. Jsem původně z vesnice a už dost starý na tuhle oblbovačku. Nejdůležitější je co ta slepice zobe. Když je to samé svinstvo tak snese svinstvo. Ty časy kdy slepice běhaly volně a zobaly hmyz, brouky, různá semena a kořínky je hromadně pryč a jenom slepice takto chovaná může dát kvalitní vejce. Z domácího chovu je také klamání.

  OdpovědětVymazat
 8. Já viděl tuhle slepice běhat s vozíkama po kauflandu. Některé i zanáší, lepší jsou drženy doma:-))))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No skvělé!!!! Unknowne 19.08 - a úplně nejhorší slepice jsou ty bratru tak 60 plus. Nebo sedmdesát plus? Něco šíleného! Ale ty už nezanáší. A ne aby zas tady někdo kvičel, že mně taky jednou bude sedmdesát plus... bude, jistěže bude, ale kdybych měl nějakou vizi, že budu něco podobného, vpálím si kuli do hlavy dobrovolně a včas. Slibuju.

   Vymazat
  2. Ty které jsem tam viděl já byly již nezajímavé VY\NESENÉ KUSY...

   Vymazat
 9. Cil EU je jedne - vyvazet vse do CZ a mit odbyt pro sve zeme. PROTO se nase republika drzi zuby nechty EU. Nemusi nic delat, vse se da koupit z dovozu. Zemedelstvi by se melo zrusit uplne, nekaych par tisic farmaru by prislo na mizinu. Aspon by plevel dodaval kyslik. Pak by melo vetsi uzitek nez ted. AT ZIJE KAPITALISMUS. Vse socialisticke bylo spatne, vcetne toho, ze jsem vsechno vyrabeli a byli potrvinove vice nez sobestacni. TOHLE UZ VICKRAT NEMUZEME PRIPUSTIT. At ziji zapadni zemedelci, bez nich bychom zemreli.

  OdpovědětVymazat
 10. Je fakt, že po betonu se těm slípkám líp chodí. Po těch drátech to nebylo moc fajn. Navíc slepičince propadly na ty
  níže, ty pak ozobávaly spolubydlící a ničily jim účes.

  OdpovědětVymazat
 11. No ono domácí chov může být také pakárna také jsme chovali slepice cca 15 kusů výběh zhruba 4x25 m.Dá se říct že zhruba po půl roce už tam žádná tráva nestačila vyrůst a když bylo deštivo tak maglajz.Snažil jsem se to rozdělit ale moc to nepomáhalo.Tak hejno bylo regulováno na 5 kousků.Potom to bylo dobré.Viděl jsem jak se dnes slepice chovají ve velkém a mohu říct že to se mě líbí ohromný pozemek pojízdné kurníky oplůtky které se posouvají.Vejce čisté a slípky spokojené.Ale všechno něco stojí.A udržet cenu kolem koruny devadesát prostě při tomto chovu nelze.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.