Reklama

čtvrtek 8. října 2020

Za Arménii bojují i Řekové

Ivan David

8. 10. 2020 

Prezidentka Svazu řeckých společenství Arménie Maria Lazarevová zasílá prostřednictvím listu Proto Thema své vlastní poselství:
„Arménské síly v Arcachu bojují proti azerské agresi sponzorované Tureckem. V Arménii žije mnoho Řeků, kteří bojují za vlast, kde se narodili, vyrostli a dnes jsou jejími občany.

Dnes se odhaduje, že v Arménii žije asi 1 000 emigrantů pontského původu. To jsou potomci Řeků, kteří do oblasti Karabachu uprchli po pogromech na Řeky ve dvacátých letech minulého století z Turecka. Žijí zejména v severní části země, v provinciích Shirac, Lori a příhraniční oblasti Tavos poblíž Gruzie, ale také v hlavním městě Jerevanu. V Arcachu je také menší řecká komunita, která je ve své moderní historii znovu vystavena nebezpečí genocidy.

„V Arménii se tomuto boji říká „Boj o přežití“ přičemž ve skutečnosti nejde jen o kousek země, jak říkají Ázerbájdžánci, ale o vlast, dědictví a kulturu,“ poukázala Lazarevová pro Proto Thema.
"Jděte do Arcachu a ukažte mi ázerbájdžánské kulturní dědictví." Nenajdete nic, ale najdete staré arménské kláštery a chačkary (typické arménské středověké kříže). Arméni nemusí prokazovat, o čí zemi jde, “uvedla Lazarevová.

Prezidentka Svazu řeckých společenství Arménie Maria Lazarevová


A pokračovala popisem úsilí o přežití obou národů:
"Morálka Arménů v Arménii a Arcachu, ale také Řeků, kteří tam žijí, je velmi vysoká a všichni, bez výjimky, jsou připraveni jít do první linie." V řecké komunitě ani v celé Arménii nepanuje vůbec žádný strach. Válka a konflikty bohužel nejsou v našich životech nic nového. Dokonce i v posledních dnech, kdy Ázerbájdžánci míří svými útoky na civilní obyvatelstvo, když jsou bombardovány naše vesnice a města, jsou lidé nebojácní a jednotní, “uvedla Lazarevová. 

"Většina Řeků žijících v Arménii jsou občany Arménské republiky. Naše povinnost je chránit naši vlast. Ano, vojáci a dobrovolníci řeckého původu bojují po boku arménských sil. Nyní však v Arménii nejsou žádné řecké, ruské, kurdské, jezídské a další etnické menšiny. Jsme jen lidé a občané a všichni chráníme naši společnou vlast, “zdůraznila Lazarevová.

Kamenné skulptury symbolizující déle než dvoutisíciletou přítomnost Arménů-křesťanů v Arcachu

Prostřednictvím listu Proto Thema se Lazarevová obrátila na řeckou veřejnost:
"Žádní lidé na světě nemohou lépe pochopit situaci a osud Arménů než Řekové. Takže, naši řečtí přátelé a bratři, v tomto boji musíme být jednotní. Opakuji, tato válka není o zemi, ale o svobodě a o míru. Náš boj je spravedlivý.“

Ano, je to spravedlivý boj. Boj o přežití národa je totiž vždy spravedlivý. A nelze přijmout tezi, že Ázerbajdžán má na území Karabachu právo, protože mu ho kdysi připsal Chruščov. Právo na zemi mají ti lidé, kteří v ní žijí. A až příliš dobře víme, jak vypadají území, která Turci a jejich spojenci „osvobodili“. Etnické čistky, vraždy, loupeže, znásilňování, vyhánění původních obyvatel a jejich nahrazování syrskými džihádisty. V Ázerbajdžánu jich podle časopisu Foreign Policy je nasazeno asi 1500. Protřelých válečných zločinců. Zpráva OSN odsuzuje jejich zločiny, ale proti jejich pokračování svět nepodniká nic.

16 komentářů :

 1. Tak správně je to popsané je to spravedlivý boj o přežití a islamisté musí být zastaveni. Řekové mají stejného nepřítele a dlouhodobé zkušenosti s dobyvačným islámem.

  OdpovědětSmazat
 2. Na které straně vlastně stojí naši demokraté? Z telek, rádia se to nedá poznat. Jindy plno prohlášení třeba v případě Běloruska, Číny, Ruska , Navalneho a teď zlověstné ticho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čekají až jak jim páníček řekne!!!

   Smazat
 3. Tak jak se nám to v Arménii rozvíjí? Především na EU nezáleží, v ní sdružené tzv. "státy" jsou jen kolonie. Záleží na Arménii, jak jsem psal hned první den bojů. Co bude rychlejší – příklon k Rusku nebo turecká smrt napřed Karabachu? A dnes tu máme první dobrou zprávu. Arménský Havel se se.ral a začal proruské čistky. Podobně jako Baťka (s BaŤkou je to stále lepší: stahují z Běloruska velvyslance západních pseudostátů, což to nevidíte, že přerušení dipl. styků s Baťkou je vynikající? Tuto agendu přebírají ruští velvyslanci v Bělorusku, neboď i Bělorusko je pseudostát, ovšem v rukou Ruska. Takže v Bělorusku pořád líp.) No a arménský Havel vyrazil náčelníka arménské bezpečnostní služby, mluví o zrádcích v arménských úřadech, no, uvidíme, zda čistky budou dostatečně rychlé. Už jsem zde psal, že i Bělorusko mělo svého Havla – a hle, je z něho ruský Baťka. Takže je jistě dobře, že jakési Řecko cosi žbrblá, ale lepší by byl naopak tlak EU a jejich pseudostátů na Arménii ve prospěch Tureska, aby se její příklon k Rusku urychlil, času má málo. Na bojišti dost prohrává.

  OdpovědětSmazat
 4. Tak ano, v Arménii hodlají lidé přežít v režii barevné revoluce, která byla namířena především proti Rusku. Barevná revoluce je produkt bordelu a války v emerické režii.
  Jak komentovat to, co si způsobili Arménci sami? Stejně jako Gruzínci a obludé z poblatí. Políčeno je samozřejmě už i na Bělidlo. Nejdříve tyto národy naskočí do vlaku národní sedestrukce, a když to začne hořet okolo , tak najednou volají - nic než národ. Arméni potřebují dostat v Karabachu pár do držce, aby se vzpamatovali. Neválčí se o Arménii, ale o území uvnitř Azerbajdžánu, které už dávno mohlo mít společný správní status - teď módně třeba napodobeninu Jeruzaléma, jakkoli je srovnání ošidné.
  Celý článek jen vnáší do základního problému témata, která jsou úplně vedlejší. Osobně nemám vůbec nic proti Řekům, ani Arménům, ale co si kdo nadrobil, tak také vyžírá.
  Bez kompromisů se bude válčit. A dobrý kompromis je takový, u něhož obě strany mají pocit, že prohráli. Opak je pravdou.
  Dalším válčením obě strany budou jen zapojovat další aktéry, po jejichž angažmá už možná nepoznají ani sami sebe.
  Bez ohledu na kostel nebo mešitu.
  Ještě pořád je čas to zastavit.
  A samozřejmě erda nakopnutý řeší teď právě svoje vlastní existenční problémy doma jako kdysi Galtieri v Argentině. - Na cizím území.

  orinoko

  OdpovědětSmazat
 5. Tady je komentář jakéhosi "no one" , což je jen další inkarnace "porovatelky" , který na OM prohlásil, že ví, jkak to v Karabachu dopadne, ale nehodlá házet perly sviním. Ví kulové stejně jako Globální Prediktor nalezený jako Čížek - Joska Cucflek.

  Izrael a jeho podpora Ázerbajdžánu:
  https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/izrael-je-klicovym-spojencem-a-prodejcem-zbrani-azerbajdzanu/r~87fbfa1607b811eba7deac1f6b220ee8/
  No to je mi panečku zajímavé, že Ázerbajdžán podporují dvě země (Turecko, Izrael), s jejichž existencí se do budoucna nepočítá, a ještě k tomu proti Arménii, která je zemí globálního významu „s Židy č. 2“, a která je díky „krvavému šaškovi“ Pašinjanovi na straně EU (pod kontrolou GP), ačkoliv tam má Rusko své vojenské základny. Jako třešnička na dortu je to, že se bojuje o Náhorní Karabach, oblast, kudy má vést koridor Sever-Jih, v němž se Rusko silně angažuje. A když vyhraje v tomto boji Arménie, která je už jednou nohou v tzv. Východním partnerství (tzn. na straně EU), tak jaký dopad to asi bude mít pro Rusko?

  No a další „sranda“:
  https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3199635-v-kyrgyzstanu-vypukly-nepokoje-demonstranti-pozaduji-zneplatneni-parlamentnich-voleb
  Všechno proti Rusku. Stejně jako v Kazachstánu a na Ukrajině, tak i v Kyrgyzstánu se projevila tamější „svidomost“. V tom Kyrgyzstánu, který je středoasijskou republikou s turkickým národem. A jsme u formátu Astany víc než kdy jindy.
  Naštěstí je tu ale Putin, který se může jakožto schopný lídr postavit do čela tohoto formátu a jeho prostřednictvím vyřešit řadu konfliktů, včetně toho kyrgyzského, karabašského, ale třeba i běloruského.

  orinoko

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S tím koridorem přes Náhorní Karabach jste to trochu přehnal.

   Smazat
 6. Osmani-Turci se snaží dobýt Evropu staletí. Dostali na piču u Lepanta 1571, u Vídně 1683 a doufám, že dostanou i dnes, jinak s námi zametou, jak islámský primitiv umí, bezcitně, krvavě!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je třeba to vysvětlit voličům TOP, KDU, Starostů, Pirátů a těch různých "nezávislých" voleb pro město, které pět minut po uzavření volebních uren okamžitě vytvářejí koalice, i když je to všechno jedna strana. Vše je to o voliči s IQ automatické pračky a to tu pračku urážím.

   Smazat
 7. Dneska v 18 hod údajně vstoupilo v platnost příměří. Utajene se jedná v Ženevě, ale hlavně se mají sejít ministři zahraničních věcí.

  OdpovědětSmazat
 8. Blaha: Co předvádí naši nejvyšší ústavní činitelé se Světlanou Tichanovskou, je ostuda celého Slovenska

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2020100812632379-blaha-co-predvadi-nasi-nejvyssi-ustavni-cinitele-se-svetlanou-tichanovskou-je-ostuda-celeho/

  Nebudeme moci vzdát úctu ani našim osvoboditelům z Rudé armády. Blaha tvrdě reagoval na antikomunistický zákon

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020100812632146-nebudeme-moci-vzdat-uctu-ani-nasim-osvoboditelum-z-rude-armady-zakon-blaha-nazor/

  OdpovědětSmazat
 9. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval účastníky konfliktu v Karabachu, aby přestali bojovat z humanitárních důvodů.

  Podle tiskové služby Kremlu vedl ruský vůdce sérii telefonických rozhovorů s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem a arménským premiérem Nikol Pašinjanem.

  Putin poukázal na nutnost zastavit střety v regionu a provést výměnu zajatců a těl mrtvých.

  "K jednání o těchto otázkách při zprostředkování ruského ministra zahraničí jsou do Moskvy 9. října pozváni ministři zahraničí Ázerbájdžánu a Arménie," uvedli v Kremlu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obě strany potvrdily, že dnes odjíždějí do Moskvy, kde budou probíhat konzultace o příměří. Konzultace budou probíhat za zprostředkování ruského ministerstva zahraničí.
   Od počátku konfliktu se Rusko všemožně zaměřovalo na své přání pokračovat v roli arbitra v arménsko-ázerbájdžánském zúčtování. Pokud bude možné dosáhnout příměří, jistě to posílí toto postavení Ruské federace. Na druhé straně, pokud nelze dosáhnout příměří, bude to vnímáno jako nedostatek potřebných vlivů na situaci a problémy s výkonem role arbitra (zejména kvůli zvýšenému vlivu Turecka na Ázerbájdžán a přítomnosti osob spojených se Sorosem v arménském vedení). V současné realitě je pro Arménii nezbytnější příměří, pozice Ázerbájdžánu v těchto jednáních se zdají být výhodnější.
   Rusko bude nepochybně mít zájem dosáhnout alespoň dočasného příměří. https://colonelcassad.livejournal.com/6231950.html

   (Rovněž dnes Mišustin odletěl do Jerevanu, aby se zúčastnil zasedání EEU (EAEU), která je očividně přetížena kvůli událostem v Bělorusku, Kyrgyzstánu a Karabachu.)

   Smazat
  2. Neznám dějiny Karabachu a děkuji zdejším příspěvkům za výlet do historie. Znal jsem jen tragédii Armenců, kterou způsobili Turci. Sporná území, nikdy nedělají dobrotu, důkazem je i nedávné Kosovo. Zájmem všech účastníků by mělo být mírové řešení. I když Erdogán se mi jako mírotvůrce nezdá. Sympatie k aktivitám tč.řeckých interbrigád, asi nepovedeou k mírovému řešení. Zrovna tak nedávno byly zveřejněny "úspěchy" gruzínských jednotek na straně Ukrajiny v Donbasu. Nevím, ale podle mne rozšiřování počtu účastníků krize jen oddalují řešení. Jakoby ohnisek s lokálními válkami nebylo dost. Když iniciátorům jsou lhostejné lidské životy, tak si myslím, že cena za rejdy armád je příliš vysoká a úspěch bývá jen dočasný.

   Smazat
 10. A co když Erodogan neustoupí? Půjde Putin do akce? Těžko říct.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.