Reklama

neděle 11. října 2020

Zastavení palby v Náhorním Karabachu slíbené v Moskvě dodržovali Azerbajdžánci pouhé 4 minuty

Ivan David
11. 10. 2020
 

V noci z pátku na sobotu 10. 10. 2020 pendloval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov deset hodin jako prostředník mezi ázerbajdžánskou a arménskou delegací. V sobotu ráno podepsali arménský ministr zahraničí Zohrab Mnacakanjan a jeho ázerbajdžánský protějšek Jejhun Bajramov Dohodu o humanitárním příměří. Podle smlouvy měla být v sobotu v poledne zastavena palba. Obě válčící strany si měly pod patronací pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže a Červeného půlměsíce vyměnit zajatce. Dohoda o příměří počítala i s nerušeným odvozem raněných k ošetření a s výměnou padlých, kteří leží na druhé straně fronty.

Střelba z lehkých i těžkých zbraní podle arménské agentury ANI včera v poledne utichla. Do "zóny nikoho" mezi útočníky a obránce vstoupili pracovníci Červeného kříže. Nestihli však dojít ani na polovinu vzdálenosti mezi pozicemi znepřátelených stran, kde mělo dojít k výměně zajatců. Ázerbajdžánci na dohodnuté prostředníky nesoucí bílou vlajku s červeným křížem a červeným půlměsícem zahájili palbu. Přestávka v boji trvala rovné 4 minuty. Nedošlo k žádné výměně zajatců ani volnému odvezení raněných.

Tento vývoj jasně ilustruje, jakou váhu přikládá islamista slibu danému „kafírovi“, což je termín, který Korán používá pro „nemuslimy“. Válka tedy pokračuje. Na bloky civilních domů v hlavním městě Náhorního Karabachu Stěpanakertu opět dopadají rakety a dělostřelecké granáty. Obránci z armády Arcachu oplácí stejnou mincí. Rakety SS-21 dopadají na azerské vojenské základny Ganji, Agcabadi a Bajlakan. Základny jsou plné munice, při jejichž výbuchu smrt kosí vše kolem. Vojáky i civilisty.
Snížení intenzity bojů během sobotního dopoledne využil zpravodaj ruské televize RT, aby navštívil vesnice, které Ázerbajdžánská armáda označila jako „osvobozené“. Na místě našel pouze hromady trosek. Když se ptal azerského vojenského závodčího, který jej doprovázel, kde jsou ty osvobozené vesnice, ukázal mu voják na hromadu ohořelých trosek. Reportér jen kroutil hlavou. Takto si Ázerbajdžánci představují osvobození. Povraždění všech Arménů a zničení všeho, co vybudovali.

Dnes večer mělo jednání o zastavení palby v Moskvě pokračovat. Ministři zahraničí Arménie a Ázerbajdžánu měli pod patronací ruského ministra jednat o trvalejším příměří. Odpoledne obě strany potvrdily, že jejich ministři do Moskvy odletěli. Místo trvalého příměří se ale asi bude opět jednat o tom, jak alespoň přerušit boje.

Vládu Náhorního Karabachu na jednání zastupuje arménský ministr, v jehož delegaci jsou i zástupci karabašské administrativy. Karabašský prezident zaslal arménskému ministru plnou moc k zastupování. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přesto zřejmě tuší, že u jednacího stolu někdo chybí. Za ázerbajdžánskou agresí proti Karabachu je totiž Turecko, jehož generálové válečné operace v poli přímo řídí. Bojů se ostatně účastní i expediční sbor turecké armády. A džihádisté z Islámského státu (ISIL), které na frontu přepravila ze Sýrie a Libye turecká armáda.

Lavrov proto dnes dopoledne telefonoval tureckému ministru zahraničí Mevlütu Çavuşoğluovi. Podle společného tiskového prohlášení, které oba ministři zveřejnili po telefonátu, se „Rusko i Turecko shodují na tom, že je třeba ukončit boje a nalézt cestu ke splnění dohody o zastavení palby“. Jde o další ukázku důvěryhodnosti Turecka. Tentýž Çavuşoğlu v pátek vyhlásil, že válka v Karabachu neskončí, dokud tamní Arméni nebudou „ukončeni“. V anglickém znění jeho tiskového prohlášení, vydaného jako reakce na páteční zahájení rozhovorů o příměří, je použito slovo „terminated“. Jeho význam je jasný každému, kdo si vzpomene na film Terminátor, v němž ztvárnil hlavní roli rakouský kulturista a herec Arnold Schwarzenegger. V kontextu Çavuşoğluova prohlášení jde o „ukončení životů Arménů“.

Rusko se do války zatím oficiálně nezapojilo. Plní funkci prostředníka, který se snaží dohodnout mír. S jedinou výjimkou. V noci na sobotu zaútočily ruské stíhací bombardéry na pozici islamistických žoldnéřů u karabašského Jabrajilu. Zlikvidovali několik set veteránů ISIL. Ázerbajdžáncům, kteří se nacházeli jen o několik set metrů dál, ruský útok nezkřivil ani vlásek.

Podle caucasus.liveumap Azeři do oblasti přisunuli další posily. Během dneška prolomili do fronty na jihu čtyřkilometrový klín až k městu Vank. Cestou srovnali se zemí několik arménských vesnic. Ve městě Vank se Azerům tvrdě brání skupina vojáků armády Arcachu. Tento průlom potvrdil obavy, které v sobotu vyslovil karabašský deník Artsakh News. Azeři snížení intenzity bojů v sobotu dopoledne před chvilkovým příměřím využili k přeskupení sil.

Na závěr jedna dobrá zpráva. Dnes přistál v hlavním městě Arménie Jerevanu letecký speciál s 20 tunami humanitární pomoci pro postižené válkou v Karabachu. Nyní je vykládán a během noci by měla začít přeprava materiálu postiženým civilistům.

34 komentářů :

 1. "Lavrov proto dnes dopoledne telefonoval tureckému ministru zahraničí Mevlütu Çavuşoğluovi."

  Vážně? Jste totiž v NESHODĚ s MID Ruska!

  10. října vedl ruský ministr zahraničí S. V. Lavrov telefonické rozhovory s ázerbájdžánským ministrem zahraničí D. A. Bajramovem a arménským ministrem zahraničí S. G. Mnacakanjanem.
  Během rozhovorů strany znovu potvrdily svůj závazek k dohodám o příměří v oblasti konfliktu v Náhorním Karabachu, k nimž bylo dosaženo po konzultacích s ministry zahraničí těchto tří zemí 9. října
  https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4377235

  11. října proběhl z podnětu TURECKÉ strany telefonický rozhovor mezi ministrem zahraničních věcí Ruské federace Sergejem Lavrovem a ministrem zahraničních věcí Turecka M. Cavusoglu.
  Během rozhovoru proběhla výměna názorů na situaci v zóně konfliktu v Náhorním Karabachu, která vyplynula z výsledků třístranných rozhovorů v Moskvě ve dnech 9. – 10. října. Byla zaznamenána potřeba přísného provádění všech ustanovení společného prohlášení ministrů zahraničních věcí Ruské federace, Ázerbájdžánské republiky a Arménské republiky z 10. října.
  Ruská strana znovu potvrdila svoji připravenost pokračovat v aktivním zprostředkovatelském úsilí zaměřeném na dosažení dohody o Náhorním Karabachu s přihlédnutím k ustanovením moskevského prohlášení.
  https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4377255

  Ve dnech 11. – 13. října uskuteční oficiální návštěvu Ruské federace ministr zahraničních věcí Arménské republiky Z. G. Mnacakanjan.

  Během jednání na ruském ministerstvu zahraničí se plánuje projednat celou škálu otázek bilaterální spolupráce, zahraničněpolitických interakcí prostřednictvím EAEU, CSTO a CIS, koordinace pozic v OSN, OBSE, Radě Evropy, BSEC a dalších mezinárodních fórech. Proběhne věcná výměna názorů na mezinárodní a regionální otázky. Bude zváženo provedení plánu konzultací mezi ruským ministerstvem zahraničí a arménským ministerstvem zahraničí na období 2020–2021.
  Více zde
  https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4377265  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V nejnovějšim Pjakinovi se analyzuje,

   že s nastupem armenského Pašinjana dojde ke krvavému konfliktu s potoky krve.
   To byl cil jeho instalace v Armenii.A skutečne je to tu.
   Nyni chudák Erdogan i rozbiji postupně svoje Turecko na sračku.
   Bude bojovat na mnoha frontách a to je zajicova smrt!
   Moskva nemůže být přitelem ani jedné strany,ale pomůže Erdoganovi zničit na sračku jeho expedični ISIL bojovniky, dobře namiřenými bombičkami,no jinak by snad svrhli Erdogana a sežrali ho i s jeho Tureckem na vidličce.

   Tak co má Pjakin pravdu nebo ne,nebo kdo ho čte jinak?

   Smazat
  2. Pjakin je dobrý učitel, přes to nejede vlak.

   Smazat
  3. Dohoda o příměří v Náhorním Karabachu, které minulý týden dosáhly rozhovory v Moskvě, není plně respektována, pokračují boje, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na setkání se svým arménským protějškem. RIA Novosti píše o tom.
   "Vaše návštěva byla dohodnuta na dlouhou dobu, ale samozřejmě se odehrává na pozadí vážného úsilí, ve kterém mnoho členů mezinárodního společenství podílet, úsilí o odblokování napětí v Oblasti konfliktu Náhorní Karabach," řekl Lavrov.
   "Minulý pátek a sobotu, alespoň část soboty jsme strávili v této budově spolu s naším ázerbájdžánským protějškem, bylo dosaženo důležité dohody z iniciativy prezidenta (Vladimira) Putina. A vidíme, že tato dohoda zatím není plně respektována a boje pokračují," dodal.

   Smazat
  4. Během telefonických rozhovorů s vedoucími představiteli Ázerbájdžánu a Arménie se ruský prezident Vladimir Putin dotkl tématu ověřovacích mechanismů pro příměří v Náhorním Karabachu. Oznámil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na společné tiskové konferenci se svým arménským protějškem Mnacakanjanem, informuje agentura TASS.

   Moskva podle něj považuje otázku sledování příměří v oblasti Karabachu za důležitou a klíčovou. Je třeba poznamenat, že vedoucí představitelé států hovořili před setkáním, které se konalo v Moskvě s ministry zahraničí Ázerbájdžánu, Arménie a Ruska.
   "V telefonních rozhovorech mezi prezidentem Putinem a jeho kolegy v Baku a Jerevanu, ... dotkla se také otázka ověřování. Téma zajištění toho, jak bude očekávané příměří monitorováno na místě," řekl Lavrov.

   Smazat
  5. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová podrobně informovala o pokroku v rozhovorech o urovnání konfliktu v Náhorním Karabachu. RIA Novosti píše o tom.
   Zacharovová také hovořila o zákulisí mnoha hodin vyjednávání o Karabachu.

   Podle ní trvaly téměř 11 hodin a skončily zhruba ve dvě hodiny ráno. Původně mělo setkání původně povahu konzultací, ale v průběhu procesu bylo možné vypracovat dokument, který se stal výchozím bodem pro urovnání konfliktu.

   Účastníci udělali několik přestávek, aby delegace mohly zavolat do Baku a Jerevanu.
   Na začátku „třetí třetiny“ zaznělo v hale radostný zvolání Sergeje Viktoroviče. Znovu se zeptal stran, zda je vše dohodnuto, a teprve poté šel k novinářům, “poznamenala Zacharovová.

   Dodala, že během těchto konzultací objevila šéfa ruské diplomacie novým způsobem.
   "Mám dojem, že do tohoto kola vložil sebe, veškerý svůj intelekt, všechny své vyjednávací schopnosti, lidské vlastnosti," řekla Zacharovová.

   Diplomatka zdůraznila, že Vladimir Putin osobně hrál v tomto procesu významnou roli.
   "Když prezident Ruska položí cestu, kterou musíte projít, tak dá to takovou sílu, že je nemožné z této cesty odbočit," řekla.
   Podle Zacharové položily základy urovnání konfliktu četné telefonické rozhovory mezi hlavou státu a prezidenty Arménie a Ázerbájdžánu.
   "To tedy, ať mi to každý odpustí, vše osvětlilo a všem posvětilo tuto cestu," žertovala.

   Smazat
  6. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vedl telefonický rozhovor s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, během něhož vyzval EU, aby prokázala konzistentní postoj k otázce územní celistvosti Ázerbájdžánu. To je uvedeno v prohlášení úřadu pro styk s veřejností turecké prezidentské administrativy, Anadolu zprávy.

   Prezident Erdogan poznamenal, že Arménie, která obsadila území Ázerbájdžánu a zaútočila nejprve na ázerbájdžánskou čtvrť Tovuz, která se nachází na trase ropy a zemního plynu a dopravních komunikací, a pak na ázerbájdžánské město Gandža, představovala hrozbu pro bezpečnost dodávek energie do Evropy.

   Smazat
  7. Ilham Alijev, syn otce Hejdara Alijeva:

   "Arménie je zvyklá na to, že bude vždy podporována na světové scéně. Bohužel, svět Arméni, jejich patroni, islamofobní kruhy mají nejsilnější pozice na světě. Vždy podporovali Arménii a jejich agresivní politiku proti nám, bránili je. Šíří lži o Ázerbájdžánu, snažili se prezentovat Ázerbájdžánce jako agresory," řekl prezident Ázerbájdžánské republiky Ilham Alijev v rozhovoru s tureckým televizním kanálem Haber Global.

   "Ale dnes, ve věku internetu, je pro ně velmi obtížné to udělat, protože již existují netradiční způsoby tisku, je zde internet a informace nejsou příliš obtížné. Proto dnes již nemají stejné pozice v informačním boji. A jsme na správné cestě. Máme pravdu jak z hlediska mezinárodního práva, tak z hlediska historické spravedlnosti. Jsme na vlastní půdě, bojujeme na vlastní půdě. Pokud arménští vojáci opustí naši zemi, tento konflikt bude ukončen," uvedla hlava státu.

   Smazat
 2. Ázerbájdžánský ministr zahraničí Džejchun Bajramov a ruský spolupředseda minské skupiny OBSE Igor Popov diskutovali během nedělního telefonického rozhovoru o aktuální situaci v oblasti konfliktu v Náhorním Karabachu, informovala tisková služba ministerstva zahraničí.

  Bajramov uvedl, že po oznámení režimu příměří má Arménie v úmyslu i nadále podrobovat civilisty a civilní objekty Ázerbájdžánu palbě.

  "Několik hodin po vyhlášení humanitárního příměří zahájily arménské ozbrojené síly útoky ve směru na Hadrút a Džabrail a vypálily na sanitku s bílou vlajkou, která shromažďovala těla arménských vojáků. Druhé největší město Ázerbájdžánu Ganja, které je mimo bojovou zónu, se navíc dostalo pod raketovou palbu, “uvedl Bajramov.

  „V důsledku raketového útoku na Gandži bylo zabito 9 civilistů, včetně malých dětí a 35 lidí, a bylo zraněno,“ uvedl ministr.

  Popov zase vyjádřil znepokojení nad současnou situací a zdůraznil potřebu dodržovat podmínky moskevských dohod.

  Ázerbájdžánský ministr zahraničí také telefonoval s francouzským spolupředsedou minské skupiny OBSE Stefanem Viscontim, jakož i mezi ministrem zahraničních věcí Džejchun Aziz Bajramovem a americkým spolupředsedou minské skupiny OBSE Andrewem Shoferem.
  https://moscow-baku.ru/news/politics/glava_mid_azerbaydzhana_obsudil_situatsiyu_na_fronte_s_sopredsedatelem_minskoy_gruppy_obse/

  OdpovědětSmazat
 3. 1. Alijev uvedl, že je odhodlán zítra vést jednání s Arménií v rámci minské skupiny OBSE.
  2. Prezident Karabachu Harutyunan uvedl, že několik dní války bude pokračovat a nastolí otázku uznání nezávislosti Arcachu před arménskými úřady. Ve skutečnosti je to signál pro Alijev, že pokud nebude příměří vážné, bude zahájen proces uznávání Karabachu. Harutyunyan navíc obvinil izraelské úřady z podněcování ke genocidě arménského lidu, protože Izrael nejen dodává drony do Ázerbájdžánu, ale také tam vysílá své odborníky, aby jim sloužili.
  3. Po nočním ostřelování hlásily obě strany civilní oběti a vážné zničení v Ganji a Stepanakertu. Arméni tvrdí, že Ganja nebyl bombardován, ale vypadá to, že došlo k příletům balistických raket. Jedna z raket byla sestřelena ázerbájdžánským personálem protivzdušné obrany.
  4. 11. října Arméni oficiálně uznali 429 zabitých během nepřátelských akcí.
  https://colonelcassad.livejournal.com/6237436.html

  OdpovědětSmazat
 4. Arménie se snaží zaútočit na ruské úsilí v karabachské osadě a způsobit v regionu zmatek.

  Arménské ozbrojené síly zaútočily na obytné budovy a sociální zařízení v druhém největším městě Ázerbájdžánu, Ganje, kolem 2 hodin ráno 11. V důsledku toho bylo zabito 9 lidí, 34, včetně dětí, bylo zraněno. Nejedná se o první ránu pro Ganju, kterou arménské ozbrojené síly zasadily od začátku eskalace 27. Ázerbájdžán označil útok na město za teroristický útok a vyzval mezinárodní společenství a spolupředsedy minské skupiny OBSE pro Karabach, aby incident odsoudili.
  Odborníci vyjádřili svůj názor na Moskvu-Baku na pozadí dohod o příměří, jichž dosáhli ministři zahraničí Ázerbájdžánu a Arménie, zprostředkované ruským ministrem zahraničí po více než deseti hodinách rozhovorů, vyjádřili odborníci svůj názor.
  Jevgenij Michajlov, politolog a expert na mezietnické konflikty, se domnívá, že hlavním cílem arménských činů je vytvořit v regionu chaos. "Modernímu Sorosově režimu Pashinyan nelze v zásadě věřit. Skutečnost, že Rusko tento výkon do jisté míry splnilo - shromáždilo válčící strany - Ázerbájdžán a Arménie a dosáhlo toho, že se dohodly na příměří, v první řadě ukazuje, že Moskva nadále působí jako garant bezpečnosti v regionu a snaží se situaci mírovou cestou obrátit.
  Zároveň můžeme pozorovat, že Jerevan konečně vykolejil. Je zločin udeřit na město daleko od bojů, civilistů a dětí. Opakovaně jsme byli přesvědčeni, že Pashinyan dělá jedno prohlášení, pak další, pak třetí prohlášení.
  Když začala eskalace, Pashinyan neustále volal Putinovi a přesvědčoval ho, aby se připojil k podpoře chudého arménského lidu. Ale pak jsem v reakci slyšel, že Karabach není územím Arménie, a proto se na něj nevztahují dohody CSTO. A dnes jsme viděli pokrytectví arménské strany: Jerevan si musel sednout k jednacímu stolu, dohodnout se na humanitárním příměří, aby se nakonec ujal a zařídil novou provokaci.
  Provokace organizovaná Arménií v první řadě podkopává důvěryhodnost Ruska. Ukazuje se, že Jerevan jednoduše oklamal svého garanta, garanta bezpečnosti, který působil jako prostředník mezi ním a Baku. Baku věřil Moskvě tím, že šel na tyto rozhovory, a Jerevan je využil ve svůj prospěch. Jedná se o další zradu ruských zájmů, další ránu především na vztahy mezi Jerevanem a Moskvou. Nemyslím si, že nyní z Moskvy budou slyšet hlasitě prohlášení na podporu jedné nebo druhé strany, ale jistě naši analytici vyvodí další závěry - kdo učinil tuto provokaci. ...kráceno...
  Vitalij Arkov,šéf portálu PolitRUS: "Stávka na Ganju ukazuje, že buď arménské vedení nedodržuje příměří, nebo Nikol Pashinyan nekontroluje arménské ozbrojené síly, dohoda o příměří je ignorována.
  Proč Arménie podniká takové kroky, zejména když bylo dosaženo dohody o příměří po Putinových telefonních rozhovorech s Alijevem a Pashinyanem.
  Jak si pamatujeme, ruský prezident v souvislosti s eskalací mezi Ázerbájdžánem a Arménií prohlásil, že smlouva o kolektivní bezpečnosti se na Karabach nevztahuje. Víme, že ázerbájdžánská armáda nezasáhne území Arménie, na rozdíl od samotné Arménie. Nikdo nezaútočil na Arménii a na jejích mezinárodně uznávaných územích neexistuje žádná vojenská akce. Nyní se arménský premiér snaží přimět mezinárodní společenství, aby uznalo Karabach, a tvrdí, že Jerevan zvažuje uznání Karabachu z jeho strany. A pokud Arménie uzná Náhorní Karabach, bude to další významný mezinárodní skandál."
  https://moscow-baku.ru/news/politics/armeniya_pytaetsya_nanesti_udar_po_usiliyam_rossii_v_karabakhskom_uregulirovanii_i_poseyat_khaos_v_r/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pashinyan je plně pod vlivem bažiny (pax americana nad státní elita), dokud nebude vyměněn poteče krev. Jestliže média (patří převážně bažině) obviňují Azerbajdžán, tak provokatér je naopak Arménie. Situace je složitější o to, že váleční štváči sloužící bažině jsou na obou stranách. Mimochodem konflikt je nevýhodný jak pro Arménii, tak pro Azerbajdžán. Výhodný je pouze pro bažinu a tak využívá svého vlivu v obou zemích, protože cílem je rozbití Ruska, podpaluje vše v postsovětském prostoru ( mají tam dost svých Havlů, Kalousků, Fialů, Schwarzenbergů, Hermanů ... a dalších proti národních zrádců, proti lidských typů ).

   Smazat
  2. @ 12. října 2020 7:29

   Všechno máš spojené s bažinou, 7:29-ko, a dál nevidíš?
   Asi jsi odsud z diskuze http://www.vodaksb.eu/ , od akademiků, tipuju na atoma...a někde je schovaný hříbek :-) se zbytkem komunity "která nepustí" + oraculum 9/11, kterému už není pomoci....
   Zatáhněte řitní otvory a učte se, elito, bez praxe, co vše zdůvodní bažinou.

   Smazat
  3. Alijev útočí, protože se mu to hodí. Má za zadkem Erdogasna. Na to americký Deep state nepotřebuje. Odvrací tím pozornost a hněv obyvatel od své vlády k vnějšímu nepříteli.

   Smazat
 5. Ázerbájdžánské ministerstvo ekologie obviňuje Arménii z porušování mezinárodních úmluv:

  Okupující ozbrojené síly Arménie nadále střílejí na obydlené oblasti a strategické objekty z těžkého dělostřeleckého a raketového systému, čímž porušují mezinárodní právo, Ženevské úmluvy z roku 1949 a jejich protokoly, jakož i požadavky humanitárního příměří, vyhlášené od 10. října 2020 ve 12:00 , označuje oddělení.

  "Dne 11. října 2020 se arménské ozbrojené síly pokusily zahájit raketový útok na největší vodní elektrárnu na jižním Kavkaze a na nádrž umístěnou více než 100 kilometrů od přední linie v průmyslovém městě Mingačevir." Raketový útok byl proveden také na Ganja, druhé největší město v Ázerbájdžánu, “uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo ekologie.

  Přehrada Mingachevir je největší v Ázerbájdžánu a na jižním Kavkaze. Raketová palba na tento objekt a další destruktivní akce, které mohou vést k ekologické katastrofě, jsou porušením mezinárodních úmluv, jakož i závazků přijatých Arménií v rámci mezinárodních smluv, včetně Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti, a boje proti dezertifikaci.

  "Raketový útok na civilní obyvatelstvo ve městě Ganja, které se nachází daleko od bojové zóny, a který způsobil smrt civilního obyvatelstva, je zločinem proti lidskosti." Důrazně odsuzujeme kroky arménských ozbrojených sil, které podkopávají bezpečnost nejen Ázerbajdžánu, ale celého regionu, “uvádí se v prohlášení.

  Ministerstvo ekologie vyzývá mezinárodní ekologické a humanitární organizace, aby podnikly rozhodné kroky k přinucení okupačního státu Arménie k dodržování základních lidských práv a mezinárodních závazků k ochraně životního prostředí.
  https://moscow-baku.ru/news/society/minekologii_azerbaydzhana_obvinilo_armeniyu_v_narushenii_mezhdunarodnykh_konventsiy/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Arménie zahájila sérii raketových útoků proti strategickým cílům Ázerbájdžánu.

   Arménské ozbrojené síly zahájily sérii raketových útoků velkého rozsahu na největší strategické regiony Ázerbájdžánu. Podle údajů, které již získaly oficiální potvrzení dokonce z Baku, se Jerevan pokusil zničit vodní elektrárnu Mingačevir.

   Smazat
 6. V článku se píše:
  "V noci na sobotu zaútočily ruské stíhací bombardéry na pozici islamistických žoldnéřů u karabašského Jabrajilu. Zlikvidovali několik set veteránů ISIL. Ázerbajdžáncům, kteří se nacházeli jen o několik set metrů dál, ruský útok nezkřivil ani vlásek."

  Prosím zdroj. Z čeho autor čerpal?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusové zaútočili na tábor IS v Sýrii kde se mužstvo připravovalo na cestu do Azerbajdžanu, někdo rychleji píše než myslí.

   Smazat
 7. První příměří porušili Azerové. Arméni potřebují nějak zabrzdit další boje než zima v horách učiní další ofenzivu skoro nemožnou. Je to naprosto nelogické, aby Arméni porušili příměří jako první. Slabší straně se to nehodí dál situaci hrotit.

  OdpovědětSmazat
 8. V Arménii proběhla barevná revoluce dle osvědčeného scénáře. Pod hesly "otevřeme se světu", "Chceme patřit na "západ" (+ demokracie, humanita, prosperita,...) vyšli Arméni do ulic Jerevanu a nátlakem (ne přímým násilím) si dosadili nového premiéra. Vše za halasné podpory EU a USA, jak jinak. Slibů pomoci, podpory a nehynoucího přátelství a spojenectví bylo jako obvykle plno. A Arméni už se viděli v EU i NATO (aniž by tušili o co jde). Ale byla zde hlavní podmínka - odklon od Ruska! A to se i stalo. Pan premiér a kde kdo vykládal, jak je Rusko brzdilo, jak znásilnilo tisíceletou arménskou kulturu a jak si bez Ruska vše zařídí po svém. A Západ jim pomůže. Nic o tom, že je Rusko zachránilo před Turky. Nic o tom, jak dopadli Arméni, kteří pod Tureckem zůstali (genocida 1916). A nyní, když poznali, za co stojí podpora Západu, jakou hodnotu mají sliby z Bruselu či Washingtonu, najednou zjistili, že jedinou silou, která je může zachránit je Rusko. A najednou si vzpomněli na společnou historii, obranu před Turky a muslimskými pořádky a odvolávají se na křesťanství apod. Nedivím se, že se Rusku do tohoto podniku nechce. Podle mně se Lavrov snaží dohodnout s Ázerbájdžánem (a hlavně Tureckem, protože odtud vítr vane) na nějakém výsledku přijatelném po všechny strany, s tím, že Arménie dostane přiměřeně na frak. Náhorní Karabach připadne podle mně Ázerbájdžánu. Rusko si nebude pálit prsty v této válce. Ať by se postavili na kteroukoliv stranu, bude za špatného. A Západ potřebuje ázerbájdžánskou ropu a plyn jako alternativu k ruskému. A Arménie nemá co nabídnout.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A opravdu věříte, že by Rusové šli tahat kaštany z ohně i kdyby se jim arménská vláda plně podřizovalo? Rusko to hrálo na oběs strany v tomhle konfliktu i za minulých arménských vlád. Jenže dnes rovnováhu sil narušuje mohutnící moc Erdogana. Nakonec ho Putin bude muset zastavit jinak se oslabí ruský vliv na Kavkaze a střední Asii ve prospěch tureckého.

   Smazat
 9. Všechno může být jinak než se to ve skutečnosti jeví a zdá ..
  Výsledkem může být likvidace Azerbajdžánského obchodu a jeho dopravních tras s ropou a plynem přes Turecko s Evropou. Rusko a Turecko s již vybudovanými dopravními trasami potom obchod s Evropou nahradí ruskou ropou a plynem ..
  Z celého konfliktu bude mít nakonec prospěch Rusko i Turecko i Arménie, kde Rusko udělá pořádek ..
  K řešení Rusku potom zůstane už jenom Gruzie ..
  Sousedící Irán je zatím v pozadí a jde mu také o trasy pro obchod s Evropou ..

  OdpovědětSmazat
 10. Diplomaté a vojenští atašé se seznámí s důsledky raketových útoků na Gandži:

  Ministerstvo zahraničních věcí Ázerbájdžánu uspořádalo cestu zástupců diplomatických sborů, velvyslanců, vedoucích delegací, vojenských atašé, vedoucích mezinárodních organizací do Gandže a Mingačeviru, aby se seznámili se skutečnostmi raketových útoků Arménie na mírová města Ázerbájdžánu. Na své stránce na Twitteru to oznámil asistent prezidenta Ázerbájdžánské republiky Hikmet Hajiyev.

  11. října bylo Gandža, druhé největší město v Ázerbájdžánu, které se nachází daleko od kontaktní linie, po zavedení humanitárního příměří vystaveno raketové palbě arménských ozbrojených sil, které zabily 9 civilistů a zranily 35 lidí, včetně dětí.

  OdpovědětSmazat
 11. Probihaji revoluce za podpory USA na pomezi Ruska. Ze statu se maji stat protektoraty USA. Kde se to nedari, tam se zapaluje, valci, konaji se atentaty, demonstrace, zabijeji se odpurci.
  Rusko celi ohromne ofenzive zapadu na hranicich i uvnitr, ted v Chabarovsku. Trump uvolnil na diverzi Ruska 3.8. miliard $.
  Zoufalci z Deep Statu se chteji sanovat na Rusku a zastavit VRSR v USA.
  To se jim uz nepovede.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo přesně tak zabrání Ruska by jim na pár desetiletí pomohlo jenže na to nemají.

   Smazat
 12. Že jo, 9:23, hned jsem si to myslel, že nás v článku někdo houpe - dost divoce.
  Pomoc Ruska Sýrii, Arménii a celému NK (včetně začištění tureckých džihádistů) otáčí proti Rusům.
  To už je přes čáru!
  Jednalo se zřejmě o tuto informaci v "originále":

  Úder ruské armády zničil skupinu tureckých ozbrojenců mířících do Karabachu.
  Poté, co před několika dny vyšlo najevo, že ruská vojenská letadla porazila džihádistické výcvikové tábory pro válku v Náhorním Karabachu, bylo před několika hodinami oznámeno, že ruská armáda úspěšně provedla další přesný a neuvěřitelně silný úder na skupinu ozbrojenců. - rána dopadla na muniční sklad a doslova zvedla do vzduchu tábor pro výcvik džihádistů, kteří se ze dne na den připravovali na cestu do Náhorního Karabachu.
  Redakci tiskové agentury Avia.pro se podařilo zjistit, že oblast vesnice Maaret al-Ikhuan v syrské provincii Idlib, kde byl podle dřívějších zpráv jeden z bodů náboru a školení džihádistů pro jejich následné odeslání do Turecka, a již odtud do Náhorního Karabachu přes území Ázerbájdžánu.
  Více podrobností na: https://avia.pro/news/udar-rossiyskih-voennyh-unichtozhil-gruppu-boevikov-napravlyavshihsya-na-voynu-v-karabah-ataka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Turecký ministr obrany Hulusi Akar diskutoval o situaci v Náhorním Karabachu v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Šojgu, informovala agentura Anadolu.

   "Akar ve svém rozhovoru se Šojgu zopakoval, že Arménie by měla opustit okupované země," uvádí se v prohlášení, podle něhož si ministři vyměnili názory na situaci v Sýrii a Libyi.

   Smazat
  2. Novinář Lindsey Snell, cituje zdroje v SNA říká https://twitter.com/LindseySnell/status/1315613219034214400,že Turecko se chystá převést do Ázerbájdžánu až 2300 bojovníků skupiny "Sultan Murad".
   Dříve Syrská observatoř uvedla, že Turecko vyslalo na frontu Karabachu až 1700 syrských bojovníků, z nichž 107 bylo zabito a několik set zraněno od 27.září 2020.

   Je-li informace o převodu pravdivá, je to více než jasný signál, že nedojde k příměří a krveprolití bude pokračovat, pro které je ze Sýrie dodáno nové krmivo pro děla.
   Uvádí se také, že jeden z vůdců divize Hazma byl zabit v Afrínu, jehož bojovníci byli také posláni do Karabachu.
   https://colonelcassad.livejournal.com/6239655.html

   Smazat
 13. Muslimové i Západ (proto jsou muslimové Západu tak blízcí, že je Západ přiváží jako migranty na svá území) dodržují jakékoliv dohody pouze tehdy, když na ně míříte nabitou zbraní. Rusko je sice v oblasti diplomacie asi nejschopnější na světě (býval to dříve Vatikán, než vyhnil), ovšem nevím do jaké míry si uvědomuje úvodní poučku. U muslimského Azerbajdžánu nebo u Tureska (právě čtu, že Turci navzdory dohodáv v NATO už zase posílají lodě do řeckých vod) to nepřekvapí, ale třeba Ameriku tady mnozí (i já) uznávali jako poctivou, zatímco se ukazuje, žejejím krédem je zrada. Toto uznávání Ameriky bylo způsobeno obratností její propagandy. USA dříve nezrazovaly tak okatě, jako třeba Británie a Francie (Mnichov), ale zrazovaly stejně sprostě, ovšem maskovaly to lépe řečmi o poctivosti (ještě dnes dávají USzrůdy lekce o svobodě a demokracii). Ovšem muslimům zradu přkazuje Korán, Západu jeho nenasytnost a chtíč.

  OdpovědětSmazat
 14. Porušování příměří je při vojenských konfliktech časté, ne všem politiků příměří vyhovuje a zvláště těm kteří tahají za nitky dějin.

  OdpovědětSmazat
 15. Náhorní Karabach je jen vydíráním Merkelové Putina za Bělorusko

  http://svobodnenoviny.eu/nahorni-karabach-je-jen-vydiranim-merkelove-putina-za-belorusko/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Merkel je tam jen okrajová podpůrkyně Erdogana. Jde hlavně o sílící pan-turkickou osu, která chce posílit vliv na úkor křesťanů včetně Rusů.

   Smazat
 16. Jsem rád že naše MZ přijme raněné z Karabachu stejně jako raněné z Katalánska a Francie. Myslím že kapacita našich nemocnic by stačila i na raněné z Mali. Stačí vyhodit pár penzistů s covidem.. Máme přece nějaké závazky jak řekl Petříček Poche.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A já jsem rád, že to vše jistě hradíte ze svých soukromých, v cizině vyprodukovaných a v ČR řádně zdaněných prostředků... MECENÁŠI, OTČE VLASTI... (Vy jste si začal;-).

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.