Reklama

středa 25. listopadu 2020

Babišem hozené vidle

Jaroslav Král 

25. 11. 2020

Do Senátu byla nyní z Poslanecké sněmovny postoupena předloha tzv. daňového balíčku s návrhem na zrušení superhrubé mzdy a zvýšení daňového odpočtu na poplatníka, který navrhli Piráti. Obě opatření, pokud budou odhlasována, budou znamenat obrovskou "sekeru“ ve státním rozpočtu na příští rok ve výši cca 130 miliard Kč. 

Variantou je odhlasovat jednu menší sekeru, tj. buď pouze zrušení superhrubé mzdy, nebo jen daňový odpočet. Třetí možností je udělat jakýsi kompromis, návrh zákona celkově přepracovat a vrátit jej Poslanecké sněmovně. To je však podle mého názoru nereálné z časových důvodů, neboť by jinak hrozilo rozpočtové provizórium, které si nikdo nepřeje. Proto se bude podle mého názoru urputně bojovat na bojišti předem vykolíkovaném premiérem.

Nyní úmyslně pomíjím zcela bezprecedentní a absurdní návrh premiéra, který byl přes zásadní rozpor s koaliční ČSSD načten jako návrh poslance A. Babiše, přičemž J. Hamáček kontroval vlastním návrhem ke zrušení superhrubé mzdy. Z čistě politologického hlediska by to muselo v každé jiné západoevropské zemi znamenat konec vládní koalice. Ne tak u nás, kde je možné téměř cokoli. A. Babiš tím ale hodil vidle nejen do vládní koalice, ale také dovnitř ČSSD, kde se opět rozhořela debata, zda nyní odejít z vlády, nebo proč se neodešlo už dříve, když bylo zřejmé, že A. Babiš dlouhodobě kanibalizuje elektorát ČSSD. Podle mého názoru soc. dem. z vlády před svým jarním sjezdem neodejde a později už to nebude mít z časového hlediska ani smysl. Prostě ČSSD nezbývá než jít s A. Babišem až do hořkého volebního konce. Otázkou jen zůstává, zda to bude stačit na překročení pětiprocentní uzavírací klauzule.

Další vidle však byly hozeny i do rodící se koalice ODS, TOP09 a KDU-ČSL. Ta sice má zatím jen dohodnutý obecný rámec v duchu výroku legendárního lidoveckého předsedy Msgre. Jana Šrámka „dohodli jsme se, že se dohodneme“, avšak zásadní rozpory kolem daňového balíčku budou tuto rodící se koalici nutně oslabovat. Dát přednost zrušení superhrubé mzdy, což je naplnění programu ODS, jak to prezentuje P. Fiala, nebo dát přednost zvýšení daňového odpočtu, což zvýhodní rodiny s dětmi, jak to preferují lidovci? Je to Sofiina volba. 

Pokud poslanci a senátoři za tyto strany odhlasují obojí, pak také budou vědomě hlasovat pro tzv. řeckou cestu obrovského zadlužení, kterou kdysi tak vehementně kritizovali. To jim nyní v Poslanecké sněmovně ve svém velmi emotivním projevu připomněl M. Kalousek. Zmíněné vidle jsou tak zabodnuté i do ODS, kde se nyní vnitřně sváří stoupenci pravicové mantry o blahodárném snižování daní se stoupenci další pravicové mantry o nutnosti rozpočtové odpovědnosti.

9 komentářů :

 1. Typické jako u blbých na dvorečku.

  OdpovědětSmazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 3. Zadlužování státu je prováděno cíleně jak furt můžou žít na dluh jednou se to vrátí i s úroky.

  OdpovědětSmazat
 4. 15% daň je v pořádku.Pouze se musí upravit ostatní výše a ne jen jedna 23% k tomu zastavit odvod cca 300 miliard do zahraničí za blbost.

  OdpovědětSmazat
 5. Proč Babišova vláda upravuje daně ? Má k tomu závažný důvod.Není to zadlužování jako za vlády Kalouska nebo Sobotky. Dnešní situace světa a ČR je podmíněna vývojem světa,pandemie a s ní spojené možné velké ekonomické krize. Osobně se mi zadlužení státu vůbec nelíbí, ale přikláním se
  k navrženému řešení Babiše v této nestabilní situaci. Zadlužení není tak nebezpečné jako možná celková krize. I s ohledem na stav velmocí a západního světa který se zadlužení evidentně neděsí a tiskne nekryté miliardy není "záchranné opatření" Babišovy vlády vynucené hrozbou spojenou s pandemií neodůvodněné. Pochopitelně,že se každý politický pytlík snaží ukázat v televizi a přidat nějaký svůj nápad.To je ale nebezpečné a nerozumné. Kdo by však chtěl slyšet něco rozumného od pytlíků z ODS,TOP,Lidovců,
  STAN a morálně rozpadlé ČSSD ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A role senátu ? Nepřehánějme význam málo důvěryhodné instituce kterou volí cca 12% voličů v druhém kole z těch co k volbám chodí. Senát nemá důvěru ani
   pravomoci a to že ho chce Babiš využít nyní - je jen hra bez významu. Připomeňme si kdo senát řídí a kdo tam sedí.

   Smazat
  2. Pokud se něco nezmění a budeme v převážné většině jen montovnou, stačí hodně málo a bude to na 300 let nebo konečná. Až končí pracovní síla dnes 40 letých, musí být všechno robotizováno a většina lidí na dáfkách.

   Smazat
 6. https://ceskoaktualne.cz/2020/11/evropska-unie/takto-by-se-zilo-kdybychom-nebyli-v-eu-drsna-zprava-pro-eurohujery-2/

  OdpovědětSmazat
 7. Charakteristická bezradnost, celkem nic nevyřeší a stát se opravdu moc zadluží. Nejsem pravičák, ani levičák i když bych uvítal milionářskou daň, nebo alespoň daň na luxusní zboží. Stačí vám násobilka, aby jste zjistili, kolik udělá rozdíl při dani 15% z příjmů 139 000 kč měsíčně a dani z příjmů 141 000kč. Projde-li tato úprava očekávám přesun skupiny do 15%, samozřejmě krom gigapříjmů, těm už 23% nevadí. Vlk se nažere a koza zůstane celá, dokonce ještě přibere na váze. Stát se v budoucnu před růstem dluhu nezachrání, ale když to bude na záchranu potřebných, tak není o čem diskutovat.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.