Reklama

pátek 27. listopadu 2020

Babišem hozené vidle

Jaroslav Král
27. 11. 2020
Do Senátu byla nyní z Poslanecké sněmovny postoupena předloha tzv. daňového balíčku s návrhem na zrušení superhrubé mzdy a zvýšení daňového odpočtu na poplatníka, který navrhli Piráti. Obě opatření, pokud budou odhlasována, budou znamenat obrovskou "sekeru“ ve státním rozpočtu na příští rok ve výši cca 130 miliard Kč. Variantou je odhlasovat jednu menší sekeru, tj. buď pouze zrušení superhrubé mzdy, nebo jen daňový odpočet. 

Třetí možností je udělat jakýsi kompromis, návrh zákona celkově přepracovat a vrátit jej Poslanecké sněmovně. To je však podle mého názoru nereálné z časových důvodů, neboť by jinak hrozilo rozpočtové provizórium, které si nikdo nepřeje. Proto se bude podle mého názoru urputně bojovat na bojišti předem vykolíkovaném premiérem. 

Nyní úmyslně pomíjím zcela bezprecedentní a absurdní návrh premiéra, který byl přes zásadní rozpor s koaliční ČSSD načten jako návrh poslance A. Babiše, přičemž J. Hamáček kontroval vlastním návrhem ke zrušení superhrubé mzdy. Z čistě politologického hlediska by to muselo v každé jiné západoevropské zemi znamenat konec vládní koalice. Ne tak u nás, kde je možné téměř cokoli. A. Babiš tím ale hodil vidle nejen do vládní koalice, ale také dovnitř ČSSD, kde se opět rozhořela debata, zda nyní odejít z vlády, nebo proč se neodešlo už dříve, když bylo zřejmé, že A. Babiš dlouhodobě kanibalizuje elektorát ČSSD. Podle mého názoru soc. dem. z vlády před svým jarním sjezdem neodejde a později už to nebude mít z časového hlediska ani smysl. Prostě ČSSD nezbývá než jít s A. Babišem až do hořkého volebního konce. Otázkou jen zůstává, zda to bude stačit na překročení pětiprocentní uzavírací klauzule.

Další vidle však byly hozeny i do rodící se koalice ODS, TOP09 a KDU-ČSL. Ta sice má zatím jen dohodnutý obecný rámec v duchu výroku legendárního lidoveckého předsedy Msgre. Jana Šrámka „dohodli jsme se, že se dohodneme“, avšak zásadní rozpory kolem daňového balíčku budou tuto rodící se koalici nutně oslabovat. Dát přednost zrušení superhrubé mzdy, což je naplnění programu ODS, jak to prezentuje P. Fiala, nebo dát přednost zvýšení daňového odpočtu, což zvýhodní rodiny s dětmi, jak to preferují lidovci? Je to Sofiina volba. Pokud poslanci a senátoři za tyto strany odhlasují obojí, pak také budou vědomě hlasovat pro tzv. řeckou cestu obrovského zadlužení, kterou kdysi tak vehementně kritizovali. To jim nyní v Poslanecké sněmovně ve svém velmi emotivním projevu připomněl M. Kalousek. Zmíněné vidle jsou tak zabodnuté i do ODS, kde se nyní vnitřně sváří stoupenci pravicové mantry o blahodárném snižování daní se stoupenci další pravicové mantry o nutnosti rozpočtové odpovědnosti.                                                                                                                            

7 komentářů :

 1. Řekl bych, že se rýsuje základ budoucí koalice - Bureš & ODS. Přeci jen, oligarcha a komáři, to prostě nejde dohromady. Asi jako kdyby Trumpovu vládu držel u moci v Americe Sanders.

  OdpovědětVymazat
 2. Je to jen hra bohů na Olympu. Proti seskupení vojsk Pirátů + Starostů + KDU + TOPky se logicky ODS musí s někým spojit. Osud ČSSD a KSČM je asi vzhledem k úbytku voličů nezajímavý. Zajímavé bude SPD. Bez ohledu na výsledek nevidím žádné výhody pro podzámčí, pouze v mírné změně ve vztahu k EU. Hledat nějakou logiku nelze, jde o moc vládnout.

  OdpovědětVymazat
 3. Nejlepší možnosti změn má krize , proto je dobré zrušit vše nabubřelé - pravicové.K socialismu vede dlouhá cesta přes území fašistů-podnikatelů, ale jiná cesta neexistuje.

  OdpovědětVymazat
 4. Po inauguraci prezidenta Trumpa budou všechny vlády povinny vyhlásit nové volby do 120 dnů. Dosavadní politici jsou nevolitelní, neboť budou čelit soudům za své konání.
  http://www.skrytapravda.cz/ekonomika/3637-za-jak-dlouho-skonci-fraska-jmenem-eu-brexit-vytvoril-evropskou-mrtvou-zonu
  Spojené státy americké, země založená s „tajným osudem“.
  https://beforeitsnews.com/…tml zajímavé čtení - celý článek i s odkazy

  OdpovědětVymazat
 5. ODS nepůjde do koalice s Babišem, protože to mohla udělat už před 4 roky, ale může Babiše podporovat, pokud jí půjde na ruku. Ale mnohem pravděpodobnější je koalice Pirátů s ostatními ze současné opozice, snad s výjimkou SPD.

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. Po dlouhé době jsem si dnes poslechl v ČT Otázky VM. Kompetence pánů poslanců mi opět vyrazila dech. Pan Faltýnek obhajoval 15% daň z příjmů, jako pomoc nízkopříjmovým pracovníkům a dokazoval to průměrem mezd. Každý student by mu vysvětlil, že průměru dnes zdaleka nedosahuje polovina zaměstnanců, tu polovinu prezentuje jiný ukazatel tzv. medián. Neblíže pravdě byl poslanec za KDU, který ukazoval tabulky a úsporu podle příjmů, dokazoval, že nízkopříjmové skupiny si polepší o pár stovek, ale ti "lepší" i o pár tisíc měsíčně. KSČM vadilo zadlužování státu. (Doporučuji mesec.cz.) Tak nevím, dělají z nás blbce, nebo jak v tom opravdu lítají oni. Nejsem zemědělec, ale v podobném duchu byla debata i o zemědělství. Perlu radikálně pronesl (snad taky poslanec) pan Prouza, podle nej je to jen otázka konkurenceschopnosti. On snad nečte naše noviny, jaký boj byl o víno mezi Francií a Itálií, nebo pojistné, které odpouští Polsko svým zemědělcům. Nebudu ani připomínat, že řada zemí, na rozdíl od nás, si do přístupových dohod EU dala řadu podmínek pro ochranu svého zemědělství. Tak co si tu budeme hrát na konkurenci, když podmínky nejsou všude stejné. Že jsme si lhali za totáče, nedává nikomu právo lhát i dnes.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.