Reklama

středa 25. listopadu 2020

Chce Evropská komise „vyhubit“ myslivce a dřevorubce?

Ivan David
25. 11. 2020

Na plenárním zasedání Evropského parlamentu, které právě začalo, máme na programu hlasování o námitce proti prováděcímu předpisu Komise, jehož vydání by znamenalo zákaz olověné munice. Evropská komise se pokouší zakázat olověné broky do mysliveckých zbraní cestou tzv. „nepřímé“ novely nařízení REACH. Což je porušením pravidel legislativního procesu zakotvených ve Smlouvě o EU a o fungování EU.


Nařízení o registraci, sledování, hodnocení a povolování chemických látek (REACH) je právní předpis, který byl v roce 2006 schválen Evropským parlamentem a Radou. Podle Smlouvy o EU je jeho změna možná pouze řádným schválením novely nařízení oběma spoluzákonodárci – tedy europarlamentem a Radou. Součástí nařízení jsou i přílohy, v nichž jsou uvedeny látky, jejichž používání je na společném trhu zakázáno, nebo podléhá některému z řady režimů omezení. V zásadě však platí, že příloha je nedílnou součástí nařízení a měnit ji lze jen metodou řádné novely nařízení.

Komise se však v případě olověných broků pokusila udělat „legislativní podvod“. Místo předložení návrhu změny nařízení – konkrétně přílohy XVII., se pokusila zakázat olověné broky formou nařízení Komise. Jde v podstatě o unijní obdobu ministerské vyhlášky. V ČR by takový postup neměl šanci. Zastavila by jej už Legislativní rada vlády (LRV), která by „zarazila“ vydání vyhlášky, pokoušející se novelizovat zákon. Pokud by se resortnímu ministrovi náhodou podařilo takový návrh „protlačit“ přes experty z LRV, vyhláška by s největší pravděpodobností byla zrušena Ústavním soudem jako protiústavní.

Zvolená metoda totiž odporuje jedné ze základních zásad právního státu, která stanoví, že omezení a zákazy lze občanům a firmám ukládat pouze zákonem schváleným parlamentem. Nikoli vyhláškou, kterou vydává ministerstvo ani nařízením vlády. Evropská Komise několik let usiluje o odebrání hlasovacích práv Polsku a Maďarsku za údajné porušování zásad právního státu. Nově se Komise snaží získat pravomoc odebrat za údajné porušování zásad právního státu těmto zemím dotace.
Sama Komise je přitom zdaleka největším porušovatelem zásad právního státu na evropském kontinentu. Případ olověných broků není první causou, kdy se Komise pokouší měnit nařízení nebo směrnici nepřímou cestou bez souhlasu spoluzákonodárců formou vlastního nařízení. Jen za dobu výkonu mého poslaneckého mandátu jde o několikátý případ, o němž budeme hlasovat.

Tento návrh je až neskutečně stupidní. Komise chce zakázat olověné broky, protože údajně škodí životnímu prostředí. Olovo se v munici používá již od husitských válek. Tedy několik set let. Zatím se nikomu nepodařilo věrohodně prokázat, že by v důsledku toho nějaký konzument zvěřiny zemřel na otravu olovem. Ani že by u některého milovníka divočiny došlo k poškození zdraví kvůli konzumaci masa ze zvířete skoleného olověným projektilem. Zvláštní je, že podobnou péči nevěnuje prokazatelně toxickým látkám, které jsou obsaženy v potravinách dovážených do EU z jižní Ameriky nebo z USA či z Ukrajiny. Jako jsou chlór, anabolické steroidy nebo růstový hormon. Těmto svinstvům se Komise uzavíráním dalších a dalších obchodních dohod snaží co nejvíce otevřít dveře na unijní trh.

Záměrně píšu o zákazu olověných projektilů. Komise sice tvrdí, že usiluje „pouze“ o zákaz jejich užívání v mokřadech. Problém však je, jak tento pojem definuje. Podle jejího návrhu by jim byla prakticky jakákoli „louže“, která někde vznikne po dešti. Kolem ní by mělo být vytyčeno ochranné pásmo o hloubce 100 m na všechny strany. V ochranném pásmu by nikdo nesměl nejen střílet municí s olověnými náboji. Nesměl by je dokonce ani vlastnit. V praxi by to znamenalo celé území EU.

A aby té hlouposti nebylo málo, tak za mokřad má být podle Komise považován i jakýkoli i na povrchu neviditelný zdroj podzemní vody. Návrh Komise mi už na první přečtení připadal, že umožňuje hned několik výkladů. Proto jsem požádal o konzultaci Českomoravskou mysliveckou jednotu (ČMMJ) a spolek na ochranu práv držitelů zbraní LEX. Posudky, které mi experti na zbrojní a myslivecké právo k návrhu poskytli odkryly i další „pasti“, které jsou v návrhu Komise skryté.

Za „mokřad“ by podle definice navržené Komisí bylo nutné považovat i kanalizační stoku. Vydání tohoto předpisu by prakticky vedlo k odzbrojení policejních složek. Ani policistům totiž v návrhu Komise nadává výjimku vstupovat s olověnou municí do ochranného pásma „mokřadu“. Neboli přejíždět nebo přecházet kanály pod ulicemi.

Jako koordinátor frakce Identita a demokracie (ID) v Zemědělském výboru jsem navrhoval, aby náš výbor tento legislativní paskvil projednal. Konference předsedů výborů však rozhodla, že návrh má být projednán ve Výboru pro životní prostředí (ENVI), v němž jsem náhradníkem a ve Výboru pro vnitřní trh (IMCO). Členům Zemědělského výboru bylo umožněno předložit své námitky a pozměňovací návrhy do Výboru pro životní prostředí. Spolu s kolegy z frakce ID, v niž působí i europoslanci zvolení v ČR za SPD, jsme výboru ENVI navrhli uplatnit proti tomuto legislativnímu nesmyslu námitku podle článku 112 Jednacího řádu EP.

Jednací řád stanoví, že europarlamentní výbor může plénu navrhnout suspendování nařízení Komise z důvodu právních vad. Pokud většina europoslanců na plenární schůzi námitku předloženou výborem podpoří, je Komisi zakázáno předpis vydat. V případě olověné munice míří na plénum hned 2 námitky. Z Výboru pro životní prostředí a z Výboru pro vnitřní trh. Držte prosím palce nejen našim myslivcům, ale i policistům ad dřevorubcům, aby většina europoslanců návrh na zablokování této pitomosti podpořila.

Lesákům by v případě nahrazení olověných projektilů mohlo jít o život. Olověný projektil motorová pila snadno přeřízne. Ocelová munice zaražená ve stromech po výstřelech, které minuly cíl, však může způsobit roztržení řetězu. A vážné úrazy včetně smrtelných.15 komentářů :

 1. Tak je to když Evropě vládne pár nevolených blbců samé debilní návrhy a nařízení už aby se ten spolek rozpadl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. OK: už se to blíží..
   MAP 679 EU-Konec! VETO! Polsko se připojilo k Maďarsku! Mateusz Morawiecki oznámil úplnou blokaci EU

   Vymazat
  2. Jsme mi to ale národ imbecilů a kašparů...
   Tatíček Masaryk nám vybojuje nezávislost od R-U a my se do obdobného diktátorského společenství s rozběhem a po hlavě vŘÍTÍme. No, hlavně že už nám konečně a zase STOJÍ..., Mariánský sloup.
   Jsme mi to ale národ imbecilů...

   Vymazat
  3. Pořád se o tom mluví, ale parlament máme jaký máme a žádné hlasování o vystoupení není v plánu. Říkám to už 15 let. Musíte volit SPD.

   Vymazat
  4. SPD je bezzubé...
   Aby mohli vyniknout, musí více kousat a zcela vyhryzat ty smažky piráty.

   Vymazat
 2. Luky, šípy, kyje, hezky se nám v EU žije. Se zeleným údělem už se z toho brzo tramtarará.

  OdpovědětVymazat
 3. Tenhle zločin se, pane doktore, už u nás jednou zkoušel. S naprosto průkaznými negativními výsledky. Kromě toho, že ocel výrazněji opotřebovává hlaveň, tak paradoxně je neúčinná při rychlém usmrcení zvěře. Lehký, ale tvrdý ocelový brok zvěř pouze poraní, ale neusmrtí na místě. Ta pak zhasne po velkém utrpení někde, zpravidla hodně daleko a dlouho, v trávě či křoví. To je odzkoušený fakt v praxi. U ocelových střel do kulovnic lze předpokládat, že by to bylo ještě horší. Je neuvěřitelné, jak se pořád snaží banda "dobroserů" vnucovat lidstvu svá "dobra", i kdybychom snad měli chcípnout. Díky, že se snažíte s nimi prát.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Díky, že se snažíte s nimi prát."

   ... a myslíte..., bude to stačit?

   Vymazat
 4. Ostatně soudím, že musíme z toho blázince vypadnout bez váhání.

  OdpovědětVymazat
 5. https://ceskoaktualne.cz/2020/11/evropska-unie/svobodnenoviny-eu-trojuhelnik-obchodovani-s-lidmi-soros-merkelova-a-muslimske-bratrstvo/
  https://megazpravy.cz/vlada-hamburku-konfiskuje-soukrome-byty-aby-do-nich-umistila-imigranty/

  OdpovědětVymazat
 6. Byli delany pokusy s ocelovymi broky. Je dokazano, ze pro uplne jine parametry ocelovych broku ( jako je hmotnost atd) dochazi vetsinou jenom k poraneni zvere a ta staci nekam uteci kde posleze zhasne. Je to snad zamerne jeji trapeni? Nebo to je hruba nevzdelanost a nekompetence?V kazdem pripade je to ale zlovolne jednani

  OdpovědětVymazat
 7. Nejen aditiva přímo do potravin, viz kauza prodloužení registrace glyfosátu (Roundup) na úrovni EU, a používání dalších látek, které zůstávají jako rezidua v potravinách.

  Což je ke zblití i vedle zprávy, že mluvčí Komise maluje Orbána na zeď, nebo ten dovezl do Maďarska k otestování - pouze k otestování - jisté množství ruské vakcíny Sputnik V. Přičemž zádrhel je prý právě v tom, že vakcína nebyla podrobena řízení dle předpisů EU.

  Olovo v ŽP natož v organismu není naprosto žádná sranda, ale škody pocházejí většinou z instalací, barev a podobně, nejhorší skóre bohužel mají staré vodovodní trubky. Brok nebo jiný projektil se v zemi nebo i v tom mokřadu obalí vrstvou oxidu, a pokud přes něj neproudí voda nebo se s ním jinak mechanicky nešeredí, neměl by dál nějak zásadně škodit.

  Což neznamená, že např. myslivci, kteří chodí na kačeny na rybník takřka přímo ve vesnici, dělají to několikrát týdně od srpna do října do zblbnutí, kdy krom snad jedné dvou blbek, do kterých se ti umělci nejspíš pořád nemůžou trefit, ostatním dávno seplo, že mají raději letět jinam, a hlavně dělají to tak, že broky volným pádem štědře kropí záhonky, studny i rozházené hračky nepořádných dětiček, by zasluhovali něco jiného než ... de hoc satis. S takovými většinou nikdo nic nenadělá a takoví samozřejmě řvou taky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud se takoví idioti skutečně najdou,pak má nastoupit bez milosti policie a sebrat jim zbraně a zbrojní průkazy. Nejen proto, že to je vážné porušení zákona,lovit se smí minimálně 200m od hranice intravilánu obce,nejen domku, či zahrady, a tam broky nemohou doletět. Ale takoví dobytkové ničí pověst poctivých a slušných myslivců, kteří by takovou prasečinu nikdy neudělali. A těch je většina, jenže se pak na ně plive, "vinej nevinej".

   Vymazat
  2. jbskalensky: Najdou, jinak bych to nepsal.

   Jinak bejvávalo, z hlediska zákona o myslivosti jsou pozemky honební a nehonební. Nehonební jsou hlavně ty v intravilánu (teď neřešme co je intravilán, on kde není územní plán, může to být fuška vymezit), ale za hranicí intravilánu je na vesnici zpravidla hned honební pozemek/honitba a ten může být myslivecky obhospodařován. Jinými slovy například posed ("kazatelnu") můžete mít klidně metr za plotem nebo nalepenou na zeď stodoly a není to nic proti ničemu. Zase toto uspořádání, které je rovněž někde reálně k vidění, má tu výhodu, že vás sice ruší ty rány, někdy i v noci, ale palebná dráha aspoň zpravidla směřuje od vás pryč.

   Jako všade, je to o lidech.

   Pro pobavení ocituji z nálezu pléna Ústavního soudu Pl. ÚS 34/03 (u asociace profesionálních myslivců pochopitelně oblíbeného):

   "Zejména z důvodu negativních jevů při výkonu myslivosti, které jsou spojeny s komunistickým režimem " (sic) "došlo ve společnosti v předchozím období a dochází doposud k posunům ve vnímání myslivosti. K tomu, aby bylo dosaženo společensky žádoucího účelu sledovaného zákonem, je třeba systematické výchovné činnosti a důsledného naplňování principů myslivosti v praktickém životě. V individuálních případech mohl a stále může výkon práva myslivosti sklouznout pouze na úroveň zábavy, vzbuzující dojem aktivity pro vyvolené, případně k takovému výkonu myslivosti, která zasáhne do postavení vlastníků honebních pozemků nezákonným způsobem. Tato skutečnost – zneužití práva, resp. výskyt protiprávních činností – se však nemůže stát odůvodněním pro chápání současné zákonné regulace myslivosti jako protiústavní; individuální prohřešky proti myslivosti a zneužití práv z její regulace plynoucích je třeba důsledně postihovat individuálně, a tím přispívat ke změně negativních pohledů na myslivost jako na abstraktní kategorii. Rovněž vlastníkům honebních pozemků právo poskytuje řadu obecných nástrojů k ochraně před excesy ze strany osob, které právo myslivosti na jejich pozemcích vykonávají."

   Vymazat
 8. Problém je právě v tom, že k prosazení této zvlčilosti stačí většina europoslanců a žádný stát to nemůže zavetovat. Tohle už není demokracie ale její likvidace. Základní úrovní demokracie musí zůstat stát, teprve potom mohou vzniknout pro všechny přijatelné kompromisy a ne nátlakový paskvil.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.