Reklama

pondělí 30. listopadu 2020

Čína byla, Čína je, Čína bude!


Rozhovor Radovana Rybáka s novinářem a pamětníkem Zdeňkem Hrabicou 

pro webovou verzi Čínského mezinárodního rozhlasu


Jaké jsou vztahy mezi oběma národy – mezi Čechy a Číňany?

Jsem rád, že pocházím ze země ve střední Evropě, z České republiky, k jejímž dávným tradicím patří ty nejlepší tradice úcty a dobrého přátelství s jinými národy. A často i obdivu. Sdílím je po celý život i já; jsou mi dány profesí novináře a spisovatele. Číňané patří jmenovitě dávno i do naší rodiny. Poznáváme se a jsme vždy moc zvědaví dozvědět se o sobě něco navzájem, o tom, jací jsme. V Pionýrské republice Ernsta Thällmanna v Berlíně-Wulheide jsem v roce 1951 jako pionýr poznal prvního Číňana ve svém životě. Pak už jsem je přestal počítat. Sportovci, umělci, vědci, politici, novináři, spolužáci…

Můžete být konkrétnější?

Dlouhé roky jsem se zabýval z historického a literárního hlediska odkazem národního hrdiny Julia Fučíka, popraveného německými nacisty. Jsem spoluautorem (s Viktorem Andrijanovem) knihy „Lidé z Reportáže“ – osobností z Fučíkovy Reportáže psaná na oprátce. Poskytl jsem a poskytuji současným čínským kolegům veškerou svou bohatou dokumentaci a poznání, které jsem v profesionálním životě nashromáždil. V našem bytě to je někdy jako v čínské škole. Schraňuji naprostý unikát: kapesní kreslené komiksové vydání posledního Fučíkova díla. Měli jej v kapse vojenského stejnokroje všichni čínští dobrovolníci, účastnící se v padesátých letech XX. století bojů na území Koreje. Ale zvyk se zachoval i později.

Ač nejsem sinolog a nebylo mi dopřáno slovem a písmem se naučit obdivuhodné čínštině, vládnu poměrně dokonalým přehledem o Číně. O její kultuře a umění. Zasloužil jsem se o mnohé, co už nikdy nezmizí. Pomáhal jsem na svět vydání kuchařské knihy Zdeňky Heřmanové „123 čínských receptů v české kuchyni“ (1987, 1990). Za spisovatelem a básníkem Ludvíkem Kunderou jsem se jezdil do Kunštátu učit, jak připravovat a ochutnávat čínský čaj. Láska přece prochází nejprve žaludkem. Nedávno nám v roce 2018 vyšla čínsko- česká kniha Cai Zhiyi – Zdeněk Hrabica „Člověk – fotoportréty“. Většina z portrétovaných velkých českých osobností uctívá Čínu; přijali nás s otevřenou náručí. Jenom zlí lidé na nás pouštěli zlé psy. Nebo nás podezírali z ledasčeho. Když si myslí, jakoby z filozofie Haškova Dobrého vojáka Švejka, že za každým rohem na nás číhá čínský nebo ruský špión.

Co si myslíte o současných vztazích mezi Čínou a Českou republikou?

I v každém českém lese najde houbař kromě jedlých hub i houby jedovaté, nejedlé. To, že jsme narazili i u nás na prašivky je vcelku přirozené. Myslím, že stejně je tomu i v Číně. Současný primátor metropole České republiky Prahy má příjmení Hřib. Zasloužil se letos spolu s jinými o zkalení dobrých česko-čínských vztahů, vztahů mezi Prahou a Pekingem. Berme to jako přechodný pokles. Čína byla, Čína je a Čína bude!

Před lety jste navštívil Čínskou lidovou republiku a pobýval v ní téměř jeden měsíc.

I jen jednou vidět a poznat někdy stačí na celý život. Poznání, že Čína jako málokterá země na světě je zemí, ve které uvažují na tisíc let dopředu. Byl jsem v Pekingu, v Šanghaji, spatřil jsem největší památky, Hliněnou armádu, monumentální čínskou zeď, byl jsem na mnoha místech, která bych dneska určitě nepoznal. Nač ale listovat průvodcem, kterých je v prohýbajících se regálech knihkupectví přehršel. Někdejší čínský ministr zahraničí byl mým skvělým kamarádem za studií v Moskvě. Pozval mne v Pekingu na oběd, na pekingskou pečenou kachnu. Být v Číně a neochutnat toto jídlo považují tamní za trestuhodné.

Nač se ale chlubit zážitky. Těch krásných mám moc, dívám se ale hodně a téměř denně hlavně dopředu.

Ale vzpomeňte přece jen i na některou z dalších stránek svého vztahu k Číně a k Číňanům.

Na všechno je třeba pohlížet bez iluzí. Byly doby, kdy jsme o Číňanech oslavně zpívali v písních. Přijížděli k nám velcí čínští umělci. Miloval jsem cirkusové žongléry. Kolegové novináři v prvním deníku mládeže na světě, v Mladé frontě, mi to dali při mých čtyřicátých narozeninách najevo. Obdarovali mně čtyřicítkou živých kachen, na krku s přivěšenými výstřižky mých článků o Číně. Kačeny obsadily všechny prostory historické budovy někdejšího pražského deníku Prager Tagblatt. Do něho psal i Egon Ervin Kisch. Zuřivý reportér – pozorovatel Číny.

Dostal jsem za svého života hodně darů, mimo jiné i ve své době v roce 1968 široce propagovanou „rudou knížku“ v češtině: „Citáty z díla předsedy MAO CE TUNGA.“ Založil jsem si knihovničku a malou expozici podobných pokladů. K posledním drobným exponátům přibyla i životopisná kniha ruského spisovatele Svjatoslava Rybase „Си Цзиньпин“ (Mladá garda 2019) o současné hlavě státu Čínské lidové republiky Si Ti-pchingovi.

I s jeho citátem: „Aby tě brali vážně, je zapotřebí občas bouchnout pěstí do stolu.“

Nejsem fanatik. Neodpouštím přehmaty našim ani čínským trpaslíkům. A la jako třeba nezapomenutelný výrok: „Jsem Tajwanec!“

Jsem Čech.

Mám Číňany rád.

Obdivuji je.

Nevěříte?

Když k nám na vysočinskou chalupu přijedou na návštěvu čínští kamarádi v sukních i v kalhotách, mají novodobé uši „Vlasti milené“ okamžitou slídivou pohotovost. Přijeli Číňané!

Umíte něco říct čínsky?

Kan bej! Na zdraví! Pijeme čaj.46 komentářů :

 1. Ruský Gazprom se propadl do obrovské ztráty, jóóó taaak,proto ten boj za dodávky plynu do Německa.
  Jak rajská hudba pro mě uši, no a ještě se zeptám co ten ZLATÝ RUBLIČEK, stejný ruský blábol jako jejích už 105 vakcína na koronáč. Čím hůře v rusku,tim lépe pro svět.
  Boží mlýny vědí co a jak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknote nekecej a napis co dohodli banksteri dne 29.3.2019 jestli to vis

   Pan CHATSCHER je uprosil,aby to neudelali hned,ale az v terminu 1.1.2022.
   Bidet mozna o tom nevi,ale probehlo to tehdy tiskem a podzemi malych zvirat to vi..
   Ten kdo to cetl treba 10x stejne nerozumel co tim chtel basnik banksterista rici.
   Tak to mozna padne na toho komunistu pana Bideta a ten nebude vedet brzo ci je.
   Tak co poreferuj nam co bude,vis to?
   Strejda Putin to dobre vi a co tam banksteri dohodli a dal pripravit Nabuline organizacni pokyny jak to zvladnout a vydela giga obolus.
   Jakakoli jeho ztrata zmizi a vis jak?

   A ted kecej miglanc!

   Smazat
  2. 18 :46
   Příště piš střízlivý, tohle se nedá číst.
   Nikdy jsem nemyslel, že krtek chlastá.

   Smazat
  3. Takze nevis "unknote" jak bude chutnat Moskewskaja vodka co?

   Ale to co ti pisu je fakt pruser a bud rad,ze to nevis.
   Potancuj si prozatim a ver v podzemi uz hraje pohrebni muzika a vari se tam dehet,peri je pripraveno pro lhare!
   Pravda ty vole zvitezi,no ni?

   Smazat
  4. 19:49
   Navštiv nejbližší blázinec, magore KRTKU

   Smazat
 2. tak to tedy se do strašné ztráty propadá i americký ropný průmysl, když mu stojí za to ve světě okupovat, zabíjet a podporovat teroristy jen aby ovládl cizí zdroje ropy a plynu a taky vyhrožovat všem, kdo chtějí a potřebují kupovat ruský plyn.

  snaha odstavit americký dolar z pozice světové měny trvá, a bude samozřejmě po letech i úspěšně završena už proto, že dolar je kryt je báchorkami a příběhy a násilím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:15
   Pouze to HAFHAFHAFHAF
   Ten dolar zase pobavil, USA dnes jsou v ropě naprosto soběstační a žádná rop.pole neokupuji.
   Nikdo ve světě netlačí na prodej plynu,tak jako rusko dnes.

   Smazat
  2. Putin kouka z konce kazdeho gassss potrubi.Jestli nebude mit plyn Makrela tak je to pro naseho cara gosudara Putina nekdy zvaneho neprateli razny a vykutalene mazany PUTTTLER ,jen lapalie,ale pro Makrelu je to katastrofa!
   Je tlacena s celym svym herbergem do zeleneho pruseru a nema energii.
   Uhelne elektratny nechce a atomu se boji,vetrniky jsou uz vsude a neni kde je nacpat,kdyz se zelene grety zeptate,odkud vezne prouda tak odpovi "ze zasuvky" jste taky zelena chroma kacna nebo okurka?

   Smazat
 3. Máte pravdu, soudruhu my ruský buržoazní plyn nepotřebujeme, a co takhle přestat brát ten taky ruský přes Ukrajinu a Polsko, to by tak bylo aby naší Neomaxistickou liberální EU rozvracel kapitalistické plyn z RF. A mám pro vás návrh soudruhu, navrhněte zrušení všech neekologickych elektráren, zrušte normální auta, jen elektrická, věřím že to bude stát zato.
  P. S. Poručíte větru a dešti, a máte to doma😁

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pár let nám ČT tloukla do hlavy přes ty svoje vybrané blby, jaké je strašné 500 leté sucho. No a najednou je mokro. Roky nás oblbují oteplováním a najednou se může stát, že se sníží sluneční aktivita a přijdou kruté zimy. Na to se ale zatím nesmí ani pomyslet.

   Smazat
 4. Kdyby boží mlýny věděli co a jak, tak ty jseš ty trumbero dávno vycpanej v Německém kabinetu.

  OdpovědětSmazat
 5. 18:13
  Kamenský,pokud by ty boží mlýny věděl ÍÍÍÍ,tak ty opakuješ základku.

  OdpovědětSmazat
 6. Zeman dělá našemu státu obrovskou ostudu,pokud chce znát jména ruských agentu.Napřič politickým spektrem tuhle totální hloupost politici odsoudili, mimo jednoho,kdo myslíte, že to je???
  Nikdo jiný než tupý hlupák Okamura. A tak to je v SPD se všemi.
  Potom ty hlupàky z SPD volte.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já vám fandím soudruhu, vaší Neomaxisticko-liberalni EU si musíte bránit, nezapomeňte si nacvičovat záklek před vaším muslimským a nebo africkým pánem, a stydte se za svoje bílá privilegia, ale máte stále čas se polepšit a byt správný neomarxista. #BLM

   Smazat
  2. pane Unknot nemohl by jste doporucit ostatnim polit. subjektum,

   aby si dali do Programu tu "desitku" lidoveho taboroveho samuraje fujera Okamury tj

   BUDE RASANTNI ZMENA REZIMU a ne,ze ne ANO!!

   A hned ve volbach monumentalne vsechny subjekty zvitezi!
   Co vy na to valecniku?

   Smazat
  3. 19:10
   Typický volič SPD, stále ty samé bláboly,nesmysly, strašení.Taky jak jinak, vše podle blba Okamury.
   Vy republiku položíte svou hloupostí i bez migrantů.

   Smazat
  4. 18:54 SPD nejsou lokajové USA a ty chudinko se chceš od velkého bratra nechat podrbat za ouškem, co?

   Smazat
  5. Podívej Pepku, nastrčený provokatére,ty jsi přesně ten typ cypa, kterého ten starý jezevec cíleně vytočil a teď se náramně baví, jak ty a tobě rovní z kavárenské a milionové chátry vřeští. I tomu největšímu blbovi (a jak vidno, ty jsi ještě větší blbec než jsme doufali) je jasné, že ten šéf čučkařů je teď v úzkých. Nemůže dát prezidentovi žádná jména, protože i kdyby je měl tak je nebude prozrazovat. Ale i tak nic nemá, tak včil mudruj.

   Smazat
  6. Pane Davide a Dvořáku proč tomuhle fanatickému blbcovi nezablokujete IP adresu. Kdo má ty kecy číst a ještě nás uráží. Žádný špioni neexistují a BIS bere velké platy za to co si přeje západní politika. To je celá demožumpa a pyjáti s nimi celý západ lhát až se hory zelenají. To je správně řečeno všichni kromě SPD slouží západu. Článek má pravdu Čína bude časem největší velmoc.

   Smazat
  7. Jedovatý syčáku "owne",virtuálně tě kopu do zadnice. Koudelka si stěžuje na kampaň proti BIS - ale to co zase stříká z ČT je kampaň proti prezidentovi - vrchnímu veliteli který se bránit v ČT nemůže. On má ale právo vědět. Když se musí ptát ,svědčí to o čem ?
   Útok na prezidenta si neodpustil ani bývalý komouš a podnikový právník za Socíku soudruh Rychetský.
   Připadá mi jako neskutečná drzost když kritizuje Zemana až teď a tváří se nestranně. To je ústavní soudce jak Řeporyjské ošípané z ODS. Rychetský se před schválením přehnaných církevních restitucí sešel s katolickým papežem. Ten velí všem katolíkům a ti vlastní veškerý církevní majetek - včetně toho tolikrát v dějinách ukradeného - v Čechách. Cizí stát vlastní velké území - v ČR, což je protiústavní.

   Smazat
 7. Tak nevím, možná BIS(novodobé uši) odhalili u Z.Hrabici ty čínské špiony. U Zemana ty ruské? No nejsou to čučkaři ti špioni?
  Připomnělo mi to výslech Švejka.

  OdpovědětSmazat
 8. Prezident je i vrchnim velitelem vojska ČR.Snad ma pravo védet odkud se blíži hrozba špionu a kulometu.Hašek by koukal,pratelé.

  OdpovědětSmazat
 9. Pan Hrabica má pravdu: Čína byla, je a bude bez ohledu na to jestli to někdo chce nebo ne. Čínský lid dokázal, že je úspěšný pod vedením KS Číny a nemusí se doprošovat podpory oligarchů jako američtí prezidenti. Čína je historicky nejstarším národem na světě a je to Čína, která je v čele technického a technologického pokroku, bez ohledu snah o diskriminaci a provokací USA. Čína narušuje dominanci USA a proto je pro Trumfy a zřejmě bude i pro Bideny nebezpečným konkurentem. Spojenectví Číny a Ruska je zárukou, že na světě bude mír. Čučkař Koudelka je součástí bojové fronty proti Číně a Rusku a jsem zvědav kdy čučkař předloží prezidentovi ČR nějaké špiony Ruska.

  OdpovědětSmazat
 10. 19:50
  Tatranko,vy jste to zase zmatlal. Ta poklona ks činy a lidí nemá chybu.Jak z padesátých let. Jistě starý komouš.
  Stále nic nezměnite na tom,že USA je stále světová ekonomická jednička.
  Pan Koudelka dělá jenom svou práci a dělá ji dobře. Že tady působí ruská špionážní verbež je každému myslícími člověku jasné. Jen blb může BIS zpochybnit a nazývat "" čučkaři "".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA už jsou prd a ne světová jednička. Už i před Kimem zalezli do boudy.

   Smazat
  2. Po roční přestávce se obnovuje výstavba Nord Stream 2. A včil mudruj.

   Smazat
  3. 20:23
   Být hloupým nebolí,tak si s tím žij dále. A před Kimem zalezli, prosím a kam, že toho zoufalce nechal Trump dejchat, co by si na něm vzal
   21:10
   Kde jste vyštrachal ten blábol, dejte odkaz.Rusák s plynem krachuje a k tomu dostal pokutu 170 miliard Kč v přepočtu.od Poláků.

   Smazat
  4. Čína má svou historii. Počítá se cca již 4000 let.
   Za tu dobu se tam stalo dost zajímavých příhod,vzestupů
   a pádů. Ovšem počítají se reálné výsledky. Podle nich
   se z Číny stává mimořádně úspěšný stát. Zajímavé je,že přes svojí sílu nikoho nebombarduje. Tato okolnost a promyšlená správa země dělá z Číny zemi
   budoucnosti. Přeji Číně vše nejlepší a Američanům též.Snad se z toho zmatku způsobeného dluhy a bankami
   které vlastní hrstka boháčů - dostanou rozumem většiny svých občanů - bez světové války.

   Smazat
 11. Unkovn je provokatér - IGNORUJTE ho a on přestane opruzovat.
  Jinak Čína podporuje Bidena a těžce bude platit......
  http://www.skrytapravda.cz/zahranicni/3638-neskutecne-lzi-o-trumpove-padu-vse-je-jinak-prohral-nebo-vyhral

  OdpovědětSmazat
 12. 20:29
  Hlupàčku,co to je zase tohle za nesmysly, obdivuji takové prosťáčky jako jseš ty.Skrytá pravda, co to je ????
  Tady se opravdu schází dementi.
  Prosím ignoruj mně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele Unknown, nejsi ty ten Janda z neziskovky, co chodí nastrkovat americkému velvyslanci?

   Smazat
  2. Soudruhu mám pro vás špatné zprávy, ti kapitalistické v Rusku si změnily ústavu, prý co není zákon potvrzený ruským parlamentem, tak pro ně neplatí, takže si Polsko a UK či EU můžou vymyslet sankce či pokuty jaké chtějí, prostě strašná zlovůle těch ruských podlidí, dokonce se ani nezeptali zda nadlidé ze západu s tím souhlasí, no hrůza.

   Smazat
  3. 6:04
   Nevím koho oslovujete,ale - KAPITALISTÉ ZMĚNIL YYYY - asi ne.
   Od blba kritika opravdu sedí.

   Smazat
  4. 21:39
   Vidím to tak, jako tvoje osobní zkušenost. Co buzzzuzku.

   Smazat
  5. Ignoruj MĚ - 2. pád koho?, čeho?... Tak kdo je BLB???

   Smazat
  6. Je te horší s tím pravopisem Unknown 21:16, než si myslíš. Hezky si vyčasuj pomocné sloveso býti v přítomném čase:
   já jsem
   ty jsi
   on je
   my jsme
   vy jste
   oni jsou

   Tak a kdepak máme ten patvar JSEŠ? Jó holenku, na základní škole, zvláště pak na prvním stupni musíme dávat pozor... A nebo se v dalším životě tvářit nenápadně.

   Smazat
 13. Pane Unknown, tady máte k potěšení a posilnění sebevědomí před spaním dobré video

  https://www.youtube.com/watch?v=GHo_K3vYiP4

  Ve službě vám to snad nezakazují.

  OdpovědětSmazat
 14. Kolik politickým neziskovkám? Nic! Odvody do EU? Snížit! A další... Nekompromisní návrh SPD, kde ušetřit velké peníze

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Kolik-politickym-neziskovkam-Nic-Odvody-do-EU-Snizit-A-dalsi-Nekompromisni-navrh-SPD-kde-usetrit-velke-penize-645676

  Rusko obvinilo Německo z porušení Úmluvy o chemických zbraních

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020113012869971-rusko-obvinilo-nemecko-z-poruseni-umluvy-o-chemickych-zbranich/

  OdpovědětSmazat
 15. Pro zvědavce. V dnešním týdnu vyjde na portálu Kosa také cosi o Číně. Snad se dočkáte.

  OdpovědětSmazat
 16. Čína buduje kapitalizmus pro socializmus a to je v době demokratického fašizmu nadějí lidstva.

  OdpovědětSmazat
 17. Ten Unknown je sem nasazená filcka, ten už tady trolil dávno, teď se lehce umravnil. Je to práskač.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To není, jde o duševně nemocného člověka, grafomanského blbečka, který jenom otravuje!

   Smazat
 18. Čína je velice silná "vnitřně" , obrovskou pracovitostí,dnes také vzdělaností a odolností svých obyvatel!! Jak je to dlouho, co měli hladomory a kde jsou dneska? Za posledních cca 30 let se životní úroveň prostých Číňanů "zvedla" cca 8 krát a stále roste!! I dnešní rok Čína "poroste" v HDP o cca "pouze" 5% , zatímco západ padá o cca 15%!! Dnes už Čínu nikdo nezastaví a nedožene!! Také KLDR se zvedá od dna, kdy začínají po čínském vzoru podporovat "soukromý" sektor a možná budeme za pár let koukat, kam se KLDR vyšvihne, i když tam bude stále u moci "Kimovo" néboženství! Korejci jsou ještě pracovitější a houževnatější než Číňané!! Jižní Korea byla po válce hodně chudá země, zasažená válkou a kde je dneska!! Tohle století bude patřit Asii a západ bude na ocasu dění, s tím se musíme smířit a přizpůsobit se!

  OdpovědětSmazat
 19. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.