Reklama

sobota 28. listopadu 2020

EU se pustila do nezvládnutelného ...

Rostislav Iščenko

28. 11. 2020     ukraina
Ministři obrany zemí EU debatují o variantách strategické součinnosti bez USA a NATO. Formálně tvrdí, že pokud se USA za Bidena vrátí k tradičnímu formátu spolupráce s EU, tak tyto přípravy prostě pomohou zvýšit přínos Evropy pro celkovou bezpečnost, ale de facto se jedná o záměr hrát samostatnou vojensko-politickou úlohu, získat schopnost extrapolace síly a ochrany bytostných zájmů EU na celé zeměkouli.

Myšlenka to je nádherná. Rozštěpený Západ je mnohem lepší, než Západ jednotný. Hlavní je, že myšlenka to není nová. Kdysi už existovala Západoevropská unie, mimochodem, docela nedávno, všeho všudy v roce 2011, ukončila svou činnost. V 90ých Francie a Německo aktivně prosazovaly ideu resuscitace v té době už polomrtvé ZEU a vytvoření na jejím základě NATO bez USA - čistě evropského bezpečnostního systému.

Tehdy byl pro takové rozhodnutí ideální okamžik. Američané sami váhali, protože nebyli přesvědčeni, že po rozpadu SSSR má smysl zachovávat NATO. Evropa se již vůbec ničeho nebála. Slabé Rusko existovalo kdesi daleko (na periférii ekumeny) a samo by nebylo proti vstupu do EU. A jak se tam hnala celá východní Evropa a všechen postsovětský prostor - to se nedá ani popsat. Celkově, "konec příběhu" a všeobecný "zlatý věk". Ale nepodařilo se to. Američané rozhodli, že menší evropské bratry nelze nechat bez dozoru.

Správně to, mimochodem, rozhodli. Ve skutečnosti je "jednotná Evropa" možná stejně tak, jako "bratrstvo" kavkazských národů jenom v tom případě, když je sjednocuje nějaká nezpochybnitelná vnější síla. Na Kavkazu touto silou byly Persie, potom Turecko, poté Rusko a SSSR. Jakmile vnější síla zmizela, "mírové národy" přestaly klidně pást a začaly se se zápalem zařezávat navzájem "podle odkazu předků".

S Evropou je to totéž. Někdy se objevuje všeevropský hegemon. Všekavkazští hegemoni v podobě Velké Arménie Tigrana II. nebo řízené Bagrationy, potomky arménských Bagratidů, Gruzie Davida Budovatele a jeho dcery Tamary se také někdy objevovali. Ale ne nadlouho. V obou případech, i v evropském, i v kavkazském jde ne až tak o mocné nepřátele, obkličující nové státy, jako o nechuť sjednocených národů podrobovat se sjednotiteli z vlastního prostředí.

Například, u Velkého knížectví Moskevského a Vladimirského byli i nepřátelé o nic méně mocní, a nebylo jich vůbec méně, ale daleko více, a vnitřní nesváry po staletí neustávaly, ale stát rostl a sílil, a změnil se za nějakých 150-200 let (od Ivana III. po Alexeje Michajloviče a Petra I.) z nevelkého závislého knížectví za humny Evropy ve velké impérium.

Když se v Evropě začal objevovat Napoleon, sjednocovali se proti němu všichni, třebaže objektivně zvyšoval životní úroveň, osobní svobody, vnější a vnitřní bezpečnost, a také předbíhající ekonomický rozvoj garantoval efektivněji, než předchůdci ze starých dynastií roztříštěné Evropy. Evropa vždy cítila nutnost sjednocení, ale nikdy nebyla připravena se sjednocovat pod svrchovaností některého z evropských států. Pro zabezpečení jednoty vždy potřebovala vnější sílu. USA byly pro EU skvělým vnějším sjednotitelem. Na jedné straně, země, jež byla vytvořena lidmi, pocházejícími z Evropy na základě evropské kultury, na druhé, stát, jenž nemá žádný vztah k Evropě, jenž není ponořen po staletí do odvěkých místních pohraničních nesvárů, je schopný být nezaujatým arbitrem pro Evropany v téže míře, v jaké bylo Rusko pro národy Kavkazu a Střední Asie.

Ale USA vyčerpaly zdrojovou základnu a už nemohou být pro EU ekonomickou lokomotivou, politickým protektorem a vojenským ochráncem. Staly se už konkurentem, když bojují s Evropou o tentýž kus koláče. V EU to chápou, ale nazývat věci pravým jménem se zatím neodhodlávají.

Nicméně, zatímco ministři obrany EU s moudrým výrazem zkouší vybudovat obrysy vlastního evropského bezpečnostního systému, Polsko a Maďarsko ve značně jednodušší otázce, jakou je schvalování rozpočtu EU, blokují přijetí rozhodnutí a otevřeně prohlašují, že "takovou EU nepotřebujeme". Zatím se jedná o disciplinované plnění rozhodnutí všeevropských struktur. Bez toho EU určitě nebude jednotnou unií.

Polsko-maďarská nespokojenost s liberální nadvládou v EU je pochopitelná - v obou zemích jsou u moci konzervativci-tradicionalisté. Ale jde o to, že když EU nebude schopná se domluvit na jednotné migrační politice, tak o žádné společné zahraniční a hospodářské politice se nedá hovořit. Není náhoda, že totéž Polsko se aktivně pokouší blokovat budování Severního proudu 2, na němž je velmi zainteresováno Německo.

A zatím jednotná vojenská politika, vytvoření společné evropské armády předpokládají ještě větší úroveň integrace. Ale bez zřízení společných ozbrojených sil není žádná evropská alternativa NATO možná. Žádná evropská země nedisponuje potenciálem, dostačujícím pro zřízení a zaopatření současných ozbrojených sil. Právě proto bez USA dnes všechny armády NATO nic neznamenají ani společně, ani zvlášť.

Evropská alternativa NATO je možná pouze na základně hluboké politické a ekonomické integrace. Ale většina zemí EU je jak proti předání pravomocí národních vlád nadnárodním orgánům, tak i proti poskytnutí práva rozhodovat té zemi, která živí Evropskou unii (Německo ve spojenectví s Francií).

Samozřejmě by bylo možné navrhnout jim místo USA Rusko. Tím spíš že východní Evropa žíla dlouho pod ruským deštníkem, ale i bezpečnost Západní (jak vnitřní, tak i zahraniční) byla od roku 1814 po rok 1853 zabezpečována ruským monarchou. Ale dobrovolně EU takovou službu od Ruska nepřijme. Kupodivu, odmítáme Rusům evropanství prakticky ve všech případech, v tomto Evropa vidí Rusko Evropou. Nejen to, k ruské hegemonii Evropané pociťují ještě větší žárlivost, než k francouzské či německé. Spíše jsou ochotni se podrobovat Turkům nebo Číňanům, než vidět Rusko garantem své bezpečnosti a svým sjednotitelem.

Proto jsou všechny evropské zoufalé snahy vybudovat samostatnou vojenskou sílu, potřebnou a dostačující pro polohování EU jako rovnoprávného globálního hráče, nesmyslné. Vnější sjednocující síla, která by Evropě vyhovovala, není, a sami se Evropané dobrovolně sjednotit nejsou schopni. A to je dobrá zpráva. Protože to znamená, že Západ se i nadále bude drobit, a ztrátou jednoty, rozdělením se na tradiční knížectví a království o velikosti ne příliš velké ruské louky (nebo lesa), ztrácí Západ velkou část svých ambicí. Vůči sobě navzájem nepřátelské se jeho střepiny stávají docela schopné domluvy. Ne všechny, pochopitelně, ale všechny nepotřebujeme, stačí nám ty solventní.

Takže záměry EU na osamostatnění se ve vojenském plánu je třeba vítat a takové pokusy podporovat. Ať si hrají na vojáčky, ať Německo trochu častěji posílá své válečné lodě "předvádět sílu" Číně. Ať si Francie s Itálií tradičně vyjasňují s Tureckem, kdo je pánem ve Středomoří. Ať se Řecko vidí ve sladkých snech Byzancí a Polsko Řečí pospolitou. Čím víc blouznění, tím víc rozporů, čím víc rozporů, tím méně jednoty, čím méně jednoty, tím jednodušeji se tito ambiciózní sousedé dají zvládat .

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

14 komentářů :

 1. "No a je to tady.Jen se podivejte na hlavni vetu v clanku

  Zamery EU (rozumej jeho jednotlivych statu a tedy i ČR)na poradne vyzbrojeni je treba vitat!!

  Jako na zavolanou prichazi dluh REPARACI z valky ve vysi 3,6 bilionu korun,ktere nam dluzi sousede stale se domnivajici,ze jejich RISE trva a existuje,protoze uzavreli jen bezpodminecnou kapitulaci a zadnou MIROVOU smlouvu.
  Tak at ta RISE zaplati dluh 3,6 bilionu za skody,ktere nam zpusobila,anebo at s nami uzavre MIROVOU SMLOUVU!
  Pozadejme naseho spojence U.S.A,aby nam pomohl ty penize z tlustych a bohatych krizackych sousedu,kteri valku prohrali dostat.

  ZA NE NAKOUPIME U AMIKU KULOMETY A MUNICI PRO NASI VYZBROJ TYPU SCHWEIZARMY.

  Klidne i nejaky ten mirne ojety tank ABRAMS a vydame se klidne i na MOSKWU.
  Akorat nam musi verit,ze neotocime vezi opacnym smerem jako minule!
  To si NIKDY nedovolime, nebot by pak nebylo nikoho kdo by nam zarucoval nase dnesni hranice!
  KDU,kterou volime totiz chce dat Lansmanschaftu Sudetenland a tak se nam to tu mota v soukrome TV GR, valiciho pred sebou kulicku lzi a demolice informaci,tahajici za sebou stopu slizu.
  Je na case si nalit cisteho vina z poradneho kalicha!"

  To vzkazuje ANNA husita z krestanskeho KSH,ktera vi,ze maji byt krestane a husiti v CR donuceni brzy pouzit zase pusky pravdy ,jinak budou brzy syny smrti ideologie banksteru NEOMARXISMU!

  Tak vo tom to je ta diskuse nebo taky ne,ze ano nebo jak to je?
  Kdo to vlastne vi?

  OdpovědětVymazat
 2. To je u pana Iščenka, zdá se mi, dost netypický cynismus. Ale je to celkem pravdivý náhled. Na druhou pak stranu - každý chvilku tahá pilku ! A Evropa i už dost potahala, že. A nepletu-li se, potom v důsledku zrychlování se všech dějů již tu pilku nebude tahat ani USA.

  OdpovědětVymazat
 3. No nic já sem proti předávání pravomocí bruselu tak budu rád když se budou hádat. Nechci aby nám vládli pomatení skopčáci.

  OdpovědětVymazat
 4. BLM rabování 2020

  https://zvraceny.cz/content/86959-blm-rabovani-

  OdpovědětVymazat
 5. Evropa své zdroje vyčerpala a Amerika je dočerpává. Svět nechce být okrádán Amerikou a protr Amerika musí ustoupit z role světového četníka. Prostě na zdroje nedosáhne bez velké války a bude po vtákách. Bohužel Amerika vidí příležitost v Bidenovi a jeh velké válce, ke které tíhne ! Amíci - červenou již máte velmi blízko a na křižovatce dějin hrozí srážka za nedání přednosti v jízdě na zelenou !!!

  OdpovědětVymazat
 6. „Poláci, Maďaři a Slovinci bojují i za nás.“ Čarnogurský podpořil veto rozpočtu Evropské unie

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2020112712852724-polaci-madari-a-slovinci-bojuji-i-za-nas-carnogursky-podporil-veto-rozpoctu-evropske-unie/

  OdpovědětVymazat
 7. „To si dělá von der Leyenová legraci, ne?“ Okamura se opřel do předsedkyně EK kvůli její reakci na spor kolem rozpočtu

  https://cz.sputniknews.com/politika/2020112712853087-to-si-dela-von-der-leyenova-legraci-ne-okamura-se-oprel-do-predsedkyne-ek-kvuli-jeji-reakci-na-spor/

  OdpovědětVymazat
 8. V dýmu těchto šarvátek uniká zavádění sledování občanů a počítání sociálních kreditů v Číně a snaha o to samé zavést v euroatlantické civilizaci. Jen by mě zajímalo, jestli v obou případech do toho budou zapojeni skutečně VŠICHNI občané. V Číně možná, v naší demokracii v tom určitě nebudou zahrnuti vyvolení. O to v současnosti jde. V podstatě se tohoto systému mohou bát jen podvodníci a parazité.

  OdpovědětVymazat
 9. O fenoménu sjednocené Evropy napsal V. I. Lenin článek "O hesle spojených států Evropských" už v r. 1916. Ukázal na to, že v podmínkách kapitalismu to bude spolek, který zajistí nadvládu silnějších nad slabšími a zajistí jim možnost je využívat až vysávat. Nebo to bude projekt nereálný. A jelikož síla jednotlivých zemí se mění v čase, bude snaha měnit i postavení těchto zemí v hierarchii onoho spolku. A tedy bude to organizace velmi křehká. A ti u moci budou používat metody, které jim zajistí udržení svého postavení. Od hospodářských až po silové. Tedy nic nového pod sluncem. Pan Iščenko pouze potvrdil to, co už zde byli řečeno před více než 100 lety.

  OdpovědětVymazat
 10. Jestli bude Biden prezidentem USA, asi naberou věci na rychlosti. Podle sporých informací o personálním obsazení jeho kabinetu, výrazně přibude jestřábů. A ti budou chtít rozpoutat nějakou velkou válku. Velká válka = ekonomický reset. Lidem se vtluče do dutých palic, že je nutno, v zájmu vlastní bezpečnosti, si razantně utáhnout u huby. Rozpoutat se může akcí pod falešnou vlajkou. V tom má západ bohaté zkušenosti. A proti komu? Nabízí se Rusko, nebo Čína. Samozřejmě ne přímo, ale nějakou proxi válkou v zastoupení, kdy bude napaden někdo, koho si Rusové, nebo Číňané nemohou dovolit nechat padnout. Může to být třeba Venezuela, nebo Sýrie. Prostě někdo, za koho budou chtít bojovat, ale nebude jim stát za to, použít jaderné zbraně.
  Mediální i politická sféra je na takovou válku již připravená. Stačí si vzpomenout na známé: "Raději se budu mýlit s Amerikou ..."

  OdpovědětVymazat
 11. Evropská bezpečnost bez Ruska? Blábol demokratů.Německo již nyní spoluovládá NATO, dokonce je naše armáda podřízena velení germánů.Bezpečnost Evropy může zajistit pouze RUSKO !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. OK: Co řekl císař Zikmund, syn Karla IV, už v 15. století - tři dny před svojí smrtí!!! FASCINUJÍCÍ ! https://email.seznam.cz/imageresize/?width=1680&height=939&mid=102087&aid=1&uid=28144896&default=%2Fstatic%2Fwm%2Fimg%2Fdefault-image.svg

   Vymazat
  2. Mail není veřejně přístupný :-) Nevíme, co řekl císař Zikmund.

   Vymazat
 12. ano.

  /kdo garantuje Naše západní hranice ?

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.