Reklama

středa 25. listopadu 2020

Fraška – aneb hra na embargo

Ivan David
25. 11. 2020

Jak píše Jürgen Gottschlich na webu TAZ, „opět je jasné, že evropské pokusy o kontrolu zbrojního embarga pro Libyi jsou vtip. Když chtěli vojáci německé fregaty „Hamburg“ prohledat podezřelou tureckou loď, museli podle německých informací svou akci zastavit, protože Ankara proti prohlídce protestovala. Nejde však jen o to, že podezřelý stát musí souhlasit s prohlídkou svých lodí, díky čemuž je námořní dohled nad zbrojním embargem jen předstíranou bitvou. Velká část zbraní pro libyjské bojující strany ani nepřichází přes moře.“

Dodávám, že protest byl vskutku velmi hlasitý a unisono u tureckých vládních stran i republikánské opozice. Na zájmy Turecka se prostě nesahá. A Bundeswehr se stáhl.

Gottschlich pokračuje: “Libyjské strany konfliktu se nedávno dohodly na stabilním příměří a novém politickém dialogu bez účasti EU. Pro Turecko by dodávky zbraní libyjské vládě(džihádistům z vlády národní shody samozvaného premiéra Faíse al-Sarrádže) mohly brzy zastarat, přinejmenším pokud bude mírová dohoda dotažena do konce a zahraniční žoldáci a jejich sponzoři budou muset ustoupit. Není proto divu, že turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan není s vývojem v Libyi spokojen. Cítí se podveden odměnou za svou podporu Sarrádžově vládě. Celkově se mu jeho agresivní vojenská zahraniční politika dosud vyplácela. V konfliktu o Náhorní Karabach se stal jasným vítězem jeho partner, ázerbájdžánský autokrat Ilham Alijev, a Turecko také postoupilo v začlenění území, která okupuje v severní Sýrii.“, dodává Gotschlich.

Zajímavé hodnocení stavu, který dohodlo Rusko, Ázerbajdžán a Arménie. Nicméně převládající hodnocení, přestože Turecko nedosáhlo svých cílů zcela – není oficiální součástí „mírotvorného procesu“. Není také bez zajímavosti, že podle zdrojů z Afrínu, jedné z částí Sýrie, kterou Turecko a jeho spřátelení džihádisté okupují, přicházejí zprávy o tom, že se zde registrují lidé, kteří mají zájem usadit se v „osvobozeném“ Arcachu. V Afrínu tito „osadníci“ rozsévají zkázu a zmar, loupí, mučí, vraždí a unášejí zbytky původního kurdského obyvatelstva, jak konstatuje i zpráva OSN. Co budou dělat v Arcachu a jak se budou snášet s Azery, kteří se tam hodlají vrátit, ponechám na poučené představivosti laskavého čtenáře.

Ale zpět k Libyi. Na závěr komentáře v TAZ autor píše: „Ani v Libyi mír stále ještě není opravdu zpečetěn. Mnoho milicí, včetně těch, které se spojily s Tureckem v Misratě - kam nákladní loď míří - vzdoruje odzbrojení. EU by proto nyní měla další příležitost udělat něco pro mír v Libyi. Ne však zdánlivě, jak ukazuje námořní mise „Irini“, ale podporou mírového procesu penězi a silnou společnou diplomatickou přítomností.“

Nechci kazit autorovi naděje, ale je jisté, že Turecko, navzdory přívětivější rétorice vůči EU před summitem, který má rozhodnout o eventuálních sankcích, se nadále bude řídit heslem „slibem nezarmoutíš“. Německý ministr zahraničí Heiko Maas bude považovat sliby za činy – Angela Merkelová také, vedení EU také – a Turecko bude dál „konat průzkum v Egejském moři“ a vozit zbraně i džihádisty kam si zamane, s vědomím, že Evropa se nikdy k sankcím neodhodlá. Místo toho bude EU uvalovat další a další sankce na Bělorusko, Rusko a další „nedemokratické země“.

6 komentářů :

 1. Přesně tak islámská eu je jedna ruka s tureckým džihádem a sankce na Rusko jsou směšné je to velká soběstačná země. Oni nechtějí mír v Libyi kudy by utíkali migranti.

  OdpovědětVymazat
 2. Uprchlické tábory v Rakousku a Německu provozuje švýcarská soukromá společnost OPS, jejímž majoritním vlastníkem je Barclays Bank, což je hlavní banka Rothschildů.
  https://www.email.cz/download/k/LYgv0m2kvECJ-Se4vRGn9QbLLRCGuOyZrUfNKE6jH_zZjBgpOFQeW_MGdUh_EgFUOh6NYKY/Tak.pdf

  OdpovědětVymazat
 3. EU...? Neznam! Spise staty v Evrope, kymsi ovladane, jehoz hlavnim ukolem je puvodni obyvatelstvo pacifikovat, odzbrojit a pomoci “ coranoviru” internovat v polnich “nemocnicich” a koncentracnich taborech eliminovat. A proc vlastne ne? Jiz nejmene jednou tento pokus byl provaden

  OdpovědětVymazat
 4. Nevím, nějak se mi nelíbí kamarádství EU s Erdoganem. Navíc jestli se nepletu, RF mu taky prodala nějaké rakety a právě asistuje na vyklízení Karabachu. Turek je nenasytný, nestáčí mu polovina Kypru a má další chutě. Já se neklaním na Západ, ani na Východ a tak mi vysvětlete pánové fandící Moskvě nebo Bruselu co to je za blbost ?

  OdpovědětVymazat
 5. Zeman o svém nástupci: Věřím v inteligenci lidí, nezvolí si prázdnou loutku

  https://cz.sputniknews.com/politika/2020112512844210-zeman-o-svem-nastupci-verim-v-inteligenci-lidi-nezvoli-si-prazdnou-loutku/

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.