Reklama

sobota 7. listopadu 2020

Hledání duchovního domova

Marek Adam

7. 11. 2020
Vypůjčil jsem si sousloví paní spisovatelky Lenky Procházkové, její pojem „duchovní bezdomovci“. Učinil jsem tak proto, abych se při příležitosti výročí bitvy na Bílé hoře zamyslel nad tím, jak čelit a vzdorovat oněm trendům, které z nás a zejména z nejmladší generace činí ony „duchovní bezdomovce“. Bitva na Bílé hoře a její důsledky skutečně učinily z některých našich lidí bezdomovce. Ti, kteří byli po této události donuceni k odchodu do emigrace, přišli o své domovy. Avšak svůj duchovní domov nikdy neztratili. Nezradili svou víru ani vlast. Tu nosili s sebou v srdci.

Na rozdíl od mnoha dnešních lidí. Ti svůj „duchovní domov“ mnohdy ani nepostrádají. A tak se ptám. Kde si člověk nejvíce uvědomuje své zakotvení? Svou příslušnost k vlastní identitě? Svou podstatu?

Jedině tam, kde se cítíme být doma, nalézáme a odkrýváme sebe samé ve své nejvlastnější podstatě. Domovem jest člověku vlast, rodný dům, kraj, rodová identita v příbuzenství, duchovní identita ve víře a společenství bližních. A rovněž identita ve vlastní historii. Jedině v minulosti nalézáme svou podstatu pro přítomnost. Kdo ztratí nebo popře svou minulost, popírá i svou přítomnost. A nečeká jej ani nadějný výhled do budoucnosti.

Proto je nanejvýš důležité připomínat si podstatné mezníky našich národních dějin, včetně těch neveselých. I z prohraných bitev minulosti lze čerpat sílu pro dnešek. Každý boj za spravedlivou věc má svůj smysl.

V dnešní době pozoruji záměrnou snahu rozdělovat a rozeštvávat společnost. Nebylo by tolik neštěstí, kdyby v lidech nebylo tolik zla. A tolik udavačství. V určitých etapách (nejen) českých dějin sehrály zlé pohnutky lidí neslavnou historickou úlohu. Tyto pohnutky mají vždy jednoho společného jmenovatele. Tzv. gesindel-vrstva vždy útočila a útočí na morálně silné osobnosti. Dnes bychom místo germanismu mohli použít anglicismus „deep state“.

A vděku a uznání se morálně silné bytosti v našich dějinách mnohdy dočkaly až po své smrti. A i nyní by mnozí nejraději chtěli plivnout na odkaz statečných bojovníků za naši existenci a svobodu.

Zápas českých stavů o charakter našeho státu nezapočal až roku 1620. Zrodil se mnohem dříve. V podstatě vycházel už z reformace, z husitství. Připomeňme již rovněž první protihabsburský odboj roku 1547. Nechuť stavů bojovat proti našim „bratřím ve víře“, proti nekatolickým bojovníkům, kteří stanuli proti habsburské nadvládě. Že pak někteří, zejména šlechtici, začali podlézat císaři, to jest rovněž i soudobou vlastností některých našich spoluobčanů.

Ale zasaďme onen protihabsburský odboj do širšího historického kontextu. Demokratické ideály vzešlé z husitské revoluce, z boje o národní i sociální emancipaci, se staly hybnou silou při zápasu českých nekatolických stavů o svá zemská práva. Habsburkové při svém nástupu na český trůn slíbili dodržovat stavovské svobody. Leč (snad jen s výjimkou Maxmiliána II.) se u nich velmi výrazně projevuje tendence k absolutismu, centralismu a vnucenému katolicismu.

Při druhém protihabsburském odboji v roce 1618 zde vznikl pokus o nejdemokratičtější formu vládnutí, jaká neměla v Evropě té doby žádné podobenství. Snaha o vznik autonomní konfederace představovala nejdemokratičtější způsob vládnutí v celé Evropě. Touha po svobodě a vlastním rozhodování o věcech veřejných, se, byť jen na chvíli, naplnila. To v nás nezemřelo v bitvě na Bílé hoře, to je ve zdravé části našeho národa přítomno stále.

I v současnosti svádíme takový zápas o charakter našeho státu. I dnes se potýkáme s různými zrádci, bezpáteřními místodržícími, bojujícími za „žold“ na straně nepřátel a proti vlastnímu národu, s dobovými prospěcháři a s udavači.

Co nám tedy dnes pomůže upevnit onen zmiňovaný duchovní domov?

Je to právě uvědomění si své podstaty. Jsme plebejským národem. Stojíme na straně slabších proti silnějším, na straně těch, kterým je ubližováno. Stojíme za pravdou, byť by nás uvrhla do nemilosti vrchnosti. Nazýváme věci a historické události pravými jmény, nelakujeme je narůžovo. Pohlížíme na minulost spravedlivě a kriticky. Přiznáváme zásluhy hrdinům, odsuzujeme činnost zrádců. Jsme dědicové oněch reformačních tradic. Přiznáváme emancipační pokrok lidstva dějinnému období reformace, osvícenství i socialismu. Jsme spravedliví ke svým předkům.

Jsme národem, lidmi, jedinečnými lidskými bytostmi, nikoli pouhými anonymními čísly ve statistice. Máme svědomí a vlastní svobodnou vůli. Uvědomujeme si svou hrdost, čest, důstojnost, ale též pokoru před Bohem a před sociální spravedlností. Máme úctu k životům ostatních i ke svému vlastnímu životu.

Vážíme si svých křesťanských kořenů a respektujeme svou kulturní civilizaci vybudovanou na křesťanských základech. Ceníme si odkazu našich předků, vnímáme hodnotu jejich boje za naši republiku. A požadujeme respekt k těmto hodnotám, na nichž stojí naše křesťanská a sociálně emancipovaná vlast. Jsme připraveni projevit ono „buřičství v nás“ na obranu těchto hodnot. Buřičství, jež koluje celé věky v naší krvi.

Ve svých pevných mravních základech a zásadách nalézáme své duchovní domovy. Tím jsme si vědomi své lidské hodnoty a víme, že skutečně máme kam patřit. Máme domov a ten budeme chránit! Navzdory všemu a všem.

Domov ve víře, v charakteru, v rodné zemi, v srdci, v našich bližních.

Jedině ta bitva je prohraná, která je prohraná v naší mysli.

(Mgr. Marek Adam se hlásí k organizaci Táborští vlastenci)

27 komentářů :

 1. Neztratili svou rec a viru. Stacilo prejit k demokracii, mame vice emigrantu nez po Bile Hore, cestina se propada do anglictiny, jsme nejateistejci narod na svete. TOLIK USPECHU V TAK KRATKE DOBE.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani bych nerek, Cesi jsou verni sve vire na 100%, a to protoze jejich vira je KACIRSTVI !! smichane s laskou k historii a Bibli!!

   Brouk Pytlik

   Vymazat
  2. Věřící jásají, že "vidí světlo na konci tunelu". Na ja, genose LUCIFER (=světlonoš) jim ho už přináší...

   Vymazat
  3. Pane Pytlíku, nedělejte si iluzi žádných 100% neexistuje, odhadují to na 30% , dalších 30% odpovídá

   Vymazat
 2. Slovem slavit slavu slavnych.
  Pozdrav ze Srbska.

  OdpovědětVymazat
 3. jako Cesky Bratr naprosto souhlasim s clankem, jen bych dodal ze tenkrat jsme si tu Bilou Horu a nasledujici duchovni bezdemovcnost udelali sami, zrovna tak jako o cca 400 let pozdeji jsme naivne dovolili nami zvolenemu mocipanovi dalsi likvidaci naroda - Klausovou privatizaci, ktera z duchovni bezdemovcnosti udelala fyzickou, takze.....

  OdpovědětVymazat
 4. Hezky napsáno. Při tom přehledu vlastností našeho národa, mě napadnula myšlenka: Proč se vybíjet pouze v buřičství, proč nevěnovat více energie, na realizaci svého světa?
  Na to bychom se měli v současnosti zaměřit. EU nemá budoucnost, západ je rozvracen a střední Evropa by neměla zůstat bezbranně otevřená a nečinně vyhlížet podobný osud. Stejně je jenom otázkou času, kdy Schengen padne. Takže nebouřit se, ale v klidu opustit spolky, které naši zem nepokrytě poškozují, ochuzují a zbavují svobody. Navázat kulturní a ekonomické kontakty se státy, které nás považují za sobě rovné. Takových je ve světě i v Evropě dost.
  Ale to musí vzejít od nás, nikdo nás nebude prosit, abychom se vydali cestou svéprávných států. Nelze to dělat pro ten vděk a uznání, ale z vnitřní potřeby, učinit náš stát demokratický a svéprávný.
  Musíme si prosadit demokracii, musíme zavrhnout liberalismus, musíme mít zákon o referendu. Volme SPD. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Celkem souhlasím 22:25, ale SPD budu volit jedině za předpokladu, že Okamura přestane plácat páté přes deváté a nemá to rozum a vážnost, což občas dělá. Například je schopen tvrdě kritizovat vládu za deficitní rozpočet a druhou větou požaduje kompenzovat údajné kovidové ztráty plošně každému, kdo si řekne.
   Současně musíme okamžitě přestat podporovat podobné podlé vyžírky jako např. tenhle: „Tak Američané zvládli zbavit se toho blba už po jednom volebním období. Moc gratuluji! Tak třeba se i my jednou zbavíme té nedůstojné ruské onuce na Hradě a Stbáka ve Strakovce,“ poznamenal Rozumek na svém twitterovém účtu. Velmi zostra se tak vyjádřil proti prezidentu Miloši Zemanovi i premiérovi Andreji Babišovi." Podobným neziskovkám posíláme peníze z veřejných zdrojů? Jsme normální?

   Vymazat
  2. Adam7. listopadu 2020 23:47
   Vážený Adame, máte pravdu, že T.O. kritizuje vládu za nesmyslně gigantický deficit, jehož smyslem nemůže být nic jiného, než po generace zadlužit náš stát, dávat slušný výdělek bankám a podvazovat rozvoj země.
   Již jen za tuto kritiku si zasluhuje uznání. Ale on vždy jedním dechem také navrhuje úspory, takže nechápu, jak k té Vaší rozpolcenosti mohlo dojít.
   Navrhuje zrušit vojenské nákupy v zahraničí (vrtulníky, transportéry, ..). navrhuje zdanit dividenty korporací, které jsou vyváděny ze země, ale navrhuje také zrušit politické neziskovky, které vytváří paralelní centra moci a které náš stát vydržuje. To vše obnáší nějakou stovku miliard Kč,-. P.K.

   Vymazat
  3. Rozumek je prevít,kterého neziskovky a jeho s.r.o. živí. Většinou jde o dobrý kšeft,který spočívá v udělení státní nebo Evropské dotace (což jistí politici a jejich manželky) a poté se ty dotace utratí. Zpravidla je skladba té útraty následující :
   80-90% výdaje na platy zaměstnanců neziskovky, 5%
   cesťáky a náhrady, 5% dostanou uprchlíci. Bohužel
   mediální mainstrém si výdajů neziskovek - včetně té Rozumkovy vůbec nevšímá. Byl by to velký průšvih a skandál.
   A tak miliardy státních peněz jdou do kapes politiků
   -zřizovatelů těch neziskovek,jejich manželek a tedy i nenažraných a drzých Rozumků - co je problém s uprchlíky živí už léta.

   Vymazat
 5. kdesi nedávno jsem čtla cosi o nějakém kříži smíření, co chtějí vztyčovat...tak k tomu bych chtěla říci, že si tyhle tyjátry mohou ušetřit. To je jako s tím marijánským sloupem, že prý smíření, to je naplutí do ksichtu a zmermocnění, otřesný akt zvůle a sprostoty, a to tu je třicet let jedna taková sprostota za druhou. Kdysi jsem se havla zastávala, ale nyní docházím ke stejnímu závěru, že on je toho hlavním viníkem, on to sem natahal. Teď si tady hrajou na jakousi ekumenu, poté co lidi okradli o stoplus miliard, aby si zajistili "budoucnost", a ti zrádci, o kterých se tu píše, všechny ty tzv reformované církve, co se tu tak nehorázně a krátkozrace postavili proti národu, tyhle podivné spolky ovládaní povětšinou jakýmisi spřízněnými či příbuzenskými klany, co spláchly doslova do hajzlu všechnu tu snahu lidí o znovunabytí důstojnosti, to je tedy opravdu do nebe volající a nebetyčný skandál. Ode mne žádné smíření nečekejte, já se s těmi vašimi sprostatami nesmířila a nehodlám smířit. Budu usilovat o to, abyste byli hnáni od koryt a tahle strašná doba skončila a vy jste byli postaveni do hanby a opovržení. Bankrotu se nevyhnete, nikdo kdo se postaví proti národu se tomu nevyhne, je to jen otázka času, váš osud lidé zpečetí, ledaže byste šli na kolena a poprosili lidi za odpuštění a za předpokladu, že jim zmizíte z očí. Smíření nečekejte, lidé kteří očekávají smíření se chovají jinak ne jako čuňata.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dámo, vy jste tedy hodně nešťastná. Vpadá to že nenávidíte všechno a všechny a že každou chvíli explodujete vzteky. Zamyslete se nad sebou, ve vašem věku byste už mohla mít trochu rozum a nadhled.

   Vymazat
  2. Jenom magor by věřil na kříž smíření okradeného se zlodějem. Vážená paní, máte děti nebo vnoučata. Postarejte se, aby věděli a nenechali se uchlácholit pravdou a láskou k luciferovi.

   Vymazat
  3. Souhlas, ani staletím nelze geny potlačit.

   Vymazat
  4. 23:15 Souhlas.

   Vymazat
  5. 23:15 Též souhlasím.

   Vymazat
  6. Kdosi stále vnucuje nějaké KŘÍŽE USMÍŘENÍ... proč ne ŠIBENICE USMÍŘENÍ, NEBO PLYNOVÉ KOMORY USMÍŘENÍ, NEBO PALACHOŮV BENZÍN USMÍŘENÍ?

   Všechno to jsou POPRAVNÍ NÁSTROJE BOLESTIVÉ, POTUPNÉ SMRTI; NA KŘÍŽI SE Z TOHO VŠEHO TRPÍ NEJDÉLE!

   Ovšem pravda je, že kdo zemřel na popravišti již neprotestoval, neodbojařil, nekul pikle - BYL PROSTĚ USMÍŘEN...

   Vymazat
 6. Ať se na mne autor článku nezlobí, ale jeho text není nic jiného než taková zbytečná slohová práce, kterou je ztrátou času číst. Jestliže se tou neslavnou bitvou chtěl zabývat, měl napsat jmenovitě, kdo koho zradil, co bylo ukradeno a co bylo důsledkem štvanice na lidi. Dobrým tématem by bylo srovnání bitvy tehdy pře 4 stoletími s bitvou před 31 léty. Zase je příležitost psát o zradě, krádeži a štvanicemi na lidi.

  OdpovědětVymazat
 7. Z našich lidí, protestantů, udělala Třicetiletá válka emigranty, konvertity, vandrovní, žoldnéře, osoby s cikánským způsobem života, zloděje, lupiče... ale bezdomovce v dnešním slova smyslu... se životním stylem vybírat popelnice, chlastat krabičáky, žebrat u marketů o drobné... to nesedí.

  Ten zatrolený Mariánský sloup byl plivanec do tváře Českému lidu a je plivancem do tváře Českému Národu zejména dnes...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1;14
   Co by havlolejnolahvárenská stoka neUDĚLALA pro ničení České republiky!!!!? 😡😡😡😡👎

   Vymazat
 8. Program ČRo D-dur 8.11. 20.00 - 00.00: blok katolické liturgické hudby s názvem "Oslava svatých".

  OdpovědětVymazat
 9. Lidi, není zrovna dnes čas si uvědomit, jak líp se dýchalo bez pandemie. Jak jsme si navzájem otravovali čas zbytečně zvoraným politikařením i vlastním během za pseudocíli. Blíží se Vánoce, určitě nebudou, jako dřív. Bez šíleni v obchoďáku a nákupu často zbytečných dárků se budeme muset obejít, možná se nám podaří konečně pochopit kouzlo vánoc v klidu rodiny, nebo s milým partnerem. Budeme k sobě blíž i bez kopců dárků.

  OdpovědětVymazat
 10. Autor použil mnoho slov aby řekl velmi málo.Možná chtěl říci,že nemá z dnešní doby dobré pocity,když mnoho našich lidí nevidí tu kontinuitu ,tu nit,ktera spojuje minulost s přítomností a ze které se pak má odvíjet budoucnost a že je nedobra situace,kdyz se dejiny prepisuji a hani se hrdinove. Ale to pak dál nerozvijí a z "ich formy" přechází do množného čísla,abstraktnich kvalit nějakeho nekonkretniho "my", no je to k zamyšlení zda to nešlo podat lepe a srozumitelněji.

  OdpovědětVymazat
 11. Co nato říct.Havel a jeho posluhovači i s Moskvou která mu umožnila dostat se na hrad nás dostali do těchto sraček
  kde jsme teď.A klidně si mě kritizujte

  OdpovědětVymazat
 12. Já bych navrhnul, najust pandemii, najust všemu okolnímu šílení světa, najust vzájemnému okopávání našich politických stran, pokusme se nezblbnout a nevnímat masmédia. Poďme důvěřovat našim zdravotníkům a poslouchat jejich rady. Vždycky, když vypadaly situace neřešitelné se východisko našlo, jen tentorát to bude chvíli trvat.
  Držím nám všem palce NN.

  OdpovědětVymazat
 13. 23:14 Moc těžko v sobě potlačuji pesimizmus, současný stav mi nestačí svalovat na Husáka ani Havla. Stačí mi jen pozorovat naši současnost. Odborníci, kteří by nám mohli pomoci nějak selhávají. Prymula selhal, nebo byl vyštván ze své funkce. Nakonec je to jedno, výsledek je stejný. Jeho následník, je vhodný na organizaci konferencí a vytváření nových ukazatelů a metodik. Jeho produkt Pes, je nesrozumitelný je skoro Myšokočkopsem a dnešní dodatečná oprava počtu zemřelÿch na tiskové konferenci též nevzbuzuje pocit důvěry. I odpověď na dotaz proč v Ústí objednávka na test trvá cca 9 dnů byla vyhýbavá a odpovědnost byla přesunuta na jakýsi Centrální řídící orgán. Tak poraďte kde brát optimismus, když mám co dělat s předsudečným alibismem a delegovanou odpovědností u nejvyšší funkce ministra. Nedovedu si lhát a utěšovat se zjištěním, že jinde je to stejné. Tak mi poraďte, Tomáš.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.