Reklama

středa 25. listopadu 2020

Idioti radí omezit chov dobytka. Nizozemí ho chová desetkrát víc než ČR. Co tomu říká Zdeněk Jandejsek?

25. 11. 2020  Parlamentní listy

„Často diskutujeme o úrodnosti půdy, jež je důležitá nejen pro ty, kteří na půdě pracují, ale pro obyvatelstvo naší země. Půdní podmínky pro výrobu základních potravin máme velmi dobré, ale je nezbytné, aby motivace státu vedla naše hospodáře na půdě k vyváženému hospodaření, které právě úrodnost půdy udržuje a zvyšuje,“ říká agrárník Zdeněk Jandejsek.


V poslední době se hovoří o úrodnosti půdy a zemědělství v tom smyslu, že české zemědělství naši půdu poškozuje. Jak to vidíte vy jako letitý agrárník? 

Není možné, aby o úrodnosti půdy poučovali lidé, kteří na poli a ve stáji byli pouze skrze televizní obrazovky, a záměrně lhali veřejnosti, že úrodnost půdy se snižuje, pokud se na ní hospodaří, jak o tom mluví například teoretik docent Doucha či europoslanec Niedermayer či další, kteří nemají ani potuchy o tom, co zemědělská výroba představuje. Jejich mystifikace slouží těm, kteří chtějí trh s potravinami dát k dispozici všem, jen ne našim podnikatelům, nahrávají zahraničním firmám, které potřebují u nás trh ovládnout, nevím, proč tito lidé škodí vlastnímu národu a upřednostňují zahraniční kapitál.


Jak to s úrodností je podle vás?

Úrodnost půdy se zvyšuje tehdy, pokud se na půdě hospodaří a vyváženě funguje rostlinná a živočišná výroba. Právě živočišná výroba je zdrojem organické hmoty a rozhoduje o udržení dostatečného množství humusu v půdě. 


Pro laika prosím o vysvětlení, jak konkrétně to funguje?


Pokud je organická hmota do půdy dodávána, má půda drobtovitou strukturu a funguje kapilární systém v půdě, kde se drží voda, která je jedním z atributů existence lidstva. Pokud máme lehkou půdu bez organické hmoty, voda proteče lehce ornicí a chybí rostlinám. U těžkých půd, kde se neorá a je pouze zasetý travní porost, který je dvacet až třicet let bez obnovy, půda je utužená, voda se nezasakuje a ztéká do vodotečí. Takže když se na půdě hospodaří a půda produkuje, je schopna udržet obrovské množství vody. Jedna dánská studie uvádí, že v Dánsku je půda schopná udržet více vody, než je ve všech řekách, jezerech a přehradách v Dánsku.


Dá se tedy říci, že dobré hospodaření pomáhá také v boji proti suchu?


Ano, určitě. Mluvíme u nás často o tom, jak zadržet vodu v přehradách, dalších rybnících, mokřadech a podobně, ale největší zásobárnu vody, kterou je půda, nevyužíváme dobře. Motivace našich hospodářů nesměřuje k tomu, aby zvyšovali stavy všech hospodářských zvířat a posilovali dodávky organické hmoty do půdy, a tím udržovali či zvyšovali jejich úrodnost. Je tomu právě naopak, většina starých zemí EU od roku 1990 nejenže nesnížila stavy hospodářských zvířat, ale navýšila je a dnes za přispění několikanásobně vyšších národních dotací než u nás systematicky likviduje náš trh se zemědělskými komoditami. Můžeme se podívat na srovnání výroby vybraných komodit v ČR, SRN a Nizozensku na 100 ha zemědělské půdy v níže uvedených grafech. Pokud bychom zvýšili stavy skotu o 20 %, stavy prasat o 80 % a stavy drůbeže o 40 % ve vztahu k současným stavům, produkovali bychom ročně o zhruba 18 milionů tun chlévské mrvy více. Za dvacet let, kdy stavy zvířat jsou přibližně na současné úrovni, jsme ochudili naši zemědělskou půdu o 360 milionů tun chlévské mrvy. A kde je navíc spálená organická hmota ze slaměných granulí? Péče o půdu má rozhodující vliv na zajištění vzduchu v půdě. Pokud není vzduch v půdě, chybí rostlinám, ale chybí i půdním živočichům, jako jsou brouci, žížaly, larvy a dalším mikroorganismům. Bez života v půdě nemá kdo rozkládat organickou hmotu, současně bez hmyzu chybí potrava pro ptactvo a další živočichy, a tím je narušen celý potravní řetězec. Je nutné respektovat pravidla hospodaření na půdě našich předků a hospodařit vyváženě. Pokud nefunguje dlouhodobě trvalý přísun organické hmoty do půdy, klesá její úrodnost a následně i výnosy rostlinných komodit.
 


Oproti Nizozemsku jsme na tom opravdu o tolik hůř?


Ano. Ale nebyli jsme. Ještě v roce 1989 jsme měli 1 247 000 kusů dojnic, dnes 362 tisíc, to je pouhých 29 procent z původního počtu. U prasnic došlo k poklesu z 312 tisíc kusů na 87,7 tisíce kusů, jsme na 28,1 procenta. U nosnic jsme se dostali z téměř 16 milionů na 5,26 milionu, což je 33,5 procenta. Tento obrovský pokles v živočišné výrobě, pokles stavů hospodářských zvířat, nemá obdoby v jiných zemí EU, snad jen na Slovensku. A tato čísla také svědčí o tom, že jsme zanedbávali dlouhodobý přísun organické hmoty do půdy.


Jak je to tedy v tuto chvíli se soběstačností zemědělství a potravinářství?


Oproti plné soběstačnosti v základních potravinách v roce 1990 jsme soběstační v mléce a mléčných výrobcích včetně jejich spotřeby v cukrárenském a pekárenském odvětví na 90 procentech, ve vepřovém mase na zhruba 39 procentech, v drůbežím mase na 57 procentech, ve spotřebě vajec na 56 procentech, v hovězím na 100 procentech, ale musíme vzít v potaz, že spotřeba hovězího masa je průměru 7,8 kila na obyvatele za rok, v roce 1990 to bylo 23,5 kilogramu. Co se týče potravinářství, pak v zelenině jsme oproti roku 1990 na 27 procentech, v ovoci na 30 procentech, v bramborách na 40 procentech (pozn., jedná se o brambory ve slupce, ve všech výrobcích z brambor a v ostatních výrobcích). Průměrná soběstačnost se odhaduje v současné době na cca 58 % až 59 %. Je tato soběstačnost pro naši zemi bezpečná? Určitě není.
28 komentářů :

 1. Máme-li plnit funkci odbytiště, pak tu, vcelku logicky, nesmíme tolik vyrábět, pěstovat a chovat. Dřív se podobní hledali v Africe. Bohužel nyní tu roli plníme my, dodáváme osazenstvo montoven, kupujeme jogurty s "příchutí" a elektroniku s kurvítky věhlasných firem made in PRC.

  OdpovědětSmazat
 2. Bohužel, většina českých zemětravičů - pardon - zemědělců/rolníků se chovají jako zničující polní parazité a neznají nic jiného, než chemii, chemii, chemii, jedovaté postřiky (Roundap) a ač se říká, že v ČR jsou GM-plodiny zakázané, určitá část těchto "hospodářů" to klidně provozuje. Stačí se podívat, čím, kdy a co a kterou chemií "ošetřují".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Toto je příklad někoho, kdo nic z tohoto dobrého článku nepochopil a zná zemědělský provoz jen z TV a okna auta. Např. jak by mohl zemědělec pěstovat GM plodiny, když se takové osivo nesmí dovézt do Evropy. Snad pašovat jako drogy se stejným rizikem. Roundap je používán škodlivým způsobem (vysoká koncentrace a snadno spláchnutelná místa do vodotečí) dnes spíše ve venkovních areálech skladů, montoven a parkovišť.

   Smazat
  2. Letel jsem pred rokem z Bavorska do Ceska. Ani nemusite vedet, kde probiha hranice. U nas ohromne zlute lany, v Bavorsku mala policka a rozmanitost plodin. Zacalo to u nas pozemkovou reformou a kolektivizaci. Vyhodne z pohledu nasazeni ohromnych masin. Nevyhodne z pohledu umele regulace vseho jako jsou biopaliva a jine kraviny namisto brambor, ktere prinesou mensi penize. Cena brambor roste. Kurvime se tak diky clenstvi v EU sami. O vyrobe a zemedelstvi rozhoduji uradove, kteri nicemu nerozumeji a berou za to kurveni ohromne platy.
   Koncepcni strategie vyroby neexistuje nebo 'hot a cehy' jak vitr z EU fouka a kam subvence tecou. Tim se ridi farmari. Jinak se neuzivi.

   Smazat
  3. Vy jste ještě nekdy neviděl pole s zatlučenou cedulkou co na poli je a kdo to pěstuje? Dole bylo napsáno Monsanto a auta s tímto logem se běžně proháněla po ústeckém kraji. Nádhená kukuřice na polích kolem Řípu, o kousek vedle uvadala ta běžná. Osivo se do Evropy asi vozit nesmí. Ale je to s tím jako s Chartou OSN, že státy nemají nikoho napadat vojensky. A běžne se to děje. Tak asi tak.

   Smazat
  4. koniku, Monsanto produkty jsou jedy! Z USA musela firma odejit a koupil ji Bayer. Ten vyrabi taky jedy. Jak nekdo muze koupit firmu s tak spatnou reputaci je mi zahadou. Asi si management Bayeru namastil kapsu.

   Smazat
 3. Nedávno jsem koupil v albertu to balené maso z Německa-vepř.kýtu za 100kč. Je to z Polska a dovoz Čechům jako šmejd. Tak tvrdé maso po asi 2 h vaření jsem ještě neměl.Tutově ze starých prasnic ani dobré to nebylo. A takhle nás ojebávají se vším, tam by to nikdo nežral! To jsme to dopracovali, zlatý bolševik.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale pro sebe mají maso dobré u skopčáku se koupí jen v akci a v Polsku je levné a chutné. To nic nemění na tom že by jsme měli být soběstační.

   Smazat
 4. Ucelem EU je zaridit likvidaci zemedelstvi a zivocisne vyroby v Cesku. Musime se stat odbytovou kolonii zapadu a pokud mozno sami nic nevyrabet. O sobestacnosti nemluve. O tu musime ovsem usilovat, o zdrave vyrobky bez herbicidu a glyfosatu, zadne GMO upravene vyrobky. USA strikaji pred sklizni obiloviny Round up glyfosatem. Kde se ta jejich psenice konzumuje? Narust rakoviny a lepkove alergie koreluji s pouzitim glyfosatu, pesticidu. O ty veci se nikdo nestara, nesmi starat. Koncernova lobby vsem zacpe hubu. Jako tomu madarskemu vedci, co krmil mysi GMO bramborami a dostaly rakovinu. Ty bez GMO modifikovanych zustaly zdrave. Napsal o tom zpravu a byl vyhozen z univerzity a nikdo ho nechtel zamestnat, ani nesmi publikovat!
  Vedecke poznatky jsou zamlcovany, jestlize ohrozuji ksefty. Vladnou penize a lidstvo se samo posila do zahuby.

  OdpovědětSmazat
 5. Kupuji maso v Nemecku i zeleninu. Myslim, ze je dobre kvality (neziju v Cesku). V Cesku se koukam na zemi puvodu a kupuji hezky cesky. Meli by to delat ostatni taky. Jen tak budeme mit sanci mit dobre a kvalitni potraviny. Nekupujte ten nejlacinejsi sunt, jatra vam budou vdecna.

  OdpovědětSmazat
 6. Chcete mit dobre a kvalitni potraviny? Kupujte ceske a ne ty uplne lacine kvuli zazivani a zdravi. Havloidi zlikvidovali tyto vyroby, nejenom tezky prumysl. Slouzi globalistum, kteri potrebuji stale nova odbytiste. Pod zaminkou humanismu likvidoval Havel zbrojni prumysl a vyrobu tanku na Slovensku. Americani ho za to milovali. A hned obsadili nami opustene trhy. Havel pak podporil bombardovani Srbska, o kterem prohlasil, ze bylo ryze humanitarni. Dejte si to dohromady a uvidite, co to bylo za podlou a prolhanou kreaturu, tahle slunickarska ikona!

  OdpovědětSmazat
 7. Děkujeme Luxoj-KDUČSL a vůbec všem polistopadovým politikům...
  https://www.arfa.cz/sokujici-analyza-17-listopadu-89-jak-to-vlastne-cele-bylo-pozoruhodna-exkurze-do-zakulisi-moci-hra-svetovych-velmoci-a-temna-vize-budoucnosti-opravdu-nas-jen-tahaji-za-nos/
  http://v4novaevropa.cz/opilec-vaclav-havel/
  Tož když už je toho 17. listopadu a máme „Svobodu slova a Demokracii“, díky praseti. Jak ho výstižně nazval Petr Cibulka.

  OdpovědětSmazat
 8. No co , když jsme si místo socialismu vybrali kapitalismus . Kapouni přeci nebudou hospodařit hlavou , ale přes zisky . Komunisty jste odkopli a máte tady smečku vysokoškolsky podělaných demokratů .

  OdpovědětSmazat
 9. Naše zemědělství v minulosti bylo státem podporováno i řízeno a mělo dobré výsledky Systém JZD a státních statků se vhodně doplňoval.ČSSR byla soběstačná v zásobování potravinami,celý zemědělský sektor byl stabilní a byla stálou kontrolou zajištěna dobrá kvalita potravin. Nezapomenu na vůni a chuť šunkového salámu,debrecínky a párků. Na kvalitní máslo, lahodné mléko, a vynikající pekárenské výrobky.
  Jako kluk jsem chodil do "mléčného baru" na jahodové koktejly, poháry se šlehačkou nebo na kakao a šátečky.
  Tohle všechno už je pryč a nahrazeno často jídlem bez vůně,chuti a bez obsahu výživných látek. Museli jsme to
  nechat zničit kvůli systému založeném na přehnaném zisku,přehnané a lživé reklamě i umělým nahrážkám ?
  I ti jezeďáci se měli poměrně dobře a životní úroveň na vesnici rostla. Jednotný systém řízený státem fungoval
  lépe než dnešní kapitalizmus v nerovných podmínkách EU
  kde si velmoci diktují podmínky a ničí konkurenci bez ohledu na zájmy jiných států. Podmínky pro to pomáhají schvalovat syčáci jako je TOP-Niedermayer,nepřítel ČR.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máš naprostou pravdu. Kde jsou bývalé ČSN normy? Dnes by si současní výrobci ani neuprdli.

   Smazat
  2. České státní normy stále platí - ale nejsou závazné!!!

   Smazat
 10. Pokud si vzpomenu na tu hrůzu v prodeji masa v řeznictví před rokem 89, potom dnes nechápu tu debilitou obhajovat tehdejší dobu.

  Vždy se musím smát, pokud blb napíše, že jsme byli soběstačni.
  Maso v řeznictví od středy max pàtek, pamatuji fronty na půl hodiny, bůček 6 cm vysoký,samý tuk, kotlety 2;3 cm sádlo, dnes celý týden koupím kvalitni maso bez front. Jděte se vycpat s těma kecama.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jídla smrti, to není legrace, ale skutečnost!!!
   https://www.email.cz/web-office/6ovfzFaPbU2de0vR3MVZ80xB6-4sLgyzrA-R6LL9NeHBATmrws9WMil8M0a1iL9ScJRLdMw/10%20%20J%C3%8DDEL%20%20SMRTI.ppsx
   Všimněte si, že pivo, víno, slivovice, sádlo ani bůček tam NEJSOU !!!Projděte si Německé obchoďáky a zjistíte,že všechny pěkně zabalené, navoněné a obarvené sra.ky jsou nezdravé napodobeniny. Totéž platí o mase v igelitu, zelenině a nezralém ovoci. Tož dobrou chuť.

   Smazat
  2. Do vašeho mailboxu se můžeme podívat dost těžko. Ledaže byste tady vylepil adresu a heslo.

   Smazat
  3. Sám jsi blb hulváte. Před třiceti lety samozřejmě vypadal prodej masa u řezníka jinak než dnes. Nebyly tu obchoďáky jako dnes. Problém je hlavně v přílišné závislosti ČR na dovozu potravin a ničení vlastního zemědělství dotovanou konkurencí. Co se stane v případě krize troubo ? Musíme jen doufat,že válka ani krize nebude.

   Smazat
  4. Trolící provokatér Unknown 16:16 plácá nesmysly jen proto, aby vás hloupými sprosťárnami vytočil.

   Smazat
  5. 10:56 Tak jasně, nikdo nebude stát frontu na olezlé maso, pravidelně oplachované octovou vodou, případně uzeniny dochucované polskou posypovou solí. Tolik k současné kvalitě masa, uzenin, na methanolovou aféru už si asi nepamatujete, neboť ta se do toho vašeho ráje na zemi nehodí. Tak tu neagitujte, svazáku.

   Smazat
 11. Abychom si udělali obrázek o vyspělosti Česka, hodil by se ještě graf produkce řepky na 100ha ve srovnání s Nizozemím. Možná, že tam je někde část odpovědi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Při svém svatém protibabišovském tažení, které zahrnuje i tažení proti zlořečené řepce nezapomeňte na fakt, že řepkový olej je jediný olej, který jídlům na něm připraveným, nedává žádnou osobitou pachuť, tedy že jde o mimořádnou plodinu. Řepka také vylepšuje půdu.

   Smazat
 12. 22:42
  A zase Dvořáku špatně.
  Pěstování řepky je pro půdu velmi negativní, používá se nadměrné množství chemie,která v půdě zabijí vše živé. O negativním vlivu na včelstva se snad není potřeba zmiňovat, prostě řepka je svinstvo, které je potřeba pěstovat co nejméně.
  Tohle taky smáznete??

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:06- Od Vás také špatně. Řeč je o protibabišovském tažení. Proč tedy média se nepustí do odborné debaty a nepozvou lidi znalé a jiného názoru. To by ovšem nebylo v souladu s politikou EU a to si "nelíznou", šli by od lizu.

   Babiš za všechno může, jistě, kolik má % v jednotlivých odvětvích svého byznysu? Co ti ostatní, pěstují řepku na jeho příkaz nebo výhodnosti(i pro něj), díky politice EU?

   Než budete zase trotlit, zkuste širší pohled, kdo asi za to může.

   Smazat
  2. Psychopatický trole z Liberce, řepka výrazně prorůstá půdu a kypří ji. Při zaorání dodává značné množství biomasy a tak přispívá ke tvorbě humusu. Postřiků na řepce je u nás ve srovnání s Holandskem, Belgií či Německem jen zlomek. Navíc produkt je kvalitní a v mnoha ohledech cennější než jiné potravinové oleje. Lisovaný za studena je důležitý v prevenci nemocí a poruch prostaty, což by tebe, nevychovaný nenávistný geronte z Liberce, mohlo zajímat.

   Tak nepiš hlouposti, když o tom nic nevíš.

   Smazat
 13. Zbytečná diskuze, potraviny a voda budou strategickou surovinou. Ať chceme, nebo ne, musíme se snažit o co největší soběstačnost. Když budeme dovážet jen to co si nedokážeme vypěstovat, tak máme šanci. V opačném případě nás naše montovny a sklady neuživí. Hříchem je zabetonovávání zemědělské půdy, její prodej mimo republiku a přesun potravinářského průmyslu do zahraničí. Proto fandím všem politikům, kteří hrají v našem dresu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.