Reklama

čtvrtek 12. listopadu 2020

Jan Schneider: Uznáme Sanderse za amerického prezidenta?

Jan Schneidera a -rp-

12. 11. 2020  PrvníZprávy

Byl jsem rád, když se před čtyřmi lety stal prezidentem Donald Trump, avšak nikoliv kvůli nějakým jeho pozitivním vlastnostem. Hovořilo pro něj jen to, že Hillary Clintonová by byla neskonale horší volbou, píše Jan Schneider v komentáři pro Prvnizpravy.cz.


(Na snímku Jan Schneider)


Též jsem zlomyslně doufal – a Trump nezklamal – že se k Američanům bude chovat tak búransky, jak se Američané chovají k celému světu.

Jak vidno, čtyři roky Američanům stačily. Jsem rád, že Trumpův styl neobhájil vítězství. Není totiž pravda, že Trump nezačal žádnou novou válku. Zahájil dvě světové konfrontace: Hospodářskou s Čínou a energetickou s Ruskem. Obě jsou vlastně celosvětového formátu, protože Spojené státy agresivně nutí různé státy, aby je v těchto konfrontacích podporovaly, protože „kdo není s nimi, je proti nim“. Tyto nebezpečné avantýry zatím nemají dalekosáhlé negativní důsledky, protože Čína a Rusko zatím udržely nervy, na což Trump hřešil.

Ani Blízký východ se kvůli Trumpovi k míru nepřiblížil, protože ty spektakulárně uzavřené „mírové dohody“ Izraele byly jen zoficiálněním skutečného stavu věcí. Izrael měl například v Bahrajnu již drahně let své neoficiální zastoupení – nyní ho má oficiálně. Druhou stranou mince však je roztočená zbrojní spirála, neboť Spojené státy za benevolentní postoj k těmto „trumpotěmkinovským“ dohodám s Izraelem dodají různým arabským režimům zbraně tak moderní, až začali protestovat Izraelci, neboť mají od USA slíbenu vždy kvalitativní zbrojní výhodu. Takže skutečným výsledkem „mírového procesu“ je zvýšení dodávek nejmodernějších zbraní na Blízký východ.

Proto do budoucna doufám, že už žádný americký prezident svůj post neobhájí, protože jsou prostě příšerní. Člověk opravdu nemusí být kremlofil, ale stačí si porovnat to, čím oba uchazeči o Bílý dům častovali svět (kam by jeden druhého nakopal a kde by druhý prvého zfackoval) s velmi důstojným projevem Vladimíra Putina na Valdajském klubu (kde pojednal opravdu existenciální otázky lidstva).

Proto by na Spojené státy bylo třeba uplatnit stejný metr, který Západ uplatňuje na jiné. Například vůči Bělorusku.

Když americký prezident prohlásí, že prezidentské volby byly zfalšovány, a přizná, že to dokonce předpokládal, ale vůbec nic neudělal, aby tomu předešel, můžeme to brát velmi vážně. Analogicky Bělorusku by nyní Západ měl prohlásit americké prezidentské volby za neplatné, uvalit na Spojené státy sankce (i ony samy by měly na sebe uvalit sankce), měl by dát ultimatum kvůli opakování voleb a pro jistotu by měl uznat Bernie Sanderse jako amerického prezidenta.

Ale vážně – horší je, že americká společnost je tak hluboce rozdělena, a její fanoušci po světě též. Mít odlišný názor znamená respektovat názor druhých, a být schopen svůj názor reflektovat a podrobit diskusi a zkoumání. Inteligentní zastánce určitého názoru si je vědom i jeho slabých míst, případně stránek, které neřeší.

Ideologicky zaťatý fundamentalista má však všechna pozitiva na své straně a žádné slabiny. Tomu odpovídá i pozoruhodná skutečnost, že dosavadní signály o porušování a falšování voleb jdou pouze na konto demokratů. Ani jeden neregulérní hlas ve prospěch republikánů. To svědčí o tom, že čirá ideologie zaujala místo reality.

Je to jen jeden z mnoha příznaků, z nichž by bylo možno vyvodit, že jsme byli svědky posledních amerických prezidentských voleb, které se už ostatně samy vymkly tradici. Další prezidentské volby se možná už nebudou konat, protože Spojené státy se prostě rozpadnou, puknou zevnitř.

Prvním silným upozorněním na ohromnou protifederální sílu byl bombový výbuch v Oklahomě v roce 1995, kdy začalo i zpoza oceánu být patrné hnutí amerických milic a mnoha podobných skupin. Sdílejí typově stejné „světové názory“, například že federální vláda zaprodala Spojené státy Japoncům, Němcům, Rusům, Židům, Číňanům nebo Arabům. Že je třeba se vyzbrojovat a pokud možno budovat bunkry na dlouhodobé přežití. Nemají daleko k antisemitismu, xenofobii a rasismu. Mají velmi silné náboženské (nebo spíše pseudonáboženské) pozadí, často jsou prodchnuty mesianismem.

Pravdou je, že i protipól těchto antifederálních sil má podobně psychologicky založený extrém, pouze odlišně vybarvený. Příkladem může být nahrazení „nábožensky“ motivovaného mesianismu vývozem demokracie a lidských práv. Z hlediska neamerického světa je to ovšem jen matematicky vyjádřené přísloví 18=20-2.

Budoucí vývoj skrývá mnohá nebezpečí. Když se Sovětský svaz rozpadl, jeho armáda byla schopna zabezpečit jaderný arzenál (vojenské výzkumné ústavy už ne, část si jich odvezli Američané). Lze si jen přát, aby americká armáda – bez ohledu na to, komu bude fandit – byla in puncto zabezpečení jaderného arzenálu alespoň tak úspěšná, jako Rusové.

Alternativním nebezpečím je, že se Američané budou snažit předejít rozpadu a sjednotí se jako obvykle na tom, že dají do držky někomu třetímu.

Každopádně je jisté, že po kovidu a amerických prezidentských volbách už nebude svět, jako býval. Bylo by vážnou chybou se obracet zpět a tesknit po mýtických dobách našeho mládí. Nebude ani jednoduché být otevřeni pro to nové, co nadchází. Každopádně k tomu bude nutné vzít rozum do hrsti. V těchto dnech již probíhá vyřazovací kolo – někteří „politici“ mají totiž hrsti viditelně zcela prázdné.15 komentářů :

 1. Jenže Trump je menší zlo než bidet ten vyhrožuje Číně a Rusku prosazuje migraci 150 pohlaví. A přes skopčácké slouhy to budou vnucovat nám. Tohle si přečtěte šílenost západu nezná mezí:

  Světoví lídři volají po změně podstaty lidství a zrušení osobního vlastnictví

  http://svobodnenoviny.eu/svetovi-lidri-volaji-po-zmene-podstaty-lidstvi-a-zruseni-osobniho-vlastnictvi/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Trumpův styl neobhájil vítězství." To jako ano? No co dodat, nikdo nemládneme.

   Smazat
 2. Toto opatřeníjen vítám, může to být ve prospěch skutečné diskuze a výměny názorů.
  K článku. Ttaké mě napadlo, že když se volby v USA dle "oficiálních" míst falšují, tak by se na ně měli uvalit sankce. Ale otázka je, kdo by sankce vyhlásil?

  Ruská federace to samozřejmě neudělá, protože jejich diplomacie byla vždy velmi dobrá a o Putinovi netřeba mluvit,pan Schneider sice nepsal o inteligenci Putina, ale dále to netřeba rozvádět. Proto to musí udělat česká republika, která tak hájí a podporuje demokracii v Bělorusku. Pro USA mám řešení patu , který vznikl po jejich volbách. Ať každý z kandidátů dělá prezidenta v těch státech ve kterých vyhrál. Samozřejmě to co jsem navrhoval je pokus o politickou satiru.

  OdpovědětSmazat
 3. Jak vidno, čtyři roky Američanům stačily. Jsem rád, že Trumpův styl neobhájil vítězství.
  ??????????
  Krátce po oznámení zahájení plošného policejního vyšetřování volebních podvodů včera podle arizonského webu Telegraph sčítací úředníci hned 4 okresů oznámili nové výsledky. Při prvním počítání se prý "spletli", když nahlásili vítězství demokratického kandidáta Joe Bidena. Po přepočítání zveřejnili informaci, že v jejich okresech vyhrál republikán Donald Trump.

  OdpovědětSmazat
 4. "..sjednotí se jako obvykle na tom, že dají do držky někomu třetímu." - to si opravdu nemyslím, není totiž komu, protože na světový konflikt chybí zdroje a navíc to jejich problém spíše zhoršuje.

  OdpovědětSmazat
 5. prima - jenom předpokládám, že jelita z Davosu začnou u sebe a jako první odevzdají svoje majetky

  OdpovědětSmazat
 6. Přál bych vítězství Trumpovi už jen s toho důvodu, že všechny jelita už vidí v bílé chýši namontovaného Bideta
  lada

  OdpovědětSmazat
 7. Jenom malá technická, resp. otázka. Co je pro nás horší, zhoršení vztahů s Čínou, nebo další stěhování výroby, nejenom do Číny?
  Od Bidena lze očekávat spíš to druhé. A jakkoliv můžeme mít ke Trumpově stylu výhrady, jeho základní myšlenka opětovné výroby do USA se mi zdála správná.
  K tomu si dovolím ještě jednu úvahu. V souvislosti s ekologickým šílenstvím, které zachvátilo EU mne mnohokrát napadlo, proč EU neuvalí na čínskou výrobu přiměřené clo. O Číně je známé, že si s ekologií moc hlavu neláme. Když je potřeba něco vypustit, tak to prostě vypustí. Jedno, zda do ovzduší, nebo třeba do vody. Zatímco v EU si musejí výrobci nakupovat emisní povolenky, což finančně nemálo zatěžuje výrobu, v Číně, ale nejenom tam, nic podobného řešit nemusí. Naši dobrotrusové se raději zahalují vlajkami Tibetu, než by přišli s návrhem podobných opatření.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. K 17:06 -
   Cit.: „O Číně je známé, že si s ekologií moc hlavu neláme. Když je potřeba něco vypustit, tak to prostě vypustí. Jedno, zda do ovzduší, nebo třeba do vody.“
   Co víme o Číně ? Pouze to co nám naše „sdělovací prostředky“, ať soukromé nebo veřejnoprávní nabídnou. O tom jaké má Čína plány v ochraně životního prostředí a co již udělala se nedovíme nic, pokud nevyhledáme jiné zdroje informací. Jak zde rejdí čínští špioni a Čína nás bezpečnostně ohrožuje, to stále slyšíme .
   V únoru 2019 zveřejnila NASA statistiky z pozorování dvou satelitů Země, že Země je zelenější než před 20 lety! Hlavním důvodem je zalesňování a intenzifikace zemědělství v Číně a Indii. Od roku 2000 do roku 2017 se celosvětová plocha zeleně zvýšila o 5 %, z toho nárůst vegetace v Číně představoval více než 25 % z celkového globálního růstu vegetace, čímž Čína zaujala první místo v této oblasti. Z čínského příspěvku ke zvýšení zeleně tvořilo 42 % zalesňování.
   Úsilí Číny o podporu zeleného rozvoje získalo uznání Programu OSN pro životní prostředí. Tři ochranné lesy v severozápadní, v severní a v severovýchodní Číně byly Programem OSN pro životní prostředí označeny za ekologické ekonomické demonstrační zóny v poušti.
   Čína považuje ochranu životního prostředí za základní národní politiku, považuje udržitelný rozvoj za národní strategii, neustále usiluje o vybudování společnosti šetrné ke zdrojům a šetrné k životnímu prostředí a zapsala do 13. pětiletého plánu čínské vlády posílení výstavby ekologické civilizace. Budování ekologické civilizace bylo také zapsáno do Ústavy ČLR a stranické ústavy KS Číny.
   Čínský ekologický rozvoj také těží z rozsáhlé účasti čínských lidí na ochraně životního prostředí. Už v roce 1981 zahájila Čína národní kampaň výsadby stromů. Projekt s názvem Mravenčí les, který v r.2019 získal cenu Strážce Země OSN
   Mravenčí les k účasti na životě s nízkými emisemi uhlíku 500 milionů lidí, což snížilo emise uhlíku o 7,92 milionu tun a současně to přeměnilo nasbíranou zelenou energii na 122 milionů stromů vysázených v pouštních oblastech v Číně.

   Smazat
  2. No pane jo! Samozřejmě že se nic takového z ČT nedozvíme, jede se dle not čučkaře Koudelky - ohrožují nás lotři z uska a Číny. Kdy už se s tou odpornou sebrankou z ČT zamete? To má lid tu budovu dobýt násilím?

   Smazat
 8. Arabské státy už neuvádějí zásoby ropy, asi bude docházet. Mají kvalitní zbraně z USA tak lze za pár roků čekat, že se poperou kdo kde bude těžit. Budou si krást jak Kuvajt Iráku atd.

  OdpovědětSmazat
 9. Ještě k ekologii v Číně. Zřejmě tam není vše v pořádku. Ale jistě lze uzanat pokrok, že co si ČLR dlouhodobě naplánuje, to postupně realizuje, viz modernizace Číny, kterou začala v roce 1980. V nší ústavě je rovněž Článek 7: „Stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství.“ Všiměte si rozdíl to co je v ústavě ČLR. "Budování ekologické civilizace". To je myslím mnohem širší formulace , týkající se vlastně veškeré činnosti státu, podnikání a lidí, alespoň tak to vnímám já.

  OdpovědětSmazat
 10. https://www.youtube.com/watch?v=i8sn4txrbIM
  Dušan Neumann: Voliči mohou ztratit důvěru v demokratický systém
  Vřele doporučuji poslechnout, protože jde o velmi seriozní zprávu od člověka, který v USA žije , je novinář a je schopen podat autentickou výpověď!

  OdpovědětSmazat
 11. Každý společenský řád, který je postaven na jakékoli ideologii se dříve nebo později zhroutí. Proč? Jednoduše proto, že každá ideologie je nepřirozeností a obsahuje v sobě zárodek chaosu, který společenský řád na ní postavený zničí. Řád se prostě zhroutí sám do sebe. Jediný společenský řád, který není postaven na ideologii, ale na přirozenosti bytí je skutečná demokracie - vláda celku svým jednotlivcům a spolkům. Ta je zárodku chaosu prosta. Jak prosté a přesto těžko dosažitelné.

  OdpovědětSmazat
 12. Docela rád si některé blogy Jana Schneidera přečtu a občas I souhlasím. Tentokrát ale musím dát za pravdu těm, kteří D.J.T. podporují jako reprezentanta v boji proti globalismu. V boji proti totalitě elity, v boji proti všem, kteří opovrhli svobodou a demokracií pro všechny.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.