Reklama

úterý 17. listopadu 2020

Jaroslav Bašta
17. 11. 2020   PrvníZprávy

Přiznám se, že až do letoška mě nenapadlo, že vztah ke dvěma historickým událostem, které dělí skoro čtyři staletí, může v povědomí našeho národa přecházet od kladného k zápornému hodnocení, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvbizpravy.cz.


Možná je to tím, že si jsou v kalendáři tak blízké. Minulý týden jsme si připomínali čtyřsetleté výročí bitvy na Bílé hoře, dnes pak 31 let od 17. listopadu 1989. Letos asi poprvé tak otevřeně zaznívaly hlasy o tom, že porážka na Bílé hoře nebyla tragédie, ale naopak požehnání. Zachránila nás před germanizací, a možná snad i před poturčením.

Pominu to, že část publicistů, kteří o tom psali, obvykle považuje národ za překonaný sociální konstrukt, který v nové Evropě již nemá budoucnost. Zaujala mě více pozvolná změna hodnocení důsledků 17. listopadu a Sametové revoluce. Ta se možná opírá o skutečnost, že změna majetkových poměrů v neprospěch domácích vlastníků má jedinou historickou analogii ve Třicetileté válce.

Zbořil: Důsledky bitvy na Bílé Hoře pociťujeme dodnes

Také dnes po třech desetiletích se jasně ukazuje, že listopadový sametový étos návratu ke svobodě a demokracii poněkud vyvětral. Svoboda vyjadřování pod dohledem různých elfů a eurokomisařek skomírá, lidé jsou nejen na sociálních sítích, ale také v zaměstnáních trestáni za své vyjadřování. Verbální trestné činy orgány činné v trestní řízení stíhají často a rády. Dokonce si kvůli tomu vymyslely nový gumový pojem „předsudečná nenávist“. Zásadně ho posuzují dvojím metrem. Skoro bych řekl, že totalitně třídně. Některé entity jsou nedotknutelné, u jiných projde i výzva k jejich podřezání.

Evropa, do které jsme se s takovým nadšením vraceli, začíná v posledním desetiletí pamětníkům připomínat poměry v Brežněvově Sovětském svazu. Stále více rozhodování přechází do rukou nikým nevoleného Politbyra, pardon, Evropské komise. Ta má jen jeden recept na každou krizi (ekonomickou, migrační, energetickou, bezpečnostní a nakonec i pandemickou) – více Evropy. Tedy více pravomocí pro ty, kdo o problémech dovedou pouze bezobsažně žvanit, nanejvýš se v případech terorismu semknout. A pak připomenout, že příliv nových teroristů v migrační vlně se nesmí zastavit.

Obávám se, že ta blízkost obou historických událostí nespočívá jen listopadovém kalendáři. Spojuje je ještě jeden moment, který se jak před čtyřmi sty lety, tak dnes dotýká většiny obyvatel naší země. Dějiny se tehdy vrátily a zase dnes vracejí k novému feudalismu a nevolnictví. Po roce 1620 to doprovodilo ještě dalších 28 let války. Tu nám ostatně slibují také dnes, jak vyplývá z právě publikované výroční zprávy Vojenského zpravodajství:

V průběhu roku 2019 se svět přiblížil konfliktu jako důsledku narůstající polarizace zájmů, názorů a rozdílných postojů, pokračující proměny dosavadního velmocenského uspořádání, prohlubující se multipolarity a úpadku principů mezinárodního práva. Chyběl standardní dialog a posilovala konfrontace jako způsob řešení narůstajících problémů a rozporů. Došlo ke zpochybňování role mezinárodních institucí, vojenských aliancí, odzbrojovacích dohod resp. záruk a jistot, které deklarovaly a poskytovaly. Byly zpochybněny i samotné jistoty dosavadního uspořádání světa. Zmanipulované myšlení, chybná východiska, neobjektivní závěry a z nich plynoucí jednání, spolu s absencí vědomí odpovědnosti, vyústily k nárůstu napětí mezi globálními rivaly: Spojenými státy americkými, Čínou a Ruskem. Vedly ale také k rozporům i mezi až dosud deklarovanými blízkými spojenci.

Abychom pochopili motivaci autorů nápadu na rozpoutání Třetí světové války (a tím je částečně identifikovali), VZ nás informuje, že vlastně jde o svérázný podnikatelský záměr: Otevřená konfrontace není chápána jako hrozba, ale je vnímána jako příležitost – těmi, kdo se domnívají, že by v konfliktu mohli být úspěšnější. S tím je spojena ideologizace a další polarizace postojů a názorů, a to jak mezi jednotlivými státy (jejich bloky), tak mezi společenskými skupinami.

Na rozdíl od našich předků ještě máme na výběr – do nového feudalismu a nevolnictví můžeme jít i bez války. O eventualitě, že bychom si tohle všechno neměli nechat líbit a zvolili si jiné politiky a jinou budoucnost, zatím jen sním.21 komentářů :

 1. Čím více dnes sleduji pořady na ČT o panu HAVLOVI,tím více si uvědomuji o jakého výjimečného člověka v sme přišli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byl to bezesporu velikán! Jeho nechytřejší věta, kterou v životě vymyslel zněla:
   Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.
   No řekněte, tomu se dá těžko konkurovat!

   Smazat
  2. Ano, o Havla jsme přišli. Bohužel, pozdě.

   Smazat
  3. Máme letiště! To ho intelektuálně zcela a plnohodnotně nahradí. Sláva letišti.

   Smazat
  4. 16:25- Také máme málo laviček, škoda, že jsou tak drahé, rád bych si jednu pořídil na zápraží.

   Smazat
  5. Přitom by ale ČT, která listopadový puč adoruje, měla spíše oslavovat příslušníka StB Ludvíka Zifčáka. Poněvadž to byl on, kdo přinutil lidi zvednou zadky z gaučů, od televizních estrád a vyrazit do ulic... A udělat "revoluci". Havel byl jen takový příštipkář....

   Smazat
  6. Dobrý nápad, už aby lavičky "Vaškovky" začali prodávat v OBI. Taky potřebuju psí boudu pro uložení Psa, z Ministerstva zdravotnictví, každý den se s ním budu radit, jak se promořovat, jak se rozvolňovat, jak mám odhadnout okolo sebe 15 metrů v obchoďáku. Mám jen jednu kliku, do první třídy nemusím a udělat home office z popelářškého kuka vozu, taky nemusím. Nebojím se koroñaka, ale nedomražené vakcíny. Tak Zdař.

   Smazat
  7. Vy všichni co na neznámého reagujete,tomu se dříve říkalo: chytnul na první šlápnutí. O nic jiného mu nejde než provokovat. Ani není jasno zda toho Havla tolik miluje a věřím, že to tak nemyslí. Teď se vašimi příspěvky baví. Unkrovne, mám pravdu?

   Smazat
 2. Národ je dobrý pro ty, kdož neumí žbleptnout jinak, než česky a vrcholem jejich cest je Bibione. Zvlášť v Evropě, která je mixem národů celého světa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podobné myšly měl i Emanuel Moravec a podobní. Martine pokračuj a možná se ti povede skončit jako on ...

   Smazat
  2. To je zajímavé? Otec českého národa František Palacký během svého života ovládl latinu, řečtinu, němčinu, češtinu, maďarštinu, portugalštinu, angličtinu, francouzštinu, italštinu, ruštinu a staroslověnštinu.
   Kolik jazyků ovládáte Vy, odnárodnělý euroide? Asi jenom tu češtinu, že?

   Smazat
  3. Každá školní šprtka se naučí víc jazyků, některá i dobře. Ale k přemýšlení jí to moc nepomůže.

   Smazat
  4. Martine, opět vedle. Evropa není mixem národů ale složeninou národů. Mixem jsou Nové země(Amerika), Austrálie. Kdysi byla dorozumívací řečí latina, dnes angličtina, to je v pořádku. Sloužilo a slouží to k domluvě lidí, kteří mají co říci větší skupině, než jen svému národu. Ostatním stačilo umět rodný jazyk, výjimečně sousední, aby se jim naplnil smysluplně život.

   Můžete mi prosím Martine "žbleptnout", třeba anglicky,
   v čem jste pro Evropu vrcholem? Děkuji.

   Smazat
  5. No jo havlistický provokatéři a jejich hloupé myšlenky. Jestli národ nepotřebujete tak se odstěhujte tam co vás srdce táhne.

   Smazat
 3. Určitě to bude tím že jste tou dobou seděl na nočníku a podle toho jste vnímal souvislosti. Dokázal si zařídit restituci i když na ní podle zákona nemněl nárok a nikdo si nedovolil ani špitnout. A jeho kancléř ten nadřadil českému právu to rakouské aby dostal majetek na který také nemněl nárok. Skutečné úžasné !

  OdpovědětSmazat
 4. Pane Martine. Skutečně národ patří asi do časů vzniku republiky. To nic nemění na tom, že jsme občané státu a měly bychom dbát na prospěšnost konání v jeho prospěch. Nikdy se nemůžeme smířit s parazity a rozvraceči státu. Právě to že jsme malý stát, tak nemusíme dělat velmocenskou politiku a z toho těžit v prospěch všech občanů. Nikdo mi nenamluví, že nějaký stát bude na úkor svých občanů konat v náš prospěch. To co naše elita dělá je posluhování parazitům s tím, že z toho budou mít od něho výhody právě na úkor všech občanů.

  OdpovědětSmazat
 5. Všechny jevy v současné době je nutné posuzovat i v širších souvislostech , kdy je na místě zásadní dotaz, zda máme na světě ještě "kapitalismus" a tím také demokracii a svobodu projevu? Já myslím, že nikoliv a v posledních cca 20 letech jsme postupně globálně přešli do éry "finančního feudalismu" a "demokracie" a "svoboda slova" se stávají prázdnými pojmy, protože , kdo má ty správné finanční zdroje, si prostě "demokracii" a "svobodu slova" koupí, což dnes vidíme každý den v přímém přenosu! Privátní sociální sítě jsou v čele těchto globálních mediálních patologických jevů, takže kritika cenzury na Facebooku je sice možná, ale to je asi tak všechno! Plíživý "orwellismus" , který jenom na světě kvete, bude v budoucnu ještě daleko tužší , s rozvojem technologií , tak jak můžeme vidět v Číně , ale všechny "rozvinuté" ostatní státy světa Čínu rychle dohánějí a jestě svoje prokazatelně totalitní praktiky halí do krásných slov o demokracii, kde jsou na špičce ve vývoji nové "totality" USA, které zavádějí do praxe "rozdělenou a rozeštvanou" společnost, která se ale daleko snáze ovládá a protože USA "náš vzor" , tak můžete všechny tyto atributy "nové doby" sledovat při rozvoji i v České republice!!

  OdpovědětSmazat
 6. Cizinci obdivují kolika cizími jazyky umí Češi hovořit nebo jim rozumí. Ale když si chceme
  od srdce popovídat - není nad češtinu.

  OdpovědětSmazat
 7. Bude ještě dlouhou dobu trvat než současní postmoderní a postfaktičtí myslitelé pochopí svůj velký omyl v nahlížení na "duchovní Středověk" s jeho "materialistickou úchylkou feudálů" ..

  Dnešní myšlení Světa není schopno dosáhnout velikosti "českomoravského myšlení" konce Středověku mistra Jana z Husi a hlavně mistra Petra z Chelčic, na kterého navázali českomoravští bratří s Janem Amosem Komenským .. Uvedená velikost je také obsažena v našem po předcích děděném českém jazyku, který kvalitativně převyšuje ostatní primitivní jazyky západních národů ..

  Svět se ale v Novověku neubíral uvedenými velikány objevenou cestou, ale vydal se na cestu určenou "renesančním bláznem" Machiavellim a jeho následovateli, podle toho to také dopadlo ..

  OdpovědětSmazat
 8. 10:31 S tím českým jazykem máte nejspíš pravdu. A nepůjde tedy jen o samotný jazyk, ale hlavně o nejvznešenější a nejhodnotnější díla lidského ducha v tom jazyku napsaná. Proto si myslím, že mluvit s despektem o českém národě nabo jazyku je znakem odpadlictví od skutečného lidství. Je to cesta dekadence, která může skončit velice neblaze.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.