Reklama

neděle 22. listopadu 2020

Jaroslav Bašta: Volby jako válka generací?

Jaroslav Bašta

22. 11. 2020   PrvníZprávy

Již dlouho, možná od dob Komunistického manifestu, existuje pravidlo, že publikace, které přinášejí zásadní změnu náhledu na budoucnost, bývají dosti stručné, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.


Plně to platí o nové knize sociologa Petra Hampla Cesta z nevolnictví (Olomouc 2020). Dílo volně navazuje na Hamplovo Prolomení hradeb (2018), a jak autor přiznává, hodně jej inspirovala kniha Jana Kellera Společnost věčného mládí (2019).

Pandemie COVID-19 mimo jiné až do extrému vyhrotila vztahy mezi nejmladší a nejstarší generací. Petr Hampl poukazuje na to, že jde o fenomén vyvolaný uměle a záměrně po poslední velké krizi v roce 2008. Globalisté potřebovali najít náhradní cíl hněvu širokých vrstev postižených nezaměstnaností a snížením příjmu za situace, kdy vlády doslova darovaly obrovské sumy peněz globálním finančním skupinám, které tuto pohromu způsobily. Média tehdy zahájila kampaň proti starším generacím, jež označila za prapříčinu všech běd.


Na tento počáteční impulz, kdy poprvé v západních dějinách mezigenerační střety vyvolala silná mediální masáž, navázaly další akce, tentokrát již otevřeně zaměřené vůči západní civilizaci jako takové. Cílem tedy není pouze původní deptání a ožebračování starších generací, ale zničení světa „bílého muže“. K nenávisti vůči starým se přidává protibělošský rasismus. Levicově smýšlející mládež tyto tendence nadšeně podporuje v rámci boje proti diskriminaci a rasismu. Nejdále v tomto ohledu došli ve Spojených státech, ale také naši němečtí sousedé (zejména Strana Zelených) se snaží.

Konečným cílem, který dnes již otevřeně deklarují, je výměna obyvatel, s vedlejším efektem nahrazení křesťanství (či ateismu) islámem. Proto se základem generačních sporů stal poměr k migraci z Asie a Afriky. Otázka ekologie přestává být důležitá, jak nám to krásně ilustruje kadlub mediálního zapomnění, který se zavírá nad Gretou, jež na nás ještě před rokem z televize i novin vykukovala každý den.

Pokud jde o Českou republiku, tak jako mnohokrát v našich dějinách, jsme oproti našim západním sousedům naštěstí trochu pozadu. První vážný mezigenerační střet přišel až v prezidentských volbách v roce 2013 a vyhrála ho starší generace, stejně jako o pět let později. Parlamentní volby v příštím roce asi budou mít nezastíranou podobu mezigenerační války, do níž na jedné straně vstoupí Pirátská strana odhodlaná zavést i u nás německý rudozelený progresivismus, tedy politiku věčného mládí. Na straně druhé nebudou mít nikoho, kdo by se proti jejich tisícovce členů a masivní mediální podpoře ideologicky vymezil a přebral jim mladé příznivce.

Jaroslav Bašta: Nebezpečná analogie

Vzhledem k české minulosti pak voliče bude čekat ještě jedno úskalí - politické strany, které by kdekoliv na Západě plně odpovídaly profilu anticivilizační levice (velmi trefný Hamplův termín) sdružené do tzv. Demokratického bloku, se u nás deklarují jako pravicové. Samozřejmě se hlásí k liberální demokracii. Musíme předem počítat s tím, že budou mít nejvyšší možnou mediální podporu a přiznám se, že se dopředu děsím toho, co všechno si po vzoru z USA budou dovolovat vůči jejich oponentům veřejnoprávní televize a rozhlas.

Mezigenerační volební válka v příštím roce bude mít jasnou dělicí čáru, kterou zmiňuje Petr Hampl. V nové společnosti věčného mládí jsou totiž staří všichni, jimž už bylo padesát let. Z mého pohledu to bude střet mezi těmi kdo sní o sdíleném zeleném multikulturalismu v sedmnácté spolkové zemi a lidmi, kteří pamatují doby, kdy byl svět ještě normální. V jejich příkladu vidí naději i Petr Hampl v závěru své knihy.24 komentářů :

 1. Neviděl bych to tak špatně pyjáti mají 12% a všichni mladí nejsou naočkováni liberálním šílenstvím. Věřím že příští rok bude opět premiér Babiš.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Odhaduji, že v horizontu 4-5 let bude SPD nejsilnější politickou stranou. Jenom se musíme přebrodit přes bažinu pirátů. ANO skončí v okamžiku, kdy odejde Andrej Babiš z politiky.

   Smazat
 2. Je li někdo anticivilizační tak patří k levici? Já zase mohu vidět mladou anticivilizační pravici. Osobně jsem přesvědčen, že ani ti skuteční mladí leváci i praváci nejsou anticivilizační! Možná několik jedinců na obou stranách. Byli jsme my, kdysi jako hipies anticivilizační? Zabýval se někdo tím, zda patříme k levici nebo pravici? Vše se dnes až příliš zkoumá do hloubky a nálepkuje. A osobně kolem sebe nějaký spor mezi starými a mladými nevidím. Že Mádle. Issová a Holubová( krerá nyní štěstím chrochtá, že její generace vychcípává na covid) se ke starým chovají jako dobytek, mne neodrazuje od toho, že lidí s jejich myšlením je málo. Myslím, že dnešní mládež je hlavně flegmatická, apatická, bez osobního názoru, úsudku, zájmů, bez rozhledu a většího vzdělání. A s těmito vlastnostmi, chcete aby byli anticivilizační? Za prvé za svůj stav nemohou a za druhé na tomto jejich stavu se podílíme i my staří. Za třetí, to už nevím...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:54
   Je mi 64 let,za některé duchce se stydím.O mladých toho moc neví, ale jak je někdy bezdůvodně uráží, zůstává rozum stát.
   V době kdy jsem chodil do práce, jsem se převážně setkával s mladými, vždy byli pracovití, chytří, ochotní a brali mně za sobě rovného. Dnes pokud mladým vyprávim jak to bylo za komoušu před r89, nevěřicně kroutí hlavou,o nějakém levičáctvim nemůže být řeč. Jinak jak píšete, nás mladé taky starší odsuzovali.
   Neviděl bych to s nimi tak černě, určitě dostanou odemne PIRÁTI hlas.

   Smazat
  2. 12:54, viděl bych to podobně. Dnešní mladá generace je cíleně degenerována. A ani tak nejde o to, že by se na tom podílely generace starých. Je to vhodný cíl vládců za oponou. A bohužel je umožněno volit opravdu hodně nezralým lidem - což je opět "bohulibý" záměr. Čili značná část mladých bude volit stylem - toto je módní, toto je In!
   Nemělo by tedy ze strany (výrazně) starší generace jít o boj proti mladým. Jen o jistou mobilizaci k volbám a samotnou uvážlivou volbu.
   A pochopitelně zamezit podvodům značky made in USA. A především zneužití toho korespondečního hlasování.

   Smazat
 3. http://www.skrytapravda.cz/domaci/3632-desive-cernochove-ods-nevadi-urezani-rukou-a-zabijeni-civilistu-armadou-nato-jehoz-soucasti-je-nase
  2.11.2020 Trump podepsal zákon NESARA, SVĚT je ve válečném stavu= stanné právo i zákony. Do 120 dnů budou ve většině zemí nové volby. Dosavadní zkorumpovaní politici nebudou volitelní, neboť budou čelit vojenským soudům....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:03
   Dejte už konečně pokoj s těma pochybnýma webama. Vždyť píší jen nesmysly, lež, konspirace. Jen proto souhlasím s jejích mazáním. A "" skrytá pravda "" ??? Hnůj hnoje.
   Divím se lidem,že ty bláboly konzumují a někteří dokonce věří a šíří tyhle bludy dál.Za 120 dnů napište kde,koho vojenské soudy budou soudit a odsoudí.

   Smazat
 4. Už je potřeba přemýšlet o volbách příští rok, protože mašiny se už chystají a korespondence také. Tomu je nutně potřeba zabránit. Silně pochybuji, že piráti dostaly hlasy legálně. Jsou plně napojeni na SKURVYSYNA a jeho manipulace.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:16
   Proč někoho vůbec urážlivé.Pokud o někom píšete jako SKURVYSYN, tak se mně vkrádá myšlenka, že to budete VY !!
   PRADĚDKU.

   Smazat
 5. Věřím ,že vše dopadne dobře .Je pravda, že žijeme znovu ve zlomové době , a proto se projeví nátura našeho národa a volba ANO a levice bude pokračovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:18
   Myslíte levici ČSSD, komouše ?? Zapomeňte, levice to má za sebou. Komouši se možná ani do parliku nedostanou, to by bylo opravdu dobře, následovala by ožrávačka jak 🐷.

   Smazat
 6. Jakoby nad planetou vládlo Bratrstvo černé pračky (BČP), seje jen závist, nenávist a radikalismus. Zajímavé je, jak zneužívá útoků na lokální hodnoty jednotlivÿch zemí. V USA je zdrojem nenávisti BLM, v katolickém Polsku jsou to potraty,v ČR Benešovy dekrety jinde náboženská nesnášenlivost, nebo rodnostní útlak. Navíc jsou dnes lidí vyděšení pandemií a hledají rychlá východiska. Cílem BČR je rozeštvat lidí mezi sebou a potom jim dosadit poslušnou vládu. Nemyslím si, že žábou na prameni je Trump, Xi, Putin, Merkel, nebo EU to jsou jen mezičlánky, ale vítr vane odněkud z megabank. Dnes v bitvě poražení sice nekrvácí, ale jsou zadlužení na mnoho generací a stávají se dobrovolnými otroky. Ty podružné politické boje na nejnižších patrech, jen odpoutávají pozornost a usměrňují odpor na zástupné, ale bezprostředně viditelné cíle. Na vrcholu pyramidy se tím nic nezmění, je tam bezpečno. Snad východiskem a obranou by mohlo být vlastenectví, možná to pochopil i Trump s Putinem a snad to někdo pochopí i u nás doma.

  OdpovědětSmazat
 7. K něm.zeleným preběhlo nejvíc dřívějších komunistů, oportunisti, proto to tam tak vypadá a zase škodí a sikanuji, jak můžou. Volby v ss je napinava reality show pro svět. Volit osobně je trošku jistější než cokoliv jiného. Hlavně nekupovat žádný volebni system dominion (je to pravda, že je německý?). Pozoruhodné.

  OdpovědětSmazat
 8. A proto je třeba aktivizovat k volbám všechny důchodce a vysvětlit jim, že se jedná o směřování naší vlasti v budoucnosti. Ale ne tím, že přijde vnuk a řekne - babi, já to tam hodím za tebe...
  Bartoš už se třese, jak bude premiérovat, povolí marihuanu, doveze migranty, povolí šaríu a netuší, že v okamžiku, kdy islám zvítězí, on a jemu podobní, zelení, LGBT, gay pride, greténisti a já nevím, jak se ta všechna sebranka jmenuje, půjdou na popravu jako první...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:12
   A zase jeden zoufalec, který nechutně LŽE.
   PIRÁTI nikdy nemluvili, že dovezou migranty,o nějaké povolení šárii už vůbec ne,jste opravdu prolhaný velký ubožák. Tu popravu byste zasloužil sám,za tu vaši lež.

   Smazat
  2. 19:45-Ani za dokázanou lež se nepopravuje. Piráti opravdu nemluvili, že je dovezou, na to mají jiné, jen slíbili pomoc morální a budou-li mít politickou sílu i ekonomickou pomoc, na našem území.

   Už relaxujete u Čt?

   Smazat
 9. Pan Petr Hampl by určitě byl minimálně vynikajícím členem parlamentu. Na funkci prezidenta bych navrhoval pana Davida, nebo Petra Staňka. Postupně se ukazuje dost schopných lidí řídit naši republiku. To mě dává trochu naděje.

  OdpovědětSmazat
 10. V USA se s bílými už nepočítá. Běloch, který volil Bideta musel být idiot.
  Podívejte se na toto video z nové hry Spider-man pro PlayStation5. Spider-man už není běloch, ale negr a běloši se ve hře už téměř nevyskytují.

  https://www.blesk.cz/clanek/digital-pocitace-a-hry/661273/komiksova-pecka-pro-playstation-5-recenze-spider-man-miles-morales.html

  OdpovědětSmazat
 11. Pan autor se mýlí, kroutím šestý křížek, budu volit ODS (nejspíš, pokud nehodí vidle do snížení daní) a Piráti ve vládě by mi nevadili. Být nenávistným gerontem nemá s věkem moc společného.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan autor se nemýlí, kroutím 78 a volit nebudu určitě ODS, a Piráti mi opravdu vadí, hravá děcka, bez zkušeností a zodpovědnosti.

   Smazat
 12. Vzhledem k tomu, že jsme neustále ujišťováni, že zdejší populace stárne, tak si myslím, že piráti nemají šanci. Jedině, že by sem dovalili nové osadníky z Afriky, ovšem nevím jak dlouho by pak vydržely ty volby.

  OdpovědětSmazat
 13. Určitou zajímavou možnost pro volby v přístím roce vidím v romské komunitě. I když se ke své národnosti mnozí oficiálně nehlásí, tak svým životním stylem určitě ano. A není jich tedy málo. A podobně jako v USA dostal Trump nečekaně hodně hlasů od Hispánců, mohla by u nás podobně "nečekaně" získat SPD právě od Romů. Mě to dává dobrý smysl. Jde o to, aby to pochopili sami Romové. Ale to by měl být motiv především pro samotnou volební kampaň SPD.

  OdpovědětSmazat
 14. Pro 19:32: 120 dnů je myšleno až po inauguraci prezidenta Trumpa. Dočkejte času jako husa klasu. Dál sledujte prolhaná masmédia a čekejte jako ovečka na očkování.

  OdpovědětSmazat
 15. Žádné obavy z nějakého antagonismu staří vs. mladí - Izrael včera oznámil, že objevil formuli věčného mládí, dokonce omlazování. Stačí k tomu tzv. oxygoterpaie! A všechny ty plány globalistů se zhroutí... Báječná budoucnost....

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.