Reklama

pátek 13. listopadu 2020

Kverulant zmapoval předražené právní služby státu

Vojtěch Razima 
13. 11. 2020  Kverulant a Outsidemedia

Kverulant.org detailně zmapoval náklady na právníky u téměř 80 institucí veřejné správy. Zjistil, že od roku 2016 do prvního čtvrtletí roku 2020 zaplatily za právní služby téměř 4 miliardy korun. Odhalil, že advokátní kancelář ROWAN LEGAL dostala za sledované období vyplaceno o desítky milionů korun více, než na co měla uzavřené smlouvy. Kverulant o svých zjištěních dnes informoval Úřad na ochranu hospodářské soutěže a Nejvyšší kontrolní úřad.


Kverulant zmapoval náklady na právníky u 78 institucí veřejné správy. Zjistil, že od roku 2016 do prvního čtvrtletí roku 2020 zaplatily za právní služby 3,6 miliardy korun. Z toho interní právníci stáli nejméně 1,3 miliardy. Jedna průměrná instituce veřejné správy vydala na interní právníky ročně téměř přesně 4 milionu korun. Celková částka však je ve skutečnosti vyšší, protože celá řada velkých institucí neví, kolik je interní právníci stojí. Jeden příklad za všechny. Neví to Pražský magistrát pod vedením Pirátů, kteří se zaklínají prosazováním „chytré veřejné správy“.

Externím právníkům zaplatili rozhazovační politici z našich daní za čtyři a čtvrt roku 2,277 miliardy korun. Z toho téměř polovinu utratily za externí právníky tři instituce. Magistrát hlavního města Prahy vydal částku 635 milionů korun, Ministerstvo vnitra 313 milionů korun a Ředitelství silnic a dálnic ČR 263 milionů korun.

Kverulant také věnoval velkou pozornost advokátní kanceláři ROWAN LEGAL.

Na začátku této kauzy stálo Kverulantovo odhalení vyvádění peněz z Pražského dopravního podniku právě prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Kverulant chtěl v této kauze mimo jiné zjistit, zda vyvádění peněz z dopravních podniků prostřednictvím advokátů z ROWAN LEGAL není jen špičkou ledovce. Zjistil, že tomu tak je. Pražský magistrát (MHMP) ovládající Pražský dopravní podnik vyplatil ROWAN LEGAL za sledované období celkem 57,9 milionu korun. Dle Hlídače státu má však MHMP na dané období celkem uzavřené smlouvy s ROWAN LEGAL jen za 52,5 milionu korun. ROWAN LEGAL tedy dostal vyplaceno o 5,4 milionu korun více.

Obdobně Česká správa sociálního zabezpečení uzavřela s ROWAN LEGAL smlouvy jen za 4,8 milionu korun, ale ROWAN LEGAL dostal vyplaceno celkem 11,7 milionu. To je o 6,9 milionu více. S největší pravděpodobností jde o obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek. Soutěžitel, v našem případě ROWAN LEGAL, vítězí ve výběrovém řízení díky nízké ceně. Tu však v průběhu realizace zakázky dramaticky navýší. ROWAN LEGAL dostal za sledované období vyplaceno v jedenácti případech více, než měl, a šlo o 28,5 milionů korun navíc.

Kverulant o svých zjištěních dnes informoval Úřad na ochranu hospodářské soutěže a Nejvyšší kontrolní úřad a vyzval je, aby sjednaly nápravu.

Podrobnosti naleznete v kauze předražené právní služby ve veřejné správě.Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel obecně prospěšné společnosti Kverulant.org

12 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Kriminálka a státní zastupitelství spokojeně spí.

   Smazat
 2. Neni se čemu divit v demokratickém obžerstvu ! Nikdo nemůže ubrzdit utržený vagon nenažranosti demokratů !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O jakých demokratech je tu řeč? Já pochopil, že je řeč o zlodějích a kriminálních podvodnících! A jede to jak namazaný stroj, protože tu není žádná osobní odpovědnost úředníků. Kdyby nad sebou cítili možnost, že mohou přijít o VEŠKERÝ majetek, to by byla jiná káva. Ale tu o kaprech co si nevypustí rybník jistě znáte. Ta je opravdu o těch demokratech.

   Smazat
  2. Je řeč o gangsterech, kteří mají plnou hubu demokracie v různých pádech, ale jejich hlavní zájem je pustit státu žilou a krást a krást a krást a .......

   Smazat
  3. Přesně tak kradou demokraticky z státních peněz ani prstem nehnuli za 30 let po převratu pro občany tohoto státu.

   Smazat
  4. Doporučuji na Radiokniha Sněžení je to průvodce vyšetřováním a soudy o úplatcích v milionech okolo nemocnice Sanops (Malvazinky). Kolik asi podobných kauz zůstalo pod kobercem? Vyšetřování odloženo - zapomeňte, nebo důkazy jsou neprůkazné, není co soudit - zapomeňte. Slušným vyšetřovatelům a soudcům děkuji a jsem rád, že mají odvahu. Šance je. Určitě přijde nová vlna žalob na stát o kompenzace, je to příležitost pro tuneláře, jak se na pandemii přiživit.

   Smazat
 3. 14 48 No právě o tom mluví. V demokracii není šance se tomu bránit.

  OdpovědětSmazat
 4. Pane redaktore, čtěte příspěvky, "unknown" je provokatér, tak ho blokujte.

  OdpovědětSmazat
 5. https://news.e-republika.cz/article4356-Smrt-politiky-v-%C4%8Cesku
  https://tadesco.org/verejna-vyzva-k-slovenskym-vojakom/
  https://www.casopis-sifra.cz/rozhovor-s-davidem-ickem-lidstvo-je-v-podstate-slepe-je-nejvyssi-cas-se-probudit/
  Ještě směšnější je, že z těch 0,005 procenta, elektromagnetického spektra, lidi vidí pouhý zlomek, kterému říkáme viditelné světlo. Když se na to podíváte z této perspektivy, lidstvo je v podstatě slepé. Je velice důležité si to uvědomit, aby lidi získali alespoň trochu pokory. Lidi nejsou svobodní a podstata jejich zotročení je založena právě na tom, že je lidská pozornost udržována právě pouze v prostoru viditelného světla, uzavřená v základních pěti smyslech a odloučená od vyššího vědomí.

  OdpovědětSmazat
 6. Nabízí se otázka: Proč zrovna právníci budou až v poslední vlně EET?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.