Reklama

pondělí 9. listopadu 2020

Levice a čekání na Kašpárka

Pavel Letko

10. 11. 2020     e-Republika

O žádné bratrství, solidaritu či dokonce pravdu a lásku v dnešním pojetí „levice vs. pravice“ opravdu nejde.


Tak levice dostala v posledních volbách zase na frak. Slušelo by se ovšem říci, že se jedná spíše o pseudolevici, alespoň v případě ČSSD určitě. A lepší už to nebude. Přinejmenším s obrazem levice, jak jej známe z minulosti. Tedy levice teoreticky vázané na Karla Marxe, případně Lenina či další myslitele, ale dnes prakticky přisáté na vemeno neoliberální kapitalistické moci. Tak jako tak můžeme být samozřejmě u nás v Čechách klidní, žádná změna se nekoná a bez pokynů ze Západu ani konat nebude. Ostatně, jak by dopadl takový pokus, jsme mohli sledovat v Řecku v roce 2015. Zájemcům o zprostředkování toho, co se tehdy mezi čerstvě zvoleným levicovým vedením Řecka a orgány Evropské unie stalo, nabízím film „Dospěláci v místnosti“.


Ztráta důvěry

Není divu, že se šíří ztráta důvěry a soudržnosti občanů, dalo by se hovořit až o atomizace společnosti. Tento trend můžeme pozorovat jak ve Spojených státech, tak v českých zemích, stejně tak jako všude v Evropě. Ztráta důvěry ostatně stála za porážkou komunistických stran východního bloku počínaje Sovětským svazem a konče Československou socialistickou republikou. Dnes podobně kandidáti na vedoucí funkce ve státě ztratili ve vzájemných soubojích jakékoliv zábrany, a tak není divu, že je ztrácí i jejich voliči. Nechutnost kampaní od Spojených států po Českou republiku překračuje všechny myslitelné meze. Bohužel dno politické nekultury leží každým rokem níže, než jsme si dokázali představit. Spadli jsme prostě společně a nerozdílně do žumpy.


Pupek světa kupodivu neleží v Praze

My v Čechách určitě na špici světového intelektuálního dění zcela jistě nebudeme, nemáme na to ani odvážné pastýře ani ovce, můžeme být tedy svým způsobem klidní. Přesto se můžeme alespoň pro zajímavost pokusit predikovat budoucí světový a nakonec i domácí vývoj na politické scéně či správě věcí veřejných. Na pořadu dne je stále zřejmější nastupující vedoucí úloha Číny, Ruska a dalších zemí postupně se vymaňujících z vlivu Západu. Politika se již úzce nedělí na pravou a levou, nýbrž na účelnou a neúčelnou. Marxe, Lenina či Mao Ce-tunga je možné vidět spíše ve zpětném zrcátku, nikoliv nalepené na čelním skle tak, jako tomu bylo v minulosti. Dogma, ať Marxovo nebo Friedmannovo, není použitelným argumentem. Budoucnost má politika, která je úzce vázaná na odpovědnost jednotlivce, a to až do statků i hrdel. Svatý Úspěch, to se počítá. Kritériem je pak souhlas veřejného mínění, prospěch celku, tedy národa nebo státu. V současnosti by se možná v případě Číny a koneckonců i Ruska dalo hovořit o levicovém pojetí, levicových idejích prosazovaných pravicovými prostředky. Moc je vracena od anonymních bankéřů, držitelů akcií, miliardářů všeho druhu k viditelným reprezentantům státu. Můžeme tomu říkat fašismus, státní kapitalismus, socialismus či jinak, ale, řečeno s klasikem, „to je tak vše, co s tím můžeme dělat“.


Individuální nebo nacionální prospěch

Soudržnost celku je uskutečňována kombinací tlaku moci, tedy těch, co jsou zrovna u vesla, a ekonomického či sociálního nátlaku. Předpokladem je samozřejmě nacionální a kulturní sebeuvědomění takové společnosti. Západ se svým pojetím soukromých zisků a společenských ztrát je odsouzen k úpadku. Západ hlásající individuální odpovědnost a praktikující kolektivní nezodpovědnost na úrovni vlád, správních, dozorčích či jiných rad a komisí krachuje. Systém, kde mocní manipulují s loutkami v čele států, je odsouzen k válce či konfrontaci, tedy řešením, na která je sice zvyklý a která mu jdou opravdu dobře, nicméně záruku konečného vítězství nikdy neměl a mít nebude.


Válka 21.století

Bohužel, válka, ve které bude kapitalismus postkoloniálního Západu poražen, může být válkou poslední. Hra na nenulový součet skončí s nulovým součtem jak pro vítěze, tak pro poražené. Mínusy nebude mít kdo sčítat. Nejen v důsledku použití atomových bomb, ale mnohem spíše s použitím jiných, méně viditelných zbraní. Dnešek nám více než kdy jindy ukazuje, že současná i budoucí světová válka se vede neviditelnými zbraněmi, z nichž čelní místo pravděpodobně zaujmou ty biologické.

Tragikomicky se tak jeví nákupy samohybných děl a dalšího drahého šrotu pro potřeby nebezpečných her České armády. Samozřejmě za podpory pseudolevicové ČSSD. Covid necovid, krize nekrize, střílet se musí, i kdyby na chleba nebylo. Naše levice tak stále čeká na Kašpárka, který v rukou loutkovodiče vymete nehodného krále a usedne na jeho místo. Jde však o čekání na Godota, marné čekání, Kašpárky na trůně už jsme tu měli.


Organizovaný zločin proti organizovanému zločinu

Naše armáda, stejně jako naše společnost, je nastavena v módu minulosti. Nakolik jsme se nezúčastňovali koloniálních válek, když byly běžnou součástí Západu, dnes, v době kdy jsou celosvětově zostuzeny, vyzbrojujeme naši armádu ke zločinným misím po všech koutech Země v zájmu zbrojních, ropných a dalších korporací. Z toho plyne, že v čele takového státu může být jedině gauner, otázkou je pouze to, zda s nálepkou piráta, křesťana či jiného kýče, agenta KGB, StB či CIA. Polarizace „levice vs. pravice“ ztratila smysl. Jde o podobný případ jako „Camorra vs Cosa Nostra“. Lumpové proti rošťákům. Nějaké hlubší ideje nehledejme. Nenechme se zmást, zločinci vždy měli i kodex cti, ctili některé mravní zákony, neboť bez mravních zákonů nemůže existovat žádné společenství. Nenechme se však mýlit, o žádné bratrství, solidaritu či dokonce pravdu a lásku v dnešním pojetí „levice vs. pravice“ opravdu nejde.


Spasitel to už možná nestihne

Komunistický manifest byl geniální a účinnou zbraní konce 19. a začátku 20. století podobně jako v 15. století kalich, cep, sudlice a řemdich. V 21. století však k porážce mocných gaunerů tohoto světa stačit nebude. Svět na moderní Manifest budoucí doby teprve čeká. A dost možná, že se ho nikdo nedočká, neboť úspěchy na poli vědy ve spolupráci s přírodou či čertem (každému dle jeho víry) působení „člověka rozumného“ na této planetě ukončí. Dost možná, že Boha vesmíru ta zábava člověčí už tak nějak nebaví. Možná se otočí zády k třeskuté silvestrovské řachandě a reklamě na novou kolekci bůhvíčeho nejpotřebnějšího a v nestřežené chvilce vědec či vyznamenaný generál otevřou Pandořinu skříňku, v důsledku čehož po nás nastane veta natotata. Pěkně elegantně a bez rámusu.
Související články:

48 komentářů :

 1. Vida, než jsem odeslal stesk i naději o článek níže, vyletěla první vlaštovka?

  OdpovědětSmazat
 2. Dobrá. Názor hodný zamýšlení. Pouze mě vadí, že se to všechno odehrává V Čechách. Pepík se nezapře. Pokud vím tak oficiální název je Česká republika nebo Česko.

  OdpovědětSmazat
 3. Kdo si dneska vzpomene na nějakou levici. Jsme tak zahlceni pseudoproblémy, že na řešení těch skutečných nemáme čas, ba ani náladu. Žijeme od svátků, ke svátkům, řízeni reklamami, které pomalu, ale jistě, splňují revoluční kritéria pro udělení Oscara.

  OdpovědětSmazat
 4. Problém levice tedy té která to vládla do roku 1989 je ten že toho Marxe brala jako nezpochybnitelné dogma. Byla to spíš církev věřících než společenství racionálně a skepticky myslících lidí. Marx a nakonec i ten Lenin byli jen "otvírači dveří" Co říkáte pane Letko na dnešní myslitle levice Slavoj Žižek, Naomi Klein, Noam Chomsky, George Monbiot, Janis Varufakis? Socdem byla radikální levice jen někdy v 19 století navíc většina socdem stran v celém Světě Marxe po druhé světové odvrhla ve prospěch Keynese.

  Záviš Kalandra

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Záviš Kalandra? To je shoda jmen? Byl to přece dobrej hudebník, ale měl soustavné psychické problémy, pokud jsem slyšel, a spáchal sebevraždu poměrně mladej. Mám s jeho písničkama ( vlastní texty) skvělý cédéčko, ale jsou to texty neskutečně smutný, takový ten dnešní smutek. Je v nich veškerej smrtící a depresivní hnus dneška - i když Kalandra zemřel už před časem.

   Smazat
  2. Zizek, Klein, Chomsky....ok. Ale nic z toho nebude. V "nejhorsim" to dopadne jako v Řecku ...

   Smazat
  3. Tak pána o kterém se zminujete znám jen letmo. Mne inspiroval někdo jiný ale oni snad příbuzní.

   Záviš Kalandra

   Smazat
  4. @Anonymní10. listopadu 2020 12:24: To si pletete s Petrem Kalandrou, prasynovcem Záviše K.

   Smazat
  5. Ano, to je pravda - dík za upozornění anonyme 16.30, teď jsem si to uvědomil, že to cédéčko je Petr Kalandra. Dřív, kdykoliv jsem si to pustil, brečel jsem. Taky moc hezky zpíval. Škoda.Možná kdyby byl měl někoho, kdo by mu pomohl....

   Smazat
 5. Podle mne, zadna levice v CZ neni, je to jen boj o moc, k cemuz slouzi volby. Kazda strana se snazi najit nekoho, kdo by je tam dostal. Bohuzel, tokova se mi zda i KSCM, nic spolecneho s KSC.
  A jeste dlouho to nebude lepsi, naopak, horsi. Az vymreme my, co jsme prozili vetsinu zivota pod vladou KSC. Ted vetsinou tvrdime, ze za vlady KSC bylo lepsi, mnohem lepsi. Ja osobne emigraoval do svych milovanych USA, abych po 6 letech hlasal to, co stale citim: ZLATI KOMUNISTE.(A to mne drzeli 58 dni ve vysetrovaci vazbe, pak jsem byl delnikem.)
  Problem je v lidech; po padu socialismu kazdy chce byt bohaty a vidi smysl zivota jen v penezich a jejich hromadeni. Tak o tom sni i bezdomovci v USA: jednou budu milionarem. A umiraji na chodniku ci pod mostem. Zatim ve skutecnosti penize jsou az to UPLNE POSLEDNI, co clovek potrebuje, a vsechny PENIZE NAVIC jsou pro cloveka uplne zbytecne. Navic, dle americkych sociologu, nejstastnejsi lide jsou ti chudi. Jak jsem byli stastni, kdyz jsme nemeli hodne penez a jak hodne penez nici zivot, a i krati. Ale dejte lidem rozum....PENIZE, PENIZE! JA a na ostatni kaslu, hlavne JA. A prave takovy nazor nemuze nikdy vytvorit levici, a tak tady mysli vsichni, vcetne clenu KSCM. V USA tak mysli uz 250 let. A jediny zajimavy den - jsou presidenske volby, a ty jsou letos "zvlast dobre vypecene".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Copak? V USA vám nelétali pečení holuby rovnou do úst? Nebo snad dokonce ti drzouni chtěli abyste se postavil na vlastní nohy, naučil se anglicky, postaral se o sebe? Nebo jste zjistil, že o milionech nestačí snít někde pod mostem, ale potřeba pro to něco udělat?
   No řeknu vám, že vracet se z USA s sklopenou hlavou a staženým ocasem zpět do komoušského zadrátovaného koncentráku, nechat se zavřít a prosit komouše v kriminále o odpuštění, to už vyžaduje extrémní dávku blbství, lenosti a neschopnosti. Ale osobně té vaší historce nevěřím.
   PS, sám jsem byl v USA bezmála 10 let tak vím o čem mluvím

   Smazat
  2. 20:24- Vám ty pečené holuby zařídili příbuzní tam žijící nebo jedna komunita?

   Ne každý má takové štěstí.

   Smazat
  3. 20:24 a proč vy jste se vrátil,vy takový selfmademan

   Smazat
  4. O čem to kecáte 20.24? Tady není žádný komunistický koncentrák, kam byste se musel vracet se staženým ocasem (jestli ještě nějaký máte. Ale zajímavé je, že Waldemar Matuška si sice lebedil na té bájné Floridě, ale když začal být nemocný, jezdil se léčit do zatracené České republiky - protože v desperátské USA by na to nejspíš neměl peníze, anebo je tam zdravotnictví cosi komického se všemi těmi cizinci -lékaři a sestrami, že rozumně uvažující člověk se tomu nevydá v šanc. A další - Honza Tříska? Taky plno slávy v úžasném USA - a přijel se zabít do ČR - do matičky Prahy skokem do Vltavy. Vrátil se i Martin Štěpánek, taky na západě (sice ne v USA) samá sláva, a pak když tady viděl tu humusárnu, co naši politici z republiky udělali, prohnal si hlavu kulí v pozici ministra kultury - a další a další. Všichni se vraceli - a ta úžasná hvězda - Belohorcová ( co v TV moderovala to hnusný "Peříčko" když nám hustili do hlav veřejně pornohnus ala USA) a její fotky nám strkal pod nos americkej bulvár co tady operuje přes Seznam.cz - jak si užívá na Floridě - tak ta už odtamtud utekla s rodinou do Španělska, ani jí neodradily ty haldy mrtvol na covid ( co se o Španělsku šířilo) - A jak píšete - že člověk musí taky něco "udělat"!! - co asi tak mohli udělat desetitisíce lidí, které tahle prasácká demokracie vyhodila z práce na dlažbu a dovolili si být starší než pětatřicet let? Ihned se deklarovalo, že nový systém bude zaměstnávat lidi jen do pětatřiceti let - starší ne, a mohli mít vysokoškolský tituly, dvacet a víc let praxe, být super, umět anglicky - nezájem -hoď si mašli, jsi přebytečnej - to byla demokracie - co? Jak vyšitá. Tak nežvaňte - ono je to v USA lepší? Nemít žádnou protekci? Žádné vlivné kámoše? ... a vůbec, to co jste napsal o prošení komoušů o odpuštění ... co jste tím myslel? Že se nikdo nikdy nesmí vrátit domů? To je super magoriáda!

   Smazat
  5. 20:49
   Povolný, vidím, že pro vás je "práce" sprosté slovo. není divu že jste dopadl tak jak jste dopadl. Jo a doporučuju vám abyste to vaše náckovství lépe skrýval, vy "komunito".

   20:51
   Nikdy jsem tam nejel zůstat, ale vydělat si a při tom něco poznat.

   21:24
   Poslouchejte, to, že po pádu komoušské zadrátované totality, tisíce emigrantů na kratší nebo delší dobu navštěvovali svoji bývalou vlast, se zdá divně asi jen vám.
   Evidentně jste nepochopil, že je nekonečný rozdíl když vámi jmenovaní začali po r. 89 navštěvovat svou svobodnou vlast a mezi vámi, který jste se dobrovolně vrátil do zadrátovaného koncentráku. No řeknu vám, takové sebeponížení, takovou ostudu, takový důkaz své neschopnosti přinesený soudruhům na podnose, to já bych nedal. Doufám že aspoň tu zpáteční letenku jste si dokázal zaplatit ze svého.

   Smazat
  6. 22:54- mýlím se v něčem? To "doporučuju" je výhrůžka Vaše nebo komunity?

   Smazat
  7. Co je Vojtěch Filip /KSČM/?
   Ten s komunisty nemá nic společného, jen to jedno slovo. Je to zbohatlík, který také nemá čisté ruce.
   A premiéru Babišovi se takový nejvíce hodí. Moc vyskakovat nemohou. Poslední případ je ministr Blatný, co je? Je to hroch jdoucí po slávě, které se mu nikdy nedostane.

   Smazat
 6. Ako pozorovateľ českej i slovenskej politickej scény, súhlasím s autorom. " Pseudelevice " sa hodí na ČSSD, ale nie na KSČM, pretože jej volitelia udeľujú málo hlasov na to, aby sa mohla ujať ľavicovej politiky. Okrem toho, atmosféra v spoločnosti nepraje autentickej ľavici na oboch brehoch Moravy. Tzv. " hurá demokrati " sa zoradili do liberálnych a konzervatívnych strán, ktorých je na scéne 99%, čiže 99% obyvateľstva, resp. voličov je liberálno - konzervatívna. V takomto zložení spoločnosti, nielen v našom priestore, ale aj v celej Európe - sa darí bruselskému vedeniu EÚ, ale aj NATO.
  Príklad za všetko : Rada Európy / Rada NATO je zložená z predsedov vlád / prezidentov. Je to vrcholných orgán, ktorý má obrovskú moc už len tým, že jeden jediný hlas rozhoduje o prijatí, či neprijatí akejkoľvek " blbosti ". Právo veta využil len Cyprus.
  Je až na smiech, keď naši politici doma kritizujú, a v Bruseli všetko odsúhlasia.
  Ďalším dôkazom je zloženie Europarlamentu, hlasovanie v EP, udeľovanie Sacharovovej ceny, rôzne primitívne rezolúcie parlamentu...
  Liberálno - konzervatívna klika si vymyslela nepriateľa, aby obhájila svoju nesociálnu, prokapitalistickú a globalistickú politiku - dala tomu nepriateľovi meno neomarxizmus = Nová ľavica. Kto to je, nikto poriadne nevie - len je tomuto názvu prilepované všetko, čo sa nehodí liberálom a konzervatívcom. Každý, kto je proti, alebo kritizuje vládnu politiku v EÚ, či NATO - je Nová ľavica, dezinformátor, populista, extrémista,...
  Po rozpade bipolárneho sveta sa dalo očakávať zmazanie rozdielov medzi autentickou ľavicou a pravicou, ktorej súčasť vždy boli aj liberáli. Ľudia vo všeobecnosti dobrovoľne odstránili ľavicovú politiku - preto dnes majú len pseudoľavicu, alebo ani tú nie. Nakoniec kvázi "pravica"
  ukradla ľavicové požiadavky a nejakú kosť hodí ľudu. Presunula sa tým do stredu. Preto je dnes najväčšia bitka o stredné pole politiky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:59-Dobré postřehy, cestu vidím v novém názvu(celosvětovém) levice, která pojmenuje nové problémy kapitalismu i za využití Marxe a "odstřihne se" od "komunizmu" minulého století. Jednak to bude stravitelnější pro mladé, mnozí jsou již "připraveni" se účastnit. Něco jako třetí cesta, která by jistě aktivovala nespokojené masy.

   Vím, že je to běh po dlouhé trati ale jinou cestu nevidím, ani výsledek ale věřím ji.

   Smazat
  2. Vážený pane anonyme 19.59, máte pravdu, ale jen do určité míry. Píšete, že voliči KSČM jí udělují málo hlasů, aby se mohla ujmout vlády. Je to pravda, naši voliči jsou starší, mnohdy rezignovali na nějaké volby. Ale co by se stalo, kdyby k těm volbám skutečně přišli a KSČM by to stačilo k vítězství? Jistě si řeknete, že fantazíruju a propadl jsem snílkovství, že je to tak? Ale opakuju, co by se v tom případě stalo? Nevíte? Tak vám připomenu skutečnost, jež nedávno nastala, a sice kde? V Řecku! Skutečná levice, Tsiprasova a Varufakisova, zde vyhrála a jistě si dělala naděje, a nejenom ona, ale hlavně spousta obyčejných Řeků, že se všechno změní, a jak se říká, vláda věcí jejich se jim navrátí. Jaká ale byla skutečnost! Celá západní Evropa zastříhala ušima a už to jelo. Nutnost šílených splátek nesmyslných investic, které se ale táhly za předchozí pravicovou vládou, etc. etc. Pamatujete? A co to mělo za následek? Obrovské zadlužení, prodej téměř celé země, nové volby a kdeže loňské sněhy jsou… Myslíte, že u nás by to bylo jiné? Nenechte se vysmát!

   Smazat
  3. Grécko bolo a bude chudobná krajina, pretože žije prevažne z cestovného ruchu. Ale má nebezpečného suseda. Kvôli strachu z Turecka sa neúmerne Grécko zadĺžilo nákupom zbraní vo výške 2,2% HDP dávno pred Varufakisom a Tsiprasom. Dokonca Nemecko, ako najväčší veriteľ Grécka, vždy podmieňovalo úvery na splácanie dlhov - kúpou zbraní od Nemecka a privatizáciou ostrovov.... Keď Grécko žiadalo od Nemecka reparácie za II. svetovú vojnu, v ktorej nemecká armáda vyvraždila mnoho Grékov, Nemecko odmietlo.
   Grécko si svoj osud dobrovoľne podpísalo vstupom do NATO a Eurozóny, čo znamená, že od tej chvíle sa musí podriaďovať vo všetkom. Keby nebolo v týchto spolkoch, mohlo sa vrátiť ku drachme a dlh riadiť vlastnou menou. A na záver : euro nie je vhodná mena pre štáty, ktorých HDP stojí len na cestovnom ruchu, resp. tam, kde prevládajú príjmy z cestovného ruchu a služieb. Štáty s hospodárstvom o nízkej pridanej hodnote by nemali zavádzať euro, ktorého pevný kurz neprispieva k rastu životnej úrovne.

   Smazat
  4. Levice si podává ruku s pravicí a do středu posílají zdravici. Zde se mluví o cca 3 stranách vykloněných více či spíše méně vlevo, ale jak je to s tím zbytkem? U nás máme přes 300 stran a politických hnutí, daleko více, než třeba léčeben pro duševně nemocné - nejen politiky. A pak se divíme tomu kliďánku v Česku. Takové USA se musí poprat, neb se ten dav filosofujících politiků se znalostmi práva, lékařství a demencí jen rozpoltil do 2 partají a bude to proto parádní rvačka a ne nějaká šarvátka v Jedový chýši.

   Smazat
 7. Rekonstrukce old timera nemá cenu, leda do sbírky. Nová doba nové chce mít činy. Dnes má cenu elektromobil, ještě tak zlepšit baterií. Třídní kategorie se nějak zdeformovaly. Jedno je jisté materialismus zvítězil.

  OdpovědětSmazat
 8. jo, tento článek je dobrý a vede k zamyšlení. Jen bych toho Marxe zase tak nezavrhovala..

  OdpovědětSmazat
 9. Zamyslet se nad budoucností ČR i světa je rozumné. Soudím, že základem existence lidí v budoucnu by mohlo být vysoce sofistikované řízení ekonomiky a způsobu života na které bude novou generaci dlouhodobě připravovat škola. Důvěra je základ,proto budeme muset začít volit důvěryhodné,inteligentní slušné a zdravé politiky co pochází ze slušných rodin a dodržují pravidla.
  V ČR bychom mohli začít vyhlášením,že nikdy nepoužijeme zbraně proti jiným státům mimo obrany na svém území.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážený anonyme/anonymko 22.21, utopická politika je krásná věc, jenomže tak pro knihy či na divadlo. Vaše představa o tom, jak volíme slušné, zdravé, důvěryhodné a inteligentní politiky a ti bez ohledu na klacky (to v tom lepším případě) házené jim pod nohy nás vedou k slunným zítřkům, je, nezlobte se, legrační, proto nevím, zda to nemyslíte z legrace. A propos, opravdu si myslíte, že vámi zmiňované vyhlášení by někoho na západě zajímalo?

   Smazat
  2. Srovnání utopických představ s realitou je skutečně legrace.A narážím na to ,že dnes budoucnost lidí politici vůbec neřeší. Systém vyžaduje ohebné figurky schopné čehokoliv. Podívejte se např. na politiky z ODS. Co dokázali a nakonec si zařídili širokou amnestii. A veřejnost NIC. Zvykáme si na příliš mizerné vedení. Jak to asi může skončit když vše se dá koupit , stále se krade ve velkém a justice velké zloděje léta vůbec neřeší. Tak jsem jen připomněl,že na politiky by měly být kladeny vysoké nároky a odpovědnost. Děsím se budoucnosti systému s miliardáři mimo jakoukoliv kontrolu,kde se dá vše koupit. Včetně státu.

   Smazat
  3. Vzpomeňte na Havla:"dosadíme všude odborníky".Odborníci typu Parkanová,Baudyš....Vymeteme nomenklaturní kádry..a pak se porvali o náměstky ministrů...Havel lhal téměř profesionálně.My jsem si h zvolili?Nebo to byl západ?Jak sed říká,když ptáčka lapají,krásně mu zpívají.To byl ptáček zpěváček,Havel!!

   Smazat
  4. Zbrojení a válka je to nejhorší. Představte si že sedíte u televize a na dům vám spadne bomba. V 21. století jsou masakry lidí to nejhorší svinstvo. Proč
   se na zbrojení v ČR nevykašlat a nevyhlásit neutralitu? To historie nás poučila,že kromě sebe se nemůžeme na nikoho spoléhat. Kdo nutí ČR aby neřešila
   obranu vlastního území ale posílala své nájemné vojáky do zahraničí ?

   Smazat
 10. Já myslím že zvítězil parazitizmus všech velikostí. Stále existuje svět materiální a duchovní. Jako mít - nemít, radost - smutek. Člověk je nadán myšlením a má usilovat o rovnováhu. Parazitizmus je v něm to nelidské a zachvátí li tě zahyneš.

  OdpovědětSmazat
 11. Válka 21.století

  Výběr. Bohužel, válka, ve které bude kapitalismus postkoloniálního Západu poražen, může být válkou poslední. Hra na nenulový součet skončí s nulovým součtem jak pro vítěze, tak pro poražené. Mínusy nebude mít kdo sčítat.

  Pořád vám není jasné že poslanci trop09°° a pravicové či podnikající strany vlastních firem jsou krácení na mzdách cca. na polovinu? Vždyť jsou to seizmologové ve smyslu aktivních ohnisek kdy se všem klepe půda pod nohomi o strach že se propadnou do pekel.

  Logika by byla kdyby tam byli za nominál což je méně než průměrná mzda 36 000? Pokud chtějí pracovat pro území a jako zaměstnanci co by jimi volení. NEPOKLONKOVALI BY JAKO KOMOŘÍ LOKAJOVÉ TYPU MLSNÝCH PSŮ KDY JE TO PATRNĚ NEJTREFNĚJŠÍ OZNAČENÍ JEJICH CHOVÁNÍ BEZ LIDSKÝCH DŮSTOJNOSTÍ A SEBEREFLEXÍ ÚČELOVÝCH TRAPÁREN DRŽGREŠLÍ S NÁSLEDNÝM VYVYŠOOVÁNÍM SE TYPU PAROUBKOVA VYCHECHTÁNÍ "KDO TO MÁ PÁNOVÉ. Jisté prvky obludária tam jsou určitě i bez zdrženlivostí, no ano nevzdělaných hulvátů.
  https://www.kulovy-blesk.cz/2020/11/08/stydte-se-vsichni-otevreny-dopis-ministrovi-zdravotnictvi-ex-ministrum-lekarum-vedcum-vlade-poslancum-a-senatorum/#comment-8

  OdpovědětSmazat
 12. Osobně se pokládám, za levicově smýšlejícího. Je mě skoro 75 let a tak zhruba polovinu života jsem prožil za bývalého režimu, který jsem permanentně kritizoval. Jisté usměrnění a vliv na mě měl můj otec, který mě vyprávěl o sociální situaci za 1.rep., za války /byl nasazenej na práci v Německu/ a těsně po válce a o době nadšení a jistých deziluzích v 50.tých letech. Nejvíc mě ovlivnila v 69roce možnost, pracovat /na tzv.pozvání-tehdy to šlo skoro bez problémů/ na západě. Tam jsem prožíval scény jako dnes v zapomenuté a vysmívané Olbrachtovy -Anně proletářce...Po 89roce jsem předpokládal vývoj jako demokratické pokračování roku68. Skutečný vývoj po r.89 mě přesvědčil, že SOCIALISMUS je jedinou možností perspektivního života-vývoje lidstva. Je škoda, že měl málo času na svůj rozvoj, se kterým souvisí nevyřešený subjektivní výběr vedoucích tzv.kádrů. Připomínám myšlenku Trockého-Zrazená revoluce/vyšla už před 2.svět. válkou/, kterou varuje "že mnozí vedoucí nomenklaturní funkcionáři/pozn.už tehdy to byla často komunistická oligarchie/ čekají na příležitost jak se zmocnit fyzicky majetku, kterej doposavad ovládají z pozice svých funkcí "...
  Vzpomínám na naivní postěžování Jakeše, "že se cítí jako kůl v plotě"..jaké komunistické přesvědčení měli asi lidé, kteří ho obklopovali..namátkou: Čalfa, Salcman, Dlouhý ..atd.

  OdpovědětSmazat
 13. Co chtít po rádoby levici konečná řekla že by jsme měli odevzdat pravomoc eu. A transatlantický soudruh hamáček se těší na spolupráci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On se ten Hamiš moc změnil, přátelé z jejich spolku tvrdí, že ho řídí jeho nová mladá stará. Je to jen JPP, bez záruky.

   Smazat
 14. A divíte se, že levice prohrává, když představitel odborů podporuje snížení počtu notorických alkoholíků v ČR, když by byl rád, aby se u nás na hlavu ročně nechlastalo 14 litrů čistého alkoholu (naředěného sice v pivu, vínu,likérech, aperitivech), což je jistě nad míru zdravého národa. A tak je vzpoura všech hospodských a hlavně hospodských povalečů,
  léčení jejich ledvin a jater pak stojí zdravotní pokladnu miliardy Kč. Předseda českých odborů si myslí, že těch cca 50 tisc hospod je na ČR dost a když jich bude polovina (za socíku jich byla asi třetina), že se až tak moc nestane a že starostlivost státu v době pandemie COVOD 19 by se měla soustředit především na průmysl, výrobu, pozitivní produkci čehokoliv užitečného a alkoholismus za užitečný pro národ nepovažuje. O lihovary obavy nejsou, jsou i základem desinfekčních produktů a tedy zda budou vyrábět z brambor rum či vodku nebo desinfekci je jedno. Tedy kam se má soustředit COVID-19 vynucený státní dluh, zda do průmyslu případně zemědělství, nebo zachraňovat hospody před jejich ekonomickými ztrátami? Patřím k těm zvrhlíkům, kteří by si rovněž přáli, aby český národ nebyl v alkoholismu na předních místech světového mistrovství, stejně jako v kouření. Místo hospod budu daleko raději vidět sportoviště a hřiště pro děti i dospělé hned vedle domů na sídlištích, jak tomu bylo za tolik proklínaného socíku. Vím, že se budou bouřit různí/různé Pekarové a sTOPnulydeváťáci, kteří se cítí ochuzováni na své omezené mysli aještě navíc omezování na svém alkoholismu!
  omezované na svém "duchu".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Po všeckém hovno, enem po včelách med... a ty včela nejsi a tím plkem si skoč na Ministerstvo zdravotnictví nebo za Krasďouskem ��

   Smazat
  2. Přesně tak anonyme 14.21 - ten úžas 12.39, to jsou ti praví. Nepřejou nikomu nic! Jsou zapšklí, nemají přátele, a ostatním závidí, že umějí žít. Pokud někomu něco přejou, tak jenom to špatné. Co je mi sakra do toho, jestli dejme tomu soused kouří, nebo ne? Je mi do toho prdlajs, i kdyby vytáhl dvacítku denně! Nebo kdyby vypil denně večer fláděru k té příšerné televizi - no a co? Snad jsou to jeho peníze? Snad si to kupuje za svoje! Tihle zapšklíci ( často to bývají odnaučení kuřáci, ti jsou nejhorší) neustále usilujou, aby se jim ostatní museli podřizovat. Hergot - když je v hospodě nakouřeno, tak tam nelezu - ne? Nikdo jim to neporoučí! Já prostě tohle nepochopím. Neustále se srát do druhých a starat se o jejich způsob života? Že by chtěli například pomáhat bezdomovcům? To ani náhodou, ale jinak se do všeho serou! To jsou ti praví demokrati na baterky - co je pro ně demokracie? Furt se navážet do druhých? To jsou strašný lidi! Co z nich mohlo vytvořit takovou nepřející, zlou chamraď?

   Smazat
 15. 12:39 Dovolte uklidnit vaše rozhořčení, nad enormní spotřebou alkoholu u nás. Když si trpělivě počítáte rok, zjistíte, že to tak obludné není. Soudím, že za velkou část spotřeby alkoholu vděčíme turistice, zejména z Německa. Díky pandemii přijde naše pohostinství o tuto klientelu a pak uvidíme, zač je toho loket. Vlastně už dnes v TV vidím, jak pivovary vylévají pivo do odpadu. Určitě to nedělají pro radost kaprům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale i kdyby - anonyme 13.58 - co je komu hernajs do toho? Ať se každý stará o sebe. Někdo je abstinent a chlastá vodu - no, dobře mu tak, někdo nežere maso, někdo nekouří a spát chodí se slepicemi - je to jejich styl života! Mají svobodu a demokracii - ale ti ostatní ji mají také, tak proč se do nich pořád serou? To jsou neustálé výtky - tohle nedělej, tamto nedělej - hernajs, tak když jedu v autě, taky čumím druhýmu po volantu? NE! Čumím si na svůj volant, protože jinak bych si za chvíli rozbil hubu - ale tihle nepřející, nenávistní, zapšklí tvorové, furt budou druhým vypočítávat alkohol, cigarety - sakra - život je krátkej a hodně posranej, tak co nechat každýho, ať si ho užije jak chce, pokud tím nezasahuje do životů druhých?!

   Smazat
  2. Podívejte pane 19:00 je nám do toho, a to hodně, protože alkohol a tabák lze zařadit mezi specifické zbraně hromadného ničení, které ničí genofond populace jako celku. Takže já se taky připojuji k tomu, aby byl počet hospod zredukován min. o 50 %. Máte zrůdnou anarchistickou životní filozofii, která spočívá v principu: At si každý dělá kdo chce co chce. Přesně tuto životní filozofii zastával můj bývalý zaměstnavatel, a to i ve firmě. Skončilo to totálním bankrotem, kde pan majitel přišel i o střechu nad hlavou. Hospody a kavárny žádné hodnoty nevytváří, naopak je ničí. Mám na mysli třeba zdraví. Ale není třeba dělat hloupá veřejná prohlášení jako to udělal ten odborář. Lze to řešit elegantně přes daně. Napálit dan řekněme 50 % na alkohol a tabák a uvidíte, jak bude klesat počet ochlastů. Například v Rusku už to aplikují. Třeba láhev Becherovky tam stojí v průměru 2 tis. RUB, lahvové pivo Gambrinus 100 až 150 RUB. Koupil byste si lahváč v Tescu na 100 Kč ? Já myslím že ne.

   Smazat
  3. 20:02 Péči o dokonalý genofond už předvedl se vehemencí Adolf Hitler, tak pěkně děkuji za projevenou starost o lidstvo i o mne. Nekouřím, ale po uvolnění si s chutí zajdu na jedno orosené pivko. Víte, každý máme jinou radost. Mám slušnou výmluvu, pivo obsahuje B vitamíny.

   Smazat
  4. Zrůdnou životní filosofii máte přesně vy anonyme 20.02! Pořád budu opakovat, že do toho, co dělají jiní lidé ve svém soukromí, je vám prdlajs! To proto jste pro nás vybojovali a vyřvali v roce 1989 "svobodu a demokracii" abyste nás okleštili a obrali úplně o všechno? Kdo se před rokem 1989 zabýval zkoumáním, kolik kdo doma vypije piva nebo vína, žvanil k tomu a zakazoval to? A tomu říkáte že byla "totalita"! A co je toto? Spousta lidí spáchala sebevraždu z různých pohnutek - to ve vás nevzbuzuje šílenou lítost? Proč? Stejně jenom žvaníte - řada lidí, kterým je přes devadesát, tvrdí, že na zdraví je nejlepší hned ráno štamprle becherovky - rozšiřuje cévy a zabraňuje jejich ucpávání. A další a další - například plzeňská dvanáctka kdysi patřila k nejlepším prostředkům na trávení, žlučník, a ledviny. Vy si pijte vodu a jezte pampelišky - co je vám do druhých lidí? Někomu se chce umřít - co je vám do toho? Co je vám do ochlastů - nechoďte mezi ně vy skvoste, nechoďte ven vůbec. Zavřete se v nějaké jeskyni jako poustevník, třeba jednou přijdete do nebe. "Napálit" daně na to a ono!FUJ! Já bych zase "sebral" důchodcům polovinu důchodu, stejně jenom nesmyslně utrácejí... a tak dále! Každý by mohl krafat do způsobu života druhých? A co takhle šoustat - to se smí? To neohrožuje zdraví? Máte vy vůbec nějakou radost ze života? Stejně jednou skončíte, a budete ležet někde vedle ochlasty....akorát nevíte, kdy to bude - kdo to ví? Třeba zítra, třeba pozítří.. nechte si nechat napsat na náhrobek nápis... zde leží světec, co celý život pil jen vodu a bojoval proti ochlastům... třeba vám tam někdo občas zapálí svíčku. Třeba nějaký ochlasta.

   Smazat
 16. Co napsal Beneš v r. 1940: "Lidský egoismus, vrozená touha po moci a vládě, lidská ambice žene veřejné pracovníky k tomu, že dostanou-li se k moci, snadno ji zneužívají a že vůbec mají tendenci co nejdéle si ji podržet a měnit ji ve vládnutí, pokud možno trvalé nebo dědičné a v osobní oligarchické nebo stranické diktátorství."
  A jsme v dnešních USA a nakonec i doma v ČR.
  Ještě je dobře, že se můžeme srdečně zasmát "masivní" pomocí zahraničních vojenských pracovníků NATO v boji proti Covid 19. Jen aby ten pšouk - pomoc pak někdo nevykládal jako okupaci ČR cizími vojsky! To už jsme zde nějak jednou měli

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:25- Uvažoval jsem, zda tito doktoři zde nejsou jako zástupci firem k aplikaci a vyhodnocení účinků očkovacích látek proti koronavirům.

   Smazat
 17. V okamžiku, kdy zjistím, že ve hře jsou finance, přestávám věřit v pravidla hry.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.