Reklama

úterý 24. listopadu 2020

Lu Linovo ekonomické okénko: zrušení superhrubé mzdy

LU LINA

24. 11. 2020 NonServiam

Vláda, která třicet let dře lidi z kůže, chce poprvé opravdu snížit daně a všichni z toho omdlévají hrůzou. Zajímavé. Mně se to jako občanovi líbí a taky úplně poprvé v životě tak nějaké vládě opatrně a velice potichu tleskám.
Asi to bude hlavně tím, že nerozumím ekonomii. Ale vzhledem k tomu, že svět pravidelně devastují ekonomické krize, ze kterých jsou pokaždé nejvíc překvapení ti, co jí „rozumí“ přičemž je sami svojí vysoce odbornou činností pokaždé vyvolají, jsem v tomto směru úplně klidný. A navíc, právo i na jakkoliv blbý názor je mi zaručeno ústavou a zrovinka teď jsme přece oslavili další úžasný Den svobody a demokracie, které nám přinesl jejich vynálezce Václav Havel.

Hovořit veřejně o věcech, o kterých nemá mluvčí ani páru, je tady přece lidový zvyk, stačí si večer pustit státní lidovou televizi. Tam prakticky nic jiného neběží. Když může třeba ultralevicový extrémista Bartoš mluvit o demokracii nebo bývalý komunista Pavel o svobodě, může i Lu Lina o ekonomii. Navíc kromě ekonomie nerozumím i mnoha dalším věcem a přesto se k nim, stejně jako politici, pravidelně vyjadřuju a zasvěceně je komentuju. Takže není nejmenší důvod se žinýrovat vyjádřit svůj názor na věc o které nevím zhola nic i tentokrát. Ekonomům prostě doporučuju nečíst dál a zahloubat se do Hospodářských novin.

Hlavním argumentem těch, co omdlévají je, že zrušení superhrubé mzdy, supernemravného způsobu sloužícímu k vyždímání dvojnásobných daní z obyčejných lidí, prý rozvrátí veřejné finance. Ve smyslu toho, že státu a samosprávám celkem ubyde, i díky ještě další schválené daňové úlevě, asi 130 miliard. Kterou prý mimochodem schválili tak nějak omylem, což je skutečně zábavné. A ve smyslu toho, že jim těch 130 miliard z našich peněz přece patří.

Zaprvé nepatří, ani náhodou a za druhé, no a? Dyť to stát i samosprávy už potřebovali jako koza drbání. Léta lidi v mzdově rozvojové zemi s evropsky vysoce podprůměrnými příjmy společně odírali nejvyšším zdaněním práce v Evropě. Léta z nás všech dřeli řemeny, léta nám brali většinu toho, co vyděláme, aby to mohli dílem vyházet z oken, dílem sežrat sami a dílem odklonit. Člověku, co chodí do práce, kde vydělává částečně na dividendy zahraniční korporace, částečně na domácí daně a ze zbytečku sotva poplatí složenky, tak z plodů jeho vlastní práce pokaždé zbylo symbolické hovno.

Proboha, vy „experti“ a politici s vysoce nadprůměrnými platy, co se hroutíte, podívali jste se teď někdy na nějakém pracovním portálu jakou nabízejí normálním lidem mzdu? V tomhle podle vás, ekonomických odborníků, období bezprecedentní hojnosti, covid nepočítaje? Že třeba tady u nás, v karlovarském kraji, se právě teď hledají zdravotní sestry – to je ten obor, co z něj momentálně všichni učůrávají a co se mu zpívá a tleská z oken – na tři směny do špitálu za, když budou mít dlouhou praxi, 25 tisíc hrubého? Což je cca polovina průměrné mzdy v tomto oboru, která je momentálně 47 498 Kč. Když tohle statistické číslo řeknete tedy u nás na západě sestrám, upadnou smíchy na zem.

Takže já osobně, a jistě nejenom já, na rozdíl od „expertů“ rozhodně vítám, když vláda jednou za uherský rok udělala skutečně něco, co obyčejný lidi reálně a hlavně pozitivně poznají ve svojí peněžence. Vítám, že vláda trošku snížila nemravné daně a lidem zbude víc peněz, které budou moct utratit podle svého rozumu či nerozumu.

A je mi fakt srdečně jedno, že to „rozvrátí veřejné finance.“ Ty potřebovali rozvrátit už dávno. Ve smyslu toho, že jsou strašně přebujelé a redukce jim rozhodně prospěje. Bude vám chybět 130 miliard, které zůstanou v kapsách občanů? No, občané prostřednictvím svých volených zástupců vyjevili svou vůli, vivat demokracie, že, komu žalovati, a vy ji holt budete muset přijmout.

A osekat ty naducané rozpočty, svoje prebendy a platy, zrušit svoje sinekury, korýtka a statisícové odměny. Budete muset zavřít penězovody, co jimi proudí peníze zdravotních sester a zámečníků do kapes vašich příbuzných a kámošů. Budete muset vyházet ty mraky trubců, co sedí v kancelářích s razítkama a jejich jedinou pracovní náplní je buzerování lidí a vyrábění jejich problémů. Budete se prostě muset začít chovat tak, jak vám už léta ukládají zákony na které jste až doposud zvysoka srali – s péčí řádného hospodáře.

No bóže, tak projednou a zcela výjimečně se nebere lidem, ale vám. Fakt děsná katastrofa.

A pokud to nebude stačit, o čemž silně pochybuju, tak holt bude každý rok o něco míň nesmyslných kruháčů, cyklověží, hokejových hal, dálnic (tady jsem se fakt nasmál) a dotací na kotle na uhlí, které takřka vzápětí zakážete.

Nebo zrušte armádu, stejně nám nikdy k ničemu nebyla, a je hned 80 miliard doma. Vyházejte půlku policajtů, máme jich víc, než potřebovali komunisti. Zůstane jich pak cca jeden na 500 obyvatel, což má třeba Dánsko. 17 miliard. Zrušte financování všech neziskovek, které neposkytují přímou péči o nemocné či sociálně slabé. Zrušte i většinu ostatních dotací. Přinesou úsporu v řádu minimálně desítek miliard a úlevné narovnání tržních podmínek. Zrušte kraje a ty hromady dalších zbytečných úřadů.

Lidi si ničeho nevšimnou, nic z toho jim chybět nebude, respektive všimnou si, že se jim najednou líp a volněji dýchá a že mají mnohem víc prostoru. A nejenom, že se hladce vyrovná sekera 130 miliard, ale minimálně jednou tolik ještě přibude. V kapsách lidí. A o to přece všem politikům vždycky jde, ne?

Stát i samosprávy budou holt menší, ekonomičtější a nebudou lidem skrze dotace a dávky tolik zasahovat do života. To všechno lidi úplně v pohodě přežijou. Budou totiž svobodnější. A bohatší.

To, že jsem vládu jednou v životě pochválil ale neznamená, že na politiku či politiky měním názor. Ani na ty, co to navrhli a schválili. Stále jich 99,9 % považuju za bezectnou sebranku mocichtivých pokřivenců, co by za jakoukoliv dostatečně důležitou a dostatečně výnosnou funkci v jakémkoliv politickém režimu prodali vlastní nezletilou dceru do jihoamerického nevěstince.

A jak to celé nakonec dopadne? No jak, zvýší nám daně přece.
16 komentářů :

 1. Tohle snižování daní,je výsměch dělnické třídě,vždyť si daně snížili bohatí a ne dělníci.Teď ukázal Babiš co je zač a že je pravicově zaměřený,také u toho nemohla být ODS,co jen lichotí ODS mafiánům.Okamura to bude těžko vysvětlovat,jaký je to obhájce tech z nejnižšími platy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "výsměch dělnické třídě.." - Kdo si myslíte, že se bude o dělnickou třídu starat? Ta má jedinou šanci, začít se starat sama o sebe. Tzn., jak se lépe v kapitálizmu uplatnit, čili zlepšit své znalosti a zvýšit vliv ve společnosti. Dříve v socializmu se o to snažila s různým úspěchem strana a vláda. Dnes, v kapitálizmu se každý stará sám o sebe. Dokonce někdy až tak „dobře“, že celé velkoměsto, s jeho obyvateli, zůstane na dlažbě (Detroit). Elitám se tento osud vyhne, těm druhým se zkrátí penze.

   Smazat
  2. Snizovani dani v dobe mohutneho zadluzeni a C19 je sebevrazda statu,

   ktery trpi systemem kapitalismu tzv bez privlastku, prismycenym na hrbete byvaleho presidenta ODS.
   Ti chudaci obcane volici,kteri si mysli,ze prave jim jim snizi dane ,jsou ohlupovani.
   Dane se snizi jen tem,kteri jsou tzv SILNI a uz tak se topi v ukradenych penezich.
   Zadna solidarita a Solidarni stat exstovat NESMI.
   Existuje pouze vadny exekucni zakon a skoro milion exekuci.
   Dokud bude tzv Obcanska spolecnost laxne prihlizet svemu rabovani,kdy misto progresivniho zdaneni tech kteri jsou tzv SILNI, jsou obcanum dve tretiny mezd ukradeny a neztransformuje laxni a lhostena "SPOLECNOST" na opravdovou aktivni Českou spolecnost volicu, do te doby bude rabovani a zadluzovani CR bez prestani pokracovat!

   Smazat
  3. Daňová oblast ekonomie je záludná a nerozumí ji ani sami ekonomové, jak často přiznávají.
   Co se týče zrušení "super hrubé mzdy" Filištína Kalouska a spolupracující ODS, dnes své dílo odsuzující, je v pořádku.

   Teď jsou varianty dvě, jak zmírnit výpadek do rozpočtu.
   Ponechat peníze ze snížení daní občanům, ač čert přidává na největší hromady na dva roky, doplnit půjčkou státní deficit na mandatorní a sociální výdaje nebo přísněji se zaměřit individuálně dle odvětví co u nás chceme a co ne. Chceme hazard? Pokud ne, tvrdě zdanit a peníze dát cíleně do zdravotnictví na léčení závislosti.
   Chceme mladou a zdravou populaci? Zdražme kariéru partnerů. Není snad vidět posun prvorodiček, než najdou toho "pravého" dědka? I obráceně, bude umět starý mládenec vychovat "cizí" děti?

   To jsou jen ukázkové příklady z 1.republiky a současnosti. Já mám "Husákovy" děti a neumím si představit, že prvním třem z pěti, jako samoživitel mi stát dával možnost se s tím vyrovnat, snad bez ztráty kytičky.

   Párkrát se tu setkávám s názorem, proč mít děti do nejisté doby. Fajn, právě proto a věděly to generace před námi, hlavně plebejského původu k přežití. Šlechta hledala radovánky, max.dědice. No a šlechta zchudla, propadla se mezi střední třídu a tak tu chudák hnije

   Je tedy otázkou, kdo nám vládne. Politici z kterých že to vrstev? Víme to? Já tedy ne ale raději bych to slyšel z Bis bez Koudelky než z Blesku a Čt.

   Smazat
  4. Jakákoliv realizace změn v oblasti financování a daní je v rukou několika nejsilnějších bank. Ty zajišťují aby na přerozdělování rozpočtů států dohlíželi jimi vybraní politici. Banky mají takovou sílu, že nikdo neprosadí jejich kontrolu nebo vyšší zdanění. Ví to i Andy Babiš který si o vyšším zdanění bank nedovolí ani ceknout. Přitom všichni víme,že z ČR se ročně vyvážejí stovky miliard nezdaněných zisků a současně víme,že platy většiny lidí v práci jsou oproti EU třetinové. To je proto,že se skládáme na zisky bank a nadnárodních společností. Žádná vláda ČR si nedovolila banky - které všechny v minulosti zprivatizovala skoro zadarmo - zdanit. To by jim
   "komoušům" média a ČT dala co proto že. Může za to též Česká levice co přeběhla na stranu kapitálu kde je politikům zajišťována pravidelně zvyšovaná vysoká mzda. Moc se v těch soudech asi nepletu že .
   co

   Smazat
  5. Mame li bojovat jako solidarni obcanstvo za opravdovou obcanskou pravdu,svobodu a primou demokracii

   meli by se s nami do toho jit i nasi verici a chtit Solidarni stat spolu se vsemi ostatnimi domorodci CR,kteri se chystaji snad uz i k transformaci na udernou ČSV,jinak nam budou nase aktiva vylupovat ti "burzousti" svym "neomarxismem",novou podvodnou ideologii banksteru,DONEKONECNA!.

   Dnes jsou nam nase volicske hlasy kradeny i falesnymi hraci z KDU,kteri si dali za ukol pry vratit "Sudetenland" opet do Reichu,ktery snad pry stale existuje, nebot Nemecko podepsalo a na to davejte pozor,POUZE bezpodminecnou kapitulaci a nikdy MIROVOU SMLOUVU,kde by musela byt stanoveno a vyplaceni IHNED valecna reparaci v uz pry stanovene "PRESNE" vysi nepredstavitelnych 3,5 BILIONU dnesnich korun plus rostouci uroky z kteryzto obolusu a uroku si tam oni, kralovsky ziji a mohli bychom se i vyzbrojit po zuby,namisto dnesni Operni armady a to opravdu vsichni jako vzor by byla SWEIZARMY,jen se budeme jmenovat HUSITI !
   Maji doposud stesti,ze pry !"nas"ministr zahranici je liny o tyto penize pozadat a vali si jak se rika svoje,nami zvolene CSSD koule!

   Neni divu,ze se k tomu ozvala ANNA husita z KSH bojujici za nynejsi cerstvou pravdu,svobodu a primou demokracii a to naseho obcanskeho typu spolu s SPD!

   Smazat
  6. Nejsem daňový expert, a nechci mluvit do politiky Ministerstva financí, ale v době neočekávaných změn a pravděpodobně i budoucích nezbytných změn našeho hospodářství, právě teď, položit na stůl radikální daňovou změnu se mi nezdá nejlepší. Když na to nebyl čas v době kdy ekonomika šlapala, tak právě dnes se mi zdá jen jako tvrdohlavost a laciná snaha o politické zviditelnění.

   Smazat
 2. Problém je, že vláda, místo aby s nižšími příjmy redukovala i výdaje, si chybějící peníze půjčí.

  OdpovědětSmazat
 3. „Nejchudší z nás zbohatli o 600 korun. Je to - hanba!“ Názor

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020112012827166-nejchudsi-z-nas-zbohatli-o-600-korun-je-to---hanba-nazor/

  OdpovědětSmazat
 4. Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce, kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum, tenhle (prý Churchillův) citát platí u mne 100%. Ne nejsem ani pravičák, dnes je těžké to takhle dělit.

  Dnes, kdy nejlepším byznysem je dojit stát a kdy minimální mzda u nás a na Slovensku je nižší, než v Litvě nebo Polsku a mnohem nižší než v Portugalsku, Řecku, Maltě, Slovinsku, Španělsku...,
  takže někteří našinci už skoro vybírají popelnice nebo ze studu raději umírají hlady,
  a zároveň se chystá, že budeme krmit africké a blízkovýchodní dobyvatele dávkami podle Němců...
  a stát pomalu i likviduje další a další svobody a svobůdky,

  tak dnes, za této situace, být havloido-milionchvilkařským lůzo-levičákem, rádoby pravičákem, může jen toliko hovado či hňup.

  Raději dovysvětlím: do této cool lůzo levičácké party, která pro rozkrádačské loby udělá cokoliv, samozřejmě počítám i strany především TOP09, STAN, Piráty, ODS ...

  OdpovědětSmazat
 5. Jakou možnost má Český občan v práci si ověřit pravdivost
  komentářů odborníků zvaných do ČT ? Ani sledováním statistiky například instituce jako je ČNB nezjistí zda "politika" ČNB a její šílené umělé snižování kursu koruny k euru je pozitivní pro střadatele v korunách. Když slyším v ČT ženštinu Zamrazilovou z ČNB jak kritizuje Babiše a jeho změnu daní ve prospěch lidí v práci - vidím že Andy dobře činí.
  Současný systém v EU a USA je založen na obrovských dluzích,v některých státech již nesplatitelných. Tak nevím proč se třeba zrovna Zamrazilová - agentka cizích bank hroutí nad dluhem Babišovy vlády, založeném na problému s epidemií.

  OdpovědětSmazat
 6. Ty dotace na kotle to neskutečná lumpárna! Někdo kdo má majetek v hodnotě několika milionů je takový chudák, že potřebuje dotovat kotel!!! Chápete to???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:18 - Na kotle ne, na příděl dotace komu?. V nerovnoměrně rozvrstvené společnosti se zdravá vláda nezdráhá (králem) určit normu(v historii mít komín) bez dotace. Měšťanům nařídili, venkovanům nemohli, pokud nebyli v zástavbě.

   Pokud jde o životní prostředí, mohou za to komíny na vsích a chalupách? Prdění krav a lidí?

   Průmysl hltající vše živé a neživé, plivající zbytky vůkol a nutící nás tyto zvratky včetně jídla separovat do dělených kontejnerů?.

   Kde jsou Zelení, především ti naši mladí, ne matadoři za vodou, Bursík a jeho odbornice na plyny?
   V tomhle se nemám problém spojit s kýmkoliv i s "etnickým" nepřítelem bývalým předsedou zelených Stropnickým. Mimochodem nevím, proč jej odrovnali.
   Nebyl košér?

   Smazat
  2. Pane Mlíkaři,
   já si to vysvětlují tak, že nějaký kamarád vyrobil moc kotlů a potřebuje je prodat. Navíc existovala studie, jak náročná je výroba peletek a z ekologického hlediska to není nic moc.
   Pane Tomasi,
   nemáte pravdu, potřebným to dočasně trošku pomůže a pomáhat těm s příjmem 80-139 tisíc měsíčně snad netřeba. Horší bude následná inflace, která opět postihne chudáky.V tomto případě Andy nedobře činí.

   Smazat
 7. Autor článku se zřejmě hlásí k anarchistům. Naznačují to jeho "návrhy", kde by šlo ušetřit. Jsem zvědav, co bude psát, až začnou chybět peníze na různá sociální zařízení, důchody nebo školy, začne další kolo privatizace veřejných služeb se zdůvodněním, že stát nebo kraje na podobné rozmařilosti nemá prostředky a občan si bude muset je financovat z vlastní kapsy. Vždyť má nižší daně, no ne?

  OdpovědětSmazat
 8. Lu Lino, vy to máte v té hlavě vážně nějak podivně přeházené. Podle vás je státní rozpočet zřejmě naprostá zbytečnost a slouží pouze k ochuzování běžných lidiček. Pak se divím, že rovnou nenavrhujete zrušení daně z příjmu vůbec. Podobně budete zřejmě fandit snížení nebo o rovnou zrušení placení zdravotního a sociálního pojištění, aby jsme v tom byli nejlepší na světě. Že si potom budeme muset veškerou péči jak zdravotní tak ve stáří zajišťovat pouze ze svého balíčku peněz je pak samozřejmé. Je hezké, že myslíte jen na sebe, tedy určitě z vašeho pohledu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.