Reklama

čtvrtek 26. listopadu 2020

Made in Czechoslovakia - tohle by mělo zajímat každého občana ČR

Petr Hahn

26.11.2020 Azbestus

Mochov východně od Prahy byl dlouhá léta považován za místo, odkud k českým hospodyňkám plyne mražená česká zelenina. Pokud dnes do Mochova zavoláte a budete chtít hovořit s někým, kdo má na starost výrobu, neuspějete. "To musíte volat do Rakouska, veškerá výroba se přesunula tam, tady je už jenom obchod", říká do telefonu spojovatelka. A skutečně. Výrobky, které jsou dnes v obchodní síti stále prodávány pod značkou Mochov, respektive Mochovská zelenina, mají na obalu připsáno Made in Austria. Nadnárodní koncern Ardo o přesunu výroby obchodní partnery Informoval v listopadu loňského roku.

Podobných příběhů najdeme celou řadu, psány jsou jak přes kopírák. Během letošního roku zcela ukončil v Česku výrobu i koncern Unilever. V povltavských tukových závodech v Nelahozevsi dostalo Výpověď přes šest stovek lidí. Výsledkem je, že všechny rostlinné tuky, které z Nelahozevsi do českých kuchyní putovaly (Perla, Flora, Rama, Hera) jsou dnes dováženy z jiných evropských závodů. Týdeník Ekonom se zajímal, odkud k nám míří například Hera, Tradiční surovina pro vánoční cukroví. Místem výroby jsou polské Katowice, uvádí mediální zástupce Unileveru Martina Janebová. 

Z Polska se na český trh dovážejí i některé cukrovinky s logem pražské čokoládové hvězdy Orion, zrozené v roce 1896. Dnes z produkce švýcarského koncernu. (Např. piškoty pod českou tradiční značkou Opavia se vyrábí v Polsku - pozn.red.NR)

Nestlé. Konkrétně Oplatka Delissa. Tajné informace? U některých firem je cítit, že o tomto tématu se baví jen velmi nerady. Když chtěl týdeník Ekonom do koncernu Tchibo informaci o aktuálním místě výroby kávy Jihlavanka, nejprodávanější kávy na našem trhu (která se kdysi skutečně pražila v Jihlavě, ale v roce 2005 se výroba přestěhovala do Vídně), odpověď nedostal. Výrobní závody máme ve více zemích, ale konkrétní místa nesdělujeme, uvedla PR manažerka české pobočky Tchibo Eva Kadlecová. 

Na zaslané otázky nereagoval ani švýcarský koncern Hero, který na český trh uvádí dětskou výživu pod tradiční značkou Sunar. Z údajů na obalech lze ale dovodit, že aktuálním místem původu je převážně Velká Británie, u některých produktů Španělsko. Přitom ještě do roku 1999 se Sunar vyráběl v Zábřehu na Moravě. Zákazníci v supermarketech si těchto přesunů většinou ani nevšimnou, protože na obalech informace o původu chybějí či je zde uvedeno pouze Made in EU. Navíc řadě spotřebitelů je možná ukradené, kde se co vyrábí. Jedno by jim to ale být nemělo. 

,,Kdo tady jednou bude platit daně, z čeho ten stát bude žít a kde lidi seženou práci, když se všechna výroba přesune pryč?" táže se prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman. Z těchto důvodů komora chce, aby se informace o místě výroby na obalech povinně zveřejňovaly. 

Klamání spotřebitele? Kdo by neznal televizní reklamu o Pepovi ze středočeských Sedlčan? Plísňový sýr prodávaný pod značkou >Sedlčanský Hermelín< je další ze stálic českých ledniček. Jaké překvapení na zákazníky asi čeká, když zjistí, že některé šarže pocházejí z Polska. Týdeník Ekonom se opakovaně snažil od zástupců firmy Bongrain získat k celé věci nějaké stanovisko. Bez úspěchu. Výrobce přitom nijak neomluví, že polská výroba je výrazně menšinová a dochází k ní jen tehdy, když česká mlékárna kapacitně nestíhá. Alespoň tak zní neoficiální odpověď jednoho z manažerů. V Polsku se dnes ale částečně vyrábí i některé sýry Lučina, další tradiční produkt sedlčanských mlékáren. 

Skupina Bongrain v tom ale není sama. Konkurenční Francouzský koncern Bel, který od roku 2000 vlastní Želetavskou sýrárnu na Třebíčsku, používá podobné praktiky. Část tavených sýrů - chlubících se více než stoletou značkou Želetava - vyrábí na Slovensku. Konkrétně v Michalovcích. 

České značky z ciziny, to není jen záležitost potravinářského průmyslu. Například autobaterie Akuma se dnes vyrábějí v Itálii (veškerou výrobu tam z Mladé Boleslavi přesunul italský koncern Fiamm, který Akumu ovládl v roce 1998). 

Tužky pod značkou Koh-I-noor vyrábí impérium rodiny Břízových nejen v Česku, ale i v Rusku, Bulharsku a Číně. Výroba zápalek Solo se ze Sušice přesunula do Indie, elektrospotřebičů ETA zase do Číny. Altruismus nečekejme. Vraťme se ale k hypotetickému importu škodovek z Číny. 

Filiálka Volkswagenu v Šanghaji už vyrábí modely Fabia, Octavia a Superb a v roce 2013 přibude I Yeti. Čína je už pro Škodovku největším trhem. Letos by tam mělo být prodáno 180 tisíc vozů. Nynější šéf Škodovky Winfried Vahland v minulých dnech uvedl, že Škodovka bude zvažovat i dovoz levnějších čínských autodílů pro výrobu v Evropě. Kolik už zbývá k tomu, aby se do Evropy vozily celé čínské škodovky, nejen díly? Mzdové náklady mluví jednoznačně ve prospěch čínských dělníků... 

UŽ VÍTE PROČ NAŠI OBČANÉ NEMAJÍ PRÁCI ?????

20 komentářů :

 1. Vše si levněji dovezeme, ale musíme zrušit ČSN na potraviny...
  http://www.novarepublika.cz/2020/11/idioti-radi-omezit-chov-dobytka.
  html?showComment=1606311815730#c4445601868025194563

  OdpovědětVymazat
 2. Neuvěřitelný podraz , který se pod rouškou demokratizace rozjel po roce 1989. Spokojeně si žijeme v zemi , která je sice zvláštním názvem Česko zapojena do EU , ale je EE fuj tajbl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nová kniha - Vlastimil Podracký, Stanislav Balík - Idea českého národního státu třetího tisíciletí

   http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky2/nova.htm

   Vymazat
 3. Závěrečný výkřik nechápu. Nezaměstnanost je kolem 4%, na poměry Evropy nízká. Polsko má kolem 6%. Česko má takový nedostatek pracovních sil, že jsou sem hromadně dováženi pendleři. Blízko mého domu se staví obytný komplex a dělníci mluví bulharsky a rumunsky. Jestli někdo z druhého konce republiky nemá práci, v Praze jí je, co hrdlo ráčí. Smysl výroby potravin neumím posoudit. Kupuju podle kvality, ne podle země původu. Fakt je, že vídeňský párek z Kostelce a z Rakouska je rozdíl asi jako mezi českou a ruskou vodkou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martine a proč to dělají jelikož nechtěj platit Čechům slušnou mzdu u nás máme Mongolce, Filipínce a Indy. České výrobky jsou pryč až se rozpadne eu tak se bude muset začít znova.

   Vymazat
  2. Martine to dělají pro to aby mezi nás zasely nesváry. V Polsku je mnoho lidí, kteří využívají podpory v nezaměstnanosti ale pracují. V Teplicích muslimové koupily pozemky, postavily domy, mešity a policie tam není schopná vůbec nic řešit. Je to stát ve státě. Až se naplní štědré státy, přijedou se příbuzný podívat do Teplic a zjistí, že se tady dá také žít. Už skupují pozemky na Moravě a a jižních Čechách. Pokud by byly zachovány normy ČSN byly by všechny výrobky kvalitní. Umíte si představit jak by vypadal Váš život, kdyby jste měl sám žít v cizím státě a většinu mzdy posílat rodině domů? Pokud máte rodinu a děti, musíte přemýšlet o jejich perspektivě.

   Vymazat
  3. Matrine, abyste byl plně v obraze, musíte se těch Bulharů a Rumunů zeptat od kolika do kolika a za kolik. O tom to totiž je!

   Vymazat
  4. milan 12:29
   Přesně tak. A co se té naší nezaměstnanosti týče, tak to je jen chvilkový, za uplynulé 3 dekády velmi výjimečný jev, který s naprostou jistotou nebude trvat navěky. Přesto se jedná o téměř 300 tisíc lidí. Pokud se bavíme o oficiální statistice nezaměstnanosti, s kterou se ovšem také vydatně "čaruje".

   Vymazat
  5. Jádro věci je v tom, že nám zde z tradičních výrobků toho moc nepatří. Některé značky i zanikly. Ale je zajímavé, jak zahraniční majitelé si značky většinou ponechaly a výroby přesunuly. Jde jen o "zisk". Majitel výrobu přesune jinam a hotovo. Ale i kdyby to znamenalo, že budeme "všechno" dovážet a oželíme , že tradiční značky nám nepatří, budiž. Ale práce se přesunuje jinam a hlavně danit se bude tam, kde se vyrábí a kde má firma sídlo. Nejhorší však je to u potravin, kde to znamená velký dopad na naše zemědělství, na ceny potravin. Jestli Vám neříká nic "potravinová bezpečnost", tak již nevím. Je to horší než tak.zv."nebezpečí" z Ruska a Číny. Tak kupujte dál a vybírejte "kvalitu", píšu to jen proto, že buď nevíte a nebo jste "spokojen". Ale ani Vy, ani já s tím nic neuděláme, to by se musel změnit současný systém.
   Ještě dodám, měl jsem dříve rád některé potravinové výrobky. Dnes kdy ČSN jsou nepovinné, aby byl "umožněn" "obchod", spíše kšeft. Alespoň pro mě je problém vybírat, koupím dle názvu stejný výrobek a každý je jiný, např. Ostravská klobása ap.,každý výrobce to dělá jinak, ale mám "velký" výběr. Ale to není podstatné, oproti tomu co jsem již napsal.

   Vymazat
 4. To že se ČESKÉ!!! produkty vyrábí někde jinde není dobré. Ale mnohem horší je, že ty firmy vyrábějící ČESKÉ!!! produkty patří cizákům.
  Takže francouzská firma vyrobí Pepu v Polsku a nakrmí tím českého Pepu, který na to šel vydělat do německé montovny a jehož manželka koupila Pepu v britském obchodním řetezci.
  Dokonalý imbecilismus.
  Takž Pepa musí uživit francouzského výrobce, polského zemědělce, britského obchodníka, německého zaměstnavatele a manželku. Práci zdar!

  OdpovědětVymazat
 5. Převrat světa. Nikdo neujde, žádná země, slyšel Ben Kuras. Merkelová? Hrobař

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Prevrat-sveta-Nikdo-neujde-zadna-zeme-slysel-Ben-Kuras-Merkelova-Hrobar-645267

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak parlamentní listy mi s vynucováním souhlasu mohou políbit tak leda zádel

   Vymazat
 6. Dokud to šlo, tak jsem preferoval naše výrobky. Dnes už je opravdu na většině označení "made in EU". Sem tam zažiji ještě překvapení, když např. varná konvice se značkou Tesla byla "made in PRC", nebo v krabici se 6ti vejci označené Česká čerstvá bylo na vejci razítko začínající PL. Zajímavý je i původ zeleniny, která by se dala pěstovat u nás, alespoň je původem z celé Evropy, pro mne rekordy jsou česnek z Číny a chřest z Peru. Též kouzla našich obchodníků jsou mi záhadná. Odhalil jsem jen tajemství marží zdejších potravinových řetězců. Totiž, když jsem kupoval od soukromníka 1kg jablek (gold.delicius) za 12 Kč a řekl mi, že tatáž prodává do řetězce za stejnou cenu, ale tam stejná jablka stála 32kč/kg. Zajímala by mne kalkulace ceny, chápu že je v tom doprava, uskladnění, manipulace a marže, ale stejně mi to nesedí. Zrovna tak mi nesedí, že se EU zaklíná ekologii a uhlíková stopa česneku z Číny do Prahy asi nikomu nevadí. Nemám rád, když z nás dělají pitomce a věřím, že pan doktor David bude za naše zemědělství kopat v EU.

  OdpovědětVymazat
 7. Bohužel, nejsou zajištěny životní zájmy a další strategické potřeby ČR v tom smyslu, že ČR nemá dozor nad výrobní technologií zpracovatele, pouze ČR sleduje složení dovezených potravin.

  OdpovědětVymazat
 8. Čeští občané mají práci v montovnách (90% pracovních míst), což byl účel politické a hospodářské transformace po roce 1989.

  OdpovědětVymazat
 9. Hurá akce k zviditelnění NATO a EU. Poslanec SPD odhalil pravý důvod příjezdu amerických zdravotníků

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020112712852239-hura-akce-k-zviditelneni-nato-a-eu-poslanec-spd-odhalil-pravy-duvod-prijezdu-americkych-zdravotniku/

  OdpovědětVymazat
 10. Globalizace je neštěstí a jak je vidět, tak "slavná" EU je jen kvůli ekonomickým zájmům velkých hráčů. Nás mají za dojnou krávu a odbytiště nekvalitních potravin.

  OdpovědětVymazat
 11. https://ac24.cz/en/-/vetsina-korespondencnich-hlasu-v-kraji-wayne-v-michiganu-pochazela-psychiatricke-nemocnice-pro-tezce-mentalne-postizene?

  OdpovědětVymazat
 12. Snad si někdo nemyslel, že těm na západě šlo o tu zdejší "demokracii". Kdyby komunističtí vůdci umožnili pod pláštíkem nějaké modifikace socialismu stejný bordel, tak V. Havel, a ta jeho partička do mariáše, sedí dodnes a nikomu na západě by to nevadilo. Šlo totiž o to, jak se napakovat, to bylo to hlavní. Zámky k tomu jim otevřely ty listopadové svazečky, roztomile cinkajících, klíčů. Mimo jiné také hrana české státnosti.

  OdpovědětVymazat
 13. MAP 699 EU se hroutí! MMF varoval před krachem evropských bank! Orbánovi a Polsku stačilo 5 dní VETA https://www.youtube.com/watch?v=rYkwFGiaKtM

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.