Reklama

neděle 8. listopadu 2020

Omezení zemědělských dotací ohrozí 1400 českých zemědělských podniků

Ivan David a Tomio Okamura
8. 11. 2020
Poslanci ODS, STAN, KDU-ČSL TOP09 a Pirátů podpořili návrh na omezení dotací pro zemědělské podniky, které mají 80% podíl na zemědělské produkci ČR. Poslankyně Šojdrová (KDÚ-ČSL) a Vrecionová (ODS) návrh spolupředložily. Vysvětlovaly to snahou podpořit drobné zemědělce, o kterých se domnívají, že hospodaří ekologicky a potrestat premiéra Babiše, který hospodaří na 2,4% zemědělské půdy ČR. Jenže drobným zemědělcům to nepomůže a zemědělci do 15 ha nemají povnnost hospodařit podle ekologických norem. A. Babišovi to příliš neuškodí, snadno přejde na výnosnější byznys. Ohrozí to však 40 000 pracovních míst na venkově v zemědělských podnicích, které mají v průměru 113 podílníků, a jsou na zemědělství závislé. Proto jsem hlasoval proti.


27 komentářů :

 1. Jenom další kapitalistické zločiny !

  OdpovědětVymazat
 2. Zemedelskym podnikum bych nedal nic. Hospodari ne proto, aby zasobovaly CZ, ale aby dostaly dotace EU. Maji miliony, nevi co s nimi, a co jim chybi? Jen jim vzit DOTACE, aby se vratily k hospodareni. Otec hospodaril na 9.5 ha do r. 68, prispel na obzivu vice lidi nez ted farmari vedle v obcich dohromady. Zadny z nich nema zivocisnou vyrobu a dophraomady maji vice nez 100x vice pudy! Na repku, traviny a mulcovani.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsi hlupák nejhrubšího zrna.
   Nic o zemědělství nevíš, počítat neumíš, psanému textu ani řečenému nerozumíš.
   Kdyby bylo podle tvého , tak tu žádné české zemědělství není - ti chudáci na malých výměrách, co si říkají "farmáři" sami národ neuživí, do řetězců se nedostanou a místo toho budeme žrát nekontrolovatelnou směsici dovezených "potravin" bůh ví dokud. V době krize pak neseženeme k jídlu nic, protože ti "katastrofou také postižení" si ho nechají pro sebe.

   Bože, jaký ty jsi hlupák!

   Vymazat
  2. Já bych tu českou produkci rád kupoval, na cenu nekoukám, jenže kde? (Praha)

   Vymazat
  3. 13:24 Proč hned urážky? EU a její způsob dotací je skutečně svinstvo. Základem správného fungování trhu, jsou skutečně zákony upřednostňující zájmy občanů státu, reálné ceny a daňový systém. Přes to považuji kapitalizmus jen za vývojový stupeň, k jehož překonání ve prospěch všeho lidstva, jednou dojde.

   Vymazat
  4. Málo kdo zná strukturu našeho zemědělství. Po 89. Kočárník se "sapérem" Vodičkou nařízením vlády nařídili de kolchonizaci. Lidem se moc nechtělo do nejistoty. Někdo se trhnul, vybral dotace, často s politickým angažmá. Zbytek zůstal v houfu, téměř na nule, leckde bez vzdělaných odborníků, neb mnozí z nich jen na nájemní půdě hospodaří dle pokynů a dotací EU. Často jsou nájemci ze zahraničí. Krajino tvorba a určitá přirozenost vesnic zmizela s
   ekonomickou nutností tlaků norem EU. Neviňme zemědělce, dělají co mohou, "po staru se přece nedá žít".

   Jen ta chuť produktů není co bývala ale mohou to být jen stesky na mé zestárlé chuťové buňky.

   Vymazat
  5. Pane Povolný. Samozřejmě že se zemědělci chovají podle toho kam je vedení státu strká. Stačilo si všímat co prosazují Poláci a nemuselo to takhle vypadat. Chuť Vás neklame, protože ceny nutí vyrábět co nejlevněji na úkor kvality a chuti.

   Vymazat
  6. Souhlasím zrušit dotace, neziskový. Dotace všechny a není co rozkrádat. Penízky převedu z učtu na učit snadno ale nakrást cihly na baráček to by dnes nikdo 🙅 nedělal.

   Vymazat
  7. Babišovi průmysloví zemědělci jsou zlo. Rabují zdravotní pojištění nevinných lidí.
   Jen likvidují krajinotvorbu, vysušují a kradou lesy, vyrábí extrémy:bouře, povodně a sucho.
   Ja jakýkoliv jiný názor nastupují anonymní trollové.

   V důsledku 1/3 Čechů umírá na rakoviny, 1/4 na nemoci srdce a cév. V úmrtí na COVID-19 jsme SVĚTOVÁ ŠPIČKA!!! Porážíme i mnohem početnější národy.

   Zastavme terorizmus vlád Debiše a dalších komunistických VIP StB rodů Tomanů...(ministr zemědělství rodově zcizenými pozemky blokuje výstavbu dálničního obchvatu Prahy!!!)...

   Vymazat
  8. 9:52-Trochu to zplošťujete. Problém není v Babišovi ale v systému, který nutí výrobu zlevňovat, ať to stojí, co to stojí. Na úkor kvality a ohledu ke zdraví přírody, lidí i rozumu. Následky pak řeší zdravotnictví.

   Ten systém lze označit nepřesně "výroba pro výrobu" a hlavním znakem je, že se nevyplatí nic opravovat.

   Znamená to drancování, po nás potopa, hlavně zisk.

   Nejsem filosof ale cosi mi říká, že je to poslední vývojová fáze společnosti před kolapsem a nástup do vyššího "levelu", tedy spirály.

   Zda do ní vstoupíme jako národní státy nebo celosvětové společenství nevím, preferuji prvé.

   Vymazat
  9. Jací jste ubožáci. Nedovedete myslet a sžírá vás jen závist. Ale ve skutečnosti dotace do zemědělství prožerete sami. A chuť potravin neovlivní zemědělec obilí je obilí maso mléko vejce apdd.jsou stejné ale místo másla margarýn místo mléka nějaká bílá tekutina to dělají zpracovatelé a cenu obchodníci.

   Vymazat
  10. 12:41- Svým způsobem máte pravdu. Jen nesouhlasím, že kvalita a chuť výpěstků a živočišné výroby nevzniká již od základů, tedy u vás technologií pěstování, chovem a vhodností přípravků.

   Každá prvovýroba je závislá na prodeji, tam hledejte spojence proti velkoobchodu.

   Vymazat
 3. No a co z toho, že jste hlasoval proti? Hlasování proti lidem, kteří chtějí škodita a škodí nepomůže, neboť mají většinu. Hlasováním škůdce neodstraníte. To je jasně vidět v USA. Nerozhoduje hlasování, ale moc. Moc odstranit škůdce. A kdo jsou ti škůdci, správně je jmenujete. Proti škůdcům je potřeba úplně jiných opatření, než je hlasování. Např. jejich osobní kritika. Škůdci nemají mít v politickém prostoru místo. O takově Šojdrové přece víme dávno. O takové Němcové přece víme dávno. Takoví škůdci si z hlasování dělají srandu. Vždyť ani oni se do politického prostoru nedostali hlasováním, ale manipulací. To je zase názorně vidět na té sebrnce kolem Bidena v USA. Tedy: hlasování je k ničemu. Škůdce je potřeba odstranit z politického prostoru. Ať jejich skupiny, ať individuálně jednoho po druhém. Nebo takový Kalousek. Co ten už toho napáchal. A pořád je v politickém prostoru a z hlasování si dělá srandu. Oprávněně. Neboť ti, kdo jeho škůdcovství znají, s ním jednají jako rovný s rovným při hlasování. Pryč s ním. To je jediná cesta. A že se smí účastnit hlasování, to mu naopak dodává jakousi legitimitu. Takový škůdce ji prostě nesmí mít.

  OdpovědětVymazat
 4. Jsem pro to, aby se zrušily zemědělské dotace, ale jen pokud se tak stane v celé Evropské unii. Težko by sem pak dováželi přebytky. Bez dotací na plochu, na plodinu, na vývoz, na dopravu a další by zahraniční nebyli konkurenceschopní. To se ale nestane, dotacemi si kupují relativní stabilitu venkova. Proto potřebují platit 3-4x vyšší dotace než jsou v ČR.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. OK jsem téhož názoru. Veškeré dotace a celá EU jsou založené na korupci, rozkrádání a vydírání celé Evropy. Bruselský "babylon" se brzy rozsype jako domeček z karet. Válečný soud v Postupimi ukončí toto šílenství a patřičně "odmění" všechny protagonisty. Konečně bude ukončena 2. světová válka a mělo by dojít i úhradu válečných škod zaviněných Německem !

   Vymazat
  2. Také souhlasím, dotace by se měly zrušit všude, neb jsou v zemědělství postaveny na spekulacích, jak velké ve které zemi EU mají zemědělci náklady na hektar. A i toto je jedním z pilířů, proč je nedostatek zaměstnanců v průmyslu, protože v některých zemích EU zaměstnávají na hektar i 3 x více pracovníků než třeba u nás - to snad se dalo ospravedlnit v dobách velké nezaměstnanosti a krize kapitalismu, dnes to podporuje migraci inkopatibilních osob s občany EU.

   Vymazat
 5. Z NR se stává postupně bruselský zemědělský věstník. Máme doma několik slepic. Zrní kupujeme. Pane doktore Davide, byly i pro nás nějaké dotace, šel bych se přihlásit.

  Pan doktor je lékař na hlavu. ČR by více než zemědělstvím prospěl, kdyby kdyby pracoval pro zdravotnictví. V Evropě pobíhá hodně perspektivních pacientů i pro klecová lůžka nebo dokonce mříže v oknech a uzamčené pancéřové dveře. Jen je pochytat. Vybral si blbou stranu. Tato malá strana nemá lidi a ti, které Okamura sehnal, za moc nestojí. Odstrašující případ je poslankyně, která mu přeběhla ke Klausovi ml.. Vyslýchal ji Xaver a byl z její naivity a hlouposti vyděšen. Mne překvapil také Kobza, který odpovídal na dotazy u Xavera. Přiznal se, že vstoupil do strany dva roky před převratem a ještě se za to styděl. Dalo mu to práci na ministerstvu i po převratu, zatímco na jiné lidi se konaly štvanice. Takovým lidem se má důvěřovat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podívejte se na YT: Prof. Ing. Ing. Petr Staněk, CSc.-Kam to speje.....

   Vymazat
  2. Pane Povolný, dříve se na vysoké škole učily dějiny dělnického hnutí. Když založili sociální demokracii, sešel se zakládající sjezd. Nevím, kolik delegátů se do hospody Pod kaštany vešlo. Mělo by to být několik stovek delegátů plošně z celé republiky. Praha a okolí (dojezd metrem) mi nestačí. Delegáti by měli mít mezi stoupenci autoritu mravní a politickou a svazovat by je měl konkrétní program. Účastníci by měli garantovat tento program. Nemělo by se stát, že poslanci zvolení za takovou stranu se v parlamentu rozutečou, jak se to Okamurovi už jednou stalo. Ta hloupá husa, co je Klaus mladší přetáhl, je odstrašující příklad. U Xavera dala najevo, že smysl pro povinnost ji nic moc neříká. Xaver škodit nechtěl, ale jinak to nešlo.

   Kdysi (pravděpodobně) nějaký socan v diskuzi tvrdil, že v demokracii má být každému umožněno, aby byl zvolen. Máme tady příklad Pirátů. Ti nejspíše z hecu posilnění alkoholem nebo nějako drogou založili stranu a jejich nedovzdělaný předseda bez životních zkušeností by se rád stal premiérem. Poslechněte si ty blbce, jak v parlamentu mluví. Nevolím je, přesto se za ně stydím, že jsou Češi. O ženských v této straně šla pověst, že jsou tři. Jedna dostudovala s červeným diplomem, druhá je daňová podvodnice a třetí prostitutka. Nevím, co je na tom pravdy, ale strana je to podivná. Já bych nepustil do voleb stranu, která nemá aspoň několik desítek tisíc členů.

   Vymazat
  3. 20:47-Nemohu s Vámi nic než souhlasit. Možná jste si také všiml, že chybí lidé, kteří by dokázali dát dohromady takovou stranu, v modernějším hávu ke konfrontaci se současnými problémy k dispozici "milionům". Lépe řečeno jen malou skupinu filozofů, nejlépe jednoho, který určí směr, získá pokračovatele a ti ty miliony. Tak to na světě chodí od pravěku. Někdy dlouhodobé idee nahradí krátkodobí Vůdci i tak to chodí.
   Tak uvidíme ve které jsme fázi.

   Vymazat
 6. Po zrušení dotací v EU by převládl dovoz GMO a dalších ještě horších potravin z USA. Jsme v dosti prekérní situaci a nejen v zemědělství. Můj dojem.

  OdpovědětVymazat
 7. Co jsou to podílníciv zemědělském podniku? To je něco, jako družstevní podílnictví v bytovém fondu. Jsou členy zemědělského družstva, ze kterého přijímají ročně za svůj podíl příjem, ale pracují v jiném podniku nebo třeba jako OSVČ. Podílnictvím je i jen vložení vlastněné půdy - pozemků, ročně za ha dostávají pak 3-5 tisíc Kč kapesného. To není špatné přilepšení, když třeba vložíte takto 30 ha. Tak o tyto bych starosti neměl. V základní zemědělské výrobě stačí na klasické obdělání půdy a sklizení úrody 1 pracovník na 75 ha. Roční výnos z takové výměry je cca 75 x 7000, z čehož se bohatě zaplatí pracovník, použité stroje a ještě hodně zbude pro majitele pozemku. Většina těch bohatších zemědělců vlastní pozemky a co se na nich během roku děje vůbec nevidí, leda občas, když se podívají na záběry z kamer doma na počítači, nebo z dronu. Naopak mají unavené oči od koukání na obrazovku a hledání, jaké dotace je možné získat. A za ně pak skupují půdu a stávají se z nich touto vyčerpávající prací "farmáři".

  OdpovědětVymazat
 8. Dobrý den Všem, můj názor je že by se měl vyvlastnit veškerý pozemek v této republice, založit státní zemědělské podniky které zamestnají české občany a zvýšit kvalitu zemědělské produkce pro naše občany a věřím že by prosperovaly i bez dotací.

  OdpovědětVymazat
 9. Jo zase zástupci proti České opozice potápí zemi kterou nenávidí.

  OdpovědětVymazat
 10. Omezení dotací podle velikosti podniku je nesmysl. V době, kdy nemáme soběstačnost u kuřecího a vepřového masa, vajíček, brambor, ovoce a zeleniny, je nutné směřovat dotace na produkci, nikoli výměru obhospodařované půdy, jako je to dosud. Pokud by tomu tak bylo, tak například Agrofert, který dnes dostává na nárokových dotacích cca 3 procenta z celkově vyplácených dotací, vyrobí 32 procent jatečního kuřecího masa, 16 procent vepřového masa, 11 procent vajíček. Přitom obhospodařuje necelá 3 procenta zemědělské půdy. Má o 80 procent více dobytčích jednotek na hektar než je průměr v ČR. Naproti tomu ekologičtí zemědělci při stejných dotacích jako Agrofert vyprodukují 0,1 procenta kuřecího masa a 0,2 procenta vepřového masa, tedy masa, kterého je u nás největší spotřeba. Měl by tedy brát násobně vyšší dotace než dosud. Jestli si europoslance myslí, že zemědělské podniky Agrofertu budou dotované z jeho chemické výroby, jsou na omylu. Vyrábět vepřové maso za 31 Kč/ kg nebo vajíčko za 1,70 Kč bez dotací nejde ani ve velkovýrobě. Takové jsou totiž výkupní ceny. Jestli z nás chtějí europoslance udělat vegany, tak jsou na dobré cestě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unknown9. listopadu 2020 21:04
   V té zemědělské práci, nejde jenom o efektivitu, aby co nejmenší počet lidí, vyrobil co největší objem produkce. Součástí jejich práce by měla být „neefektivní“ péče o půdu a krajinu. Neničit půdu přílišnou chemizací, ale zaorávat přirozená hnojiva, starat se o vodu v krajině, atd.
   K tomu je třeba, aby v každé obci na tom někdo pracoval. A i ty slepičárny provozoval. Agrofert a další gigantické firmy, svojí centralizací, vylidňují venkov a starají se jen o svůj zisk. To není jenom jejich chyba, to je chyba naší vlády. Dotace by nám neměla milostivě přidělovat z Bruselu nějaká EU, která tím likviduje soběstačnost evropských států, ale měly by s nimi pracovat národní vlády, pro zajištění potřebné „neefektivní“ činnosti. P.K.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.