Reklama

úterý 3. listopadu 2020

Před volbami v USA ve východním Středomoří klid


Ivan David
3. 11. 2020

Od včera je v Egejském moři a jižně i východně od něj rozmístěno 60 tureckých válečných lodí. Turecká loď Oruc Reis současně hledá ložiska uhlovodíků v řeckém pobřežním pásmu. Během dne vzlétly desítky tureckých stíhaček během hlavní přehlídky ankarské vojenské síly. Konkrétně bylo rozmístěno asi 8 fregat, 4 korvety, 15 raketometů, 25 dělových člunů a hlídek atd. Tedy asi polovina tureckých námořních sil. Podobná koncentrace tureckých vojenských plavidel se v tomto prostoru neobjevila déle než rok.


Řecký štáb vydal rozkaz ke zvýšenému dohledu s ohledem na volby v USA a vzhledem k tomu, že převládající pocit vycházející z amerických průzkumů voleb předpokládá bezprostředně po volbách mocenské vakuum. 


Turecký ministr obrany Hulusi Akar ve svém projevu na turecké vojenské akademii neváhal vyhrožovat ani Francii: „Některé země se snaží hrát roli ve východním Středomoří. To jsou slepé uličky. Jsou tisíce kilometrů daleko a nemohou zde nikomu stanovit pravidla. “


V souvislosti s americkými volbami se v Řecku pěstuje mýtus o příchylnosti Joea Bidena k Řecku, což by prý vedlo k podpoře prezidenta Bidena proti Turecku počínaje sankcemi a konče silným vojenským zásahem. Ve skutečnosti je jeho prioritou potlačení Ruska, které označil za největší bezpečnostní hrozbu, a které je nemožné bez aktivní součinnosti Ankary. Slíbil, že, bude-li zvolen, zbaví Rusko diktátora "Luky". Na Řecko by tedy s největší pravděpodobností vyvíjel tlak, aby předalo svou národní suverenitu Ankaře.


Celé to připomíná americké volby z roku 1976, kdy celé Řecko „vášnivě“ podporovalo demokratického kandidáta a pozdějšího prezidenta Jimmyho Cartera, protože si lidé mysleli, že bude vůči Turecku tvrdý, ale když byl zvolen, zrušil embargo uvalené USA na Ankaru za invazi na Kypr!


Prezident Trump považuje za hlavního rivala Spojených států Čínu, nikoli Rusko. To znamená, že bude pravděpodobně i nadále zaměřovat svoji zahraniční politiku na východní Asii.


Ale i kdyby Trump zvítězil, Washington bude i nadále považovat Ankaru za obtížného, ale zásadního spojence, který může aktivně chránit zájmy USA ve východním Středomoří a na Středním východě před ruským vlivem. V posledních letech byla role Ankary na geopolitické šachovnici USA významně vylepšena díky schopnosti efektivně využívat vojenskou sílu na různých frontách. To je něco, co by v Řecku mělo být bráno vážně.


Kampaň amerického prezidenta Donalda Trumpa, a zejména šéfů řecko-americké části oficiální Trumpovy volební kampaně Christose Marafatsose a Anthony Marlowe, učinila prohlášení odkazující na to, čeho bylo v americko-řeckých vztazích dosaženo během prezidentství Donalda Trumpa: „Trumpovo vítězství umožní ekonomické příležitosti, znamená více pracovních míst, nižší daně, bezpečnější komunity a silnější Ameriku, tedy ideály amerického snu. Poskytne zvýšenou spolupráci s našimi spojenci na podporu světového míru, stability, bezpečnosti a prosperity, zejména v oblasti východního Středomoří. USA jsou spojencem a zastáncem Řecka od získání nezávislosti v roce 1821. USA a Řecko bojovaly ruku v ruce za obranu svobody v mnoha válkách proti tyranii a komunismu, včetně první světové války, druhé světové války a studené války “.


Prezident Trump i předseda vlády Řecka Kyriakos Mitsotakis vyjádřili přesvědčení, že vztahy mezi Řeckem a USA jsou v nejlepším stavu než kdykoli předtím.
Připomíná se se, že prezident Trump je jediným prezidentem v moderní historii USA, který trestá a ukládá sankce vůči Turecku a vyzval Turecko, aby zastavilo agresivní akce proti Řecku a Kypru ve východním Středomoří a zrušil zbrojní embargo na Kypr, které trvalo 33 let.

17 komentářů :

 1. Je až neuvěřitelné, že stát s tak starou kulturou a zkušenostmi z obranného spojenectví s největším světovým parazitem, mu takto nadbíhá. Kdo chce z vlky žít, musí s nimi vít. Jenže zloba a nenávist zaslepuje. Máme s tím zkušenost.

  OdpovědětVymazat
 2. Každého straší prezidentské volby v potápějící se USA. O míru nemluví téměř nikdo. Ať vyhraje, nebo se prolže do prezidentského úřadu vždy zvítězí snaha poškodit Čínu a Rusko. To je jediný cíl zahraniční politiky USA ať jsou u koryt ti nebo ti druzí. Jde jen o to kdo bude více poslouchat nadnárodní korporace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nadnárodní korporace chtějí přirozeně co nejvíce obchodovat, prodávat a vydělávat. A to jak v USA, tak v Evropě, i v Rusku a v Číně.
   Jste úplně mimo.

   Vymazat
  2. 21.06
   Za to vy sedite na vsech mísách a přirozene se vyděláváte,jako majitelé korporací na svět.

   Vymazat
 3. Kdopak to říkal? : Válka s Turkem bude.

  OdpovědětVymazat
 4. Jestli že v USA vypukne mocenské vakuum, začnou hořet města a zastánci obou kandidátů na prezidenta začnou válčit, bude nová světová válka na spadnutí. Turci obsadí Řecké ostrovy, Čína okamžitě zaútočí na Tchai-wan, Rusko zabere Ukrajině přístup k Černému moři a možná i Kim si bude chtít za válčit. Budoucnost světa je černá jak uhel.

  OdpovědětVymazat
 5. Z tisícileté psané historie lidstva a ze současného rozpoložení sil v jednotlivých regionech světa lze dovodit a vyvozovat lecos,fantazii se meze nekladou .Já pak doporučuji používat pro snadnější orientaci v mezilidských i v mezinárodních vztazích méně inteligentni ale o to lépe a spolehliveji fungující pravidlo. Silnější a agresivnější pes j.be vždycky, ale vždycky první.Pokud přestane j.bat prvni,je to známka, že onen pes již neni nejsilnější...tuhle pomůcku jsem pochytil od kamaráda Slováka, ze Spiše,který tvrdil,že tak to učil, na Spíši Jura J á n o š í k

  OdpovědětVymazat
 6. No nic spoléhat na zadlužený nýmandy se určitě neoplatí ale Trump by mohl pomoci.

  OdpovědětVymazat
 7. Podle izraelského tisku (www.vesty.co.il/) nějaký Brit vsadil PĚT MILIONŮ DOLARŮ na vítězství Trumpa... Prý se předtím poradil s Trumpovým štábem...

  OdpovědětVymazat
 8. Čtu na CNN Prima news o trapasech p. Bidena. Je pravda, že už si plete lidi, nebo to jsou nějaké fake?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 5:28
   Ten pedofilní senilní Bidet je nastrčená figurka, jde o to, aby vládla ta BLM špinavé Kamarila z bubáka!!!! 🤮🤮🤮🤮

   Vymazat
  2. fakt mele patý přes devátý. Bystrou mysl rozhodně už nemá.

   Vymazat
  3. V jeho věku ranní ptáku 5.28 -? Můj děda - sportovec, řecko-římský zápasník, krásný chlap, někdy po pětasedmdesátce začal mít problémy s tím, aby našel cestu domů. Bydleli s babičkou v domku na "vesnici" dnes je to předměstí ohromného města - blízko obrovského rybníka, dnes během léta plné pláže, tehdy tam ženské pod naší zahradou chodily pást husy. Děda se svými vlčáky každý den obrazil celou vesnici, až ke vzdálené řece pod strání - no a potom po pětasedmdesátce, vždycky vyšel ze zahrady, (byla rozlehlá, celou ji přešel tak za dvacet minut), pak chodil okolo, a nemohl najít cestu domů. Sledovali jsme čas, a vždycky tak za necelou hodinu jsme šli "pro dědu". Seděl na lavičce pod zahradou u rybníka, a přemýšlel, jestli se má vydat napravo, nebo nalevo. Bylo to strašné odcházení tak skvělého člověka, nikdy na to nezapomenu. A mrcasit se celý život v politice - v té prašivině? Divím se, že je Biden ještě alespoň chvilkama při smyslech, i když tihle lidi bývají celí přešití ( mají nové břišní orgány, které si kupují od mladých chudých Filipínských kluků) přeplastikovaný ksicht - ale co je to platné - odchod je odchod, i když jim se zatraceně nechce. Drží se zuby nehty. Ani tohle nikdy nepochopím.

   Vymazat
  4. 10,37
   Ke své"smůle"nejste amidebil,ale Čech!

   Vymazat
 9. Jde o válečnou hegemonii a Osman zneužívá jalovou EU jako dojnou krávu.
  Trump zatím nezačal žádné válečné běsnění, ba naopak. Více se soustředí na ekonomii než na psychózu válek.
  Doufám že zvítězí ve volbách.
  Osmanovi je potřeba odstřihnout penězovody z EU a bude ve sr.č.ách.

  OdpovědětVymazat
 10. Všechno co se děje v jůes, je show. I ty volby. Jen skončí, tak začíná nová kampaň.
  Už jenom to, že volba je jen na čtyři roky, svědčí tomu, že
  jde hlavně o zábavu hlupáků, aby zapomněli na své hlavní
  problémy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že konkrétně vy se poctivě držíte vašich tvrzení a k volbám zásadně nechodíte.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.