Reklama

středa 18. listopadu 2020

Rusko vydalo oficiální mapu poválečného uspořádání Náhorního Karabachu

Ivan David
18. 11. 2020

Ve dnech po podepsání Dohody o ukončení bojů v Náhorním Karabachu začaly internetovým prostorem obíhat neoficiální mapy oblastí, které by měl ovládnou Ázerbajdžán. Mapy vypadaly různě „strašidelně,“ podle toho z jakých zdrojů jejich autoři čerpali. V některých verzích měla z nezávislé republiky Arcach zůstat jen několik kilometrů široká „nudle“ spojená Lajčinským koridorem s Arménií.


Jako zpravodaj frakce Identita a demokracie (ID) pro konflikt v Náhorním Karabachu, jsem se jménem frakce, v níž působí i europoslanci za SPD z ČR, obrátil se žádostí na poskytnutí oficiálních mapových podkladů poválečného uspořádání na Stálé zastoupení Ruské federace při EU a na ambasády Arménie a Ázerbajdžánu.

Arméni odpověděli, že ještě nemají informace z ústředí. Asi proto, že v Jerevanu právě probíhá něco jako „státní převrat“. Ázerbajdžán odpověděl velmi kostrbatým mailem, který lze stručně parafrázovat slovy, že jim patří celý Karabach. Jedině stálé zastoupení Ruské federace se k naší žádosti postavilo konstruktivně. První tajemník stálého zastoupení s pověřením pro spolupráci Evropským parlamentem Igor Chamov mi včera zaslal 3 mapy, s nimiž jsem seznámil kolegy a nyní si je dovoluji zveřejnit.
 
Na první je znázorněno, jak by měl vypadat zbytek neokupovaného Arcahu (zelené území), plochy, které Azeři dobyli v boji (značené fialově) a území, které musí Arménie odstoupit Ázerbajdžánu podle rozhodnutí Minské skupiny Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). U těchto oblastí je uvedeno, k jakému dni mají být podle dohody z Moskvy oblasti předány pod kontrolu Ázerbajdžánu. Na mapě jsou vyznačeny i oba koridory, jejichž vznik byl dojednán mírovou smlouvou v Moskvě a které mají spojit Arménii se zbytkem Arcachu a Ázerbajdžán s Nachičevanskou autonomní republikou, která se považuje za součást Ázerbajdžánu.
 
Na druhé mapě, kterou zpřístupnilo ruské Ministerstvo obrany, jsou vyznačeny kontrolní body, na nichž jsou rozmístěny mírové síly ruské armády.
Třetí mapa pro srovnání ukazuje situaci před začátkem bojů v září letošního roku.
 
Z postižených oblastí nadále přichází zprávy o úprku arménských civilistů. Arménská agentura ANI přinesla informaci od amerického novináře Lindseyho Snella, který zjistil, že turecká armáda pokračuje v navážení džihádistů do Ázerbajdžánu. Jen od podpisu mírové dohody turecká armáda přepravila ze Sýrie a z Libye dalších 700 džihádistů. Karabašský web Artsakhnews přinesl informaci o záměru ázerbajdžánské vlády kolonizovat obsazená území právě džihádistickými žoldnéři a jejich rodinami. 
 
Stejně postupovala turecká armáda v kurdských provinciích Afrin a Rojava v severní Sýrii, které Turci dobyli v letech 2018 a 2019. V těchto oblastech byli usazeni s rodinami žoldnéři z pomocných džihádistických sborů, které na invazi najala turecká armáda. Z obou naktonů násilím vynali 150 tisíc Kurdů, které okradli o léta budovaný majetek. Tisíce z nich přitom zavraždili nebo zmrzačili. V řadě případů jde o veterány Islámského státu (ISIL), kteří jsou mezinárodně hledaní pro válečné zločiny spáchané v Sýrii, Iráku a v Libyi. 
 
Informace o pokračujícím přísunu džihádistů nepřímo potvrzují i zprávy libanonské agentury Al-Masdar, která referuje o tom, že turecká armáda pod tlakem ofenzivy Syrské arabské armády (SAA), věrné prezidentu Bašáru Asadovi, jíž podporuje ruské letectvo, zrychlila evakuaci džihádistů z provincie Idlíb. Tuto část Sýrie Turecko okupuje a poskytuje zde ochranu islamistům, kteří byli odsunuti po bojích u Damašku. V Turecku si tyto „dárečky“ Erdogan zřejmě natrvalo ponechat nechce, protože jde o extrémně nebezpečné násilníky.
 
Těžko se proto divit, že Arméni z předávaných území raději prchají, protože vedle takových sousedů nikdo bydlet nechce. Znepokojující je i prohlášení ázerbajdžánského prezidenta Ilhama Alijeva, které citovala Al-Masdar, podle nějž si Ázerbajdžán nadále nárokuje celý Náhorní Karabach. Jeho prohlášení lze v podstatě interpretovat tak, že Azeři současnou dobu bez bojů nepovažují za mír, ale za pouhé přerušení bojů.

16 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. 1936/37. Pravidelny cyklus s periodou 84 let.

   Vymazat
  2. Nekoná se Mnichov. Je třeba si pročíst dokumenty. Arméni a Azerové žili vedle sebe v klidu než někdy v 1/2 18století byli dovezeni do Karabachu další Arméni. Tim se změnila demografie, Azeři byli přečísleni a Arméni vzmesli nároka. Zařizovalka to jako obvykle Veká Británie. Nyní byli Arméni zachráněni Ruskem před plánovanou genocidou - to zase zařizovala Velká Británie, zároveň byli také Azeři zachráněni před genocidou, protože kdyby pokračovali a zničili by Arménii, měl by Velká Británie důvod zasáhnou ta poštvat na Azery NATO, tím by byli vyhlazeni Azeři a NATo by při té příležitosti zlikvidovalo Turecko jako stát - jsou to staré plány, ale vše se připravuje vždy dopředu po dlouhá desetiletí a Velká Británie má na to čas. Po vyčištění území by byli dovezen ti správní Arméni ze Západu a nic by nestálo v cestě plynovodu od Baku. Nu, Rusko do toho hodilo vidle, po vysvětlení to přijal Alijev i Erdogan a oba zachránili své národy a státy před naplánovaným zničením. Preoto je Alijev umírněný a proto Erdogan našlapuje opatrně. Holt, plán v plánu dalšího plánu byl zmařen a to naštvalo GB a USA.

   Vymazat
  3. výborne napísané, len tuším tí ďalší Arméni, ktorí prečíslili Azerov prišli až v rokoch 1825-26. Dovtedy si žili oba národy v pohode vedľa seba

   Vymazat
 2. To samé čeká Řecko, pokud se spoléhají na spolek padlých holek. Tataříni se jim tam množí jak sarančata a podle současného právního bordelu v EU se tomu nedá zabránit.

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem rád, že mám informace z první ruky. Nedokážu si představit, že bych byl odkázán na dezinformační média typu Česká televize.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moje první reakce (neznaboha a pohana) na tuto zprávu byla "Ježíšmarjá". Vzpomínám na dobu krátce po plyšáku, kdy jsme všichni naivně doufali, že teď již bude na světě mír (jak v té budovatelské písničce z padesátých let). Seděl jsem tehdy s německým kamarádem u piva a říkali jsme. Já tankista, ty tankista. Jak je to krásné, že nesedíme proti sobě v tancích, ale u piva. A teď ještě k tomu koronavejru takovéto zprávy. Každopádně díky panu doktorovi za referování o tom

   Vymazat
 4. Ceterum autem a tak dále, vůdcův hlavní stan nemá hlavní směr tady, nýbrž uvnitř Ruska. Pokud se budou dít věci tady, v Minsku, na Ukrajině, v Kirgizii, okolo Kuril, Kaliningradu nebo kdekoli jinde na perimetru, i kdyby při tom umírali nevinní lidé, bude to velmi pravděpodobně jen symptom toho, že někdo dostal zelenou: zkusit Putinovi namydlit schody (nebo u toho aspoň zemřít smrtí hrdinů svobody, demokracie a virtuálních hodnot vůbec; bez ohledu zda až po převozu do Berlína, nebo potom). Tam se bude lámat chleba a tam by se člověk měl modlit, aby to dopadlo. Tady se možná ukáže, jak vypadá průběžné skóre a kam to směřuje. Odpusť, Arménie, ale my ti stejně nepomůžeme o nic víc než těm Kurdům.

  Pokud to Pjakin správně odhaduje, a já ho beru hodně vážně přinejmenším od doby, kdy precizně předpověděl průběh voleb 2016/2017, tak zcela různé věci se i v Rusku budou dít podle toho, jestli bude definitivně potvrzený Mrtvola Biden. Tak schválně.

  OdpovědětVymazat
 5. Konstruktivně se především zachovala ruská diplomacie, která ten rozvíjející se konflikt zchladila a (zatím) přesvědčila obě znesvářené strany k tomu, aby se zdržely pokusů o násilná řešení.
  Problém asi spočívá v tom, že lid obecný si jak v Arménii, tak i Ázerbajdžánu do svého čela zvolil osobnosti, které se v čelných státních funkcích neměly objevit.
  Arménský N. Pašinjan - nechápu proč? - se snad i domníval, že by mohl silově vnutit své představy o státoprávním uspořádání Náhorního Karabachu uvnitř ázerbajdžánského území proti násobně silnějšímu protivníkovi, a nadto aktivně podporovanému turkem, ten druhý zas proto, že chybně ustupuje domácím islamistickým fašizoidům, kteří by všechny žijící Armény nejraději poslali za mrtvými, které za tu krátkou dobu stihli v Karabachu povraždit.
  Političtí představitelé obou protivníků naprosto selhali. Ještěže neselhala Putinova administrativa!
  A Západ? Ten se zachoval zcela standardně. Neudělal nic. Vědomě! ...

  OdpovědětVymazat
 6. 17:02 K tomu Pašinjanovi. Dobře si pamatuju, jak po jerevanském mejdanu na jaře 2018, kdy byl právě tento týpek instalován do funkce premiéra, prohlásil Pjakin: Pašinjan je krvavý klaun, jehož úlohou je přivést do regionu válku. A hádejte, kdo asi ten mejdan 2018 organizoval? Že by nějaké bažiny?!

  OdpovědětVymazat
 7. Ve svých úvahách musíme brát v patrnost historické osídlení a podle toho prioritně dávat sympatie. Nikoliv politické ale národní. Náhorní Karabach není národ, jako není národ Kosovský, Sudetský. Něco jiného jsou Kurdové. Vím, že se do historie můžeme vnořit ještě dále a bude vše jinak, jen nevím v čem nám to pomůže. Buď uznáme pomyslnou tlustou čáru, nebo válku jako legitimní boj o životní prostor. Nás by měly především zajímat snahy o revizi odsunu a bránit dobyté pozice.

  OdpovědětVymazat
 8. Tohle nedopadne dobře, stačí si vzpomenou na "pařát který drží pod krkem Východní Prusko". Tak nějak nazval jeden čalouník gdaňský koridor. Nejpozději do 5.let dojde ke spojení Nachičevanu a Azerbajdžánu a likvidace koridoru Sisian-Mehri. Vzhledem k tomu, že Jerevan neodděluje od koridoru výrazná terénní překážka( např široká řeka,vysoké pohoří a pod.) lze očekávat i zánik Armenie.

  OdpovědětVymazat
 9. Dosavadní "loutky" budou odejiti ...
  https://www.infovojna.sk/article/novy-americky-ministr-obrany-vsechny-valky-musi-skoncit

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trump svolává vojáky, protože by je mohl za dva měsíce potřebovat doma. není v tom zrod americké mírumilovnosti, ale boj o Bílý dům. Proslýchá se, že Soros a spol. začal tajně vyzbrojovat Antifu a další spřátelené neziskovky. Z kusých informací, které samozřejmě neuslyšíte na čt, to v USA začíná smrdět občanskou válkou. Lidi jsou neskutečně nasraní a žvásty o tom, že 60% Trumpových voličů uznalo jeho porážku a vítězství Bidena, jsou skutečně jenom zbožným přáním našich dobroserů.
   Tohle alespoň tvrdí několik českých emigrantů, žijících dlouhodobě v USA.

   Vymazat
 10. 22:01 Ministr obrany objevil ameriku, jenom by měl dodat jak a koho budou odírat aby zachovaly americký sen. Ono to vypadá, že zbrojní nahradí farmaceutický průmysl, ale i ten musí někdo poddaným státům nějak vnutit. Myslím, že bez kroucení rukou to nepůjde. Vždyť za to dostal Nobelovu cenu.

  OdpovědětVymazat
 11. Arméni zaspali dobu. Jsou přesvědčeni, že "být křesťan" je dostatečnou kvalifikací pro začlenění k západu. Tak nějak si nevšimli, že právě na západě probíhá násilná islamizace a právě ortodoxní křesťané se tady stali lovnou zvěří. Navíc, západ o Armény nikdy nestál. To dosvědčuje přístup západu ke genocidě Arménů páchané tureckem. A i dnes považují Arménii spíš za problém ve hře velkých hochů.
  Kdyby nezačaly arménské špičky nebezpečně koketovat se západem, zřejmě by Rusové zasáhli dřív a v mnohem větší prospěch Arménů. Takhle si budou muset vyžrat, co si sami navařili.
  Pro nás z toho plyne poučení, že i my si budeme muset jednou vyžrat, co jsme si za posledních třicet let nadrobili.Žádná velkorysost se konat nebude a nikdo o nás nakonec nebude stát. Maximálně o naše peníze. Ale s námi si nakonec všichni vytřou řiť. Jak západ, tak východ. Tak uvědoměle si vybíráme třicet let své zástupce.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.