Reklama

pátek 27. listopadu 2020

Stoltenbergova skupina navrhla zkomplikovat možnost veta v NATO!

dpa / mak a -rp-

27. 11. 2020 DieWelt a PrvníZprávy

Musí být NATO komplexně reformováno? A pokud ano, jak? Francouzský prezident Macron zahájil tuto debatu před rokem s prohlášením o „mozkové smrti“. Nyní jsou na stole konkrétní návrhy na posílení aliance - a jsou tvrdé.


(Na snímku: Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO)


Je zcela patrné, že vedení největší, nejsilnější a nejagresivnjší vojenské struktury na planetě směřuje k autoritářskému rozhodování nejsilnějších, přičemž by se charakteristika, kterým se aliance stále propagandisticky chlubila před světem - „demokratické rozhodování“, měla z NATO vytratit.

Asi rok poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil „mozkovou smrt NATO“, se NATO chystá zahájit obtížnou reformní debatu. Podle informací z aliančních kruhů představila skupina odborníků jmenovaných generálním tajemníkem Jensem Stoltenbergem v úterý na jednání ministrů zahraničí neškodné návrhy i řadu výbušných nápadů. Podle informací Německé tiskové agentury to zahrnuje i doporučení, které by jednotlivým členským státům znesnadňovalo blokovat rozhodnutí v alianci.

Navrhuje se proto také pozvat hlavy států a předsedy vlád států EU bez členství v NATO, aby na okraji summitu NATO zasedli u kulatých stolů, a aby se podstatně více věnovali údajnému nebezpečí, která mohou přicházet z Číny.

Aby se posílila politická spolupráce v rámci aliance, skupina odborníků doporučuje pořádat další rozhovory na vysoké politické úrovni - a organizovat je nejen v sídle NATO v Bruselu, ale také v členských státech. Mohla by být například naplánována další setkání ministrů zahraničních věcí a mohla by být svolána setkání ministrů vnitra k tématu terorismu.

Nyní je vysoce nepravděpodobné, že by všechny návrhy mohly být provedeny. Je například nepravděpodobné, že by návrh vyšších překážek blokování narazil na souhlas spojenců, jako jsou Turecko a Maďarsko. Maďarsko od roku 2017 využívá aktuálně možnosti veta na nejvyšší úrovni kvůli sporu s Ukrajinou. Turecko dříve přinutilo k vetu prohlášení rakouských politiků omezit spolupráci NATO s Rakouskem. Alpská republika přitom není součástí aliance.

Vzhledem k současnému napětí mezi Tureckem a EU je rovněž považováno za nereálné, aby vláda v Ankaře dala nezbytný souhlas s rozšířením spolupráce mezi NATO a EU. Ve Velké Británii je podle informací DPA vnímána příliš úzká vzájemná závislost mezi NATO a EU spíše kriticky.

Odborný výbor NATO byl zřízen na jaře z iniciativy německého ministra zahraničí Heiko Maase (SPD). Francouzský prezident Macron dříve odvážně alianci označil jako organizaci s „mozkovou smrtí“. Macron chtěl především odsoudit nedostatečnou koordinaci mezi partnery NATO při důležitých rozhodnutích bezpečnostní politiky. Negativním příkladem pro něj byla například turecká vojenská ofenzíva v severní Sýrii, která nebyla dohodnuta v rámci NATO a byla umožněna pouze odsunem amerických vojáků z oblasti, což rovněž nebylo odsouhlaseno.

Doporučení skupiny odborníků, která byla ve středu distribuována v rámci aliance, budou poprvé projednána na vysoké politické úrovni příští úterý prostřednictvím videokonference ministrů zahraničí. Generální tajemník NATO Stoltenberg poté chce s členskými státy vypracovat konkrétní akční plán. Cílem je dokončit práci na příštím summitu NATO. Podle současných plánů by se mohl uskutečnit ve druhém čtvrtletí příštího roku a také sloužit jako jakési setkání typu „poznat“ se s budoucím americkým prezidentem Joe Bidenem.

Fox: Vláda Bidena? Zbytečné války, masivní imigrace a moc korporací!

Německo ve výboru odborníků zastupoval bývalý ministr obrany a vnitra Thomas de Maizière (CDU). Jako spolupředseda vedl práci skupiny s bývalým americkým diplomatem Wessem Mitchellem. Francie do výboru poslala bývalého ministra zahraničí Huberta Védrine.

Velitelství NATO nechtělo ve středu večer doporučení komentovat. Pouze potvrdilo, že zpráva byla předána skupině odborníků. Zveřejnění by tedy mělo proběhnout až po oficiálním představení na schůzi ministrů zahraničí příští týden.29 komentářů :

 1. Nevím, proč se všude uvádí vláda Bideta. On už má nějakou vládu? V současné době sám Bidet je ve stavu čekání kolik vyfasuje.

  OdpovědětSmazat
 2. Francouzi, jejichž jediná jednotka, která za něco stojí, je Cizinecká legie, jsou srandovní. Poslední jejich úspěch bylo tažení na Moskvu. Ovšem pouze prvních 30% cesty.
  Rozhodovat by měly ty státy, které mají opravdovou vojenskou sílu. Žádné veta do velení nepatří.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte recht. Obvzlášť když NATO vedou tak chytří chlapci jako vejlupek Stoltenberg. Ten je natolik bystrej, že si všimnul jak se Rusko rozpíná až k hranicím států NATO. Jen mi není jasné, kdo by tak asi za takové tragédy, z Rusem bojoval.

   Smazat
 3. Aniž bych článek četl, než takovou "demokracii" raději sami. Stejně bychom mohli případně dopadnout jako v roce 1938...

  OdpovědětSmazat
 4. Má-li se zaútočit překvapivě na Rusko - viz Hitler - pak nesmí být možné veto !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stando Tak tomu nevěřte překvapení se konat určitě nebude není v dnešní době natahat k hranicím RF armádu co měl hitler. Jak vystřelí svoje zastaralé jaderné rakety tak je Rusové hypersonickými raketami sundají a pak jim osladí kávu o trochu víc.

   Smazat
  2. Také mi to připadá jako příprava na válku s Ruskou federací. USA melou z posledního, Německo i zbytek Evropy je těžce postižen covidem a krizemi s tím souvisejícími. Vítězná válka by mnohé řešila. A ve slově "vítězná" je ten problém. Na vítězství v klasické válce pěšáků, letadel nebo tankových vojsk bychom snad to Rusko i porazili, jenže ono má navíc jaderné zbraně a o nějaké porážce nechce ani slyšet. Pokud bychom (nedej bože) vítězili, přijdou na řadu atomovky a to bude konec Evropy všetně nás. Zbylo by rozbité Rusko a úplně vylidněná Evropa, částečně zničené USA a silná Asie. Čína by si zachovala neutralitu s vojenskou pomocí Rusku a jen by si počkala, až se my na Západě vyvraždíme. Potom by na dlouhá staletí ovládla svět... Američané by si vyřešili své zadlužení, zabrali by jižní Ameriku a vystačili by si s pozicí regionální velmoci, která bude okopávat kotníky Číně. Není to dobrá perspektiva...

   Smazat
 5. Nejlepší by ale bylo, aby rozhodování o NATO připadlo jednoznačně USA, které by se nemusely nikoho ptát a sami by rozhodovali o použití NATO kdekoliv po světě. A bylo by vymalováno. Musí se respektovat First Amerika, přece není možné, aby si kdejaký Orbán nebo Čaputová kladli podmínky. Dále by mělo být povinností používat v NATO je americké zbraně, přilby a auta. To by určitě schválil i Trump s loutkou Štolverkem. A zejména připravit útok na Čínu a Rusko, a nedovolit Číňanům aby u svých hranic umožnily provokovat americkým letadlovým lodím. First USA, First USA!

  OdpovědětSmazat
 6. Jsem spokojený , že jsme v tak výborné organizaci jako je NATO. 68 rok budiž příkladem a více jak 20 let okupace SSSR stačilo.
  Zvláště dnes,kdy se Rus chová rozpinavě a autoritativně, ke svému okolí, jak žádný jiný stát ve světě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:38- i já jsem spokojený, jak jinak bych se dozvěděl, co jsou to za parchanty, když jsem komunistům nevěřil?

   Za zkušenost se platí. Mnohdy krvavě. Také zaplatíte.

   Smazat
  2. Pane Povolný, na stránkách Nové r0peubliky není vaší povinností diskutovat s nenávistným psychopatem.

   Smazat
  3. Děkuji pane Dvořáku za morální podporu. "On" se sem prý chodí bavit, já se bavím jím také a společně vytváříme názor čtenářů, každý svojí kulturou výchovy z rodiny.

   Úsudek bych nechal na čtenářích, pro mne jednoznačný, ve prospěch slušných lidí, nenechávajících si kálet na hlavu.

   Smazat
  4. Individuum 19:10 si za svoje nenávistné a hloupé výblitky nezaslouží nic jiného než smazání.

   Smazat
 7. Článek 5 Charty NATO nám žádnou pomoc nezaručuje, stač ího přečíst. A u rušení práva veta záleží proti komu je namířené to rušení proti Turecku nebo proti ČR a dalším státům střední Evropy? Hádám, že Stoltenberg by proti svému milovanému Turecku nešel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. NATO je zločinecká aliance, bořící už několik desítek let mezinárodní právo i svou vlastní Chartu. Členství v alianci se může líbit jen duševním prosťáčkům, kteří baští propagandu.

   Smazat
 8. NATO a EU má stejný problém, dlouhodobě nedodržuje ani svoje vlastní předpisy,nařízení a zákony , také ty za kterých jsme do těchto organizací vstoupili! NATO i EU musí projít velkou změnou a "očistou" , pokud chtějí do budoucna existovat!

  OdpovědětSmazat
 9. Werich , o válce.
  Bude válka ? Nebude ! Tak proč zbrojíme ? No aby byla !
  Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země. Ernest Hemingway

  OdpovědětSmazat
 10. No NATO je stejně vedeno USA a jasně vždy potřebuji nějakého nepřitele,aby mohli sílit a rozmisťovat další své jednotky,nejprv to bylo Rusko a teď když Čína vypověděla USA poslušnost tak je největší nepřítel Čína stači se podívat na 10 let zpět co vše provedli

  OdpovědětSmazat
 11. Po demontáži zbytku pomníku maršála Koněva v Praze přišla odpověď z Moskvy

  https://cz.sputniknews.com/politika/2020112712852454-po-demontazi-zbytku-pomniku-marsala-koneva-v-praze-prisla-odpoved-z-moskvy/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:51
   Rusák nemá sebemenší právo kritizovat naše rozhodnutí.
   Trhněte si ruská líto.
   A zase ten prolhaný sputnik,kdy ten dezinformačni frašku zakážou.

   Smazat
  2. To není "naše rozhodnutí", to jen pár kreeténů z páté kolony panáčkuje před us-ambassy, aby si vylepšilo kádrový profil. Podpora ze zámoří je nemine, ale my si budeme pamatovat jejich jména...

   Smazat
  3. Ty sudokopitniku z 9:51, nebyt Rusu, tak jsi ted pucoval v Nemecku zachody! Jaky pravo maji nasi americti slouhove a USA vylucovat Rusko u nas z dostavby atomovych elektraren? Prikryvas se americkou vlajkou? Za chvili vyprovokuji valku s Ruskem a lehnes popelem.
   Ti tvi Emericany zabili behem 7 valek za poslednich 15 let 20 milionu lidi a znicili bombami cele zeme. A pak na ne jeste uvalily sankce jako na Syrii, aby ji zardousili uplne.
   Predstavuji pro nas nejvetsi hrozbu, ne Rusko, ani Cina ne. USA to jsou!

   Smazat
 12. Čekáme na silnou osobnost jako Masaryk nebo Gottwald , kteří pomůžou naši vlasti.Babiš je dobrý , ale přes mamon nevidí dál.NATO i EU pomalu ztráci tvář a oživuje fašizmus.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O nas odjakziva nerozhoduji silne osobnosti, ale loutky nasich kolonizatoru jako dnes. Ti, ktere jsme zvolili jako Babise a Zemana nechteji a delaji za pomoci svych slouhu v opozici vse pro jejich odstraneni! Vidite to chybne. Alternativa za Babise za soucasne konstelace ve svete u nas neni! Ani za Zemana ne. Mam hruzu co bude, az budou manipulovat u nas volby jako v USA.
   100% podruci USA, zakladny u nas s US Army, atomove rakety a priprava valky s Ruskem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Smazat
  2. Gottwald ze pomohl nasi vlasti? Jste nemocny? On je podle vyjadreni obcanu nejvetsi vyvrhel naroda. Chcete prepisovat dejiny jako to dela EU a nasi smejdi? A ze KSC jaci to byli velici lide! To neni nahoda, tady se kurvi dejiny a z lidi delate idioty!

   Smazat
 13. Po inauguraci prezidenta Trumpa budou všechny vlády povinny vyhlásit nové volby do 120 dnů. Dosavadní politici jsou nevolitelní, neboť budou čelit soudům za své konání.

  http://www.skrytapravda.cz/ekonomika/3637-za-jak-dlouho-skonci-fraska-jmenem-eu-brexit-vytvoril-evropskou-mrtvou-zonu
  Spojené státy americké, země založená s „tajným osudem“.
  https://beforeitsnews.com/…tml zajímavé čtení - celý článek i s odkazy

  OdpovědětSmazat
 14. Sracove z NATA jako i sracove z EU komise se snazi posledni ventilek suverenity statu v techto organizacich zlikvidovat. Nesnadne se jim s pravem veta vladne a levoty se nemohou propasirovat. Tak jako nahradili jednomyslnost pri hlasovani vetsinovym hlasovanim, hlodaji jako potkani na poslednim pravu, pravu veta clenskych zemi.

  OdpovědětSmazat
 15. Jestli vyhraje POTUS Trump, ma to NATO i s pucflekem USA Stoltenbergem spocitane. Prestanou parazitovat na nas a na USA svym vecnym strasenim o nebezpeci Ruska, jeho provokacemi a neustalym zbrojenim.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.