Reklama

čtvrtek 12. listopadu 2020

Sudety 2020 – v Arcachu pokračuje etnické čištění


Ivan David
12. 11. 2020

V Arcachu, který je u nás znám též pod jménem Náhorní Karabach, je právě k vidění totéž, co zažili naši předkové v roce 1938. I moje rodina musela po Mnichovské zradě opustit oblast Sudet, která byla tehdejšími československými spojenci předána nacistickému Německu. Z domova prchali do dočasně svobodného vnitrozemí jen s nejnutnějšími věcmi na voze. Dnes se stejná hrůza opakuje v arcašských oblastech, které mají podle Moskevské dohody připadnout Ázerbajdžánu.


Na místech, které obsadili Azeři, a jež mají být připojeny k Ázerbajdžánu, dostali arménští civilisté, kteří přežili, podle serveru Yaplakal lhůtu 4 dnů na vystěhování. Podle místních zpravodajů jsou horské silnice z těchto míst ucpané osobními auty s připojenými vozíky, na nichž se prchající civilisté snaží zachránit skrovné zbytky svého majetku. Všichni, kdo přežili mnohadenní opakovaná kobercová bombardování z dronů, raketometů a velkorážních děl, prchají do Arménie. 

Nikomu totiž nebyla dána záruka života, pokud by zůstal. I když Ázerbajdžánská armáda ve svých tiskových zprávách hovoří o dobytých vesnicích a městech jako o „osvobozených“, pravdivě by je ale měla nazvat „etnicky vyčištěné“. Způsob vedení boje, při němž se Azeři nezaměřovali na vojensky důležité cíle, ale stříleli prostě do všeho – včetně civilistů – dokládá, že jejich cílem je likvidace arménského obyvatelstva.

K těmto hrůzám dochází proto, že žádná z členských zemí EU, které se rády nechávají označovat jako velmoci, Arménům nepomohla. Marně arménský premiér Nikol Pašinjan jezdil od jednoho evropského města k druhému s prosbou o pomoc. Evropští „papaláši“ se zmohli je na vyjádření „znepokojení“. Moderní zbraně, munici ani potřebný materiál Arménům nedodal nikdo. O vyslání přímé vojenské pomoci ani nemluvě.

A celá EU se nyní tváří, že nevidí etnické čistky prováděné Azery v Arcachu. Raději hledí jinam, aby se nemuseli stydět. Většina poslanců Evropského parlamentu (EP) o tom ani nechce nic slyšet. Včera začala v Bruselu plenární schůze EP. Vedení europarlamentu minulý čtvrtek potřetí za sebou odmítlo zařadit na program jednání pléna situaci v Arcachu. Marco Zanni - předseda frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i europoslanci zvolení za SPD v ČR, navrhoval na jednání Konference předsedů, která připravuje program schůze, zařazení tohoto tématu s možností hlasovat o předložených návrzích.

Od zahájení azersko – turecko – džihádistického útoku na Arcach zasedá europarlament potřetí. Většina probruselských frakcí ani jedinkrát neumožnila se k této strašné válce vyjádřit formou hlasování. Jedinkrát jsme o válce mohli krátce mluvit, ale nebylo nám umožněno hlasovat o návrzích na uvalení sankcí na Ázerbajdžán. Příslušný text o zákazu vývozu zbraní, munice, válečného materiálu a všech potřeb pro vedení války do Ázerbajdžánu naše frakce předložila hned druhý den války. Tedy 28. září 2020. Dodnes o něm poslanci nesměli hlasovat. Protože Turecko, které za rozpoutáním této krvavé války stojí, je podle Evropské komise „důležitý obchodní partner EU“.

Místo války, při níž lidí přichází o životy a majetky, europoslanci vášnivě řeší takové „důležitosti“ jako rybolov kolem Seychelských ostrovů nebo údajně „udržitelný“ rybolov v Senegalu. Krev Arménů zavražděných ve válce o Arcach mají tudíž na rukou i bruselští „papaláši“. Kdo nepřekáží zločinu sám je vinen spoluúčastí. Tak to stanoví všechny trestní zákoníky všech členských států EU.
12 komentářů :

 1. "Marně arménský premiér Nikol Pašinjan jezdil od jednoho evropského města k druhému s prosbou o pomoc."

  /jo, kdyby se snažil dříve o politické řešení, a to v Moskvě, možná by to dpoadlo líp.
  /Arméni chtěli dvojnásobek a mají sotva půlku.

  OdpovědětVymazat
 2. Pan Pašinjan nepomohl Arcachu ani vlastní armádou v měřítku, které by odpovídalo situaci. Tenhle premiér neudělal prakticky nic proto, aby byl Karabach přípraven na tuhle válku. Vinou tohohle premiéra a jeho vytrvale protiruské politice ruku v ruce s bláhovou nadějí, že najde nové přátele v EU a USA se Arménie dostala do téhle bezvýchodné situace, která logicky skončila katastrofou. Tenhle premiér se naprosto neuctivě choval ke svému protějšku na straně Ázerbajdžánu a byl to on, kdo prohlašoval že přítomnost Ruska je v této oblasti zbytečná a že je třeba se vlivu Ruska v této oblasti zbavit. Alijev na druhé straně se na válku důkladně připravil a proto nakonec i přes nezměrné hrdisnství bojovníků Arcachu, vyhrál. Vojenské velení Arcachu a Arménie se ukázalo jako neschopné ... absence přípravy obranných pozic, naprostá lehkomyslnost tváří tvář armádě vybavení špičkovou technikou a s podporou zkušených tureckých poradců ... Cena z to je nesmírně vysoké a bolestivá především pro arménské obyvatele Karabachu. Teď ať Pašinjan chodí po kolenu od jedné matky, které ztratily své syny ve válce, k druhé a prosí o odpuštění...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Plně s vámi souhlasím. Navíc by bylo dobré jasně říci, čí území ten Náhorní Karabach byl do rozpadu SSSR. Boje a vraždění tam začaly už v r. 1988, kdy zemi vedl naprosto neschopný (a proto Západem téměř svatořečený) Gorbačov, který nehnul prstem pro řešení situace. Četl jsem v té době SOVĚTSKÉ! noviny (Pravdu, Krasnuju zvezdu...). Prý "přece tam nepošleme tanky" mudroval ten zrádce. Další boje vypukly po rozpadu SSSR v r. 1992, kdy si klany jednotlivých hlav místních organizací KSSS dělili zemi na pašalíky. Všichni do jednoho a Arménie a Ázerbájdžán nebyly výjimkou. Tehdy prohráli Ázerbájdžánci. V současné smlouvě o ukončení bojů je pasáž, že se budou moci vrátit uprchlíci. Arménští, ale ti ázerbájdžánští, kteří museli uprchnout v letech, kdy toto území obsadili Arméni. Tedy kdo koho vyhnal? Nějak se mi nezdá, že by pouze Ázerbájdžánci měli mít psí hlavu a Arméni tu andělskou. Rusko udělalo dobře, že se nenechalo do této války zatáhnout. A EU dopadla jako obvykle. Jako v případě Gruzie, Ukrajiny...

   Vymazat
  2. Chtěl bych navázat na Dannyho. Aniž bych jakkoliv ospravedlňoval nynější počínání Azerů v Karabachu, je nutné si přiznat, že v prvním kole byli vyhnáni oni a jejich rodiny. Jejich majetek tehdy zabrali Arméni. Je mi líto všech, kteří v této oblasti žili a žijí, ale mám obavu, že ani toto není konec utrpení. Arméni se celkem logicky budou chtít jednou do oblasti vrátit a už v této chvíli je zaděláno na další válku, která může přijít kdykoliv to bude pro jednu ze stran výhodné. Dnes využili Turci a Azeři hlouposti Arménů, kteří si mysleli, že se mohou opřít o vzdálenou Evropu nebo dokonce o USA a dostali za vyučenou. Rusko prokázalo zkušenosti a jakkoliv je to neuvěřitelné, nenabouralo si vztahy ani s jednou z válčících stran. Arméni teď ví, že Rusko potřebují a Azeři také pochopili, kde jsou jejich meze. Rusové stopli válku přesně tehdy, když už byla Arménie vojensky poražena. Zachránili pro Arménii co se jen zachránit dalo a ukázali, kdo je skutečným vládcem regionu, aniž by je to stálo příliš úsilí, financí a lidských obětí. Alijev i Erdogan využili situace a polepšili si (nemám z toho radost).

   Vymazat
 3. Rad bych zduraznil to, co rekl pan Unknown vyse: PASINJAN neudelal nic krom toho, ze objizdel zeme a brecel. To je naprosta pravda... A cely jim milovany Zapad se ne nej vykaslal. Ne ze ne. Ale ma vubec nekdo takovy pravo si stezovat? Ve valce bojovali proti Azerum Armeni. Ale etnicti, nikoli pravidelna armada Armenie. Pasinjan jezdil a brecel, ale vlastni muze NENASADIL, tvari v tvar, jak pan David pravdive pise, novodobe genocide. Zmohl se jen na nekolik ostrelovani azerbajdzanskeho uzemi v naivni nadeji, ze azeri v odpovedi zautoci na Armenii a bude tak aktivovana smlouva o kolektivni bezpecnosti s Ruskem.
  Pan Pasinjan je prozapadni zaprodanec, ktery neudelal nic ani pro svou zemi, a uz vube pro svuj narod, ktery prakticky zradil.
  Takze nez zacneme nadavat Zapadu nebo i Rusum, ze nezasahli, uvedomme si, ze nezasahla ani Armenie a nechala Armeny vrazdit.

  OdpovědětVymazat
 4. To je vážně strašný co se může v dnešní době dít ale velmoci jsou pouze tři. Čína, Rusko a USA a eu určitě ne ty nejsou schopni ochránit vlastní lidi před teroristy.

  OdpovědětVymazat
 5. Pašinjan to pokazil nebo možná úmyslně zradil. Co ale udělal Serdž Sarkisjan po 4denní válce v dubnu 2016 než byl svržen roku 2018? Kolik dronů a zbraní koupil? Už v dubnu 2016 měli Azerové drony a vědělo se, že kupují další a další. Nebyla to žádná jejich tajná zbraň. Obránci bojovali statečně 44 dní než byli zcela vyčerpaní, ponechaní bez pomoci proti přesile.

  OdpovědětVymazat
 6. Budiž toto poznáním, co se stane když potřebujete pomoct ze západu, a nemáte bohatství v zemi.

  OdpovědětVymazat
 7. Ale jdete pane Davide.Milion Azerbajdžacu muselo pred 30 lety uteci pred Armeny a jejich vojaky.Srovnani se Sudety kulha na vsechny ctyri.Teď se budou Armeni pakovat odkud přišli.Budou take zakládat Svaz ubohych odsunutych?KDU-ČSL mohou s nimi poradat sjezdy.Třeba vas take pozvou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč tak nenávistně a nepravdivě? V Karabachu žili Arméni po staletí, je to jejich stará vlast.
   Kde by se v Karabachu vzal milion Ázerů? To jste přehnal. Nesrovnávejte Náhorní Karabach s tzv. Sudety. To je zcela jiná situace.

   Vymazat
 8. A naši politici mlčí ??? Kde je pán Vystrčil, pán Petříček?? Čekají až dostanou pokyn z velvyslanectví jedné velmoci?

  OdpovědětVymazat
 9. Na různé omyly a selhání jsme už u západu zvyklí. Mě připadá, že především selhalo Rusko. Od EU nic, než selhání už očekávat nelze.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.