Reklama

sobota 14. listopadu 2020

To je neskutečné. Evropská unie nám de facto chce zabránit v naší potravinové soběstačnosti. Další důvod, proč vystoupit z EU!

Radim Fiala

14. 11. 2020 Europortál
To je neskutečné. Evropská unie nám de facto chce zabránit v naší potravinové soběstačnosti. Další důvod, proč vystoupit z EU! Evropská komise podle nového prezidenta Agrární komory informovala Česko, že návrh zákona (který podporuje i hnutí SPD) na to, aby v obchodech bylo určité množství českých potravin, je v rozporu s jednotným evropským trhem! Opět vidíme, že Evropská unie z nás chce mít svou kolonii, kam může dovážet své potraviny horší kvality! EU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve se z ní dostaneme, tím lépe!

(Na snímku Radim Fiala)
Návrh, který leží ve Sněmovně, předpokládá, že řetězce by musely nabízet od příštího roku 55 procent českých potravin s ročním nárůstem po pěti procentních bodech až na 85 procent. Samozřejmě, že o konkrétních parametrech lze ještě diskutovat. Ale cesta soběstačnosti naší země je správná. A musíme ji vybojovat i navzdory EU!

Ovoce a zelenina jsou už u nás tak drahé, že se svými vysokými cenami dohnaly i tak drahou Belgii! Vyplývá to z výzkumu ČT24. V některých komoditách jsou ceny v ČR stejné (dokonce i vyšší) jako v Belgii, ale mzdy jsou v Belgii 2,5krát vyšší! EU zničila naše zemědělství, a proto jsou nás předražené potraviny. Hnutí SPD podporuje protekci českých zemědělců a naši potravinovou soběstačnost.

Například v obchodě na pražském Barrandově stál kilogram červené papriky 80 korun, půl kila balených rajčat – v akci – 30 korun. Půl kila hroznového vína stála 70 koruna a půl kilo citronů bylo za 40 korun. Redaktoři udělali stejný nákup ve stejném řetězci, tentokrát ale v Belgii – v zemi, která i statisticky vychází jako jedna z nejdražších zemí v Evropě. Podle dva roky starého průzkumu místního ministerstva financí je právě Belgie o devět procent dražší než Francie a o 13 procent dražší než Nizozemsko či Německo.

Červená paprika v Belgii vyšla v přepočtu stejně jako v Česku, hroznové víno o korunu levněji, citrony pak o osm korun levněji za kilogram. Největší rozdíl byl u rajčat. V Belgii vyšla na 27 korun, jednalo se však o cenu za kilogram.

Pokud jde o další potraviny, tak v květnu meziročně narostla cena ovoce o 25,4 procenta, mouky o 13,9 procenta, uzenin o 13,6 procenta, cukru o 11,6 procenta, lihoviny o 8,9 procenta, elektřina o osm procent, tabák o 7,1 procenta, zelenina o 4 procenta, nájemné o 3,8 procenta, pivo o 3,5 procenta…

Poděkovat můžeme EU, která zničila naše zemědělství (naši zemědělci dostávají zhruba čtyřikrát menší dotace než zemědělci ve „starých“ zemích EU a nejsou schopni konkurovat) a kvůli níž již nejsme potravinově soběstační.

Prezident Agrární komory ČR v květnovém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl, že v základních potravinách jsme soběstační nyní zhruba z 58 procent.

Současná produkce:

- zelenina 25 procent
- ovoce 30 procent
- hovězí maso 100 procent, výrazně se u nás ale snižuje spotřeba hovězího masa; zatímco v roce 1990 jsme spotřebovali 23,5 kilogramu na obyvatele za rok, v roce 2019 už to bylo jen asi 7,8 kilogramů na obyvatele za rok
- vepřové maso 36 až 38 procent
- drůbeží maso 54 až 59 procent
- vajíčka 54 až 60 procent
- mléko 90 procent včetně výrobků a spotřeb do cukrárenských a pekárenských výrobků

V roce 1990 jsme byli soběstační ve všech základních komoditách, přičemž navíc docházelo ještě k vývozu u některých rostlinných a živočišných komodit. V roce 1990 jsme pěstovali brambory na ploše 109 tisíc hektarů, poslední statisticky uzavřený rok 2017 říká, že je to už necelá čtvrtina, přesně 23 418 hektarů.

V roce 1990 jsme vyprodukovali 1,5 milionu tun jatečných zvířat celkem (skot, prasata, drůbež, bráno v živé hmotnosti) a nyní je toto číslo na necelé polovině – 719 tisíc tun v roce 2017! Například při současných stavech prasat, kdy jsme soběstační ve vepřovém mase ani ne ze 40 procent, nemůžeme na návrat k soběstačnosti ani pomyslet. Současný stav chovaných prasat je 1,5 milionu, což je necelá třetina stavů před třiceti lety! Jenom pro představu, tato země jich uživila i přes 5 milionů – v roce 1981 byly stavy prasat 5,1 milionů kusů!

Řešením je podpora infrastruktury našeho venkova a našich českých zemědělců a ochrana klíčových komodit. Zemědělská politika musí být znovu pod kontrolou našeho státu a hnutí SPD bude podporovat potravinovou soběstačnost našeho státu v nejzákladnějších komoditách, abychom byli připraveni na výživu obyvatelstva ČR pro případ války, pandemie, ekonomické či migrační krize. Stejně tak budeme podporovat obnovu našeho venkova, aby tam lidé zase chtěli žít. Stejně tak musíme budovat armádu, která bude schopná chránit naše území a naše hranice a nebude expedičním sborem pro zahraniční agrese USA!

Tato pandemie odhalila, že globalismus s Evropskou unií naprosto selhal a že je nutné obnovit potravinově, hospodářsky a vůbec všestranně soběstačné národní státy!

Hnutí SPD má nový web! Podívejte se a sledujte každý den nové informace! www.spd.cz

23 komentářů :

 1. Tato pandemie spíš ukázala že volit populisty není právě z důvodu pandemie zrovna rozumný nápad. Stačí porovnat jak si v krizi vedly státy vedené nepopulistickými političkami (Merkel, Jacinda Ardern) a jak země vedené populisty (Trump, Bolsonaro). Na potravinové soběstačnosti by vydělal hlavně ANOfert. Taky nerozumím poznámce o nižší spotřebě hovězího masa v porovnání s minulým režimem. Za mne je to jednoznačně dobře. Cpát se každý den masem rozhodně zdravé není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hodně naivní názor. Hlavně o tom, kdo je populista. Dále poznámka o tom hovězím mase. Prý cpát se masem je nezdravé. Aha a naši předci jedli asi jen klíčky, banány a podobně. A z té bio stravy potkávám na ulici tolik strašně tlustejch lidí.

   Smazat
  2. Hochu nejsi k této polemice fundován. Studuj, vzdělávej se, čti.

   Smazat
  3. Docela tě lituju,Z tvých slov je patrné jak moc si vedle.Demagogie tě převálcovala,tvůj názor je teď falešný i když zřejmě to není záměr,ale totální neznalost.

   Smazat
  4. Když peču maso tak mi tečou sliny. Docela by mne zajímalo jak je na tom vegoš když si seče trávu.

   Smazat
  5. Unknown, jsi si spletl stánky, vrať se na Seznam, nebo na "Hovínka" , nebo že by placený nebo naprogramovaný trolík...

   Smazat
  6. Když člověk nechápe psaný text, neměl by to komentovat. Že vás to baví, když jste nepochopil o co se jedná.

   Smazat
  7. ANOfert bude vydělávat na čemkoliv, má spoustu zemědělské půdy. Pro nás je ale lepší, když bude pěstovat třeba brambory a ty zlevní, než aby všude byla řepka. Jen pomatenci jsou tak posedlí ANem, že by radši nechali ČR zkrachovat, jen aby ANO zkrachovalo s ním.

   Smazat
 2. Pan Fiala má naprostou pravdu.

  OdpovědětSmazat
 3. Odejít z EU se nepodaří.Je to smuné, ale je to tak.Lepší je zapojit naší známou švejkovinu ve všech oblastech.

  OdpovědětSmazat
 4. Tak to v ČR chodí máme vše nejvíc drahé a třetinové platy u skopčáků se koupí ovoce levněji než tady. A nejlepší je kupovat potraviny v Polsku to opravdu člověk ušetří. Pan Fiala má pravdu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já už do Polska nejezdím nakupovat řadu let i když to mám jak bys kamenem dohodil a zbytek ušel pěšky. A taky jsem nemněl žloutenku, salmonelu a jiné vychytávky z levných a hlavně zdravých polských potravin.

   Smazat
  2. lada To se velice pletete pro sebe mají Poláci kvalitní a levné potraviny odpadky posílají sem. Jezdím tam dlouho a skvěle ušetřím a žádné nemoci jsem nikdy neměl.

   Smazat
 5. LGBT aktivistům nejde o řešení problémů homosexuálů, ale o ventilaci své nenávisti vůči společnosti, říká filozof

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020111312798479-lgbt-aktivistum-nejde-o-reseni-problemu-homosexualu-ale-o-ventilaci-sve-nenavisti-vuci-spolecnosti/

  Putin videokonferenčně jednal s Asadem. O čem prezidenti mluvili

  https://cz.sputniknews.com/politika/2020110912777928-putin-videokonferencne-jednal-s-asadem-o-cem-prezidenti-mluvili/

  OdpovědětSmazat
 6. Jestliže jednotný evropský trh je nástrojem plnění zájmů nejsilnějších členů EU a/nebo nadnárodních řetězců na úkor našich sebezáchovných zájmů národních, logicky z toho plyne jediné - okamžitý odchod z EU.

  OdpovědětSmazat
 7. Myšlenka soběstačnosti je přitažlivá pro každého občana, ale to je v současném světě naprostá fikce. Globální vláda je na nesoběstačnosti totiž přímo budována, protože na každého neposluch se pak snadno najde trest. Neposloucháš, budeš hladovět!
  Nesoběstačné jsou dnes i Spojené státy a protože jsme už součástí globálního systému, tak státy usilující o soběstačnost jsou našimi nepřáteli. Nebudu je jmenovat.

  OdpovědětSmazat
 8. Zase jen populistické kecy komika z SPD. Neználek jako on jen blábolí nesmyslny dávno vyvrácené. Pokud budeme u nás pěstovát 80% zeleniny,bude podstatně dražší než je dnes.
  Jinak dnes se plyn a elektřina zlevňují pane Fiala. Zase jen nesmyslny kecy jak pošpinit EU, máte to marné, EU je a bude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. CO věta do lež z neznalosti. Energie jdou cenově nahoru. S cenou zeleniny také nemá nedávající nevychovanec také pravdu. Stačí přestat dotovat výrobu zeleniny ve Španělsku, Polsku a Holandsku a dalších zemích a započítat do ceny dopravu. Deformovaný trh je tu vinou EU. EU vnucuje nesmyslné agendy - Zelený úděl, cenzura internetu, společná evropská armáda, smlouva TTIP, smlouva se zeměmi Jižní Ameriky, nesmyslné normování, potlačování národních států a násilná tvorba evropského superstátu jako převodní páky amerických korporátních společností, neschopnost zasáhnout proti daňovým rájům.... Evropská unie je od svého počátku fašistický projekt, který jde na ruku nadnárodním monopolům a ve kterém abstinuje demokracie. Kdo to nevidí, toho lituji.

   Smazat
 9. Poslanec R.Fiala má pravdu. A doplňuji, EU je třeba buď transformovat tak, aby nikdo nebyl diskriminován a poškozován. Co to je za blbost, nejprve kvóty migrantů a nyní už i kvóty na potraviny. Dnes je naše zemědělství tak technicky vyspělé, že dokáže konkurovat produktivitou každému a nemusíme sem vozit šmejdy z Polska či jiných zemí a navíc máme i možnosti potraviny exportovat. V každé vesnici bylo JZD (samozřejmě technicky ještě zaostalé) a zaměstnával místní lidi. Druhá možnost je zrušit EU, jestli to má být SSSR.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prý technicky zaostalé. Přál bych vám vidět německého zemědělce v roce 89. Max. 20 ha, 12 krav a mozolnaté ruce. A to co se stalo potom, není vina EU (každý si přece chrání to co má doma), ale jen a pouze našich vlastizrádných politiků. Bohužel to dotáhli do takových konců, že už neexistuje jednoduché řešení návratu.

   Smazat
 10. EU nás má je jako kolonii.

  Zajímá ji jen zisk.

  Konkrétní příklad.

  Náš sadař prodává jablka našim lidem
  za 12,- Kč/1 kg

  Jeho zisk může být 2-3,-Kč z jednoho Kg.

  Maximálně 30%

  Dostal nabídku na nákup do PENNY Marketu.

  Také dostal za 1 kg/12 Kč.

  Prodej v PENNY už byl za 39,90,- Kč

  Po odečtu DPH - 15% - t.j. 39,90-34,69,- Kč = 5,20,-Kč

  Které sebere stát prodávají 1 kg jablek za 34,7,-Kč

  34,70,- Kč - 12,- Kč = 22,70,- t.j. čistý zisk PENNY
  xxxxxxxx

  Proti našemu sadaři 20 ,- Kč navíc,

  V České zemi vypěstované českým sadařem sklizené a v Čechách

  prodané a zisk předán do marketu.

  Čistá kolonie.


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:34-S tou kolonií souhlasím ale je tu další problém. Sadař zaplatí daň státu, nejsem si ale jist, zda nadnárodní řetězec také, nebo daňovými poradci ji vyruší pro "matku". Inu kolonie.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.