Reklama

neděle 29. listopadu 2020

Turecko „kupuje“ Libyi za 120 miliard dolarů na obnovu obranného průmyslu země

 

Ivan David
29. 11. 2020

Turecko si tedy nyní klade dva hlavní cíle. Jednak hromadný prodej tureckých obranných produktů nově vytvořené libyjské armádě (vytvoření nové profesionální armády podle ázerbájdžánského vzoru dostalo zelenou). ) A současně se Turecko dostává k obrovskému množství ropy v nejlepší kvalitě v celém regionu.

Tím se „prolomí“ zbrojní embargo, protože turecké zbraně nebudou vyráběny v Turecku, ale v Libyi.
Podle Murtzy Karanfila, předsedy turecko-libyjské rady tureckého Úřadu pro zahraniční hospodářské vztahy (DEIK), budou turečtí investoři moci „investovat“ v Libyi přibližně 120 miliard dolarů.
Základem bude obranný průmysl založený bývalým libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím, který se díky „petrodolarům“ stává soběstačným při přístupu k mnoha dalším mezinárodním průmyslovým odvětvím a stane se „pilířem“ tureckých obranných produktů. v Libyi.
Každý turecký úspěch v této oblasti dozbrojí rostoucí libyjskou armádu a současně se očekává, že zisky budou ohromující..

Turecké letecké mise a investice do válečného průmyslu obcházejí zbrojní embargo OSN uvalené na Libyi a provádění evropské mírové mise „Mír“, píše italská agentura Nova.
Nejméně tři turecká letadla Airbus A400 (TUAF219, TUAF220 a TUAF221) přistála včera na dráze Al Watiya, letecké základně ležící přibližně 130 km západně od Tripolisu a ovládané silami přidruženými k nikým nevolené, ale EU uznávané "vládě národní jednoty". Není známo, co letadla přepravovala, ale není žádným tajemstvím, že podobný náklad nedávno přepravili ozbrojenci a žoldáci do Libye i přes embargo OSN.

Je třeba připomenout, že slavné memorandum o porozumění o vojenské spolupráci a bezpečnosti mezi Tureckem a Libyí stanoví mimo jiné vytvoření „moderní a profesionální armády“ v této severoafrické zemi.

Turecko může těžit z pomoci svých bohatých spojenců, Kataru a nyní Ázerbajdžánu, který již začal hromadně nakupovat turecké zbraně, zejména drony.
Zatímco Řecko čeká na sankce EU proti Turecku...

11 komentářů :

 1. Turek a eu jsou naprosto stejní oba chtějí mít svoje impérium doufám že se to nepovede ani jednomu.

  OdpovědětSmazat
 2. Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Babis-nalozil-Piratum-jako-jeste-nikdy-Drogy-podpora-migrantu-tridni-nenavist-Odpoved-od-Bartose-taky-stala-za-to-645531

  Lhaní z obrazovky, zvaní ujetých komentátorů. ČT potřebovala veřejnou debatu jako koza drbání. Okamura promlouvá o smrádku ve veřejnoprávním chlívku

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Lhani-z-obrazovky-zvani-ujetych-komentatoru-CT-potrebovala-verejnou-debatu-jako-koza-drbani-Okamura-promlouva-o-smradku-ve-verejnopravnim-chlivku-645548

  OdpovědětSmazat
 3. Je zřejmé, že turek má plán i tah "na branku" a nemá zábrany.
  Maršál Chalífa B. Haftar a spolu s ním i Egypt a Rusko tak mají o čem přemýšlet ...

  OdpovědětSmazat
 4. Banka běží v Turecku! Měnová panika jako místní prodávají svá auta a domy ke koupi zlata, zatímco Lira Crash! https://beforeitsnews.com/economy/2020/08/bank-runs-in-turkey-currency-panic-as-locals-sell-their-cars-houses-to-buy-gold-while-lira-crash-must-video-3005895.html 17.8.2020.
  V tomto videu se chystáme diskutovat o hospodářském kolapsu v Turecku a nastávajícím pádu turecké liry, která již za několik posledních let ztratila více než polovinu své hodnoty. Řekneme vám, jak to ovlivní turecké občany, a - při pohledu na ekonomické ukazatele - proč USA míří nebezpečně podobnou cestou ke zničení.

  OdpovědětSmazat
 5. No, Turci to udělali chytřeji než USA a spol. Ti v Libyi akorát všechno zničili, vytvořili chaos a nic z toho neměli. Turci si budou plnit pokladnu a ještě se zbaví závislosti na ruské ropě a plynu. EU jim místo sankcí asi nabídne členství. Začínám studovat Korán a učit se turečtinu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No neviem. Tie hlavne ropné polia stále kontroluje Haftar.

   Smazat
 6. Turecko bylo rychlejší než Rus a tohle Putlera naštve.
  Velkohubý rus jen sklízí co zasel. Utře tak jako vždy,ruský diletantismus v přímém přenosu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No nebyl bych tak rychle rozhodnutý. Zájmů je více....
   Vzhledem k tomu, že francouzská ekonomika závisí do velké míry na libyjské ropě (zaplaceno za FIAT EUR), pokusila se francouzská válečná loď minulý týden zastavit turecké plavidlo v dodávce zbraní do svých sil v Libyi. Výsledkem bylo, že turecké válečné lodě hrozily francouzské válečné lodi raketovým útokem třikrát, než se Francouzi stáhli. Skutečnost, že dva údajní spojenci NATO téměř začali jako námořní bitva, ukazuje, jak de facto americká absence destabilizuje situaci. Francie požádala o pomoc NATO, ale není jasné, zda má NATO zájem pomoci této zemi pokračovat v krádeži libyjské ropy. https://dailytimes.com.pk/627354/france-wants-talks-over-aggressive-turkish-posture-in-libya/

   Smazat
  2. 14:10- to máte z amerických filmů, ani ten novičok neumí správně použít.

   Smazat
 7. No ja si myslim ze ten 14:10 bude nekdo od piratu.... o dnes hulis Bartosi, to je ale sila...

  OdpovědětSmazat
 8. Řešením by byla větší angažovanost Egypta, který má silnou armádu a kterého toto turecké obkličování ohrožuje. Turci jsou v Sýrii a šíří svůj vliv i v Somálsku a Jemenu. Al-Sísí se na tureckou invazi nedíví nadšeně. Ohrožuje to i Itálii skrz nelegální migraci. Je ale otázka, jestli Erdogan nedělá chybu, že se zapojil do mnoha válek naráz místo toho, aby věci řešil postupně. Dřív když sjednocené Německo se snažilo dobýt Evropu taky se snažilo vždy bojovat jen na jedné frontě a ne tříštit pozornost., ale většinou mu to nevyšlo.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.