Reklama

pondělí 16. listopadu 2020

Turecko zřídí stálé vojenské základy v Ázerbajdžánu – NATO postoupilo na jižní hranici Ruska

Ivan David
16. 11. 2020

Turecký prezident Recep Erdogan předložil Parlamentu ke schválení návrh na zřízení stálých vojenských základen v Azerbajdžánu. Návrh obsahuje rozhodnutí o vyslání armádní sil k obsazení těchto základen. Podle tureckého deníku Daily Sabah má turecký parlament během několika dní rozhodnout o ročním pobytu tureckých vojáků v Azerbajdžánu. 

Podle turecké ústavy musí pobyt tureckých vojáků delší než 60 dnů schválit parlament. V návrhu rozhodnutí by poslanci měli zmocnit prezidenta Erdogana, aby sám určil počet vojáků i množství techniky, která by měla být do Ázerbajdžánu vyslána. 

Podle Daily Sabah mají poslanci během několika dní odhlasovat vyslání armády na dobu jednoho roku. Deník připouští, že mandát může být kdykoli prodloužen. V parlamentu má islamistická vládní strana Spravedlnosti a pokroku (AKP) společně s koaličním partnerem Stranou národního pokroku (MHP) velkou většinu. Strana MHP je považována za civilní křídlo organizace Šedí vlci, která byla v řadě zemí Evropy zakázána jako teroristická organizace po spáchání mnoha vražd a násilných útoků.

Podle dokumentu předloženého do tureckého parlamentu požádala o zřízení tureckých stálých vojenských základen ázerbajdžánská vláda. Expediční sbor turecké armády se účastnil po bohu ázerbajdžánské armády agrese proti Arcachu, který je u nás znám též pod názvem Náhorní Karabach. Plán útoku měli podle arménské agentury ANI vypracovat turečtí generálové, kteří také řídili vojenské operace v poli.
Turecko dodalo ázerbajdžánské armádě k útoku na Acrach množství moderní vojenské techniky nejen z vlastní produkce, ale i přeprodané ze Západu a z Izraele. Po celou dobu války o Arcach turecká armáda zajišťovala dodávky munice.

Ázerbajdžán nyní slaví. Na základě mírové dohody z Moskvy Azeři obsadí 80% území, které před válkou patřilo Arcachu. Včetně oblasti na hranicích s Arménií, které azerská armáda během bojů nedobyla. Současně se však z Azerbajdžánu jako nezávislé republiky nenápadně stane něco jako „osmanský emirát“. Tímto slovem byl v minulosti v islámském světě označován územní útvar, který měl jisté prvky autonomie, ale byl podřízen ústřednímu vládci muslimů. Západ má pro tento vztah označení „kolonie“.

Zřízením tureckých vojenských základen v Ázerbajdžánu vznikne na Kavkazu extrémně výbušná situace. Fakticky se tak NATO, jehož je Turecko součástí, dostalo až na jižní hranici Ruska. A ještě k tomu ve velmi nestabilní oblasti. S Ázerbajdžánem na severu sousedí Dagestán. Vedle nějž je Čečensko, kde léta probíhaly boje mezi islamisty financovanými z muslimských zemí a ruskou armádou.
Dagestán je autonomní republika, která je součástí Ruské federace. Právě zde začínala vrcholná politická kariéra současného ruského prezidenta Vladimíra Putina. Celoruskou politikou hvězdou se stal, když jako novopečený premiér dokázal zorganizovat likvidaci čečenských islamistických komad, která terorizovala civilisty v Dagestánu. A následně dohodnout mírové uspořádání regionu. Tento úspěch jej poté vynesl do funkce ruského prezidenta.

Tureckému prezidentu Recepu Erdoganovi se bohužel daří plnit jeho plán obnovy osmanské říše, který vyhlásil na srazu Šedých vlků v roce 2017. Přestože agentura Reuters citovala jeho slova o plánu na Turecko od Vídně po Čínu a od Kavkazu po Saharu, nikdo z vedoucích politiků světových mocností jeho plán nebral vážně. Ale hlavně nepodnikl nic proti tomu, aby nebyl realizován.

Řecký web greekcitytimes přinesl informaci o tom, jak si Erdogan představuje expanzi Nové osmanské říše na sever a na východ. Vládní turecká média během války v Arachu propagovala myšlenku „turanské armády“ nebo „turkického NATO“. Projekt zahrnuje územní expanzi Turecka do arabsko-kurdských oblastí severní Sýrie a do arménské většiny Arcachu. Expanze je podle zdrojů infoBRICS, které cituje řecký web, následně naplánována na ruské území, kde žijí turkické národy. 

V Ankaře podřízené emiráty by se měly proměnit oblasti Baškortostánu, Tatarstánu, Čuvašska, Khakassie , Tuva, Jakutsko, Altajské republika, Kabardino-Balkaria, Karachajevo a Čerkesije. Erdogan má v úmyslu tímto způsobem obsadit ruské oblasti, v nichž se těží „prakticky celá Měndělejevova tabulka prvků“. Hrozivý plán expanze Nové osmanské říše znázorňuje mapa, kterou zveřejnil řecký web (obrázek) .

18 komentářů :

 1. Pro turcký sen - neoosmanská říše nebudou ostatní pracovat. Nevím, jestli Alijev pozval Turecko do Azebajdánu, není to potvrzeno. Je tam Rusko na 5 let ! Vykřikovat Erdogan může co chce a parlament mu může odsouhlasit invaz třeba k Eskymákům, ale spíše to vypadá, že Putin zachránil Azerbajdžán a Turecko. Tady se bude hodně vážit a velmi opatrně ! Erdogan musi našlapovat velmi opatrně, všude je sklo, a mohl by velice rychle skončit bez ochrany Putina.

  OdpovědětVymazat
 2. O obnovenou "ideologii islámu" se dělí sunitské Turecko a šítský Irán, které byly v minulosti úspěšně sekularizovány..
  Z uvedeného by mohlo vyplývat, že obyvatelstvo těchto zemí (které je nearabské) není tak fanatizováno (islám je pro ně určitým způsobem výhodný sjednocující folklor) jako v ortodoxních islámských arabských zemích ..
  Turci jsou sunity a Azerové jsou šíty, kteřých je většina v Iránu, sunitské Turcko a šítský Irán jsou tak rivalové, jak to ukládá islámské rozpolcené náboženství ..
  Na uvedeném se dá úspěšně stavět politika Ruska k potlačování vlivu islámu a islámských zemí..

  OdpovědětVymazat
 3. Domnívám se, že už nebude čas....
  „Každý stát, který koupil Dominion, by měl být vyšetřován kriminalitou, máme dokonce důkazy o některých provizích.“ Během posledních třiceti let společnost #Smartmatic sledovala 98 voleb ve 37 zemích. nech to na chvíli zapadnout https://twitter.com/peatapann/status/1328088968659939328?s=20
  GESARA vyžaduje nové volby do 120 dnů od jejího založení .
  Těch 120 dní od 2. listopadu nás přivádí k březnu 2021. Pravděpodobně budou zneplatněny veškeré volby ve 37 zemích světa...........

  OdpovědětVymazat
 4. Pokud tam je nasáčkovaný Rus, proč ne Turek ? Vyváženost musí být. Krym je stále živý.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenom Vy stále žijete v hluboké totalitě masmédií. Začněte se zajímat co se skutečně děje ve světě.....
   Trump, Kenedy JUN. a Putin osvobozují hotel ZEMĚ!
   JFK junior zfalšoval s pomocí „mistra šachisty“ Donalda Trumpa svou vlastní smrt, a zřejmě plánuje svůj návrat od tereza•rubrika: TOP SECRET• 25.7.2020
   https://tadesco.org/jfk-junior-zfalsoval-s-pomoci-mistra-sachisty-donalda-trumpa-svou-vlastni-smrt-a

   Vymazat
  2. 21:18
   Pokud odkazujete na totální srrrrra.. tadesco, potom si myslím, že jste duševně nemocný. Tohle nemůžete myslet vážně.

   Vymazat
 5. Rus se s Turkem vždycky dohodne. Pořád lepší, než aby tam byli amíci. A ti měli v plánu tam přesunout pár svých vojáků z Afganistánu. Takže si můžou ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:39
   Vaše naivita je nekonečná, co by tam tak dělal Pasáci koz nikoho mimo Rusko nezajímá.

   Proč by Amik strkal nos do bezvýznamné enklávy.. Těch pár litrů nafty, ruským chudákum nechají.

   Vymazat
  2. 15:03- Tak proč jsou amíci v Afghánistánu? Asi jde o základny a pokud jsou tam bonusy jako nafta atd. jistě vítají.

   Vymazat
  3. 18:19
   Proč je Amik v Afghánistánu,??
   Uvidíte co se bude dít, až odejde z Afghánistánu poslední voják.
   Za vše co se tam dnes děje, může Rus svou okupací z roku 78.
   Od tohoto data je Afghánistán problém pro celý svět.

   Vymazat
  4. 18:53- Vy už si nepamatujete, kdo je vyzbrojil? Právě proti Rusům. Okupace je okupace a je jedno z které strany. Teď tahají USA za kratší konec.

   Vymazat
  5. 19:55
   Vy asi nechápete psané slovo.
   Pokud by Rus nezačal válku v Afghánistánu, nebylo do této doby koho vyzbrojovat,už jste pochopil ??

   Vymazat
  6. Válku v Afghánistánu nezačali Sověti (záměrně nesprávně nazývaní Rusové), ale mudžahedýni proti vládě v Kábulu. Sověti přišli této vládě na pomoc. Následovalo vyzbrojení a výcvik mudžahedýnů v Pákistánu financované CIA, ale to už bylo třetí fáze války.

   Vymazat
  7. 9:31 Hele vaše lži jsou směšné Rudá armáda tam byla na pozvání tehdejší vlády. Na rozdíl od amerických okupantů.

   Vymazat
  8. Sověti přišli do Afghánistánu až v roce 1979.

   Vymazat
  9. 9:31- dobře, beru a teď mi vysvětlete, proč se vyzbrojeni obrátili proti USA?

   Vymazat
 6. Vážený unknowne. kudy si myslíte že potřebuje Irán prorazit k Černému moři a do Evropy? Kudy povedou ropo plyno vody? A proč se amíci tak strašně angažujou právě v této oblasti, Gruzii atd?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unknown není vážený nikým. Ani u něj doma ho nemusí.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.