Reklama

čtvrtek 19. listopadu 2020

Turecký parlament schválil vyslání okupačních vojsk do Náhorního Karabachu, holandský parlament odpověděl uvalením sankcí na Ázerbajdžán a Turecko


Ivan David
19. 11. 2020

Turecký parlament (obrázek) schválil návrh prezidenta Recepa Erdogana na zřízení stálých tureckých vojenských základen v Ázerbajdžánu. Podle usnesení parlamentu, které citoval turecký deník Daily Sabah, bylo schváleno vyslání tureckých vojáků i do oblasti Náhorního Karabachu, které během bojů obsadila turecko-ázerbajdžánská koalice. Turecké jednotky se tedy stanou součástí okupačních vojsk, i když tuto možnost nepřipouští Dohoda o ukončení bojů v Náhorním Karabachu vyjednaná ruským prezidentem Vladimír Putinem.

Podle dohody měly být do oblasti vyslány pouze ruské vojenské jednotky v roli mírových sborů. Ruská armáda již mírové jednotky rozmístila na pozicích ve zbytku republiky Arcach. Pokud se do Azery obsazených území přesunou i turecké jednotky, budou si ruští a turečtí vojáci vzájemně „hledět do hlavní“. Šlo by o velmi nebezpečnou situaci srovnatelnou s „kouřením ve skladu benzínu“.

Na nastalou situaci reagoval včera při tiskové konferenci v Kremlu ruský prezident Vladimír Putin. V odpovědi na dotaz novinářů, kterou zveřejnil server kremlin.ru, připomenul, že podle třístranné dohody by posílení stavu ruského kontingentu v Arcachu podléhalo souhlasu všech tří stran – tedy i Ázerbajdžánu. To však neplatí o početním i technickém posílení 102. vojenské základy v arménském městě Gjumri. Ruský prezident při tiskové konferenci detailně rozebíral historii konfliktu v Náhorním Karabachu až do roku 1988. Připomněl, že nezávislost republiky Arcach, vyhlášené v Náhorním Karabachu arménskými obyvateli v roce 1991, která byla zakotvena v mírové dohodě z roku 1994 zprostředkované Ruskem, zatím plně neuznala ani Arménie. A že status této oblasti je nutné dořešit.

Vzápětí zřejmě nikoli „náhodou“ připomněl, že Rusko tradičně uznává právo národů na sebeurčení, které zakotvuje i Charta OSN. Detailně rozebral nedávné případy, kdy ruská armáda pomohla obhájit nezávislost Jižní Osetie, která vyhlásila odtržení od Gruzie po válečných zločinech páchaných na jejích obyvatelích gruzínskou armádou. Významně hovořil i o procesu dvou referend na Krymu, při nichž jeho obyvatelé odhlasovali odtržení od Ukrajiny a následnou žádost o začlenění do Ruské federace. Kam byli bleskově rozhodnutím ruského parlamentu přijati.

Znalci ruských poměrů označili Putinovo vystoupení jako nepřímé varování Turecku, že v případě dalšího napadání Arcachu, bude mít turecká armáda co do činění s armádou Ruska, vybavenou nejmodernějšími zbraněmi. Včetně jaderných raket.

Do protiturecké koalice včera přistoupilo i Holandsko, jehož parlament odhlasoval vyhlášení embarga na vývoz zbraní a válečného materiálu do Turecka a Ázerbajdžánu. Holandští poslanci podle rakouské agentury APA schválili rovněž zavedení osobních sankcí na prezidenty Turecka Recepa Erdogana a Ázerbajdžánu Ilhama Alijeva, členy jejich rodin a vysoké armádní důstojníky obou zemí odpovědné za válečné zločiny v Náhorním Karabachu. Uvedeným osobám je zakázán vstup na území Holandska a vláda má zabavit jakýkoli majetek těchto lidí nacházející se v holandské jurisdikci. V usnesení o vyhlášení sankcí je jako důvod uvedeno i navážení džihádistických válečných zločinců z teroristické organizace Islámský stát (ISIL) ze Sýrie a Libye do oblasti bojů v Náhorním Karabachu.

Nový návrh na vyhlášení embarga na vývoz zbraní do Turecka a Ázerbajdžánu předložilo do Rady ministrů zahraničí Řecko společně s Francií a Rakouskem. Po včerejším rozhodnutí národního parlamentu se k němu připojí i holandská vláda. Zavedení sankcí doposud vždy blokovalo Německo, které do Turecka vyváží velké množství zbraní a munice. Včetně obrněných transportérů, které byly tureckou armádou použity k útoku na Arcach.

Frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i čeští europoslanci za SPD, se snaží od začátku války v Náhorním Karabachu v Evropském parlamentu prosadit zavedení celounijních sankcí proti Turecku a Ázerbajdžánu. V reakci na azersko-turecký útok jsme navrhli nejen vyhlášení embarga na vývoz zbraní a munice do obou útočících zemí, ale i vypovězení celní unie EU - Turecko.
Probruselská většina však procedurálním rozhodnutím znemožnila o těchto návrzích hlasovat. Po proběhlé rozpravě nakonec nebylo dodnes umožněno hlasování, takže Evropský parlament jako celek se tváří, jako by se žádná válka v Náhorním Karabachu nekonala.
39 komentářů :

 1. Hm , tak nám začíná pěkně přituhovat na Kavkaze . Evropa se probouzí ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejen na Kavkaze. To vše může pokračovat epizodou, kdy turecký paša Erdogan uzavře Bosporský průliv a Rusové ho následně pomocí jaderných zbraní rozšíří na trojnásobek. A to rozšíření už bude setsakramentsky blízko území států Evropské unie.

   Smazat
  2. Plán Velké Británie a USA zničit jednou ranou Armény, Azary a Erdogana vč. tureckého státu a přivézt do Arménie "západní" Armény nevyšel. Plány v plánu jiných plánů se připravují velmi dlouho. Výsledkem války, kterou vyvolal dosazený Pašinjan mělo být zničení Arménů Azery a Turky. Vyvolaná reakce na genocidu Arménů měla zničit Azery a Turky vč. tureckého státu a dovézt nové Armény za Západu se západním stylem života. Vyčištěným územím by vedl bezproblémový plynovod patřící Západu. Rusko tak zachránilo před zničením 3státy !!!

   Smazat
 2. Tak je to správné když někdo nerozumí diplomacii tak je třeba přitvrdit a poslat turka zpět domu. Islamistická většina v eu peče s turkem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Němčouři cpou Turecku zbraně a dostávají od nich peníze, taky turecká komunita u nich tvoří nezanedbatelnou voličskou základnu (turečtí Gastarbeiteři, legálně pozvaní na znovuvybudování německé infrastruktury po II.WW)...

   Smazat
  2. 17:40
   Němčour cpe Turkovi zbraně ??? Nejdříve si zjistěte obchod se zbraněmi rusa s turkem. Rusko cpe do turka zbraně horem spodem.

   Smazat
  3. Zajímavé, že nikdo nereaguje na 20:06, pravda v tomto případě se nedá spochybnit.

   Smazat
 3. Vyhlášení zákona NESARA bylo tak “zavražděno na cestě” Georgem Bushem Sr, který také srazil hlavu všem nadějím na návrat vlády zpět do rukou obyčejných lidí na dalších 18 let, a život v USA a mnoha dalších zemích, byl diktován “válkou proti terorismu” a jejími důsledky.
  https://geopoliticsastrology.wordpress.com/2019/09/15/skutecny-duvod-nuklearni-masove-vrazdy-11-zari-2001-vyhlaseni-zakona-nesara-a-zmena-financniho-systemu/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No kdybych vedel, ze za tim stoji flotila Ashtara Sherana, tak bych tomu jiste daval vetsi vahu a necetl bych to jen kurzoricky :-)

   Smazat
  2. Mám věřit článki, který Bushe juniora označuje jako Bushe seniora?

   Smazat
 4. Závidím Holandsku její vládu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. mlíkař
   to máš opravdu co závidět. Sobečtí lidé, kteří si pro Euro nechají vrtat koleno

   Smazat
 5. Tak jako vždy,rus je mírová armáda, chachaáá Turek je okupant.
  Já starší, znám jednoho OKUPANTA,z 68 a to rusa.
  Nikdy na ty mongoly z Východu nezměnim názor.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:46 To by mě zajímalo, jak to máte s mongoly ze západu z roku 1939. Takové plynové komory jsou z vašeho úhlu pohledu zřejmě nanejvýš civilizované, protože je vynalezli Němci, že.

   Smazat
  2. 14:40
   Chudáčku koště, to se moc nepovedlo.
   Ruské Mongoly namíchat do koncentračních táborů ?? Jo ruské gulagy byl docela dobrý předvoj, Stalin v nich nechal zavraždit miliony vlastních Ru.

   Smazat
  3. 13:46- není rasizmus trestný? Nebo jenom o židech?

   Smazat
  4. Jakápak okupace?? Vždyť to byla z pohledu USA pouhá mírová mise, jakých mají USA na svědomí desítky a po vstupu do NATO se na těch "mírových misích" podílíme taky. USA od skončení II. světové doposud okupují například Německo a Japonsko.

   Smazat
  5. 15.26
   Podle údajů z otevřených archivů jich bylo kolem 600 000.
   US propaganda ve vaší mysli zanechala obzvlášt nesmazatelnou brázdu. Řadíte se tak mezi lidi třetí kategorie...

   Smazat
  6. 15:26 Jak jsem předpokládal tvůj procesor nezvládl odpověď na mou, poměrně jednoduchou, otázku. Pokud bych někde sehnal wolframové vlákno byla by s té duté baňky, co máš na krku, dobrá žárovka. Takže Mongolama tady moc neházej, máš k nim daleko, ale když se dovzděláš tak je snad doženeš.

   Smazat
 6. Pokud něco k něčemu schválil holandský parlament, byl bych velmi opatrný v hodnocení.
  Svinstva, která tento věrný satelit USA prováděl a provádí v případě sestřelení letadla Ukrajinou jsou mementem.

  OdpovědětSmazat
 7. Holanďani si zapindají a to bude vše. Turecká 5 kolona v SRN a tamní zbrojařská lobby to Holandsku vysvětlí nato tata, ovšem na papíře to vypadá opravdu hezky.

  OdpovědětSmazat
 8. Včera se o tom vyslání Turků mluvilo v pořadu RT "60 minut". Přehrávali rozhovor s Putinem. Inteligentní člověk by měl probírat poměry za Kavkazem bez vlastního zhodnocení toho, co se tam děje od Rusů. Máte ruštiny znalého kulturního referenta.

  OdpovědětSmazat
 9. Jeden telefonát od Putina a Erdogan splaskne jako bublina.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:22
   A jak to Putler udělá ??. Turek rusku v Sýrii sestřelil ero a rusák ještě poděkoval, takový je Putler hrdina.
   Dnes nemá rusko od nikoho ve světě sebemenší podporu,je jak kůl v plotně.

   Smazat
  2. Vyše hloupé výrony by už mohly přestat. Kazíte tady jen vzduch.

   Smazat
  3. 20:12
   Myslíte příspěvek v 15:22, souhlasim.

   Smazat
 10. To jsou všechno jenom komedie pro zábavu poddaných. Vždy šlo a vždy půjde parazitům jen o zdroje. Poctivý člověk je ze své podstaty důvěřivý a to je jeho slabina. Parazité nemají žádné zábrany a jsou schopni vždy jít do krajnosti. Jaká může být demokracie nebo svoboda stanovená zákony parazitů. Jakou spravedlnost čekat od bandity nebo piráta?

  OdpovědětSmazat
 11. Není to tak dlouho, co zde David podporoval nehumánní chov slepic v klecových chovech, které chce EU zrušit, dnes Zeman podpořil a podepsal zákon, který tohle svinstvo narovnává.
  Zase jen nechutná pomluva EU z Davidovi strany, SPD dnes škodí více jak komunisti. Zásadně SPD nevolit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nerozumim, co kdo mohl podporovat, ale SPD naopak ted prosadila novelu zakona na ochranu zvirat pred tyranim. Tak tady nehokej fejky. SPD je pro me jedina volitelna strana a myslim si, ze takovych, co to mame v hlave urovnany, je nas docela hodne.

   Smazat
  2. 17:58
   Najděte si tady článek,který tady před nedávnem psal David.Kritizoval EU, že chce zakázat klecový chov slepic.
   Nejdříve si zjistěte fakta, než někoho bezdůvodně kritizovat.

   Smazat
 12. Je to dost neotřelá situace, když jedna z členských zemí aliance NATO ve svém parlamentu odhlasuje sankce s tím, že představitelé druhé členské země NATO jsou zločinci, kteří mají na svědomí válečné zločiny a kteří nesou odpovědnost za vojenskou kooperaci s islamistickými džihádisty-teroristy.
  Jako členská země NATO se i naše republika tímto ocitá v podivném to "spolku".
  Leč naši vysocí představitelé ztratili zrak, sluch atd. i skrupule, což vše jim brání vidět (co vidět nechtějí). Ostatně právě pro tyto předpoklady se i tito u nás patrně stali těmi "vysokými" ...

  OdpovědětSmazat
 13. 17/13
  Opluštile, vy jako politruk, který se muckal s ruským ,umím si vás živě představit,budete kritizovat NATO.
  Co jste byl vy a ti vaši kamarádi z sssr.
  Větší darebáky svět nepoznal.
  Pište dál na sputnik,tam vás má rusák móóóc rád. Vy jste jen ubohý- proruský zmetek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (19:51):
   ... podle způsobu vašeho psaní (o myšlení lze pochybovat) náležíte ke slaboduchým psychopatům.
   Pan dr. David, do něhož bez ustání "rejpete," by vám i přesnější diagnózu mohl určit.

   Smazat
  2. 19:51 člověče, vy jste ubožák. Kde vás vyhrabali?

   Smazat
  3. 20:11
   Opluštile,kopete nozickama slušně,jinak napište v čem nemám pravdu,v čem lžu. A David je skutečně škodná,to co předvádí v EU je nepřijatelné nejenom pro mně, ale pro naprostou většinu našich lidí. Chápu, nehodí se co. Tak potom nepomlouvejte druhé.
   Ten váš David,by potřeboval radu od kolegy spíše on a vy se můžete s ním taky svést.

   Smazat
  4. 20:14
   Mezi přitroublými elfíky je po takových tragických existencích zřejmě sháňka. Tenhle se tam asi rve o čelo pelotonu, což je pak vidět na jeho diagnóze. :)

   Smazat
 14. Válka v Karabachu zakládá možnost velké války v oblasti. Postoje protivníků odhalují,že nebyli schopni se od rozpadu SSSR domluvit na vzájemných hranicích a mírovém soužití přesto ,že v rámci SSSR spolu žili bez problémů cca 70 let. Je to zase jedna ukázka, že silnější,drzejší s pomocí fanatika Erdogana (připadá mi že uvažuje jak Hitler) dokáže udeřit na slabšího jako první a vyhrát svou přesilou.
  Ve štábech velmocí se teď pracuje na variantách možného vývoje. Zajímavý bude "jednotný" postoj států NATO...

  OdpovědětSmazat
 15. Analytik: Proč Trump pravděpodobně vyhraje druhé volební období

  http://svobodnenoviny.eu/analytik-proc-trump-pravdepodobne-vyhraje-druhe-volebni-obdobi/

  Obama: Internet je „největší hrozbou pro naši demokracii“

  http://svobodnenoviny.eu/obama-internet-je-nejvetsi-hrozbou-pro-nasi-demokracii/

  Dánsko zrušilo po masivních protestech zákon o povinném očkování

  http://svobodnenoviny.eu/dansko-zrusilo-po-masivnich-protestech-zakon-o-povinnem-ockovani/

  Maďarsko: EU se snaží trestat země, které kontrolují vlastní hranice

  http://svobodnenoviny.eu/madarsko-eu-se-snazi-trestat-zeme-ktere-kontroluji-vlastni-hranice/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.