Reklama

pondělí 30. listopadu 2020

V letošní době adventní se bude rozhodovat o osudu Evropy

 


Ivan David
30. 11. 2020


Od nadcházejícího evropského summitu 10. a 11. prosince očekává Řecko sankce proti Turecku, protože Oruc Reis zůstává na řeckém kontinentálním šelfu. Sankce – skutečně? Pokud by existovala evropská solidarita, měly by být uvaleny bez dalšího hlasování, a to díky turecko-libyjskému memorandu, které porušuje mimo jiné embargo OSN na vývoz zbraní do Libye. Ale v Aténách stále jen čekají…


„Jaké sankce však mohou být uvaleny, když Turecko „podplácí“ EU obrovskými nákupy zbraňových systémů, ale také propojením evropské a turecké ekonomiky?“ ptá se oprávněně řecký web pronews.gr. A připomíná, že kancléřce Německa, které právě předsedá Evropské radě, se žádné sankce na Turecko uvalovat nechce. Německé koncerny do svých poboček v Turecku přesunuly stovky tisíc pracovních míst a nyní jsou závislé na dovozu komponent. Angela Merkelová již nyní naznačuje, že v době koronavirové krize si to Německo „nemůže dovolit“.


Navíc španělské banky drží turecké státní dluhopisy za 64 miliard dolarů, italské za 21 miliard dolarů, britské za 13 miliard dolarů a německé 9 miliard dolarů. Na konci roku 2019 měly evropské banky půjčeno v Turecku 166 miliard US. Evropské banky drží lví podíl tureckého státního dluhu. Kromě toho úvěrují stovky továren v Turecku. Při uvalení ekonomických sankcí na Turecko by se z jeho dluhopisů staly bezcenné papíry a banky by musely jako nedobytné odepsat i úvěry poskytnuté tureckým firmám. Pokud by banky neměly zbankrotovat, musely by by je opět sanovat státní rozpočty a Evropská centrální banka (ECB).


Dalším trumfem, kterým turecký prezident Recep Erdogan vydírá evropské státy, jsou zbrojní zakázky. Německo dodalo tureckému vojenskému námořnictvu 6 ponorek T-214 za 2,2 miliardy USD. Španělské firmy se dodávkami za 1 miliard dolarů účastní na stavbě turecké miniletadlové lodi Anadolu.
Pro Itálii je Turecko třetím největším dovozcem italských zbraňových systémů. Obě země dlouhodobě rozvíjejí spolupráci v řadě společných podniků. Nejnověji na společné výrobě útočného vrtulníku T-129 a stavbě špionážních satelitů italskou skupinou Leonardo. Dodávky za miliardy dolarů nají pro tureckou armádu nasmlouvány zbrojovky z dalších evropských zemí.


Před několika dny nesouhlasil Bidenův poradce pro zahraniční věci s postojem francouzského prezidenta Emanuela Macrona, který požaduje zmrazení rozhovorů s Tureckem o modernizaci celní unie. Bidenův poradce varoval i před uvalením sankcí na Turecko.


Nakonec si Turecko jako „strategickou“ zbraně udržuje miliony imigrantů, které může kdykoli nasměrovat přes hranice do EU. Tureckou zbraní je i náboženský fanatismus, protože Erdogan se prezentuje jako obránce islámu, a to je nyní poslední věc, kterou by rádi viděli zejména v Německu.


V Aténách čekají na ... Brusel
Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias na posledním jednání poslední Rady pro zahraniční věci připomněl, že by EU měla připravit sankce. „Ankara porušuje mořské právo a podkopává mír a bezpečnost v regionu. Ignoruje výzvy k deeskalaci a klade překážky ve zlepšování vztahů EU s Tureckem,“ uvedl mluvčí vlády Stelios Petsas u příležitosti nového nelegálního Navtexu pro Oruc Reis, který vydala Ankara pro mořskou oblast pokrývající řecký kontinentální šelf.


Analytici podle webu pronews.gr odhadují, že turecké vedení bude na jedné straně pokračovat v provokativních akcích proti Řecku a Kypru a na druhé straně bude opakovat svou oblíbenou metodu: učiní nějaký krok dobré vůle těsně před 11. prosincem, kdy mají premiéři zemí EU jednat na Evropské radě o Turecku. Pronews.gr prognózuje, že Řecká žádost o ovalení sankcí proti Turecku nebude schválena. Problém bude odbyt obvyklými řečmi o „evropské solidaritě“.


Naši vrcholní politici se už chovají jako rukojmí – bank, nadnárodních koncernů a zbrojního průmyslu. Kdo pozoruje turecké aktivity a není na hlavu padlý, vidí, že cílem „pochodu institucemi a Evropou“ jsou obyvatelé Evropy. Mezi ně se ale vedení EU, vlád jednotlivých zemí až na výjimky, ani většina europoslanců nepočítá. Oni mají za podporu svých loutkovodičů „své jisté“. Jim a jejich rodinám – pokud nějaké mají – nebezpečí nehrozí. Prostě se přesunou či přestěhují někam, kde Novoosmani nebudou, případně s nimi budou i nadále výhodně obchodovat. My ale už tušíme, že zbabělost a zkorumpovanost vrcholných politiků těžce zaplatíme. Přinejlepším radikální změnou života, přinejhorším životem samým. Zbraněmi, které jsou tak krásně výdělečné, totiž vyzbrojujeme vlastního nepřítele – a je úplně jedno, zda je v NATO nebo ne. Trump šel Erdoganovi v mnohém na ruku, ale jelikož hlavním nepřítelem případné Bidenovy administrativy bude Rusko, naprosto nic se nezmění, ba naopak. Turecko má být nástupní země války s Ruskem. Probruselské frakce v Europarlamentu a náš demoblok budou jásat – nad tím, jak připravují svoje vlastní země na roli bojiště v „konečném zúčtování s ruským nebezpečím“.

18 komentářů :

 1. Kdyby Turecko podplácelo EU, tak by zůstaly i pro nás nějaké drobky. Jenže oni podplácejí ty největší parazity. Nebude z toho vůbec nic, protože kdyby ctily zákony a úmluvy, nebylo by co řešit. Kde jsou dnešní Vrábelovci?

  OdpovědětSmazat
 2. EU žádné sankce proti Turecku nevyhlásí, spíše proti Řecku nebo Kypru... nikdy nepomáhá slabším, vždy jen agresorům, to už je takový zvyk.. a taky na to celá EU doplatí.

  OdpovědětSmazat
 3. Pokud budou v Athénách jen čekají, ale stále budou mašírovat v jedné lajně, hlasovat jak Brusel nařídí, přidávat s k sankcím, a vůbec poslušně tancovat jak v Berlíně pískají, tak to se načekají a stejně nedočkají. Otrok si nedobyl lepšího života neřkuli svobody usilovnou prací na pána a poslušným panáčkováním, ale tím, že se mu vzepřel. Ať Řekové zablokují některé idiotské nařízení EU, nejlépe směrem k Rusku nebo Číně a hned se budou ledy hýbat.

  OdpovědětSmazat
 4. Myslím, že psát přímo O OSUDU EVROPY je poplašná zpráva,
  na kterou pamatuje zákon.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zažaluj, provokatére, zažaluj.

   Smazat
  2. Ten ubožák je sám osobě poplašné stvoření. Těch čtrnáct dní do konce jeho blábolů již vydržíme.

   Smazat
 5. Článek mě vyděsil. Vyděsil tím, že se to opravdu děje.

  OdpovědětSmazat
 6. 19:01
  A o to právě Davidovi a podobným žvanilum jde,vyděsit,vyjančit lidí,aby ty bláboly a lež lépe konzumovali.
  ČT podle těchto Davidu lže,ale co sesmoli oni za totální lži je neuvěřitelné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A o co jde vám, Unkhovne?
   Uveťe jedinou lež či blábol od pana Davida a podložte fakty.
   P. S. Jo, a co vám říká interpunkce? Nic moc, že.

   Smazat
  2. 19:35 Tak za prvé, MUDr. David je pro každého, a především pro vás minimálně PAN David. A jestli jste z jeho informací vyděšený a vyjančený, tak je proboha už nečtěte. Jste zřejmě jediný, kdo to tak prožívá. Asi to bude tím, že většinu obsahu příspěvků NR přesně nechápete, což vyplývá z vašich písemných reakcí. Máte-li nezvladatelné nutkání přesto NR číst a "diskutovat" obraťte se na nějakého specialistu přes lidskou duši. Doktor David na to jistě teď nemá čas, to je zbytečné, obraťte se o pomoc nejlépe v místě svého bydliště a rozhodně nečekejte až na konec nouzového stavu v zemi.

   Smazat
  3. 19:35 Gramofone, jedno natažení a ty vydržíš hrát celé dny.

   Smazat
  4. 1:44
   David je obyčejný mazal a lhář, který náš stát a EU svými hloupými výroky jen podkopává. Tohle je právě ta pátá kolona placena ruskem, stejně tak, jako celé panoptikum N. R.

   Smazat
 7. O osudu EVROBORDELU už je rozhodnuto- shroutí se sám.
  Museli za to zaplatiť životom? Kritika se v EU NEODPOUŠTÍ..........
  https://www.czechfreepress.cz/evropa/po-kritike-korona-opatreni-odrazu-zomreli-dvaja-vyznamni-nemecki-politici-jeden-ako-diana.html
  https://www.czechfreepress.cz/evropa/berlinsky-senat-potvrdil-statni-koronovy-podvod-pcr-testy-nemohou-prokazat-infekci.html  OdpovědětSmazat
 8. Je to opravdu hrozný článek nic není ztraceno ještě je tu ve velkém množství nemáme je třeba se ubránit.

  OdpovědětSmazat
 9. To se nám to hoduje , když nám půjčují.Svět je vyzvrácená demokracie.Německo a Itálie jako nové fašistické válečné kamarády známe z dřívějška.Turecko také znovu vyrostlo jako smrtihlav.Evropa bez vyhoštěného Ruska se znovu stává harašmentmem vojenského násilí a to je strašné.

  OdpovědětSmazat
 10. Vypadá to, že se kamarádi z první světové zase našli a rozdělili si sféry vlivu. Pokud si Řecko myslí, že se ho někdo zastane, tak je na omylu. Paní kancléřka si Turecka váží a na někom je taky potřeba vyzkoušet ty německé kvéry. A protože SRN demokraticky již léta šéfuje své říši, pardon EU, tak je nasnadě, že žádné sankce se konat nebudou. Paní kancléřka zprostředkuje za EU nový Mnichov a my budeme svědky, jak se bez sankcí mění v Evropě hranice.

  OdpovědětSmazat
 11. ADMINE!

  Prosím Vás o perfektní evidenci nicků, aby se nemohly opakovat s odlišnými názory a stanovisky, jako v případech:
  1) Unknown30. listopadu 2020 19:01

  2) Unknown30. listopadu 2020 19:35

  Pokud se jedná o stejného přispivatele, tak je to nepřípustné, aby v diskusi sám se sebou mátl a dezorientoval ostatní účastníky diskuse, pokud se jedná o dva různé subjekty je nepřípustné, aby se prezentovali stejnými nicky (lze to programově ošetřit při přihlašování k vebu a donutit přihlašovaného k odlišnosti (např. Unknownxxxx).

  OdpovědětSmazat
 12. Nemám nic proti cizím i jiným názorům, ale primitivni provokace opravdu jen soucit vzbuzují. Pánové (Ukn+InB) zacyklovali jste se a opakujete stále to samé. Nelze, než vám vzkázat -psi štěkají a karavana jde dál- .

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.